Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαμα που δεν εργαζεται


antsa

Recommended Posts

ειμαι μελος στο φορουμ εδω και καιρο. εχω γραψει καποιες δημοσιευσεις σχετικα με τις δυσκολιες που αντιμετωπισαμε να κανουμε ενα παιδακι. Τελικα ειχαμε την ευτυχια μεσα προβληματα γυναικολογικα αλλα και κακη τυχη,  να χαμογελασει η ζωη και σε μας και πλεον εχουμε δυο παιδακια! Ενα κοριτσακι 4,5 ετων κι ενα αγορακι 3 ετων. Και εχω δυο προβληματισμους, εδω θα γραψω τον ενα και τον αλλο σε αλλο topic, γιατι παει σε αλλη ενοτητα.

1) αγαπω πολυ τα παιδακια μου, πλεον πανε παιδικο σταθμο και τα δυο. Εγω καποτε εργαζομουν, ημουν αυτοαπασχολουμενη, ημουν αρκετα κοινωνικος ανθρωπος, ειχα πολλες γνωριμιες και γενικα ημουν ανθρωπος του εξω (κυριως να παω για καφε, για φαγητο, για σινεμα). Κατι λιγο με την κριση, κατι τα δυο μου παιδακια (και κυριως καποια ψυχολογικα προβληματα που ειχα πριν κανω τα παιδακια λογω της κακιας τυχης και των δυσκολιων) , σταματησα λοιπον τη δουλια μου, και γενικα εκοψα απο φιλες μου που καναν μια αλλη ζωη και δεν μπορουσα να συμβαδισω μαζι τους ουτε αυτες μαζι μου. να μαι ειλικρινης ειχα πεσει με τα μουτρα στα παιδακια μου, και φταιω κι εγω γιατι τις παραμελισα. Ομως τωρα που εχουν παει παιδικο τα μικρα δεν εχω κοικωνικη ζωη οπως ειχα κι αυτο με στεναχωρει! Εχω μια μονο φιλη που κι αυτη δεν εργαζεται κι οποτε βλεπομαστε αλλα αραια και που κανα πρωινο που και ο δικος της ο γιος παει νηπιαγωγειο. Και δεν ειναι οτι μου εχουν λειψει οι παλιες μου φιλες γιατι τι να πω μαζι τους...? μαμαδοιστοριες? μαμαδοπροβληματισμους? μαμαδοστεναχωριες? Θα ηθελα ομως να ειχα παρεες με αλλες μαμαδες που θα μοιραζομασταν προβληματισμους μας σχετικα με τα παιδακια μας, και θα μπορουσαν να καναν παρεα τα παιδια μας....

Οποια αισθανεται οπως εγω, αν υπαρχει καποια, θα ηθελα να "ακουσω" τους προβληματισμους της. Η γενικα ακομα κι αν δεν αισθανεστε ετσι, θα ηθελα να μοιραζομαστε που και που καποια μαμαδοιστορια η μαμαδοπροβληματισμο μας! 

 

Επεξεργάστηκαν by antsa
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θέλοντας και μη, όταν κάνεις οικογένεια μπαίνεις σε μια άλλη φάση. Εγώ ήμουν η τρελή της παρέας που δεν θα παντρευόμουν και δεν θα έκανα ποτέ παιδιά, όμως είχα φίλους σε όλες τις φάσεις και ήμασταν άψογα πάντα, απλά ήταν διαφορετικές οι δραστηριότητες μας από το να βγαίναμε μια παρέα "μπακούρια".

Τώρα που πέρασα κι εγώ στην αντίπερα όχθη, βλέπω ότι όντως αναζητώ περισσότερο παρέες που να είμαστε στην ίδια φάση, όσο κι αν αγαπάω όλους μου τους φίλους.

Και σαφέστατα και όλες οι νέες μαμάδες περνάμε τη φάση που "κλεινόμαστε" λόγω των υποχρεώσεων και της κούρασης. Προσωπικά ακόμα αρνούμαι ν'αφήσω το παιδί (19 μηνών) και να βγούμε μόνοι μας με τον άντρα μου!

 

Να είσαι σίγουρη πως εδώ θα βρεις πολλές συμπάσχουσες, πρόθυμες και να σε ακούσουν και να σε συμβουλέψουν. Είμαστε πολλές :-D:-D:-D  

 

 

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Από δω και περα που τα παιδακια σου πανε σχολειο θα εχεις την ευκαιρια να κανεις γνωριμίες με μαμαδες συμμαθητών και ετσι σιγα σιγα θα φτιαξεις κι εσυ ένα δικο σου κυκλο.Βεβαια πρεπει κι εσυ να εισαι ανοιχτη και κοινωνικη.Κατι άλλο που βοηθησε εμενα πολύ είναι το ότι πηγαινα καθημερινα τα παιδια μου κουνιες...στις ιδιες κουνιες κάθε φορα και περιπου την ιδια ωρα.Ετσι γνωρισα και τις υπολοιπες μαμαδες που ερχονταν κι εκεινες την ιδια ωρα,συναντιομασταν καθημερινα και καναμε παρεα.Μπορεις να ξεκινήσεις γυμναστηριο σε καποιο ομαδικο αθλημα να εισαι σε τμημα με άλλες κοπελες να κανετε τη γυμναστικη σας να λετε και καμια βλακεια...να περναει η ωρα ευχαριστα.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς καθόλου, αυτό που ζητάς έρχεται. Στον παιδικό δεν το νιώθεις πολύ, αλλά από το νήπιο και μετά, συν τις δραστηριότητες που μοιραία θα έρθουν, θα γνωρίσεις πολύ κόσμο, ακριβώς όπως το περιγράφεις. Εγώ πέρασα και περνάω πολύ ωραία με τις μαμαδοπαρέες, και ήμουν εντελώς ανυποψίαστη, ήρθε μόνο του.

