Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνεχές κλάμα


Kate84

Recommended Posts

http://users.auth.gr/~diakou/LLL9e.Gastrooisophagiki.html

 

Για ρίξε μια ματιά για ΓΟΠ εδώ.Αν και δε νομίζω ότι ανήκετε σε αυτήν την κατηγορία.Τα 90ml το 24ωρο που λες δεν είναι πολλά..Τα ml που αντλεις ποτέ τα αντλεις;Μετά απο γεύμα,πριν;Και εγώ πάντως είμαι της άποψης ότι δεν φταίει το γάλα σου ή η ποσότητα που έχεις.Μπορεί απλά το μωράκι σου να θέλει να είναι πάνω σου για να σε νοιώθει κ να σε μυρίζει (χωρίς απαραίτητα να πεινάει) ή να κάνει κάποιο άλμα ανάπτυξης αν κ συνήθως είναι λίγο πιο μετα αλλά ποτέ δεν ξέρεις..

 

 

Επίσης όταν λες ανήσυχο,τι εννοείς;Τι κάνει δλδ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για να μη νομίζεις ότι δεν του φτάνει το γάλα σου θα σου πω ότι η κόρη μου έτρωγε κάθε μισή με μια ώρα. Ειναι ακομα πολύ νωρις κ δεν έχει εγκατασταθεί ο  θηλασμός και αν συνεχίσεις με το συμπλήρωμα λογικά θα αποθηλασεις γιατί ο μαστός ανταποκρίνεται στη ζήτηση κ παράγει το αντίστοιχο γάλα. Αν ψάξεις στο φόρουμ στο θέμα του θηλασμού θα πάρεις πολλές πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

 

6 ώρες πρίν, anastasia1986 είπε:

 

Πρώτον σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρόνο σ κ το ενδιαφέρον σου !!!Η μαία που είχα στην κλινικη μου ειπε να κανω το εξής να δοκιμάσω θηλαστρο κ να δει ποσο βγάζω σε γενικές γραμμές !!Βγαζω γύρω στα 20-30 ml !!Μου ειπε οτι ειναι λιγο γι αυτο κ χρειάζεται συμπλήρωμα!!!Κατι αλλο να δυσφορεί πέρα απο τους κολικούς του δεν εχω εντοπίσει !!!Ειμαστε συνέχεια αγκαλιά για να ηρεμεί τις περισσότερες φορές 

 

πρίν από 30 λεπτά , anastasia1986 είπε:

Κατα την γνώμη το διπλάσιο τουλάχιστον μου ειπε!!!Τον θηλάζω μέχρι και 7 φορές την ημέρα αλλα κ παραπάνω !!Συμπληρωμα δίνω 5 γεύματα απο 90-100ml!!Πως μπορώ να ελέγξω εαν εχει παλινδρόμηση ;ποια ειναι τα συμπτώματα ;;;

Η μαια ειναι ανεκδιηγητη.απαραδεκτη.κ τουλ ως προς το θηλασμο επικινδυνη.αγελαδιτσα σε περασε;πρωτα απο ολα το μωρο ειναι πιο αποτελεσματικο απο το θηλαστρο.πολλες μαμαδες που θηλασαν μακροχρονια δ μπορουν να αντλησουν σταγονα

Μη μετρας θηλασμους.οποτε ζηταει.για οση ωρα θελει.απλα φροντισε αρχικα να μην ξεπερνατε τις 2ωρες

Το συμπληρωμα μου φαινεται πολυ αλλα δ ξερω κ ποσο πινουν.μπορεις ειτε να δινεις 4μπουκαλια για 3μερες κ σιγα σιγα τα κοβεις.η κρατας 5μπουκαλια κ δινεις 80μλ,μετα απο 3μερες 70 κτλ

Για την παλινδρομηση θα σου βγαζει γαλα,ρουκετες,οχι απλα γουλιες.στο στηθος μπορει εκει που θηλαζει να κανει το σωμα τοξο

Γενικα συμπληρωμα δ χρειαζοταν να δωσεις.το μωρο ειναι μικρο,μια χαρα μπορεις να το κοψεις

Link to comment
Share on other sites

Και γουλιές βγάζει κ λοξιγκα εχει μετα απο κάθε γεύμα κ ο παιδίατρος μου ειπε οτι ειναι λογικό χωρίς κάτι αλλο !!!απλα το μωρό μου δεν ηρεμεί ποτε ειναι παντα ανήσυχο δεν κοιμάται καλα κ κλαει πολυ !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, anastasia1986 είπε:

Κατα την γνώμη το διπλάσιο τουλάχιστον μου ειπε!!!Τον θηλάζω μέχρι και 7 φορές την ημέρα αλλα κ παραπάνω !!Συμπληρωμα δίνω 5 γεύματα απο 90-100ml!!Πως μπορώ να ελέγξω εαν εχει παλινδρόμηση ;ποια ειναι τα συμπτώματα ;;;

 

Το μωρό σου πάιζει και να έχει δυσπεψία. 100 ml ανά 4 ώρες, και 20 ml να παίρνει από εσένα τη φορά, είναι εξωφρενικό για νεογέννητο!

