Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τριγωνίτιδα κύστης...


angie2306

Recommended Posts

Έχοντας 2 αποβολές δευτέρου τριμήνου στο ιστορικό μου είμαστε πάλι σε περίοδο προσπαθειών χωρίς βέβαια να έχει απαντηθεί το ερώτημα μας για τις αποβολές μετ΄από πολλεεεεεεες εξετάσεις...

Το πρόβλημά μου όμως τώρα είναι ότι μετά από πολλές συνεχόμενες ουρολοιμώξεις το καλοκαίρι και συνεχές ενοχλήσεις ανακάλυψα ένα πρόβλημα που έχω στην κύστη μου "τριγωνίτιδα".... 

Από ότι μου είπε ο γιατρό θα χρειαστώ 3 μήνες θεραπεία με αντιβίωση furolin και πιστεύει ότι όλα θα πάνε καλά... και αν όχι θα χρειαστεί να κάνω ένα χειρουργείο για καυτηρίαση κύστης:(.... Τα ερωτήματα μου είναι το έχει περάσει κάποια κοπέλα αυτό??? Θα μου περάσει η θα έχω προβλήματα μια ζωή??? Και παιδάκι??? Μετά από τόση αντιβίωση??? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου ! Αρχικά να σου πω πως λυπάμαι πολύ για τις απώλειες σου . Έχω περάσει και εγώ πολλά χωρίς να έχω παιδί ακόμα . Τεσπα ....

 

λοιπόν για χρόνια ίσως από τα 18 μου έκανα πολλές ουρολοιμώξεις κάθε χρόνο που τότε τις αντιμετώπιζα με αγωγή κτλ ...

 

καποια στιγμή γύρω στα 27 είχα για μήνες όλα τα συμπτώματα της ουρολοίμωξης χωρίς όμως να υπάρχει μικρόβιο 

 

ετρεχα μονίμως στους ουρολόγους που ο καθένας έλεγε και κάτι διαφορετικό 

μα άμεσα στις διαγνώσεις κάποιοι μου μίλησαν για τρίγωνιτιδα και κάποιοι για διαμεση κυστίτιδα αλλά οι διαγνώσεις αυτές ήταν δια αποκλεισμού . Τεσπα μου συνέστησαν θεραπεία σαν τη δίκη σου , αρχικά τα συμπτώματα δεν υποχωρούσαν όμως μετά από λίγες μήνες μια ωραία μέρα ξύπνησα χωρίς αυτά !!!

περασαν από τότε λίγα χρόνια και οι ουρολοιμώξεις με ξανά επισκέφτηκαν μετά τη διακοπή κύησης και αφού ξεμπέρδεψα δώστου πάλι αυτή η άσχημη αίσθηση που περιγράφεις χωρίς μικρόβια βέβαια . 

 

Ξαβαεκανα θεραπεία με furolin κτλ .. τελείως δεν μου πέρασαν και επειδή πια προσπαθώ πάλι για εγκυμοσύνη το θέμα το κάνω λίγο πέρα . Κανονικά πρέπει να κάνω κυστεοσκοπηση αλλά για τηβ ώρα το αφήνω ίσως γιατί νιώθω λίγο καλύτερα και γιατί έχω επικεντρωθεί άλλου . 

 

Παντως σε σε καταλαβαίνω εινσι εντελώς άσχημη αίσθηση 

πως έφτασες στη διάγνωση ; 

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι πραγματικά να σου πάνε όλα καλά και να έχεις γρήγορα μια χαρούμενη εγκυμοσύνη...

Μου πήρε 3 μήνες μέχρι να καταλάβω τι έχω.... Το κακό με εμένα είναι ότι έκανα κάθε μήνα ουρολοιμώξεις, συνολικά 5 από τον Ιούνιο. Για μήνες δεν ήξερα τι είχα τελείωνε η αντιβίωση αλλά εγώ είχα συμπτώματα βάρους και καψίματα. Έκανα ούρων καθαρές... Έκανα εξέταση κολπικού καθαρά.. μέχρι και σε δερματολόγο πήγα αλλά τίποτα. Τελικά πριν 10 μέρες αφού άλλαξα ουρολόγο έκανα μια κυστεοσκόπηση και μου είπε ότι βλέπει μία άσπρη πάχνη και φλεγμονή στο τρίγωνο της κύστης... Οπότε furolin και αν χρειαστεί το χειρουργείο... Είναι πραγματικά πολύ άσχημη αίσθηση, ειδικά όλη αυτή η αναμονή αυτούς τους μήνες με έχει τσακίσει μέχρι να βρώ τι έχω... Και τώρα απλά η ανησυχία αν θα περάσει... Εσένα σου έδωσαν κάποια άλλη συμβουλή???

