Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ολιγόφαγο παιδί 20 μηνών


Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα! Η αφορμή για να ποστάρω κάτι μετά από χρόνια ανάγνωσης του φόρουμ,είναι η απόγνωσή της μητέρας που το παιδί της δεν σιτίζεται σωστά!

Ο γιός μου είναι 20 μηνών 10 κιλά. Είναι η προσωποποίηση της χαράς αλλά και πολύ γκρινιάρης ! Από την αρχή της εισαγωγής τροφών ήταν δύσκολος .Παρέμεινε για αρκετούς μήνες στο καρότσι όταν τον ταιζα κ όχι στο καρεκλάκι φαγητού . (1ο λάθος μου)

Στην συνέχεια όταν ξεκίνησε να σηκώνεται και άρχισα να τον βάζω στο καρεκλάκι φαγ.,σηκωνόταν όρθιος με συνεχή κίνδυνο πτώσης, οπότε το κατήργησα αμέσως. (2ο λάθος μου) Στην πορεία ταιζα στην στράτα με τραγουδάκια στο κινητό.(3η αλλαγή και λάθος) Τα βαρέθηκε αμέσως.

Εως τους 10 μήνες η σίτηση σχετικά παλευόταν διότι δεν είχε ανεπτυγμένους τους μηχανισμούς αντίδρασης (λίγο τραγουδάκι και παιχνιδάκια που κουνιούνται,...) Γάλα έπινε ικανοποιητική ποσότητα. Έπαιρνε βάρος και ύψος κανονικά (πάντα όμως χαμηλές καμπύλες λόγω χαμηλού βαρούς στην γέννηση 2140γρ.)

Εδώ και 10 μήνες και μετά την επιστροφή μου στην εργασία η κατάσταση είναι ανυπόφορη. Κάθε ταισμα με τις γιαγιάδες και εμένα είναι γολγοθας. Μια ώρα πριν οργανώνουμε σκετς,αγοράζουμε καινούργια παιχνίδια μόνο για αυτό τον λόγο,πάμε κούνιες,κυνηγάμε γάτες,σβήνουμε κ ανάβουμε κεριά, και άλλα εκατομμύρια πράγματα. Μόνο έτσι θα φάει επαρκή ποσότητα φαγητού μεσημέρι και απόγευμα. Όταν προσπαθώ να τον δελεάσω να κάτσουμε στο τραπέζι, δεν πλησιάζει καν ή τρώει μια μπουκιά και φεύγει.Τον 14ο μήνα ξεκίνησε ποτήρι με καλαμάκι . Σταδιακά μείωνε την ποσότητα γάλακτος με το μπιμπερό. Απ'τον 17ο μήνα και μετά την επιστροφή μας από διακοπές,αρνούνταν το μπιμπερό και δεν δεχόταν το γάλα στο ποτήρι. Ούτε με σοκολάτα μέσα. Δεν πίνει άλλα υγρά (πορτοκαλάδες πχ) παρά μόνο νερό. Το έκοψε εντελώς το γάλα εδώ και 3 μήνες. Δόντια έχει μόνο 10 και πιστεύω ότι η μεγάλη χρήση πιπίλας έχει παίξει ρόλο. Θέλει όλη μέρα πιπίλα και νερό. Δεν πεινάει ποτέ (πιθανόν διότι πάντα τον προλαβαίνουμε). 

Έχω κουραστεί τόσο πολύ από αυτό το άγχος που νομίζω ότι θα καταλήξω στο νοσοκομείο...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On ‎23‎/‎10‎/‎2017 at 1:52 ΠΜ, Onar είπε:

Καλώς σας βρήκα! Η αφορμή για να ποστάρω κάτι μετά από χρόνια ανάγνωσης του φόρουμ,είναι η απόγνωσή της μητέρας που το παιδί της δεν σιτίζεται σωστά!

Ο γιός μου είναι 20 μηνών 10 κιλά. Είναι η προσωποποίηση της χαράς αλλά και πολύ γκρινιάρης ! Από την αρχή της εισαγωγής τροφών ήταν δύσκολος .Παρέμεινε για αρκετούς μήνες στο καρότσι όταν τον ταιζα κ όχι στο καρεκλάκι φαγητού . (1ο λάθος μου)

Στην συνέχεια όταν ξεκίνησε να σηκώνεται και άρχισα να τον βάζω στο καρεκλάκι φαγ.,σηκωνόταν όρθιος με συνεχή κίνδυνο πτώσης, οπότε το κατήργησα αμέσως. (2ο λάθος μου) Στην πορεία ταιζα στην στράτα με τραγουδάκια στο κινητό.(3η αλλαγή και λάθος) Τα βαρέθηκε αμέσως.

Εως τους 10 μήνες η σίτηση σχετικά παλευόταν διότι δεν είχε ανεπτυγμένους τους μηχανισμούς αντίδρασης (λίγο τραγουδάκι και παιχνιδάκια που κουνιούνται,...) Γάλα έπινε ικανοποιητική ποσότητα. Έπαιρνε βάρος και ύψος κανονικά (πάντα όμως χαμηλές καμπύλες λόγω χαμηλού βαρούς στην γέννηση 2140γρ.)

Εδώ και 10 μήνες και μετά την επιστροφή μου στην εργασία η κατάσταση είναι ανυπόφορη. Κάθε ταισμα με τις γιαγιάδες και εμένα είναι γολγοθας. Μια ώρα πριν οργανώνουμε σκετς,αγοράζουμε καινούργια παιχνίδια μόνο για αυτό τον λόγο,πάμε κούνιες,κυνηγάμε γάτες,σβήνουμε κ ανάβουμε κεριά, και άλλα εκατομμύρια πράγματα. Μόνο έτσι θα φάει επαρκή ποσότητα φαγητού μεσημέρι και απόγευμα. Όταν προσπαθώ να τον δελεάσω να κάτσουμε στο τραπέζι, δεν πλησιάζει καν ή τρώει μια μπουκιά και φεύγει.Τον 14ο μήνα ξεκίνησε ποτήρι με καλαμάκι . Σταδιακά μείωνε την ποσότητα γάλακτος με το μπιμπερό. Απ'τον 17ο μήνα και μετά την επιστροφή μας από διακοπές,αρνούνταν το μπιμπερό και δεν δεχόταν το γάλα στο ποτήρι. Ούτε με σοκολάτα μέσα. Δεν πίνει άλλα υγρά (πορτοκαλάδες πχ) παρά μόνο νερό. Το έκοψε εντελώς το γάλα εδώ και 3 μήνες. Δόντια έχει μόνο 10 και πιστεύω ότι η μεγάλη χρήση πιπίλας έχει παίξει ρόλο. Θέλει όλη μέρα πιπίλα και νερό. Δεν πεινάει ποτέ (πιθανόν διότι πάντα τον προλαβαίνουμε). 

