Recommended Posts

On 24/7/2020 at 9:52 ΜΜ, Chelou είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ελπίζω να είστε όλες καλά, μετά από τόσο καιρό. Είμαι 27 χρονων. Τον Μάρτιο, μέσα στον εγκλεισμό μου προέκυψε ένας τρομερός πονος δεξιά στο έντερο και πισω στο ορθό και το βράδυ κοιμόμουν στο πλάι. Μου κράτησε 4-5 μέρες και ο πόνος έφυγε με διατροφή αλλα μου άφησε μια δυσκοιλιοτητα σε σημείο να πηγαίνω μια στις 10 μέρες τουαλέτα και να μην έχω καθόλου όρεξη. Τον Μάιο ένα πρωί ξύπνησα με απίστευτο πονο και καψιμο στην ουρηθρα, κατά την ούρηση και μετά. Πηγα σε διάφορους γιατρούς με καθαρές καλλιέργειες ούρων. Μου έλεγαν ότι θα πρέπει να μάθω να ζω με αυτο και οτι ειναι στο μυαλο μου. Πήρα μονη μου πρωτοβουλία και έκανα καλλιέργεια κολπικου και ουρηθρικου υγρού σε ενα εξειδικευμένο μικροβιολογικο στο Χαλάνδρι. Μου βρηκαν στρεπτοκοκο και σταφυλοκοκκο. Η μικροβιολογος με εστειλε σε λοιμωξιολογο. Ο λοιμωξιολογος είπε ότι δεν μπορεί να μου δώσει αντιβίωση και οτι θα κάνω άσκοπα εξετάσεις μέχρι που θα καταλήξω σε ιατρείο χρόνιου πόνου. Σήμερα πήγα σε ένα ουρολογο πολυ γνωστό για την κυστιτιδα και μου είπε ότι έχω χρονια τριγωνιτιδα. Θα ήθελα να πάρω όμως και αλλη γνώμη ουρολογου, γιατι η μεθοδολογία του αφήνει αμφιβολίες...Εσείς με ποιον ουρολογο βοηθηκατε; Μπορείτε σας παρακαλώ να μου προτείνετε καποιον σε προσωπικό μήνυμα, εάν δεν το επιτρέπει το σαιτ; Περνάω δύσκολα...Ευχαριστώ 

Καλησπέρα σου! Έχεις κανένα νέο από τότε ; 

Διαφημίσεις

On 27/1/2022 at 6:18 ΜΜ, Kk.indp είπε:

Καλησπερα και  εγω ειχα ουρολπιμωξεις στο παρελθον μου περνουσαν με ciproxin 2 φορες το χρονο

Ωσπου εγινα 36 επαθα ουρολοιμωξη στις διακοπες...κ απο τοτε 6 μηνες ταλαιπωρουμαι

Εχω παει σε 4 ουρολογους 2 γυναικολογους

Εχω μονιμο βαρος στη κυστη συχνοουρια κ ενιοτε παρα πολυ ενοχληση στην ουρηθρα!

Υποφερω...

Εχω παρει ciproxin

Furoline για λιγο κ μετα μου το εκοψαν δε ξερω αν επρεπε..

Fosfocine

Μετα μου βρηκαν ουρεοπλασμα

Vibramicin και rulid 

Μου διεγνωσαν επειτα τριγωνιτιδα

Και κατεληξα σε αντισπασμωδικα lyrinel 10mg

Και βελτιωθηκα λιγο αλλα δεν ειμαι καλα ποτε δεν εγινα οπως πριν...και δεν εχω κ παιδακι...κ υποφερω στη σκεψη οτι δε θα ειμαι πια ποτε φυσιολογικη

Οι μονες μερες που νιωθω καλα ειναι οταν εχω περιοδο.

Εχετε βρει κατι;

Κανένα νεότερο;;

Καλησπερα και  εγω ειχα ουρολπιμωξεις στο παρελθον μου περνουσαν με ciproxin 2 φορες το χρονο

Ωσπου εγινα 36 επαθα ουρολοιμωξη στις διακοπες...κ απο τοτε 6 μηνες ταλαιπωρουμαι

Υποφερω...

Εχω παρει ciproxin

Fosfocine

Vibramicin και rulid 

Και βελτιωθηκα λιγο αλλα δεν ειμαι καλα ποτε δεν εγινα οπως πριν...και δεν εχω κ παιδακι...κ υποφερω στη σκεψη οτι δε θα ειμαι πια ποτε φυσιολογικη

Εχετε βρει κατι;

Κι εγώ υποφέρω χρόνια απο ενόχληση στην ουρήθρα τσούξιμο κτλ.Ειχα πάει σε ουρολόγο στην Θεσσαλονίκη και μου είχε πει να φροντίζω την υγεία του κόλπου γιατί ότι υπάρχει εκεί πάει και τη ουρήθρα.Μου είχε δώσει κάτι υπόθετα για την χλωρίδα του κόλπου. Δεν τα πήρα όλα όμως κατάλαβα ότι όντως σχετίζεται με κολπιτιδες.

