Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνεχές κλάμα


Kate84

Recommended Posts

Γεια σας. Έχω ένα νεογέννητο αγοράκι  45 ημερών και αντιμετωπίζουμε ένα πρόβλημα. Όσες ώρες είναι ξύπνιος  (περίπου 10 την ημέρα και κυρίως απόγευμα και βράδυ) κλαίει κ συχνά τσιρίζει. Έχουμε αποκλείσει την πείνα, τη νύστα, το κρύο ή τη ζέστη, τον πόνο,  την αδιαθεσία. Κάποιες φορές Ίσως έχει κολικούς, αλλά ακόμα και όταν δεν πονάει γκρινιάζει ασταμάτητα ο,τι και να κάνουμε . Δεν μπορεί να ηρεμήσει ούτε αυτός ούτε εμείς.  Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα? Τι κάνατε? Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

15 ώρες πρίν, Kate84 είπε:

Γεια σας. Έχω ένα νεογέννητο αγοράκι  45 ημερών και αντιμετωπίζουμε ένα πρόβλημα. Όσες ώρες είναι ξύπνιος  (περίπου 10 την ημέρα και κυρίως απόγευμα και βράδυ) κλαίει κ συχνά τσιρίζει. Έχουμε αποκλείσει την πείνα, τη νύστα, το κρύο ή τη ζέστη, τον πόνο,  την αδιαθεσία. Κάποιες φορές Ίσως έχει κολικούς, αλλά ακόμα και όταν δεν πονάει γκρινιάζει ασταμάτητα ο,τι και να κάνουμε . Δεν μπορεί να ηρεμήσει ούτε αυτός ούτε εμείς.  Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα? Τι κάνατε? Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη. 

Καλησπερα..οταν λες αποκλεισατε τον πονο;;;;πως ακριβως το κανατε;ειχα κ εγω ενα πολυυυυ γκρινιαρικο μωρο.απο κολικους απο πεινα ...δεν ξερω.στους εξι μηνες παντως σταματησα το θηλασμο γιατι δεν ειχα καθολου γαλα.του εδωσα σκονη και η γκρινια συνεχιζοταν.αλλαξα το γαλα και εδωσα το ok της frezylac.αυτο ηταν το ηρεμιστικο του..σταματησαν ολα και κοιμοταν και ολο το βραδυ.κατι του φταιει και του δικου σου....δεν μπορει...

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια ερώτηση ήθελα να κάνω κ εγώ πως αποκλεισατε τον πόνο;;; Συνήθως τα μωράκια όταν κλαινε από το απόγευμα κ μετά είναι από τους κολικούς αλλά έχετε αποκλείσει μήπως έχει κάποια ελαφρυα αλεργία η δυσανεξία η κρυφή γοπ;Και δε μας γράφεις αν θυλαζεις η αν δίνεις ξένος αν κάνει κακακια του κανονικά; για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε καλύτερα;; Μήπως προσπαθητε να το βάλετε σε πρόγραμμα κ αυτό τον εκνευρίζει;; Ίσως όμως να είναι κ το φυσικό του σαν παιδάκι έτσι κ να το ξεπεράσει σιγά σιγά με το καιρό αλλά μωράκια είναι ποιο γκρινιαρικα αλλά ποιο ήρεμα

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Πώς αποκλείσατε το να πονάει; 

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο ποια είναι η ρουτίνα σας, τι τρώει και κάθε πότε, πόσο κοιμάται και πού, και τι κάνετε για να το ηρεμήσετε;

Link to comment
Share on other sites

 Δε νομίζω ότι είναι φυσιολογικό να κλαίει συνέχεια....

