Recommended Posts

Γεια σας. Έχω ένα νεογέννητο αγοράκι  45 ημερών και αντιμετωπίζουμε ένα πρόβλημα. Όσες ώρες είναι ξύπνιος  (περίπου 10 την ημέρα και κυρίως απόγευμα και βράδυ) κλαίει κ συχνά τσιρίζει. Έχουμε αποκλείσει την πείνα, τη νύστα, το κρύο ή τη ζέστη, τον πόνο,  την αδιαθεσία. Κάποιες φορές Ίσως έχει κολικούς, αλλά ακόμα και όταν δεν πονάει γκρινιάζει ασταμάτητα ο,τι και να κάνουμε . Δεν μπορεί να ηρεμήσει ούτε αυτός ούτε εμείς.  Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα? Τι κάνατε? Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη. 

Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, Kate84 είπε:

Γεια σας. Έχω ένα νεογέννητο αγοράκι  45 ημερών και αντιμετωπίζουμε ένα πρόβλημα. Όσες ώρες είναι ξύπνιος  (περίπου 10 την ημέρα και κυρίως απόγευμα και βράδυ) κλαίει κ συχνά τσιρίζει. Έχουμε αποκλείσει την πείνα, τη νύστα, το κρύο ή τη ζέστη, τον πόνο,  την αδιαθεσία. Κάποιες φορές Ίσως έχει κολικούς, αλλά ακόμα και όταν δεν πονάει γκρινιάζει ασταμάτητα ο,τι και να κάνουμε . Δεν μπορεί να ηρεμήσει ούτε αυτός ούτε εμείς.  Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα? Τι κάνατε? Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη. 

Καλησπερα..οταν λες αποκλεισατε τον πονο;;;;πως ακριβως το κανατε;ειχα κ εγω ενα πολυυυυ γκρινιαρικο μωρο.απο κολικους απο πεινα ...δεν ξερω.στους εξι μηνες παντως σταματησα το θηλασμο γιατι δεν ειχα καθολου γαλα.του εδωσα σκονη και η γκρινια συνεχιζοταν.αλλαξα το γαλα και εδωσα το ok της frezylac.αυτο ηταν το ηρεμιστικο του..σταματησαν ολα και κοιμοταν και ολο το βραδυ.κατι του φταιει και του δικου σου....δεν μπορει...

Την ίδια ερώτηση ήθελα να κάνω κ εγώ πως αποκλεισατε τον πόνο;;; Συνήθως τα μωράκια όταν κλαινε από το απόγευμα κ μετά είναι από τους κολικούς αλλά έχετε αποκλείσει μήπως έχει κάποια ελαφρυα αλεργία η δυσανεξία η κρυφή γοπ;Και δε μας γράφεις αν θυλαζεις η αν δίνεις ξένος αν κάνει κακακια του κανονικά; για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε καλύτερα;; Μήπως προσπαθητε να το βάλετε σε πρόγραμμα κ αυτό τον εκνευρίζει;; Ίσως όμως να είναι κ το φυσικό του σαν παιδάκι έτσι κ να το ξεπεράσει σιγά σιγά με το καιρό αλλά μωράκια είναι ποιο γκρινιαρικα αλλά ποιο ήρεμα

.

Πώς αποκλείσατε το να πονάει; 

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο ποια είναι η ρουτίνα σας, τι τρώει και κάθε πότε, πόσο κοιμάται και πού, και τι κάνετε για να το ηρεμήσετε;

Δε νομίζω ότι είναι φυσιολογικό να κλαίει συνέχεια....

Έχουμε γνωστούς σε χώρα του εξωτερικού που ήταν τρεις μήνες με το μωρό να κλαίει α-διά-κοπα και κανένας δεν τους είχε πει να πάνε  σε οστεοπαθητικό (!)  για μωρά που ελέγχει αν τα κόκκαλα είναι σε σωστή θέση μετά από φυσικό τοκετό .  Το μωρό έκλαιγε επειδή πόναγε και μετά από τις επισκέψεις, σταμάτησε να πονάει. Κανείς δεν τους το είχε πει, κ οι παιδίατροι δεν τους το είχαν προτείνει, μέσω τρίτων το έμαθαν και σώθηκαν!!! 

