Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ευαίσθητο πρόβλημα για παιδικό πάρτυ


Recommended Posts

Ο μικρός μου γιος σύντομα θα κλείσει τα 8, και θέλει να κάνει πάρτυ.

Στην τάξη του υπάρχει ένα παιδάκι που έχει μεγαλύτερο αδερφάκι με κάποιες μαθησιακές δυσκολίες, και πολύ έντονα προβλήματα συμπεριφοράς. Το παιδί μάλιστα τυχαίνει συμμαθητής του μεγάλου μου γιου. Τόσο ο γιος μου όσο και τα άλλα παιδιά της τάξης, ευτυχώς έχουν καταλάβει τα προβλήματα και μάλιστα τον υπρασπίζονται όταν κάποιος τον κοροϊδεύει. Πλην όμως,  το παιδί είναι και εξαιρετικά ανώριμο και εξαιρετικά επιθετικό, οπότε γενικά δεν παίζει σε ομαδικά παιχνίδια: η κατάληξη είναι πάντα να κλαίει γιατί δεν καταφέρνει να ακολουθήσει τους κανόνες, και μετά να επιτίθεται  στους συμπαίκτες με κλωτσιές, να πετά αντικείμενα κλπ.

Το πρόβλημα τωρα: Οταν καλούν το μικρό αδερφάκι σε πάρτυ, η μαμά πάντα φέρνει μαζί και το μεγάλο. Σε φιλική κουβέντα μου έχει πει ευθέως ότι αφού τον ίδιον δεν τον καλούν σε πάρτυ, ζηλεύει και δεν θέλει να τον στεναχωρέσει, οπότε τον πάει σταπάρτυ του μικρού. Το θέμα είναι ότι στα πάρτυ αυτά, η μαμά δεν επιτηρεί το παιδί, που είναι εδώ που τα λέμε πια και δύσκολο λόγω ηλικίας: πώς σταματάς ένα επιθετικό 11 χρονο σε κατάσταση υστερίας; Αν το έχεις από δίπλα από την αρχή, του εξηγείς, το ενθαρρύνεις, το ανακατευθύνεις κλπ, πιάνει, αλλά θέλει έναν ενήλικα να ασχολειται αποκλειστικά. Και αν η μαμά δεν το κάνει, ποιος;

Αν και συμπονώ αφάνταστα τη γυναίκα, και μάλιστα έχω συμπεριλάβει το γιο της σε playdates στο παρελθόν με το μεγάλο μου και 2-3 συνομήλικα, δε θέλω να βρεθώ στη θέση όπου θα πρέπει να προστατεψω τα 8χρονα από τη συμπεριφορά του συγκεκριμένου παιδιού. Στα πάρτυ των μικρών πάντα υπάρχει συμπλοκή με το συγκεκριμένο παιδάκι, που θέλει να βάλει δικούς του κανόνες, δεν αντέχει το χαμό που γίνεται με πολλά παιδιά να τρέχουν,  σπρώχνει τα μικρά κλπ και τονίζω η μαμά δεν παρεμβαίνει, πέραν από μία φωνη, χωρίς καν να σηκωθεί από την καρέκλα.

Τι κάνω; Δεν καλώ καν το αδερφάκι; Ομολογώ ότι για να το φέρω πιο ήπια, σκέφτομαι να περιορίσω το πάρτυ σε καμιά δεκαριά παιδιά, και το συγκεκριμένο απλά να μην είναι στη λίστα των καλεσμένων. Και αυτό μου φαίνεται πολύ άδικο, αλλά από την άλλη τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνώ με τις φίλες, περιορίζεις τους καλεσμένους.

Επειδή πρόσφατα βρέθηκα καλεσμένη σε παιδικό πάρτυ με παιδάκι παρόμοιας συμπεριφοράς, με ΔΕΠΥ κλπ,  η αλήθεια είναι ότι είχε δημιουργηθεί αρνητική ατμόσφαιρα ή μπάχαλο να το πω καλύτερα. Η μητέρα του συγκεκριμένου παιδιού τον "είχε από κοντά" από τα μισά του πάρτυ κ έπειτα, αφού είχε ήδη "επιτεθεί" στα υπόλοιπα,  η μητέρα του εορτάζοντα είχε έρθει σε εξαιρετικά δύσκολη θέση,  οι λοιπές μαμάδες μεταξύ μας ήμασταν στην τσίτα να παρακολουθούμε κλπ.....

Πραγματικά συμπονώ τις μητέρες παιδιών με εναντιωματική / επιθετική συμπεριφορά, τραβάνε μεγάλο ζόρι, έχω στενό συγγενικό πρόσωπο σε παρόμοια φάση,  αλλά αν είχα εναλλακτική, αδίκως βέβαια και πολύ δυστυχώς, θα περιοριζόμουν στις προσκλήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 10/1/2017 at 10:53 AM, ΑΡΓΚ said:

Ο μικρός μου γιος σύντομα θα κλείσει τα 8, και θέλει να κάνει πάρτυ.