Έχω κουραστεί τόσο πολύ από αυτό το άγχος που νομίζω ότι θα καταλήξω στο νοσοκομείο...

 

Δύσκολη κατάσταση.

 

Ως πρώτο βήμα θα πρότεινα να αφήνετε την πιπίλα μέσα στην κούνια, βάλτε κανόνα ότι πιπίλα έχει μόνο στον ύπνο. Σε καμιά εβδομάδα θα το συνηθίσει, θα γκρινιάξει αρκετά βέβαια.

 

Επίσης, μήπως να σταματούσατε να ταίζετε και να δίνετε αλεσμένα? Ακόμα και με τα δέκα δόντια που έχει (δεν είναι λίγα) μπορεί να φάει π.χ. και μπιφτέκι και πατάτα και βρασμένα λαχανικά και μακαρόνια/ρυζι και ψωμί. Είναι απαραίτητο να πιάσει το φαγητό, να εξοικειωθεί με την υφή του, να επαναπροσδιορίσει την σχέση του με το φαγητό.

 

Σταματήστε να τον κυνηγάτε, καθίστε τον στο καρεκλάκι του φαγητού και βάλτε το φαγητό μπροστά του, όχι σε πιάτο αν φοβάσαι ότι θα το αναποδογυρίσει, αλλά πάνω στον δίσκο. Το πανηγύρι γύρω-γύρω εννοείται ότι πρέπει να σταματήσει, αφού έτσι κι αλλιώς δεν φέρνει αποτέλεσμα. Μην έχετε συνεχώς διαθέσιμο το ποτήρι με το νερό του, ούτε να το έχετε μπροστά του όταν τρώει. Και ο γιος μου δεν είναι πολύ του φαγητού (όχι σε τέτοιο βαθμό βέβαια) και αν έχει στο τραπέζι το ποτήρι του, πίνει συνέχεια νερό γι' αυτό και πλέον του δίνω νερό μετά το φαγητό (κόλπο που μου είπανε από το σχολείο).

 

Υπάρχουν φαγητά στα οποία δείχνει προτίμηση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ύψος έχει το παιδάκι σου αλλά 10 κιλά δεν είναι και άσχημα για παιδί ούτε 2 χρονών. Καλύτερα να είναι λίγο αδυνατούλη κατά τη γνώμη μου.  

 

Γενικά και από φίλες που τα παιδιά τους είναι ολιγόφαγα (είναι κάτι πάρα πολύ συνηθισμένο, όλο θέματα για το φαγητό ακούω) ξέρω ότι όλοι οι γιατροί της καθησύχασαν.

 

Όπως σου είπαν και παραπάνω σταματήστε τα παιχνίδια και το γύρω γύρω την ώρα του φαγητού. Μάλλον από το άγχος σας υπερ απασχολείστε με το θέμα του φαγητού και αυτό φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα.

Από ότι ξέρω ο κανόνας είναι να προσφέρεις τα 5 γεύματα της ημέρας με ποικιλία σε κάθε γεύμα πχ ζυμαρικά με κρέας και λαχανικά, ψωμί, τυρί και αν θες και χυμό ή φρούτο και ότι και όσο θέλει ας φάει. Αν δεν φάει το ένα γεύμα θα φάει στο επόμενο, πχ το απογευματινό του σνακ. Αν πάλι όχι, θα πιει περισσότερο γάλα το βράδυ. Θα χρειαστεί αρκετός καιρός και θα πρέπει να συγκρατηθείτε και να μην δείχνετε την αγωνία σας αλλά νομίζω ότι σταδιακά θα έχει αποτέλεσμα.

 

Επίσης εμείς οι μεγάλοι κρίνουμε την ποσότητα του φαγητού με δεδομένα ενηλίκου. Μπορεί ο μικρός να τρώει αρκετά για τις ανάγκες του αλλά εσείς να νομίζετε ότι δεν είναι αρκετό.

 

Όμως συμβουλευτείτε το γιατρό σας και αν δε σας καλύψει και αυτός πάρτε τη γνώμη διατροφολόγου. Αν κρίνει ότι το παιδί αναπτύσσεται κανονικά δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεστε.

 

Κατέβασε επίσης τον οδηγό διατροφής για βρέφη και παιδιά. Έχει συμβουλές και επίσης ορίζει τις ποσότητες για κάθε ηλικία ανά κατηγορία τροφής πχ για ένα παιδί έως 2 ετών η ημερήσια ποσότητα είναι 1 μερίδα φρούτου που αντιστοιχεί σε 120-200 γραμμάρια φρούτου (1 μέτριο φρούτο, πχ 1 μπανάνα / μέρα). Ενδεικτικά επίσης η ποσότητα του κρέατος είναι 1 μερίδα 3-4 φορές την εβδομάδα και κάθε μερίδα είναι 40-60 γραμμάρια.

Κοίτα επίσης τη σελίδα 101 και 102 που έχει συμβουλές. Το link είναι παρακάτω:

http://www.diatrofikoiodigoi.gr/files/PDF/KIDS.pdf  

 

Κατά τα άλλα κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητή onar, για να σε παρηγορήσω θα σου πω ότι ο μεγάλος μου γιος, από εκεί που τον θεωρούσες αδύνατο παιδάκι μέχρι και το προνήπιο, ξαφνικά, εκεί γύρω στα 5, του άνοιξε η όρεξη, και τώρα  (Α Δημοτικού) δεν μπορώ να τον σταματήσω να τρώει. Μην απογοητεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 10/23/2017 at 1:52 ΠΜ, Onar είπε:

Καλώς σας βρήκα! Η αφορμή για να ποστάρω κάτι μετά από χρόνια ανάγνωσης του φόρουμ,είναι η απόγνωσή της μητέρας που το παιδί της δεν σιτίζεται σωστά!

Ο γιός μου είναι 20 μηνών 10 κιλά. Είναι η προσωποποίηση της χαράς αλλά και πολύ γκρινιάρης ! Από την αρχή της εισαγωγής τροφών ήταν δύσκολος .Παρέμεινε για αρκετούς μήνες στο καρότσι όταν τον ταιζα κ όχι στο καρεκλάκι φαγητού . (1ο λάθος μου)

Στην συνέχεια όταν ξεκίνησε να σηκώνεται και άρχισα να τον βάζω στο καρεκλάκι φαγ.,σηκωνόταν όρθιος με συνεχή κίνδυνο πτώσης, οπότε το κατήργησα αμέσως. (2ο λάθος μου) Στην πορεία ταιζα στην στράτα με τραγουδάκια στο κινητό.(3η αλλαγή και λάθος) Τα βαρέθηκε αμέσως.

