Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδέες από το βιβλίο No cry sleep solution (ελεύθερη μετάφραση)


marakiz

Recommended Posts

@Sentir...natureza πως τα πήγατε τελικά χτες?

 

Εμένα κοιμήθηκε για τρίτη μέρα σερί χωρίς στήθος (αφού θηλάσαμε πρώτα) αν και κάναμε αρκετή ώρα και γκρίνιαζε λίγο περισσότερο. Επέμενα όσο δεν έκλαιγε μπας και καθιερωθεί τώρα που πήραμε φόρα. Βέβαια προς το ξημέρωμα έβγαλε τα σπασμένα. Κοιμήθηκε αρχικά γύρω στις 5 ώρες πάλι και μετά ακόμα ένα τρίωρο και νομίζω από τις 5 και μετά -νομίζω γιατί αποκοιμιόμουν κι εγώ- κοιμήθηκε πάνω μου θηλάζοντας ως και τις 7.

 

Πιστεύω πως δυσκολεύτηκε περισσότερο να κοιμηθεί γιατί χθες δεν είχαμε και τόσο ησυχία στο σπίτι πριν την ώρα που κοιμάται, έτυχε να έχουμε παρέα και να παίζει ευχαριστημένος λες και δεν υπάρχει αύριο, με πολλή ένταση όμως. Έτσι απέκτησε υπερένταση κι έτσι δεν έγινε ομαλά η μετάβαση σε ήρεμη κατάσταση. Το επισημαίνω γιατί το έχω παρατηρήσει να έχει ξανασυμβεί κάτι ανάλογο. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, marakiz είπε:

@Sentir...natureza πως τα πήγατε τελικά χτες?

Δυστυχως η προχθεσινη ηταν μια καλη νυχτα και περασε... Εχθες απο τις 20 ως τις 02 ξυπνησε 2 φορες και απο τις 02 μεχρι τις 05 ξυπνησε 5 (εγερτηριο 6.30)...Αλλα δεν απελπιζομαι. Σιγουρα τον ενοχλουν πολυ τα δοντια του, οποτε ελπιζω οτι μολις περασουν θα ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα. Μονο που εγινε αυτο προχθες μου γεμισαν οι μπαταριες και ελπιζω σε καλυτερες μερες:). Κι εσεις παντως μια χαρα τα πατε!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2017 at 3:39 ΜΜ, marakiz είπε:

 

Αναπτύξτε μια ρουτίνα προ ύπνου

Μια ρουτίνα πριν το βραδινό ύπνο δείχνει στο μωρό σας ότι ήρθε η ώρα για ύπνο. Προσδοκά μια ζεστή ανταπόκριση από το μωρό: "Ω! Είναι ώρα για ύπνο! Θα έπρεπε να νυστάζω!" Μια ρουτίνα είναι ζωτικής σημασίας στο να παραπέμπει και να προετοιμάζει το μωρό σας για ύπνο. Συμπεριλάβετε οποιοδήποτε από τα παρακάτω αρέσει σε εσάς και βοηθά το μωρό σας να χαλαρώσει και να ηρεμήσει.

 

• Κάντε του ένα ζεστό, χαλαρωτικό μπάνιο
• Χαρίστε του ένα τρυφερό μασάζ
• Διαβάστε του παραμύθια
• Τραγουδήστε του
• Βάλτε χαλαρωτική μουσική
• Κάντε το μια βόλτα
• Κουνήστε το
• Θηλάστε το
• Ταίστε το με μπιμπερό

 

Η ώρα πριν πάει στο κρεβάτι θα πρέπει να είναι ήρεμη. Η ρουτίνα σας θα πρέπει να γίνεται σε δωμάτια με χαμηλό φωτισμό. Το τελευταίο σας βήμα θα πρέπει να είναι στην ήσυχη, σκοτεινή κρεβατοκάμαρα με χαμηλόφωνη ομιλία και τη συνηθισμένη σας μέθοδο που το κοιμίζετε. Καταγράψτε τη ρουτίνα σας και φροντίστε να είναι πολύ συγκεκριμένη.

Παράδειγμα λίστας για ρουτίνα προ ύπνου:


1. 19.00 - Μπάνιο
2. Μασάζ με λοσιόν για μωρά
3. Βάζουμε πιτζάμες
4. Διαβάζουμε τρία παραμύθια
5. Κλείνουμε φώτα
6. Νανουρίσματα
7. Θηλασμός ή τάισμα με μπιμπερό
8. Τρίψιμο στην πλατούλα
9. Ύπνος

 

Ακολουθήστε τη ρουτίνα με ακρίβεια κάθε βράδυ. Προσπαθήστε να αποφύγετε να βγαίνετε έξω την ώρα που κανονικά προετοιμάζετε το μωρό σας για ύπνο κατά την προσαρμοστική αυτή περίοδο. Αν πρέπει να βγείτε έξω και να επιστρέψετε στο σπίτι αργότερα από την καθιερωμένη ώρα προετοιμασίας , να ακολουθήσετε όλη τη ρουτίνα, ακόμα κι αν χρειαστεί να συντομεύσετε τα βήματα - για παράδειγμα, να διαβάσετε μόνο ένα παραμύθι αντί για τρία.

 

Η ρουτίνα βοηθά το βιολογικό ρολόι του μωρού

Αν μπορείτε να βάζετε το μωρό σας για ύπνο τόσο την ημέρα όσο και τη νύχτα  περίπου την ίδια ώρα κάθε μέρα, θα καταφέρετε να φτάσετε νωρίτερα σε επιτυχία, επειδή η συνέπεια θα ρυθμίσει το εσωτερικό ρολόι του μωρού. Ένα πρόσθετο πλεονέκτημα αυτής της ιδέας είναι ότι μια συγκεκριμένη ρουτίνα οργανώνει τη ζωή μας, μειώνοντας έτσι το άγχος και την ένταση.

 

Μια ευέλικτη ρουτίνα είναι η καλύτερη

Η ευελιξία είναι σημαντική όταν έχετε ένα μωρό στη ζωή σας! Προσπαθήστε  να διατηρήσετε τη ρουτίνα προ ύπνου όσο πιο συχνά γίνεται, αλλά συγχρόνως παρατηρήστε το μωρό σας. Αν το μικρό σας είναι αναστατωμένο και χασμουριέται δεν είναι η ώρα για να το κάνετε μπάνιο και να του διαβάσετε μια ιστορία! Είναι η ώρα να παραλείψετε κάποια βήματα και να το πάτε στο κρεβάτι ΑΜΕΣΩΣ ! Μπορεί επίσης να χάσετε ολόκληρη τη ρουτίνα σας για μερικές νύχτες, αν πχ η γιαγιά σας κάνει πάρτι γενεθλίων για το 100ό της έτος μην αισθάνεστε ότι πρέπει να φύγετε αυστηρά στις 18.00 ώστε να προλάβετε να ξεκινήσετε τη ρουτίνα σας . Υπάρχουν φορές που θα πρέπει να ακολουθήσετε τη μέρα σας όπως προκύπτει και να επιστρέψετε στην καθιερωμένη ρουτίνα το επόμενο βράδυ.

 

Η ρουτίνα ύπνου είναι σημαντική καθ 'όλη τη διάρκεια της παιδικής ηλικίας

Μην θεωρείτε τη ρουτίνα προ ύπνου ως κάτι που σας πιέζει ή είναι ασήμαντο ή περιττό. Μια γεμάτη αγάπη ρουτίνα είναι πάντα σημαντική για τα  παιδιά. Μέχρι περίπου την ηλικία των δέκα χρόνων, ένα παιδί επωφελείται  όταν περνάει  ξεχωριστές ήσυχες στιγμές  με το γονιό του αμέσως πριν να κοιμηθεί. Το να διαβάζουν μαζί βιβλία, να συνομιλούν, τα απολαμβάνουν χάδια και φιλιά και απλά το να είναι μαζί ήσυχα, είναι όλα σημαντικά βήματα για τη μετάβαση σε ένα καλό βραδινό ύπνο. Βασικά, πιστεύω ότι οι περισσότεροι γονείς που δεν ακολουθούν μια τυπική ρουτίνα, συνήθως ξοδεύουν την τελευταία ώρα πριν να κοιμηθούν τα παιδιά μαλώνοντας μαζί τους ώστε να πάνε στο κρεβάτι. Αυτό είναι κάτι δυσάρεστο όσο και περιττό.