Έχουμε γνωστούς σε χώρα του εξωτερικού που ήταν τρεις μήνες με το μωρό να κλαίει α-διά-κοπα και κανένας δεν τους είχε πει να πάνε  σε οστεοπαθητικό (!)  για μωρά που ελέγχει αν τα κόκκαλα είναι σε σωστή θέση μετά από φυσικό τοκετό .  Το μωρό έκλαιγε επειδή πόναγε και μετά από τις επισκέψεις, σταμάτησε να πονάει. Κανείς δεν τους το είχε πει, κ οι παιδίατροι δεν τους το είχαν προτείνει, μέσω τρίτων το έμαθαν και σώθηκαν!!! 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορεις να εισαι σιγουρη οτι δεν ποναει.κατι το ενοχλει το παιδι κ κλαιει κ το πιο πιθανο ειναι οι κολικοι!ικαταρχην αν δεν θηλαζεις αποκλειστικα πρεπει να του παρεις γαλα για κολικους κ δευτερον μπουκαλια dr browns και σωθηκες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καταρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκριση και συγγνώμη που άργησα να απαντήσω. Όταν λέω έχουμε αποκλείσει τον πόνο εννοώ ότι δεν είναι σαν το απαρηγόρητο κλάμα που έχει κάποια βράδια που όντως φαίνεται να υποφέρει από κολικούς. Είναι ένα διαφορετικό παραπονιαρικο κλάμα που εμφανίζεται οποιαδήποτε ώρα της μέρας. Γεννησα με καισαρική.  Θηλάζω αποκλειστικά όσο κ οπότε θέλει  (συνήθως κάθε 2-3 ωρες). Έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές δυσκολεύεται να ρευτει και να χωνέψει αλλά και άλλες φορές είναι πολύ γκρινιάρης και νευρικός. Φαινεται να τρωει καλά και παιρνει ικανοποιητικο βαρος. Έχουμε περιπου 5 πανες με κακα τη μερα και αρκετες με τσισα. Το καλό είναι ότι το βράδυ πια κοιμόμαστε καλά, με λίγα μόνο διαλείμματα για να φάει. Όταν κλαίει τον ταΐζω, τον κάνω μπάνιο ή τον αλλάζω, του τραγουδάω, τον κουνάω ή τον πάω βόλτα. Για τους κολικούς του βαζω μια κρεμουλα στην κοιλιτσα και του δινω προβιοτικα. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Καμιά άλλη ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα  

εχω κ εγω ενα αγοράκι 25 ημερών το οποίο παντα κάτι τον ενοχλεί !!!Τον θηλάζω μπορει και Ανα 1,5 ώρα κ στο 4 ωρο δίνω συμπλήρωμα παντα αλλιώς το δικό μ δεν του φθάνει ποτε !!!οσες φορές χρειάστηκε να τον αφήσω μονο με μητρικό κλαει παρα πολυ !!!αλλαξα κ εγω γάλα για τους κολικούς !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σας 

Εχω ενα αγοράκι 25 ημερών το οποίο το θηλάζω κ παίρνει κ συμπλήρωμα απαραίτητα ποτε δεν του αρκεί το δικό μου !!!Θηλαζω μπορει και Ανα 1,5 ώρα κ το συμπλήρωμα το δίνω αυστηρά στο 4 ωρο !!!Πειναει τόσο πολυ ή ειναι οι κολικό που τον ταλαιπωρούν !;;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , anastasia1986 είπε:

Καλησπερα  

εχω κ εγω ενα αγοράκι 25 ημερών το οποίο παντα κάτι τον ενοχλεί !!!Τον θηλάζω μπορει και Ανα 1,5 ώρα κ στο 4 ωρο δίνω συμπλήρωμα παντα αλλιώς το δικό μ δεν του φθάνει ποτε !!!οσες φορές χρειάστηκε να τον αφήσω μονο με μητρικό κλαει παρα πολυ !!!αλλαξα κ εγω γάλα για τους κολικούς !!

Αυτο που περιγραφεις δ ειναι κτ σπανιο.το να θηλαζει νεογεννητο ανα 1,5ωρα η κ πιο συχνα.δ ειναι λογος για συμπληρωμα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν εχω ακομα αρκετή ποσότητα μητρικού κ παντα πεινάει !!!Αλλαξαμε και γάλα κ πήραμε το frezylac ok ειπε ο παιδίατρος αλλα παραμένει ανήσυχος κ βλέπω οτι οταν τον θηλάζω ποτε δεν ικανοποιείται !!!

