Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόστος προεμφυτευτικού ελέγχου σε κατεψυγμενα έμβρυα


Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , Nansy29 είπε:

δηλαδή σου είπαν ότι όλα τα ωάρια σου έχουν πρόβλημα;;σίγουρα το δανεικό είναι μία λύση, άλλωστε πολλές κοπέλες το έχουν κάνει.γιατί όχι;αλλά δε θέλεις να προσπαθήσεις άλλη μία με δικά σου; εγώ θα προτιμούσα να εξαντλήσω όλες τις προσπάθειες με δικά μου πριν πάρω μία τέτοια απόφαση.

Κοιτα. Κανεις δεν μπορει να μου πει οτι μεσα σε τοσα αρρωστα δεν θα βρεθει και ενα υγιες. Απλως και το ιστορικο μου ειναι βαρυ, 7/ 7 αλλα και εχω φυωχη ανταποκριση στα φαρμακα. Φαντασου οτι ο Παντος στον οποιο πηγα για μια γνωμη μου ειπε οτι πρεπει να μαζεψω τουλαχιστον δεκα για προεμφυτευτικο. Εγω με καθε εξωσωματικη στελνω δυο. Θελω λοιπον 5 κυκλους στην καλυτερη. Για φυσικο δυσκολευομαι γιατι και μενω σε νησι αλλα με πιεζει και ο αντρας μου καθως μας πιεζει ο χρονος. Του χρονου θα ειμαστε 41. Λες να μην το θελω? Το θελω πολυ αλλα το κακο ιστορικο νομιζω μας δειχνει το δρομο.. αλλα κι εμενα με πιανει το παραπονο. Κατα τ αλλα υγιεις και με τοσα ανωμαλα εμβρυα. Και η απαντηση 5 γιατρων, κακη ποιοτητα ωαριων! Χωρις τεκμηριωση, χωρις ιατρικη γνωματευση. Εχω χαμηλη αμη, 3.5, αλλα εχω ακουσει εγκυμοσυνες με πολυ χαμηλοτερες. Αλλα αληθεια σας λεω, οι αποξεσεις μετα τη χαρα που επαιρνα οτι ειμαι εγκυος θα με βαραινουν μια ζωη. Μου κοστισαν υπερβολικα πολυ..

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Άκου Μαράκι. ..Την ημέρα που έμπαινα για απόξεση ,στο Μαιευτήριο έκανε εισαγωγή η νύφη του στρατιωτικού γυναικολόγου μου,που θα με 'καθάριζε'.Η κοπέλα 32 χρόνων, χαμηλή ανταπόκριση στα φάρμακα, με 2 εξωσωματικές και 0 ωάρια. Κατάφερε ο κουνιάδος γιατρός να της πάρει 2 σε φυσικό κύκλο,τελικά. Εκείνη την ημέρα έμπαινε για γέννα, δίδυμα ...Ύστατη λύση θα είναι το δανεικό ωάριο για εμάς. Που ξέρεις; Μπορεί το 2018 να έφυγε ο Κρόνος από πάνω μας...Και το δανεικό στην τελική δε σημαίνει ότι δε θα είναι και δικό μας παιδί. Μια φίλη μου έτσι έκανε, 30 ετών και δεν παρήγαγε. Σε πληροφορώ ότι το παιδί περισσότερο αγαπάει τη μαμά, παρά το φυσικό του μπαμπά. Τελείωσαν τα προβλήματά τους και είναι τρισευτυχισμένοι.