Για την ώρα κάνε αυτό που είπε η Νίκη για την παιδική χαρά, και να ξέρεις ότι τα επόμενα χρόνια μπορείς να είσαι πολύ απασχολημένη!!!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας! η αληθεια ειναι οτι αυτη την εβδομαδα πηραμε ηδη τρεις προσκλησεις για παρτυ και εχω χαρει πολυ.Μονο μια λεπτομερεια μ απασχολει. τα παιδια μου πανε στον ιδιο παιδικο σταθμο αλλα σε διαφορετικα τμηματακια. Οποτε η καθε προσκληση αφορα συνηθως το ενα παιδι απο τα δυο. Πειραζει αν παρω τηλ και ζητησω ευγενικα απο την αλλη μαμα αν μπορω να παρω μαζι μου και το αλλο παιδι μου (επειδη και ειναι μικρουλια και οταν ερθει η ωρα του παρτυ ειναι λιγο καπως να τους πω, οτι η προσκληση αφορα μονο τον/την αδελφο/η του και γιατι δεν θελω να τ αφησω και να παω μονο το ενα παιδι) ? και αν το κανω να προτεινω να αναλαβω το εξτρα κοστος του η οχι? η απλα να παω δυο δωρα αντι για ενα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, antsa είπε:

ευχαριστω για τις απαντησεις σας! η αληθεια ειναι οτι αυτη την εβδομαδα πηραμε ηδη τρεις προσκλησεις για παρτυ και εχω χαρει πολυ.Μονο μια λεπτομερεια μ απασχολει. τα παιδια μου πανε στον ιδιο παιδικο σταθμο αλλα σε διαφορετικα τμηματακια. Οποτε η καθε προσκληση αφορα συνηθως το ενα παιδι απο τα δυο. Πειραζει αν παρω τηλ και ζητησω ευγενικα απο την αλλη μαμα αν μπορω να παρω μαζι μου και το αλλο παιδι μου (επειδη και ειναι μικρουλια και οταν ερθει η ωρα του παρτυ ειναι λιγο καπως να τους πω, οτι η προσκληση αφορα μονο τον/την αδελφο/η του και γιατι δεν θελω να τ αφησω και να παω μονο το ενα παιδι) ? και αν το κανω να προτεινω να αναλαβω το εξτρα κοστος του η οχι? η απλα να παω δυο δωρα αντι για ενα?

 

Εγώ, με 2 παιδιά, προσπαθούσα να έχω μόνο το ένα στις αντίστοιχες προσκλήσεις για πάρτυ. Το άλλο έμενε με τον πατέρα του, εφόσον αυτό ήταν εφικτό. Έχει τύχει να πάρω κ τα 2 αλλά ας πούμε στο 30% των προσκλήσεων. Οι λόγοι είναι α) για να μην επιβαρύνω τους γονείς του εορτάζοντα β) για να νιώθουν τα παιδιά ότι καθένας έχει τους δικούς του φίλους. Δεν ξέρω ακόμα αν έκανα κ αν κάνω σωστά για το β σκέλος.

Η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές είχα παράπονα από τα παιδιά μου "γιατί να μην πάω κ εγώ στο πάρτυ "κλπ. Μου φαίνεται όμως "κάπως" να πηγαίνω σε πάρτυ ΠΑΝΤΑ με τα 2 παιδιά.

Κ στο δικό μας πάρτυ ήρθαν μητέρες με 2 παιδιά, εννοείται καλοδεχούμενες πάντα,  όμως εκτίμησα το γεγονός ότι μία μητέρα μου είπε ότι το άλλο παιδί το άφησε με τον πατέρα της, ενώ μπορούσε να το φέρει. 

Επίσης όταν πάω και τα δύο παιδιά,  φροντίζω να πάρω πιο ακριβό δώρο. 

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι μου ερχεται λιγο καπως απλα :

1) ειναι μικρα σε ηλικια (3 και 4,5) και πολυ δεμενα μεταξυ τους αλλα και με μενα. οποτε ακομα κι αν τ αφησω με τον μπαμπα δε θα το καλοδεχτουν γιατι εχουν μαθει να ειναι αυτοκολητα με μενα (με εξαιρεση μονο το σχολειο τους) αλλα και γιατι δε θα ειναι παρεουλα. Περυσι σε ενα παρτυ που γινοταν σε κολυμβητηριο δε πηρα τον μικρο γιατι ηταν μικρος σε ηλικια και οταν καταλαβε οτι η προσκληση αφορουσε μονο την μεγαλη αυτος εβαλε τα κλαματα και ελεγε "εμενα δε με εχουν καλεσει? γιατιιιι? δε με θελουν?". εννοειται οτι του εξηγησα τον λογο, το δεχτηκε αλλα οταν ηρθε η μερα του παρτυ ο πατερας του που τον ειχε βγαλει βολτα σε παιδοτοπο μου ειπε οτι ηταν θλιμμενο γενικα.

