Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαμα που δεν εργαζεται


antsa

Recommended Posts

Ελπίζω ότι δεν έχει αλλάξει αυτή η συνήθεια, απλά στο φόρουμ συμμετέχουν γονείς που έχουν τέτοιες συνήθειες ;)

 

Δεν το συζητώ καν, στο δημοτικό να μας συνόδευαν γονείς. Η μόνη περίπτωση να υπήρχε κάποιος γονιός σε παρτυ ήταν, να είναι συμπτωματικά και κολλητή της μαμάς οικοδέσποινας και να ήρθε για να κάνουν κι αυτές παρέα ή να βοηθήσει. Οχι όμως για ν συνοδέψει το παιδί της. Οι γονείς είχαν το ρόλο (κι έχουν κατ' εμέ) να πηγαινοφέρνουν τα παιδιά, σε περίπτωση που είναι μακρυά το σπίτι. 

 

Ομως τα παιδιά προσχολικής ηλικίας, είναι τελείως άλλη περίπτωση. Πιστεύω ότι όποιος καλει στο σπίτι του παιδάκι προσχολικής ηλικίας, το οποίο αναγκαστηκά θα συνοδεύεται από τη μητέρα του, έχει την υποχρέωση να λάβει υπόψιν τα μικρότερα αδέρφια που κατά πάσα πιθανότητα, θα πάρει η μητέρα μαζί της. Οχι μόνο να τα υπολογίσει, αλλά να προσκαλέσει τη μητέρα, μαζί με τα παιδια της, από ευγένεια. Αν αυτή δεν πάρει το μικρότερο οκ. Αλλά αυτό είναι δικό της θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, antsa είπε:

παιδια μονο? μηπως αναφερεσαι σε γονεις με μεγαλους εφηβους ως παιδια? μα ειναι δυνατον? δε θα αφηνα με τιποτα καπου μονα τους τα παιδια μου εως την ηλικια των 12-15 ετων (εξαρταται απο την ωριμανση του καθε παιδιου). Βεβαια μιλαω ως νηπιο-μανα αυτη τη στιγμη γιατι εμενα πανε παιδικο σταθμο και ειναι 3 και 4,5 ετων. Το "παρακαλ. οχι αδελφια" δε θα το θεωρουσα αγενεια ουτε παραξενια σε περιπτωσεις παιδιων ηλικιας δημοτικου πχ και ανω. αλλα σε μικρες ηλικιες θα μου φαινοταν παραλογο, θα σκεφτομουν "α καλα, παραξενος εισαι εσυ. καλυτερα να μην εχουμε επαφες" και δε θα πηγαινα καν. Και εννοειται σε αυτη τη φαση, που ειναι ακομα μικρα, δεμενα μεταξυ τους αλλα και με μενα πολυ, εχουν περασει τη δυσκολη φαση προσαρμογης σε παιδικο σταθμο (κυριως το μικρο μου) , παντοτε θα εβαζα πρωτα τα παιδια μου και το να αισθανονται καλα και αν ενα παρτυ ειναι να προκαλεσει κλαματα και στεναχωρια στο ενα απο τα δυο μου, θα απεγευφα να παω (και απλα τη μερα του παρτυ, θα τους ετοιμαζα ενα ... δικο τους παρτυ ειτε σε λουνα παρκ, σε παιδοτοπο, η θα καλουσα ενα κλοουν πριβε σπιτι μας κτλ).

 

Κουβεντα να γινεται που λεμε, ομως θεωρω πολυ λυπηρο μεγαλοντας τα παιδια μας να ειναι αγκιστρωμενα πανω μας. δηλαδη: κατανοω να ειναι δεμενα μαζι μας και "μαμοθρεφτακια" εως τις πρωτες ταξεις του δημοτικου αλλα απο εκει και επειτα θελω να δω τα παιδια μου να εχουν δικους τους φιλους και να μην ειναι τοσο πολυ "μαμα-μαμα" οπως τωρα. Πιστευετε οτι αυτο θα γινει απο μονο του (το σταδιακο ξεκολλημα απο εμενα?) η πρεπει κι εγω σταδιακα να αρχιζω λιγο να αποστασιοποιουμαι και αν ναι, απο ποια ηλικια να αρχισω να το κανω αυτο? (αποστασιοποιουμαι εννοω: ο διαχωρισμος τους ας πουμε στα παρτυ που συζηταμε παραπανω. η γενικα να αρχισω να λεω σημερα η μαμα παει βολτα με το ενα παιδι και το αλλο θα μεινει με τον μπαμπα η ο μπαμπας θα παει βολτα με το ενα και το αλλο σπιτι με τη μαμα γιατι εως τωρα οπου κι αν βγουμε παμε ολοι μαζι, πακετακι)