Εως τους 10 μήνες η σίτηση σχετικά παλευόταν διότι δεν είχε ανεπτυγμένους τους μηχανισμούς αντίδρασης (λίγο τραγουδάκι και παιχνιδάκια που κουνιούνται,...) Γάλα έπινε ικανοποιητική ποσότητα. Έπαιρνε βάρος και ύψος κανονικά (πάντα όμως χαμηλές καμπύλες λόγω χαμηλού βαρούς στην γέννηση 2140γρ.)

Εδώ και 10 μήνες και μετά την επιστροφή μου στην εργασία η κατάσταση είναι ανυπόφορη. Κάθε ταισμα με τις γιαγιάδες και εμένα είναι γολγοθας. Μια ώρα πριν οργανώνουμε σκετς,αγοράζουμε καινούργια παιχνίδια μόνο για αυτό τον λόγο,πάμε κούνιες,κυνηγάμε γάτες,σβήνουμε κ ανάβουμε κεριά, και άλλα εκατομμύρια πράγματα. Μόνο έτσι θα φάει επαρκή ποσότητα φαγητού μεσημέρι και απόγευμα. Όταν προσπαθώ να τον δελεάσω να κάτσουμε στο τραπέζι, δεν πλησιάζει καν ή τρώει μια μπουκιά και φεύγει.Τον 14ο μήνα ξεκίνησε ποτήρι με καλαμάκι . Σταδιακά μείωνε την ποσότητα γάλακτος με το μπιμπερό. Απ'τον 17ο μήνα και μετά την επιστροφή μας από διακοπές,αρνούνταν το μπιμπερό και δεν δεχόταν το γάλα στο ποτήρι. Ούτε με σοκολάτα μέσα. Δεν πίνει άλλα υγρά (πορτοκαλάδες πχ) παρά μόνο νερό. Το έκοψε εντελώς το γάλα εδώ και 3 μήνες. Δόντια έχει μόνο 10 και πιστεύω ότι η μεγάλη χρήση πιπίλας έχει παίξει ρόλο. Θέλει όλη μέρα πιπίλα και νερό. Δεν πεινάει ποτέ (πιθανόν διότι πάντα τον προλαβαίνουμε). 

Έχω κουραστεί τόσο πολύ από αυτό το άγχος που νομίζω ότι θα καταλήξω στο νοσοκομείο...

 

γεια σου οναρ και εμενα ο γιος μου 20 μηνων ηταν 10,200 και τωρα που ειναι 24 μηνων ειναι 10800 ..!!! πραγματικα παψε να αγχωνεσε με το φαγητο του μικρου μη τον κινηγας και εννοειτε σταματα τα παιχνιδια .....καθιζετον στο τραπεζακι του βαζε του το πιατακι μπροστα του και αστον να φαει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ... να πειραματηστει με το φαγητο συγουρα θελει υπομονη γιατι πρεπει να καθαριζεις πατωμα κ τοιχους ισως μετα αλλα αυτο ειναι το καλυτερο για τα παιδια..ο γιος μου ακομα και το γιαουρτι το ετρωγε μονος του με τα χερια και τωρα τελευταια ξεκινησε να χρησιμοποιει κουταλακι και τωρα που εχουμε σταματησει τα αλεσμενα μπορει να φαει μισο μπιφτεκι με μια πατατα....αλλα αν εχω μακαρονια θα φαει μια καλη μεριδα.....δεινε του για αρχη φαγητα που ξερεις πως του αρεσουν και αν δε φαει αστον και θα φαει στο επομενο γευμα.... το παιδι μπορει να ειναι αδυνατο αλλα μπορει να ειναι και το σκαρι του τετοιο.....!!!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Deena είπε:

Δύσκολη κατάσταση.

 

Ως πρώτο βήμα θα πρότεινα να αφήνετε την πιπίλα μέσα στην κούνια, βάλτε κανόνα ότι πιπίλα έχει μόνο στον ύπνο. Σε καμιά εβδομάδα θα το συνηθίσει, θα γκρινιάξει αρκετά βέβαια.

 

Επίσης, μήπως να σταματούσατε να ταίζετε και να δίνετε αλεσμένα? Ακόμα και με τα δέκα δόντια που έχει (δεν είναι λίγα) μπορεί να φάει π.χ. και μπιφτέκι και πατάτα και βρασμένα λαχανικά και μακαρόνια/ρυζι και ψωμί. Είναι απαραίτητο να πιάσει το φαγητό, να εξοικειωθεί με την υφή του, να επαναπροσδιορίσει την σχέση του με το φαγητό.

 

Σταματήστε να τον κυνηγάτε, καθίστε τον στο καρεκλάκι του φαγητού και βάλτε το φαγητό μπροστά του, όχι σε πιάτο αν φοβάσαι ότι θα το αναποδογυρίσει, αλλά πάνω στον δίσκο. Το πανηγύρι γύρω-γύρω εννοείται ότι πρέπει να σταματήσει, αφού έτσι κι αλλιώς δεν φέρνει αποτέλεσμα. Μην έχετε συνεχώς διαθέσιμο το ποτήρι με το νερό του, ούτε να το έχετε μπροστά του όταν τρώει. Και ο γιος μου δεν είναι πολύ του φαγητού (όχι σε τέτοιο βαθμό βέβαια) και αν έχει στο τραπέζι το ποτήρι του, πίνει συνέχεια νερό γι' αυτό και πλέον του δίνω νερό μετά το φαγητό (κόλπο που μου είπανε από το σχολείο).

 

Υπάρχουν φαγητά στα οποία δείχνει προτίμηση?

Σ ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου!

Τελευταια εκει που πηρα την αποφαση ν κοψει την πιπιλα,προσπαθουν ν κατεβουν τα δοντια κ ολη μερα την ζηταει κ την δαγκωνει τραβωντας την ολη μερα.

Μονο το βραδυνο τρωει ολοκληρο κομματια ευκολα στον καναπε κ τηλεοραση.θα θελα ν συνηθισουμε ετσι κ το μεσημεριανο κ οχι αλεσμενο. Αυτο γινεται απο δικη μας ανασφαλεια για ν τρωει μεγαλυτερη ποσοτητα.

Οταν του βαζω πιατο μπροστα του,ή τα πεταει ή τα βαζει ολα τα κομματακια στο στομα μαζι κ οχι 1-1. 

