Recommended Posts

http://users.auth.gr/~diakou/LLL9e.Gastrooisophagiki.html

Για ρίξε μια ματιά για ΓΟΠ εδώ.Αν και δε νομίζω ότι ανήκετε σε αυτήν την κατηγορία.Τα 90ml το 24ωρο που λες δεν είναι πολλά..Τα ml που αντλεις ποτέ τα αντλεις;Μετά απο γεύμα,πριν;Και εγώ πάντως είμαι της άποψης ότι δεν φταίει το γάλα σου ή η ποσότητα που έχεις.Μπορεί απλά το μωράκι σου να θέλει να είναι πάνω σου για να σε νοιώθει κ να σε μυρίζει (χωρίς απαραίτητα να πεινάει) ή να κάνει κάποιο άλμα ανάπτυξης αν κ συνήθως είναι λίγο πιο μετα αλλά ποτέ δεν ξέρεις..

Επίσης όταν λες ανήσυχο,τι εννοείς;Τι κάνει δλδ;

Διαφημίσεις

Για να μη νομίζεις ότι δεν του φτάνει το γάλα σου θα σου πω ότι η κόρη μου έτρωγε κάθε μισή με μια ώρα. Ειναι ακομα πολύ νωρις κ δεν έχει εγκατασταθεί ο  θηλασμός και αν συνεχίσεις με το συμπλήρωμα λογικά θα αποθηλασεις γιατί ο μαστός ανταποκρίνεται στη ζήτηση κ παράγει το αντίστοιχο γάλα. Αν ψάξεις στο φόρουμ στο θέμα του θηλασμού θα πάρεις πολλές πληροφορίες.

6 ώρες πρίν, anastasia1986 είπε:

Πρώτον σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρόνο σ κ το ενδιαφέρον σου !!!Η μαία που είχα στην κλινικη μου ειπε να κανω το εξής να δοκιμάσω θηλαστρο κ να δει ποσο βγάζω σε γενικές γραμμές !!Βγαζω γύρω στα 20-30 ml !!Μου ειπε οτι ειναι λιγο γι αυτο κ χρειάζεται συμπλήρωμα!!!Κατι αλλο να δυσφορεί πέρα απο τους κολικούς του δεν εχω εντοπίσει !!!Ειμαστε συνέχεια αγκαλιά για να ηρεμεί τις περισσότερες φορές 

πρίν από 30 λεπτά , anastasia1986 είπε:

Κατα την γνώμη το διπλάσιο τουλάχιστον μου ειπε!!!Τον θηλάζω μέχρι και 7 φορές την ημέρα αλλα κ παραπάνω !!Συμπληρωμα δίνω 5 γεύματα απο 90-100ml!!Πως μπορώ να ελέγξω εαν εχει παλινδρόμηση ;ποια ειναι τα συμπτώματα ;;;

Η μαια ειναι ανεκδιηγητη.απαραδεκτη.κ τουλ ως προς το θηλασμο επικινδυνη.αγελαδιτσα σε περασε;πρωτα απο ολα το μωρο ειναι πιο αποτελεσματικο απο το θηλαστρο.πολλες μαμαδες που θηλασαν μακροχρονια δ μπορουν να αντλησουν σταγονα

Μη μετρας θηλασμους.οποτε ζηταει.για οση ωρα θελει.απλα φροντισε αρχικα να μην ξεπερνατε τις 2ωρες

Το συμπληρωμα μου φαινεται πολυ αλλα δ ξερω κ ποσο πινουν.μπορεις ειτε να δινεις 4μπουκαλια για 3μερες κ σιγα σιγα τα κοβεις.η κρατας 5μπουκαλια κ δινεις 80μλ,μετα απο 3μερες 70 κτλ

Για την παλινδρομηση θα σου βγαζει γαλα,ρουκετες,οχι απλα γουλιες.στο στηθος μπορει εκει που θηλαζει να κανει το σωμα τοξο

Γενικα συμπληρωμα δ χρειαζοταν να δωσεις.το μωρο ειναι μικρο,μια χαρα μπορεις να το κοψεις

Και γουλιές βγάζει κ λοξιγκα εχει μετα απο κάθε γεύμα κ ο παιδίατρος μου ειπε οτι ειναι λογικό χωρίς κάτι αλλο !!!απλα το μωρό μου δεν ηρεμεί ποτε ειναι παντα ανήσυχο δεν κοιμάται καλα κ κλαει πολυ !!!