Διαφημίσεις

Δεν μπορεις να εισαι σιγουρη οτι δεν ποναει.κατι το ενοχλει το παιδι κ κλαιει κ το πιο πιθανο ειναι οι κολικοι!ικαταρχην αν δεν θηλαζεις αποκλειστικα πρεπει να του παρεις γαλα για κολικους κ δευτερον μπουκαλια dr browns και σωθηκες!

Καταρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκριση και συγγνώμη που άργησα να απαντήσω. Όταν λέω έχουμε αποκλείσει τον πόνο εννοώ ότι δεν είναι σαν το απαρηγόρητο κλάμα που έχει κάποια βράδια που όντως φαίνεται να υποφέρει από κολικούς. Είναι ένα διαφορετικό παραπονιαρικο κλάμα που εμφανίζεται οποιαδήποτε ώρα της μέρας. Γεννησα με καισαρική.  Θηλάζω αποκλειστικά όσο κ οπότε θέλει  (συνήθως κάθε 2-3 ωρες). Έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές δυσκολεύεται να ρευτει και να χωνέψει αλλά και άλλες φορές είναι πολύ γκρινιάρης και νευρικός. Φαινεται να τρωει καλά και παιρνει ικανοποιητικο βαρος. Έχουμε περιπου 5 πανες με κακα τη μερα και αρκετες με τσισα. Το καλό είναι ότι το βράδυ πια κοιμόμαστε καλά, με λίγα μόνο διαλείμματα για να φάει. Όταν κλαίει τον ταΐζω, τον κάνω μπάνιο ή τον αλλάζω, του τραγουδάω, τον κουνάω ή τον πάω βόλτα. Για τους κολικούς του βαζω μια κρεμουλα στην κοιλιτσα και του δινω προβιοτικα. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Καμιά άλλη ιδέα?

Καλησπερα  

εχω κ εγω ενα αγοράκι 25 ημερών το οποίο παντα κάτι τον ενοχλεί !!!Τον θηλάζω μπορει και Ανα 1,5 ώρα κ στο 4 ωρο δίνω συμπλήρωμα παντα αλλιώς το δικό μ δεν του φθάνει ποτε !!!οσες φορές χρειάστηκε να τον αφήσω μονο με μητρικό κλαει παρα πολυ !!!αλλαξα κ εγω γάλα για τους κολικούς !!

Διαφημίσεις

Καλησπερα σας 

Εχω ενα αγοράκι 25 ημερών το οποίο το θηλάζω κ παίρνει κ συμπλήρωμα απαραίτητα ποτε δεν του αρκεί το δικό μου !!!Θηλαζω μπορει και Ανα 1,5 ώρα κ το συμπλήρωμα το δίνω αυστηρά στο 4 ωρο !!!Πειναει τόσο πολυ ή ειναι οι κολικό που τον ταλαιπωρούν !;;;

πρίν από 16 λεπτά , anastasia1986 είπε:

Καλησπερα  

εχω κ εγω ενα αγοράκι 25 ημερών το οποίο παντα κάτι τον ενοχλεί !!!Τον θηλάζω μπορει και Ανα 1,5 ώρα κ στο 4 ωρο δίνω συμπλήρωμα παντα αλλιώς το δικό μ δεν του φθάνει ποτε !!!οσες φορές χρειάστηκε να τον αφήσω μονο με μητρικό κλαει παρα πολυ !!!αλλαξα κ εγω γάλα για τους κολικούς !!

Αυτο που περιγραφεις δ ειναι κτ σπανιο.το να θηλαζει νεογεννητο ανα 1,5ωρα η κ πιο συχνα.δ ειναι λογος για συμπληρωμα

Δυστυχώς δεν εχω ακομα αρκετή ποσότητα μητρικού κ παντα πεινάει !!!Αλλαξαμε και γάλα κ πήραμε το frezylac ok ειπε ο παιδίατρος αλλα παραμένει ανήσυχος κ βλέπω οτι οταν τον θηλάζω ποτε δεν ικανοποιείται !!!