 

Πως ν του μαθω ν περιμενει πρωτα ν καταπιει κ μετα ν βαλει το επομενο???μεχρι κ στα πιο απλα πραγματα κολλαει ο εγκεφαλος μου απ το αγχος που με εχει καταβαλλει...

Το νερο οντως το χω συνεχεια μπροστα του κ πινει οταν θελει.απο τωρα το σταματαω ν δουμε!

Αγαπημενο φαγητο φακορυζο (αυθεντικος survivor) τραχανας μαρουλι κ χορτα. Σε ευχαριστω παρα πολυ για ολα! Μηπως εχεις καμια ιδεα για το γαλα?????

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Συμφωνω με την ντινα κ μια ερωτηση.εξετασεις αιματος εχετε κανει;η ελλειψη καποιων βιτ δημιουργει κ ανορεξια

Βικυ μου εξετασεις αιματος θ κανουμε αυτη την εβδομαδα γιατι φτασαμε στο αμην. Σ ευχαριστω πολυ! 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με @xaroumenh mama,για τον πειραματισμο με τις υφες των φαγητων. Οταν το παιδι μπαινει σε διαδικασια εξερευνησης των τροφων του περναει σε αλλο επιπεδο η σχεση του με το φαγητο, αναλαμβανει πρωτοβουλια για το σωμα του. Εννοειται οτι σταματατε τα αλεσμενα, τις παραστασεις εθνικου θεατρου, τα παιχνιδια κτλ. Ενα βιβλιο που θα σου ανοιξει τον δρομο και θα σου λυσει πολλες αποριες ειναι το "Προικισμενα μωρα, εμπνευσμενοι γονεις:Για μια αλλη προσολικη διατροφη" του Παπαβεντση. Μην απογοητευεσαι, επιμονη και υπομονη!

 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xaroumenh mama είπε:

γεια σου οναρ και εμενα ο γιος μου 20 μηνων ηταν 10,200 και τωρα που ειναι 24 μηνων ειναι 10800 ..!!! πραγματικα παψε να αγχωνεσε με το φαγητο του μικρου μη τον κινηγας και εννοειτε σταματα τα παιχνιδια .....καθιζετον στο τραπεζακι του βαζε του το πιατακι μπροστα του και αστον να φαει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ... να πειραματηστει με το φαγητο συγουρα θελει υπομονη γιατι πρεπει να καθαριζεις πατωμα κ τοιχους ισως μετα αλλα αυτο ειναι το καλυτερο για τα παιδια..ο γιος μου ακομα και το γιαουρτι το ετρωγε μονος του με τα χερια και τωρα τελευταια ξεκινησε να χρησιμοποιει κουταλακι και τωρα που εχουμε σταματησει τα αλεσμενα μπορει να φαει μισο μπιφτεκι με μια πατατα....αλλα αν εχω μακαρονια θα φαει μια καλη μεριδα.....δεινε του για αρχη φαγητα που ξερεις πως του αρεσουν και αν δε φαει αστον και θα φαει στο επομενο γευμα.... το παιδι μπορει να ειναι αδυνατο αλλα μπορει να ειναι και το σκαρι του τετοιο.....!!!!

Τις τελευταιες μερες για ν καθεται κ ν ταιζω καθιστη,αναβουμε γυρω στα 15-20 κερια κ λεμε 30 φορες το happy birthday!! Εχω ξεκινησει ν του δινω πιρουνι κ κουταλι αφου του ετοιμασω τις κουταλιες.καλα τα παει αλλα θελω μονος του κ ν σταματησει ν συνδεει το φαι με πεταγματα κ παιχνιδια.

Με παρηγορει πολυ το δικο σας βαρος. Υψος εχει 88 εκ. Κοντουλης δεν ειναι?

Το δικο μου σοι ειναι ψηλοι γεροδεμενοι.του αντρα μου μετριοι αλλα γεροδεμενοι. 

Πρεπει ν αρχιζω ν του τα κοβω ολα τα αλεσμενα

Σε ευχσριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Συμφωνω με @xaroumenh mama,για τον πειραματισμο με τις υφες των φαγητων. Οταν το παιδι μπαινει σε διαδικασια εξερευνησης των τροφων του περναει σε αλλο επιπεδο η σχεση του με το φαγητο, αναλαμβανει πρωτοβουλια για το σωμα του. Εννοειται οτι σταματατε τα αλεσμενα, τις παραστασεις εθνικου θεατρου, τα παιχνιδια κτλ. Ενα βιβλιο που θα σου ανοιξει τον δρομο και θα σου λυσει πολλες αποριες ειναι το "Προικισμενα μωρα, εμπνευσμενοι γονεις:Για μια αλλη προσολικη διατροφη" του Παπαβεντση. Μην απογοητευεσαι, επιμονη και υπομονη!

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχει μονος του σσχοληθει με το φαγητο γιατι βαριομουν ν μαζευω το χαος.θ ξεκινησω ομως αφου ετσι κ αλλιως ειμαστε μες στα ψιχουλα συνεχεια!χαχαχα ! Θ αγορασω αμεσα το βιβλιο σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σου! "Προσολικη" διατροφη ειναι???

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, annoulen είπε:

αγαπητή onar, για να σε παρηγορήσω θα σου πω ότι ο μεγάλος μου γιος, από εκεί που τον θεωρούσες αδύνατο παιδάκι μέχρι και το προνήπιο, ξαφνικά, εκεί γύρω στα 5, του άνοιξε η όρεξη, και τώρα  (Α Δημοτικού) δεν μπορώ να τον σταματήσω να τρώει. Μην απογοητεύεσαι.

Αμην.......μακαρι ν τον δω λιγουλακι τσουπωτο κ τι στον κοσμο! Δεν θελω ν παχυνει,θελω ν ξερω οτι εχει φαει επαρκη ποσοτητα φαγητου χωρις εμεις ν ειμαστε λιωμα απ το αγχος αυτο κ μετα ας τα καψει ολα στο παιχνιδι! Σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

 

 

4 ώρες πρίν, Mary1976 είπε:

Δεν ξέρω τι ύψος έχει το παιδάκι σου αλλά 10 κιλά δεν είναι και άσχημα για παιδί ούτε 2 χρονών. Καλύτερα να είναι λίγο αδυνατούλη κατά τη γνώμη μου.  

 

Γενικά και από φίλες που τα παιδιά τους είναι ολιγόφαγα (είναι κάτι πάρα πολύ συνηθισμένο, όλο θέματα για το φαγητό ακούω) ξέρω ότι όλοι οι γιατροί της καθησύχασαν.