Όσο για την ΑΜΗ ,μην τη λογαριάζεις. Είναι μαθηματικός δείκτης για τα ιατρικά μηχανήματα, σε αντιστοίχιση με την ηλικία της γυναίκας. Οι περισσότεροι γιατροί την απαξιώνουν. Κι εγώ ΑΜΗ=3,4 είχα στα 38.Κι αυτή μόνο ο κ.Μαντούδης την ήθελε.Παρήγαγα υπέρ του δέοντος., ωάρια. Έπεσε έξω ο γιατρός στις προσδοκίες που είδε από την εξέτασή μου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , maria 1978 είπε:

Κοιτα. Κανεις δεν μπορει να μου πει οτι μεσα σε τοσα αρρωστα δεν θα βρεθει και ενα υγιες. Απλως και το ιστορικο μου ειναι βαρυ, 7/ 7 αλλα και εχω φυωχη ανταποκριση στα φαρμακα. Φαντασου οτι ο Παντος στον οποιο πηγα για μια γνωμη μου ειπε οτι πρεπει να μαζεψω τουλαχιστον δεκα για προεμφυτευτικο. Εγω με καθε εξωσωματικη στελνω δυο. Θελω λοιπον 5 κυκλους στην καλυτερη. Για φυσικο δυσκολευομαι γιατι και μενω σε νησι αλλα με πιεζει και ο αντρας μου καθως μας πιεζει ο χρονος. Του χρονου θα ειμαστε 41. Λες να μην το θελω? Το θελω πολυ αλλα το κακο ιστορικο νομιζω μας δειχνει το δρομο.. αλλα κι εμενα με πιανει το παραπονο. Κατα τ αλλα υγιεις και με τοσα ανωμαλα εμβρυα. Και η απαντηση 5 γιατρων, κακη ποιοτητα ωαριων! Χωρις τεκμηριωση, χωρις ιατρικη γνωματευση. Εχω χαμηλη αμη, 3.5, αλλα εχω ακουσει εγκυμοσυνες με πολυ χαμηλοτερες. Αλλα αληθεια σας λεω, οι αποξεσεις μετα τη χαρα που επαιρνα οτι ειμαι εγκυος θα με βαραινουν μια ζωη. Μου κοστισαν υπερβολικα πολυ..

 

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα..και για μένα οι αποξέσεις είναι ο,τι πιο άσχημο έχω ζήσει και πάντα θα σκέφτομαι αυτές τις ψυχούλες..και παιδί να κάνουμε δεν νομίζω ότι ξεχνιέται ποτέ..αν είναι έτσι το ιστορικό σου και σου έχουν πει και οι γιατροί όλα αυτά οκ μπορείς να προχωρήσεις σε δανεικό..μας το ανέφερε και εμάς η γενετίστρια ως τελευταία λύση και μας είπε ότι μπορεί το ωάριο να είναι ξένο αλλά τελικά παίρνει στοιχεία και από σένα..είναι δικό σου..ευτυχώς που υπάρχει και αυτή η λύση με την επιστήμη!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Nansy29 είπε:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα..και για μένα οι αποξέσεις είναι ο,τι πιο άσχημο έχω ζήσει και πάντα θα σκέφτομαι αυτές τις ψυχούλες..και παιδί να κάνουμε δεν νομίζω ότι ξεχνιέται ποτέ..αν είναι έτσι το ιστορικό σου και σου έχουν πει και οι γιατροί όλα αυτά οκ μπορείς να προχωρήσεις σε δανεικό..μας το ανέφερε και εμάς η γενετίστρια ως τελευταία λύση και μας είπε ότι μπορεί το ωάριο να είναι ξένο αλλά τελικά παίρνει στοιχεία και από σένα..είναι δικό σου..ευτυχώς που υπάρχει και αυτή η λύση με την επιστήμη!

Με τη θρησκεια μας ομως? Δεν ειναι ενα και δυο που σκεφτομαι! 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ήθελε ο Θεός, λέει ο γέροντας ο Πορφύριος να γίνονται παιδιά με τέτοιο τρόπο, δε θα επέτρεπε σε γιατρούς την παρουσία τους στο χώρο. Για σκέψου και το ανάποδο :Υπάρχει Θεός που είναι τιμωρός για τα παιδιά του;Ίσως με αυτή τη λύση, σε καθοδηγεί στην δημιουργία υγιούς παιδιού και σε αποτρέπει από μεγαλύτερη στεναχώρια. Μπορεί να βρούμε υγιές έμβρυο και παρ'όλα αυτά, στην αμνιοπαρακέντηση ,που υπενθυμίζω πάλι :είναι υποχρεωτική σε εμάς, να αποβάλλουμε. Ουδέν κακό αμιγές καλού! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , Nansy29 είπε:

τι εννοείς με τη θρησκεία;ποιο είναι το πρόβλημα;

Δεν ξερω αλλα νομιζω οτι η εκκλησια ειναι γενικως αντιθετη με ολα αυτα. Τελος παντων..εσυ σε τι φαση εισαι τωρα?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , maria 1978 είπε:

Δεν ξερω αλλα νομιζω οτι η εκκλησια ειναι γενικως αντιθετη με ολα αυτα. Τελος παντων..εσυ σε τι φαση εισαι τωρα?

να σου πω δεν ξέρω τη γνώμη της εκκλησίας αλλά τι; είναι καλύτερο να μην κάνουμε παιδιά οταν υπάρχει λύση;

εγώ είμαι στο ψάξιμο ακόμη να δούμε τι στο καλό από όλα αυτά φταίει. στις 27 έχουμε ραντεβού με ανοσολόγο να δούμε τι θα μας

πει για τη θρομβοφιλία και μετά μάλλον θα πάμε σε δεύτερο γενετιστή να δούμε για το χρωμόσωμα..έχω κουραστεί να σου πω την αλήθεια με

όλα αυτά. λέω γιατί να είναι τόσο δύσκολο πια; είναι τόσο δυσκολο να μείνω έγκυος και να γεννησω ένα υγιές παιδι;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Nansy29 είπε:

να σου πω δεν ξέρω τη γνώμη της εκκλησίας αλλά τι; είναι καλύτερο να μην κάνουμε παιδιά οταν υπάρχει λύση;

εγώ είμαι στο ψάξιμο ακόμη να δούμε τι στο καλό από όλα αυτά φταίει. στις 27 έχουμε ραντεβού με ανοσολόγο να δούμε τι θα μας

πει για τη θρομβοφιλία και μετά μάλλον θα πάμε σε δεύτερο γενετιστή να δούμε για το χρωμόσωμα..έχω κουραστεί να σου πω την αλήθεια με

όλα αυτά. λέω γιατί να είναι τόσο δύσκολο πια; είναι τόσο δυσκολο να μείνω έγκυος και να γεννησω ένα υγιές παιδι;;

 

Εχετε βρει γενετιστη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Nansy29 είπε:

Σκέφτομαι φλωρεντιν..ή πάγκαλο..έχεις καμιά πρόταση;

Εμενα για γενετιστρια μου ειχαν προτεινει τη βουλα βελισσαριου. Την ειδα και ειναι πολυ γλυκος ανθρωπος. Και η Ελενα Κοντογιαννη του Ιασω πλασαρεται σαν γενετιστρια αλλα γενικως δουλευει με τις εξωσωματικες. Μακαρι κοριτσι μου να βρειτε ακρη. Τα θρομβοφιλικα νομιζω φτιαχνονται. Και λογικα για το χρωμοσωμα προεμφυτευτικος. Ποσο χρονων εισαι?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , maria 1978 είπε:

Εμενα για γενετιστρια μου ειχαν προτεινει τη βουλα βελισσαριου. Την ειδα και ειναι πολυ γλυκος ανθρωπος. Και η Ελενα Κοντογιαννη του Ιασω πλασαρεται σαν γενετιστρια αλλα γενικως δουλευει με τις εξωσωματικες. Μακαρι κοριτσι μου να βρειτε ακρη. Τα θρομβοφιλικα νομιζω φτιαχνονται. Και λογικα για το χρωμοσωμα προεμφυτευτικος. Ποσο χρονων εισαι?

Είμαι 30. μακάρι να βγάλουμε άκρη ναι αν και τελικά είναι δύσκολο να πει κάποιος τι φταίει σίγουρα..υποθέσεις κάνουμε. μακάρι να πάνε όλα καλά και σε σένα οποια απόφαση και να πάρεις!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...