Στην τάξη του υπάρχει ένα παιδάκι που έχει μεγαλύτερο αδερφάκι με κάποιες μαθησιακές δυσκολίες, και πολύ έντονα προβλήματα συμπεριφοράς. Το παιδί μάλιστα τυχαίνει συμμαθητής του μεγάλου μου γιου. Τόσο ο γιος μου όσο και τα άλλα παιδιά της τάξης, ευτυχώς έχουν καταλάβει τα προβλήματα και μάλιστα τον υπρασπίζονται όταν κάποιος τον κοροϊδεύει. Πλην όμως,  το παιδί είναι και εξαιρετικά ανώριμο και εξαιρετικά επιθετικό, οπότε γενικά δεν παίζει σε ομαδικά παιχνίδια: η κατάληξη είναι πάντα να κλαίει γιατί δεν καταφέρνει να ακολουθήσει τους κανόνες, και μετά να επιτίθεται  στους συμπαίκτες με κλωτσιές, να πετά αντικείμενα κλπ.

Το πρόβλημα τωρα: Οταν καλούν το μικρό αδερφάκι σε πάρτυ, η μαμά πάντα φέρνει μαζί και το μεγάλο. Σε φιλική κουβέντα μου έχει πει ευθέως ότι αφού τον ίδιον δεν τον καλούν σε πάρτυ, ζηλεύει και δεν θέλει να τον στεναχωρέσει, οπότε τον πάει σταπάρτυ του μικρού. Το θέμα είναι ότι στα πάρτυ αυτά, η μαμά δεν επιτηρεί το παιδί, που είναι εδώ που τα λέμε πια και δύσκολο λόγω ηλικίας: πώς σταματάς ένα επιθετικό 11 χρονο σε κατάσταση υστερίας; Αν το έχεις από δίπλα από την αρχή, του εξηγείς, το ενθαρρύνεις, το ανακατευθύνεις κλπ, πιάνει, αλλά θέλει έναν ενήλικα να ασχολειται αποκλειστικά. Και αν η μαμά δεν το κάνει, ποιος;

Αν και συμπονώ αφάνταστα τη γυναίκα, και μάλιστα έχω συμπεριλάβει το γιο της σε playdates στο παρελθόν με το μεγάλο μου και 2-3 συνομήλικα, δε θέλω να βρεθώ στη θέση όπου θα πρέπει να προστατεψω τα 8χρονα από τη συμπεριφορά του συγκεκριμένου παιδιού. Στα πάρτυ των μικρών πάντα υπάρχει συμπλοκή με το συγκεκριμένο παιδάκι, που θέλει να βάλει δικούς του κανόνες, δεν αντέχει το χαμό που γίνεται με πολλά παιδιά να τρέχουν,  σπρώχνει τα μικρά κλπ και τονίζω η μαμά δεν παρεμβαίνει, πέραν από μία φωνη, χωρίς καν να σηκωθεί από την καρέκλα.

Τι κάνω; Δεν καλώ καν το αδερφάκι; Ομολογώ ότι για να το φέρω πιο ήπια, σκέφτομαι να περιορίσω το πάρτυ σε καμιά δεκαριά παιδιά, και το συγκεκριμένο απλά να μην είναι στη λίστα των καλεσμένων. Και αυτό μου φαίνεται πολύ άδικο, αλλά από την άλλη τι να κάνω;

 

Ειλικρινά χαίρομαι πάρα πολύ όταν βλέπω ότι τα παιδιά έχουν την αντίληψη και ωριμότητα να χειριστούν τέτοιες καταστάσεις σε αντίθεση με τους μεγάλους.

Αφού βρε κοπέλα μου αφού δεν το θες το συγκεκριμένο παιδάκι στο πάρτυ, ποιο ακριβώς είναι το ερώτημά σου?

2 hours ago, annoulen said:

Συμφωνώ με τις φίλες, περιορίζεις τους καλεσμένους.

Επειδή πρόσφατα βρέθηκα καλεσμένη σε παιδικό πάρτυ με παιδάκι παρόμοιας συμπεριφοράς, με ΔΕΠΥ κλπ,  η αλήθεια είναι ότι είχε δημιουργηθεί αρνητική ατμόσφαιρα ή μπάχαλο να το πω καλύτερα. Η μητέρα του συγκεκριμένου παιδιού τον "είχε από κοντά" από τα μισά του πάρτυ κ έπειτα, αφού είχε ήδη "επιτεθεί" στα υπόλοιπα,  η μητέρα του εορτάζοντα είχε έρθει σε εξαιρετικά δύσκολη θέση,  οι λοιπές μαμάδες μεταξύ μας ήμασταν στην τσίτα να παρακολουθούμε κλπ.....

Πραγματικά συμπονώ τις μητέρες παιδιών με εναντιωματική / επιθετική συμπεριφορά, τραβάνε μεγάλο ζόρι, έχω στενό συγγενικό πρόσωπο σε παρόμοια φάση,  αλλά αν είχα εναλλακτική, αδίκως βέβαια και πολύ δυστυχώς, θα περιοριζόμουν στις προσκλήσεις.

 

:shock:

14 hours ago, Elfer said:

ΑΡΓΚ κ γω της ίδιας άποψης είμαι..Όσο άδικο κ να ακούγεται..Καλείς τους "καλύτερους" φίλους του γιου σου κ Τέλος.Χωρίς άγχος κ πίεση..

 

Και εάν ο καλύτερος φίλος είναι κάποιο παιδί με ΔΕΠΥ ή μαθησιακές δυσκολίες? εκεί κάνετε το ίδιο? τι να πω, κρίμα :-(

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να ζητήσεις απ'τη μαμά να φέρει μόνο το μικρό;

Να δηλώσεις ευγενικά πως θέλεις περιορισμένο αριθμό παιδιών και κυρίως τους φίλους του παιδιού σου. Και πως δε θα υπάρχουν παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας για να σεβαστείς τις επιθυμίες των μικρών! Κάποια άλλη στιγμή θα κανονίσετε να παίξουν όλα τα παιδιά μαζί. Δεν ξέρω αν είναι εφικτό αυτό και δν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να το κάνεις χωρίς παρεξήγηση. Γιατί δν έχω αντίστοιχη εμπειρία κ καμία μαμά δεν στο πρότεινε!

πρίν από 23 λεπτά , zaxaroulini είπε:

 

Αφού βρε κοπέλα μου αφού δεν το θες το συγκεκριμένο παιδάκι στο πάρτυ, ποιο ακριβώς είναι το ερώτημά σου?

Μιλάμε για δύο αδέρφια. Ο μικρός είναι ο wanna be προσκεκλημένος και ο μεγάλος είναι αυτός που έχει πρόβλημα συμπεριφοράς. Θέλει το μικρό αλλά προβληματίζεται με τον μεγάλο που πιθανότατα θα είναι ταραξίας!!!!! Τα παιδιά πάνε πακέτο γιατί αυτή είναι η επιλογή της μαμάς τους.

 

πρίν από 29 λεπτά , zaxaroulini είπε:

Και εάν ο καλύτερος φίλος είναι κάποιο παιδί με ΔΕΠΥ ή μαθησιακές δυσκολίες? εκεί κάνετε το ίδιο? τι να πω, κρίμα :-(

 Δε σημαινει πως όλα τα παιδιά φέρνουν την καταστροφή! Κ επίσης διαφορετικά ελέγχουν/κινητοποιούνται οι γονείς τους σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Κακώς αναφέρθηκε το θέμα με τις μαθησιακές δυσκολίες. Το πρόβλημα προφανώς έγκειται στο ότι απομονώνουν το παιδάκι (δεν το παίζουν, δεν το καλούν σε πάρτυ, το κοροιδεύουν κτλ), ίσως και για αυτό να έχει επιθετική συμπεριφορά. Εφόσον είναι και συμμαθητής του μεγάλου γιου σου (και μάλιστα όπως λες τον υπερασπίζεται) φυσικά και θα έπρεπε να τους καλέσεις. Αν μη τι άλλο θα έχει και την παρέα του μεγάλου σου γιου.  Αν για οποιοδήποτε λόγο παρεκτραπεί η κατάσταση, λες διακριτικά στη μαμά του ή σε κάποιον ενήλικα να πάει να διευθετήσει το θέμα, όπως θα έλεγες σε οποιαδήποτε μαμά που το παιδί της για οποιοδήποτε λόγο έκανε φασαρία ή αταξίες σε ένα πάρτυ (πράγμα πολύ συνηθισμένο. Μην μου πεις ότι όλα τα υπόλοιπα παίζουν αρμονικά...)  Εξάλλου οι περισσότερες μανάδες που ξέρω πιάνουν έναν καναπέ και δεν ασχολούνται καθόλου με το τι κάνουν τα παιδιά τους. Εγώ αυτό βρίσκω σαν μεγαλύτερο πρόβλημα. Οπότε καλύτερα να νουθετήσεις τη μαμά αν πράγματι είναι αδιάφορη, παρά να αποκλείσεις ένα παιδάκι που ήδη ξέρεις ότι είναι απομονωμένο...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, zaxaroulini είπε:

Και εάν ο καλύτερος φίλος είναι κάποιο παιδί με ΔΕΠΥ ή μαθησιακές δυσκολίες? εκεί κάνετε το ίδιο? τι να πω, κρίμα :-(

Δεν είναι το ίδιο πράγμα αυτό που λες..Αν ήταν φίλοι θα είχαν έναν τρόπο επικοινωνίας κ πιθανότατα θα μπορούσε να τον ηρεμήσει ή να του αποσπάσει την προσοχή ο γιος της θεματοθετριας ή και κάποιο άλλο παιδί.(μην ξεχνάμε τα παιδια καταλαβαίνουν πλεον επιδρούν κατευναστικα σε τέτοιες καταστάσεις).Όμως Εδώ μιλάμε για ένα μεγαλύτερο παιδί που δεν έχει επικοινωνία με τα υπόλοιπα κ δεν ξέρουν τις αντιδράσεις του...Σε αυτήν τη περίπτωση μπορεί να επηρεαστει η ηρεμία όλων των υπολοίπων παιδιών.Και εννοείται οτι το πρόβλημα δεν είναι το παιδί.Όλα τα παιδιά είναι αποδεκτά!!Σκέψου όμως ότι η κοπελα θέλει να προσφέρει στον γιο της την ευχαρίστηση να του κάνει πάρτι.Γιατί το παιδί ή τα παιδιά να έρθουν σε δύσκολη θέση κ να μην ευχαριστηθούν;Καλύτερα για μένα να καλέσεις παιδιά που γνωρίζονται μεταξύ τους κ σίγουρα θα περάσουν καλά..

.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Elfer said:

Δεν είναι το ίδιο πράγμα αυτό που λες..Αν ήταν φίλοι θα είχαν έναν τρόπο επικοινωνίας κ πιθανότατα θα μπορούσε να τον ηρεμήσει ή να του αποσπάσει την προσοχή ο γιος της θεματοθετριας ή και κάποιο άλλο παιδί.(μην ξεχνάμε τα παιδια καταλαβαίνουν πλεον επιδρούν κατευναστικα σε τέτοιες καταστάσεις).Όμως Εδώ μιλάμε για ένα μεγαλύτερο παιδί που δεν έχει επικοινωνία με τα υπόλοιπα κ δεν ξέρουν τις αντιδράσεις του...Σε αυτήν τη περίπτωση μπορεί να επηρεαστει η ηρεμία όλων των υπολοίπων παιδιών.Και εννοείται οτι το πρόβλημα δεν είναι το παιδί.Όλα τα παιδιά είναι αποδεκτά!!Σκέψου όμως ότι η κοπελα θέλει να προσφέρει στον γιο της την ευχαρίστηση να του κάνει πάρτι.Γιατί το παιδί ή τα παιδιά να έρθουν σε δύσκολη θέση κ να μην ευχαριστηθούν;Καλύτερα για μένα να καλέσεις παιδιά που γνωρίζονται μεταξύ τους κ σίγουρα θα περάσουν καλά..

.

 

Ναι το βλέπω! :-( αχ κοπέλα μου ότι ισχύει για σένα και για μένα δυστυχώς δεν το βλέπω να ισχύει και αλλού!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγώ θα το καλούσα και αν έβλεπα πως η κατάσταση ξεφεύγει θα ζητούσα απο την μητέρα να επέμβει ώστε να μην δημιουργηθεί θέμα με τα μικρότερα.

Δεν θα ήθελα να αφήσω ένα παιδί εκτός πάρτυ επειδή το αδερφάκι του είναι ''διαφορετικό'' από τα υπόλοιπα.

Βέβαια απο την άλλη είναι το πάρτυ του γιου σου και καταλαβαίνω πως δεν θες να του το χαλάσεις...είναι λίγο δύσκολη η κατάσταση, όμως εγώ πραγματικά έτσι θα έπρατα.

Δεν ξέρω, θα αισθανόμουν άσχημα κυρίως απέναντι στο παιδί μου αν δεν καλούσα αυτόν τον φίλου του γιατί θα έπρεπε να του εξηγήσω το γιατί.

 

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να έχω εμπειρία από παιδικά πάρτυ , αυτό που θα έκανα είναι να ρωτήσω το παιδί μου αν θέλει τον συγκεκριμένο καλεσμένο. Αν πει ναι, τον καλώ κανονικά. Και απλά βρίσκω έναν ευγενικό τρόπο να πω στην μαμά του από την αρχή να έχει το νου της αν η κατάσταση ξεφύγει. Αν τα παιδιά τον έχουν αποδεχτεί , μόνα τους μπορούν να τον «κάνουν καλά» με ήπια επίβλεψη. 

Αν είναι τόσο επιθετικός που να γίνεται επικίνδυνος , απλά δεν θα καλούσα κανένα από τα δυο παιδιά , δηλαδή ούτε το αδελφάκι του. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, zaxaroulini είπε:

 

Ναι το βλέπω! :-( αχ κοπέλα μου ότι ισχύει για σένα και για μένα δυστυχώς δεν το βλέπω να ισχύει και αλλού!

 

Πως θα ένιωθες αν ερχόταν το παιδί σου και σου έλεγε "Μαμά κάλεσες τον τάδε, ήρθε και ο αδελφός του και σπρώχνοντας/φτύνοντας/φωνάζοντας, μου κατέστρεψε το πάρτυ! Ήταν η χειρότερη μέρα της ζωής μου!";

 

Πως θα ένιωθες σα μητέρα παιδιού που προσκλήθηκε σε ένα πάρτυ, ένα παιδί με ιδιαιτερότητες, σου χτύπαγε το παιδί; 

 

Σαφέστατα και τα παιδιά που είναι επιθετικά, έχουν άσχημη συμπεριφορά ή βάλλουν κατά άλλων παιδιών αναίτια, είναι επίσης παιδιά και έχουν δικαιώματα. Όχι όμως εις βάρος των υπολοίπων. 

Η απόφαση της μητέρας να το πηγαίνει στα πάρτυ του άλλου παιδιού επειδή δεν τον καλούν, δεν δίνει λύση, καταστρέφει και τις σχέσεις που πασχίζει να δημιουργήσει ο μικρός γιος. Επίσης, δεν γίνεται η ζωή της ευκολότερη ή καλύτερη. Το παιδί, όπως και το κάθε παιδί χρειάζεται βοήθεια και δουλειά με τη συμπεριφορά του. Μιλώ για ΟΛΑ τα παιδιά. 

 

Εγώ τάσσομαι υπέρ των περισσοτέρων απόψεων. Να καλέσεις επιλεκτικά. Οποιαδήποτε άλλη επιλογή θα πληγώσει. 