Ισως κ τπτ απο τα δυο.το μωρακι σου ηταν μεσα στην κοιλια σου εννεα μηνες,σε ακουγε,σε ενιωθε,ακουγε την καρδια σου,τρεφοταν οποτε ηθελε,ηταν ζεστα κ σκοτεινα.χρειαζεται λιγος χρονος να προσαρμοστει στον εξω κοσμο.συνηθως τους πρωτους τρεις μηνες του μωρου τους λενε το τεταρτο τριμηνο της εγκυμοσυνης.οπως κ ο θηλασμος χρειαζεται χρονο για να εδραιωθει.βγαζει γαλα;υπαρχει κτ αλλο που θα μπορουσε να δειχνει καποια δυσφορια η οτι ποναει;

πρίν από 19 λεπτά , anastasia1986 είπε:

Καλησπερα  

Aν θες να θηλάσεις, πέτα το συμπλήρωμα. Και το μωρό από όσο φαίνεται το πειράζει και κατά 99% δεν το χρειάζεται. συμπλήρωμα σε τοσο μικρό παιδί και τόσο συχνά = αποθηλασμός. Τα νεογέννητα που θηλάζουν πρέπει να τρώνε συχνά. Το κάθε 1 και 1μιση ώρα είναι πολύ συνηθισμένο

πρίν από 5 λεπτά , anastasia1986 είπε:

Δυστυχώς δεν εχω ακομα αρκετή ποσότητα μητρικού κ παντα πεινάει !!!Αλλαξαμε και γάλα κ πήραμε το frezylac ok ειπε ο παιδίατρος αλλα παραμένει ανήσυχος κ βλέπω οτι οταν τον θηλάζω ποτε δεν ικανοποιείται !!!

Δεν εχεις γάλα γιατί δεν θηλάζεις και δίνεις συμπλήρωμα. Καθε ml που δινεις σήμερα ξένο είναι ένα 1ml λιγότερο που θα παράγεις αύριο. Το πόσο γάλα παράγεις εξαρτάται από το πόσο συχνά και πόση ώρα θηλάζεις. Αφού δίνεις συμπλήρωμα, θα παράγεις κάθε μέρα και λιγότερο. 

Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , vicky86 είπε:

Ισως κ τπτ απο τα δυο.το μωρακι σου ηταν μεσα στην κοιλια σου εννεα μηνες,σε ακουγε,σε ενιωθε,ακουγε την καρδια σου,τρεφοταν οποτε ηθελε,ηταν ζεστα κ σκοτεινα.χρειαζεται λιγος χρονος να προσαρμοστει στον εξω κοσμο.συνηθως τους πρωτους τρεις μηνες του μωρου τους λενε το τεταρτο τριμηνο της εγκυμοσυνης.οπως κ ο θηλασμος χρειαζεται χρονο για να εδραιωθει.βγαζει γαλα;υπαρχει κτ αλλο που θα μπορουσε να δειχνει καποια δυσφορια η οτι ποναει;

Πρώτον σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρόνο σ κ το ενδιαφέρον σου !!!Η μαία που είχα στην κλινικη μου ειπε να κανω το εξής να δοκιμάσω θηλαστρο κ να δει ποσο βγάζω σε γενικές γραμμές !!Βγαζω γύρω στα 20-30 ml !!Μου ειπε οτι ειναι λιγο γι αυτο κ χρειάζεται συμπλήρωμα!!!Κατι αλλο να δυσφορεί πέρα απο τους κολικούς του δεν εχω εντοπίσει !!!Ειμαστε συνέχεια αγκαλιά για να ηρεμεί τις περισσότερες φορές 

Οσο δινεις συμπληρωμα το γαλα σου δ θα αυξηθει

Ποσο συμπληρωμα δινεις συνολικα;

Αν πραγματι εχεις προβλημα παραγωγης,τρωγε γαλακτογωγες τροφες,υπαρχουν κ συμπληρωματα για την αυξηση του γαλακτος.ισως χρειαζεσαι κ αντλησεις.επισης αν δινεις πιπιλα η μπιμπερο υπαρχει ο κινδυνος συγχησης θηλων

Οταν θηλαζεις νιωθεις να διψας;τρεχει γαλα απο το αλλο;ακους το μωρο να καταπινει;

Ναι διψάω τις περισσότερες φορές ,Οχι απο το αλλο δεν τρέχει γάλα!!το μωρό τις περισσότερες φορές το ακούω να καταπίνει ναι !!!Τον θηλάζω Ανα ώρα κ μισή περίπου κ απο τα δυο 30' στο καθέ στήθος !!!