Υποφερω...

Εχω παρει ciproxin

Fosfocine

Vibramicin και rulid 

Εχετε βρει κατι;

On 14/7/2022 at 2:46 ΜΜ, despoina34 είπε:

Κανένα νεότερο;;

Ειμαι τελειως καλα με τα lyrinel

Ολα ηταν ορμονικα πασχω απο προωρη ωοθηκικη ανεπαρκεια...δειτε τις ορμονες της γονιμοτητας σας κ ολα τα συναφη

Εμενα πυροδοτηθηκε απο ουρολοιμωξη αλλα εμεινε λογω προωρης εμμηνοπαυσης

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από katerina77,
        Καλησπέρα.
        Σήμερα πήρα τις εξετάσεις για μια απο τις εξετάσεις του προγεννητικού ελέγχου και έδειξε οτι έχω ureaplasma.
        θα πάω με τις εξετάσεις στη γυναικολόγο μου να τις δεί αλλά ηθελα να ρωτήσω αν σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο και πως το αντιμετωπίσατε.
        Ευχαριστώ,
      • Από STROUMFITA30,
        Κι εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα ουρεόπλασμα, το οποίο είναι κυρίως σεξουαλικώς μεταδιδόμενο...πήρα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης εριθροσίν στο πρώτο τρίμηνο και ζιθρομάξ στο δευτερο και τριτο τρίμηνο.Μόλις γέννησα κι έκανα εξετάσεις φάνηκε ότι είχε αντιμετωπιστεί..Ο γιατρός μου είπε ότι σύμφωνα με καποιες μελέτες αυξάνει τον κίνδυνο αποβολών. Το καλό πάντως είναι ότι το ουρεάπλασμα βοηθά κατά κάποιο τρόπο τον τραχηλο να διασταλεί γρηγορότερα κατά τη διάρκεια του τοκετού, οπότε μια και είσαι 35η εβδομάδα με το καλό!!!
      • Από Noelia84,
        Καλησπέρα σας ,
        Τον Μάρτιο  του 2021 έκανα  την εγγραφή της κόρης μου σε Δημόσιο προνήπιο και αφού κατέθεσα και τα πρωτότυπα δικαιολογητικά στο σχολείο , τον Μάιο με ενημέρωσαν ότι έκαναν της αίτηση μας δεκτή . Κατά την κατάθεση των πρωτότυπων δικαιολογητικών ενημέρωσα ότι η κόρη μου είχε νοσηλευτεί 2 φορές με πυρετικούς σπασμούς . Με ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτό απλά να ενημερώσω την νηπιαγωγό όταν θα γίνει ο αγιασμός . Ακολούθησα την οδηγία της τότε διευθύντριας κ ενημέρωσα την εκπαιδευτικό . Έπειτα από αρκετές ημέρες αντιπαραθέσεων και χωρίς να έχω εγγράφως κάποια απάντηση , με ενημέρωσαν προφορικά ότι δεν μπορούν να δεχτούν το παιδί στο σχολείο και ότι θα πρέπει να υπάρχει σχολικός νοσηλευτής να την προσέχει και άλλα ή να υπογράψω εγώ κ ο σύζυγος υπεύθυνη δήλωση ότι οι νηπιαγωγοί δεν φέρουν καμία ευθύνη σε περίπτωση που το παιδί πάθει πυρετικούς σπασμούς και η μόνη τους υποχρέωση είναι να ενημερώσουν τους γονείς ... έχει αντιμετωπίσει κάποιος τέτοιο πρόβλημα με το σχολείο ; Τι μπορώ να κάνω ; Ενώ υπάρχει εγγραφή μπορούν αφού έχει ξεκινήσει η χρόνια να αρνηθούν την φοίτηση ; Πραγματικά είμαι σε απόγνωση ... Συγνώμη για το σεντόνι ...
      • Από [email protected],
        ΠΥΡΕΤΙΚΟΙ Η ΜΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΝΕΟ ΚΑΙ ΑΝΥΠΟΨΙΑΣΤΟ ΓΟΝΙΟ.
        ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΘΕΜΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΟ.
        ΟΙ ΠΥΡΕΤΙΚΟΙ ΣΠΑΣΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΗΘΙΣΜΈΝΟΙ. ΟΤΑΝ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝΕΒΑΊΝΕΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΠΥΡΕΤΟΣ Η' ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΟΧΩΡΕΙ ΕΥΚΟΛΑ. Ο ΣΠΥΡΟΣ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 15 ΜΗΝΩΝ ΟΤΑΝ ΞΑΦΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΧΑΜΕ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΓΥΡΙΣΑ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΛΉΘΑΡΓΟ ΕΙΧΑΝ ΓΥΡΙΣΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΣΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ. ΤΡΟΜΑΞΑ ΠΟΛΥ ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΤΟΝ ΕΧΑΣΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚ. ΣΤΗΝ ΣΚΑΛΑ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΑΝΕΒΑΖΑ ΕΚΑΝΕ ΣΑΝ ΨΑΡΙ. ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ ΠΟΤΕ. ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΠΥΡΕΤΙΚΟΙ ΣΠΑΣΜΟΙ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΓΕΝΙΚΑ. ΠΕΡΑΣΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑ 8ΜΗΝΩ ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΒΑ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΩ ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΠΡΩΙΑ ΕΙΧΕ ΑΜΥΓΔΑΛΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ. ΗΜΟΥΝΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ STESOLID ΕΝΑ ΥΠΟΘΕΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΥΠΟΧΩΡΗΣΑΝ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ 10ΜΗΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΞΥΠΝΗΣΕ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ Η ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΞΥΠΝΗΣΕ ΕΓΩ ΤΟΝ ΣΉΚΩΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΛΑΙΓΕ ΜΕ ΛΙΓΜΟΥΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΕΠΑΦΗ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΠΕΣΕ ΣΕ ΛΥΘΑΡΓΟ ΟΠΩΣ ΤΟΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΠΑΣΜΟΥΣ. Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΥΠΕΘΕΣΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΚΑΝΕ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΣΠΑΣΜΩΝ ΠΡΙΝ ΤΟ ΣΗΚΩΣΩ ΕΝΩ ΗΤΑΝ ΑΠΥΡΕΤΟΣ. ΚΑΝΑΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΟΛΕΣ ΚΑΛΕΣ. ΝΌΜΙΖΑ ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΣΧΕΔΟΝ ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΕΙΧΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΑ ΒΑΣΑΝΑ ΜΑΣ. ΠΡΙΝ ΤΡΕΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΚΑΙΓΕ ΕΙΧΕ 39 ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΠΕΦΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΠΗΓΑΜΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑΛΛΟΝ ΙΩΣΗ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΦΥΓΟΥΜΕ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΣΠΑΣΜΩΝ. ΕΒΓΑΖΕ ΑΦΡΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΔΕΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΣΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 1ΩΡΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΛΉΘΑΡΓΟ ΠΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕΤΑ. ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΓΩ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΙΓΗ ΖΩΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΑΠΟΜΕΊΝΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΗ ΕΠΙΛΗΨΙΑ ΠΑΡΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΠΗΡΑ ΛΑΘΟΣ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΥΡΕΤΙΚΟΙ ΣΠΑΣΜΟΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΓΩΓΗ ΑΛΛΑ Η ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΧΟΡΗΓΏ STESOLID (ΕΝΑ ΥΠΟΘΕΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑΡΚΩΤΙΚΟ) ΕΠΙ ΠΥΡΕΤΟΥ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ 24ΩΡΟ. ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΩΡΑΙΑ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΣΑ ΧΑΜΕΝΟ ΤΟ ΚΑΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΟΝΑΕΙ Η ΨΥΧΗ. Η ΑΓΩΓΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΑΝ ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΠΙΛΗΨΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΤΟΤΕ.
      • Από Stam,
        Καλημέρα σε όλες,
        θα ήθελα να σας περιγράψω εν συντόμως την τελευταία εμπειρία που είχα από την επίσκεψη μου στη γυναικολόγο μου. Πήγα λοιπόν για να κάνω το ετήσιο pap test, αλλά εστάθει αδύνατο διότι μόλις μου έβαλε αυτό το πλαστικό εργαλείο μιας χρήσης για να ανοίξει ο κόλπος και δεν θυμάμαι τώρα πως ακριβώς λέγεται, άρχισα να αιμορραγώ...... Μου εξήγησε λοιπόν ότι έχω τραχηλίτιδα, ότι θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί με κάποια φαρμακευτική αγωγή και μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα θα ξαναπήγαινα για να κάνουμε το pap test. Η απορία μου ήταν μεγάλη διότι δεν είχα κανένα σύμπτωμα μέχρι εκείνη τη στιγμή, ούτε αίμα, ούτε υγρά ούτε τίποτα, τίποτα, τίποτα....... Μου εξήγησε λοιπόν ότι η τραχηλίτιδα αυτή δεν έχει προκληθεί πιθανώς από κάποιο μικρόβιο, ΑΛΛΑ από τους 2 φυσιολογικούς τοκετούς που είχα. Ότι ο τράχηλος δηλαδή έχει ήδη ανοίξει 2 φορές και το επάνω μέρος του είναι πιο έξω από το κάτω και αυτό δημιουργεί το αίμα..... ή κάτι τέτοιο. Έφυγα λοιπόν αρκετά προβληματισμένη περιμένοντας να περάσει ο καιρός για να κάνω επιτέλους το πολυπόθητο pap test .... το οποίο και έκανα!!! Επειδή όμως δεν είχα καλυφθεί από την απάντηση της - αν και τη θεωρώ κορυφαία επιστήμονα αλλά και άνθρωπο - αποφάσισα να κάνω και μια καλλιέργεια κολπικού εκκρίματος. Τα αποτελέσματα ήταν τα εξής: καλλιέργεια κολπικού εκκρίματος - αρνητική με ευρήματα φυσιολογικής χλωρίδας και papa test: κατηγορία I, II με αλλοιώσεις τραχηλίτιδας. Η απάντηση της γυναικολόγου μου ήταν ότι το test είναι πολύ καλό και ότι δεν χρειάζεται να κάνω καμία άλλη θεραπεία, ούτε με φάρμακα, ούτε με καυτηριάσεις. Οι καυτηριάσεις γινόντουσαν παλιά, ενώ τώρα εάν δεν πρόκειται για κάποιο μικρόβιο ή κάποιον ιό (κονδυλωμάτων κ.λ.π.) σε γυναίκες που έχουν γεννήσει με φυσιολογικό τοκετό, το αφήνουμε έτσι γιατί είναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ
        Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι εάν είχατε κι εσείς παρόμοια εμπειρία ή αν έχετε ξανακούσει κάτι σχετικό, γιατί δεν έχω καλυφθεί με την απάντηση της γιατρού μου αν και επαναλαμβάνω ότι την έχω τσεκάρει αρκετές φορές και μέχρι στιγμής ήταν πάντα σωστή σε οποιαδήποτε συμβουλή μου έδωσε..........
      • Από xanthippi,
        Καλημέρα κορίτσια,

