Recommended Posts

καλησπέρα σας!

έμαθα ότι ο εργοδότης μου θέλει να μου δώσει και το εξάμηνο του οαεδ...

μήπως γνωρίζει κάποια πόσα χρήματα είναι το μήνα(καθαρά)

εργάζομαι 5ωρο!

επίσης ποιο ειναι το χρονικό διάστημα που δεν μπορεί να με απολύσει?

Διαφημίσεις

Δεν ειναι θεμα θελησης του εργοδοτη. Αν θελεις, μεσα στα χρονικα πλαισια που οριζει ο νομος, κανεις χρηση. Δεν αλλάζει κατι για τις απολυσεις, η προστασια ισχυει ετσι κι αλλιως

Εγώ που δουλευα 8ωρο τα καθαρά λεφτά του ΟΑΕΔ ήταν 326 ευρώ. Στο 5ωρο βέβαια δεν ξέρω αλλά ελπίζω να μην είναι λιγότερα. Όσον αφορά την απόλυση νομίζω ότι 2 χρόνια  μετά την γέννα δεν έχει το δικαίωμα να σε απολύσει.

Καλημέρα, δεν αποφασίζει ο εργοδότης αν θα σου δώσει το 6μηνο ή όχι. Είναι μια παροχή που δικαιούσαι ως ασφαλισμένη και δεν μπορεί να στην αρνηθεί. Αρκεί να του κάνεις μια έγγραφη αίτηση τουλάχιστον 1 μήνα πριν. Εσείς τα έχετε βέβαια συμφωνήσει αλλά στο λέω για παν ενδεχόμενο και για να μην νομίζεις ότι σου κάνει χάρη. Το ποσό για πλήρη απασχόληση είναι ο βασικός μισθός δηλαδή 586 μικτά. Τώρα καθαρά μην με ρωτήσεις πόσα είναι. Νομίζω γύρω στα 450. Εσύ που δουλεύεις 5ωρο δεν ξέρω ακριβώς πόσα θα παίρνεις, δηλαδή αν θα παίρνεις αναλογία για 5ωρο ή για όλο το ποσό. Πρέπει να ρωτήσεις στον ΟΑΕΔ. Επίσης δικαιούσαι κανονικά δώρα και επιδόματα.

Το χρονικό διάστημα που δεν μπορεί να σε απολύσει ο εργοδότης είναι 18 μήνες μετά τη γέννα.

Ελπίζω να ψιλοβόηθησα! Στον ΟΑΕΔ πάντως θα στα πουν καλύτερα. 

Επεξεργάστηκαν by Mary1976

καλημέρα, και εγώ αυτό το διάστημα είμαι με το εξάμηνο του ΟΑΕΔ. Πλέον τα χρήματα που πληρώνουν είναι στάνταρ άσχετα τον μισθό που πληρώνεσαι.

Για πλήρης απασχόληση (πενθήμερη) το ποσό είναι 511,53ευρώ αυτά παίρνω και εγώ που είμαι εξάωρη για ημιαπασχόληση είναι 435 και κάτι δεν θυμάμαι καλά.

Όσο για το επίδομα της καλοκαιρινής άδειας μου, μου είπανε ότι θα πληρωθώ όταν θα τελειώσει το εξάμηνο για τους λόγους ότι μπορεί κάποιος να διακόψει το πρόγραμμα και θα 

πρέπει να επιστρέψουν τα χρήματα.Αυτά...

Καλησπέρα ήθελα ν ρωτησω είμαι στο εξάμηνο του ΟΑΕΔ από τν Φεβρουάριο μέχρι κ 5 Αυγούστου. Δικαιουμαι επίδομα άδειας καλοκαιριού απο την ΟΑΕΔ ή κάτι τέτοιο δ ισχυει;

3 ώρες πρίν, Ελίνα! είπε:

Καλησπέρα ήθελα ν ρωτησω είμαι στο εξάμηνο του ΟΑΕΔ από τν Φεβρουάριο μέχρι κ 5 Αυγούστου. Δικαιουμαι επίδομα άδειας καλοκαιριού απο την ΟΑΕΔ ή κάτι τέτοιο δ ισχυει;

Την άδεια της χρονιάς μαζί με το επίδομα, τα δικαιούσαι κανονικά από τον εργοδότη, με τη λήξη του εξαμήνου του ΟΑΕΔ, δεν αλλάζει κάτι. Προφανώς θα πρέπει να συνεννοηθείς για το πότε θα πάρεις άδεια, που δεν είναι υποχρεωτικό να την κολλήσεις στο εξάμηνο αν και συνηθίζεται, και το πόση άδεια δικαιούσαι.