Κτ σαν μαραθωνιος θηλασμου.συνεχομενος θηλασμος για ωρες.κουραστικο,δυσκολο,αλλα συμβαινει

Αν θελεις να μειωσεις το συμπληρωμα κοβε ενα μπουκαλι ανα 3ημερες περιπου η 10μλ απο καθε μπουκαλι που δινεις για να μην αγχωνεσαι κ για το ποσο τρωει

Γενικα τα μωρα που θηλαζουν ξερουμε οτι τρωνε απο τις πανες.βρεχει 6πανες;

πρίν από 12 λεπτά , anastasia1986 είπε:

Πρώτον σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρόνο σ κ το ενδιαφέρον σου !!!Η μαία που είχα στην κλινικη μου ειπε να κανω το εξής να δοκιμάσω θηλαστρο κ να δει ποσο βγάζω σε γενικές γραμμές !!Βγαζω γύρω στα 20-30 ml !!Μου ειπε οτι ειναι λιγο γι αυτο κ χρειάζεται συμπλήρωμα!!!Κατι αλλο να δυσφορεί πέρα απο τους κολικούς του δεν εχω εντοπίσει !!!Ειμαστε συνέχεια αγκαλιά για να ηρεμεί τις περισσότερες φορές 

Πόσο έπρεπε να βγάλεις, κατά τη γνώμη της?

2lz0qrohj7o75bl9.png

"Οτιδήποτε δεν έχει την ποιότητα της αµφιβολίας είναι επικίνδυνο."

πρίν από 6 λεπτά , anastasia1986 είπε:

Ναι διψάω τις περισσότερες φορές ,Οχι απο το αλλο δεν τρέχει γάλα!!το μωρό τις περισσότερες φορές το ακούω να καταπίνει ναι !!!Τον θηλάζω Ανα ώρα κ μισή περίπου κ απο τα δυο 30' στο καθέ στήθος !!!

Πόσες φορές τη μέρα θηλάζεις και πόσο συμπλήρωμα δίνεις;

Πώς κατέληξες ότι δεν έχεις γάλα; Το μωρό δεν έχει βρεγμένες πάνες; Δεν βάζει καθόλου βάρος;

Η γκρίνια δεν έχει καμία σχέση, δεν είναι κριτήριο.

On 11/10/2017 at 0:35 ΠΜ, Kate84 είπε:

Καταρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκριση και συγγνώμη που άργησα να απαντήσω. Όταν λέω έχουμε αποκλείσει τον πόνο εννοώ ότι δεν είναι σαν το απαρηγόρητο κλάμα που έχει κάποια βράδια που όντως φαίνεται να υποφέρει από κολικούς. Είναι ένα διαφορετικό παραπονιαρικο κλάμα που εμφανίζεται οποιαδήποτε ώρα της μέρας. Γεννησα με καισαρική.  Θηλάζω αποκλειστικά όσο κ οπότε θέλει  (συνήθως κάθε 2-3 ωρες). Έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές δυσκολεύεται να ρευτει και να χωνέψει αλλά και άλλες φορές είναι πολύ γκρινιάρης και νευρικός. Φαινεται να τρωει καλά και παιρνει ικανοποιητικο βαρος. Έχουμε περιπου 5 πανες με κακα τη μερα και αρκετες με τσισα. Το καλό είναι ότι το βράδυ πια κοιμόμαστε καλά, με λίγα μόνο διαλείμματα για να φάει. Όταν κλαίει τον ταΐζω, τον κάνω μπάνιο ή τον αλλάζω, του τραγουδάω, τον κουνάω ή τον πάω βόλτα. Για τους κολικούς του βαζω μια κρεμουλα στην κοιλιτσα και του δινω προβιοτικα. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Καμιά άλλη ιδέα?

Έχετε ελέγξει μήπως το μωρό έχει παλινδρόμηση και υποφέρει από αυτό; Είναι συχνό φαινόμενο κ πολλά μικρά έχουν έντονα συμπτώματα κ μέχρι να το καταλάβεις ψάχνεις να βρεις γιατί γκρινιάζουν. 