Link to comment
Share on other sites

Όχι από συμβουλές τα εντελώς τετριμμένα υγιεινής κτλ που τα έκανα ψυχαναγκαστικά μια η άλλη και που δεν μοθ απέτρεψαν ποτέ κάποια επεισόδιο 

νομίζω ότι με το φάρμακο θα βοηθήθεις όχι άμεσα αλλά σταδιακά 

τωρα απλά θεωρώ ότι όλο αυτό πυροδοτείται από τις συνεχείς ουρολοιμώξεις κΣι κάπως έτσι μου το εξήγησαν και τότε οι ουρολόγοι 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια ελπίζω να το ξεπεράσατε και να είστε καλά..... Αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα το οποίο ξεκίνησε με ουρολοιμωξη τον Αύγουστο επερνα αντιβιωσεις έφυγε η ουρολοιμωξη είχα όμως συμπτώματα..... Εκανα καλλιέργεια ούρων. Καλλιέργεια κολπικου τα πάντα αρνητικά άλλαξα πολλούς γιατρούς και μετά από 6 μήνες αφού επέμενα εγώ έγινε η κυστεοσκοπηση και έχω τριγονιτιδα από ότι μου είπε ο γιατρός είναι μικρή η φλεγμονή μου.... Ήθελα να σας ρωτήσω αν σας έχει φύγει τελείως γιατί νομίζω πως για μια ζωή θα ζω με αυτό το πρόβλημα..... Είναι μαρτύριο να πηγαίνεις τουαλέτα καθε μισή με μια ώρα να πονας και να έχεις ενοχλήσεις ευχαριστώ για τον χρόνο σας..... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα Κική Θαλασσινού... Ελπίζω πλέον να είσαι καλύτερα. Και εγώ το ίδιο πίστευα ότι θα είμαι μια ζωή έτσι αλλά πλέον μπορώ να σου πω με χαρά ότι από τον Αύγουστο είμαι εντελώς καλά :) Δηλαδή 6 μήνες αφότου έκοψα τα furolin...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γεια σας. Δεν έχω διαγνωστεί με τριγωνίτιδα, αλλά γενικά υπέφερα απο συνεχείς ουρολοιμώξεις. Ηθελα απλά να σας πω ότι έμεινα έγκυος έχοντας ουρολοίμωξη ,παίρνοντας αντιβίωση και όλα πήγαν μια χαρά. Να συνεχίσετε τις προσπάθειες σας αισιόδοξες , να μην εγκαταλείπετε. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Ελπίζω να είστε όλες καλά, μετά από τόσο καιρό. Είμαι 27 χρονων. Τον Μάρτιο, μέσα στον εγκλεισμό μου προέκυψε ένας τρομερός πονος δεξιά στο έντερο και πισω στο ορθό και το βράδυ κοιμόμουν στο πλάι. Μου κράτησε 4-5 μέρες και ο πόνος έφυγε με διατροφή αλλα μου άφησε μια δυσκοιλιοτητα σε σημείο να πηγαίνω μια στις 10 μέρες τουαλέτα και να μην έχω καθόλου όρεξη. Τον Μάιο ένα πρωί ξύπνησα με απίστευτο πονο και καψιμο στην ουρηθρα, κατά την ούρηση και μετά. Πηγα σε διάφορους γιατρούς με καθαρές καλλιέργειες ούρων. Μου έλεγαν ότι θα πρέπει να μάθω να ζω με αυτο και οτι ειναι στο μυαλο μου. Πήρα μονη μου πρωτοβουλία και έκανα καλλιέργεια κολπικου και ουρηθρικου υγρού σε ενα εξειδικευμένο μικροβιολογικο στο Χαλάνδρι. Μου βρηκαν στρεπτοκοκο και σταφυλοκοκκο. Η μικροβιολογος με εστειλε σε λοιμωξιολογο. Ο λοιμωξιολογος είπε ότι δεν μπορεί να μου δώσει αντιβίωση και οτι θα κάνω άσκοπα εξετάσεις μέχρι που θα καταλήξω σε ιατρείο χρόνιου πόνου. Σήμερα πήγα σε ένα ουρολογο πολυ γνωστό για την κυστιτιδα και μου είπε ότι έχω χρονια τριγωνιτιδα. Θα ήθελα να πάρω όμως και αλλη γνώμη ουρολογου, γιατι η μεθοδολογία του αφήνει αμφιβολίες...Εσείς με ποιον ουρολογο βοηθηκατε; Μπορείτε σας παρακαλώ να μου προτείνετε καποιον σε προσωπικό μήνυμα, εάν δεν το επιτρέπει το σαιτ; Περνάω δύσκολα...Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας κορίτσια και από εμένα,