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι αν το "επιθετικο" παιδι ηταν πολυ φιλος του εορταζοντα διαφορετικα θα το σκεφτοταν κ η αργκ αλλα θα ηταν κ διαφορετικες οι αποψεις μας.τωρα μιλαμε για παρτυ απο αδερφακι κ μαλιστα μικροτερο

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος μου γιος δεν κάνει παρέα με το συγκεκριμένο παιδί, ή μάλλον κάνει παρέα, αλλά δεν είναι φίλοι. Τον έχει συμπεριλάβει σε προσκλήσεις, μιλάνε στα διαλείμματα, παίζουν μαζί, αλλά δεν τον θεωρεί φίλο, οπότε δε θα είχε νόημα να του αναθέσω να τον "ψυχαγωγεί" στο πάρτυ. Θα ήταν και λίγο δυσαναλογη ευθύνη.

Δυστυχώς η μαμά δεν παρεμβαίνει και δεν επιτηρεί, αυτό είναι και το πρόβλημα. Σε πάρτυ πέρσι των μικρών σε παιδότοπο, ο μεγάλος είχε έρθει πάλι απρόσκλητος και κατέληξε να εχει καταλάβει μία τσουλήθρα και να εκσφενδονίζει με βία μπάλες στα μικρά όταν πήγαιναν να πλησιάσουν. Το προσωπικό του παιδότοπου ουσιαστικά ασχοληθηκε μόνο με το παιδί αυτό και υπήρχαν αρκετά κλάματα και γκρίνια. Η μαμά φώναξε αρκετά "Γιωωωωργο" από την καρέκλα της, αλλά σε κανένα σημείο δεν σηκώθηκε. Προφανώς αν η ίδια τον είχε από κοντά, δε θα υπήρχε θέμα καν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 hours ago, erin0000 said:

Κακώς αναφέρθηκε το θέμα με τις μαθησιακές δυσκολίες. Το πρόβλημα προφανώς έγκειται στο ότι απομονώνουν το παιδάκι (δεν το παίζουν, δεν το καλούν σε πάρτυ, το κοροιδεύουν κτλ), ίσως και για αυτό να έχει επιθετική συμπεριφορά. Εφόσον είναι και συμμαθητής του μεγάλου γιου σου (και μάλιστα όπως λες τον υπερασπίζεται) φυσικά και θα έπρεπε να τους καλέσεις. Αν μη τι άλλο θα έχει και την παρέα του μεγάλου σου γιου.  Αν για οποιοδήποτε λόγο παρεκτραπεί η κατάσταση, λες διακριτικά στη μαμά του ή σε κάποιον ενήλικα να πάει να διευθετήσει το θέμα, όπως θα έλεγες σε οποιαδήποτε μαμά που το παιδί της για οποιοδήποτε λόγο έκανε φασαρία ή αταξίες σε ένα πάρτυ (πράγμα πολύ συνηθισμένο. Μην μου πεις ότι όλα τα υπόλοιπα παίζουν αρμονικά...)  Εξάλλου οι περισσότερες μανάδες που ξέρω πιάνουν έναν καναπέ και δεν ασχολούνται καθόλου με το τι κάνουν τα παιδιά τους. Εγώ αυτό βρίσκω σαν μεγαλύτερο πρόβλημα. Οπότε καλύτερα να νουθετήσεις τη μαμά αν πράγματι είναι αδιάφορη, παρά να αποκλείσεις ένα παιδάκι που ήδη ξέρεις ότι είναι απομονωμένο...

 

Πόσο δίκιο έχεις κοπέλα μου! Εγώ έχω πάει σε κάτι πάρτυ πέρσι που ο μικρός μου ήταν νήπιο, δεν θέλεις να ξέρεις τι γινόταν! Σε ένα πάρτυ χαρακτηριστικά θυμάμαι μέχρι και ο ανιματέρ απηύδησε! Και οι μαμάδες να συναγωνίζονται για το ποια αγόρασε την πιο ωραία τσάντα και ποια τα πιο ωραία παπούτσια από τα ταξίδια τους και ούτε καν να κοιτάνε τι κάνουν τα παιδιά, τα οποία να σημειώσω καμία μαθησιακή δυσκολία, ΔΕΠΥ δεν είχαν, τι να πω κρίμα.

13 hours ago, ravT said:

Πως θα ένιωθες σα μητέρα παιδιού που προσκλήθηκε σε ένα πάρτυ, ένα παιδί με ιδιαιτερότητες, σου χτύπαγε το παιδί; 

 

 

Θα έδειχνα κατανόηση, τι άλλο θα μπορούσα? ήδη ο μεγάλος μου κατανοεί τι σημαίνει διαφορετικότητα! Εκεί που θα ένιωθα κάπως θα ήταν εάν ένα κακομαθημένο παιδί χτύπαγε το γιο μου και η μητέρα του δεν το έβλεπε καν γιατί θα είχε πιο σημαντικά πράγματα να κάνει (κουτσομπολιό με άλλες μαμάδες)!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , zaxaroulini είπε:

 

Πόσο δίκιο έχεις κοπέλα μου! Εγώ έχω πάει σε κάτι πάρτυ πέρσι που ο μικρός μου ήταν νήπιο, δεν θέλεις να ξέρεις τι γινόταν! Σε ένα πάρτυ χαρακτηριστικά θυμάμαι μέχρι και ο ανιματέρ απηύδησε! Και οι μαμάδες να συναγωνίζονται για το ποια αγόρασε την πιο ωραία τσάντα και ποια τα πιο ωραία παπούτσια από τα ταξίδια τους και ούτε καν να κοιτάνε τι κάνουν τα παιδιά, τα οποία να σημειώσω καμία μαθησιακή δυσκολία, ΔΕΠΥ δεν είχαν, τι να πω κρίμα.