κάναμε τον υπέρηχο Β' επιπέδου στις 22/2 και μας είπαν για ενδεχόμενο "συγγενή καταρράκτη". Τα χάσαμε όπως καταλαβαίνετε! Ουσιαστικά βλέπουν υπερηχογένεια στα ματάκια του μωρού και το εξηγούν έτσι. Βέβαια λόγω του ότι ο μικρός έχει λίγο πιο μικρά μάτια από τον μέσο όρο (αλλά μέσα στα φυσιολογικά όρια) κάναμε διάφορες εξετάσεις (μαγνητική εμβρύου και αμνιο όπου περιμένουμε τα αποτελέσματα) για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο συνδρόμων. Όλες οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι εξαιρετικές όπως και η ανάπτυξη του παιδιού. Όπως καταλαβαίνετε ήταν μια εβδομάδα πάρα πολύ δύσκολη για εμάς και ελπίζουμε για το καλύτερο!
        Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποια μανούλα ή μελλοντική μανούλα που να έχει αντιμετωπίσει αυτή την κατάσταση.
        Μας είπαν ότι ναι μεν είναι κάτι σπάνιο και γίνεται τυχαία... αλλά δεν είναι και το πιο σπάνιο... τι να πω;
        Περιμένω κορίτσια τη βοήθειά σας..
        Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
      • Από cristin,
        Καλησπέρα κι από μένα! Είμαι η Χριστίνα νέα στο site,και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει κάνει περίδεση τραχήλου..εγώ την έκανα πριν δύο εβδομάδες και τελευταία αισθάνομαι σαν βάρος,σαν πίεση,σαν ενόχληση τέλος πάντων. ..δεν είναι συνεχόμενη μπορεί να κρατήσει για λίγη ώρα,να μου περάσει και μετά πάλι τα ίδια.Είμαι τώρα στην 16η εβδομάδα λέτε να είναι το μωρό και να μην έχει σχέση με την περίδεση;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!Ελπίζω να βρεθεί καποια να μου απαντήσει!
      • Από ΡΕΑ,
        Αντιμετωπίζοντας κάποια προβλήματα με το γιο μου, ιδίως στο σχολείο, απευθυνθήκαμε σε ένα κέντρο για μαθησιακές δυσκολίες (ιδιωτικό) και μας είπαν ότι ο γιος μου έχει διάσπαση προσοχής και παρορμητικότητα.Μας είπαν ότι ο μικρός πρέπει να κάνει εργοθεραπείες. Επειδή θέλουμε μια δεύτερη γνώμη αφενός και από δημόσιο φορέα αφετέρου (για να μπορούμε να καλύψουμε κάποια έξοδα μέσω του ασφαλιστικού μας φορέα) μήπως ξέρει κανείς που πρέπει να απευθυνθούμε (στη Θεσσαλονίκη); Σε νοσοκομείο; που; Ξέρει κανείς κάποιον καλό εργοθεραπευτή να μου συστήσει, πάντα στη Θεσσαλονίκη;