 

Καθιερώστε την ώρα ύπνου νωρίτερα
Πολλοί άνθρωποι βάζουν τα μωρά τους στο κρεβάτι πολύ αργά, ελπίζοντας συχνά ότι αν το μωρό είναι "πραγματικά κουρασμένο" θα κοιμηθεί καλύτερα. Αυτό συχνά λειτουργεί ανάποδα γιατί το μωρό καταλήγει εξαντλημένο και στερημένο από ύπνο. Οι επιπτώσεις της καθυστέρησης του ύπνου ακόμα και για μισή ώρα μπορεί να είναι ολέθριες  όταν πρόκειται για μωρά και μικρά παιδιά.  Το βιολογικό ρολόι ενός μωρού είναι προκαθορισμένο να πέφτει νωρίς για ύπνο. Όταν οι γονείς δουλεύουν πάνω σε αυτή την ώρα, ένα μωρό αποκοιμιέται πιο εύκολα και παραμένει πιο ήρεμο όσο είναι κοιμισμένο. Τα περισσότερα μωρά είναι έτοιμα να κοιμηθούν για βράδυ ήδη από τις 18:30 ή τις 19:00. Θα σας βοηθούσε αν καθιερώνατε αυτή την ώρα ύπνου για το μωρό σας  και ξεκινούσατε  τη ρουτίνα σας μια ώρα νωρίτερα αν αυτό είναι δυνατόν. Συχνά ακούω για το πώς τα μωρά και τα μικρά παιδιά έχουν ένα ξέσπασμα στο τέλος της ημέρας, όπου γκρινιάζουν και κλαίνε. Υποψιάζομαι πλέον ότι αυτό είναι απλά ένα σημάδι από εξαντλημένα παιδιά με υπερβολική επιθυμία για ύπνο.

 

Νωρίς στο κρεβάτι, νωρίς εγερτήριο;

Για τα μωρά, το να πάνε νωρίς για ύπνο δεν σημαίνει πως θα έχουν εξίσου νωρίς εγερτήριο! Τα περισσότερα μωρά κοιμούνται καλύτερα και περισσότερο όταν κοιμούνται νωρίς. Πολλοί γονείς  φοβούνται να βάζουν το μωρό τους στο κρεβάτι τόσο νωρίς, νομίζοντας ότι έτσι θα χρειαστεί να ξεκινήσει η μέρα τους στις 5 το πρωί. Ή μπορεί να έρχονται στο σπίτι αργά από τη δουλειά και να θέλουν να κρατήσουν το μωρό μέχρι πιο αργά για να μπορούν να το δουν και να παίξουν μαζί του. Όμως το να κρατάτε το μικρό σας μέχρι αργά λειτουργεί αντίθετα. Γίνεται εξαντλημένο, αγχωμένο και αποκτά πολλή υπερένταση για να μπορέσει να χαλαρώσει, ενώ συχνά, ένας ύπνος αργά το βράδυ ακολουθείται από ένα πολύ πρωινό εγερτήριο.

 

Ο μικρός μου Coleton συνήθιζε να πηγαίνει για ύπνο στις 21.00 ή στις 21:30, την ώρα που πήγαιναν στο κρεβάτι και τα μεγαλύτερα παιδιά μου γιατί αυτό ήταν βολικό για μένα. Εκείνη την εποχή, χρειαζόταν πολύ ώρα για να μπορέσει να χαλαρώσει. Ποτέ δεν συνέδεσα την μη ικανότητά του να χαλαρώνει με την καθυστερημένη ώρα  ύπνου. Όταν άρχισα να τον βάζω στο κρεβάτι μεταξύ 19:00 και 20:00, κοιμόταν πολύ πιο γρήγορα και για περισσότερη ώρα. Και ως έξτρα προσωπικό μπόνους, ανέκτησα κάποιο ποιοτικό χρόνο για μένα το βράδυ, κάτι που είχα ξεχάσει για πολύ καιρό. Αυτό ήταν κοινή εμπειρία μεταξύ όλων των μαμάδων που δοκίμασαν τις τακτικές μου.  Πολλές ήταν πραγματικά έκπληκτες που διαπίστωσαν ότι όταν έβαζαν τα μωρά τους νωρίς για ύπνο, αυτό τα βοηθούσε να κοιμηθούν ευκολότερα και πιο γρήγορα και συχνά ενθάρρυνε  σε έναν καλύτερο και μεγαλύτερης διάρκειας ύπνο.

 

Τι γίνεται όμως με τους εργαζόμενους γονείς;

Αν είστε εργαζόμενος γονέας, και ο χρόνος με το μικρό σας ξεκινάει στις 18:30 ή 19:00, μπορεί να μην ξέρετε αν πρέπει να κρατήσετε το μωρό σας ξύπνιο ώστε να το δείτε ή να το πάτε αμέσως στο κρεβάτι. Επειδή διαβάζετε αυτό το βιβλίο, ξέρω ότι θα θέλατε το μωρό σας να κοιμάται καλύτερα. Ακολουθήστε αυτή την ιδέα και θα δείτε  αν  αξίζει τον κόπο να την προσπαθήσετε και αν θα έχει αποτελέσματα για εσάς. Κάποιοι εργαζόμενοι γονείς διαπιστώνουν ότι όταν το μωρό τους κοιμάται νωρίτερα,  κοιμάται καλύτερα και ξυπνάει με μια ευχάριστη διάθεση, έτοιμο για παιχνίδι. Επειδή εσείς, ο γονέας, έχετε κοιμηθεί καλά το βράδυ, μπορείτε να εξετάσετε το ενδεχόμενο να σηκώνεστε  νωρίτερα το πρωί και να βρίσκετε χρόνο  πριν από την εργασία σας για να παίξετε με το μωρό σας -ως εναλλακτική λύση σε εκείνο το συνέδριο που έχετε αργά το απόγευμα. Θα απολαύσετε και οι δύο αυτή την ιδιαίτερη πρωινή ώρα. Αργότερα, όταν το μωρό σας θα κοιμάται με συνέπεια όλη τη νύχτα, κάθε νύχτα, μπορείτε να μεταφέρετε το βραδινό ύπνο λίγο αργότερα και να κρίνετε αν η αυτή η διαφοροποίηση επηρεάζει τον ύπνο του μωρού σας.

 

Βρείτε την καλύτερη ώρα που πρέπει να κοιμάται το μωρό σας

Μπορεί να χρειαστεί να πειραματιστείτε μέχρι να βρείτε την ιδανική ώρα για να κοιμάται το μωρό σας. Εάν συνηθίζετε να βάζετε το μικρό σας για ύπνο πολύ αργά το βράδυ, μπορείτε να προσεγγίσετε μια καινούρια προσαρμογή με έναν από αυτούς τους δύο τρόπους:

• Προσαρμόστε την ώρα που κοιμάται το μωρό σας  νωρίτερα κατά δεκαπέντε με τριάντα λεπτά κάθε δύο ή τρεις νύχτες. Δώστε προσοχή στο πόσο εύκολα κοιμάται το μωρό σας καθώς και σε όλα τα ξυπνήματα του. Μετρήστε την αποτελεσματικότητα των αλλαγών μέχρι να καθιερώσετε την ιδανική ώρα.