Πριν έναν χρόνο είχα πόνο στην κύστη, συχνοουρία κλπ συμπτώματα ουρολοίμωξη και κυστιτιδας. Καλλιέργεια ούρων αρνητική μικρόβιο.  Αλλά τα πυοσφαίρια γύρω στα 8-10. Οι γυναικολόγοι δεν σκαμπάζουν από ουρολογικά. Πήγα σε ουρολόγο και μου έκανε καλλιέργεια ουρηθρικου και βρήκε χλαμύδια και ουρεαπλασμα. Με PCR. Οι γυναικολογικές δεν το βγάζαν γιατί συνήθως δεν κάνουν με μοριακή μέθοδο την εξέταση. Για εμένα ήταν κάπως αναμενόμενο γιατί παρόλο που παραπονιόμουν στον γυναικολόγο για αυξημένα υγρά και λίγο δυσάρεστη οσμή δεν έβρισκε κάτι. 
Πήρα αντιβίωση για 20 μέρες τα συμπτώματα δεν σταμάτησαν πλήρως. Πήρα άλλες δέκα μέρες κινολονες καλύτερα. Οι κινολονες λένε αποβάλλονται από το ουρολογικό σύστημα επομένως περνάνε και από την κύστη και καταπολεμούν το μικρόβιο (χλαμύδια) και εκεί πέρα από την εισαγωγή τους στο αίμα που κάνουν οι άλλες αντιβιοσεις. 
Σε δεύτερη καλλιέργεια ουρηθρικου αρνητική. 
Στην αναζήτησή μου στους ουρολόγους γιατί το θέμα είχε αρχίσει να γίνεται λίγο χρόνιο (6μηνες) είδα ότι το θέμα της τρίγωνιτιδας απασχολεί αρκετές γυναίκες και υπάρχουν και επιτήδιοι ουρολόγοι που προτείνουν πλύσεις με αντιβιοτικά στην κύστη από την ουρήθρα με υπέρογκα λεφτά. Ένας είναι κοντά στην πανεπιστημίου τον ξέρουν όλοι ότι είναι απατεώνας βγάζει μέσω μιας μικροβιολόγου στρεπτοκοκκους χλαμύδια κλπ που δεν ισχύουν. Προσοχή. Δεν το πίστευα ποτέ ότι υπάρχουν στον ιατρικό κλάδο απλοι απατεώνες. 
Κυστεοσκοπηση έκανα λοιπόν τριγωνιτιδα.

Ακουσα διαφορά και εγώ. Από το τίποτα μην κάνεις, να πάρεις αντικαταθλιπτικά, βελονισμο, εγχυσεις  κλπ 

 

Για να μην σας πολυλογώ έκτοτε το άφησα λίγο πίσω μου. Αλλά πάντα με βασάνιζε. Τον Ιούλιο έμεινα έγκυος είμαι 6 μηνών τώρα. Από την αρχή της κύησης έχουν ενταθεί τα συμπτώματα. Με κορύφωμα τις τελευταίες 2 εβδομάδες ξυπνάω με πόνο 5-6 φορές το βράδυ και αργά να ξανά κοιμηθώ γιατί ο πόνος στην κύστη δεν περνάει αμέσως. Μια ταλαιπωρία. Ψυχολογία άσχημη γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να προκαλεί αυτό στο έμβρυο. 
Εδω βρίσκομαι και δεν ξέρω πως θα πάει το πράγμα. Απελπίζομαι και επανέρχομαι συνέχεια. 
Σας καταλαβαίνω όλες. Το χειρότερο είναι να μην σε καταλαβαίνει ο περίγυρος σου και να σε θεωρεί τρελή και υπερβολική. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια πρωτη φορα ακούω για την τριγωνιτιδα.Διαβαζοντσς τις περιγραφές σας κ βλέποντας το τρέξιμο που έχετε κάνει,σκεφτηκα μηπως κάποιο λοιμοξιολογος θα μπορούσε να σας βοηθήσει αφού πρόκειται για φλεγμονή.

Σας έχουν πει αν οι ορμονικές μεταβολές επιρρεαζουν την κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

On 24/12/2020 at 11:52 ΠΜ, Babousca είπε:

Γεια σας κορίτσια και από εμένα,

Πριν έναν χρόνο είχα πόνο στην κύστη, συχνοουρία κλπ συμπτώματα ουρολοίμωξη και κυστιτιδας. Καλλιέργεια ούρων αρνητική μικρόβιο.  Αλλά τα πυοσφαίρια γύρω στα 8-10. Οι γυναικολόγοι δεν σκαμπάζουν από ουρολογικά. Πήγα σε ουρολόγο και μου έκανε καλλιέργεια ουρηθρικου και βρήκε χλαμύδια και ουρεαπλασμα. Με PCR. Οι γυναικολογικές δεν το βγάζαν γιατί συνήθως δεν κάνουν με μοριακή μέθοδο την εξέταση. Για εμένα ήταν κάπως αναμενόμενο γιατί παρόλο που παραπονιόμουν στον γυναικολόγο για αυξημένα υγρά και λίγο δυσάρεστη οσμή δεν έβρισκε κάτι. 
Πήρα αντιβίωση για 20 μέρες τα συμπτώματα δεν σταμάτησαν πλήρως. Πήρα άλλες δέκα μέρες κινολονες καλύτερα. Οι κινολονες λένε αποβάλλονται από το ουρολογικό σύστημα επομένως περνάνε και από την κύστη και καταπολεμούν το μικρόβιο (χλαμύδια) και εκεί πέρα από την εισαγωγή τους στο αίμα που κάνουν οι άλλες αντιβιοσεις. 
Σε δεύτερη καλλιέργεια ουρηθρικου αρνητική. 
Στην αναζήτησή μου στους ουρολόγους γιατί το θέμα είχε αρχίσει να γίνεται λίγο χρόνιο (6μηνες) είδα ότι το θέμα της τρίγωνιτιδας απασχολεί αρκετές γυναίκες και υπάρχουν και επιτήδιοι ουρολόγοι που προτείνουν πλύσεις με αντιβιοτικά στην κύστη από την ουρήθρα με υπέρογκα λεφτά. Ένας είναι κοντά στην πανεπιστημίου τον ξέρουν όλοι ότι είναι απατεώνας βγάζει μέσω μιας μικροβιολόγου στρεπτοκοκκους χλαμύδια κλπ που δεν ισχύουν. Προσοχή. Δεν το πίστευα ποτέ ότι υπάρχουν στον ιατρικό κλάδο απλοι απατεώνες. 
Κυστεοσκοπηση έκανα λοιπόν τριγωνιτιδα.

Ακουσα διαφορά και εγώ. Από το τίποτα μην κάνεις, να πάρεις αντικαταθλιπτικά, βελονισμο, εγχυσεις  κλπ 

 

Για να μην σας πολυλογώ έκτοτε το άφησα λίγο πίσω μου. Αλλά πάντα με βασάνιζε. Τον Ιούλιο έμεινα έγκυος είμαι 6 μηνών τώρα. Από την αρχή της κύησης έχουν ενταθεί τα συμπτώματα. Με κορύφωμα τις τελευταίες 2 εβδομάδες ξυπνάω με πόνο 5-6 φορές το βράδυ και αργά να ξανά κοιμηθώ γιατί ο πόνος στην κύστη δεν περνάει αμέσως. Μια ταλαιπωρία. Ψυχολογία άσχημη γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να προκαλεί αυτό στο έμβρυο. 
Εδω βρίσκομαι και δεν ξέρω πως θα πάει το πράγμα. Απελπίζομαι και επανέρχομαι συνέχεια. 
Σας καταλαβαίνω όλες. Το χειρότερο είναι να μην σε καταλαβαίνει ο περίγυρος σου και να σε θεωρεί τρελή και υπερβολική. 

Καλησπέρα είχα ταλαιπωρηθεί πολύ και εγώ με ουρολογικα τέτοιου τύπου κάποιοι έλεγαν τριγωνιτιδα , κάποιοι διαμεση κυστιτιδα ... τεσπα όλες αυτές οι διαγνώσεις στην ουσία δεν μπορούν να εξακριβωθούν και πλήρως και είναι δια αποκλεισμού των υπολοίπων . Ταλαίπωριομουν για κάποια χρόνια με περιόδους ύφεσης και έξαρσης των συμπτωμάτων . Τρομερή συχνοουρία , πόνος χωρίς μικρόβιο , πόνος στη κοιλιά χαμηλά , βάρος . Γενικά πάθαινα και ουρολοιμώξεις οι οποίες αφού περνούσαν πυροδοτούσαν τα συμπτώματα ενώ μικρόβιο πια δεν υπήρχε . Με βοήθησε πολύ στο furolin που κάνει χημειοπροφυλαξη και ένιωθα καλύτερα . Στην εγκυμοσύνη και ενώ ένιωθα καλύτερα από αυτά ξανά έπαθα ουρολοίμωξη πήρα αντιβίωση πέρασε αλλά τα συμπτώματα επανήλθαν δρυμιτερα . Συννεοθηκα με τον ουρολόγο μου και τον γυναικολόγο μου και πήρα και στην εγκυμοσύνη furolin μέχρι κάποια βδομάδα που επιτρεπόταν . Μου πέρασε και ευτυχώς έκτοτε τίποτα παραμένει καλά τα τελευταία δυο χρόνια . Ο Ουρολογος μου που εμπιστεύομαι μου είχε πει αν μετά την εγκυμοσύνη επανέλθει υπάρχει μια καινουρια τεχνική ππυ γίνεται με κυστεοσκοπηση και εγχυουν κάτι στη κύστη ίσως κάτι σαν Botox δεν θυμάμαι και ακριβώς , τα έκανα πάντως αν τα συμπτώματα ερχόταν πάλι . Ξέρω την ταλαιπωρία που περνάς και ότι όλοι σε περνάνε και για λίγο υποχόνδριο όμως είναι αφόρητο . Στο έμβρυο δεν νομίζω ότι προκαλεί κάτι το μόνο αν πονάς μην σου κάνει συσπάσεις . 