Καταρχήν αποφάσισε αν θα θηλάσεις, αυτή τη στιγμή εσύ είσαι το συμπλήρωμα και σε 2-3 βδομάδες ακόμη δε θα έχεις καν γάλα.

Αν θες να θηλάσεις, θηλάζεις τουλάχιστον 12 φορές τη μέρα στη φάση που είσαι (δηλαδή το ξυπνάς τουλάχιστον ανά 2ωρο, αλλά αν θέλει να θηλάσει και 20 φορές, τελεια) και κοβεις το συμπλήρωμα. Το μισό από εκεί που είσαι για λίγες μέρες, και μετά το μισό από αυτό κλπ. Στο ενδιάμεσο θηλάζεις. Για 1-2 βδομάδες όπως είστε τώρα θα χρειαστεί να θηλάζεις συνεχεια σχεδόν, αλλιώς δε σώζεται, έχεις ακολουθήσει ως τώρα οδηγίες αποθηλασμού και θέλει δουλειά να διορθωθεί η ζημιά.

Αν προτιμάς να γυρίσεις σε φόρμουλα, δίνε μικρότερα μπουκάλια, ανά 2-3 ώρες (άσε το μωρό να βάλει ρυθμό)

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, anastasia1986 είπε:

Αν και δεν θηλασα παρεμβενω για να σου πω ότι 90 ml  γάλα επεινε ο δικός μου που δεν θηλασε σε κάθε γεύμα του .. τα 5 γεύματα ξενο γάλα σε συνδιασμό με τον θηλασμό μου φενονται πάρα πολλά κ ίσως του πέφτουν κ βαριά στο στομάχι γι'αυτό να βγάζει γουλιες .. θα σου πρότεινα να το ψάξεις καλύτερα 'η κ να επερνες γνώμη από Αλή μαία ....Αν θες ειδικά να θηλασεις...!!!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, anastasia1986 είπε:

Εχει πολυ γκρίνια κάθε μέρα όλη μέρα !!!οχι δεν αντλώ !!!σκονη δίνουμε με μειωμένη λακτόζη !!!για να μειωθούν οι κολικό ειπε ο παιδίατρος !!!

Κτ το ενοχλει

Ισως κ το ξενο.ειναι μεγαλη ποσοτητα αν δ κανω λαθος τα 90-100μλ ,αν καταλαβα καλα σε καθε γευμα

Αν δ θες να κανεις αντλησεις εγω θα ετρωγα γαλακτογωγες τροφες,αντε κ κανενα τσαι που βοηθαει κ θα εδινα για 3μερες 60μλ καθε μπουκαλι,αλλες 3 30.μετα θα εκοβα μπουκαλια .καπως ετσι.αν θες να θηλασει

Αν θηλαζεις αποκλειστικα κ βλεπεις πονακια,αερια,ανησυχια,κοβεις γαλακτοκομικα εσυ,κ μπορεις να πινεις χαμομηλι για να ηρεμει

Μπορει η μαια να ναι καλη στον τοκετο,μπορει ο παιδιατρος να ναι καλος επιστημονας,παντως δ εχουν ιδεα απο θηλασμο οποτε αν θες να θηλασεις επικοινωνησε κ με εναν συμβουλο

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως αυτο με το χαμομήλι εχω ξεκινήσει κ πίνω καθημερινά!!!Η διατροφή μου ειναι αυστηρή ετσι ώστε να θηλάζω !!Θα ξεκινήσω να το εφαρμόσω κ ελπιζω ο μικτός μ να βρε ηρεμία έστω για λιγο κ να εχω περισσότερο γάλα κ να ικανοποίηται !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσο πιο πολυ θηλαζεις τοσο πιο πολυ γαλα θα εχεις

Ελπιζω αυστηρη ως τα γαλακτοκομικα για να δεις αν τον ενοχλουν αλλα να τρεφεσαι επαρκως κ να πινεις πολλα υγρα

