Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόστος προεμφυτευτικού ελέγχου σε κατεψυγμενα έμβρυα


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζετε το κόστος του προεμφυτευτικού ελέγχου σε κατεψυγμένα έμβρυα. Έχουμε 8 στην κατάψυξη και αν δυστυχώς ο καρυότυπος ζεύγους δείξει ότι ένας από τους δύο μας έχουμε το γονίδιο της τρισωμίας 13,όπως έδειξε και του εμβρύου, θα πρέπει να γίνει έλεγχος σε κάθε έμβρυο πριν τη νέα εμφύτευση. Ελπίζουμε να έγινε τυχαία, από λάθος διαίρεση in vitro.Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

Αυτό πάει ανάλογα με το εργαστήριο. Σε κάποια είναι ένα X ποσό μέχρι 8 έμβρυα σε άλλα ένα Ψ ποσό ανά έμβρυο. Μεταξύ 1200 και 1500 να υπολογίσετε για όλα. Εάν έχετε όμως ήδη έμβρυο με χρωμοσωμική ανωμαλία και είσαι πάνω από 38, ο ενδεδειγμένος δρόμος είναι ο προεμφυτευτικός έλεγχος. Λογικά θα σας το προτείνει και ο γιατρός. Εμείς έχουμε φυσιολογικότατους καρυότυπους και παρ' όλα αυτά ορισμένα από τα έμβρυα μας έχουν χρωμοσωμικό πρόβλημα. Συνοπτικά, ηλικία πάνω από 38 και προηγούμενη αποβολή/παλίνδρομη με παθολογικό καρυότυπο εμβρύου είναι ένδειξη για PGS. 

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε στην αναμονή αποτελεσμάτων,για τον καρυότυπο ζεύγους. Μετά θα μας καθοδηγήσει ο γιατρός. Είμαι 40.Σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου.Κουράγιο να έχουμε και τύχη, σε αυτές τις  πόρτες που φτάσαμε. ..

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Petrouil69 είπε:

Είμαστε στην αναμονή αποτελεσμάτων,για τον καρυότυπο ζεύγους. Μετά θα μας καθοδηγήσει ο γιατρός. Είμαι 40.Σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου.Κουράγιο να έχουμε και τύχη, σε αυτές τις  πόρτες που φτάσαμε. ..

Προφανώς και θα σας κατευθύνει ο γιατρός σας. Απλά έχω ασχοληθεί επισταμένα με το θέμα οπότε είπα να πω μία γνώμη. Είναι καλύτερο κατ᾽ εμέ το να είναι κανείς σίγουρος εξ αρχής παρά να έχει μία προσωρινή κατάσταση που τελικά δεν καταλήγει στο επιθυμητό αποτέλεσμα αλλά διακόπτεται πριν καλά-καλά ξεκινήσει. Το έχω ζήσει και ήταν μία δυσάρεστη εμπειρία.

Εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά και πάλι σε ευχαριστώ για την ευχή σου!Ελπίζω να είσαι με το μωρό σου αγκαλιά και να έχεις ξεμπερδέψει με όλα αυτά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά ο καρυότυπος ζεύγους έδειξε ότι εγώ φέρω στο γονίδιο μου μετάθεση χρωμοσώματος14 που στο έμβρυο γίνεται τρισωμία 13.Κατά 40% η πιθανότητες να ξαναέχουμε έμβρυα με το δικό μου γονίδιο. Είναι σωτήριος μονόδρομος ο προεμφυτευτικός έλεγχος για εμάς. Μιλήσαμε και με γενετιστή. Και εκείνος μας συνέστησε τον προεμφυτευτικό.Και ο ίδιος το παιδάκι του,με προεμφυτευτικό έλεγχο το έκανε. Στην Αμερική μας είπε ότι είναι αναπόφευκτη διαδικασία της εξωσωματικής, για όλους. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τελικά το κέντρο  εξωσωματικής που έχουμε τα κατεψυγμένα έμβρυα, θεωρεί πως τα έμβρυα μας δεν επαρκούν για προεμφυτευτικό έλεγχο και πρέπει να ξανακάνω εξωσωματική με ποιο δυνατά φάρμακα, για να παράγω γύρω στα 25 -30 ωάρια.Ο λόγος είναι ότι η διαδικασία καταστρέφει αρκετά εμβρυάκια, οπότε καλό  είναι να υπάρχουν αποθεματικά.Αυτά που θα γονιμοποιηθούν με τα ήδη κατεψυγμένα μας θα πάνε σε άλλο εργαστήριο που κάνει τους προεμφυτευτικούς ελέγχους και συνεργάζεται με το Γένεσις. Ή τιμή για κάθε έμβρυο από ότι μας είπε ο γιατρός είναι 300-350€ και θα γίνει πιο χονδρική τιμή από  το άλλο κέντρο και +1000€ το ίδιο το Γένεσις, που θα αναλάβει την αποστολή.Επιπρόσθετα υπολογίστε και το κόστος φαρμάκων, ωοληψίας ,εμβρυομεταφορα + 3700€.Εν ολίγοις γύρω στα 10.000€,θα μας βγει.Πολύ σωστά ανέφεραν και άλλες κοπέλες και μου φάνηκε ότι  το έγραψαν λάθος,τέτοιο εξωφρενικό ποσό...Δηλαδή περαστικά μας...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή δύναμη. Έχω ιστορικό τριών παλίνδρομων με φυσιολογική σύλληψη οι οποίες έδειξαν τρισωμίες στα έμβρυα και δύο κύκλους εξωσωματικής στους οποίους κατάφερα να μαζέψω μόλις 4 έμβρυα για προεμφυτευτικό, τα οποία είχαν τρισωμίες και τα 4! Από το κέντρο προτείνουν δανεικό, είμαι ακριβώς 40 τώρα, θα λέγατε να ξαναπροσπαθήσω με δικά μου? υπάρχει ελπίδα να βρεθεί έστω και ένα υγιές? εννοείται πως έχουμε κάνει τις απαιτούμενες εξετάσεις και έχουμε αποκλείσει πράγματα. Σας ευχαριστώ για τις όποιες συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μαρία. Εγώ είμαι  του 1977.Θα μπω στα 41.Στα 33 μου με φυσιολογική σύλληψη έμεινα έγκυος και μετά από τροχαίο ατύχημα, 11η εβδομάδα το έχασα. Στα 37,είπα να ασχοληθώ πλέον με εξωσωματική, λόγω συζύγου που έχει πρόβλημα με το σπέρμα και η κλινική στην οποία απευθύνθηκα, όπως και ο πολύ καλός γυναικολόγος που έχω χρόνια μας έλεγαν ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα και όταν χαλαρώσω, θα ξαναμείνω έγκυος.Δεν έμεινα και ξεκίνησα στο πρώτο κέντρο εξωσωματικής, στα 39 μου,με τέλειες εξετάσεις, φοβερό ενδομήτριο και σάλπιγγες πεντακάθαρες.Αντί 7-8 ωάρια,που ανέμεναν... παράγω 18,γονιμοποιούνται  τα 8 και λόγω αδυναμίας σπέρματος μας φωνάζουν άρον άρον, να βάλουμε τα δύο που απέμειναν, πριν χαλάσουν και αυτά.Πιάνω δίδυμα, μέχρι την 5η εβδομάδα και 6η.Παλλινδρομούν.Το θεωρούμε όλοι ατυχία, μαζεύουμε λεφτά και πάμε για τη δεύτερη σε άλλο κέντρο όπου εκεί όλες οι φίλες μου έμειναν έγκυες. Πάλι ελαφρύ σχήμα και βγάζω 28 ωάρια, αντί 10.Γονιμοποιούμε 15,κρατάμε στην κατάψυξη 8 και εμφυτεύουμε 3.Όλα 4 ημερών και 3.Πιάνω δίδυμα, στην 8η εβδομάδα δεν ξανακούσαμε καρδιές, παλλινδρόμησαν και αποφασίζουμε να γίνει καρυότυπος ,που δείχνει τρισωμία. Κάνουμε και εμείς και δείχνει δική μου μετάλλαξη 13,14,κατά Robertson.O γενετιστής που έκανε τους καρυότυπους μας ,εξήγησε ότι κατά 40% υπάρχει περίπτωση να έχουν τα υπόλοιπα 8 από τα κατεψυγμένα μας το γονίδιό μου.Επίσης ανέφερε ότι δυστυχώς οι γυναίκες μετά τα 35 μεταφέρουμε στις "γονάδες" μας τα προβληματικά γονίδια. Αυτό εμποδίζει και  τη φυσιολογική σύλληψη. 