• Ξεκινήστε γύρω στις 18:30 και παρατηρήστε προσεκτικά το μωρό σας. Από τη στιγμή που θα εμφανίσει  οποιοδήποτε σημάδι κούρασης, βάλτε το κατευθείαν στο κρεβάτι, ακόμη και αν το προηγούμενο βράδυ έπεφτε για ύπνο ήταν στις 23:00. (Για τη λίστα με τα σημάδια κούρασης, δείτε τη σελίδα 111.) Όταν το κάνετε αυτό, φροντίστε να επικρατεί ησυχία στο σπίτι και το δωμάτιο του μωρού να είναι σκοτεινό έτσι ώστε να μοιάζει με το σύνηθες περιβάλλον  στη μέση της νύχτας. Εάν αυτή η ώρα που πέφτει για ύπνο είναι σημαντικά νωρίτερα από ότι συνήθως, το μωρό μπορεί να νομίζει πως πέφτει για έναν ημερήσιο υπνάκο και να ξυπνήσει αφού τον πάρει για λίγο. Εάν το κάνει αυτό, ανταποκριθείτε πολύ γρήγορα, έτσι ώστε να μην ξυπνήσει εντελώς. Ακολουθήστε τη συνηθισμένη μέθοδο που τον βοηθάτε να κοιμηθεί, όπως κούνημα ή θηλασμό. Διατηρήστε το δωμάτιο σκοτεινό και ήσυχο όπως κάνετε κατά τη διάρκεια της νύχτας. Μπορεί να χρειαστεί μια εβδομάδα ή και περισσότερο προσαρμογής  για να εγκατασταθεί η νέα ώρα ύπνου.

Πάντως εγώ που τηρώ αυτό το προγραμμα κατά γράμμα ο μικρός μου (11 μηνών) ξυπνάει στις 5 το πρωί ! 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εχτες ο μικρός κοιμήθηκε πέντε ώρες σερί! Όταν κοίταξα το ρολόι ξαφνιαστηκα. Πρώτη φορά κοιμήθηκε τόσο! 

  Το πρωί το λεω στην πεθερά μου και μου απαντά: "ε τώρα χορταινει θα κοιμάται πολυ!"

Εν τω μεταξύ 11 μηνών ειναι ο μικρός και τρώει στερεές εδώ και πεντε μήνες και ξυπνά τουλάχιστον 3-4 φορές. Χτες μόνο καταφερα να τον χορτασω?  :P Μα γιατί υπάρχει ή εντύπωση πως τα μωρά ξυπναν μόνο από πείνα? !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαίρομαι που βλέπετε όλες βελτίωση! Είναι πολύ ενθαρρυντικό!

 

Εμείς παρόλη την εμφανέστατη βελτίωση, έχουμε κάποιες δυσκολίες τις τελευταίες μέρες. Ή επειδή τα έχουμε πάει καλά γενικά, απογοητεύομαι εγώ με τις παύσεις και τα πισωγυρίσματα, κάτι που δεν πρέπει και το ξέρω αλλά η κούραση και η αϋπνία δεν με αφήνει πάντα. 

 

Θηλάζει πάντα πριν κοιμηθεί, όμως τις περισσότερες φορές κοιμάται χωρίς στήθος πλέον κι αυτό είναι πολύ θετικό. Όμως τις τελευταίες μέρες, συνήθως ξυπνάει σε 1-2-3 ώρες, σύντομα δηλαδή σε σχέση με το 5ωρο που είχε σχεδόν καθιερώσει. Βέβαια θηλάζει για 1-2 λεπτά όπου πίνει γάλα κανονικά και γυρνάει μόνος του από την άλλη. Δεν με κουράζει δηλαδή καθόλου αλλά έχει χαλάσει το καλό πρώτο σερί που θα το ήθελα να καθιερωθεί (να πάω κι εγώ καμιά βόλτα η μάνα). Μετά θα κοιμηθεί 3-5 ώρες σερί. Σαν να κοιμάται περισσότερο δηλαδή στον δεύτερο ύπνο αντί για τον πρώτο. Οι μεσημεριανοί του μειώθηκαν σε διάρκεια, το ΣΚ βασικά κοιμήθηκε από 1 ώρα μόνο και τη μία φορά μπόρεσα να τον επιμηκύνω με θηλασμό για ένα μισάωρο. Λες και δεν θέλει τα ΣΚ να χάσει καθόλου χρόνο μαζί μας. Τις επόμενες μέρες το μεσημέρι κοιμήθηκε στα πεθερικά μου για πρώτη φορά μιας και πάνω από το σπίτι μας κάτι γκρέμιζαν κι έκανε απίστευτο θόρυβο. Κατάφερε να κοιμηθεί μέχρι 1.30 ώρα και μια μέρα ξανακοιμήθηκε αργότερα για άλλες 2 ώρες. Οι ρουτίνες μας δηλαδή έχουν λίγο μπαχαλεύσει. Πάντα του ήταν πιο δύσκολο να συνεχίζει τον ύπνο του όσο ξημερώνει αλλά τώρα μετά τις 5 κοιμάται σχεδόν πάντα πάνω μου θηλάζοντας, μέχρι τις 7. Ενώ σε όλες τις αφυπνίσεις είναι πολύ θετικός στο θηλάζουμε για λίγο και κοιμόμαστε, μετά τις 5 λες και δεν το διαπραγματεύεται και τα έχω δει όλα λίγο γιατί έχει βαρύνει κιόλας κι αυτή η μεσούλα μου πόσο να αντέξει. Είναι κάπως εκνευρισμένος και δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει επειδή τον έχω πιέσει ίσως, λόγω των γενικών αλλαγών, ότι ο μπαμπάς του δουλεύει πολύ αυτές τις μέρες και τον βλέπει λίγο, ότι είμαι κι εγώ κουρασμένη ή επειδή απλά βγάζει δόντια. Ή επειδή βρισκόμαστε στο πικ του άλματος των 14 μηνών, κάτι που είδα χτες τυχαία. Ή όλα αυτά μαζί.

 

Το κλειδί πάντως για όλα αυτά, έχω καταλάβει πως είναι η δικιά μας αντιμετώπιση. Η αποδοχή και η ήπια προσέγγιση. Αντιλαμβάνομαι πως μου λείπει ύπνος και δεν έχω όση υπομονή έχω κανονικά, άρα πρέπει να εστιάσω λίγο και στη δικιά μου ξεκούραση. Το γράφει και το βιβλίο βέβαια, όσο κάνουμε προσπάθειες για βελτίωση του ύπνου του μωρού μας, να ετοιμαζόμαστε για μια περίοδο μεγάλης κούρασης. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Μετά θα κοιμηθεί 3-5 ώρες σερί. Σαν να κοιμάται περισσότερο δηλαδή στον δεύτερο ύπνο αντί για τον πρώτο

Μάλλον πρέπει να αρχίσει απ τα clubs και αργότερα τις ταβέρνες :P !

  Ή αλήθεια είναι πως έχω παρατηρήσει κι εγώ πως κοιμάται πιο πολύ στον δεύτερο ύπνο. Το σερί το έκανε 11-4! Αλλά συνήθως κοιμάται 2 με τρεις ώρες.

  Αυτό που βελτίωσα κατά βάση από αυτά που διάβασα είναι:

1) ή ρουτίνα, την απλοποίησα γιατί ήταν μεγάλη και τον ξυπνούσε αντί να τον κοιμιζει.

2)διακρινω τα σημάδια ύπνου καλύτερα και δεν τον αφηνω να χάσει την υπομονή του. 

3) δεν πετάγομαι να τον κοιμησω με τον παραμικρό με τον φόβο μην ξυπνήσει. Αντίθετα περιμένω να δω τι θα κάνει. Τις περισσότερες φορές στριφογυρνα και αλλάζει πλευρό. Μόνο στο κλάμα σηκώνομαι! 

 

Επίσης προσπαθώ αν γίνεται να τον νανουριζω στην κούνια όταν ξυπνά την νύχτα με χάδια στην πλατουλα. Δεν πιάνει πάντα! 

  Όταν τον πιάνει υπερενταση δεν πασχιζω να τον κοιμιζω όπως παλιά. Τον αφηνω να χαλαρώσει και να αναζητήσει το στήθος για νανι.