1 hour ago, anastasia1986 είπε:

Κατα την γνώμη το διπλάσιο τουλάχιστον μου ειπε!!!Τον θηλάζω μέχρι και 7 φορές την ημέρα αλλα κ παραπάνω !!Συμπληρωμα δίνω 5 γεύματα απο 90-100ml!!Πως μπορώ να ελέγξω εαν εχει παλινδρόμηση ;ποια ειναι τα συμπτώματα ;;;

Το μωρό σου πάιζει και να έχει δυσπεψία. 100 ml ανά 4 ώρες, και 20 ml να παίρνει από εσένα τη φορά, είναι εξωφρενικό για νεογέννητο!

Καταρχήν αποφάσισε αν θα θηλάσεις, αυτή τη στιγμή εσύ είσαι το συμπλήρωμα και σε 2-3 βδομάδες ακόμη δε θα έχεις καν γάλα.

Αν θες να θηλάσεις, θηλάζεις τουλάχιστον 12 φορές τη μέρα στη φάση που είσαι (δηλαδή το ξυπνάς τουλάχιστον ανά 2ωρο, αλλά αν θέλει να θηλάσει και 20 φορές, τελεια) και κοβεις το συμπλήρωμα. Το μισό από εκεί που είσαι για λίγες μέρες, και μετά το μισό από αυτό κλπ. Στο ενδιάμεσο θηλάζεις. Για 1-2 βδομάδες όπως είστε τώρα θα χρειαστεί να θηλάζεις συνεχεια σχεδόν, αλλιώς δε σώζεται, έχεις ακολουθήσει ως τώρα οδηγίες αποθηλασμού και θέλει δουλειά να διορθωθεί η ζημιά.

Αν προτιμάς να γυρίσεις σε φόρμουλα, δίνε μικρότερα μπουκάλια, ανά 2-3 ώρες (άσε το μωρό να βάλει ρυθμό)

8 ώρες πρίν, anastasia1986 είπε:

Αν και δεν θηλασα παρεμβενω για να σου πω ότι 90 ml  γάλα επεινε ο δικός μου που δεν θηλασε σε κάθε γεύμα του .. τα 5 γεύματα ξενο γάλα σε συνδιασμό με τον θηλασμό μου φενονται πάρα πολλά κ ίσως του πέφτουν κ βαριά στο στομάχι γι'αυτό να βγάζει γουλιες .. θα σου πρότεινα να το ψάξεις καλύτερα 'η κ να επερνες γνώμη από Αλή μαία ....Αν θες ειδικά να θηλασεις...!!!

7 ώρες πρίν, anastasia1986 είπε:

Εχει πολυ γκρίνια κάθε μέρα όλη μέρα !!!οχι δεν αντλώ !!!σκονη δίνουμε με μειωμένη λακτόζη !!!για να μειωθούν οι κολικό ειπε ο παιδίατρος !!!

Κτ το ενοχλει

Ισως κ το ξενο.ειναι μεγαλη ποσοτητα αν δ κανω λαθος τα 90-100μλ ,αν καταλαβα καλα σε καθε γευμα

Αν δ θες να κανεις αντλησεις εγω θα ετρωγα γαλακτογωγες τροφες,αντε κ κανενα τσαι που βοηθαει κ θα εδινα για 3μερες 60μλ καθε μπουκαλι,αλλες 3 30.μετα θα εκοβα μπουκαλια .καπως ετσι.αν θες να θηλασει

Αν θηλαζεις αποκλειστικα κ βλεπεις πονακια,αερια,ανησυχια,κοβεις γαλακτοκομικα εσυ,κ μπορεις να πινεις χαμομηλι για να ηρεμει