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρήσει βέβαια κ το εξής οταν τον θηλάζω μια ώρα και μετα το στήθος μου το βλέπω αρκετα μικρό κ στο μπανιο οταν κανω ζεστό ντους δεν βγάζω σταγόνα !!!τι να κανω ;;;ειναι επειδη τον θηλαζα αρκετα ;;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , anastasia1986 είπε:

Εχω παρατηρήσει βέβαια κ το εξής οταν τον θηλάζω μια ώρα και μετα το στήθος μου το βλέπω αρκετα μικρό κ στο μπανιο οταν κανω ζεστό ντους δεν βγάζω σταγόνα !!!τι να κανω ;;;ειναι επειδη τον θηλαζα αρκετα ;;;

Eιναι επειδη εχεις ξεκινησει απογαλακτισμο θηλαζοντας ελαχιστα σε σχεση με το γαλα σε σκονη.  

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Kate84 είπε:

Πιστεύω ότι έχει τη φυσιολογική παλινδρόμηση που έχουν όλα τα μωράκια. Δε βγάζει συχνά γουλιτσες ούτε κάνει εμετούς. Πιο πολύ θα έλεγα ότι δυσκολεύεται να ρευτει και να χωνέψει παρόλο που τον θηλάζω αποκλειστικά. 

Πώς είναι η ροή από το στηθος σου; Καταπίνει το μωρό στην αρχή γρήγορα; Αν το βγάλεις από το στήθος, τινάζεται το γάλα;

 

Link to comment
Share on other sites

Κατά πρώτον, θα σε παρότρυνα, αν και το θεωρώ αυτονόητο, να αποκλείσετε σε συνεργασία με τον παιδιατρο την οποία πιθανή παθολογική αιτία.

Κατά δεύτερον, οι οδηγίες που ελαβες από τη μαια ήταν εξαρχής τελείως λαθεμένες. Για να μπορέσεις με επιτυχία και χωρίς άγχος και αγωνία να συνεχίσεις το θηλασμό, εφόσον φυσικά το επιθυμείς, θα ήταν ωφέλιμο να απευθυνθείς σε μια σύμβουλο θηλασμού άμεσα.

Κατά τρίτον, αφουγκράσου το παιδί σου. Και ολημερίς και ολονυχτίς να είναι στην αγκαλιά και στο στήθος σου μόνο καλό θα κάνει και σε αυτό, γιατί αυτή τη στιγμή είναι το πιο ασφαλές μέρος για εκείνο, αλλά και σε σένα, γιατί βιολογικά είσαι προετοιμασμένη για την εγγύτητα αυτή, αλλά και επειδή ένα ήρεμο μωρο στην αγκαλιά μας είναι πολύ πιο ευεργετικό για την ψυχολογία της λεχώνας από ένα ανήσυχο μωρο στην κούνια, το ριλάξ ή την καλαθουνα.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, anastasia1986 είπε:

Εχει πολυ γκρίνια κάθε μέρα όλη μέρα !!!οχι δεν αντλώ !!!σκονη δίνουμε με μειωμένη λακτόζη !!!για να μειωθούν οι κολικό ειπε ο παιδίατρος !!!