  Σταμάτησα εδώ και είκοσι μέρες περίπου το κουνημα-περπατημα. Εκτός που με ποναγε την μέση μου τελικά χαζευε τριγύρω και αργούσε να αποκοιμηθεί. Άσε που τώρα που αλλαξα μέθοδο κατάλαβα πως μάλλον τον ζαλιζα με το πέρα δοθε.:-D

 

Ελπίζω κι άλλες μανουλες να βοηθηθούν απ το θέμα. Υπομονή κορίτσια με τον ύπνο ξέρω τι περνάτε. Έχω να κοιμηθώ ολόκληρη νύχτα έντεκα μήνες!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Βάση των ιδεών του βιβλίου και για να κρατάω έναν μπούσουλα, έφτιαξα ένα αρχείο δικό μου όπου γράφω διάφορες σημειώσεις. Σε ένα excel σημειώνω πόση ώρα κοιμήθηκε το μεσημέρι, αν άλλαξε κάτι στη ρουτίνα του (είτε το μεσημέρι, είτε το βράδυ), τι ώρα κοιμήθηκε το βράδυ, αν δυσκολεύτηκε, πόση διάρκεια είχε ο πρώτος ύπνος, πόσες αφυπνίσεις έκανε και τέλος πόσες ώρες κοιμήθηκε συνολικά μέσα στην ημέρα. Όλες σχεδόν οι φόρμες που προτείνει το βιβλίο δηλαδή, προσαρμοσμένες κάπως σε μία όπως βολεύει εμένα προσωπικά. Δεν κάθομαι να γράφω από το βράδυ φυσικά, γράφω την επόμενη μέρα ότι θυμάμαι κι αν δεν γράψω κάποια μέρα, δεν έγινε και τίποτα. Βάζω συγκεκριμένο χρώμα σε πολύ καλές στιγμές και διαφορετικό χρώμα σε κακές στιγμές. Έτσι μπορώ να συγκρίνω και να βλέπω την όποια πρόοδο ή τι μπορεί να εμποδίζει. Αυτό που βλέπω λοιπόν είναι πως η τήρηση του προγράμματος είναι πραγματικά πολύ, πάρα πολύ σημαντική. Αν τύχει και βγει εκτός προγράμματος για παραπάνω από δυο μέρες, είναι πολύ πιθανό να επηρεαστούν όλες οι υπνικές του συνήθειες και κυρίως οι βραδινές.

 

Ένας μήνας καταγραφών  μου δείχνει ότι έχει γίνει πραγματική βελτίωση και οι καλές στιγμές είναι σαφέστατα περισσότερες από τις κακές. Έχει συγκεκριμένη ώρα που κοιμάται για μεσημέρι. Το βράδυ κοιμάται με στήθος σχεδόν αμέσως. Αν δεν κοιμηθεί όμως γρήγορα δεν τον αφήνω να με πιπιλάει με τις ώρες και κοιμάται χωρίς στήθος, απλά αργεί λίγο περισσότερο. Αν κλάψει τον ξαναβάζω για λίγο, αλλά σπάνια κλαίει τώρα πια, έχει προσαρμοστεί. Είναι προσωπικό όριο για μένα πλέον και δεν τον αφήνω να πιπιλάει δίχως αύριο. Ξυπνάει κατά κανόνα 1-2 φορές και η πρώτη αφύπνιση έρχεται συνήθως μετά από 5-6 ώρες ενώ κρατά κανένα δίλεπτο. Πίνει γάλα και γυρνάει από την άλλη μόνος του. Υπάρχουν φυσικά και μέρες που ξυπνάει κάπως πιο γρήγορα ή ξυπνάει περισσότερες φορές. Τον τελευταίο μήνα, μόνο 3 φορές είχε 3 αφυπνίσεις ενώ ο πρώτος του ύπνος έχει υπάρξει λιγότερος από 4 ώρες επίσης μόνο 3 φορές. 

 

Αυτό που πλέον με δυσκολεύει είναι η πολύ πρωινή του αφύπνιση, στις 6 (ή και  5.30 κάποιες φορές) έχει ξυπνήσει για τα καλά είτε θέλει  να χουζουρεύει στο στήθος μου, κάτι που πλέον όμως δεν επιθυμώ και προσπαθώ σιγά σιγά να το αλλάξω κι αυτό.

 

Επίσης έχει αρχίσει να έρχεται κι ο μπαμπάς μέσα στο δωμάτιο όσο τον κοιμίζω οπότε σταδιακά να τον συνδέσει με τον ύπνο και μέχρι το καλοκαίρι να μπορεί να κοιμάται και χωρίς εμένα. 

 

Γιορτές έχουμε, όνειρα κάνουμε! :mrgreen::-P:-D

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Εχω ενα μωρακι 5 μηνων και εχω αρκετα θεματα με τον υπνο του. Διαβασα το εν λογω βιβλιο πριν καιρο ομως σε αυτη τη φαση θελω να βελτιωσω τον υπνο του γιατι βλεπω οτι μεγαλωνοντας, αντι να φτιαξουν καποια πραγματα,χαλανε!

Να πω οτι θηλαζει,τη μερα καθε 2,2.5 ωρες. Ξυπναει το αργοτερο στις 7 το πρωι κ αντεχει max 2.5 ωρες ξυπνιος αλλα οι υπνοι που κανει καθε φορα ειναι max μισαωροι. Εκτος απο το μεσημερι που κοιμομαστε μαζι θηλαζοντας κανα 2 ωρο. Τον βαζω για βραδινο υπνο γυρω στις 8 παρα κ εκει ξεκινανε τα προβληματα..Ξυπναει σε ακανονιστα διαστηματα,πχ συνηθως μετα απο μια ωρα,τον κουναω 5' ξανακοιμαται. Μετα μπορει να κανει ενα 2ωρο η 3ωρο στην καλυτερη. Αλλα μπορει να ξυπνησει κ νωριτερα. Τρωει πχ στις 23.30 κ μετα μπορει να ξυπναει ανα μια ωρα κ να θελει λιγο πιπιλισμα (ή γαλα?)   για να ξανακοιμηθει. Μετα τις 3-4 τον παιρνω στο κρεβατι μαζι μου γιατι δεν αντεχω αλλο τα πηγαινελα,θηλαζει ξαπλωτος. Τυχαινει ομως να ανοιξει τα ματια του κατα τις 5-6 κ να μη θελει στηθος αλλα κουνημα για να ξανακοιμηθει. 

 

Δεν εχει κανενα προγραμμα στις ωρες που ξυπναει το βραδυ. Παλιοτερα ο πρωτος του υπνος ηταν 4ωρο-5ωρο κ μετα ανα 2 ωρο. Μετα τους 3 μηνες,που παρεπιμπτοντως αρχισαν να τον ενοχλουν τα ουλα του οπως καταλαβαμε, εγινε ο,τι να ναι ο υπνος του. Δεν ξερω ομως αν οντως τον ενοχλουνε αυτα η κατι αλλο η αν ξυπναει ετσι!

 

Θα ηθελα μια συμβουλη αν μπορειτε απο που να αρχισω, τι να προσεξω,τι να αλλαξω ωστε σιγα σιγα να μπορεσει να κοιμαται σερι πανω απο 2 ωρες μπας κ δω μια ασπρη μερα!

 

Σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , Zouzou31 είπε:

Καλημερα! Εχω ενα μωρακι 5 μηνων και εχω αρκετα θεματα με τον υπνο του. Διαβασα το εν λογω βιβλιο πριν καιρο ομως σε αυτη τη φαση θελω να βελτιωσω τον υπνο του γιατι βλεπω οτι μεγαλωνοντας, αντι να φτιαξουν καποια πραγματα,χαλανε!

Να πω οτι θηλαζει,τη μερα καθε 2,2.5 ωρες. Ξυπναει το αργοτερο στις 7 το πρωι κ αντεχει max 2.5 ωρες ξυπνιος αλλα οι υπνοι που κανει καθε φορα ειναι max μισαωροι. Εκτος απο το μεσημερι που κοιμομαστε μαζι θηλαζοντας κανα 2 ωρο. Τον βαζω για βραδινο υπνο γυρω στις 8 παρα κ εκει ξεκινανε τα προβληματα..Ξυπναει σε ακανονιστα διαστηματα,πχ συνηθως μετα απο μια ωρα,τον κουναω 5' ξανακοιμαται. Μετα μπορει να κανει ενα 2ωρο η 3ωρο στην καλυτερη. Αλλα μπορει να ξυπνησει κ νωριτερα. Τρωει πχ στις 23.30 κ μετα μπορει να ξυπναει ανα μια ωρα κ να θελει λιγο πιπιλισμα (ή γαλα?)   για να ξανακοιμηθει. Μετα τις 3-4 τον παιρνω στο κρεβατι μαζι μου γιατι δεν αντεχω αλλο τα πηγαινελα,θηλαζει ξαπλωτος. Τυχαινει ομως να ανοιξει τα ματια του κατα τις 5-6 κ να μη θελει στηθος αλλα κουνημα για να ξανακοιμηθει. 