 

Στα περισσότερα πάρτυ μετά τη Β δημοτικού οι γονείς αρχίζουν και αραιώνουν. Εκεί στα 9-10 γονείς μένουν μόνο αν υπάρχει προσωπική σχέση με την οικογενεια, στα 12 που λες ειναι ανήκουστο.

Δυστυχώς τα αδέλφια είναι ακριβως πρόβλημα στις μικρές ηλικίες: Ενα 10χρονο παιζει με το 8χρονο συήθως. Ενα 3χρονο σε παρτυ 5χρονων είναι απλά ενοχλητικό για τα παιδιά που κάνουν το πάρτυ, και κινδυνεύει και το ίδιο, οπότε το ακολουθεί η μαμά από πίσω, αρχίζει το "παίξτε καλέ και το Γιαννάκη να μην κλαίει" κλπ κλπ. Πολύ λογικά από τη σκοπιά της μαμάς του 3χρονου που το βρίσκει αξιολάτρυετο, πολύ ενοχλητικό για το 5χρονο που έχει το πάρτυ και συνήθως απώς ενοχλείται από το "μωρό". Κι ας είναι ευγενικό και δεν το λέει.

Συν ότι σε πάρτυ μικρών παιδιών, περιμένει κανείς και γονείς, οπότε κάθε έξτρα κεφάλι είναι σχετικά μεγάλο πρόβλημα. 15 παιδιά + 15 γονείς, αν βάλεις και 10 αδερφάκια μπορεί απλά να μη χωράνε καν πια. Ενώ σε πάρτυ π.χ. Γυμνασίου, τι 15 τι 25, έτσι κι αλλιώς γονείς δεν υπάρχουν και ούτε θα τσακωθούν για το παιχνίδι. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kine είπε:

Ελπίζω ότι δεν έχει αλλάξει αυτή η συνήθεια, απλά στο φόρουμ συμμετέχουν γονείς που έχουν τέτοιες συνήθειες ;)

 

Δεν το συζητώ καν, στο δημοτικό να μας συνόδευαν γονείς. Η μόνη περίπτωση να υπήρχε κάποιος γονιός σε παρτυ ήταν, να είναι συμπτωματικά και κολλητή της μαμάς οικοδέσποινας και να ήρθε για να κάνουν κι αυτές παρέα ή να βοηθήσει. Οχι όμως για ν συνοδέψει το παιδί της. Οι γονείς είχαν το ρόλο (κι έχουν κατ' εμέ) να πηγαινοφέρνουν τα παιδιά, σε περίπτωση που είναι μακρυά το σπίτι. 

 

Ομως τα παιδιά προσχολικής ηλικίας, είναι τελείως άλλη περίπτωση. Πιστεύω ότι όποιος καλει στο σπίτι του παιδάκι προσχολικής ηλικίας, το οποίο αναγκαστηκά θα συνοδεύεται από τη μητέρα του, έχει την υποχρέωση να λάβει υπόψιν τα μικρότερα αδέρφια που κατά πάσα πιθανότητα, θα πάρει η μητέρα μαζί της. Οχι μόνο να τα υπολογίσει, αλλά να προσκαλέσει τη μητέρα, μαζί με τα παιδια της, από ευγένεια. Αν αυτή δεν πάρει το μικρότερο οκ. Αλλά αυτό είναι δικό της θέμα.

Αυτό όμως σημαίνει πρακτικά: εχω χώρο για 10 παιδιά και 10 γονείς. Αν έρθουν 5 αδερφάκια, δεν εχω πού να τους βάλω. Οπότε; Θα αποκλείσω παιδιά από αυτά που θελει το παιδί μου να καλέσει για να χωρέσουν αδερφάκια;

Link to comment
Share on other sites

Δ ξερω απο ποια ηλικια θα νιωθω ανετα να παει σε παρτυ χωρις συνοδο.φανταζομαι εξαρταται κ απο το παιδι αλλα κ απο το χωρου του παρτυ.γυρω στα 10νιωθω ανετα να το σκεφτομαι τωρα.μπορει κ στα 8.πρωτακι κ κατω οχι