 

Όπως σου είπαν και παραπάνω σταματήστε τα παιχνίδια και το γύρω γύρω την ώρα του φαγητού. Μάλλον από το άγχος σας υπερ απασχολείστε με το θέμα του φαγητού και αυτό φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα.

Από ότι ξέρω ο κανόνας είναι να προσφέρεις τα 5 γεύματα της ημέρας με ποικιλία σε κάθε γεύμα πχ ζυμαρικά με κρέας και λαχανικά, ψωμί, τυρί και αν θες και χυμό ή φρούτο και ότι και όσο θέλει ας φάει. Αν δεν φάει το ένα γεύμα θα φάει στο επόμενο, πχ το απογευματινό του σνακ. Αν πάλι όχι, θα πιει περισσότερο γάλα το βράδυ. Θα χρειαστεί αρκετός καιρός και θα πρέπει να συγκρατηθείτε και να μην δείχνετε την αγωνία σας αλλά νομίζω ότι σταδιακά θα έχει αποτέλεσμα.

 

Επίσης εμείς οι μεγάλοι κρίνουμε την ποσότητα του φαγητού με δεδομένα ενηλίκου. Μπορεί ο μικρός να τρώει αρκετά για τις ανάγκες του αλλά εσείς να νομίζετε ότι δεν είναι αρκετό.

 

Όμως συμβουλευτείτε το γιατρό σας και αν δε σας καλύψει και αυτός πάρτε τη γνώμη διατροφολόγου. Αν κρίνει ότι το παιδί αναπτύσσεται κανονικά δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεστε.

 

Κατέβασε επίσης τον οδηγό διατροφής για βρέφη και παιδιά. Έχει συμβουλές και επίσης ορίζει τις ποσότητες για κάθε ηλικία ανά κατηγορία τροφής πχ για ένα παιδί έως 2 ετών η ημερήσια ποσότητα είναι 1 μερίδα φρούτου που αντιστοιχεί σε 120-200 γραμμάρια φρούτου (1 μέτριο φρούτο, πχ 1 μπανάνα / μέρα). Ενδεικτικά επίσης η ποσότητα του κρέατος είναι 1 μερίδα 3-4 φορές την εβδομάδα και κάθε μερίδα είναι 40-60 γραμμάρια.

Κοίτα επίσης τη σελίδα 101 και 102 που έχει συμβουλές. Το link είναι παρακάτω:

http://www.diatrofikoiodigoi.gr/files/PDF/KIDS.pdf  

 

Κατά τα άλλα κουράγιο!

Εχει 88 εκ.υψος δεν ειναι κοντουλικο?

Η γιατρος με βρισκει υπερβολικη αλλα ενω της λεω ποσοτητες καθημερινες,δεν αγχωνεται καθολου. Δηλαδη αν τον αφησω 6-7 ωρες νηστικο δεν θ πεινασει ποτε,δεν θ αναζητησει ,ουτε θ θελει ν κατσει ησυχα ν ξεκινησουμε ν τρωμε

 

Οχι απλα υπερασχολουμαστε Mary μου,ειναι το μοναδικο θεμα καθημερινης συζητησης με ολους εκτος απ τον αντρα μου ο οποιος εχει αποτραβηχτει εντελως ,δεν ταισε ποτε,ουτε συμμεριζεται το αγχος μου.

 

Γευματα χανει σχεδον καθε μερα κ απο ενα,ή δυο.σνακ δεν τα θελει καθολου.ουτε μπισκοτα ουτε κουλουρακι θεσσαλονικης.κανα κριτσινακι που κ που.

Θα σφιερωσω ολο μου το απογευμα διαβαζοντας τον οδηγο γιατι οντως νομιζω οτι πρεπει ν τρωει αν οχι σαν εμας,τουλαχιστον τα μισα! Σε ευχαριστω για τον χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω ενα νεο! Εδω κ 3 μερες ξαναηπιε γαλα μετα απο 3 μηνες. Μου δωσε την ιδεα η μαμα μου λεγοντας ν του βαζω σε πλαστικα ποτηρια του καφε απο καφετερια λιγο με καλαμακι ωστε ν μην βλεπει τι εχει μεσα (πχ του μικελ ή του βενετη ) κ ν του λεω οτι ειναι καφες απο αυτον που πινει η μαμα κ ο μπαμπας. Την πρωτη μερα ηπιε πρωι κ βραδυ απο 20 γρ. Την δευτερη ηπιε 30 κ σημερα παλι 20 το πρωι. Θελω σταδιακα ν αυξησει. Του δινω το Advance της Δελτα παγωμενο γιατι δεν θελει χλιαρο. Τι λετε? Σας ευχαριστω με εχετε βοηθησει πραγματικα

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Onar είπε:

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχει μονος του σσχοληθει με το φαγητο γιατι βαριομουν ν μαζευω το χαος.θ ξεκινησω ομως αφου ετσι κ αλλιως ειμαστε μες στα ψιχουλα συνεχεια!χαχαχα ! Θ αγορασω αμεσα το βιβλιο σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σου! "Προσολικη" διατροφη ειναι???

Οχι, λαθος!  "Προσχολικη" χαχα

2 ώρες πρίν, Onar είπε:

Να σας πω ενα νεο! Εδω κ 3 μερες ξαναηπιε γαλα μετα απο 3 μηνες. Μου δωσε την ιδεα η μαμα μου λεγοντας ν του βαζω σε πλαστικα ποτηρια του καφε απο καφετερια λιγο με καλαμακι ωστε ν μην βλεπει τι εχει μεσα (πχ του μικελ ή του βενετη ) κ ν του λεω οτι ειναι καφες απο αυτον που πινει η μαμα κ ο μπαμπας. Την πρωτη μερα ηπιε πρωι κ βραδυ απο 20 γρ. Την δευτερη ηπιε 30 κ σημερα παλι 20 το πρωι. Θελω σταδιακα ν αυξησει. Του δινω το Advance της Δελτα παγωμενο γιατι δεν θελει χλιαρο. Τι λετε? Σας ευχαριστω με εχετε βοηθησει πραγματικα

Γιατι δεν του δινεις φρεσκο; Απο τον χρονο και μετα δεν υπαρχει προβλημα για αγελαδινο η κατσικισιο.