 

Δεν εχει κανενα προγραμμα στις ωρες που ξυπναει το βραδυ. Παλιοτερα ο πρωτος του υπνος ηταν 4ωρο-5ωρο κ μετα ανα 2 ωρο. Μετα τους 3 μηνες,που παρεπιμπτοντως αρχισαν να τον ενοχλουν τα ουλα του οπως καταλαβαμε, εγινε ο,τι να ναι ο υπνος του. Δεν ξερω ομως αν οντως τον ενοχλουνε αυτα η κατι αλλο η αν ξυπναει ετσι!

 

Θα ηθελα μια συμβουλη αν μπορειτε απο που να αρχισω, τι να προσεξω,τι να αλλαξω ωστε σιγα σιγα να μπορεσει να κοιμαται σερι πανω απο 2 ωρες μπας κ δω μια ασπρη μερα!

 

Σας ευχαριστω πολυ!

Δε θέλω να σε απογοητεύσω, εμένα είναι 13 μηνών κ κοιμάται έτσι ακόμα. Έχω δοκιμάσει τα πάντα εκτός από εκπαίδευση με κλάμα γιατί δεν μπορω. Έχω παραδοθεί πλεον, συνήθισα κ την αϋπνία κ ειπα δε βαριέσαι, ότι είναι. Αν το παιδάκι σου θέλει να κοιμηθεί θα κοιμηθεί. Αλλιώς, κουράγιο.

 

Προσπάθησε να αποσυνδέσεις το στήθος απο τον ύπνο. Όχι ότι δε θα ξυπνάει απλά μπορεί να μειώσει τα ξυπνήματα συν οτι θα μπορεί να τον κοιμήσει κ κάποιος άλλος κ μακροπρόθεσμα θα σε βοηθησει κ στον αποθηλασμο.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Δε θέλω να σε απογοητεύσω, εμένα είναι 13 μηνών κ κοιμάται έτσι ακόμα. Έχω δοκιμάσει τα πάντα εκτός από εκπαίδευση με κλάμα γιατί δεν μπορω. Έχω παραδοθεί πλεον, συνήθισα κ την αϋπνία κ ειπα δε βαριέσαι, ότι είναι. Αν το παιδάκι σου θέλει να κοιμηθεί θα κοιμηθεί. Αλλιώς, κουράγιο.

 

Προσπάθησε να αποσυνδέσεις το στήθος απο τον ύπνο. Όχι ότι δε θα ξυπνάει απλά μπορεί να μειώσει τα ξυπνήματα συν οτι θα μπορεί να τον κοιμήσει κ κάποιος άλλος κ μακροπρόθεσμα θα σε βοηθησει κ στον αποθηλασμο.

 

Αααχ! Τι τραβας κι εσυ μανουλα! Εσυ θηλαζεις ακομα? Ξερω βεβαια οτι κ με το ξενο γαλα μπορει να ξυπναει το παιδι αλλα τοτε τουλαχ ξερεις ποσο εχει φαει ολη μερα..βεβαια το να ετοιμαζεις μπουκαλι βραδιατικα ειναι πολυ πιο δυσκολο απο το θηλασμο!

Εγω σκοπευω να αποθηλασω στους 8-9 μηνες που θα γυρισω στη δουλεια..

 

Θελω να μειωθουν τα ξυπνηματα σιγουρα κ να ειναι προβλεψιμα ως επι το πλειστον..αυτο με το στηθος προσπαθω να το κανω αλλα κ παλι ξυπναει κ θελει αγκαλια κ κουνημα..

Καμια μανουλα που να εφαρμοσε καποια βηματα κ να ειδε αποτελεσμα?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Zouzou31 είπε:

 

Αααχ! Τι τραβας κι εσυ μανουλα! Εσυ θηλαζεις ακομα? Ξερω βεβαια οτι κ με το ξενο γαλα μπορει να ξυπναει το παιδι αλλα τοτε τουλαχ ξερεις ποσο εχει φαει ολη μερα..βεβαια το να ετοιμαζεις μπουκαλι βραδιατικα ειναι πολυ πιο δυσκολο απο το θηλασμο!

Εγω σκοπευω να αποθηλασω στους 8-9 μηνες που θα γυρισω στη δουλεια..

 

Θελω να μειωθουν τα ξυπνηματα σιγουρα κ να ειναι προβλεψιμα ως επι το πλειστον..αυτο με το στηθος προσπαθω να το κανω αλλα κ παλι ξυπναει κ θελει αγκαλια κ κουνημα..

Καμια μανουλα που να εφαρμοσε καποια βηματα κ να ειδε αποτελεσμα?

Ερχεται στιγμή εκεί μεταξύ 7-9 μηνων που τα περισσότερα μωρά κάνουν χάλια ύπνο, ο,τι και να κάνεις και όπως και να κοιμόταν πριν, λόγω δοντιών και νέων δεξιοτήτων. Εγώ δε θα αποθήλαζα σε αυτή την ηλικία. Με το θηλασμό, έχεις έναν έυκολο τρόπο να τα παρηγορήσεις άμα πονάνε. Αλλιώς κάνεις βόλτες πάνω κάτω, δίνεις πιπίλα, τη φτύνουν , την ψάχνεις, τραγουδάς, δίνεις παυσίπονο κλπ κλπ. Η μεγάλη μου δε θήλαζε σε αυτή τη φάση και πιο μικρή κοιμόταν δεκάωρα. Ε σε αυτή την ηλικία, βλαστημήσαμε, όλη νύχτα πάνω κάτω! Με τα επόμενα μωρα που θήλαζα, μπορεί να θηλάζαμε ανά ώρα σε αυτή τη δύσκολη φάση, αλλά τουλάχιστον μία ώρα την κοιμόμασταν.

Link to comment
Share on other sites

On 21/12/2017 at 3:35 ΜΜ, marakiz είπε:

Βάση των ιδεών του βιβλίου και για να κρατάω έναν μπούσουλα, έφτιαξα ένα αρχείο δικό μου όπου γράφω διάφορες σημειώσεις. Σε ένα excel σημειώνω πόση ώρα κοιμήθηκε το μεσημέρι, αν άλλαξε κάτι στη ρουτίνα του (είτε το μεσημέρι, είτε το βράδυ), τι ώρα κοιμήθηκε το βράδυ, αν δυσκολεύτηκε, πόση διάρκεια είχε ο πρώτος ύπνος, πόσες αφυπνίσεις έκανε και τέλος πόσες ώρες κοιμήθηκε συνολικά μέσα στην ημέρα. Όλες σχεδόν οι φόρμες που προτείνει το βιβλίο δηλαδή, προσαρμοσμένες κάπως σε μία όπως βολεύει εμένα προσωπικά. Δεν κάθομαι να γράφω από το βράδυ φυσικά, γράφω την επόμενη μέρα ότι θυμάμαι κι αν δεν γράψω κάποια μέρα, δεν έγινε και τίποτα. Βάζω συγκεκριμένο χρώμα σε πολύ καλές στιγμές και διαφορετικό χρώμα σε κακές στιγμές. Έτσι μπορώ να συγκρίνω και να βλέπω την όποια πρόοδο ή τι μπορεί να εμποδίζει. Αυτό που βλέπω λοιπόν είναι πως η τήρηση του προγράμματος είναι πραγματικά πολύ, πάρα πολύ σημαντική. Αν τύχει και βγει εκτός προγράμματος για παραπάνω από δυο μέρες, είναι πολύ πιθανό να επηρεαστούν όλες οι υπνικές του συνήθειες και κυρίως οι βραδινές.