Κ γω οταν ημουν μικρη πηγαινα στο παρτυ κ δ καθοταν η μαμα αλλα μιλαμε κ για επαρχια που ολοι γνωριζονταν.πλεον δ εχεις τετοιες σχεσεις

Εμας πηγαινει καποιος βολτα τη μεγαλη αν δ ηθελα να βγαλω τον μικρο.να επιδιωκω κ καλα να κανουν διαφορετικα πραγματα δ βρισκω το λογο.μετα τα 5-6θα εχουν διαφορετικες δραστηριοτητες

Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2017 at 1:36 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

......... Θα αποκλείσω παιδιά από αυτά που θελει το παιδί μου να καλέσει για να χωρέσουν αδερφάκια;

 

πονεμένη ιστορία, πολύ πονεμένη.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μιλατε για ταξεις δημοτικου μαλλον με 25 παιδακια συμμαθητες γι αυτο η θα αποκλεισετε καποια η θα κανετε extra large party!

ενταξει στο παιδικο ειναι αλλιως, 12 παιδακια καλεσμενα και δεν θα ειχα κανενα προβλημα να φερναν και αδελφακια τους. και οι γονεις φυσικα μαζι. προσωπικα βρισκω τα παρτυ μια καλη ευκαιρια να γνωριστουμε και να τα πουμε οι γονεις. εγω και στο δημοτικο θα ηθελα και τους γονεις σε παρτυ των παιδιων μου.

αυτο το σ/κ που μας περασε πηγαμε σε δυο παρτυ και οι γονεις ηταν πολυ συμπαθητικοι γενικα! και ειδικα οι γονεις που οργανωναν το παρτυ μου ειπαν (οταν εγω απολογητικα ανεφερα οτι μεγαλωνοντας θα κανω διαχωρισμο στις προσκλησεις που θα δεχομαστε και στα παρτυ) οτι θεωρουσαν αυτονοητο οτι ειναι δεκτα και τα αδελφακια. τι να πω, ισως επειδη ειναι μικρες οι ηλικιες των παιδιων μας.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, antsa είπε:

μιλατε για ταξεις δημοτικου μαλλον με 25 παιδακια συμμαθητες γι αυτο η θα αποκλεισετε καποια η θα κανετε extra large party!

ενταξει στο παιδικο ειναι αλλιως, 12 παιδακια καλεσμενα και δεν θα ειχα κανενα προβλημα να φερναν και αδελφακια τους. και οι γονεις φυσικα μαζι. προσωπικα βρισκω τα παρτυ μια καλη ευκαιρια να γνωριστουμε και να τα πουμε οι γονεις. εγω και στο δημοτικο θα ηθελα και τους γονεις σε παρτυ των παιδιων μου.

αυτο το σ/κ που μας περασε πηγαμε σε δυο παρτυ και οι γονεις ηταν πολυ συμπαθητικοι γενικα! και ειδικα οι γονεις που οργανωναν το παρτυ μου ειπαν (οταν εγω απολογητικα ανεφερα οτι μεγαλωνοντας θα κανω διαχωρισμο στις προσκλησεις που θα δεχομαστε και στα παρτυ) οτι θεωρουσαν αυτονοητο οτι ειναι δεκτα και τα αδελφακια. τι να πω, ισως επειδη ειναι μικρες οι ηλικιες των παιδιων μας.

 

Iσα ισα. Αν ειναι να καλεσεις 25 παιδιά το πάρτυ ειναι τεράσειο και πιθανότατα εχεις χώρο και για 30 και για 25. Αν ομως μιλάμε για ένα τυπικο, μεγαλούτσικο κιόλας, διαμέρισμα/σπίτι, τότε 10 παιδιά και γονείς θα χωρέσουν. Και τα 5 παιδιά παραπάνω όμως, θα είναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2017 at 0:16 ΜΜ, kine είπε:

Ελπίζω ότι δεν έχει αλλάξει αυτή η συνήθεια, απλά στο φόρουμ συμμετέχουν γονείς που έχουν τέτοιες συνήθειες ;)

 

Δεν το συζητώ καν, στο δημοτικό να μας συνόδευαν γονείς. Η μόνη περίπτωση να υπήρχε κάποιος γονιός σε παρτυ ήταν, να είναι συμπτωματικά και κολλητή της μαμάς οικοδέσποινας και να ήρθε για να κάνουν κι αυτές παρέα ή να βοηθήσει. Οχι όμως για ν συνοδέψει το παιδί της. Οι γονείς είχαν το ρόλο (κι έχουν κατ' εμέ) να πηγαινοφέρνουν τα παιδιά, σε περίπτωση που είναι μακρυά το σπίτι. 