Μπορει η μαια να ναι καλη στον τοκετο,μπορει ο παιδιατρος να ναι καλος επιστημονας,παντως δ εχουν ιδεα απο θηλασμο οποτε αν θες να θηλασεις επικοινωνησε κ με εναν συμβουλο

• Μου αρέσει 1

Ναι όντως αυτο με το χαμομήλι εχω ξεκινήσει κ πίνω καθημερινά!!!Η διατροφή μου ειναι αυστηρή ετσι ώστε να θηλάζω !!Θα ξεκινήσω να το εφαρμόσω κ ελπιζω ο μικτός μ να βρε ηρεμία έστω για λιγο κ να εχω περισσότερο γάλα κ να ικανοποίηται !!!

Διαφημίσεις

Οσο πιο πολυ θηλαζεις τοσο πιο πολυ γαλα θα εχεις

Ελπιζω αυστηρη ως τα γαλακτοκομικα για να δεις αν τον ενοχλουν αλλα να τρεφεσαι επαρκως κ να πινεις πολλα υγρα

Εχω παρατηρήσει βέβαια κ το εξής οταν τον θηλάζω μια ώρα και μετα το στήθος μου το βλέπω αρκετα μικρό κ στο μπανιο οταν κανω ζεστό ντους δεν βγάζω σταγόνα !!!τι να κανω ;;;ειναι επειδη τον θηλαζα αρκετα ;;;

πρίν από 5 λεπτά , anastasia1986 είπε:

Εχω παρατηρήσει βέβαια κ το εξής οταν τον θηλάζω μια ώρα και μετα το στήθος μου το βλέπω αρκετα μικρό κ στο μπανιο οταν κανω ζεστό ντους δεν βγάζω σταγόνα !!!τι να κανω ;;;ειναι επειδη τον θηλαζα αρκετα ;;;

Eιναι επειδη εχεις ξεκινησει απογαλακτισμο θηλαζοντας ελαχιστα σε σχεση με το γαλα σε σκονη.  

21 ώρες πρίν, Kate84 είπε:

Πιστεύω ότι έχει τη φυσιολογική παλινδρόμηση που έχουν όλα τα μωράκια. Δε βγάζει συχνά γουλιτσες ούτε κάνει εμετούς. Πιο πολύ θα έλεγα ότι δυσκολεύεται να ρευτει και να χωνέψει παρόλο που τον θηλάζω αποκλειστικά. 

Πώς είναι η ροή από το στηθος σου; Καταπίνει το μωρό στην αρχή γρήγορα; Αν το βγάλεις από το στήθος, τινάζεται το γάλα;

Κατά πρώτον, θα σε παρότρυνα, αν και το θεωρώ αυτονόητο, να αποκλείσετε σε συνεργασία με τον παιδιατρο την οποία πιθανή παθολογική αιτία.

Κατά δεύτερον, οι οδηγίες που ελαβες από τη μαια ήταν εξαρχής τελείως λαθεμένες. Για να μπορέσεις με επιτυχία και χωρίς άγχος και αγωνία να συνεχίσεις το θηλασμό, εφόσον φυσικά το επιθυμείς, θα ήταν ωφέλιμο να απευθυνθείς σε μια σύμβουλο θηλασμού άμεσα.

Κατά τρίτον, αφουγκράσου το παιδί σου. Και ολημερίς και ολονυχτίς να είναι στην αγκαλιά και στο στήθος σου μόνο καλό θα κάνει και σε αυτό, γιατί αυτή τη στιγμή είναι το πιο ασφαλές μέρος για εκείνο, αλλά και σε σένα, γιατί βιολογικά είσαι προετοιμασμένη για την εγγύτητα αυτή, αλλά και επειδή ένα ήρεμο μωρο στην αγκαλιά μας είναι πολύ πιο ευεργετικό για την ψυχολογία της λεχώνας από ένα ανήσυχο μωρο στην κούνια, το ριλάξ ή την καλαθουνα.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, anastasia1986 είπε:

Εχει πολυ γκρίνια κάθε μέρα όλη μέρα !!!οχι δεν αντλώ !!!σκονη δίνουμε με μειωμένη λακτόζη !!!για να μειωθούν οι κολικό ειπε ο παιδίατρος !!!