Link to comment
Share on other sites

Ισως κ τπτ απο τα δυο.το μωρακι σου ηταν μεσα στην κοιλια σου εννεα μηνες,σε ακουγε,σε ενιωθε,ακουγε την καρδια σου,τρεφοταν οποτε ηθελε,ηταν ζεστα κ σκοτεινα.χρειαζεται λιγος χρονος να προσαρμοστει στον εξω κοσμο.συνηθως τους πρωτους τρεις μηνες του μωρου τους λενε το τεταρτο τριμηνο της εγκυμοσυνης.οπως κ ο θηλασμος χρειαζεται χρονο για να εδραιωθει.βγαζει γαλα;υπαρχει κτ αλλο που θα μπορουσε να δειχνει καποια δυσφορια η οτι ποναει;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , anastasia1986 είπε:

Καλησπερα  

εχω κ εγω ενα αγοράκι 25 ημερών το οποίο παντα κάτι τον ενοχλεί !!!Τον θηλάζω μπορει και Ανα 1,5 ώρα κ στο 4 ωρο δίνω συμπλήρωμα παντα αλλιώς το δικό μ δεν του φθάνει ποτε !!!οσες φορές χρειάστηκε να τον αφήσω μονο με μητρικό κλαει παρα πολυ !!!αλλαξα κ εγω γάλα για τους κολικούς !!

Aν θες να θηλάσεις, πέτα το συμπλήρωμα. Και το μωρό από όσο φαίνεται το πειράζει και κατά 99% δεν το χρειάζεται. συμπλήρωμα σε τοσο μικρό παιδί και τόσο συχνά = αποθηλασμός. Τα νεογέννητα που θηλάζουν πρέπει να τρώνε συχνά. Το κάθε 1 και 1μιση ώρα είναι πολύ συνηθισμένο

πρίν από 5 λεπτά , anastasia1986 είπε:

Δυστυχώς δεν εχω ακομα αρκετή ποσότητα μητρικού κ παντα πεινάει !!!Αλλαξαμε και γάλα κ πήραμε το frezylac ok ειπε ο παιδίατρος αλλα παραμένει ανήσυχος κ βλέπω οτι οταν τον θηλάζω ποτε δεν ικανοποιείται !!!

Δεν εχεις γάλα γιατί δεν θηλάζεις και δίνεις συμπλήρωμα. Καθε ml που δινεις σήμερα ξένο είναι ένα 1ml λιγότερο που θα παράγεις αύριο. Το πόσο γάλα παράγεις εξαρτάται από το πόσο συχνά και πόση ώρα θηλάζεις. Αφού δίνεις συμπλήρωμα, θα παράγεις κάθε μέρα και λιγότερο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , vicky86 είπε:

Ισως κ τπτ απο τα δυο.το μωρακι σου ηταν μεσα στην κοιλια σου εννεα μηνες,σε ακουγε,σε ενιωθε,ακουγε την καρδια σου,τρεφοταν οποτε ηθελε,ηταν ζεστα κ σκοτεινα.χρειαζεται λιγος χρονος να προσαρμοστει στον εξω κοσμο.συνηθως τους πρωτους τρεις μηνες του μωρου τους λενε το τεταρτο τριμηνο της εγκυμοσυνης.οπως κ ο θηλασμος χρειαζεται χρονο για να εδραιωθει.βγαζει γαλα;υπαρχει κτ αλλο που θα μπορουσε να δειχνει καποια δυσφορια η οτι ποναει;

 

