Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνεχές κλάμα


Kate84

Recommended Posts

18 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Αν δεν είναι κολικοι, ίσως να είναι δοντια? Δεν ξέρω τι να σου πω Μήπως έχει υπερενταση? Δηλαδή δέχεται πολλά ερεθίσματα και αργεί να κοιμηθεί? Ρωτήσεις παιδίατρο?

Μου άρεσε πολύ ή τοποθέτηση της @samsympan. Είναι αναλυτική κ ακριβής!

Αυτό που ήθελα να γράψω κ λόγο βιασύνης δεν το ξανά κοιταξα είναι αν @iliana32 έχεις ρωτήσει παιδίατρο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η δικιά μας η μπεμπούλα απο δέκα ημερών ξεκίνησε και είχε γκρίνια και κλάμα. Οι παιδίατροι λέγαν "είναι κολικοί", το παιδί δεν έχει κάτι παθολογικό. 'Εκλαιγε το μωρό απαρηγόρητο, έκλαιγε κ ο άντρας μου γιατί νόμιζε ότι η ζωή μας με το μωρό θα είναι όπως στις διαφημίσεις και θα κυλιόμαστε στα λιβάδια χαρούμενοι και ανέμελοι, έκλαιγαν και τα σκυλιά γιατί άκουγαν το μωρό και έβλεπαν τον άντρα μου σε αυτήν την κατάσταση. Κάποιος έπρεπε να είναι ψύχραιμος στην όλη υπόθεση. Λοιπόν εαν έχει εξαιρεθεί απο τους παιδιάτρους κάποιο παθολογικό θέμα , το κλειδί όπως πολύ σωστά είπε η @samsympan είναι ηρεμία και σιγουριά. Πολύ αγκαλιά, πολύ ψυχραιμία, πολύ υπομονή. Το πρώτο τρίμηνο θεωρείται το "τέταρτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης", τα μωράκια έχουν ανώριμο γαστρεντερικό και νευρικό σύστημα και το κλάμα είναι η μόνη διέξοδος τους. Επίσης μήνα με τον μήνα γνωριζόμουν και καλύτερα με το παιδι μου. Αρχιζα να ξεχωρίζω το κλαμα της νύστας, της υπερέντασης, της πείνας και έτσι ήταν πολύ πιο γρήγορη η σωστή ανταπόκριση μου στο κλαμα της. Επίσης προληπτικά άλλαξα μπιμπερό , στάση ταίσματος και κρατούσα το παιδί σε όρθια στάση τουλαχιστον 20 λεπτά ρευτεί δεν ρευτεί, έτσι ώστε να ελαχιστοποίησω τυχόν κρυφή παλινδρόμιση που μπορεί να είχε. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Maya14 είπε:

Η δικιά μας η μπεμπούλα απο δέκα ημερών ξεκίνησε και είχε γκρίνια και κλάμα. Οι παιδίατροι λέγαν "είναι κολικοί", το παιδί δεν έχει κάτι παθολογικό. 'Εκλαιγε το μωρό απαρηγόρητο, έκλαιγε κ ο άντρας μου γιατί νόμιζε ότι η ζωή μας με το μωρό θα είναι όπως στις διαφημίσεις και θα κυλιόμαστε στα λιβάδια χαρούμενοι και ανέμελοι, έκλαιγαν και τα σκυλιά γιατί άκουγαν το μωρό και έβλεπαν τον άντρα μου σε αυτήν την κατάσταση. Κάποιος έπρεπε να είναι ψύχραιμος στην όλη υπόθεση. Λοιπόν εαν έχει εξαιρεθεί απο τους παιδιάτρους κάποιο παθολογικό θέμα , το κλειδί όπως πολύ σωστά είπε η @samsympan είναι ηρεμία και σιγουριά. Πολύ αγκαλιά, πολύ ψυχραιμία, πολύ υπομονή. Το πρώτο τρίμηνο θεωρείται το "τέταρτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης", τα μωράκια έχουν ανώριμο γαστρεντερικό και νευρικό σύστημα και το κλάμα είναι η μόνη διέξοδος τους. Επίσης μήνα με τον μήνα γνωριζόμουν και καλύτερα με το παιδι μου. Αρχιζα να ξεχωρίζω το κλαμα της νύστας, της υπερέντασης, της πείνας και έτσι ήταν πολύ πιο γρήγορη η σωστή ανταπόκριση μου στο κλαμα της. Επίσης προληπτικά άλλαξα μπιμπερό , στάση ταίσματος και κρατούσα το παιδί σε όρθια στάση τουλαχιστον 20 λεπτά ρευτεί δεν ρευτεί, έτσι ώστε να ελαχιστοποίησω τυχόν κρυφή παλινδρόμιση που μπορεί να είχε. 

Καλησπερα και πάλι! Σας ευχαριστώ πάρα πολυ για τις απαντήσεις σας! Παιδίατρο έχουμε την Δευτέρα. Την πηρα τηλ και μου ειπε να σημειώνω σε χαρτί τις ωρες που τρώει, που κοιμάται, τί τρωω εγώ και τί ωρα τον πιάνει η γκρινια. Γενικά θέλει να παρατηρήσει το πρόγραμμα του και να αποκλείσει οτι η γκρινια δεν είναι από πεινα ή νυστα. Κολικοι δεν είναι γιατί τους περάσαμε και πλέον τους αναγνωρίζω. Απλά δεν ξερω μήπως ειναι κάποια κρυφή παλινδρόμηση ή αλλεργία από το γαλα. Στους κολικούς έκανα εποχή από γαλακτοκομικά αλλά μετά όταν του πέρασαν άρχισα να τρώω αλλά λιγο. Και ηταν μια χαρά. Δεν τον πείραζε. Αρα για αυτό μου φαίνεται δυσκολο να ξεκίνησε τωρα. Όπως και να εχει η παιδίατρος μου ειπε οτι μπορει να ειναι άλμα αναπτυξης και να κάνω υπομονή λίγες μέρες, να σημειώνω αυτά που μου ζήτησε και θα τα πούμε την Δευτέρα από κοντά εκτός αν χειροτερεψει. Το θέμα είναι οτι χθες και σημερα δεν μου το έκανε! Λέτε να ηταν όντως αλμα ανάπτυξης και να πέρασε;; Θα δω πώς θα κυλήσει η εβδομάδα, θα μιλησω και με την παιδίατρο από κοντά την Δευτέρα και θα σας ενημερώσω!

 

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...