Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον Ειδικό: Εμμανουήλ Αλέξιος Βερυκοκάκης, Ορθοπαιδικός Χειρουργός


Recommended Posts

 

 

Αγαπητά μέλη εδώ μπορείτε να τοποθετείτε τις απορίες /ερωτήματα σας προς τον κύριο Εμμανουήλ-Αλέξιου Βερυκοκάκη Ορθοπαιδικού Χειρούργου

 

Για να δείτε το προφίλ του κυρίου  Βερυκοκάκη πατήστε εδώ  http://parents.org.gr/forum/profile/76835-ea-verykokakis/

 Για να δείτε το βιογραφικό του, πατήστε εδώ  http://parents.org.gr/images/upload/cv_verykokakis.pdf

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα, είμαι 28 χρονών και υποθέτω πως έχω συγγενή εξάρθρωση ισχίου. Χρησιμοποιώ το ρήμα υποθέτω γιατί μεχρι τώρα δεν μου το έχει εκφράσει έτσι κάποιος γιατρός όμως τα χαρακτηριστικά ταιριάζουν- εξάρθρωση,αβαθή κοτύλες,ψευδή θέση κοτύλης,αλλοιώσεις.  Σύντομα το ιστορικό. Γεννήθηκα κ ο γιατρός ενημέρωσε πως μου έβγαλε το πόδι στην προσπάθεια να με σώσει απο τον πνιγμό, καθώς ήμουν τυλιγμένη με τον ομφάλιο λώρο. Ηρθε έκτακτος ορθοπεδικός, μου βάλαν διπλή πάνα ένα διάστημα κ όλα μια χαρά είπε μετά. Στην ηλικία των 10 περίπου ένιωσα έναν δυνατό πόνο στο ισχίο κ κούτσαινα. Πήγα στον ίδιο γιατρό έβγαλα ακτινογραφίες και μου ειπε όλα καλά και ξεκούραση. Στα 17 μου ξαφνικά πάλι είχα πόνο και έκανα μαγνητική και ακτινογραφίες κ ο κάθε γιατρός μου έλεγε τα δικά του. Φυσικά κ μου είπαν ειναι επέμβαση ρουτίνας κ ηταν έτοιμοι να το διορθώσουν. Όσπου βρήκα κάποιον που μου έδωσε κ ολοκληρωμένη διάγνωση και ωραία και καλά μου είπε να μην εγχειριστώ εάν αντέχω έτσι γιατί η επιστήμη προχωράει και να το παρακολουθώ. Κάτι ήξερε;;Στην πορεία όντως δεν είχα μεγάλο πρόβλημα, έχασα κ τα παραπάνω κιλά που έιχα, έκανα γυμναστική και οι εξετάσεις που έκανα δεν έδειξαν μεγαλύτερες φθορές. Λίγο πριν μείνω έγκυος στα 27 μου, ένιωθα πως κάτι δεν πάει καλά κ ένιωσα κάποια ενόχληση στο γόνατο όμως λόγω γυμναστικής,μάλλον! δεν είχε φανεί. Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης πήρα πολλά κιλά και σταμάτησα δυστυχώς να γυμναζομαι και την έβγαλα καθαρή μέχρι τον τοκετό. Προγραμματισμένη καισαρική. Από το νοσοκομείο και μετά ζω μια φρικτή κατάσταση με εμφανή ζημιά στο ποδι.
Απο προσωπική μου έρευνα πλέον, γνωρίζω πως δεν θεωρειται επέμβαση ρουτίνας, αλλά δύσκολη και ιδιαίτερα σπάνια. Θέλω να ρωτήσω ισχύει πως είναι δύσκολη περίπτωση;; Πώς θα επιλέξω γιατρό εάν είναι δύσκολο να έχει κάποιος εμπειρία; Η επιστήμη προχωρά αλλά πρέπει να βασιστώ καθαρά σε αυτοσχεδιασμό;
Συγγνώμη για όλο αυτό το κατεβατό όμως πριν από 28 χρόνια θα μπορούσε να γράφει η μαμά μου για το νεογέννητο της με εξάρθρωση, που πλέον μόνο με υποθέσεις καταληξαμε σε διάγνωση.
Αντιμετώπισα ανευθυνότητα από τη μεριά γιατρού που επηρέασε, καλώς ή κακώς όλη μου τη ζωή.
Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

συμμερίζομαι την ανησυχία σας. Θα προσπαθήσω να βάλω τα πράγματα σε μια τάξη.