Αλλα και να μην πινει γαλα γενικως, μην αγχωνεσαι. Δινε του αλλες τροφες για να παιρνει το ασβεστιο.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω πιστευω πως αν τρωει γιαουρτια και αλλα φαγητα το γαλα δε το εχει αναγκη.... εγω του εδινα το ολυμπος για παιδια ειχε λιγοστεψει την ποσοτητα που επεινε αν και ποτε δεν επεινε πολυ γαλα και μωλις ξεκινησα να του δινω κατσικισιο γαλα  με το που ξυπναει το πρωι ζηταει το νινι του και το γαλα του...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ειναι λαθος να τρωει μπροστα στην τηλεοραση,η καθε μερα κακαο στο γαλα,ακομη κ το να λεμε οτι πινει καφε

Βεβαια καταλαβαινω την απογνωση σου

Γενικα μετα τα δυο αρκει να παιρνει ασβεστιο απο αλλες τροφες

Σε ολα τα υπολοιπα συμφωνω κ με τα υπολοιπα κοριτσια για τις ιδεες

Κριτσινια εχει πολυ ωραιες συνταγες με καροτο,κολοκυθακι,σπανακι που κανω στον μικρο μου κ δ εχει χρονισει

Η μεγαλη τρωει κε ελια,λιαστη,τυρι,καλαμποκαλευρο κ πολυσπορα

Ο τραχανας ειναι πολη καλη επιλογη.σχει ποικιλια,γλυκο,ξινο,γαλατενιο,σταρενιο,λαχανικων.μπορεις να βαζεις βουτυρακι,τυρακι,λιωμενα λαχανικα,ζωμο κρεατος η κ κομματακια κοτοπουλο

Κ εφοσον του αρεσει θα εκανα φακορυζο 2-3φορες την εβδομαδα κ θα δοκιμαζα κ παρομοια

Οσπρια γενικα.ρυζακι με λαχανικα κ σιγα σιγα θα προσθετα διαφορα

Μπιφτεκακια οσπριων

Κ περιπου για τις ποσοτητες φαγητου,εγω θα ημουν ευχαριστημενη με μια μπανανα,δυο κεφτεδακια οσο το χερακι του κ δυο κουταλιες πατατα η ρυζι η μακαρονια,κ ενα αγγουρακι.συν το γαλα του

Φρουτα;κανενα σμουθις με γαλα η γιαουρτι;

Αυγο;ψαρι;

Πληγουρι,κινοα,φαγοπυρο αντι για ρυζι

Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2017 at 1:52 ΠΜ, Onar είπε:

Καλώς σας βρήκα! Η αφορμή για να ποστάρω κάτι μετά από χρόνια ανάγνωσης του φόρουμ,είναι η απόγνωσή της μητέρας που το παιδί της δεν σιτίζεται σωστά!

Ο γιός μου είναι 20 μηνών 10 κιλά. Είναι η προσωποποίηση της χαράς αλλά και πολύ γκρινιάρης ! Από την αρχή της εισαγωγής τροφών ήταν δύσκολος .Παρέμεινε για αρκετούς μήνες στο καρότσι όταν τον ταιζα κ όχι στο καρεκλάκι φαγητού . (1ο λάθος μου)

Στην συνέχεια όταν ξεκίνησε να σηκώνεται και άρχισα να τον βάζω στο καρεκλάκι φαγ.,σηκωνόταν όρθιος με συνεχή κίνδυνο πτώσης, οπότε το κατήργησα αμέσως. (2ο λάθος μου) Στην πορεία ταιζα στην στράτα με τραγουδάκια στο κινητό.(3η αλλαγή και λάθος) Τα βαρέθηκε αμέσως.

Εως τους 10 μήνες η σίτηση σχετικά παλευόταν διότι δεν είχε ανεπτυγμένους τους μηχανισμούς αντίδρασης (λίγο τραγουδάκι και παιχνιδάκια που κουνιούνται,...) Γάλα έπινε ικανοποιητική ποσότητα. Έπαιρνε βάρος και ύψος κανονικά (πάντα όμως χαμηλές καμπύλες λόγω χαμηλού βαρούς στην γέννηση 2140γρ.)

Εδώ και 10 μήνες και μετά την επιστροφή μου στην εργασία η κατάσταση είναι ανυπόφορη. Κάθε ταισμα με τις γιαγιάδες και εμένα είναι γολγοθας. Μια ώρα πριν οργανώνουμε σκετς,αγοράζουμε καινούργια παιχνίδια μόνο για αυτό τον λόγο,πάμε κούνιες,κυνηγάμε γάτες,σβήνουμε κ ανάβουμε κεριά, και άλλα εκατομμύρια πράγματα. Μόνο έτσι θα φάει επαρκή ποσότητα φαγητού μεσημέρι και απόγευμα. Όταν προσπαθώ να τον δελεάσω να κάτσουμε στο τραπέζι, δεν πλησιάζει καν ή τρώει μια μπουκιά και φεύγει.Τον 14ο μήνα ξεκίνησε ποτήρι με καλαμάκι . Σταδιακά μείωνε την ποσότητα γάλακτος με το μπιμπερό. Απ'τον 17ο μήνα και μετά την επιστροφή μας από διακοπές,αρνούνταν το μπιμπερό και δεν δεχόταν το γάλα στο ποτήρι. Ούτε με σοκολάτα μέσα. Δεν πίνει άλλα υγρά (πορτοκαλάδες πχ) παρά μόνο νερό. Το έκοψε εντελώς το γάλα εδώ και 3 μήνες. Δόντια έχει μόνο 10 και πιστεύω ότι η μεγάλη χρήση πιπίλας έχει παίξει ρόλο. Θέλει όλη μέρα πιπίλα και νερό. Δεν πεινάει ποτέ (πιθανόν διότι πάντα τον προλαβαίνουμε). 

Έχω κουραστεί τόσο πολύ από αυτό το άγχος που νομίζω ότι θα καταλήξω στο νοσοκομείο...

 

Aν το παιδί δεν παίρνει βάρος, έχετε όντως πρόβλημα και πρέπει να μιλήστε με γιατρό.

Αλλιώς, έχετε μπει σε έναν τραγικό κύκλο με αποκλειστική ευθύνη των ενηλίκων και μελλοντικά καταστρεπτικά αποτελέσματα για το παιδί. Σταματήστε να κάνετε τον κλόουν, βάλτε σταθερές ώρες γευμάτων, με υγιεινά και ισορροπημένα γεύματα, και αφήστε το παιδί να αποφασίσει πόσο θα φάει. Αν δε φάει και σηκωθεί, μαζέψτε το φαγητό και τέλος. Οταν πεινάσει το ίδιο. Η το επόμενο γεύμα αν δεν πεινάσει. Αν δεν πεινάσει, είναι πραγματικά άρρωστη συνήθεια να το μπουκώνετε.