Ωραία πες ότι ξεχνάμε το φαγητό...Ακολουθείς τις οδηγίες που έχεις ακούσει κ απο τα υπόλοιπα κορίτσια (δε θα επεκταθώ στο θηλασμό γτ υπάρχει ανάλογο topic)..Από εκεί κ πέρα το μωρό τι κανει κ είναι ανήσυχο;;Θελει να τον έχεις συνέχεια αγκαλιά;πώς κοιμάται;ξυπνάει κάθε πόσες ώρες;Τι είναι δλδ αυτό που τον χαρακτηρίζει ανήσυχο;;Όσον αφορά τις γουλιές κ τον λοξυγγα κ εμένα η μικρή μου είχε μετά απο καθε γεύμα με αποκλειστικό θηλασμό οπότε μη σε ανησυχεί.

Καλησπέρα εμάς είναι 46 ημερών περάσαμε περίπου 2 ημέρες και νύχτες με ανησυχία όπως και εσύ δεν κοιμόταν σχεδόν καθόλου, μιλήσαμε με τον γιατρό και μας είπε λόγω που κάνουμε αποκλειστικό θηλασμό να προσέξουμε την διατροφή. Προσπάθησε να παίρνεις υγρά π.χ. σούπες, και να μην μένεις νηστική. Όλα πολύ καλύτερα πλέον κάνε αυτό που σου λένε και τα κορίτσια όσο περισσότερο μπορείς στο στήθος σου το παιδί και θα αισθάνεται σιγουριά αν του λείπει, και θα πάρει και το γάλα που χρειάζεται, θα σου πρότεινα και βιταμίνες για τον θηλασμό, βοηθάνε και την μαμά και το βρέφος. Επίσης μην τρως διεγερτικά όπως καφέ ή σοκολάτες έχουν καφεΐνη.

Όταν τρώει λαιμαργα καταπίνει συχνά κ ακούγεται έντονα και πολλές φορές τον πιάνει βήχας σαν να πνίγεται. Όταν τρώει ήρεμα δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα. Δεν τινάζεται το γάλα όταν τον βγάζω από το στήθος αλλά αν πιέσω τη θηλή πετάγεται καμιά φορά σαν συντριβάνι. 

Ευχαριστω πολυ εχω αλλάξει αρκετα πράγματα ηδη!!!Περισσοτερο στήθος κ διατροφή πολυ προσεκτική σούπες τρώω Ανα δεύτερη ημέρα παντα !!!Ο μικρός κοιμάται πανω μετα τον θηλασμο κ τον αφήνω εκεί μέχρι να ξυπνήσει τουλάχιστον ηρεμεί με αυτο τον τρόπο !!!Συμπληρωμα ειμαστε ατα 4 μπουκάλια την ημέρα εκεί που έτρωγε 6!!Ανησυχια εχει μια φορά το απογευμα μετα το γεύμα τ κ μια το βραδυ προν κοιμηθεί !!Πλεον είμαι σίγουρη οτι ειναι η κοιλιτσα του κ το αντεράκι τ !!Δινετε χαμομήλι ενίοτε ;;;

3 ώρες πρίν, anastasia1986 είπε:

Ευχαριστω πολυ εχω αλλάξει αρκετα πράγματα ηδη!!!Περισσοτερο στήθος κ διατροφή πολυ προσεκτική σούπες τρώω Ανα δεύτερη ημέρα παντα !!!Ο μικρός κοιμάται πανω μετα τον θηλασμο κ τον αφήνω εκεί μέχρι να ξυπνήσει τουλάχιστον ηρεμεί με αυτο τον τρόπο !!!Συμπληρωμα ειμαστε ατα 4 μπουκάλια την ημέρα εκεί που έτρωγε 6!!Ανησυχια εχει μια φορά το απογευμα μετα το γεύμα τ κ μια το βραδυ προν κοιμηθεί !!Πλεον είμαι σίγουρη οτι ειναι η κοιλιτσα του κ το αντεράκι τ !!Δινετε χαμομήλι ενίοτε ;;;