2) οταν τα παιρνω και τα δυο, ρωταω στο τηλ αν εχει καποια ιδιαιτερη προτιμηση το παιδακι που εορταζει και παντοτε παιρνω δυο δωρα και για λογους σεβασμου στους γονεις που δειχνουν κατανοηση αλλα και για να δωσουν το καθενα παιδακι το δικο του δωρο στο παιδακι που εορταζει.

Τελως παντων, σκεφτομαι μεγαλωνοντας (πχ μετα το νηπιο) να αρχιζω ομως να τα διαχωριζω κι εγω. Ελπιζω να μη γινει μονο δεδομενο επειδη τωρα κανουμε αυτην την υποχωρηση οι γονεις (εννοω τον εαυτο μου αλλα και γενικα οι γονεις των παιδιων που κανουν το παρτυ) κι αυριο μεθαυριο να εχω ... πιο σθεναρη αντιδραση- στεναχωρια σε αντιστοιχες περιπτωσεις.... παντως σε δυο τηλ που ηδη πηρα ηταν πολυ καλοι κι ευγενικοι οι γονεις, δειξαν μεγαλη κατανοηση ευτυχως και τους ευχαριστω γι αυτο

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, antsa said:

ευχαριστω για τις απαντησεις σας! η αληθεια ειναι οτι αυτη την εβδομαδα πηραμε ηδη τρεις προσκλησεις για παρτυ και εχω χαρει πολυ.Μονο μια λεπτομερεια μ απασχολει. τα παιδια μου πανε στον ιδιο παιδικο σταθμο αλλα σε διαφορετικα τμηματακια. Οποτε η καθε προσκληση αφορα συνηθως το ενα παιδι απο τα δυο. Πειραζει αν παρω τηλ και ζητησω ευγενικα απο την αλλη μαμα αν μπορω να παρω μαζι μου και το αλλο παιδι μου (επειδη και ειναι μικρουλια και οταν ερθει η ωρα του παρτυ ειναι λιγο καπως να τους πω, οτι η προσκληση αφορα μονο τον/την αδελφο/η του και γιατι δεν θελω να τ αφησω και να παω μονο το ενα παιδι) ? και αν το κανω να προτεινω να αναλαβω το εξτρα κοστος του η οχι? η απλα να παω δυο δωρα αντι για ενα?

 

Εγω σε παρτυ του μεγαλου ακομα και τωρα παιρνω και το μικρο μαζι.Εννοειται ρωταω ευγενικα τη μαμα αν μπορω και χαιρομαι γιατι μεχρι στιγμης ολες οι μαμαδες μου ειπαν 'εννοειταιο να φερεις και το μικρο".Και οι υπολοιπες μαμαδες απόσο βλεπω συνηθως φερνουν και τα αδερφακια.κι εγω όταν καλω Σπιτι μου παντα υπολογιζω και τα αδερφακια.ομοιως αν ξερω ότι καποιο παιδακι που κανει παρτυ εχει και μικροτερο αδερφακι παντα παιρνω και κατι μικρο για το αδερφακι του..ετσι να χαρει κι εκεινο ότι πηρε δωρο.Παρε και το άλλο παιδακι να χαρει στο παρτυ.Οσο για το δωρο μπορεις ειτε να παρεις κατι μικρο και για το αδερφακι  του αν γνωρίζεις ότι εχει αδερφακι μαζι με το δωρο παρε και κατι ακομα μικρο.Ομως να ενημερώσεις τη μαμα για να ξερει κι εκεινη τι να περιμενει.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξέρω πώς να το πω χωρίς να παρεξηγηθώ, δεν μπορεί ένας γονιός να περιμένει να αποκτήσει κοινωνική ζωή μέσα από τη ζωή του παιδιού του. Πρώτα από όλα δεν κάνει καλό στο ίδιο το παιδί. Δεν έχω εμπειρία ως νοικοκυρά, αλλά νομίζω ότι αν άρχιζε να λείπει η κοινωνική επαφή με ενήλικες, θα έψαχνα τρόπο να το αντιμετωπίσω διαχωρίζοντας το από τα παιδιά μου, είτε με δικά μου χόμπυ είτε με εθελοντική συμμετοχή σε συλλόγους/ομάδες.