 Όσο έχω τα κατεψυγμένα οφείλω να δοκιμάσω. ..Άλλη εξωσωματική δεν ξανακάνω.Κι εγώ σκέφτομαι για  δανεικό ωάριο.Αν διάβασες την προηγούμενη ανάρτησή μου, ούτε τα 8 κατεψυγμένα δεν φτάνουν.Και λεφτά άλλα δεν υπάρχουν εκ μέρους μας.Το δικό σου Κέντρο είναι πιο άμεσοι στη λύση .Και ούτε θα ρισκάρουμε τη γέννηση άρρωστων μωρών  (αν και κατά 90%) δεν επιζούν. Βάλε και το δικό σου ένστικτο να μιλήσει. Και αν θες να κάνεις άλλη μια προσπάθεια, να γνωρίζεις ότι και οι εξωσωματική εντείνει τις χρωμοσωματικές ανωμαλίες. Κάνε σε φυσικό κύκλο, να μειώσεις τον κίνδυνο. 

Συγνώμη αν σε. . κούρασα.Πιστεύω κάποιες πληροφορίες μου ,να σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι ο γιατρός και η εμβρυολόγος με ενημέρωσαν ότι και με τον προεμφυτευτικό έλεγχο υπάρχει το ποσοστό λάθους, καθώς μπορεί από το σημείο που εξετάζουν κάθε έμβρυο, να μην είναι περιοχή με το Dna που θα θέλαμε να ψάξουμε. Να βγει δηλαδή ψευδώς υγειές ένα άρρωστο έμβρυο. Γι'αυτό το λόγο καμμία γυναίκα που διαγνώστηκε με χρωμοσωματική μετάλλαξη, δε  γλυτώνουμε και την αμνιοπαρακέντηση στις 12 εβδομάδες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Petrouil69 είπε:

Ξέχασα να αναφέρω ότι ο γιατρός και η εμβρυολόγος με ενημέρωσαν ότι και με τον προεμφυτευτικό έλεγχο υπάρχει το ποσοστό λάθους, καθώς μπορεί από το σημείο που εξετάζουν κάθε έμβρυο, να μην είναι περιοχή με το Dna που θα θέλαμε να ψάξουμε. Να βγει δηλαδή ψευδώς υγειές ένα άρρωστο έμβρυο. Γι'αυτό το λόγο καμμία γυναίκα που διαγνώστηκε με χρωμοσωματική μετάλλαξη, δε  γλυτώνουμε και την αμνιοπαρακέντηση στις 12 εβδομάδες. 

Σ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Επειδή το δικό μου πρόβλημα είναι ότι έχω και φτωχή παραγωγή, 4 με 5 σε κάθε εξωσωματική από τα οποία καλά έμβρυα για προεμφυτευτικό καταλήγουν τα 2, βρίσκω ότι εσύ με τέτοια παραγωγή ίσως αξίζει τον κόπο να του δώσεις κι άλλη ευκαιρία. Δεν ξέρω είμαι τόσο μπερδεμένη. Εγώ κάνω τρισωμίες με καθαρό καρυοτυπο και κανένας δεν μου λέει γιατί..από τα 37 μου..και για φυσικό είναι λίγο δύσκολο για μένα γιατί ζω σε νησί..

Link to comment
Share on other sites

Νησιώτισα είμαι κι εγώ.Μήπως να κάνεις σε φυσικό κύκλο; Ιn vitro χαλάνε πολλά έμβρυα λόγω φαρμάκων της εξωσωματικής. Αν κάθε μήνα βγάζεις 1 ωάριο, θα δεις ότι στα 4 ωάρια σίγουρα το 1-2 θα είναι πεντακάθαρα. Εμείς λεφτά δε διαθέτουμε τόσα πολλά και είναι βασικό κίνητρο ,για εναλλακτική δανεικού ωαρίου.Προς το παρόν θα δοκιμάσω με τα κατεψυγμένα μου.Ένα δε θα κάτσει; 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Petrouil69 είπε:

Νησιώτισα είμαι κι εγώ.Μήπως να κάνεις σε φυσικό κύκλο; Ιn vitro χαλάνε πολλά έμβρυα λόγω φαρμάκων της εξωσωματικής. Αν κάθε μήνα βγάζεις 1 ωάριο, θα δεις ότι στα 4 ωάρια σίγουρα το 1-2 θα είναι πεντακάθαρα. Εμείς λεφτά δε διαθέτουμε τόσα πολλά και είναι βασικό κίνητρο ,για εναλλακτική δανεικού ωαρίου.Προς το παρόν θα δοκιμάσω με τα κατεψυγμένα μου.Ένα δε θα κάτσει; 

Ειχα τρισωμιες και σε 3 φυσιολογικες συλληψεις. Γι αυτο και μπηκα στη διαδικασια της εξωσωματικης, για τον προεμφυτευτικο αλλιως προβλημα στη συλληψη δεν ειχα. Το κοστος του φυσικου ποσο ειναι στο περιπου? Αν και δε νομιζω πως ενδεικνυται στην περιπτωση μου..

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει για τιμή φυσικού κύκλου ακόμη τουλάχιστον. Έχεις δίκιο όμως ότι στην περίπτωσή σου,δε θα βοηθήσει αφού και στις 3 φυσιολογικές σου,είχες τρισωμία. Γιατί δε μιλάς με ένα γενετιστή; Και σε εμάς εκείνος μας έδωσε ποσοστό επιτυχίας και μας έλυσε τυχών απορίες μας.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Petrouil69 είπε:

Δεν το έχω ψάξει για τιμή φυσικού κύκλου ακόμη τουλάχιστον. Έχεις δίκιο όμως ότι στην περίπτωσή σου,δε θα βοηθήσει αφού και στις 3 φυσιολογικές σου,είχες τρισωμία. Γιατί δε μιλάς με ένα γενετιστή; Και σε εμάς εκείνος μας έδωσε ποσοστό επιτυχίας και μας έλυσε τυχών απορίες μας.

Καλημέρα. Έχω μιλήσει με δύο, τη Βούλα Βελισσαρίου και την Έλενα Κοντογιάννη, και οι δύο είναι της άποψης εξωσωματική με προεμφυτευτικός και αν δεν βρεθεί γερό δανεικό. Το θέμα είναι ότι δεν έχω κάτι στο δικό μου καρυότυπο, οπότε όλες μου τις τρισωμίες μου τις χαρακτηρίζουν τυχαία γεγονότα...Όμως, έχω 7/7 άρρωστα, 3 από φυσιολογικό και 4 από εξωσωματική, έχω ελπίδα αν ξαναυποβάλλω τον εαυτό μου στη διαδικασία της εξωσωμ. να βρω κάποιο υγιές? κόστος ψυχικό και σωματικό και τα προγνωστικά είναι άσχημα..Έχω χάσει τον ύπνο μου, δεν ξέρω τί να κάνω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Μαρία μου!Δε βλέπεις εγώ τι ώρα απαντώ στα μηνύματα; Καλημέρα μου λένε και το μυαλό μου είναι μόνο στα έμβρυα. Ύπνος δίωρος και πάλι σκέψεις... Ατυχίες που έτυχαν, αν θα επαναληφθούν. ..Θέλουμε τύχη!Το θέμα είναι ότι εσύ δεν ξέρεις τι κάνει μετάλλαξη στα εμβρυάκια σου.Μήπως χρωμοσωματικά δεν ταιριάζουν τα γονίδιά σου με του συζύγου; Ή ταιριάζουν;Μια  φίλη μου 3 φυσιολογικές εγκυμοσύνες και 3 άρρωστα παιδιά γέννησε. Την προειδοποίησε ο γιατρός της ,ότι γονιδιακά με τον άντρα της μοιάζουν σα συγγενείς. Η ίδια είναι πολύ της θρησκείας, αμέλησε τις προειδοποιήσεις και στις αυχενικές ,δεν συζητούσε καν για έκτρωση. Δυστυχώς τα παιδιά, γεννήθηκαν με παραπληγίες εγκεφαλικές και σύνδρομα. Εσένα τι εξήγηση σου έδωσαν οι γενετιστές;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Petrouil69 είπε:

Καλημέρα Μαρία μου!Δε βλέπεις εγώ τι ώρα απαντώ στα μηνύματα; Καλημέρα μου λένε και το μυαλό μου είναι μόνο στα έμβρυα. Ύπνος δίωρος και πάλι σκέψεις... Ατυχίες που έτυχαν, αν θα επαναληφθούν. ..Θέλουμε τύχη!Το θέμα είναι ότι εσύ δεν ξέρεις τι κάνει μετάλλαξη στα εμβρυάκια σου.Μήπως χρωμοσωματικά δεν ταιριάζουν τα γονίδιά σου με του συζύγου; Ή ταιριάζουν;Μια  φίλη μου 3 φυσιολογικές εγκυμοσύνες και 3 άρρωστα παιδιά γέννησε. Την προειδοποίησε ο γιατρός της ,ότι γονιδιακά με τον άντρα της μοιάζουν σα συγγενείς. Η ίδια είναι πολύ της θρησκείας, αμέλησε τις προειδοποιήσεις και στις αυχενικές ,δεν συζητούσε καν για έκτρωση. Δυστυχώς τα παιδιά, γεννήθηκαν με παραπληγίες εγκεφαλικές και σύνδρομα. Εσένα τι εξήγηση σου έδωσαν οι γενετιστές;

Καλημέρα, άστα κι εγώ αυτές ειδικά τις ημέρες όπου πλησιάζει η ώρα της απόφασης ποιο δρόμο θα πάρω, δεν κοιμάμαι και όταν κοιμάμαι, μόνο όνειρα με μωράκια βλέπω, προχθές είδα ότι είχα δίδυμα, το ένα ήταν γερό και το άλλο όχι, μου τα πήρανε με καισαρική και θυμάμαι το γερό ήταν ίδιο ο άντρας μου ενώ το άλλο που μου ειπανε ότι ήταν άρρωστο το είδα για μια στιγμή και μου φάνηκε γερό. Και επειδή δεν τους πίστεψα, έψαχνα βράδυ κρυφά στους διαδρόμους του μαιευτηρίου να βρω που το πήγανε..μέχρι στιγμής κανένας γιατρός δεν έχει μιλήσει για κάτι τέτοιο, πώς μπορώ να το ανακαλύψω? ακούω για κακή ποιότητα ωαρίων αλλά οκ, από τα 37 μου μέχρι τώρα που είμαι 40, 7/7 άρρωστα? είναι τρελό.

Link to comment
Share on other sites

Και το σάκχαρο κάνει κακό στο ωάριο.Πολλά πράγματα βλάπτουν τα ωάριά μας και κυρίως τα σχήματα φαρμάκων. Και η περίπτωση της φίλης μου με φυσικές συλλήψεις που σου ανέφερα, ο γιατρός της το ανακάλυψε.Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ και τι μας περιμένει. ..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και από μένα!λυπάμαι πολύ για τις απώλειες σας.ειχα κι εγώ 4 απώλειες πρώτου τριμήνου με φυσική σύλληψη.βρεθηκε ότι εχω μια μικροελλειψη στο χρωμοσωμα 18 το οποίο μας είπε γενετιστρια πιθανον δημιουργεί προβλήματα στα έμβρυα.οι πιθανοτητες σε κάθε σύλληψη ειναι 50 -50.ο γυναικολόγος διαφωνεί και μου λέει να πάω και σε άλλον γενετιστή. Βρέθηκαν βέβαια και καποια αντισώματα θρομβοφιλιας που περίμενω να μου πουν μήπως φταίει και αυτό

@Petrouil69  επειδή κι εσύ λες ότι είσαι φορέας κάποιας μετάλλαξης μάλλον έχει δίκιο η γενετιστρια;τι λες με αυτά που έχεις ακούσει κι εσύ;

@maria1978 μοριακο καρυοτυπο έκανες η απλό;σε μένα στον μοριακο φάνηκε η έλλειψη, στον απλό δεν φάνηκε τίποτα..