Στα θηλάζοντα δεν δίνουμε τίποτα εκτός από μητρικό! Κόψε λίγο λίγο το ξένο και μετά περιμένεις τουλάχιστον δύο βδομάδες για να επανέλθει το πεπτικό του. Καλό θα ήταν να κόψεις και η ίδια τα γαλακτοκομικά, αν το πειράζει το ξένο γάλα, θα το πειράζουν και τα γαλακτοκομικά που καταναλώνεις εσύ

18 ώρες πρίν, Kate84 είπε:

Όταν τρώει λαιμαργα καταπίνει συχνά κ ακούγεται έντονα και πολλές φορές τον πιάνει βήχας σαν να πνίγεται. Όταν τρώει ήρεμα δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα. Δεν τινάζεται το γάλα όταν τον βγάζω από το στήθος αλλά αν πιέσω τη θηλή πετάγεται καμιά φορά σαν συντριβάνι. 

Τον βάζεις στο στήθος, καταπίνει 2-3 φορές τοπολύ, και μετά τον βγάζεις. Αν τινάζεται τότε το γάλα, περιμένεις να κοπάσει και μετά ξαναθηλάζεις (το αφήνεις να τρέξει σε μία σαλιάρα).

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να θηλάσεις σε ανάκλιση με το μωρό από πάνω σου, η στο κρεβάτι, στο πλάι.

πρίν από 2 λεπτά , anastasia1986 είπε:

Να ρωτήσω κάτι αλλο  ποσο πρέπει να κοιμάται ενα μωρό 25 ημερών την ημέρα ;;;

Σχεδόν συνέχεια. Το ξυπνάς με το ζόρι κάθε 2 ώρες για να φάει, το πολύ κάθε 3 τη νύχτα. 

Εφοσον θελεις να θηλασεις μην δωσεις χαμομηλι

(Γενικα κ σε μωρα που δ θηλαζουν σπανια χρειαζεται,ειδικα σε τοσο μικρο)

Μπορεις ομως να πινεις εσυ

Περιπου 15ωρες συνολο θα κοιμαται τη μερα.μεσα στην ημερα ανα διωρο θα θελει να κοιμηθει

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Toksp,
        Καλησπερα σας!
        Σε 10 μερες σαραντιζω.ειχα σκοπο να βγαλω εξω τη μπεμπα να ξεσκασω και εγω αφου μου ειπαν οτι βοηθαει αν και λιγο ο αντρας μου που δυσανασχετει λιγο αυτα που ακουω για το ποσο ευκολα αρρωσταινει εναι μωρακι εχω κανει πισω...οταν λεω να βγουμε μιλαω για το να τη βαλω στο αμαξι και να παμε στις γιαγιαδες η στην κολλητη μου φιλη που εχει και εκεινη 3 μηνων μωρακι...ουτε κατα διανοια βεβαια να παμε με το καροτσι εξω μιας που ημαστε και μεσα στο χειμωνα...τι κανατε εσεις με αυτο;ποτε βγαλατε τα μωρακια σας εξω;
      • Από administrator,
        πηγη
        http://www.ajronline.org/doi/full/10.2214/ajr.182.3.1820719

Διαθέσιμες συζητήσεις με tag:

θεραπεία χωρίς φαρμακευτική ουσία: φύλλα λάχανου τα οποία σύμφωνα με μαρτυρίες περιέχουν αντιφλεγμονώδεις ουσίες (τυλίξτε ένα φύλλο γύρω απο το σημείο που σας πονάει , με μεμβράνη - αφήστε το όλη την μέρα/νύχτα.) + πάγος πολλές φορές την ημέρα για λίγα λεπτά.

θεραπεία με φαρμακευτική ουσία: o θεράπων ιατρός συστήνει συνήθως ανάλογα με την περίπτωση κάποιο μή στεροειδές αντιφλεγμωνόδες. Υπάρχουν μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη που είναι συμβατά με τον θηλασμό, ζητήστε απο τον γιατρό σας να συμβουλευτεί την ιστοσελίδα  
        https://www.e-lactancia.org/

https://hhma.org/healthadvisor/aha-dequerva-rex/    ( McKesson Corporation)
      • Από aglaia,
        http://www.iatrikionline.gr/Deltio_53c_2006/6.pdf

Σας μεταφέρω μέρος της μελέτης της Ε. Ρώμα-Γιαννίκου, που είναι μια καλή κριτική και αξιολόγηση των συνηθισμένων πρακτικών των παιδιάτρων.