 

Ακριβώς αυτό λέω. Μην εμφανίζουμε τις όποιες μαθησιακές δυσκολίες σαν αιτία επιθετικότητας ή ανυπακοής των παιδιών ή σαν πρόβλημα που η λύση του είναι να αποφεύγουμε αυτά τα παιδιά. Και στο δικό μας πάρτυ σε πληροφορώ γινόταν ένας πανικός που τον δημιουργούσαν 2-3 παιδιά, τα οποία ούτε μαθησιακές δυσκολίες είχαν, ούτε το οτιδήποτε. Απλώς φαινόταν ότι οι μαμάδες τους όχι απλώς δεν επιτηρούσαν, αλλά μην σου πω τα παρότρυναν κιόλας. Παρόλαυτά και ενώ ξέρω πως συμπεριφέρονται (και αυτά και οι μαμάδες τους), τα κάλεσα και φρόντιζα να επιτηρώ εγώ και να βάζω φρένο όποτε χρειαζόταν.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, ravT είπε:

 

Πως θα ένιωθες σα μητέρα παιδιού που προσκλήθηκε σε ένα πάρτυ, ένα παιδί με ιδιαιτερότητες, σου χτύπαγε το παιδί; 

 

 

 

Επειδή όπως είπα έχω βρεθεί σε αυτή τη θέση, ναι, μου ήρθε "κάπως" (να σημειώσω ότι χτύπησε και τα ΔΥΟ μου παιδιά, όπως κ όλα τα υπόλοιπα),  νευρίασα αρχικά, αλλά μόλις μου εξήγησε η μητέρα του εορτάζοντα την κατάσταση (ότι είναι παιδί με διαγνωσμένο ΔΕΠΥ, που τρέχουν οι γονείς σε ειδικούς κλπ), άλλαξαν τα συναισθήματά μου, σε συνδυασμό με το ότι οι γονείς, μετά το συμβάν, το είχαν πολύ κοντά τους κ το επέβλεπαν συνεχώς. Απλώς σκέφτηκα ότι τυχαία δεν είμαι στη θέση της μητέρας αυτής. Νομίζω ότι αυτή τη σκέψη πρέπει να κάνουμε γενικώς. 

 

Τα παιδιά μου όμως το βράδυ συνέχεια αναφέρονταν στο γεγονός. Ο μικρός μου είχε φοβηθεί και μου είπαν ότι δεν πέρασαν και τόσο καλά γι αυτόν το λόγο.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , annoulen είπε:

 

Επειδή όπως είπα έχω βρεθεί σε αυτή τη θέση, ναι, μου ήρθε "κάπως" (να σημειώσω ότι χτύπησε και τα ΔΥΟ μου παιδιά, όπως κ όλα τα υπόλοιπα),  νευρίασα αρχικά, αλλά μόλις μου εξήγησε η μητέρα του εορτάζοντα την κατάσταση (ότι είναι παιδί με διαγνωσμένο ΔΕΠΥ, που τρέχουν οι γονείς σε ειδικούς κλπ), άλλαξαν τα συναισθήματά μου, σε συνδυασμό με το ότι οι γονείς, μετά το συμβάν, το είχαν πολύ κοντά τους κ το επέβλεπαν συνεχώς. Απλώς σκέφτηκα ότι τυχαία δεν είμαι στη θέση της μητέρας αυτής. Νομίζω ότι αυτή τη σκέψη πρέπει να κάνουμε γενικώς. 

 

Τα παιδιά μου όμως το βράδυ συνέχεια αναφέρονταν στο γεγονός. Ο μικρός μου είχε φοβηθεί και μου είπαν ότι δεν πέρασαν και τόσο καλά γι αυτόν το λόγο.  

 

Aυτό το τελευταίο είναι και το πρόβλημα. Δεν δικαιούται ο εορτάζων τουλάχιστον να περάσει καλά, χωρίς να φοβάται στο ίδιο του το πάρτυ, και μάλιστα λόγω ενος παιδιού που δεν ειναι συμμαθητής του και που ποτέ δεν θα ήθελε να τον καλέσει, ανεξάρτητα από τις όποιες ιδιαιτερότητές του; Ειναι λογικό να χρηισμοπιούνται τα πάρτυ μίας τάξης για την εκτόνωση ενός παιδιού που είναι απλά αδερφάκι ενός συμμαθητή; 

Από τη μία καταλαβαίνω ότι η μαμά και σε δύσκολη θέση είναι και έχει πια κουραστεί, αλλά από την άλλη, δε νομίζω ότι αυτός είναι ο τρόπος να διασκεδάσει το παιδί, μέσα από τις κοινωνικές συναναστροφές του μικρού αδερφού. Για να πω την αλήθεια , το μικρό λυπάμαι κυρίως, γιατί είναι και άδικο και δυσανάλογο το βάρος που του έχει φορτώσει η μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δικαιωμα του καθε παιδιου να καλεσει οποιον θελει στο παρτι του, αν και εγω σαν μαμα ποτε δεν εχω αφησει 1-2 παιδια εξω απο το παρτι των παιδιων μου. Παντα τα καλουσαμε ολα. Το συγκεκριμενο παιδακι δεν ειναι συμμαθητής οποτε αλλαζει το ζητημα. Κανονικα οι μαμαδες δεν πρεπει να επιβάλλουν στο παρτι που καλουν το ενα παιδι, και το αλλο.