Κατα την γνώμη το διπλάσιο τουλάχιστον μου ειπε!!!Τον θηλάζω μέχρι και 7 φορές την ημέρα αλλα κ παραπάνω !!Συμπληρωμα δίνω 5 γεύματα απο 90-100ml!!Πως μπορώ να ελέγξω εαν εχει παλινδρόμηση ;ποια ειναι τα συμπτώματα ;;;

Πιστεύω ότι έχει τη φυσιολογική παλινδρόμηση που έχουν όλα τα μωράκια. Δε βγάζει συχνά γουλιτσες ούτε κάνει εμετούς. Πιο πολύ θα έλεγα ότι δυσκολεύεται να ρευτει και να χωνέψει παρόλο που τον θηλάζω αποκλειστικά. 

7 φορές η δική μου είχε φάει μονο μέχρι το μεσημέρι. Καλή μου αν θέλεις να θηλασεις πρέπει να κόψεις το συμπλήρωμα κ να βάζεις το μωρό συνέχεια στο στήθος. Μπορεί η σκόνη να το ενοχλεί και να κάνει κολικούς ή να έχει αλλεργία. Δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρβλ ακριβώς. Είναι ανήσυχο κ κλαίει;

Το θηλαστρο ποτέ δε βγάζει το γάλα που τραβάει το μωρό, αυτό είναι κανόνας. Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο τι είδους θηλαστρο έχεις. Με απλό μπορεί πχ να βγάλεις 30ml, με νοσοκομειακό 100 και το μωρό μπορεί να πιει 200. 

Βγάζει γουλιες; Ακούγεται μετα το ταισμα ένας ήχος σαν να του ανεβαίνει γαλατάκι; Έχει λόξυγκα συνεχεια; Όταν ξαπλώνει φαίνεται σα να δυσφορεί; Μπορείς να ανεβάσεις τα πόδια της κούνιας με 2 βιβλία για να πάρει μια κλιση, αυτό βοηθάει. Φυσικά, φαντάζομαι έχεις ήδη μιλήσει με τον παιδίατρο, έτσι; Για τους κολικούς βοηθάει να σηκώνεις τα ποδαράκια διπλωμενα προς την κοιλίτσα κ να τα κουνας σαν ποδήλατο. Προσπάθησε να δεις μήπως τρως κάτι κ τον πειράζει. Η δικιά μου αν έτρωγα πχ μαυρομάτικα δεν κλείναμε μάτι!

ΥΓ. Δε σχολιάζω καν την ασχετοσυνη της μαίας.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Toksp,
        Καλησπερα σας!
        Σε 10 μερες σαραντιζω.ειχα σκοπο να βγαλω εξω τη μπεμπα να ξεσκασω και εγω αφου μου ειπαν οτι βοηθαει αν και λιγο ο αντρας μου που δυσανασχετει λιγο αυτα που ακουω για το ποσο ευκολα αρρωσταινει εναι μωρακι εχω κανει πισω...οταν λεω να βγουμε μιλαω για το να τη βαλω στο αμαξι και να παμε στις γιαγιαδες η στην κολλητη μου φιλη που εχει και εκεινη 3 μηνων μωρακι...ουτε κατα διανοια βεβαια να παμε με το καροτσι εξω μιας που ημαστε και μεσα στο χειμωνα...τι κανατε εσεις με αυτο;ποτε βγαλατε τα μωρακια σας εξω;
      • Από administrator,
        πηγη
        http://www.ajronline.org/doi/full/10.2214/ajr.182.3.1820719

Διαθέσιμες συζητήσεις με tag:

θεραπεία χωρίς φαρμακευτική ουσία: φύλλα λάχανου τα οποία σύμφωνα με μαρτυρίες περιέχουν αντιφλεγμονώδεις ουσίες (τυλίξτε ένα φύλλο γύρω απο το σημείο που σας πονάει , με μεμβράνη - αφήστε το όλη την μέρα/νύχτα.) + πάγος πολλές φορές την ημέρα για λίγα λεπτά.