...Ο στόχος της θεραπείας, όταν μάλιστα αφορά σε βρέφη και μικρά παιδιά, είναι να υπάρξει ισορροπία μεταξύ της βελτίωσης των συμπτωμάτων και των επιπλοκών από την ίδια τη θεραπεία.

Είναι βέβαιο ότι η γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση υπερθεραπεύεται, επειδή τα συμπτώματα είναι συχνά και μη ειδικά, ενώ δυστυχώς δεν υπάρχει αξιόπιστη διαγνωστική δοκιμασία.

Η αντιμετώπιση περιλαμβάνει 3 σκέλη (πίνακας 10): τη μη φαρμακευτική, όπως είναι οι οδηγίες σιτίσεως, η θέση και τα ειδικά γάλατα, τη φαρμακευτική και τη χειρουργική.

Φάρμακα χρειάζονται μόνο στη βαριά παλινδρομική νόσο και λιγότερο συχνά στην ήπια και μέτρια. Πολλή συζήτηση έχει γίνει για τη θέση που πρέπει να τοποθετείται το βρέφος. Οι μελέτες με pΗ-μετρία άλλαξαν τις απόψεις που υπήρχαν παλαιότερα. Βρέθηκε (πίνακας 11) ότι η υπερυψωμένη θέση αυξάνει την παλινδρόμηση, όπως επίσης η ύπτια και η δεξιά πλάγια. Εξακολουθεί και ισχύει το πλεονέκτημα της πρηνούς υπερυψωμένης και πρηνούς οριζόντιας θέσης για τη μείωση της ΓΟΠ, αλλά ο κίνδυνος του αιφνιδίου θανάτου στερεί τα βρέφη από το πλεονέκτημα αυτής της θέσης. Η αριστερή πλάγια επίσης μειώνει τη ΓΟΠ. Παρʼ όλα αυτά, πολύ συχνά τοποθετούνται τα βρέφη στα καρεκλάκια ως βασικό μέρος της θεραπείας (εικόνα 2).

Ο όγκος και το είδος του γάλατος επηρεάζουν τη ΓΟΠ. Αυξημένος όγκος και αυξημένη ωσμωτικότητα την αυξάνουν, ενώ το υποαλλεργικό γάλα με πεπτίδια μειώνει τη ΓΟΠ. Τα γάλατα με πηκτικές ουσίες (AR) μειώνουν τις αναγωγές, αλλά αυξάνουν την έκθεση του οισοφάγου στο οξύ. Είναι
        γνωστές σε όλους οι οδηγίες για τη μη φαρμακευτική αγωγή, όπως είναι τα συχνά μικρά γεύματα, συχνό ρέψιμο, όχι άσκοπες αλλαγές γαλάτων, όχι
        πίεση στην κοιλιά μετά τη σίτιση, όχι κάπνισμα στο δωμάτιο του βρέφους και οπωσδήποτε όχι διακοπή του μητρικού θηλασμού, γιατί η παλινδρόμηση είναι λιγότερη στα θηλάζοντα.

Τα τελευταία χρόνια, η αγορά κατακλύσθηκε από τα λεγόμενα
        γάλατα για την παλινδρόμηση (AR). Δυστυχώς, η ονομασία τους και μόνο συχνά αποτελεί σχεδόν «επιτακτικό καθήκον» στον ασκούντα παιδίατρο μόλις υποψιασθεί ή διαγνώσει ΓΟΠ να τα χορηγήσει, ακόμα και θυσιάζοντας το μητρικό γάλα.
        (εδώ θα ήθελα να προσέξετε τα εισαγωγικά...)