 

Ομως τα παιδιά προσχολικής ηλικίας, είναι τελείως άλλη περίπτωση. Πιστεύω ότι όποιος καλει στο σπίτι του παιδάκι προσχολικής ηλικίας, το οποίο αναγκαστηκά θα συνοδεύεται από τη μητέρα του, έχει την υποχρέωση να λάβει υπόψιν τα μικρότερα αδέρφια που κατά πάσα πιθανότητα, θα πάρει η μητέρα μαζί της. Οχι μόνο να τα υπολογίσει, αλλά να προσκαλέσει τη μητέρα, μαζί με τα παιδια της, από ευγένεια. Αν αυτή δεν πάρει το μικρότερο οκ. Αλλά αυτό είναι δικό της θέμα.

Και εγώ αυτό θυμάμαι, στο δημοτικό η μητέρα μου με πήγαινε στο πάρτυ και κανόνιζε την ώρα που θα έρθει να με πάρει. Ποτέ μα ποτέ δεν έκατσε μαζί μου και ποτέ δεν ήρθε η αδερφή μου μαζί μου παρόλο που έχουμε μόνο ένα χρόνο διαφορά. 

Κάναμε πολύ ωραία πάρτυ τότε, με χορούς, παιχνίδια κρυμμένου θησαυρού (τα προετοιμάζαμε μόνοι μας μέρες πριν) και προς το τέλος του δημοτικού με μπλουζ με τα αγόρια. Αχ!τι ωραίες εποχές, αγνές και όμορφες! Ούτε κλόουν, ούτε ανιματέρ, ούτε γονείς, ούτε και φαγητό πολλές φορές, μόνο αναψυκτικά και πατατάκια. Μια χαρά περνάγαμε!

 

Όταν ήμασταν εμείς παιδιά, οι περισσότερες μητέρες δεν εργαζόντουσαν οπότε γνωριζόντουσαν έστω και λίγο με τις άλλες μητέρες από το σχολείο. Τώρα που σχεδόν όλες δουλεύουν, νομίζω πως το βρίσκουν σαν ευκαιρία για να βγουν και να γνωρίσουν τις άλλες μητέρες. Το οποίο δε το βρίσκω κακό αλλά 3 χρόνια στο δημοτικό καμία μητέρα δεν κανόνισε μια συνάντηση για γνωριμία έστω και σε ένα παιδότοπο όπου τα έξοδα θα τα μοιράζονται όσες πηγαίνουν. Αν θες να έρθεις σε επαφή με τους γονείς των φίλων των παιδιών σου πιστεύω πως τα καταφέρνεις και χωρίς πάρτυ.

 

On 29/9/2017 at 1:36 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Αυτό όμως σημαίνει πρακτικά: εχω χώρο για 10 παιδιά και 10 γονείς. Αν έρθουν 5 αδερφάκια, δεν εχω πού να τους βάλω. Οπότε; Θα αποκλείσω παιδιά από αυτά που θελει το παιδί μου να καλέσει για να χωρέσουν αδερφάκια;

Πονεμένη ιστορία όντως. Πέρυσι που έκλεινε τα 8 η κόρη μου, κάτσαμε να μετρήσουμε τα παιδιά που ήθελε. Λοιπόν ήθελε 10 παιδάκια -μια χαρά νούμερο ε;;; Μόνο που τα συγκεκριμένα 10 παιδάκια είχαν σύνολο 14 αδέρφια! Δηλαδή πιο πολλά θα ήταν τα αδέρφια , αν ερχόντουσαν όλα, από τους συμμαθητές-φίλους μας. Και από ένα γονιό το κάθε παιδί πάμε στα 34 άτομα χωρίς νονές και θείες.Σε πληροφορώ λοιπόν πως δεν κάναμε τίποτα, ούτε εγώ ήθελα αλλά ούτε και η μικρή να έχει άσχετα παιδάκια στο χώρο της (έτσι και αλλιώς δεν χωράγαμε τόσα άτομα) .Πήγαμε μια τούρτα στο σχολείο και that 'it!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...