θεραπεία με φαρμακευτική ουσία: o θεράπων ιατρός συστήνει συνήθως ανάλογα με την περίπτωση κάποιο μή στεροειδές αντιφλεγμωνόδες. Υπάρχουν μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη που είναι συμβατά με τον θηλασμό, ζητήστε απο τον γιατρό σας να συμβουλευτεί την ιστοσελίδα  
        https://www.e-lactancia.org/

https://hhma.org/healthadvisor/aha-dequerva-rex/    ( McKesson Corporation)
      • Από aglaia,
        http://www.iatrikionline.gr/Deltio_53c_2006/6.pdf

Σας μεταφέρω μέρος της μελέτης της Ε. Ρώμα-Γιαννίκου, που είναι μια καλή κριτική και αξιολόγηση των συνηθισμένων πρακτικών των παιδιάτρων.

...Ο στόχος της θεραπείας, όταν μάλιστα αφορά σε βρέφη και μικρά παιδιά, είναι να υπάρξει ισορροπία μεταξύ της βελτίωσης των συμπτωμάτων και των επιπλοκών από την ίδια τη θεραπεία.

Είναι βέβαιο ότι η γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση υπερθεραπεύεται, επειδή τα συμπτώματα είναι συχνά και μη ειδικά, ενώ δυστυχώς δεν υπάρχει αξιόπιστη διαγνωστική δοκιμασία.

Η αντιμετώπιση περιλαμβάνει 3 σκέλη (πίνακας 10): τη μη φαρμακευτική, όπως είναι οι οδηγίες σιτίσεως, η θέση και τα ειδικά γάλατα, τη φαρμακευτική και τη χειρουργική.

Φάρμακα χρειάζονται μόνο στη βαριά παλινδρομική νόσο και λιγότερο συχνά στην ήπια και μέτρια. Πολλή συζήτηση έχει γίνει για τη θέση που πρέπει να τοποθετείται το βρέφος. Οι μελέτες με pΗ-μετρία άλλαξαν τις απόψεις που υπήρχαν παλαιότερα. Βρέθηκε (πίνακας 11) ότι η υπερυψωμένη θέση αυξάνει την παλινδρόμηση, όπως επίσης η ύπτια και η δεξιά πλάγια. Εξακολουθεί και ισχύει το πλεονέκτημα της πρηνούς υπερυψωμένης και πρηνούς οριζόντιας θέσης για τη μείωση της ΓΟΠ, αλλά ο κίνδυνος του αιφνιδίου θανάτου στερεί τα βρέφη από το πλεονέκτημα αυτής της θέσης. Η αριστερή πλάγια επίσης μειώνει τη ΓΟΠ. Παρʼ όλα αυτά, πολύ συχνά τοποθετούνται τα βρέφη στα καρεκλάκια ως βασικό μέρος της θεραπείας (εικόνα 2).

Ο όγκος και το είδος του γάλατος επηρεάζουν τη ΓΟΠ. Αυξημένος όγκος και αυξημένη ωσμωτικότητα την αυξάνουν, ενώ το υποαλλεργικό γάλα με πεπτίδια μειώνει τη ΓΟΠ. Τα γάλατα με πηκτικές ουσίες (AR) μειώνουν τις αναγωγές, αλλά αυξάνουν την έκθεση του οισοφάγου στο οξύ. Είναι
        γνωστές σε όλους οι οδηγίες για τη μη φαρμακευτική αγωγή, όπως είναι τα συχνά μικρά γεύματα, συχνό ρέψιμο, όχι άσκοπες αλλαγές γαλάτων, όχι
        πίεση στην κοιλιά μετά τη σίτιση, όχι κάπνισμα στο δωμάτιο του βρέφους και οπωσδήποτε όχι διακοπή του μητρικού θηλασμού, γιατί η παλινδρόμηση είναι λιγότερη στα θηλάζοντα.

Τα τελευταία χρόνια, η αγορά κατακλύσθηκε από τα λεγόμενα
        γάλατα για την παλινδρόμηση (AR). Δυστυχώς, η ονομασία τους και μόνο συχνά αποτελεί σχεδόν «επιτακτικό καθήκον» στον ασκούντα παιδίατρο μόλις υποψιασθεί ή διαγνώσει ΓΟΠ να τα χορηγήσει, ακόμα και θυσιάζοντας το μητρικό γάλα.
        (εδώ θα ήθελα να προσέξετε τα εισαγωγικά...)