Για το θέμα του πάρτυ, στην ερώτηση "μπορώ να φέρω και το αδερφάκι;" κάθε μαμά βρίσκεται στην πολύ δύσκολη θέση να απαντήσει θετικά. Με αποτέλεσμα ένα πάρτυ 15 παιδιών να γίνεται ξαφνικά για 25, ο χώρος πια μπορεί να μην φτάνει, τα μικρά να μπλέκονται στα πόδια του εορτάζοντα κλπ κλπ. Απόλυτα σεβαστό όταν οι οικογένειες κάνουν παρέα (τα παιδιά μου έχουν φυσικά και φίλους από τις παρέες των αδερφών τους) και απόλυτα σεβαστό σε έκτακτη ανάγκη (ασθένεια, έκτακτη εργασία των γονιών κλπ) αλλά τους γονείς που πάντα πάνε παντού με όλα τα παιδιά τους, για να μη στεναχωρεθεί το μικρό, προσωπικά τους θεωρώ εξαιρετικά αγενείς και εχω δει μεγαλώνοντας ότι συχνά απλά δεν λαμβάνουν προσκλήσεις. Οταν λες στο παιδί "καλεσε μέχρι 8 παιδιά" π.χ. κανείς δε θα φωνάξει αυτό το φίλο που ξέρει ότι πάντα έρχεται διπλός ή τριπλός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλα δεν εχω προτεινει να αναλαβω το εξτρα κοστος για το δευτερο παιδι, φοβαμαι μηπως ετσι προσβαλω τους αλλους γονεις αθελα μου... εσεις (εσυ annoulen)αν σας προτεινε καποιος να πληρωσει αυτος το εξτρα εξοδο για να φερει το αλλο του παιδακι μαζι δε θα σας ακουγοταν λιγο καπως?η θα το θεωρουσατε καλο, οτι ενδιαφερεται η μαμα να μην σας επιβαρυνει με εξτρα εξοδο?

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Αν και δεν ξέρω πώς να το πω χωρίς να παρεξηγηθώ, δεν μπορεί ένας γονιός να περιμένει να αποκτήσει κοινωνική ζωή μέσα από τη ζωή του παιδιού του. Πρώτα από όλα δεν κάνει καλό στο ίδιο το παιδί. Δεν έχω εμπειρία ως νοικοκυρά, αλλά νομίζω ότι αν άρχιζε να λείπει η κοινωνική επαφή με ενήλικες, θα έψαχνα τρόπο να το αντιμετωπίσω διαχωρίζοντας το από τα παιδιά μου, είτε με δικά μου χόμπυ είτε με εθελοντική συμμετοχή σε συλλόγους/ομάδες.

Για το θέμα του πάρτυ, στην ερώτηση "μπορώ να φέρω και το αδερφάκι;" κάθε μαμά βρίσκεται στην πολύ δύσκολη θέση να απαντήσει θετικά. Με αποτέλεσμα ένα πάρτυ 15 παιδιών να γίνεται ξαφνικά για 25, ο χώρος πια μπορεί να μην φτάνει, τα μικρά να μπλέκονται στα πόδια του εορτάζοντα κλπ κλπ. Απόλυτα σεβαστό όταν οι οικογένειες κάνουν παρέα (τα παιδιά μου έχουν φυσικά και φίλους από τις παρέες των αδερφών τους) και απόλυτα σεβαστό σε έκτακτη ανάγκη (ασθένεια, έκτακτη εργασία των γονιών κλπ) αλλά τους γονείς που πάντα πάνε παντού με όλα τα παιδιά τους, για να μη στεναχωρεθεί το μικρό, προσωπικά τους θεωρώ εξαιρετικά αγενείς και εχω δει μεγαλώνοντας ότι συχνά απλά δεν λαμβάνουν προσκλήσεις. Οταν λες στο παιδί "καλεσε μέχρι 8 παιδιά" π.χ. κανείς δε θα φωνάξει αυτό το φίλο που ξέρει ότι πάντα έρχεται διπλός ή τριπλός.

Το τι είδους κοινωνικη ζωη επιθυμει να εχει ο κάθε ενηλικας είναι κατι που αφορα τον ιδιο και μονο,Αν εσυ  περνας καλα με την εθελοντικη συμμετοχη σε συλλογους τοτε αυτό σου ταιριαζει.αν εμενα μου αρεσει να καφεδιαζομαι με άλλες μαμαδες τοτε αυτό θα κανω.Προσωπικα εχω κανει πολύ καλες φιλες με μαμαδες που γνωρισα από το σχολειο του παιδιου...λιγες αλλα καλες και δεν αισθάνομαι ότι κανω καπου κακο στο παιδι μου.ισα ισα που και εγω περναω καλα...και αυτό ακομα καλυτερα.

 

Τωρα ως προς το παρτυ και μιας και η θεματοθετρια αναφέρεται σε 2 παιδακια παιδικου σταθμου...αν υπαρξει μαμα που θα ενοχληθεί γιατι θα παει η θεματοθετρια και με τα δυο τρίχρονα τοτε εχει θεμα η μαμα.Δε θα μπορουσα ποτε να φανταστω να μη καλω καποιο φιλο του παιδιου μου γιατι θα φοβομουν μη φερει μαζι και το αδερφακι του.Αν εφτανα σε αυτό το σημειο τοτε δε θα ηταν αγενης η συμπεριφορά της αλλης μαμας που θα ηθελε να φερει και το αδερφακι...μαλλον γυφτιά θα ηταν η δικη μου συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, antsa said:

Αλλα δεν εχω προτεινει να αναλαβω το εξτρα κοστος για το δευτερο παιδι, φοβαμαι μηπως ετσι προσβαλω τους αλλους γονεις αθελα μου... εσεις (εσυ annoulen)αν σας προτεινε καποιος να πληρωσει αυτος το εξτρα εξοδο για να φερει το αλλο του παιδακι μαζι δε θα σας ακουγοταν λιγο καπως?η θα το θεωρουσατε καλο, οτι ενδιαφερεται η μαμα να μην σας επιβαρυνει με εξτρα εξοδο?