Κόψτε μπιμπερό και πιπίλες, δεν είναι της ηλικίας του.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Οχι, λαθος!  "Προσχολικη" χαχα

Γιατι δεν του δινεις φρεσκο; Απο τον χρονο και μετα δεν υπαρχει προβλημα για αγελαδινο η κατσικισιο.

Αλλα και να μην πινει γαλα γενικως, μην αγχωνεσαι. Δινε του αλλες τροφες για να παιρνει το ασβεστιο.

Σε ευχαριστω πολυ! Φρεσκο του δινω! Τρωει τυρι,κρεμες βανιλια. Δεν ειναι φαν του γιαουρτιου. Κριμα γιατι θελω ν του δινω ασπρο με μελι. Τρωει τα παιδικα κ αυτα με πολυ πολυ πολυ ζορι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , vicky86 είπε:

Για μενα ειναι λαθος να τρωει μπροστα στην τηλεοραση,η καθε μερα κακαο στο γαλα,ακομη κ το να λεμε οτι πινει καφε

Βεβαια καταλαβαινω την απογνωση σου

Γενικα μετα τα δυο αρκει να παιρνει ασβεστιο απο αλλες τροφες

Σε ολα τα υπολοιπα συμφωνω κ με τα υπολοιπα κοριτσια για τις ιδεες

Κριτσινια εχει πολυ ωραιες συνταγες με καροτο,κολοκυθακι,σπανακι που κανω στον μικρο μου κ δ εχει χρονισει

Η μεγαλη τρωει κε ελια,λιαστη,τυρι,καλαμποκαλευρο κ πολυσπορα

Ο τραχανας ειναι πολη καλη επιλογη.σχει ποικιλια,γλυκο,ξινο,γαλατενιο,σταρενιο,λαχανικων.μπορεις να βαζεις βουτυρακι,τυρακι,λιωμενα λαχανικα,ζωμο κρεατος η κ κομματακια κοτοπουλο

Κ εφοσον του αρεσει θα εκανα φακορυζο 2-3φορες την εβδομαδα κ θα δοκιμαζα κ παρομοια

Οσπρια γενικα.ρυζακι με λαχανικα κ σιγα σιγα θα προσθετα διαφορα

Μπιφτεκακια οσπριων

Κ περιπου για τις ποσοτητες φαγητου,εγω θα ημουν ευχαριστημενη με μια μπανανα,δυο κεφτεδακια οσο το χερακι του κ δυο κουταλιες πατατα η ρυζι η μακαρονια,κ ενα αγγουρακι.συν το γαλα του

Φρουτα;κανενα σμουθις με γαλα η γιαουρτι;

Αυγο;ψαρι;

Πληγουρι,κινοα,φαγοπυρο αντι για ρυζι

Vicky μου δεν το ηθελε καθολου με κακαο το εφτυνε (ευτυχως). Σκετο του το δινω απλα σε ποτηρι χρωματιστο ν μην φαινεται απ εξω.

Συμφωνω σε ολα μαζι σου! Κριτσινια θ φτιαξω αυριο τωρα που μου το πες!

Τραχανα παιρνουμε μονο απ το χωριο μου χειροποιητο με γαλα ευτυχως μονο αυτο τρωει καθε μερα πια αναγκαστικα γιατι δεν τον αρνειται ποτε.σταματαει ομως στο μισο βαθυ πιατο. Το φακορυζο το δινω ακομα αλεσμενο γιατο το δεχεται σε μεγαλη ποσοτητα ετσι. Φοβαμαι ν το αρχισω ολοκληρο μεσημερι μηπως δεν φαει. Τι λες????? Ν το κανω αυριο βραδυ ολοκληρο που το βραδυ τρωει μονο τα ολοκληρα??

 

Κατι που ηθελα ν γραψω ειναι οτι η φρουτοκρεμα του καθε πρωι αποτελειται απο : 1 μπανανα, 1 μηλο μικρο ,1 αχλαδι μικρο,50 μλ γαλα,1 κ.γλ.μελι,2 μπισκοτα πτι μπερ κ 1 κ.γλ.πολυβιταμινες (που ξεκινησαμε 2 βδομαδες τωρα). Θα με πειτε τρελη με την ποσοτητα αλλα ειναι το μοναδικο γευμα που επειδη τον πιανουμε στον υπνο μπορουμε ν εκμεταλλευτουμε κ ν προσθεσουμε οτι θελουμε. Μηπως μπουχτιζει απο κει κ περα ολη μερα???

 

Γαλα συνολο 60-70 μλ.ολη μερα 3 μηνες τωρα (ελεος)  Αυγο ειναι φαν μπορω ν πω. 4-5 εβδομαδιαιως . Εσυ ποσα δινεις???

♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

και εγω πιστευω πως αν τρωει γιαουρτια και αλλα φαγητα το γαλα δε το εχει αναγκη.... εγω του εδινα το ολυμπος για παιδια ειχε λιγοστεψει την ποσοτητα που επεινε αν και ποτε δεν επεινε πολυ γαλα και μωλις ξεκινησα να του δινω κατσικισιο γαλα  με το που ξυπναει το πρωι ζηταει το νινι του και το γαλα του...!!!!

Δεν τρωει επαρκη ποσοτητα την εβδομαδα δυστυχως. Μεσο ορο 3. Κριμα...... να ξεκινησω λες κατσικισιο  παρολο που δεν πολεμησα αρκετα το αγελαδινο γιατι εκοψε μαχαιρι την σκονη με το που πηδησε απο μπιμπερο σε καλαμακι μεσω του νερου???

Link to comment
Share on other sites

Πονεμένη ιστορία το θέμα του φαγητού.. Νομίζω ότι είναι από τα πιο αγχωδες πράγματα για μία μητέρα όταν το παιδί της δεν τρώει.. Εμένα από την στιγμή που γεννήθηκε με το ζόρι την ταιζα γάλα.. Ποτέ δεν έχει γκρινιαξει για να φάει.. Είχαμε βέβαια και θέμα με γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση που έκανε κ οισοφαγίτιδα. Η μεγάλη μου ελπίδα ήταν να ξεκινήσει κρέμες για να τρώει αλλά κ αυτές δεν τις δέχτηκε ευκολα. Το πρώτο δίμηνο δεν έτρωγε πάνω από 20μλ. Σιγά σιγά επιτέλους η ποσότητα αυξήθηκε κ έφτασε να τρώει φαγητό γύρω στα 120-140μλ και κρέμες γύρω στα 100 μλ. Αλλα πλέον έχει κανένα μήνα κ παραπάνω που το φαγητό το μείωσε στα 100μλ και τις κρέμες στα 40μλ! Όλη μέρα προσπαθώ να την δίνω κάτι να φάει για να παίρνει λίγο παραπάνω θερμίδες. Έχει τύχει βέβαια να φάει το πρωί στις 9μιση 40μλ κ επειδή έχω δουλειές έξω να την ξανά ταισω πάλι το μεσημέρι κ να φάει την ίδια ποσότητα.. Σαν να μην έχει πεινασει καθόλου.. Τώρα η μικρούλα μ είναι σχεδόν 11 μηνών (γεννήθηκε βέβαια ένα μήνα πιο μπροστά) και από κιλά 6100.. Οι εξετάσεις της είναι φυσιολογικές, είναι υγιές κατά τ αλλά μωρό. Συγνώμη για το μεγάλο post αλλά ήθελα κάπου να πω τον πόνο μου!