12 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Κορίτσια πρωτη φορα ακούω για την τριγωνιτιδα.Διαβαζοντσς τις περιγραφές σας κ βλέποντας το τρέξιμο που έχετε κάνει,σκεφτηκα μηπως κάποιο λοιμοξιολογος θα μπορούσε να σας βοηθήσει αφού πρόκειται για φλεγμονή.

Σας έχουν πει αν οι ορμονικές μεταβολές επιρρεαζουν την κατασταση?

Λένε ότι οι ορμονικές άλλαζες ίσως επηρεάζουν , προσωπικά μόνο όταν είχα περίοδο δεν ένιωθα άσχημα . Όποτε ίσως να παίζει ένα ρόλο.

μια κοπέλα που είχα γνωρίσει με παρόμοιο πρόβλημα μου είχε πει ουι πήγε σε γνωστή λοίμωξιολογο , πήρε διάφορες αντιβιωσεις , πράγματι για ένα διάστημα πέρασε , τυχαία τη βρήκα μια μέρα και είπε ότι το πρόβλημα επανήλθε. Εγώ απορώ που δεν νιώθω τα δυο τελευταία χρόνια τιποτα ακόμα φοβάμαι πολλές φορές επηρεάζει πολύ την ποιότητα ζωής . 

Ξέχασα να γράψω πως πραγνατι κάποιοι μπορεί να δώσουν αντικαταθλιπτικά αυτό δεν είναι περίεργο καθώς επιδρούν θετικά στον χρόνιο πόνο . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Summer love είπε:

Καλησπέρα είχα ταλαιπωρηθεί πολύ και εγώ με ουρολογικα τέτοιου τύπου κάποιοι έλεγαν τριγωνιτιδα , κάποιοι διαμεση κυστιτιδα ... τεσπα όλες αυτές οι διαγνώσεις στην ουσία δεν μπορούν να εξακριβωθούν και πλήρως και είναι δια αποκλεισμού των υπολοίπων . Ταλαίπωριομουν για κάποια χρόνια με περιόδους ύφεσης και έξαρσης των συμπτωμάτων . Τρομερή συχνοουρία , πόνος χωρίς μικρόβιο , πόνος στη κοιλιά χαμηλά , βάρος . Γενικά πάθαινα και ουρολοιμώξεις οι οποίες αφού περνούσαν πυροδοτούσαν τα συμπτώματα ενώ μικρόβιο πια δεν υπήρχε . Με βοήθησε πολύ στο furolin που κάνει χημειοπροφυλαξη και ένιωθα καλύτερα . Στην εγκυμοσύνη και ενώ ένιωθα καλύτερα από αυτά ξανά έπαθα ουρολοίμωξη πήρα αντιβίωση πέρασε αλλά τα συμπτώματα επανήλθαν δρυμιτερα . Συννεοθηκα με τον ουρολόγο μου και τον γυναικολόγο μου και πήρα και στην εγκυμοσύνη furolin μέχρι κάποια βδομάδα που επιτρεπόταν . Μου πέρασε και ευτυχώς έκτοτε τίποτα παραμένει καλά τα τελευταία δυο χρόνια . Ο Ουρολογος μου που εμπιστεύομαι μου είχε πει αν μετά την εγκυμοσύνη επανέλθει υπάρχει μια καινουρια τεχνική ππυ γίνεται με κυστεοσκοπηση και εγχυουν κάτι στη κύστη ίσως κάτι σαν Botox δεν θυμάμαι και ακριβώς , τα έκανα πάντως αν τα συμπτώματα ερχόταν πάλι . Ξέρω την ταλαιπωρία που περνάς και ότι όλοι σε περνάνε και για λίγο υποχόνδριο όμως είναι αφόρητο . Στο έμβρυο δεν νομίζω ότι προκαλεί κάτι το μόνο αν πονάς μην σου κάνει συσπάσεις . 

Λένε ότι οι ορμονικές άλλαζες ίσως επηρεάζουν , προσωπικά μόνο όταν είχα περίοδο δεν ένιωθα άσχημα . Όποτε ίσως να παίζει ένα ρόλο.

μια κοπέλα που είχα γνωρίσει με παρόμοιο πρόβλημα μου είχε πει ουι πήγε σε γνωστή λοίμωξιολογο , πήρε διάφορες αντιβιωσεις , πράγματι για ένα διάστημα πέρασε , τυχαία τη βρήκα μια μέρα και είπε ότι το πρόβλημα επανήλθε. Εγώ απορώ που δεν νιώθω τα δυο τελευταία χρόνια τιποτα ακόμα φοβάμαι πολλές φορές επηρεάζει πολύ την ποιότητα ζωής . 