Προσωπικα θα το θεωρουσα κατι καλο...παροτι ποτε δε θα δεχομουν να βαλω τον καλεσμενο μου να πληρωσει.

Link to comment
Share on other sites

παντως κατι ακομα που εκανα προσφατα και το γραφω γιατι αν καποια αλλη μαμα ειναι σε παρομοια φαση με μεναθα το βρει ενδιαφερον: γραφτηκα σε μια ομαδα γονεων που θα αρχισει καθε πεμπτη απο οκτωβριο συνεδριες ομαδικες και ειναι του δημου που κατοικω (δεν πληρωνω κατι δηλαδη).

Link to comment
Share on other sites

Αναλογως που θα ειναι το παρτυ!αν ειναι σε σπιτι δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα.αν ομως ειναι πχ σε καποιο παιδοτοπο ειναι λιγο ασχημο να πληρωσουν οι γονεις για τοσα ατομα.αν φερνει το καθε παιδι απο ενα αδερφακι μαζι τα εξοδα θα διπλασιαστουν.εγω θα το αφηνα καπου αν υπηρχε η δυνατοτητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 ώρες πρίν, antsa είπε:

Αλλα δεν εχω προτεινει να αναλαβω το εξτρα κοστος για το δευτερο παιδι, φοβαμαι μηπως ετσι προσβαλω τους αλλους γονεις αθελα μου... εσεις (εσυ annoulen)αν σας προτεινε καποιος να πληρωσει αυτος το εξτρα εξοδο για να φερει το αλλο του παιδακι μαζι δε θα σας ακουγοταν λιγο καπως?η θα το θεωρουσατε καλο, οτι ενδιαφερεται η μαμα να μην σας επιβαρυνει με εξτρα εξοδο?

 

Στο περσινό πάρτυ του γιού μου,  μία εκ των μητέρων με 2 παιδιά μου πρότεινε να πληρώσει το αδελφάκι. Εννοείται ότι αρνήθηκα, αλλά δεν το θεώρησα "κάπως",  ειδικά επειδή με την συγκεκριμένη δεν γνωριζόμασταν. Το θεώρησα απλώς ευγενικό εκ μέρους της. Νομίζω ότι πιο πολύ το είπε τυπικά παρά ουσιαστικά. 

Εάν όμως με ρωτούσε κάποια μητέρα από  αυτές που τις ήξερα περισσότερο, δηλ από αυτές που έχουμε πιει κ έναν καφέ έξω με τα παιδιά και τα αδελφάκια τους σε άσχετο χρόνο,  τότε ναι, θα το έβλεπα "κάπως" , ποτέ όμως παρεξηγήσιμο. 

21 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Αν και δεν ξέρω πώς να το πω χωρίς να παρεξηγηθώ, δεν μπορεί ένας γονιός να περιμένει να αποκτήσει κοινωνική ζωή μέσα από τη ζωή του παιδιού του. ..........

Για το θέμα του πάρτυ, στην ερώτηση "μπορώ να φέρω και το αδερφάκι;" κάθε μαμά βρίσκεται στην πολύ δύσκολη θέση να απαντήσει θετικά. Με αποτέλεσμα ένα πάρτυ 15 παιδιών να γίνεται ξαφνικά για 25, ο χώρος πια μπορεί να μην φτάνει, τα μικρά να μπλέκονται στα πόδια του εορτάζοντα κλπ κλπ. Απόλυτα σεβαστό όταν οι οικογένειες κάνουν παρέα (τα παιδιά μου έχουν φυσικά και φίλους από τις παρέες των αδερφών τους) και απόλυτα σεβαστό σε έκτακτη ανάγκη (ασθένεια, έκτακτη εργασία των γονιών κλπ) αλλά τους γονείς που πάντα πάνε παντού με όλα τα παιδιά τους, για να μη στεναχωρεθεί το μικρό, προσωπικά τους θεωρώ εξαιρετικά αγενείς και εχω δει μεγαλώνοντας ότι συχνά απλά δεν λαμβάνουν προσκλήσεις. Οταν λες στο παιδί "καλεσε μέχρι 8 παιδιά" π.χ. κανείς δε θα φωνάξει αυτό το φίλο που ξέρει ότι πάντα έρχεται διπλός ή τριπλός.

 

ΑΡΓΚ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Κ επίσης μου έχει τύχει (κ σε άλλες φίλες μου) να προσκαλείς το παιδί κ έναν συνοδό εννοείται, κ να έρχεται το παιδί με την μητέρα κ το αδελφάκι (οκ μέχρι εκεί) ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ. 4άδα δηλαδή. Αναφέρομαι σε πάρτυ σε παιδότοπους. Και αυτό μου φαίνεται ¨κάπως"......  