Αν υποθέσουμε πως έχετε την πάθηση που υποψιάζεστε (και η οποία πλέον ονομάζεται Αναπτυξιακή δυσπλασία του ισχίου - δεν είναι απαραίτητο να παρουσιάζει και εξάρθρημα) , θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί αποτελεσματικά στη νεογνική σας ηλικία. Όχι όμως με διπλή πάνα, η οποία αν και για ανεξήγητους λόγους είναι πολύ διαδεδομένη, είναι αναποτελεσματική. Στην καθημερινότητά μου αντιμετωπίζω νεογέννητα με τέτοια ισχία πολύ συχνά και όλα τα θεραπεύω στους πρώτους 2-3 μήνες της ζωής. Αν η πάθησή σας δεν θεραπεύτηκε τότε και αφέθηκε να εξελιχθεί στην ενήλικο ζωή, τότε η λύση είναι μόνο χειρουργική και μιλάμε πλέον για χειρουργεία ανακατασκευής. Δεν είμαι όμως βέβαιος από τα γραφόμενά σας, πως τα πράγματα είναι έτσι. Ο πόνος στο ισχίο μετά την εγκυμοσύνη θα μπορούσε να οφείλεται σε μια κατάσταση που ονομάζεται παροδική οστεοπόρωση του ισχίου και δεν σχετίζεται με παθήσεις της νεογνικής ηλικίας. Χρήζει κι αυτή θεραπείας αλλά πολύ απλούστερης.

Ένας έλεγχος με απλές ακτινογραφίες και ενδεχομένως με μαγνητική τομογραφία θα με βοηθούσε να σας πω ακριβώς από τί πάσχετε.

Σας εφιστώ και την προσοχή και σε κάτι ακόμα. Αν πράγματι τελικά πάσχετε από Αναπτυξιακή δυσπλασία του ισχίου , αυξάνει η πιθανότητα να το έχει και το  τέκνο σας, ειδικά το πρωτότοκο. Η πάθηση αυτή είναι γονιδιακή και δεν έχει σχέση με το αν "σας έβγαλαν το πόδι" στον τοκετό. Πρέπει το παιδί σας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να ελεγχθεί γιαυτό.

Ελπίζω να σας βοήθησα. Αυτή είναι η πρώτη επαφή του ειδικού σαν απάντηση στις πληροφορίες που μου δίνετε. Είμαι στην διάθεσή σας για οτιδήποτε άλλο χρειαστείτε.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ε.Α. Βερυκοκάκης είπε:

Καλησπέρα,

 

συμμερίζομαι την ανησυχία σας. Θα προσπαθήσω να βάλω τα πράγματα σε μια τάξη.

Αν υποθέσουμε πως έχετε την πάθηση που υποψιάζεστε (και η οποία πλέον ονομάζεται Αναπτυξιακή δυσπλασία του ισχίου - δεν είναι απαραίτητο να παρουσιάζει και εξάρθρημα) , θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί αποτελεσματικά στη νεογνική σας ηλικία. Όχι όμως με διπλή πάνα, η οποία αν και για ανεξήγητους λόγους είναι πολύ διαδεδομένη, είναι αναποτελεσματική. Στην καθημερινότητά μου αντιμετωπίζω νεογέννητα με τέτοια ισχία πολύ συχνά και όλα τα θεραπεύω στους πρώτους 2-3 μήνες της ζωής. Αν η πάθησή σας δεν θεραπεύτηκε τότε και αφέθηκε να εξελιχθεί στην ενήλικο ζωή, τότε η λύση είναι μόνο χειρουργική και μιλάμε πλέον για χειρουργεία ανακατασκευής. Δεν είμαι όμως βέβαιος από τα γραφόμενά σας, πως τα πράγματα είναι έτσι. Ο πόνος στο ισχίο μετά την εγκυμοσύνη θα μπορούσε να οφείλεται σε μια κατάσταση που ονομάζεται παροδική οστεοπόρωση του ισχίου και δεν σχετίζεται με παθήσεις της νεογνικής ηλικίας. Χρήζει κι αυτή θεραπείας αλλά πολύ απλούστερης.