Είναι όμως χωρίς παρενέργειες τα γάλατα αυτά; Στον πίνακα 12 φαίνονται τα οφέλη αλλά οι παρενέργειες, που είναι πολύ περισσότερες κυρίως στα νεογνά, πρόωρα και νεαρά βρέφη. Συνήθως μειώνουν τους εμέτους και εφησυχάζουν γονείς και γιατρό, όμως δε μειώνουν την παλινδρόμηση στον οισοφάγο.

Χρειάζονται οι αναγωγές γάλατα με πηκτικά; Ναι, όταν το βρέφος δεν παίρνει βάρος, παρά το γεγονός ότι λαμβάνει αρκετό γάλα, δηλαδή όταν η
        στασιμότητα βάρους οφείλεται στη μεγάλη απώλεια εμεσμάτων.

Οπωσδήποτε δεν χορηγούνται σε βρέφη με οισοφαγίτιδα, αναπνευστικά προβλήματα, πρόωρα και νεογνά και όταν υπάρχει αλλεργία στα πηκτικά. Η Ευρωπαϊκή Εταιρεία Διατροφής εκφράζει σαφώς την άποψή της για τη μείωση της κατάχρησης και την αποφυγή της χρήσης τους όταν υπάρχει πιθανότητα παρενεργειών.