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα παιδάκια σου είναι πολύ μικρά οπότε είναι κατανοητό ότι είναι δυσκολότερο να αφήσεις το ένα πίσω. Πιστεύω ότι κάθε νορμάλ μαμά με παιδί στην ίδια ηλικία δεν θα είχε θέμα να φέρεις και το άλλο. Μετά μεγαλώνοντας  το καθένα θα έχει τη δική του ξεχωριστή κοινωνική ζωή και έτσι και αλλιώς το μεγάλο δε θα θέλει το μικρό μαζί του στο πάρτυ με τους φίλους του, ούτε θα θέλει να πηγαίνει σε πάρτυ με μικρά παιδιά. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, evalex είπε:

Αναλογως που θα ειναι το παρτυ!αν ειναι σε σπιτι δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα.αν ομως ειναι πχ σε καποιο παιδοτοπο ειναι λιγο ασχημο να πληρωσουν οι γονεις για τοσα ατομα.αν φερνει το καθε παιδι απο ενα αδερφακι μαζι τα εξοδα θα διπλασιαστουν.εγω θα το αφηνα καπου αν υπηρχε η δυνατοτητα.

Την πρώτη φορά που έκανα πάρτυ στο σπίτι, αφελώς σκέφτηκα ότι θα έρθουν τα 10 καλεσμένα παιδάκια και 10 μαμάδες, και θα χωρέσουμε. Οταν εμφανίστηκαν μαμάδες με αδερφάκια (μία έφερε 4 παιδιά το σύνολο!) και φτάσαμε τους διπλάσιοςυ καλεσμένους, έπαθα σοκ και φυσικά το παιχνιδι που μπορούσαν να παίξουν πια τα παιδιά ήταν τις σαρδέλες! Από τότε κάνω πάρτυ μόνο με καλό καιρό στην αυλή (και είμαι τυχερή που έχω αυλή) αλλιώς με αυστηρό αριθμό καλεσμένων.

Εχω δει και πάνω στην πρόσκληση να γράφει "παιδιά μόνο" (για να μην χρειαστέι να πληρωθεί χώρος και φαγητό για γονείς) και επίσης ευθέως "παρακαλούμε όχι αδέρφια". Ο κόσμος καταφεύγει σε τέτοιες "αγενειες" γιατί ο κάθε καλεσμένος που θα έρθει οικογενειακώς θεωρεί ότι ήταν ο μόνος που δεν ήθελε να ξεβολευτεί το αδερφάκι, και δε σκέφτεται ότι στην πραγματικότητα θα είναι πολλές οι οικογένειες που θα έχουν την ίδια έμπνευση! Και άμα την πατήσεις μερικές φορές... 

Σε παιδότοπους, όπυ κάθε υπεράριθμο παιδι θα είναι μπορεί και 20 ευρώ το κεφάλι, δεν το συζητώ καν!

 

Link to comment
Share on other sites

Ακομη δ εχω φτασει στο σημειο να μας απασχολουν αυτα.αλλα επειδη κ μενα δυο χρονια εχουν διαφορα θα ηθελα να μπορω να παρω κ το μικρο μαζι.δ μπορει καθε απογευμα να τον κρατησει ο μπαμπας,ουτε θα πω σε γιαγια να τον κρατησει γι αυτο το λογο,δ μενουμε κ διπλα

Δ μιλαμε για οικογενειες που κανουμε παρεα κ οι γονεις,αλλα πχ σε παρτυ νηπιαγωγειου.

Θα περναμε κ ενα επιπλεον δωρακι για το παιδακι.κ φυσικα θα ρωτουσα τη μαμα.μπορει να ερθει σε δυσκολη θεση αλλα αν δ γινεται μαλλον δ θα παμε στο παρτυ

Επειδη εχω κοριτσι-αγορι μεγαλωνοντας θα εχουν αλλες παρεες,κ πιθανον να πηγαινουν σε παρτυ κ χωρις συνοδο

Γενικα στον κυκλο μου το κοστος του παιδικου παρτυ δ ειναι τοσο μεγαλο,οποτε ενα παιδακι ακομη δ εχει διαφορα,ακομη κ ενα παιδακι συν στο καθε ενα που καλεις

Αν για παραδειγμα πηγαινε η κορη μου σινεμα στα γενεθλια μια φιλης κ ηθελαν κ συνοδο λογω ηλικιας κ επαιρνα κ τον μικρο θα πληρωνα γι αυτον φυσικα

Link to comment
Share on other sites

παιδια μονο? μηπως αναφερεσαι σε γονεις με μεγαλους εφηβους ως παιδια? μα ειναι δυνατον? δε θα αφηνα με τιποτα καπου μονα τους τα παιδια μου εως την ηλικια των 12-15 ετων (εξαρταται απο την ωριμανση του καθε παιδιου). Βεβαια μιλαω ως νηπιο-μανα αυτη τη στιγμη γιατι εμενα πανε παιδικο σταθμο και ειναι 3 και 4,5 ετων. Το "παρακαλ. οχι αδελφια" δε θα το θεωρουσα αγενεια ουτε παραξενια σε περιπτωσεις παιδιων ηλικιας δημοτικου πχ και ανω. αλλα σε μικρες ηλικιες θα μου φαινοταν παραλογο, θα σκεφτομουν "α καλα, παραξενος εισαι εσυ. καλυτερα να μην εχουμε επαφες" και δε θα πηγαινα καν. Και εννοειται σε αυτη τη φαση, που ειναι ακομα μικρα, δεμενα μεταξυ τους αλλα και με μενα πολυ, εχουν περασει τη δυσκολη φαση προσαρμογης σε παιδικο σταθμο (κυριως το μικρο μου) , παντοτε θα εβαζα πρωτα τα παιδια μου και το να αισθανονται καλα και αν ενα παρτυ ειναι να προκαλεσει κλαματα και στεναχωρια στο ενα απο τα δυο μου, θα απεγευφα να παω (και απλα τη μερα του παρτυ, θα τους ετοιμαζα ενα ... δικο τους παρτυ ειτε σε λουνα παρκ, σε παιδοτοπο, η θα καλουσα ενα κλοουν πριβε σπιτι μας κτλ).