Καλησπέρα 

Με τη σειρά μου θα ήθελα να ρωτήσω , εργαζόμενη στον ιδιωτικό τομέα με 4 ωρη απασχοληση ( ημιαπασχοληση ) αν γνωρίζει κάποια μαμά να μου πει τι ποσό μηνιαία δικαιουμαι από τον ΟΑΕΔ σε περίπτωση που πάρω το 6 μηνό

Ευχαριστώ

Καλησπέρα, ξέρει κάποια κοπέλα πως ακριβώς υπολογίζεται το εξάμηνο του ΟΑΕΔ; Με δυο παιδιά παίρνω 568 το μηνα. Τα παιδιά δεν παίζουν ρόλο στον υπολογισμό; Δηλ. Θεωρούσα ότι είναι ο βασικός που έχει ανέβει πλέον συν επίδομα για δύο παιδιά, αλλά μπορεί να κάνω λάθος. Είχα διαβάσει για μια αντίστοιχη περίπτωση που έπαιρνε κάπου 615

Διαφημίσεις

Πράγματι δεν έχει να κάνει με τα παιδιά, βρήκα αυτές τις πληροφορίες στη σελίδα τους:

Ο ΟΑΕΔ υποχρεούται να καταβάλλει στην εργαζόμενη μητέρα μηνιαίως ποσό ίσο με τον κατώτατο μισθό, όπως κάθε φορά καθορίζεται με βάση την ΕΓΣΣΕ, καθώς και αναλογία δώρων εορτών και επιδόματος αδείας, με βάση το προαναφερόμενο ποσό.
    Σε περίπτωση απασχόλησης μέχρι και 4 ώρες ημερησίως ή μέχρι 13 ημέρες το μήνα, κατά μέσο όρο στη διάρκεια του εξαμήνου που προηγείται της άδειας κυοφορίας, το καταβαλλόμενο ποσό ισούται με το μισό του ανωτέρω καθοριζόμενου ποσού.
    Ο χρόνος της ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας λογίζεται ως χρόνος ασφάλισης στον κλάδο σύνταξης  και ασθένειας του Ε.Φ.Κ.Α.-τ.ΙΚΑ – ΕΤΑΜ, καθώς επίσης και στον κλάδο επικουρικής ασφάλισης, οι δε προβλεπόμενες εισφορές υπολογίζονται επί του κατά περίπτωση αναφερόμενου ποσού, από το οποίο ο ΟΑΕΔ παρακρατεί την προβλεπόμενη εισφορά της ασφαλισμένης και την αποδίδει στον Ε.Φ.Κ.Α.-τ.ΙΚΑ – ΕΤΑΜ και στο αντίστοιχο επικουρικό ταμείο, μαζί με την προβλεπόμενη εργοδοτική εισφορά που βαρύνει τον Οργανισμό.

Καλησπέρα,δεν ξερω να ρωτάω στο σωστό κομμάτι του forum αλλα θα κανω μια προσπάθεια καθως στον οαεδ πλέον λόγω covid, εχω συμβαση ορισμενου χρόνου εως 31/05 κ ειμαι έγκυος κλείνω την 4η εβδομάδα, έχω ενημερώσει τον διευθυντή μου καθώς έκανα εξωσωματική, οπότε γνώριζε ότι υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης! Μολις τελειώσει η σύμβαση μπορω να μπω στο ταμείο? Κ αν μπω στο ταμείο μπορω να κανω τα χαρτιά κ για το επίδομα του ΙΚΑ? Ειμαι στην ιδια εργασία 8 χρονια με καθεστώς σύμβασης-ληξης-ταμειο για 1 ή 2 μηνες το καλοκαίρι κ παλι απ την αρχή! Ευχαριστώ!

Το κριτήριο των ενσήμων λογικά το πλήρεις για το επίδομα μητρότητας. Αλλά όταν θα υποβάλεις την αίτηση δηλ 56 ημέρες πριν τον τοκετό δεν θα έχεις ενεργή εργασιακή σχέση και αυτό δεν ξέρω αν επηρεάζει. 

Το καλύτερο θα είναι να ρωτήσεις στο ΙΚΑ τμήμα παροχών της περιοχής που κατοικείς  .  Είτε μεσω τηλεφώνου είτε μέσω της πλατφόρμας efka menoune spiti να υποβάλεις ερώτημα, επιλέγοντας την σχετική κατηγορία.

Δεν ήξερα ότι μπορω να επικοινωνήσω μεσω mail, θα το κοιτάξω ομως! Ευχαριστώ για την απάντηση!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα