Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Θα ήθελα την βοήθεια σας έχω 3 μέρες καθυστέρηση και ο κύκλος μου είναι 28 ημερών,για να είμαι σίγουρη έκανα και τεστ ωοριξιας όταν βγήκε θετικό ήρθα σε επαφή με τον αντρα μου.Αυτο που με προβληματίζει είναι ότι έχω θυροειδητιδα και οι μονάδες TSH πρέπει να είναι κάτω από 2 για να μείνει κάποια γυναίκα με αυτό έγκυος.Οι τελευταίες εξετάσεις μου δείχνουν ότι έχω 2,1 TSH.Λετε έστω με ανεβασμένο TSH να έμεινα; Κατά τα αλλά μίλησα με τον γιατρό μου και ανεβάσαμε το χάπι Τ4 για να πέσει το TSH στην επόμενη προσπάθεια κάτω από δυο.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από ΓιώργοςΜ,
        Καλημέρα!

Μας ήρθε γράμμα από το ινστιτούτο να κάνουμε επανάληψη εξετάσεων λόγω ανεπάρκειας δείγματος. Μαζί ήταν μία καρτέλα για το αίμα που έγραφε TSH-E και G6PD-Ε τα άλλα χωρίς "Ε". Δε γνωρίζω αν το "Ε" υποδεικνύει την επανάληψη μόνο των συγκεκριμένων και όχι των άλλων δύο ή είναι κάτι άλλο άσχετο.

Η ερώτηση μου είναι η προφανής αν ξέρει κανείς την απάντηση... Η αιτιολογία είναι ειλικρινής ή υπάρχει περίπτωση κάποια εξέταση να είναι όχι καλή πχ στα όρια και να μην το γράφουν έτσι για να σε ανησυχήσουν;

Επίσης υποθέτω ότι τώρα έχουμε δέκα μέρες αγωνίας... Δηλαδή δεν σου λένε αποτελέσματα (αν είναι καλά) αν πάρεις τηλέφωνο ε;

Ευχαριστώ
        Γιώργος
      • Από ελπιδα123,
        κοντευω να τρελαθω ειμαι εγγυος στην 9η εβδομαδα και η TSH βρεθηκε 16 πηγα αμεσως σε ενδοκρινολογο και μου ειπε για διακοπη εγκυμοσυνης αφου εχω και αλλο παιδακι γιατι υπαρχει πιθανoτητα οπως εχουν δειξει καποιες ερευνες για νοητικη καθυστερηση, μου ξεκινησε χαπι T4 88, ωστε αν παρολα αυτα αποφασισω να προχωρησω την εγκυμοσυνη να εχω καποιες πιθανοτητες?!?! πηρα τον γιατρο μου που παρεπιμπτοντως ομως στην προηγουμενη εγκυμοσυνη δεν μου ειχε ζητησει να κανω TSH και μου απαντησε οτι δεν υπαρχει θεμα,
        ειλικρινα κοντευω να τρελαθω αν καμια κοπελα ειχε παρομοια εμπειρια θα παρακαλουσα να με βοηθησει.
      • Από BOBOLINOS,
        Γεια σας ηθελα να μου πειτε αν γνωριζετε τι μπορει να συμβει στο εμβρυο αν υπαρχει προβλημα με τον θυροειδη αδενα????
      • Από Sweet child o'mine,
        Καλησπέρα! 

Η κορούλα μου - 2,5 ετών - έκανε πριν μερικούς μήνες εξετάσεις λόγω ιώσεως και βρέθηκε TSH οριακά ανεβασμένη. Επειδή θεωρήσαμε ότι μπορεί να οφείλεται στην ίωση, επαναλάβαμε μετά από λίγο καιρό και είχε ανέβει ελάχιστα. Ξανακάναμε επαναληπτικές σήμερα και η TSH έφτασε 7,62 με ανώτατο όριο 5,97. Οι Τ3 και Τ4 φυσιολογικές. Εννοείται ότι κλείσαμε ραντεβού την ερχόμενη εβδομάδα με παιδοενδοκρινολόγο (η οποία μας καθησύχασε τηλεφωνικώς) και για υπέρηχο θυρεοειδούς. Να σημειώσω ότι όταν γεννήθηκε η TSH ήταν φυσιολογική. 

Επειδή γνωρίζω ότι -δυστυχώς- είναι αρκετά συνηθισμένο φαινόμενο στα παιδάκια, υπάρχει καμιά μανούλα με παρόμοια εμπειρία; Γιατί αγχώθηκα λιγάκι.

Ευχαριστώ!