 

Ένας μήνας καταγραφών  μου δείχνει ότι έχει γίνει πραγματική βελτίωση και οι καλές στιγμές είναι σαφέστατα περισσότερες από τις κακές. Έχει συγκεκριμένη ώρα που κοιμάται για μεσημέρι. Το βράδυ κοιμάται με στήθος σχεδόν αμέσως. Αν δεν κοιμηθεί όμως γρήγορα δεν τον αφήνω να με πιπιλάει με τις ώρες και κοιμάται χωρίς στήθος, απλά αργεί λίγο περισσότερο. Αν κλάψει τον ξαναβάζω για λίγο, αλλά σπάνια κλαίει τώρα πια, έχει προσαρμοστεί. Είναι προσωπικό όριο για μένα πλέον και δεν τον αφήνω να πιπιλάει δίχως αύριο. Ξυπνάει κατά κανόνα 1-2 φορές και η πρώτη αφύπνιση έρχεται συνήθως μετά από 5-6 ώρες ενώ κρατά κανένα δίλεπτο. Πίνει γάλα και γυρνάει από την άλλη μόνος του. Υπάρχουν φυσικά και μέρες που ξυπνάει κάπως πιο γρήγορα ή ξυπνάει περισσότερες φορές. Τον τελευταίο μήνα, μόνο 3 φορές είχε 3 αφυπνίσεις ενώ ο πρώτος του ύπνος έχει υπάρξει λιγότερος από 4 ώρες επίσης μόνο 3 φορές. 

 

Αυτό που πλέον με δυσκολεύει είναι η πολύ πρωινή του αφύπνιση, στις 6 (ή και  5.30 κάποιες φορές) έχει ξυπνήσει για τα καλά είτε θέλει  να χουζουρεύει στο στήθος μου, κάτι που πλέον όμως δεν επιθυμώ και προσπαθώ σιγά σιγά να το αλλάξω κι αυτό.

 

Επίσης έχει αρχίσει να έρχεται κι ο μπαμπάς μέσα στο δωμάτιο όσο τον κοιμίζω οπότε σταδιακά να τον συνδέσει με τον ύπνο και μέχρι το καλοκαίρι να μπορεί να κοιμάται και χωρίς εμένα. 

 

Γιορτές έχουμε, όνειρα κάνουμε! :mrgreen::-P:-D

Απο εκεινο το ονειρεμενο βραδυ που μου ζητησε να παει στο κρεβατι του αρχισα κι εγω να κραταω αρχειο σε excel. Συγκεκριμενα σημειωνω: την ωρα που κοιμηθηκε, τροπος που τον κοιμισα (θηλασμος και νανουρισμα, εκτος απο τοτε που ηταν αρρωστος), τα ξυπνηματα του: την ωρα, ποση ωρα θηλασε μεχρι να ξανακοιμηθει και το συνολο ξυπνηματων. Επισης, το εγερτηριο, τον ημερησιο υπνο του και διαφορες σημειωσεις (πχ αν κοιμηθουμε σε σπιτι φιλων ή αν ειναι αρρωστος). Δεν το πιστευα αλλα οταν εχεις μια συνολικη εικονα μπορεις να βγαλεις εκπληκτικα συμπερασματα για τον υπνο του. Παρ'ολο που ειναι λιγο κουραστικο να γραφω στο κινητο μες στην νυχτα τις ωρες, το συνηθισα και πλεον θα το συνεχισω γιατι βλεπω οτι μπορω να καταλαβω πολλα πραγματα για το τι επηρεαζει τον υπνο του.

 

10 ώρες πρίν, Zouzou31 είπε:

Καλημερα! Εχω ενα μωρακι 5 μηνων και εχω αρκετα θεματα με τον υπνο του. Διαβασα το εν λογω βιβλιο πριν καιρο ομως σε αυτη τη φαση θελω να βελτιωσω τον υπνο του γιατι βλεπω οτι μεγαλωνοντας, αντι να φτιαξουν καποια πραγματα,χαλανε!

Να πω οτι θηλαζει,τη μερα καθε 2,2.5 ωρες. Ξυπναει το αργοτερο στις 7 το πρωι κ αντεχει max 2.5 ωρες ξυπνιος αλλα οι υπνοι που κανει καθε φορα ειναι max μισαωροι. Εκτος απο το μεσημερι που κοιμομαστε μαζι θηλαζοντας κανα 2 ωρο. Τον βαζω για βραδινο υπνο γυρω στις 8 παρα κ εκει ξεκινανε τα προβληματα..Ξυπναει σε ακανονιστα διαστηματα,πχ συνηθως μετα απο μια ωρα,τον κουναω 5' ξανακοιμαται. Μετα μπορει να κανει ενα 2ωρο η 3ωρο στην καλυτερη. Αλλα μπορει να ξυπνησει κ νωριτερα. Τρωει πχ στις 23.30 κ μετα μπορει να ξυπναει ανα μια ωρα κ να θελει λιγο πιπιλισμα (ή γαλα?)   για να ξανακοιμηθει. Μετα τις 3-4 τον παιρνω στο κρεβατι μαζι μου γιατι δεν αντεχω αλλο τα πηγαινελα,θηλαζει ξαπλωτος. Τυχαινει ομως να ανοιξει τα ματια του κατα τις 5-6 κ να μη θελει στηθος αλλα κουνημα για να ξανακοιμηθει. 

 

Δεν εχει κανενα προγραμμα στις ωρες που ξυπναει το βραδυ. Παλιοτερα ο πρωτος του υπνος ηταν 4ωρο-5ωρο κ μετα ανα 2 ωρο. Μετα τους 3 μηνες,που παρεπιμπτοντως αρχισαν να τον ενοχλουν τα ουλα του οπως καταλαβαμε, εγινε ο,τι να ναι ο υπνος του. Δεν ξερω ομως αν οντως τον ενοχλουνε αυτα η κατι αλλο η αν ξυπναει ετσι!

 

Θα ηθελα μια συμβουλη αν μπορειτε απο που να αρχισω, τι να προσεξω,τι να αλλαξω ωστε σιγα σιγα να μπορεσει να κοιμαται σερι πανω απο 2 ωρες μπας κ δω μια ασπρη μερα!

 

Σας ευχαριστω πολυ!

Ειναι μικρο το μωρο σου και ειναι αναμενομενα τα ξυπνηματα που περιγραφεις. Αν θελεις μπορεις να δοκιμασεις αυτα που περιγραφονται στο θεμα, αλλα δεν ειναι τιποτα σιγουρο μιας που μπορει να ξυπναει για πολλους λογους. Ο κυριοτερος ειναι τα δοντια, μπορει να περναει αλμα ή απλα να χρειαζεται τη σιγουρια που του προσφερει η παρουσια σου. Εγω κοιμομουν μαζι του μεχρι τους εξι μηνες και αργοτερα στα πιο δυσκολα βραδια, που μπορει να ξυπνουσε ανα 20', ανα μια ή μιαμιση ωρα. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι υπομονη και να τον παρεις να κοιμηθειτε μαζι για να διευκολυνθει ο υπνο σας και να ξεκουραζεσαι περισσοτερο. Ο αποθηλασμος δεν ειναι λυση μιας που θα δυσκολεψει ακομη περισσοτερο την κατασταση. Στην θεση σου δεν θα δοκιμαζα να αποσυνδεσω το στηθος απο τον υπνο στην ηλικια σας μιας που εχετε ακομη πολλα να περασετε και το στηθος ειναι η μεγαλυτερη παρηγορια για το μικρο (και η μεγαλυτερη ευκολια για τη μαμα :wink:). Επιπλεον, ειναι τοσο φυσικο για το μωρο να κοιμαται με στηθος οσο και το να αναπνεει.

 
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Zouzou31 είπε:

Καλημερα! Εχω ενα μωρακι 5 μηνων και εχω αρκετα θεματα με τον υπνο του. Διαβασα το εν λογω βιβλιο πριν καιρο ομως σε αυτη τη φαση θελω να βελτιωσω τον υπνο του γιατι βλεπω οτι μεγαλωνοντας, αντι να φτιαξουν καποια πραγματα,χαλανε!