Είναι όμως χωρίς παρενέργειες τα γάλατα αυτά; Στον πίνακα 12 φαίνονται τα οφέλη αλλά οι παρενέργειες, που είναι πολύ περισσότερες κυρίως στα νεογνά, πρόωρα και νεαρά βρέφη. Συνήθως μειώνουν τους εμέτους και εφησυχάζουν γονείς και γιατρό, όμως δε μειώνουν την παλινδρόμηση στον οισοφάγο.

Χρειάζονται οι αναγωγές γάλατα με πηκτικά; Ναι, όταν το βρέφος δεν παίρνει βάρος, παρά το γεγονός ότι λαμβάνει αρκετό γάλα, δηλαδή όταν η
        στασιμότητα βάρους οφείλεται στη μεγάλη απώλεια εμεσμάτων.

Οπωσδήποτε δεν χορηγούνται σε βρέφη με οισοφαγίτιδα, αναπνευστικά προβλήματα, πρόωρα και νεογνά και όταν υπάρχει αλλεργία στα πηκτικά. Η Ευρωπαϊκή Εταιρεία Διατροφής εκφράζει σαφώς την άποψή της για τη μείωση της κατάχρησης και την αποφυγή της χρήσης τους όταν υπάρχει πιθανότητα παρενεργειών.