Ένας έλεγχος με απλές ακτινογραφίες και ενδεχομένως με μαγνητική τομογραφία θα με βοηθούσε να σας πω ακριβώς από τί πάσχετε.

Σας εφιστώ και την προσοχή και σε κάτι ακόμα. Αν πράγματι τελικά πάσχετε από Αναπτυξιακή δυσπλασία του ισχίου , αυξάνει η πιθανότητα να το έχει και το  τέκνο σας, ειδικά το πρωτότοκο. Η πάθηση αυτή είναι γονιδιακή και δεν έχει σχέση με το αν "σας έβγαλαν το πόδι" στον τοκετό. Πρέπει το παιδί σας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να ελεγχθεί γιαυτό.

Ελπίζω να σας βοήθησα. Αυτή είναι η πρώτη επαφή του ειδικού σαν απάντηση στις πληροφορίες που μου δίνετε. Είμαι στην διάθεσή σας για οτιδήποτε άλλο χρειαστείτε.

Γνωρίζω πως μπορούσε/μπορεί να αντιμετωπιστεί από τη βρεφική ηλικία και αμφισβητώ τις τεχνικές που εφαρμόστηκαν τότε. Εγώ προσπάθησα να σας μεταφέρω τους χειρισμούς των γιατρών και πως οδηγήθηκα στο σήμερα. Ακριβώς αυτό είναι που με προβληματίζει, πως πλέον δεν φτάνει συχνά κάποιος στην ενήλικη ζωή με αυτή την πάθηση. Η εγκυμοσύνη είναι τυχαίο γεγονός.
Αναφέρετε χειρουργείο ανακατασκευής. Εφόσον μιλάμε για εξάρθρημα με δημιουργία ψευδοκοτυλης, η ανακατασκευή στοχεύει στη μεταφορά του ισχίου στην ορθοπεδική θέση ή στην ανατομική έτσι όπως "ψευτικα" δημιουργήθηκε; (συγγνώμη αν κάνω λάθος στις ορολογίες)
Συγγνώμη κ αν σας βάζω σε μία,χωρίς ουσία, συζήτηση οσον αφορά στη διάγνωση και στην αντιμετώπιση γιατί γνωρίζω πως μέσω φορουμ δν λύνονται αυτά. Απλά προσπαθώ να προετοιμαστώ, αρχικά για να "αντιμετωπίσω" έναν γιατρό και στη συνέχεια μία επέμβαση και αποκατάσταση.

Στο νοσοκομείο που γέννησα, αν και με κόκκινα γράμματα το έγραφε η καρτέλα μου σαν λόγο της καισαρικής, δεν με ενημέρωσαν για τον προληπτικό έλεγχο στα ισχία του μωρού. Παρόλα αυτά, κάναμε προληπτικά υπέρηχο σε παιδοορθοπεδικο και ήταν όλα καλά.
Τέλος ελπίζω ολοι οι γονείς να ενημερώνονται όπως κ απ' όπου μπορούν για τέτοια θέματα. Είναι ένας απλός προληπτικός υπέρηχος.
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δώσει μάχη έτσι ώστε τα νεογνά να εξετάζονται από Παιδοορθοπαιδικό ,τουλάχιστον στα ιδιωτικά μαιευτήρια. Είναι λυπηρό που δεν εξετάστηκε στο μαιευτήριο, αλλά τουλάχιστον για το παιδάκι σας είναι τελικά όλα καλά. 