Ξέχασα να γράψω πως πραγνατι κάποιοι μπορεί να δώσουν αντικαταθλιπτικά αυτό δεν είναι περίεργο καθώς επιδρούν θετικά στον χρόνιο πόνο . 

Από αυτα που γραφείς εφερα κατι αλλο στο μυαλό μου κ σκεφτομαι σαν ύστατη λύση μηπωε να επισκεφτείτε έναν ουρογυναικολογο καλο.δεν ξερω αν ετσι λέγεται.υπαρχει παντως εξειδίκευση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Από αυτα που γραφείς εφερα κατι αλλο στο μυαλό μου κ σκεφτομαι σαν ύστατη λύση μηπωε να επισκεφτείτε έναν ουρογυναικολογο καλο.δεν ξερω αν ετσι λέγεται.υπαρχει παντως εξειδίκευση.

Υπάρχει και είχα πάει τότε δεν μου είπαν κάτι διαφορετικό αν και από τότε μέχρι σήμερα θα έχουν αλλάξει κάποια πράγματα . Ένας καλός ουρολόγος θεωρώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή στο θέμα εδώ κατά τη γνώμη μου πάντα . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Summer love είπε:

Υπάρχει και είχα πάει τότε δεν μου είπαν κάτι διαφορετικό αν και από τότε μέχρι σήμερα θα έχουν αλλάξει κάποια πράγματα . Ένας καλός ουρολόγος θεωρώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή στο θέμα εδώ κατά τη γνώμη μου πάντα . 

Αφού έχεις και το πρόβλημα σίγουρα ξερεις .

Εύχομαι να βρεθεί λύση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας είμαι 20 χρόνων και πριν δυο μήνες έπαθα μια ουρολοίμωξη πρώτη φορά κλασικά ecoli πήρα λαντινιν γιατί ποναγα και στα νεφρά .. μου περνάει και μετά ξανά τα ίδια ξανά λαντινιν ζιναντολ με εξετάσεις ούρων να μην δείχνουν μικρόβιο και μετά νοροσιν .. τελείωσα την αγωγή και έχω συνέχεια ένα αίσθημα βάρους πίεσης στην πύελο και λίγη ενόχληση στην ούρηση .. κύστη νεφρά και μήτρα οι υπέρηχοι πεντακάθαροι .. αυτό το αίσθημα βάρους δεν φεύγει με τίποτα είμαι απελπισμένη και βρήκα μόνο αυτό το φόρουμ που υπάρχει συζήτηση για τέτοια θέματα .. εάν γνωρίζει κάποια να μου πει μια γνώμη .. γίνεται να έγινε χρόνια κυστιτιδα με πρώτη φορά που έπαθα ουρολοίμωξη ; 

Link to comment
Share on other sites

On 12/25/2020 at 5:54 PM, Summer love said:

Καλησπέρα είχα ταλαιπωρηθεί πολύ και εγώ με ουρολογικα τέτοιου τύπου κάποιοι έλεγαν τριγωνιτιδα , κάποιοι διαμεση κυστιτιδα ... τεσπα όλες αυτές οι διαγνώσεις στην ουσία δεν μπορούν να εξακριβωθούν και πλήρως και είναι δια αποκλεισμού των υπολοίπων . Ταλαίπωριομουν για κάποια χρόνια με περιόδους ύφεσης και έξαρσης των συμπτωμάτων . Τρομερή συχνοουρία , πόνος χωρίς μικρόβιο , πόνος στη κοιλιά χαμηλά , βάρος . Γενικά πάθαινα και ουρολοιμώξεις οι οποίες αφού περνούσαν πυροδοτούσαν τα συμπτώματα ενώ μικρόβιο πια δεν υπήρχε . Με βοήθησε πολύ στο furolin που κάνει χημειοπροφυλαξη και ένιωθα καλύτερα . Στην εγκυμοσύνη και ενώ ένιωθα καλύτερα από αυτά ξανά έπαθα ουρολοίμωξη πήρα αντιβίωση πέρασε αλλά τα συμπτώματα επανήλθαν δρυμιτερα . Συννεοθηκα με τον ουρολόγο μου και τον γυναικολόγο μου και πήρα και στην εγκυμοσύνη furolin μέχρι κάποια βδομάδα που επιτρεπόταν . Μου πέρασε και ευτυχώς έκτοτε τίποτα παραμένει καλά τα τελευταία δυο χρόνια . Ο Ουρολογος μου που εμπιστεύομαι μου είχε πει αν μετά την εγκυμοσύνη επανέλθει υπάρχει μια καινουρια τεχνική ππυ γίνεται με κυστεοσκοπηση και εγχυουν κάτι στη κύστη ίσως κάτι σαν Botox δεν θυμάμαι και ακριβώς , τα έκανα πάντως αν τα συμπτώματα ερχόταν πάλι . Ξέρω την ταλαιπωρία που περνάς και ότι όλοι σε περνάνε και για λίγο υποχόνδριο όμως είναι αφόρητο . Στο έμβρυο δεν νομίζω ότι προκαλεί κάτι το μόνο αν πονάς μην σου κάνει συσπάσεις . 