Να πω οτι θηλαζει,τη μερα καθε 2,2.5 ωρες. Ξυπναει το αργοτερο στις 7 το πρωι κ αντεχει max 2.5 ωρες ξυπνιος αλλα οι υπνοι που κανει καθε φορα ειναι max μισαωροι. Εκτος απο το μεσημερι που κοιμομαστε μαζι θηλαζοντας κανα 2 ωρο. Τον βαζω για βραδινο υπνο γυρω στις 8 παρα κ εκει ξεκινανε τα προβληματα..Ξυπναει σε ακανονιστα διαστηματα,πχ συνηθως μετα απο μια ωρα,τον κουναω 5' ξανακοιμαται. Μετα μπορει να κανει ενα 2ωρο η 3ωρο στην καλυτερη. Αλλα μπορει να ξυπνησει κ νωριτερα. Τρωει πχ στις 23.30 κ μετα μπορει να ξυπναει ανα μια ωρα κ να θελει λιγο πιπιλισμα (ή γαλα?)   για να ξανακοιμηθει. Μετα τις 3-4 τον παιρνω στο κρεβατι μαζι μου γιατι δεν αντεχω αλλο τα πηγαινελα,θηλαζει ξαπλωτος. Τυχαινει ομως να ανοιξει τα ματια του κατα τις 5-6 κ να μη θελει στηθος αλλα κουνημα για να ξανακοιμηθει. 

 

Δεν εχει κανενα προγραμμα στις ωρες που ξυπναει το βραδυ. Παλιοτερα ο πρωτος του υπνος ηταν 4ωρο-5ωρο κ μετα ανα 2 ωρο. Μετα τους 3 μηνες,που παρεπιμπτοντως αρχισαν να τον ενοχλουν τα ουλα του οπως καταλαβαμε, εγινε ο,τι να ναι ο υπνος του. Δεν ξερω ομως αν οντως τον ενοχλουνε αυτα η κατι αλλο η αν ξυπναει ετσι!

 

Θα ηθελα μια συμβουλη αν μπορειτε απο που να αρχισω, τι να προσεξω,τι να αλλαξω ωστε σιγα σιγα να μπορεσει να κοιμαται σερι πανω απο 2 ωρες μπας κ δω μια ασπρη μερα!

 

Σας ευχαριστω πολυ!

Κι ο δικος μου ξυπνα ακατάστατες ώρες. Δεν έχει ιδιαίτερο πρόγραμμα στον ύπνο.  

  Εγω για να σταθεροποιησω την βραδυνη ώρα ύπνου εφαρμοσα την ρουτίνα. 

  Προσπάθησε να ελαχιστοποιησεις τους λογους που ξυπναει.  Πχ ζεστη ή κρύο, αλλαγη πάνας, δόντια (υπάρχουν ειδικα τζελ) 

 Ισως να ξυπνα από πονακια απο αέρια,  ισως απο καποιο ονειρο, ή θελει να νιωσει ασφάλεια κοντα στην μανούλα του. 

 Εγω πάντως πιστεύω πως οσο μεγαλώνουν τοσο φτιάχνουν τα πράγματα με τον υπνο! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,θα εχω υποψη μου αυτα που μου λετε!

 

Σχετικα με το θηλασμο,οταν γυρισω στη δουλεια στους 9 μηνες θα μπορω μονο πρωι - βραδυ να θηλαζω,πιστευετε οτι μπορει να διατηρηθει η παραγωγη με 2-3 αντε 4 θηλασμους τη μερα?

Απο προχθες σα να βελτιωθηκε λιγο ο υπνος του,κανει πιο πολλα 2ωρα κ μετα τις 3-4 που τον παιρνω στο κρεβατι ειναι ησυχος μεχρι τις 7 το πρωι (τρωει κανα 2 φορες κ κοιμαται). Λογικα οταν ξυπναει πιο συχνα τον ενοχλουν τα δοντια του!

Ξερω οτι ειναι μικρος για να τον εκπαιδευσω,απλα δε θα ηθελα να καθιερωσω αυνηθειες που του κανουν κακο παρα καλο στον υπνο του μακροχρονια..γενικα ακολουθω το ενστικτο μου,το βλεπω οτι του αρεσει να κοιμαται πανω μου κ τη μερα κ τη νυχτα αλλα οσο μπορω τον βαζω στην κουνια του..

Να ρωτησω κατι αλλο,εσεις που εχετε μεγαλυτερα μωρακια,απο ποια ηλικια μπορουμε να κανουμε αυτο που προτεινει η συγγραφεας,να βαζουμε το μωρο οχι εντελως κοιμισμενο στην κουνια ωστε να αποκοιμιεται εκει κ οταν ξυπναει να μπορει πιο ευκολα να ξανακοιμηθει χωρις παρεμβαση?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Zouzou31 είπε:

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,θα εχω υποψη μου αυτα που μου λετε!

 

Σχετικα με το θηλασμο,οταν γυρισω στη δουλεια στους 9 μηνες θα μπορω μονο πρωι - βραδυ να θηλαζω,πιστευετε οτι μπορει να διατηρηθει η παραγωγη με 2-3 αντε 4 θηλασμους τη μερα?

Απο προχθες σα να βελτιωθηκε λιγο ο υπνος του,κανει πιο πολλα 2ωρα κ μετα τις 3-4 που τον παιρνω στο κρεβατι ειναι ησυχος μεχρι τις 7 το πρωι (τρωει κανα 2 φορες κ κοιμαται). Λογικα οταν ξυπναει πιο συχνα τον ενοχλουν τα δοντια του!

Ξερω οτι ειναι μικρος για να τον εκπαιδευσω,απλα δε θα ηθελα να καθιερωσω αυνηθειες που του κανουν κακο παρα καλο στον υπνο του μακροχρονια..γενικα ακολουθω το ενστικτο μου,το βλεπω οτι του αρεσει να κοιμαται πανω μου κ τη μερα κ τη νυχτα αλλα οσο μπορω τον βαζω στην κουνια του..

Να ρωτησω κατι αλλο,εσεις που εχετε μεγαλυτερα μωρακια,απο ποια ηλικια μπορουμε να κανουμε αυτο που προτεινει η συγγραφεας,να βαζουμε το μωρο οχι εντελως κοιμισμενο στην κουνια ωστε να αποκοιμιεται εκει κ οταν ξυπναει να μπορει πιο ευκολα να ξανακοιμηθει χωρις παρεμβαση?

 

Για τη δουλειά, ανετα. Εγω γύρισα με το ένα μου παιδί στους 8-9 μήνες, και θηλάσε μέχρι μετά τους 18 μήνες. Στην αρχή έκανα άντληση στη δουλειά, σύντομα την έκοψα.

Για τον ύπνο, η άποψή μου δε θα είναι δημοφιλείς με τις μωρομάνες, αλλά εγώ βρήκα ότι όλα αυτά είναι απλώς για να πουλιούνται βιβλία και να παιδεύονται οι γονείς. Οσο λιγότερο ασχολιόμουν με το αν, πού, πώς και πόσο κοιμάται κάθε μωρό, τόσο λιγότερο αγχωνόμουν και τόσο πιο χαλαρή ήμουν, πιο ξεκούραστη και πιο ήρεμο το παιδί. Και τελικά, κανένα δεν κοιμήθηκε μαζί μου μέχρι να πάει δημοτικό ;) Με το πρώτο είχα πρόγραμμα, κούνια, δε θήλαζα κιόλας μετά το τρίμηνο, με το τρίτο απλά το έπαιρνα αγκαλιά και θήλαζε και δεν είχαμε καν δοκιμάσει να μπει στην κούνια. Ε, πιο λίγο κουράστικα με το τρίτο και το μόνο που μετάνιωσα είναι που δεν έπαιρνα αρκετά αγκαλιά το πρώτο και δε χάρηκα τόσο τους βραδινούς μωρουδιακούς ύπνους. 