Τωρα στο θεμα με τις μαθησιακες, επειδη εχω παιδι με μαθησιακες, ειστε πολυ λαθος. Οι μαθησιακες δυσκολιες απο μονες τους δεν κανουν ενα παιδι επιθετικο ουτε μπαχαλακια. Ειναι καιρος να ξεκαθαριστουν τα πραγματα και να μην λεει η καθε μαμα οτι θελει, ειδικα εξω απο τα καγκελα. Με εχει πονεσει πολυ η ολη ιστορια γιατι δυστυχως δεν ειναι ολοι οι γονεις ωριμοι οπως δεν ειναι και τα παιδια τους και πεφτει απιστευτο bullying στα παιδια που εχουν δυσλεξια, δυσορθογραφια ή δεν ξερω και εγω τι αλλο. Επισης εχω πραγματικα βαρεθει για οτι μπαχαλο δημιουργουν τα υπολοιπα  παιδια ολες οι ευθυνες να πεφτουν στα παιδια με μαθησιακες δυσκολιες. Το τονιζω,με μαθησιακες δυσκολιες και οχι κατι αλλο. Επισης ας σκεφτουμε οτι η κοροιδια των μαμαδων εξω απο τα καγκελα, τα χτυπημα και οι κοροιδιες απο τους συμμαθητες, ανετα κανουν ενα ηρεμο παιδι αγριμι, γιατι πραγματικα ποσα θα αντεξει? Ευτυχως απο οτι ειδα στην συγκεκριμενη περιπτωση εχετε δεχτει τα συγκεκριμενα προβληματα του παιδιου και προσπαθείτε να το ενταξετε στην παρεα. 

Link to comment
Share on other sites

Οπως είπα το παιδί έχει μαθησιακές δυσκολίες ΚΑΙ προβλήματα συμπεριφοράς. Δεν γνωρίζω αν σχετίζονται, αν αποτελούν συμπτώματα με κοινή αιτιολογία, ή αν το ένα προκαλεί το άλλο, και προφανώς και δεν με ενδιαφέρει. Περισσότερο το έγραψα γιατί πιστεύω ότι ο συνδυασμός δικαιολογημένα κουράζει τη μαμά, καθώς εκτός από το να λύσει τα προβλήματα της συμπεριφοράς, καθημερινά περνά αρκετές ώρες στο να βοηθήσει το παιδί να ανταπεξέλθει στα μαθήματά του. 

Δεν πιστεύω ότι οι μαθησιακές δυσκολίες προκαλούν ούτε επιθετικότητα ούτε απομόνωση, και ευτυχώς δεν έχω ακούσει ποτέ από τα παιδιά μου ότι συμμαθητής τους έχει διαφορετική αντιμετώπιση λόγω τέτοιων θεμάτων. Απλά πιστεύω ότι είναι μία κατάσταση πολύ δύσκολη και για τους γονείς, ο συνδυασμός των προβλημάτων.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , ZWH είπε:

Ειναι δικαιωμα του καθε παιδιου να καλεσει οποιον θελει στο παρτι του, αν και εγω σαν μαμα ποτε δεν εχω αφησει 1-2 παιδια εξω απο το παρτι των παιδιων μου. Παντα τα καλουσαμε ολα. Το συγκεκριμενο παιδακι δεν ειναι συμμαθητής οποτε αλλαζει το ζητημα. Κανονικα οι μαμαδες δεν πρεπει να επιβάλλουν στο παρτι που καλουν το ενα παιδι, και το αλλο.

Τωρα στο θεμα με τις μαθησιακες, επειδη εχω παιδι με μαθησιακες, ειστε πολυ λαθος. Οι μαθησιακες δυσκολιες απο μονες τους δεν κανουν ενα παιδι επιθετικο ουτε μπαχαλακια. Ειναι καιρος να ξεκαθαριστουν τα πραγματα και να μην λεει η καθε μαμα οτι θελει, ειδικα εξω απο τα καγκελα. Με εχει πονεσει πολυ η ολη ιστορια γιατι δυστυχως δεν ειναι ολοι οι γονεις ωριμοι οπως δεν ειναι και τα παιδια τους και πεφτει απιστευτο bullying στα παιδια που εχουν δυσλεξια, δυσορθογραφια ή δεν ξερω και εγω τι αλλο. Επισης εχω πραγματικα βαρεθει για οτι μπαχαλο δημιουργουν τα υπολοιπα  παιδια ολες οι ευθυνες να πεφτουν στα παιδια με μαθησιακες δυσκολιες. Το τονιζω,με μαθησιακες δυσκολιες και οχι κατι αλλο. Επισης ας σκεφτουμε οτι η κοροιδια των μαμαδων εξω απο τα καγκελα, τα χτυπημα και οι κοροιδιες απο τους συμμαθητες, ανετα κανουν ενα ηρεμο παιδι αγριμι, γιατι πραγματικα ποσα θα αντεξει? Ευτυχως απο οτι ειδα στην συγκεκριμενη περιπτωση εχετε δεχτει τα συγκεκριμενα προβληματα του παιδιου και προσπαθείτε να το ενταξετε στην παρεα. 