Ωραία πες ότι ξεχνάμε το φαγητό...Ακολουθείς τις οδηγίες που έχεις ακούσει κ απο τα υπόλοιπα κορίτσια (δε θα επεκταθώ στο θηλασμό γτ υπάρχει ανάλογο topic)..Από εκεί κ πέρα το μωρό τι κανει κ είναι ανήσυχο;;Θελει να τον έχεις συνέχεια αγκαλιά;πώς κοιμάται;ξυπνάει κάθε πόσες ώρες;Τι είναι δλδ αυτό που τον χαρακτηρίζει ανήσυχο;;Όσον αφορά τις γουλιές κ τον λοξυγγα κ εμένα η μικρή μου είχε μετά απο καθε γεύμα με αποκλειστικό θηλασμό οπότε μη σε ανησυχεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εμάς είναι 46 ημερών περάσαμε περίπου 2 ημέρες και νύχτες με ανησυχία όπως και εσύ δεν κοιμόταν σχεδόν καθόλου, μιλήσαμε με τον γιατρό και μας είπε λόγω που κάνουμε αποκλειστικό θηλασμό να προσέξουμε την διατροφή. Προσπάθησε να παίρνεις υγρά π.χ. σούπες, και να μην μένεις νηστική. Όλα πολύ καλύτερα πλέον κάνε αυτό που σου λένε και τα κορίτσια όσο περισσότερο μπορείς στο στήθος σου το παιδί και θα αισθάνεται σιγουριά αν του λείπει, και θα πάρει και το γάλα που χρειάζεται, θα σου πρότεινα και βιταμίνες για τον θηλασμό, βοηθάνε και την μαμά και το βρέφος. Επίσης μην τρως διεγερτικά όπως καφέ ή σοκολάτες έχουν καφεΐνη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν τρώει λαιμαργα καταπίνει συχνά κ ακούγεται έντονα και πολλές φορές τον πιάνει βήχας σαν να πνίγεται. Όταν τρώει ήρεμα δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα. Δεν τινάζεται το γάλα όταν τον βγάζω από το στήθος αλλά αν πιέσω τη θηλή πετάγεται καμιά φορά σαν συντριβάνι. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ εχω αλλάξει αρκετα πράγματα ηδη!!!Περισσοτερο στήθος κ διατροφή πολυ προσεκτική σούπες τρώω Ανα δεύτερη ημέρα παντα !!!Ο μικρός κοιμάται πανω μετα τον θηλασμο κ τον αφήνω εκεί μέχρι να ξυπνήσει τουλάχιστον ηρεμεί με αυτο τον τρόπο !!!Συμπληρωμα ειμαστε ατα 4 μπουκάλια την ημέρα εκεί που έτρωγε 6!!Ανησυχια εχει μια φορά το απογευμα μετα το γεύμα τ κ μια το βραδυ προν κοιμηθεί !!Πλεον είμαι σίγουρη οτι ειναι η κοιλιτσα του κ το αντεράκι τ !!Δινετε χαμομήλι ενίοτε ;;;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, anastasia1986 είπε:

Ευχαριστω πολυ εχω αλλάξει αρκετα πράγματα ηδη!!!Περισσοτερο στήθος κ διατροφή πολυ προσεκτική σούπες τρώω Ανα δεύτερη ημέρα παντα !!!Ο μικρός κοιμάται πανω μετα τον θηλασμο κ τον αφήνω εκεί μέχρι να ξυπνήσει τουλάχιστον ηρεμεί με αυτο τον τρόπο !!!Συμπληρωμα ειμαστε ατα 4 μπουκάλια την ημέρα εκεί που έτρωγε 6!!Ανησυχια εχει μια φορά το απογευμα μετα το γεύμα τ κ μια το βραδυ προν κοιμηθεί !!Πλεον είμαι σίγουρη οτι ειναι η κοιλιτσα του κ το αντεράκι τ !!Δινετε χαμομήλι ενίοτε ;;;

 

Στα θηλάζοντα δεν δίνουμε τίποτα εκτός από μητρικό! Κόψε λίγο λίγο το ξένο και μετά περιμένεις τουλάχιστον δύο βδομάδες για να επανέλθει το πεπτικό του. Καλό θα ήταν να κόψεις και η ίδια τα γαλακτοκομικά, αν το πειράζει το ξένο γάλα, θα το πειράζουν και τα γαλακτοκομικά που καταναλώνεις εσύ

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Kate84 είπε:

Όταν τρώει λαιμαργα καταπίνει συχνά κ ακούγεται έντονα και πολλές φορές τον πιάνει βήχας σαν να πνίγεται. Όταν τρώει ήρεμα δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα. Δεν τινάζεται το γάλα όταν τον βγάζω από το στήθος αλλά αν πιέσω τη θηλή πετάγεται καμιά φορά σαν συντριβάνι. 

 

Τον βάζεις στο στήθος, καταπίνει 2-3 φορές τοπολύ, και μετά τον βγάζεις. Αν τινάζεται τότε το γάλα, περιμένεις να κοπάσει και μετά ξαναθηλάζεις (το αφήνεις να τρέξει σε μία σαλιάρα).

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να θηλάσεις σε ανάκλιση με το μωρό από πάνω σου, η στο κρεβάτι, στο πλάι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , anastasia1986 είπε:

Να ρωτήσω κάτι αλλο  ποσο πρέπει να κοιμάται ενα μωρό 25 ημερών την ημέρα ;;;

 

Σχεδόν συνέχεια. Το ξυπνάς με το ζόρι κάθε 2 ώρες για να φάει, το πολύ κάθε 3 τη νύχτα. 

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον θελεις να θηλασεις μην δωσεις χαμομηλι

(Γενικα κ σε μωρα που δ θηλαζουν σπανια χρειαζεται,ειδικα σε τοσο μικρο)

Μπορεις ομως να πινεις εσυ

Περιπου 15ωρες συνολο θα κοιμαται τη μερα.μεσα στην ημερα ανα διωρο θα θελει να κοιμηθει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...