....
      • Από Gummy Bear,
        Καλησπέρα κορίτσια, 

Εχει καμιά από εσάς δυσκολία στο να θηλάσει? Και τι εννοώ : γέννησα πριν 6 μέρες και ακόμη δεν έχω καταφέρει να θηλασω "κανονικά". Ο μικρός δεν θέλει και πολύ να τον ταΐζω από το στήθος, γίνεται είτε πολύ νευρικός και κλαίει ασταμάτητα είτε πιπιλαει λίγο και μετά αποκοιμάται στο στήθος μου. Προς το παρόν χρησιμοποιώ θήλαστρο και αγοραστο γάλα, γιατι ακόμα δεν έχω αρκετό δικό  μου. Πραγματικά με στεναχωρεί πάρα πολύ που δεν θέλει να καθεται στο στήθος μου.
        Δεν ξέρω αν έχετε παρόμοιες εμπειρίες.. Εμένα με κουράζει το θήλαστρο και θα ήθελα πολύ να καταφέρω να τον θηλασω..... 
      • Από [email protected],
        Σκέφτομαι αν όλα πάνε καλά μετά τον τοκετό και το μωράκι μου είναι εντάξει να τολμήσω να ταξιδέψω αμέσως μετά την έξοδο απο το μαιευτήριο απο Θεσσαλονίκη για Πάτρα. Έχει κανεις εμπειρία από τόσο μεγάλο ταξίδι και τόσο νωρίς;;; Μιλάμε για μια διάρκεια περίπου 6 ωρών ...
        Έχω εμπειρία απο πολυωρα ταξιδια με μωρό γενικά, με το Κατερινακι ανεβοκατεβαινουμε απο τεσσάρων μηνών, αλλα με το τελειως νεογέννητο σκέφτομαι οτι μήπως ειναι διαφορετικά ...
        Ο λόγος που θελω να κανω τοσο νωρίς αυτό το ταξίδι είναι γιατι επιτέλους θέλω να μπορέσουμε να γυρίσουμε στο σπιτι μας αμέσως με το μωρό και να τακτοποιηθούμε εκεί. Για όσους δεν ξέρουν την ιστορία μου να θυμίσω οτι λόγω δύσκολης εγκυμοσύνη μου, μου απαγορεύτηκε οποιαδήποτε μετακινηση ( και κίνηση γενικώς ) απο τη γιατρό μου και έτσι μετά απο διακοπες έχω "ξεμείνει" στους δικούς μου για μεγάλο χρονικό διάστημα ...
        Δεν θέλω λοιπόν μετά απο το μαιευτήριο να γυρίσω στους δικούς μου και να ξαναστριμωχτούμε τόσα άτομα + νεογέννητο στο σπιτι ... θα ειναι και γιορτες και οσο να πεις όλο και κόσμος θα θέλει να μπαινοβγαινει ... καταλαβαίνεται οτι θελω να το αποφύγω ολο αυτό... για αυτο σκέφτομαι να το τολμήσω ...
        Ποια η γνώμη σας;;;
      • Από Prince,
        Γεια σας,
        τον ΑΥΓΟΥΣΤΟ πρόκειται να φέρω στον κόσμο τον πρωτότοκο μου. αναρωτιέμαι αν μπορώ τον Σεπτέμβρη να τον πάρω και να πάμε λίγες μέρες διακοπές.
      • Από Υρω30,
        Κορίτσια καλησπέρα! θα ήθελα τα φώτα όσων έχουν γνώσεις πάνω στο θέμα του θηλασμού σε μερικά ζητήματα: έχω ένα αγοράκι 29 ημερών. Ξεκίνησα με την πρόθεση να θηλάσω αποκλειστικά αλλά στην αρχή είχαμε αρκετές αναποδιές - λίγο το βάρος που έχασε στην κλινική, λίγο ο ίκτερος που εμφάνισε μετά, έδωσα στο μικρό μου συμπλήρωμα μετά απο οδηγίες της παιδιάτρου. Το συμπλήρωμα το κόψαμε τη 12η μέρα και έκτοτε θηλάζω αποκλειστικά κάθε 2ωρο την ημέρα και 3ωρο τη νύχτα (το 3ωρο τη νύχτα έχει τύχει να γίνει κ 4ωρο κάμποσες φορές γιατί η αύπνία έχει βαρέσει κόκκινο και επιπλέον πολλές φορές με παίρνει ο ύπνος στο κρεβάτι καθιστή με το μωρό στο στήθος.) Ακριβώς επειδή τις νύχτες παρατηρώ ότι συχνά με παίρνει ο ύπνος εκεί που θηλάζω, έχω αρχίσει να αγχώνομαι και να φοβάμαι μην πάθει τίποτα το μωρό - να μου γλιστρήσει, να μην πίνει, χίλια-δυο.
        Αναρωτιόμουν, λοιπόν, εφόσον έχουμε ανακτήσει το βάρος γέννησης εδώ και 10 μέρες και έχουμε αρκετές πάνες με τσισάκια ανά μέρα, μπορώ να αραιώσω λίγο τους θηλασμούς; Να θηλάζω ανα 3ωρο την ημέρα κ 4ωρο τη νύχτα ή πρέπει να περιμένω να σαραντίσω; και πότε μπορώ να πω πως εδραιώθηκε πια ο θηλασμός; πώς θα το καταλάβω; ο μικρός μου ακόμα μπορεί να ναι και μια ωρα στο στήθος - όχι πως θηλάζει όλη την ώρα, πίνει 2-3 γουλιές, σταματά για μερικά δευτερόλεπτα, ξαναξεκινά μετά από λίγο, κάπως έτσι. Να συμπληρώσω πως η παιδίατρος είναι καλή, χρυσή και άγια, αλλά δε φαίνεται να έχει και πολλές γνώσεις επί του θηλασμού, οπότε δεν μπορώ να βασιστώ σε αυτή για συμβουλές. Το μωρό πήρε τα πάνω του με τους θηλασμούς αφού αφιέρωσα όλο το χρόνο που μπορούσα στο ίντερνετ για να ενημερωθώ όσο γινόταν - αλλά σε αυτά που ρωτάω δεν έχω καταφέρει να βρω μια ικανοποιητική απάντηση που να μη γκρεμίσει ό,τι έχουμε χτίσει ως τώρα... 
      • Από myfavouritelullaby,
        το μωρό μου είναι 11 ημερών..έχουμε ψιλοθεματάκι με το φαγητό αλλά κατα τα άλλα βγήκε τελειόμηνο κ υγιέστατο.
        αυτό που με προβληματίζει είνει οτι κλαίει συνέχεια κ δεν ηρεμεί πάνω μου (όχι πάντα δηλαδή) ενώ στον μπαμπά ή στις γιαγιάδες ηρεμεί!
        πάντα πίστευα οτι στη μαμά ηρεμούν τα νεογέννητα!
        είμαι βέβαια λίγο αγχωμένη κ ίσως το εισπράττει..καμιά ιδέα?