Λένε ότι οι ορμονικές άλλαζες ίσως επηρεάζουν , προσωπικά μόνο όταν είχα περίοδο δεν ένιωθα άσχημα . Όποτε ίσως να παίζει ένα ρόλο.

μια κοπέλα που είχα γνωρίσει με παρόμοιο πρόβλημα μου είχε πει ουι πήγε σε γνωστή λοίμωξιολογο , πήρε διάφορες αντιβιωσεις , πράγματι για ένα διάστημα πέρασε , τυχαία τη βρήκα μια μέρα και είπε ότι το πρόβλημα επανήλθε. Εγώ απορώ που δεν νιώθω τα δυο τελευταία χρόνια τιποτα ακόμα φοβάμαι πολλές φορές επηρεάζει πολύ την ποιότητα ζωής . 

Ξέχασα να γράψω πως πραγνατι κάποιοι μπορεί να δώσουν αντικαταθλιπτικά αυτό δεν είναι περίεργο καθώς επιδρούν θετικά στον χρόνιο πόνο . 

 

Έχεις ουρολόγο στηνΑθήνα;;;

Link to comment
Share on other sites

On 9/26/2017 at 11:37 PM, angie2306 said:

Σου εύχομαι πραγματικά να σου πάνε όλα καλά και να έχεις γρήγορα μια χαρούμενη εγκυμοσύνη...

Μου πήρε 3 μήνες μέχρι να καταλάβω τι έχω.... Το κακό με εμένα είναι ότι έκανα κάθε μήνα ουρολοιμώξεις, συνολικά 5 από τον Ιούνιο. Για μήνες δεν ήξερα τι είχα τελείωνε η αντιβίωση αλλά εγώ είχα συμπτώματα βάρους και καψίματα. Έκανα ούρων καθαρές... Έκανα εξέταση κολπικού καθαρά.. μέχρι και σε δερματολόγο πήγα αλλά τίποτα. Τελικά πριν 10 μέρες αφού άλλαξα ουρολόγο έκανα μια κυστεοσκόπηση και μου είπε ότι βλέπει μία άσπρη πάχνη και φλεγμονή στο τρίγωνο της κύστης... Οπότε furolin και αν χρειαστεί το χειρουργείο... Είναι πραγματικά πολύ άσχημη αίσθηση, ειδικά όλη αυτή η αναμονή αυτούς τους μήνες με έχει τσακίσει μέχρι να βρώ τι έχω... Και τώρα απλά η ανησυχία αν θα περάσει... Εσένα σου έδωσαν κάποια άλλη συμβουλή???

 

Έχεις ουρολόγο στην Αθήνα;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες,

 

Θα μπορούσατε να μου συστήσετε καποιον ουρολόγο που σας βοήθησε να ξεπεράσετε το πρόβλημα της τριγωνίτιδας στην Αθήνα;; Σας παρακαλώ, υποφέρω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 13/1/2021 at 3:15 ΜΜ, Kiki1234 είπε:

 

Έχεις ουρολόγο στηνΑθήνα;;;

Kiki1234 Τώρα το είδα το μηνυμά σου. Ναι πολύ σωστά τα λές. (Αυτό με την διάμεση κυστίτιδα εχει πλάκα. Ειναι ενα όνομα που έχει δώσει η ιατρική για μια πάθηση η οποία δεν ξέρουν ουτε γιατι προκαλείται ουτε πως θεραπευεται. Απλά δώσαν ενα ονομα ωστε στο μέλλον...ειναι μια αρχή). 

Ναι το furolin μάλλον θα μου έκανε δουλειά. Προς το παρόν παίρνω αυτα τα σκευάσματα κραμπερυ που γράφω και στην Κικη Θαλασσινου και ειμαι καλύτερα. Και εμενα μου ειπε ο γιατρός οτι αν δεν με πιασουν να κάνω χημειοπροφύλαξη (furolin). Μάλλον σε επιασε μακροχρόνια εσενα. Μακάρι! Ξέρεις, σκέφτομαι αν με κάποιον τρόπο αποκατασταθεί η βλενογόνος που έχει ας πουμε "τραυματιστεί" απο την φλεγμωνη, της δίνεται ο χρόνος να επουλωθεί και μετά να έχει τις φυσικές αντιστάσεις στα μικρόβια οπότε όντως το ξεφορτώνεσαι.  