Αναφορικά με το χειρουργείο υπάρχουν δύο σχολές. Η μία τοποθετεί την αρθροπλαστική στην θέση της ψευδοκοτύλης. Η δεύτερη την τοποθετεί στη θέση που φυσιολογικά θα έπρεπε να είναι. Στην Ελλάδα κυρίως ακολουθούμε την δεύτερη. Και οι 2 σχολές πάντως έχουν τους υποστηρικτές τους , κι έχουν δημοσιεύσει εξίσου καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Ε.Α. Βερυκοκάκης είπε:

Έχω δώσει μάχη έτσι ώστε τα νεογνά να εξετάζονται από Παιδοορθοπαιδικό ,τουλάχιστον στα ιδιωτικά μαιευτήρια. Είναι λυπηρό που δεν εξετάστηκε στο μαιευτήριο, αλλά τουλάχιστον για το παιδάκι σας είναι τελικά όλα καλά. 

Συγχαρητήρια γι αυτό που κάνετε. Εμείς εντελώς τυχαία ενημερωθήκαμε, όχι στο νοσοκομείο και στη συνέχεια μας καθοδήγησε και η παιδιάτρος μας.

 

3 ώρες πρίν, Ε.Α. Βερυκοκάκης είπε:

Αναφορικά με το χειρουργείο υπάρχουν δύο σχολές. Η μία τοποθετεί την αρθροπλαστική στην θέση της ψευδοκοτύλης. Η δεύτερη την τοποθετεί στη θέση που φυσιολογικά θα έπρεπε να είναι. Στην Ελλάδα κυρίως ακολουθούμε την δεύτερη. Και οι 2 σχολές πάντως έχουν τους υποστηρικτές τους , κι έχουν δημοσιεύσει εξίσου καλά αποτελέσματα.

Αν θέλετε, ενδιαφέρομαι να ακούσω την προσωπική σας τοποθέτηση πάνω σ'αυτό. 

Η δική μου λογική, εφόσον μιλάμε για ενήλικα άρα ολοκληρωμένη ανάπτυξη, είναι να μείνει την ψευδή θέση.

Ευτυχώς που δεν χρειάζεται να το τεκμηριώσω επιστημονικά γιατί η απάντηση είναι "νοιώθω πως θα χαλάσει η ισορροπία των πάντων".

Θα ήθελα να ακούσω τη δική σας γνώμη και εκτιμώ το χρόνο που αφιερώνετε σ'αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απλή η απάντηση εδώ. Εξαρτάται από το άλλο ισχίο, σε τι κατάσταση είναι. ΑΠό το κατά πόσον είστε ισοσκελισμένη κι αν υπάρχει λοξότητα της πυέλου. Χρειάζεται πλήρης ακτινολογικός έλεγχος για να απαντήσει κανείς σε αυτά. Στην Ελλάδα ξαναλέω, τείνουμε να βάζουμε την κοτύλη στην φυσιολογική της θέση (ανατομική).

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ε.Α. Βερυκοκάκης είπε:

Δεν είναι απλή η απάντηση εδώ. Εξαρτάται από το άλλο ισχίο, σε τι κατάσταση είναι. ΑΠό το κατά πόσον είστε ισοσκελισμένη κι αν υπάρχει λοξότητα της πυέλου. Χρειάζεται πλήρης ακτινολογικός έλεγχος για να απαντήσει κανείς σε αυτά. Στην Ελλάδα ξαναλέω, τείνουμε να βάζουμε την κοτύλη στην φυσιολογική της θέση (ανατομική).