 

Αν ήταν να αφήσω 1-2 παιδιά εκτός δε θα το έκανα ποτέ! Σκεφτομαι να περιορίσω το πάρτυ στα 2/3 της τάξης, ώστε να μη νιωσει κανενα παιδί ότι στοχοποείται. Τουλάχιστον η λίστα με τα παιδιά που μου έδωσε ο μικρός ότι θέλει να έρθουν αφήνει χονδρικά απ'έξω το 1/3 των παιδιών, αφού προφανώς δεν κάνει παρέα με όλα. Αν ηταν μονο για ενα παιδί, δε θα το σκεφτόμουν καν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ferby είπε:

Συμφωνώ δυστυχώς και εγω με αυτήν την παράλογη και αυθαίρετη  αναφορά  σε μαθησιακές δυσκολίες  επειδή είναι ένα παιδί ταραξίας , ενοχλητικός κλπ. Πραγματικά βρε μάνες δεν σας καταλαβαίνω τι κάνετε κάθε φορά! Τέτοιο  αυθαίρετο στιγματισμό προς τα παιδάκια με μαθησιακά θέματα είναι παράλογος! Ακόμη και η αναφορά για λύπηση λάθος είναι.Δεν είναι άρρωστα .Ξέρετε... είναι με μαθηματική ακρίβεια ότι και τα δικά σας παιδιά  είναι ανεπιθύμητα για άλλους και χωρις μαθησιακά θέματα , απλά δεν το ξέρετε επειδή οι άλλοι είναι ευγενείς.  

Δεν έχω παιδί με μαθησιακές δυσκολίες αλλα είμαι μητέρα  και ξέρω απο χιλιάδες άλλα προβλήματα που κάθε μέρα έχω να αντιμετωπίσω .

 

Για το θέμα πάρτυ η αποψη μου είναι

η λύση  όπως ανέφεραν όλες.... ή καλείς το παιδί και δέχεσαι  τις όποιες πιθανές επιπλοκές ή απλά κάνεις πιο μαζεμένο πάρτι με επιλεκτικούς καλεσμένους και χωρίς ντουντούκα ''κάνω πάρτι''. Αυτη είναι  για μένα η κόσμια συμπεριφορά. Ατάκες είναι το πάρτι μου , κάνω ότι θέλω , καλώ όποιων θέλω ...ναι μεν έτσι είναι αλλά δεν αρμόζει σε μια μαμά. Ατάκες ''μην καλέσεις ένα παιδί'' ή σε καλώ αλλά μην φέρεις τον μεγάλο γιατί είναι ταραξίας , δεν το συζητώ καν ότι δεν μπορούν να υποθούν απο σοβαρούς ανθρώπους παρα μονο απο  αδιάφορα εγωκεντρικά άτομα. Άτομα δηλαδή με τα οποία μια μέρα κανείς δεν θα θέλει να συναναστρέφεται , ουτε και με τα παιδιά τους.Μην ξεχνάμε ότι όλα είναι ρόδα που γυρίζει. 

 

καλά πάρτι!

 

Σίγουρα και τα παιδιά μου είναι ανεπιθύμητα σε πολλά πάρτυ, δεν έχω καμία αμφιβολία. Γι αυτό και αν δεν μου έχουν σαφώς πει "περιμένουμε προφανώς και τον μεγάλο/μικρό" σε ένα πάρτυ, πηγαίνω μόνο το παιδί που είναι καλεσμένο, για να μη φέρω κανέναν σε δύσκολη θέση, είτε γιατί δεν κολλάει ένα μικρότερο/μεγαλύτερο παιδί με μία παρέα, είτε γιατί απλά δε θέλω να φορτώσω ένα στόμα παραπάνω. Στα 10 και χρόνια που έχω παιδιά σχολικής ηλικίας, έχω ρωτήσει αν μπορώ να φέρω "απρόσκλητο" παιδί μία και μοναδική φορά, και ποτέ δεν έχω απλά εμφανιστεί με "έξτρα" παιδιά. Αλλά βλέπω ότι οι μισοί γονείς δεν έχουν το ίδιο σκεπτικό, και σίγουρα όχι η συγκεκριμένη οικογένεια.

 

Για το κάνω πάρτυ "διακριτικά" πολυ θα το ήθελα, αλλά ξέρω ότι είναι ουτοπικό. Ασφαλώς και δε θα μοιραστούν προσκλήσεις αν δεν είναι καλεσμένη όλη η τάξη, αλλά τα παιδιά μιλάνε. Θα πω στο παιδί να λέει αν τον ρωτήσουν ότι έχει αυστηρό περιορισμό στον αριθμό καλεσμένων γιατί  η μαμα είπε να είναι μικρό το πάρτυ, αλλά να το κρατήσουν μυστικό, αποκλείεται. Εκ πείρας και με δικά μας πάρτυ και με πάρτυ άλλων

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...