 

Κουβεντα να γινεται που λεμε, ομως θεωρω πολυ λυπηρο μεγαλοντας τα παιδια μας να ειναι αγκιστρωμενα πανω μας. δηλαδη: κατανοω να ειναι δεμενα μαζι μας και "μαμοθρεφτακια" εως τις πρωτες ταξεις του δημοτικου αλλα απο εκει και επειτα θελω να δω τα παιδια μου να εχουν δικους τους φιλους και να μην ειναι τοσο πολυ "μαμα-μαμα" οπως τωρα. Πιστευετε οτι αυτο θα γινει απο μονο του (το σταδιακο ξεκολλημα απο εμενα?) η πρεπει κι εγω σταδιακα να αρχιζω λιγο να αποστασιοποιουμαι και αν ναι, απο ποια ηλικια να αρχισω να το κανω αυτο? (αποστασιοποιουμαι εννοω: ο διαχωρισμος τους ας πουμε στα παρτυ που συζηταμε παραπανω. η γενικα να αρχισω να λεω σημερα η μαμα παει βολτα με το ενα παιδι και το αλλο θα μεινει με τον μπαμπα η ο μπαμπας θα παει βολτα με το ενα και το αλλο σπιτι με τη μαμα γιατι εως τωρα οπου κι αν βγουμε παμε ολοι μαζι, πακετακι)

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Την πρώτη φορά που έκανα πάρτυ στο σπίτι, αφελώς σκέφτηκα ότι θα έρθουν τα 10 καλεσμένα παιδάκια και 10 μαμάδες, και θα χωρέσουμε. Οταν εμφανίστηκαν μαμάδες με αδερφάκια (μία έφερε 4 παιδιά το σύνολο!) και φτάσαμε τους διπλάσιοςυ καλεσμένους, έπαθα σοκ και φυσικά το παιχνιδι που μπορούσαν να παίξουν πια τα παιδιά ήταν τις σαρδέλες! Από τότε κάνω πάρτυ μόνο με καλό καιρό στην αυλή (και είμαι τυχερή που έχω αυλή) αλλιώς με αυστηρό αριθμό καλεσμένων.

Εχω δει και πάνω στην πρόσκληση να γράφει "παιδιά μόνο" (για να μην χρειαστέι να πληρωθεί χώρος και φαγητό για γονείς) και επίσης ευθέως "παρακαλούμε όχι αδέρφια". Ο κόσμος καταφεύγει σε τέτοιες "αγενειες" γιατί ο κάθε καλεσμένος που θα έρθει οικογενειακώς θεωρεί ότι ήταν ο μόνος που δεν ήθελε να ξεβολευτεί το αδερφάκι, και δε σκέφτεται ότι στην πραγματικότητα θα είναι πολλές οι οικογένειες που θα έχουν την ίδια έμπνευση! Και άμα την πατήσεις μερικές φορές... 

Σε παιδότοπους, όπυ κάθε υπεράριθμο παιδι θα είναι μπορεί και 20 ευρώ το κεφάλι, δεν το συζητώ καν!

 

Συμφωνώ εν μέρη με αυτό που λες. Εγώ όταν ήμουν μικρή, έκανα με τον αδερφό μου πάρτυ σε παιδότοπο (για τα παιδιά αλλά είχαν στο μυαλό τους οι γονείς μου ότι λογικά θα έρθουν και κάποιοι γονείς) αλλά αυτό που έγινε μας ξεπέρασε!!! Ήρθαν μέχρι και γονείς των γονιών!!!!!!!! Ήταν πιο πολλοί οι μεγάλοι παρά τα παιδιά!!!!! Από την άλλη, όταν καλούσαν σε πάρτι εμένα ή τον αδερφό μου, μας έδιναν πάντα διπλή πρόσκληση! Και το πάρτι το κανόνιζαν τα παιδιά, δηλαδή αυτά αποφάσιζαν πόσα άτομα θα είχε το πάρτι τους, αλλά όλοι οι γονείς υπολόγιζαν κάποια άτομα παραπάνω, δηλαδή εμείς αν κι έχουμε μικρό σπίτι, καλούσαμε γύρω στα 40 παιδιά αλλά ξέραμε ότι μπορεί να γίνουν και 50. Απλά δεν έρχονται γονείς, όχι γιατί το έγραφε η πρόσκληση, αλλά γιατί 1ον ήξεραν ότι είναι παιδικό πάρτι και δεν έχουν κάποια θέση και 2ον γιατί τα ίδια τα παιδιά δεν τους ήθελαν. Τώρα, απ' ό,τι βλέπω στο φόρουμ, έχει αλλάξει αυτή η συνήθεια...