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο που προτείνει η Sentir είναι καταπληκτικό, αν το διαβάσεις με προσοχή θα αλλάξεις τελείως τον τρόπο που σκέφτεσαι και δρας με το φαγητό του παιδιού σου.

Ούτε εγώ συμφωνώ με την τηλεόραση, γενικά την τόση απόσπαση προσοχής για να μπορέσει ένα παιδί να φάει. Ούτε το να του λέμε ψέματα πως πίνει καφέ αντί για γάλα. Μπορεί με όλα αυτά να καταφέρνεις να κάνεις κάτι εκείνη τη στιγμή, όμως αυτές οι συμπεριφορές οδηγούν σε μια μακροπρόθεσμη κακή σχέση με το φαγητό. Εφόσον αναπτύσσεται καλά δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι τόσο. Ούτε ο παιδίατρος σας ανησυχεί, αν έχεις αμφιβολίες πάρε μια γνώμη από δεύτερο παιδίατρο. Κατά τα άλλα τα κορίτσια παραπάνω σου έχουν δώσει ωραίες συμβουλές.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , marakiz είπε:

Το βιβλίο που προτείνει η Sentir είναι καταπληκτικό, αν το διαβάσεις με προσοχή θα αλλάξεις τελείως τον τρόπο που σκέφτεσαι και δρας με το φαγητό του παιδιού σου.

Ούτε εγώ συμφωνώ με την τηλεόραση, γενικά την τόση απόσπαση προσοχής για να μπορέσει ένα παιδί να φάει. Ούτε το να του λέμε ψέματα πως πίνει καφέ αντί για γάλα. Μπορεί με όλα αυτά να καταφέρνεις να κάνεις κάτι εκείνη τη στιγμή, όμως αυτές οι συμπεριφορές οδηγούν σε μια μακροπρόθεσμη κακή σχέση με το φαγητό. Εφόσον αναπτύσσεται καλά δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι τόσο. Ούτε ο παιδίατρος σας ανησυχεί, αν έχεις αμφιβολίες πάρε μια γνώμη από δεύτερο παιδίατρο. Κατά τα άλλα τα κορίτσια παραπάνω σου έχουν δώσει ωραίες συμβουλές.

Καλημερα Marakiz! Σημερα ολη μερα εχει φαει 1/4 πιατο της φρουτοκρεμας.απ τις 9 τ πρωι. Ισως επαιξε ρολο οτι παραλληλα που αναβαμε τα κερια για ν φαει οπως καθε μερα,επαιζε τηλεοραση κ τα ζουζουνια στο λαπτοπ. Αυτο λες οτι εφταιξε??

Θ παω σε διατροφολογο για παιδια μεσα στην εβδομαδα κ σε εναν αλλο παιδιατρο για ν τον δει.

Link to comment
Share on other sites

Δ διαφωνω απολυτα στο χρωματιστο ποτηρι αλλα στο οτι λεμε οτι πινουμε καφε

Κ τα δυο μακροπροθεσμα θα οδηγησουν σε ενα παιδακι το οποιο αργοτερα δ θα πινει γαλα

Κ να σου πω την αληθεια δ ειναι κ απαραιτητο

Για το γαλα δ μπορω να σε βοηθησω γτ θηλαζω.το μονο που ακολουθω,ειναι φρεσκο γαλα μετα το χρονο,κατσικισιο η αγελαδινο,με μελι.σε κουπα με καλαμακι

Συμφωνω με την αργκ μπιμπερο κ πιπιλα δ βοηθανε στην ηλικια σας(δ ξερω αν ειδες το μνμ της)

Νομιζω ομως γενικα οτι εχεις πολλες απαιτησεις για το φαγητο του

Αν εργαζεσαι δ ξερω αν μπορεις να ελεγξεις ολα τα γευματα αλλα να σου πω τι θα προσφερα σε ενα σχεδον διχρονο

Το πρωι γαλα,η γαλα με δημητριακα.κ ενα φλ του ελληνικου να ετρωγε αρχικα θα ημουν ευχαριστημενη

Αν επινε σκετο το γαλα ψωμι με βουτυρο,μελι,μαρκελαδα,τυρι κρεμα,ταχινι,φυστικοβουτυρο.κ με μιση φετα οκ θα ημουν

Δεκατιανο μιση μπανανα,η οτι αλλο τρωει

Μεσημεριανο εστω δυο κουταλιες της σουπας φακορυζο κ μισο καροτο.ισως κ λιγο τυρι.20γρ

Απογευμα αλλη μιση μπανανα η μηλο

Βραδυ τραχανα,παλι εστω δυο κουταλιες

Γαλα προ υπνου,η μισο γιαουρτακι,η λιγο κρεμα βρωμης πχ αν δ πινει γαλα

Νομιζω απλα θα κρατουσα μια ποσοτητα μη αλεσμενο φακορυζο,θα την προσφερα κ αν δ ετρωγε θα το αλεθα

Παντως το πρωινο του ειναι μπομπα.λογικο για κανενα 4ωρο να μην πειναει

Κ μεις εκει στα 3-5αυγα εβδομαδιαιως.βεβαια ειναι μικρος κ δ τρωει κ τοσο,αλλα κ στην κορη που ειναι 3δ δινω καθε μερα

Πως τα τρωει;εμενα τους αρεσουν οι αυγοφετες κ οι ομελετες.ειδικα στην ομελετα μπορεις να βαλεις πολλα διαφορετικα υλικα

Επισης κανω συχνα μαφιν με διαφορα λαχανικα κ φρουτα

Η μεγαλη τρωει πολυ κ πιτες.με τυρι,κοτοπουλο,πρασο-κιμα,κρεμα,κολοκυθα,λαχανο-τυρι,σπανακι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...