Πρώτον σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρόνο σ κ το ενδιαφέρον σου !!!Η μαία που είχα στην κλινικη μου ειπε να κανω το εξής να δοκιμάσω θηλαστρο κ να δει ποσο βγάζω σε γενικές γραμμές !!Βγαζω γύρω στα 20-30 ml !!Μου ειπε οτι ειναι λιγο γι αυτο κ χρειάζεται συμπλήρωμα!!!Κατι αλλο να δυσφορεί πέρα απο τους κολικούς του δεν εχω εντοπίσει !!!Ειμαστε συνέχεια αγκαλιά για να ηρεμεί τις περισσότερες φορές 

Link to comment
Share on other sites

Οσο δινεις συμπληρωμα το γαλα σου δ θα αυξηθει

Ποσο συμπληρωμα δινεις συνολικα;

Αν πραγματι εχεις προβλημα παραγωγης,τρωγε γαλακτογωγες τροφες,υπαρχουν κ συμπληρωματα για την αυξηση του γαλακτος.ισως χρειαζεσαι κ αντλησεις.επισης αν δινεις πιπιλα η μπιμπερο υπαρχει ο κινδυνος συγχησης θηλων

Οταν θηλαζεις νιωθεις να διψας;τρεχει γαλα απο το αλλο;ακους το μωρο να καταπινει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι διψάω τις περισσότερες φορές ,Οχι απο το αλλο δεν τρέχει γάλα!!το μωρό τις περισσότερες φορές το ακούω να καταπίνει ναι !!!Τον θηλάζω Ανα ώρα κ μισή περίπου κ απο τα δυο 30' στο καθέ στήθος !!!

Link to comment
Share on other sites

Κτ σαν μαραθωνιος θηλασμου.συνεχομενος θηλασμος για ωρες.κουραστικο,δυσκολο,αλλα συμβαινει

Αν θελεις να μειωσεις το συμπληρωμα κοβε ενα μπουκαλι ανα 3ημερες περιπου η 10μλ απο καθε μπουκαλι που δινεις για να μην αγχωνεσαι κ για το ποσο τρωει

Γενικα τα μωρα που θηλαζουν ξερουμε οτι τρωνε απο τις πανες.βρεχει 6πανες;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , anastasia1986 είπε:

 

Πρώτον σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρόνο σ κ το ενδιαφέρον σου !!!Η μαία που είχα στην κλινικη μου ειπε να κανω το εξής να δοκιμάσω θηλαστρο κ να δει ποσο βγάζω σε γενικές γραμμές !!Βγαζω γύρω στα 20-30 ml !!Μου ειπε οτι ειναι λιγο γι αυτο κ χρειάζεται συμπλήρωμα!!!Κατι αλλο να δυσφορεί πέρα απο τους κολικούς του δεν εχω εντοπίσει !!!Ειμαστε συνέχεια αγκαλιά για να ηρεμεί τις περισσότερες φορές 

Πόσο έπρεπε να βγάλεις, κατά τη γνώμη της?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , anastasia1986 είπε:

Ναι διψάω τις περισσότερες φορές ,Οχι απο το αλλο δεν τρέχει γάλα!!το μωρό τις περισσότερες φορές το ακούω να καταπίνει ναι !!!Τον θηλάζω Ανα ώρα κ μισή περίπου κ απο τα δυο 30' στο καθέ στήθος !!!

Πόσες φορές τη μέρα θηλάζεις και πόσο συμπλήρωμα δίνεις;

Πώς κατέληξες ότι δεν έχεις γάλα; Το μωρό δεν έχει βρεγμένες πάνες; Δεν βάζει καθόλου βάρος;

Η γκρίνια δεν έχει καμία σχέση, δεν είναι κριτήριο.

Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2017 at 0:35 ΠΜ, Kate84 είπε:

Καταρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκριση και συγγνώμη που άργησα να απαντήσω. Όταν λέω έχουμε αποκλείσει τον πόνο εννοώ ότι δεν είναι σαν το απαρηγόρητο κλάμα που έχει κάποια βράδια που όντως φαίνεται να υποφέρει από κολικούς. Είναι ένα διαφορετικό παραπονιαρικο κλάμα που εμφανίζεται οποιαδήποτε ώρα της μέρας. Γεννησα με καισαρική.  Θηλάζω αποκλειστικά όσο κ οπότε θέλει  (συνήθως κάθε 2-3 ωρες). Έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές δυσκολεύεται να ρευτει και να χωνέψει αλλά και άλλες φορές είναι πολύ γκρινιάρης και νευρικός. Φαινεται να τρωει καλά και παιρνει ικανοποιητικο βαρος. Έχουμε περιπου 5 πανες με κακα τη μερα και αρκετες με τσισα. Το καλό είναι ότι το βράδυ πια κοιμόμαστε καλά, με λίγα μόνο διαλείμματα για να φάει. Όταν κλαίει τον ταΐζω, τον κάνω μπάνιο ή τον αλλάζω, του τραγουδάω, τον κουνάω ή τον πάω βόλτα. Για τους κολικούς του βαζω μια κρεμουλα στην κοιλιτσα και του δινω προβιοτικα. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Καμιά άλλη ιδέα?

Έχετε ελέγξει μήπως το μωρό έχει παλινδρόμηση και υποφέρει από αυτό; Είναι συχνό φαινόμενο κ πολλά μικρά έχουν έντονα συμπτώματα κ μέχρι να το καταλάβεις ψάχνεις να βρεις γιατί γκρινιάζουν. 

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνώμη το διπλάσιο τουλάχιστον μου ειπε!!!Τον θηλάζω μέχρι και 7 φορές την ημέρα αλλα κ παραπάνω !!Συμπληρωμα δίνω 5 γεύματα απο 90-100ml!!Πως μπορώ να ελέγξω εαν εχει παλινδρόμηση ;ποια ειναι τα συμπτώματα ;;;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι έχει τη φυσιολογική παλινδρόμηση που έχουν όλα τα μωράκια. Δε βγάζει συχνά γουλιτσες ούτε κάνει εμετούς. Πιο πολύ θα έλεγα ότι δυσκολεύεται να ρευτει και να χωνέψει παρόλο που τον θηλάζω αποκλειστικά. 

Link to comment
Share on other sites

7 φορές η δική μου είχε φάει μονο μέχρι το μεσημέρι. Καλή μου αν θέλεις να θηλασεις πρέπει να κόψεις το συμπλήρωμα κ να βάζεις το μωρό συνέχεια στο στήθος. Μπορεί η σκόνη να το ενοχλεί και να κάνει κολικούς ή να έχει αλλεργία. Δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρβλ ακριβώς. Είναι ανήσυχο κ κλαίει;

Το θηλαστρο ποτέ δε βγάζει το γάλα που τραβάει το μωρό, αυτό είναι κανόνας. Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο τι είδους θηλαστρο έχεις. Με απλό μπορεί πχ να βγάλεις 30ml, με νοσοκομειακό 100 και το μωρό μπορεί να πιει 200. 

Βγάζει γουλιες; Ακούγεται μετα το ταισμα ένας ήχος σαν να του ανεβαίνει γαλατάκι; Έχει λόξυγκα συνεχεια; Όταν ξαπλώνει φαίνεται σα να δυσφορεί; Μπορείς να ανεβάσεις τα πόδια της κούνιας με 2 βιβλία για να πάρει μια κλιση, αυτό βοηθάει. Φυσικά, φαντάζομαι έχεις ήδη μιλήσει με τον παιδίατρο, έτσι; Για τους κολικούς βοηθάει να σηκώνεις τα ποδαράκια διπλωμενα προς την κοιλίτσα κ να τα κουνας σαν ποδήλατο. Προσπάθησε να δεις μήπως τρως κάτι κ τον πειράζει. Η δικιά μου αν έτρωγα πχ μαυρομάτικα δεν κλείναμε μάτι!

 

ΥΓ. Δε σχολιάζω καν την ασχετοσυνη της μαίας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...