 

Ευχαριστώ πολύ κατάλαβα τι εννοείτε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα,θα ηθελα να ρωτήσω σε κήλη δίσκου τι θα πρέπει να κάνουμε για να υποχωρήσει ο πόνος κ να βελτιωθεί η κατάσταση.Έχω δει κάποιες ασκήσεις McKenzie,βοηθούν;Πρέπει να γίνονται όταν Υπάρχει έντονος πόνος;Η θερμοφορα ενδείκνυται;Γενικά τι οδηγίες πρέπει να ακολουθήσω;Η πρώτη εκτίμηση είναι ότι η κήλη βρίσκεται μεταξύ 1ου και 2ου δίσκου για λεπτομέρειες περιμένω ακόμα τη μαγνητική.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ, καταρχήν να σας ευχαριστήσω πάρα πολύ γι'αυτό που κάνετε στο φόρουμ! Έχω ένα αγοράκι 11 μηνών το οποίο εδώ και 1 μήνα έχει αρχίσει να περπατάει στο παρκοκρέβατο του και τον βάζουμε 10-15 λεπτά την ημέρα σε περπατούρα όπου χωρίς να κάθεται έχει αρχίσει να κάνει αρκετά βηματάκια. Παρατηρώ ότι ενώ το αριστερό του ποδαράκι το κρατάει ίσιο στα βηματάκια, το δεξί από τον αστράγαλο και κάτω το βγάζει προς τα έξω, δεν το κάνει σε όλα τα βήματα του αλλά η αλήθεια είναι ότι στα περισσότερα το κάνει. Η γιατρός του δεν τον έχει δει από την στιγμή που ξεκίνησε να περπατάει, έχουμε σε 1 μήνα ραντεβού και έτσι δεν την έχω ρωτήσει ακόμα. Πιστεύετε ότι θα έπρεπε να τον πάω σε κάποιον παιδοορθοπαιδικό ή είναι κάτι που συμβαίνει όταν πρωτοξεκινάνε το περπάτημα? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Sofika123 είπε:

Καλημέρα γιατρέ, καταρχήν να σας ευχαριστήσω πάρα πολύ γι'αυτό που κάνετε στο φόρουμ! Έχω ένα αγοράκι 11 μηνών το οποίο εδώ και 1 μήνα έχει αρχίσει να περπατάει στο παρκοκρέβατο του και τον βάζουμε 10-15 λεπτά την ημέρα σε περπατούρα όπου χωρίς να κάθεται έχει αρχίσει να κάνει αρκετά βηματάκια. Παρατηρώ ότι ενώ το αριστερό του ποδαράκι το κρατάει ίσιο στα βηματάκια, το δεξί από τον αστράγαλο και κάτω το βγάζει προς τα έξω, δεν το κάνει σε όλα τα βήματα του αλλά η αλήθεια είναι ότι στα περισσότερα το κάνει. Η γιατρός του δεν τον έχει δει από την στιγμή που ξεκίνησε να περπατάει, έχουμε σε 1 μήνα ραντεβού και έτσι δεν την έχω ρωτήσει ακόμα. Πιστεύετε ότι θα έπρεπε να τον πάω σε κάποιον παιδοορθοπαιδικό ή είναι κάτι που συμβαίνει όταν πρωτοξεκινάνε το περπάτημα? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλημέρα κι ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Θα είμαι σύντομος και περιεκτικός απαντώντας στις ερωτήσεις σας.

1.ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΠΕΡΠΑΤΟΥΡΑ. Μην την ξαναχρησιμοποιήσετε.

2. Από αυτά που μου λέτε , το παιδί σας δεν έχει ακόμα σταθεροποιήσει την βάδισή του. Όλα τα παιδιά πρέπει να ελέγχονται από Παιδοορθοπαιδικό όταν ξεκινήσουν να βαδίζουν, αυτό είναι παγκόσμιο πρωτόκολλο. Όταν το παιδί σας βαδίσει σταθερά , ελάτε να τον δω. Η βάδιση που μου περιγράφεται δεν είναι φυσιολογική, αλλά δεν αξιλογείται στην παρούσα φάση , διότι το παιδί ΔΕΝ βαδίζει ακόμα σταθερά.