Link to comment
Share on other sites

On 26/12/2017 at 11:53 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Για τη δουλειά, ανετα. Εγω γύρισα με το ένα μου παιδί στους 8-9 μήνες, και θηλάσε μέχρι μετά τους 18 μήνες. Στην αρχή έκανα άντληση στη δουλειά, σύντομα την έκοψα.

Για τον ύπνο, η άποψή μου δε θα είναι δημοφιλείς με τις μωρομάνες, αλλά εγώ βρήκα ότι όλα αυτά είναι απλώς για να πουλιούνται βιβλία και να παιδεύονται οι γονείς. Οσο λιγότερο ασχολιόμουν με το αν, πού, πώς και πόσο κοιμάται κάθε μωρό, τόσο λιγότερο αγχωνόμουν και τόσο πιο χαλαρή ήμουν, πιο ξεκούραστη και πιο ήρεμο το παιδί. Και τελικά, κανένα δεν κοιμήθηκε μαζί μου μέχρι να πάει δημοτικό ;) Με το πρώτο είχα πρόγραμμα, κούνια, δε θήλαζα κιόλας μετά το τρίμηνο, με το τρίτο απλά το έπαιρνα αγκαλιά και θήλαζε και δεν είχαμε καν δοκιμάσει να μπει στην κούνια. Ε, πιο λίγο κουράστικα με το τρίτο και το μόνο που μετάνιωσα είναι που δεν έπαιρνα αρκετά αγκαλιά το πρώτο και δε χάρηκα τόσο τους βραδινούς μωρουδιακούς ύπνους. 

 

Δικιο εχεις οτι η ψυχολογια μου θα ειναι καλυτερη αν χαλαρωσω λιγο κ παω με τα νερα του στο θεμα του υπνου..γενικα ειμαι ανθρωπος που θελω να ειναι ολα υπο ελεγχο κ με προγραμμα αλλα καταλαβαινω πλεον οτι τοσο μικρο μωρο απλα δε γινεται να μπει σε καλουπι κ επιβαρυνομαι πολυ ψυχολογικα οσο προσπαθω για το αντιθετο..

Χθες κοιμηθηκε παντως τον πρωτο υπνο του ενα 4ωρο σερι (οπως εκανε κ σε μια φαση πιο μικρος) κ πηρα λιγο τα πανω μου γιατι κοιμηθηκα κι εγω..

Link to comment
Share on other sites

Συναγωνίστριες καλή χρονιά να έχουμε! Εύχομαι υγεία και μετά την υγεία περισσότερο ύπνο για όλες μας! :mrgreen:

 

Εμείς συνεχίζουμε καλά, παρότι βγήκαμε αρκετά εκτός προγράμματος τώρα στις γιορτές και γι αυτό το λόγο είμαι πολύ αισιόδοξη για τώρα που θα μπούμε και πάλι σε πιο πρόγραμμα. 

 

Ωραία ήταν, είχα άδεια και έτσι λυσσάξαμε στις βόλτες κι αλληλοχορταστήκαμε!!! 

 

Είναι μέρες που θηλάζει πάαααρα πολύ συχνά και έχω κουραστεί κάπως. Βέβαια, έχουν αλλάξει κι οι δικές μου αντοχές και όρια και δεν θέλω να με πιπιλάει σκέτο πλέον. Προσπαθώ να του επικοινωνήσω ότι νιώθω γενικά χωρίς να τον πιέζω. Ίσως βρίσκει κι αυτή την αντίσταση και κολλάει περισσότερο. Ξέρω επίσης πως πλησιάζει στο πικ του άγχους αποχωρισμού αλλά ήθελα να σας ρωτήσω μαμάδες που περάσατε από αυτή την ηλικία, σας το κάνανε και εσάς??? Κράτησε πολύ????

 

Προσέξτε τι θα απαντήσετε!! :P

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειχε μια περιοδο,νομιζω μαη,ιουνιο,οποτε ηταν περιπου 20-21μηνων που εκανε συχνες εναλλαγες στηθους.με ενοχλουσε λιγο γτ ημουν κ εγκυος 3-4μηνων.ισως ειχε μειωθει το γαλα,πλεον θηλαζε περιπου 4-6φορες το 24ωρο.κ οσο περνουσε ο καιρος μειωθηκαν κ αλλο.δλδ τοτε κοιμηθηκε σερι 4ωρες,μετα 6,μετα 8.χωρις να κανω κτ.κ εκοψε τον μεσημεριανο υπνο

Το μονο που εκανε επειδη με ενοχλουσε το μια απο τη μια μια απο την αλλη,κ επειδη πολλες φορες γυρνουσε πλατη κ τη χαιδευα για να κοιμηθει,ηταν να της λεω τωρα θα πιουμε λιγο γαλα,κ θα σε παρω αγκαλιτσα να κοιμηθουμε

Το εκανε μονο στον θηλασμο πριν κοιμηθει για βραδυ

Καθε παιδακι το περναει διαφορετικα.εμας επειδη ηταν καλοκαιρι κ ειμασταν εξω πολυ καταλαβαινε οτι δ εχει αναγκη τον θηλασμο κ ξεχνιοταν

Link to comment
Share on other sites

Α ναι! Κι αυτό!!!! Με έχει ταράξει στο boob serfing!! Δεν υπάρχει!!! Είναι φορές που μέσα σε δυο λεπτά θα αλλάξει πέντε φορές στήθος. Του το επικοινωνώ και πάλι, όταν με ενοχλεί δεν μπορώ να το αφήνω να με ενοχλεί. Δεν θέλω δηλαδή να καταλήξει ο θηλασμός να γίνεται με το ζόρι από την πλευρά μου. Η αδερφή μου κοροϊδεύει πως έχει καταλάβει πως πλησιάζει το τέλος και αντιδρά χαχα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάει από τον 7ο μήνα και κορυφώνεται τον 18ο ενώ μπορεί να συνεχίσει και μέχρι 2-2.5 χρονών. Σε κάθε παιδί είναι διαφορετικοί οι χρόνοι κι ο τρόπος που το αντιμετωπίζει/εκδηλώνει.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , marakiz είπε:

Α ναι! Κι αυτό!!!! Με έχει ταράξει στο boob serfing!! Δεν υπάρχει!!! Είναι φορές που μέσα σε δυο λεπτά θα αλλάξει πέντε φορές στήθος. Του το επικοινωνώ και πάλι, όταν με ενοχλεί δεν μπορώ να το αφήνω να με ενοχλεί. Δεν θέλω δηλαδή να καταλήξει ο θηλασμός να γίνεται με το ζόρι από την πλευρά μου. Η αδερφή μου κοροϊδεύει πως έχει καταλάβει πως πλησιάζει το τέλος και αντιδρά χαχα.

Νομιζω καλα κανεις κ του το λες.δ ειναι πλεον μωρο,καταλαβαινει.μαλλον αντιδραει στο τελος,δικιο εχει η αδερφη σου.αλλα κ γω συμφωνω οτι ο θηλασμος πρεπει να ειναι κτ ευχαριστο κ για τη μαμα.ενισχυσε την αυτοπεποιθηση του,να καταλαβει οτι δ εχει αναγκη το θηλασμο για επιβεβαιωση.πχ εξω να παιζει,εσυ εισαι εκει,κ θα θηλασετε οταν θα ειστε μονοι

Link to comment
Share on other sites

Όταν είμαστε έξω κι αν ζητήσει, 9 στις 10 φορές θα το δεχτεί αμέσως μόλις του πως πως θα πιούμε γαλατάκι στο σπίτι. Σ αυτό τα πάμε καλά. Για τις εναλλαγές είναι λιγότερο συνεργάσιμος. Θεωρώ πως όσο πιο ήρεμη είναι η μαμά σε αυτές τις καταστάσεις τόσο πιο ήρεμα τα δέχεται και το μωρό. Θεωρώ πως είμαι αρκετά ήρεμη αλλά δεν μπορώ να πω πως το ρημάδι το aggitation μου χτυπάει ακάλεστο την πόρτα που και που τελευταία.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...