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, ΧρύσαΜ said:

Συμφωνώ εν μέρη με αυτό που λες. Εγώ όταν ήμουν μικρή, έκανα με τον αδερφό μου πάρτυ σε παιδότοπο (για τα παιδιά αλλά είχαν στο μυαλό τους οι γονείς μου ότι λογικά θα έρθουν και κάποιοι γονείς) αλλά αυτό που έγινε μας ξεπέρασε!!! Ήρθαν μέχρι και γονείς των γονιών!!!!!!!! Ήταν πιο πολλοί οι μεγάλοι παρά τα παιδιά!!!!! Από την άλλη, όταν καλούσαν σε πάρτι εμένα ή τον αδερφό μου, μας έδιναν πάντα διπλή πρόσκληση! Και το πάρτι το κανόνιζαν τα παιδιά, δηλαδή αυτά αποφάσιζαν πόσα άτομα θα είχε το πάρτι τους, αλλά όλοι οι γονείς υπολόγιζαν κάποια άτομα παραπάνω, δηλαδή εμείς αν κι έχουμε μικρό σπίτι, καλούσαμε γύρω στα 40 παιδιά αλλά ξέραμε ότι μπορεί να γίνουν και 50. Απλά δεν έρχονται γονείς, όχι γιατί το έγραφε η πρόσκληση, αλλά γιατί 1ον ήξεραν ότι είναι παιδικό πάρτι και δεν έχουν κάποια θέση και 2ον γιατί τα ίδια τα παιδιά δεν τους ήθελαν. Τώρα, απ' ό,τι βλέπω στο φόρουμ, έχει αλλάξει αυτή η συνήθεια...

Εξαρτάται από την ηλικια αυτό.Αν μιλαμε για πενταχρονα συνηθως οι γονεις ακολουθουν.Σε πιο μεγαλες ηλικιες προφανως και τα παιδια κανουν το παρτυ μονα τους.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΧρύσαΜ είπε:

.... δηλαδή εμείς αν κι έχουμε μικρό σπίτι, καλούσαμε γύρω στα 40 παιδιά αλλά ξέραμε ότι μπορεί να γίνουν και 50. ...

 

Καλή μου ΧρύσαΜ, για 40 παιδιά δεν το λές και μικρό σπίτι :rolleyes:.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, antsa είπε:

Κουβεντα να γινεται που λεμε, ομως θεωρω πολυ λυπηρο μεγαλοντας τα παιδια μας να ειναι αγκιστρωμενα πανω μας. δηλαδη: κατανοω να ειναι δεμενα μαζι μας και "μαμοθρεφτακια" εως τις πρωτες ταξεις του δημοτικου αλλα απο εκει και επειτα θελω να δω τα παιδια μου να εχουν δικους τους φιλους και να μην ειναι τοσο πολυ "μαμα-μαμα" οπως τωρα. Πιστευετε οτι αυτο θα γινει απο μονο του (το σταδιακο ξεκολλημα απο εμενα?) η πρεπει κι εγω σταδιακα να αρχιζω λιγο να αποστασιοποιουμαι και αν ναι, απο ποια ηλικια να αρχισω να το κανω αυτο? (αποστασιοποιουμαι εννοω: ο διαχωρισμος τους ας πουμε στα παρτυ που συζηταμε παραπανω. η γενικα να αρχισω να λεω σημερα η μαμα παει βολτα με το ενα παιδι και το αλλο θα μεινει με τον μπαμπα η ο μπαμπας θα παει βολτα με το ενα και το αλλο σπιτι με τη μαμα γιατι εως τωρα οπου κι αν βγουμε παμε ολοι μαζι, πακετακι)

 

1. Κ εγώ πάντως το "παρακαλούμε όχι αδέλφια" θα το θεωρούσα μεγάλη αγένεια. 

 

2. Είναι μικρά τα παιδιά σου ακόμα για αυτήν την αποστασιοποίηση ΑΛΛΑ εγώ θα σου πρότεινα ναι, μία βόλτα ο μπαμπάς με το ένα παιδί για δοκιμή. Εφέτος, για πρώτη φορά,  κάναμε χωριστά ένα μέρος των διακοπών με τον σύζυγο, προκειμένου να κάνουν τα παιδιά περισσότερες διακοπές, με δεδομένο ότι είμαστε κ οι δύο εργαζόμενοι. Ε λοιπόν, ενώ ήμουν μες στο άγχος πώς θα είναι με τον μπαμπά τους κλπ,  τελικά όλα πήγαν καλά και είδα τα παιδιά μου (τώρα Α Δημοτικού και νήπιο) να είναι πιο "ώριμα" μετά κ δημιουργήθηκε και καλύτερη σχέση με τον πατέρα τους. Ξεφύγαμε λίγο κ από το θέμα μας...... 

 

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΓΚ Φανταζομαι οι γονεις σου δεν ξαναεκαναν παρτυ σε παιδοτοπο μετα απο αυτο!χαχαχα.το ειπα γιατι ετυχε να ειμαι σε παρτυ κ μια μαμα εφερε οχι 1 παιδι αλλα 4!!!φανηκε πολυ ασχημο!αν εχει οντως αλλαξει αυτη η συνήθεια ειδικα τωρα σε αυτη την κατασταση που βρισκομαστε δεν συμφερει να κανεις παρτυ εξω γιατι δεν θα ξερεις στο τελος αν θα εχεις τα χρηματα να πληρωσεις.

Επεξεργάστηκαν by evalex
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...