Ναι τα αντικαταθλιπτικά δρούν κάπως στο νευρολογικό σύστημα για τον πόνο. 

 

Kiki Θα με ενδιέφερε και ο ουρολόγος σου που τον εμπιστευεσαι. Αν μπορείς να μου τον στείλεις κάπως?!  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας, κορίτσια. Έχω πάνω από μήνα με συχνοουρία (8-10 φορές την μέρα, όχι την νύχτα όμως) που ξεκίνησε με πολύ θολά ουρά με βλέννες κ υπέθεσα ότι ήταν ουρολοίμωξη. Πήρα 2 αντιβιωσεις για 3 μέρες τίποτα, τώρα κυνολονη για 8 μέρες τίποτα. Καλλιέργεια είχε γίνει μετά την πρώτη αντιβίωση, αρνητική. Νεφρά, γυναικολογικά, υπέρηχοι οκ, άδειασμα κύστης φυσιολογικό. Κάποιες μέρες που είμαι με τον φιλο μου δεν έχω συμπτώματα. Πόνο δεν έχω, μόνο συχνουρία. Πήγα σε 2 παθολόγους κ 2 ουρολόγους. Ο ένας μίλησε για τριγωνιτιδα. Περιμένω να τελειώσει η αντιβίωση κ να κάνω πάλι εξετάσεις ούρων κ κολπικού υγρού για όλα τα μικρόβια. Έχω απελπιστει κ πιστεύω έτσι θα είναι η ζωή μου πλέον. Σας παρακαλώ, μήπως μπορείτε να μου στείλετε έναν καλό ουρολόγο σε προσωπικό μήνυμα; Σας ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 25/5/2021 at 1:23 ΜΜ, Anna19 είπε:

Γεια σας, κορίτσια. Έχω πάνω από μήνα με συχνοουρία (8-10 φορές την μέρα, όχι την νύχτα όμως) που ξεκίνησε με πολύ θολά ουρά με βλέννες κ υπέθεσα ότι ήταν ουρολοίμωξη. Πήρα 2 αντιβιωσεις για 3 μέρες τίποτα, τώρα κυνολονη για 8 μέρες τίποτα. Καλλιέργεια είχε γίνει μετά την πρώτη αντιβίωση, αρνητική. Νεφρά, γυναικολογικά, υπέρηχοι οκ, άδειασμα κύστης φυσιολογικό. Κάποιες μέρες που είμαι με τον φιλο μου δεν έχω συμπτώματα. Πόνο δεν έχω, μόνο συχνουρία. Πήγα σε 2 παθολόγους κ 2 ουρολόγους. Ο ένας μίλησε για τριγωνιτιδα. Περιμένω να τελειώσει η αντιβίωση κ να κάνω πάλι εξετάσεις ούρων κ κολπικού υγρού για όλα τα μικρόβια. Έχω απελπιστει κ πιστεύω έτσι θα είναι η ζωή μου πλέον. Σας παρακαλώ, μήπως μπορείτε να μου στείλετε έναν καλό ουρολόγο σε προσωπικό μήνυμα; Σας ευχαριστώ πολύ. 

Καλησπέρα;. Τελικά βρήκατε λύση στο πρόβλημα σας; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 10/9/2021 at 1:37 ΜΜ, despoina34 είπε:

Καλησπέρα;. Τελικά βρήκατε λύση στο πρόβλημα σας; 

Καλησπερα ταλαιπωρουμε και εγω απο το ιδιο θεμα...βρηκε καμια λυση καποια;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα και  εγω ειχα ουρολπιμωξεις στο παρελθον μου περνουσαν με ciproxin 2 φορες το χρονο

Ωσπου εγινα 36 επαθα ουρολοιμωξη στις διακοπες...κ απο τοτε 6 μηνες ταλαιπωρουμαι

Εχω παει σε 4 ουρολογους 2 γυναικολογους

Εχω μονιμο βαρος στη κυστη συχνοουρια κ ενιοτε παρα πολυ ενοχληση στην ουρηθρα!

Υποφερω...

Εχω παρει ciproxin

Furoline για λιγο κ μετα μου το εκοψαν δε ξερω αν επρεπε..

Fosfocine

Μετα μου βρηκαν ουρεοπλασμα

Vibramicin και rulid 

Μου διεγνωσαν επειτα τριγωνιτιδα

Και κατεληξα σε αντισπασμωδικα lyrinel 10mg

Και βελτιωθηκα λιγο αλλα δεν ειμαι καλα ποτε δεν εγινα οπως πριν...και δεν εχω κ παιδακι...κ υποφερω στη σκεψη οτι δε θα ειμαι πια ποτε φυσιολογικη

Οι μονες μερες που νιωθω καλα ειναι οταν εχω περιοδο.

Εχετε βρει κατι;

Επεξεργάστηκαν by Kk.indp
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...