Καλή τύχη να έχουμε κορίτσια!έχουμε περάσει πολλά ελπίζω να έχουμε σύντομα γερα μωρακια!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Nansy29 είπε:

Γεια σας κορίτσια και από μένα!λυπάμαι πολύ για τις απώλειες σας.ειχα κι εγώ 4 απώλειες πρώτου τριμήνου με φυσική σύλληψη.βρεθηκε ότι εχω μια μικροελλειψη στο χρωμοσωμα 18 το οποίο μας είπε γενετιστρια πιθανον δημιουργεί προβλήματα στα έμβρυα.οι πιθανοτητες σε κάθε σύλληψη ειναι 50 -50.ο γυναικολόγος διαφωνεί και μου λέει να πάω και σε άλλον γενετιστή. Βρέθηκαν βέβαια και καποια αντισώματα θρομβοφιλιας που περίμενω να μου πουν μήπως φταίει και αυτό

@Petrouil69  επειδή κι εσύ λες ότι είσαι φορέας κάποιας μετάλλαξης μάλλον έχει δίκιο η γενετιστρια;τι λες με αυτά που έχεις ακούσει κι εσύ;

@maria1978 μοριακο καρυοτυπο έκανες η απλό;σε μένα στον μοριακο φάνηκε η έλλειψη, στον απλό δεν φάνηκε τίποτα..

Καλή τύχη να έχουμε κορίτσια!έχουμε περάσει πολλά ελπίζω να έχουμε σύντομα γερα μωρακια!

Θα ψαξω τις εξετασεις μου. Νομιζω πως εχω κανει μοριακο. Αν ειχα ομως κατι τετοιο δε θα ειχαν τα μωρακια θεμα με ενα συγκεκριμενο χρωμοσωμα? Εγω εχω κανει μωρακια με τρισωμιες 2, 16, 18, 21, 22. Εχω ποικιλια....

Link to comment
Share on other sites

  Πιστεύω ότι έχει δίκιο ο γενετιστής μας.Πρώτα απ'όλα δεν ήθελε λεφτά, δεν ανήκει σε Κέντρο εξωσωματικής και συμφωνεί με τη γνώμη του γυναικολόγου που έχω χρόνια και είναι στρατιωτικός, ότι δε βγαίνουν όλα χαλασμένα.Θέλει και τύχη. Αν θυμάστε  και παλαιότερα έλεγαν ότι κάποια είχε αποβολές και μετά έκανε παιδί. Δεν ήξερε κανείς το λόγο και περί καρυότυπους.. .Κάτι αντίστοιχο με τα δικά μας ήταν. 

Όσο για τη θρομβοφιλία διορθώνεται. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, maria 1978 είπε:

Θα ψαξω τις εξετασεις μου. Νομιζω πως εχω κανει μοριακο. Αν ειχα ομως κατι τετοιο δε θα ειχαν τα μωρακια θεμα με ενα συγκεκριμενο χρωμοσωμα? Εγω εχω κανει μωρακια με τρισωμιες 2, 16, 18, 21, 22. Εχω ποικιλια....

Ωχ τα έχεις πιασει όλα..Δεν ξέρω αν φαίνεται στον απλο κοίταξε το.επειδη όπως λέει και η κοπέλα πιο πάνω ότι εκείνη έχει μετάθεση χρωμοσωματος που στο έμβρυο γίνεται τρισωμια..αλλά ναι ίσως επρεπε να είναι σε όλα το ίδιο και όχι κάθε φορά κάτι διαφορετικό.τι να πω;

1 hour ago, Petrouil69 είπε:

  Πιστεύω ότι έχει δίκιο ο γενετιστής μας.Πρώτα απ'όλα δεν ήθελε λεφτά, δεν ανήκει σε Κέντρο εξωσωματικής και συμφωνεί με τη γνώμη του γυναικολόγου που έχω χρόνια και είναι στρατιωτικός, ότι δε βγαίνουν όλα χαλασμένα.Θέλει και τύχη. Αν θυμάστε  και παλαιότερα έλεγαν ότι κάποια είχε αποβολές και μετά έκανε παιδί. Δεν ήξερε κανείς το λόγο και περί καρυότυπους.. .Κάτι αντίστοιχο με τα δικά μας ήταν. 