....
      • Από Gummy Bear,
        Καλησπέρα κορίτσια, 

Εχει καμιά από εσάς δυσκολία στο να θηλάσει? Και τι εννοώ : γέννησα πριν 6 μέρες και ακόμη δεν έχω καταφέρει να θηλασω "κανονικά". Ο μικρός δεν θέλει και πολύ να τον ταΐζω από το στήθος, γίνεται είτε πολύ νευρικός και κλαίει ασταμάτητα είτε πιπιλαει λίγο και μετά αποκοιμάται στο στήθος μου. Προς το παρόν χρησιμοποιώ θήλαστρο και αγοραστο γάλα, γιατι ακόμα δεν έχω αρκετό δικό  μου. Πραγματικά με στεναχωρεί πάρα πολύ που δεν θέλει να καθεται στο στήθος μου.
        Δεν ξέρω αν έχετε παρόμοιες εμπειρίες.. Εμένα με κουράζει το θήλαστρο και θα ήθελα πολύ να καταφέρω να τον θηλασω..... 
      • Από [email protected],
        Σκέφτομαι αν όλα πάνε καλά μετά τον τοκετό και το μωράκι μου είναι εντάξει να τολμήσω να ταξιδέψω αμέσως μετά την έξοδο απο το μαιευτήριο απο Θεσσαλονίκη για Πάτρα. Έχει κανεις εμπειρία από τόσο μεγάλο ταξίδι και τόσο νωρίς;;; Μιλάμε για μια διάρκεια περίπου 6 ωρών ...
        Έχω εμπειρία απο πολυωρα ταξιδια με μωρό γενικά, με το Κατερινακι ανεβοκατεβαινουμε απο τεσσάρων μηνών, αλλα με το τελειως νεογέννητο σκέφτομαι οτι μήπως ειναι διαφορετικά ...
        Ο λόγος που θελω να κανω τοσο νωρίς αυτό το ταξίδι είναι γιατι επιτέλους θέλω να μπορέσουμε να γυρίσουμε στο σπιτι μας αμέσως με το μωρό και να τακτοποιηθούμε εκεί. Για όσους δεν ξέρουν την ιστορία μου να θυμίσω οτι λόγω δύσκολης εγκυμοσύνη μου, μου απαγορεύτηκε οποιαδήποτε μετακινηση ( και κίνηση γενικώς ) απο τη γιατρό μου και έτσι μετά απο διακοπες έχω "ξεμείνει" στους δικούς μου για μεγάλο χρονικό διάστημα ...
        Δεν θέλω λοιπόν μετά απο το μαιευτήριο να γυρίσω στους δικούς μου και να ξαναστριμωχτούμε τόσα άτομα + νεογέννητο στο σπιτι ... θα ειναι και γιορτες και οσο να πεις όλο και κόσμος θα θέλει να μπαινοβγαινει ... καταλαβαίνεται οτι θελω να το αποφύγω ολο αυτό... για αυτο σκέφτομαι να το τολμήσω ...
        Ποια η γνώμη σας;;;
      • Από Prince,
        Γεια σας,
        τον ΑΥΓΟΥΣΤΟ πρόκειται να φέρω στον κόσμο τον πρωτότοκο μου. αναρωτιέμαι αν μπορώ τον Σεπτέμβρη να τον πάρω και να πάμε λίγες μέρες διακοπές.
      • Από Υρω30,
        Κορίτσια καλησπέρα! θα ήθελα τα φώτα όσων έχουν γνώσεις πάνω στο θέμα του θηλασμού σε μερικά ζητήματα: έχω ένα αγοράκι 29 ημερών. Ξεκίνησα με την πρόθεση να θηλάσω αποκλειστικά αλλά στην αρχή είχαμε αρκετές αναποδιές - λίγο το βάρος που έχασε στην κλινική, λίγο ο ίκτερος που εμφάνισε μετά, έδωσα στο μικρό μου συμπλήρωμα μετά απο οδηγίες της παιδιάτρου. Το συμπλήρωμα το κόψαμε τη 12η μέρα και έκτοτε θηλάζω αποκλειστικά κάθε 2ωρο την ημέρα και 3ωρο τη νύχτα (το 3ωρο τη νύχτα έχει τύχει να γίνει κ 4ωρο κάμποσες φορές γιατί η αύπνία έχει βαρέσει κόκκινο και επιπλέον πολλές φορές με παίρνει ο ύπνος στο κρεβάτι καθιστή με το μωρό στο στήθος.) Ακριβώς επειδή τις νύχτες παρατηρώ ότι συχνά με παίρνει ο ύπνος εκεί που θηλάζω, έχω αρχίσει να αγχώνομαι και να φοβάμαι μην πάθει τίποτα το μωρό - να μου γλιστρήσει, να μην πίνει, χίλια-δυο.
        Αναρωτιόμουν, λοιπόν, εφόσον έχουμε ανακτήσει το βάρος γέννησης εδώ και 10 μέρες και έχουμε αρκετές πάνες με τσισάκια ανά μέρα, μπορώ να αραιώσω λίγο τους θηλασμούς; Να θηλάζω ανα 3ωρο την ημέρα κ 4ωρο τη νύχτα ή πρέπει να περιμένω να σαραντίσω; και πότε μπορώ να πω πως εδραιώθηκε πια ο θηλασμός; πώς θα το καταλάβω; ο μικρός μου ακόμα μπορεί να ναι και μια ωρα στο στήθος - όχι πως θηλάζει όλη την ώρα, πίνει 2-3 γουλιές, σταματά για μερικά δευτερόλεπτα, ξαναξεκινά μετά από λίγο, κάπως έτσι. Να συμπληρώσω πως η παιδίατρος είναι καλή, χρυσή και άγια, αλλά δε φαίνεται να έχει και πολλές γνώσεις επί του θηλασμού, οπότε δεν μπορώ να βασιστώ σε αυτή για συμβουλές. Το μωρό πήρε τα πάνω του με τους θηλασμούς αφού αφιέρωσα όλο το χρόνο που μπορούσα στο ίντερνετ για να ενημερωθώ όσο γινόταν - αλλά σε αυτά που ρωτάω δεν έχω καταφέρει να βρω μια ικανοποιητική απάντηση που να μη γκρεμίσει ό,τι έχουμε χτίσει ως τώρα... 
      • Από myfavouritelullaby,
        το μωρό μου είναι 11 ημερών..έχουμε ψιλοθεματάκι με το φαγητό αλλά κατα τα άλλα βγήκε τελειόμηνο κ υγιέστατο.
        αυτό που με προβληματίζει είνει οτι κλαίει συνέχεια κ δεν ηρεμεί πάνω μου (όχι πάντα δηλαδή) ενώ στον μπαμπά ή στις γιαγιάδες ηρεμεί!
        πάντα πίστευα οτι στη μαμά ηρεμούν τα νεογέννητα!
        είμαι βέβαια λίγο αγχωμένη κ ίσως το εισπράττει..καμιά ιδέα?