On 11/5/2017 at 9:01 ΜΜ, Elfer είπε:

Γιατρέ καλησπέρα,θα ηθελα να ρωτήσω σε κήλη δίσκου τι θα πρέπει να κάνουμε για να υποχωρήσει ο πόνος κ να βελτιωθεί η κατάσταση.Έχω δει κάποιες ασκήσεις McKenzie,βοηθούν;Πρέπει να γίνονται όταν Υπάρχει έντονος πόνος;Η θερμοφορα ενδείκνυται;Γενικά τι οδηγίες πρέπει να ακολουθήσω;Η πρώτη εκτίμηση είναι ότι η κήλη βρίσκεται μεταξύ 1ου και 2ου δίσκου για λεπτομέρειες περιμένω ακόμα τη μαγνητική.

Ευχαριστώ

Καλημέρα σας. Οι ασκήσεις Mackenzie και η θερμοφόρα βοηθούν στο μυικό κομμάτι του πόνου. Δεν ωφελούν όμως στον πόνο από πίεση νεύρου που ενδεχομένως προκαλεί η κήλη δίσκου. Εκεί ενδεχομένως χρειαστεί να κάνουμε ένεση στον επισκληρίδιο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, δεν το γνώριζα για την περπατούρα, η γιατρός του μου είπε για 20 λεπτά μπορώ να τον βάζω, από σήμερα όμως την σταματάμε. Θα τον παρακολουθήσω και αν συνεχίσει όταν σταθεροποιήσει το περπάτημα του να το κάνει θα τον πάω σε ειδικό, δυστυχώς είδα ότι είστε Αθήνα και εμείς μένουμε Θεσ/νικη..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε

Θα ηθελα και εγω να ρωτησω λατι σχετικα με τον αυχενα μου.Πριν τρεις μερες ειιχα ενα τροχαιο ατυχημα.Μετα απο ακτινογραφιες μου ειπανε ολα καλα στο νοσοκομειο και εφυγα.Βεβαια ειχα πονους και στον αυχενα και στην πλατη αλλα ηταν απο το τρανταγμα οπως μου ειπαν.Ενω ο πονος στην πλατη ομως εχει υποχωρησει του αυχενα συνεχιζει.Νιωθω μεγαλη πιεση κυριως πλαγια δεξια και αριστερα και οχι τοσο στο κεντρο.Πιστευετε πως πρεπει να το ψαξω κ αλλο η ειναι απο ολη την πιεση που δεχτηκα κατα την προσκρουση;Σας ευχαριστω  εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

με ποιόν μηχανισμό έγινε το τροχαίο ατύχημα; Εννοώ μήπως είχατε σύγκρουση και ο αυχένας σας πήγε μπρος-πίσω; Πιθανόν η κάκωση να είναι απλά μϋική, όπως μου την περιγράφετε. Συνεπώς αφήστε να ολοκληρωθεί η πρώτη εβδομάδα. Εάν τότε δεν έχει περάσει , ναι θα πρέπει να το ψάξετε. Οι κακώσεις αυχένα πολύ σπάνια αφήνουν κατάλοιπα , αλλά εάν συμβεί , είναι συνήθως βαρύνουσας σημασίας.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ γιατρε για απαντηση σας.

Ναι ο αυχενας μου ταρακουνηθηκε αρκετα μαλλον.Ειχα συγκρουση.Το αυτοκινητο μου βγηκε εκτος πορειας και συγκρουστηκε πανω σε καποια δεντρα(μικρα ευτυχως)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...
On 26/10/2017 at 10:02 ΜΜ, Ε.Α. Βερυκοκάκης είπε:

 

 

Αγαπητά μέλη εδώ μπορείτε να τοποθετείτε τις απορίες /ερωτήματα σας προς τον κύριο Εμμανουήλ-Αλέξιου Βερυκοκάκη Ορθοπαιδικού Χειρούργου

 

Για να δείτε το προφίλ του κυρίου  Βερυκοκάκη πατήστε εδώ  http://parents.org.gr/forum/profile/76835-ea-verykokakis/

 Για να δείτε το βιογραφικό του, πατήστε εδώ  http://parents.org.gr/images/upload/cv_verykokakis.pdf

Καλησπερα αιμαγγειωμα σπονδυλου ειναι ογκος?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...