Όσο για τη θρομβοφιλία διορθώνεται. 

Έχεις δίκιο.συμφωνα με αυτή τη λογική όντως κάποια στιγμή θα πετύχουμε το καλο έμβρυο...αλλά μετά από πόσες ατυχιες άραγε;πάντως κι εμάς η γενετιστρια μας πρότεινε προεμφυτετικο.ισως όμως το ρισκάρουμε άλλη μια φορά με φυσική σύλληψη και θεραπεία για τη θρομοφιλια μπας και..θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και να προσπαθήσεις πρώτα με φυσιολογική σύλληψη. Ψάξε και για καλό αιματολόγο ,να ξέρεις και την κατάλληλη θεραπεία για σένα. Μακάρι κάι το Μαράκι να βρει το γιατί φέρει μετάλλαξη στα έμβρυα.Φταίει εκείνη; Ευθύνεται ο σύζυγος ή η σύζευξη των DNA  Τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια δεν το ρισκαρω αλλο με φυσικη συλληψη γιατι εχω κανει 3 φορες αποξεση ενδομητριου. Στο τελος θα βρω κανενα γερο και δεν θα μπορω να το κυοφορησω! Ποσο δυσκολα ειναι! Εμεις με καθαρους καρυοτυπους και μονο τρισωμιες! Και ολα σε ηλικια κατω των 40! Εγω σκεφτομαι οτι αν το υλικο μου ειναι τοσο χαλια μονο τρισωμιες θα γινονται! Μιλαμε για πολυ κακης ποιοτητας ωαρια! Και τουλαχιστον να ειχα ανταποκριση στα φαρμακα! 2 εξωσωματικες χρειαστηκαν για να στειλουμε τα 4 εμβρυακια για ελεγχο. Και μου ειπανε οτι τα 4 αν εχεις προβλημα τετοιο ειναι λιγα, πρεπει να στειλεις καμια δεκαρια μπας και! Δεν ειναι λοιπον το δανεικο μονοδρομος?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , maria 1978 είπε:

Εγω κοριτσια δεν το ρισκαρω αλλο με φυσικη συλληψη γιατι εχω κανει 3 φορες αποξεση ενδομητριου. Στο τελος θα βρω κανενα γερο και δεν θα μπορω να το κυοφορησω! Ποσο δυσκολα ειναι! Εμεις με καθαρους καρυοτυπους και μονο τρισωμιες! Και ολα σε ηλικια κατω των 40! Εγω σκεφτομαι οτι αν το υλικο μου ειναι τοσο χαλια μονο τρισωμιες θα γινονται! Μιλαμε για πολυ κακης ποιοτητας ωαρια! Και τουλαχιστον να ειχα ανταποκριση στα φαρμακα! 2 εξωσωματικες χρειαστηκαν για να στειλουμε τα 4 εμβρυακια για ελεγχο. Και μου ειπανε οτι τα 4 αν εχεις προβλημα τετοιο ειναι λιγα, πρεπει να στειλεις καμια δεκαρια μπας και! Δεν ειναι λοιπον το δανεικο μονοδρομος?

δηλαδή σου είπαν ότι όλα τα ωάρια σου έχουν πρόβλημα;;σίγουρα το δανεικό είναι μία λύση, άλλωστε πολλές κοπέλες το έχουν κάνει.γιατί όχι;αλλά δε θέλεις να προσπαθήσεις άλλη μία με δικά σου; εγώ θα προτιμούσα να εξαντλήσω όλες τις προσπάθειες με δικά μου πριν πάρω μία τέτοια απόφαση. κι εγω έχω κάνει 3 φορες απόξεση (οι 2 ήταν 12η -13η εβδομάδα διακοπή)απορώ πού βρίσκω το κουράγιο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...