Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Γκουρού" του θηλασμού και ψυχολογία μέλλουσας μαμάς


Έσπερος

Recommended Posts

πρίν από 49 λεπτά , vicky86 είπε:

Αρχικα να πω οτι αν μια μαμα δ θελει να θηλασει ειναι δικαιωμα της κ δ κρινεται απο αυτο,προσωπικα δ μ ενδιαφερει.αν ειναι να το κανεις με το ζορι,μην το κανεις καθολου

Δ ειναι μονο η ψυχολογια σου που επηρεασε την "κακη" αρχη,αλλα καποια λαθη.δ νομιζω οτι υπαρχει κ λογος να τα επαναλαμβανουμε

Αν δ θες να θηλασεις απευθειας,βγαζε με το θηλαστρο οσο αντεξεις

 

 

Συμφωνώ απόλυτα!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια εγω συμφωνω σε ολα αυτα που λετε αλλα δεν ειναι τιποτα απολυτο.κ θα σας εξηγησω τι εννοβ.το δικο μου το μωρο δεν μπορουσε με τιποτα να πιασει τις ιηλες οχι γιατι ηταν εισεχουσες αλλα γιατι το στηθος μου ειναι μεγαλο κ δεν μπορουσε να τις τραβηξει προς τα εξω.με ειδαν δυο συμβουλοι,εκανα παραλληλα νοσοκομιακο θηλαστρο κ σιτιζα με συριγγα μετα το θηλασμο.παραλληλα το εβαζα κ να προσπαθει χωρις.σιγα σιγα στις 45 ημερες απεκτησε δυναμη κ επιασε κανονικοτατα το στηθος.το κοψιμο της ψευδοθηλης παντως με βοηθησε παρα πολυ.

μπραβο σας παντως που καταθετετε τη γνωμη σας τοσο ωραια.υπαρχουν οπως ισως θα ξερετε ομαδες στο διαδικτυο που εαν εμπαινε η κοπελα θα την ειχαν πετροβολησει.ετσι πραγματικα κ τη βοηθατε κ την ενθαρρυνετε.

Link to comment
Share on other sites

Μαγιοπουλας αυτο που λεμε ειναι οτι οπως κ συ που ειχες τις ψευδοθηλες,εκανες προσπαθειες για να τις κοψεις.αν συνεχιζες με τις ψευδοθηλες μπορει να συνεχιζατε μια χαρα η μπορει να ειχατε προβληματακια

Πχ ακομη κ οτι δ αδειαζει καλα το στηθος,ειδικα αν η μαμα εχει μικρη παραγωγη,η το μωρο χρειαζεται λιγο βαρος παραπανω ειναι σημαντικο.οι μαλαξεις κ οι διαφορετικες στασεις θηλασμου βοηθανε στη σωστη αποσυμφορηση

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

κ

μπραβο σας παντως που καταθετετε τη γνωμη σας τοσο ωραια.υπαρχουν οπως ισως θα ξερετε ομαδες στο διαδικτυο που εαν εμπαινε η κοπελα θα την ειχαν πετροβολησει.ετσι πραγματικα κ τη βοηθατε κ την ενθαρρυνετε.

 

Όοοοολες οι ομάδες στο fb έχουν αυτή την υπερβολή της τέλειας μαμάς που τα κάνει όλα καλά γιατί μόνο αυτή ξέρει. Και για θηλασμό και για διατροφή και για ενσυναίσθηση κλπ. Έχουν όμως ομολογουμένως μπόλικες, σωστές πληροφορίες και έχουν βοηθήσει κάποιες μαμάδες να θηλάσουν όταν στα μαιευτήρια τους έδωσαν λάθος πληροφορίες ή στο σπίτι τους πιέζουν να δώσουν σκόνη χωρίς λόγο. Τις ομάδες όμως αυτές είναι καλό να τις παρακολουθείς μόνο αν είσαι σε θέση να εισπράττεις και να φιλτράρεις τις πληροφορίες χωρίς να νιώθεις ότι είναι απαραίτητο να ακολουθήσεις την υπερβολή τους.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου εσπερος! Καλοφωτιστο το μαναρακι σου. Συγχαρητηρια και για την επιμονη σου να το ταιζεις "mamalac" γαλατακι! Και χαιρομαι που δινεις προτεραιοτητα στο να εισαι καλα και να χαιρεσαι το παιδακι σου γιατι απο εκει ξεκιναν ολα! Σε βρισκω αρκετα ενημερωμενη-λαθη παντα γινονται, αλλα θηλαστρο, ψευδοθηλες, παιδιατρος συμβουλος θηλασμου.. Εγω καταλαβαινω οτι θες να θηλασεις. Απλα σου στοιχισε πολυ το οτι εχασε βαρος και ενιωθες οτι το "βασανισες" που ειπες και ξεκινουσες και "τρομοκρατημενη" με το θεμα-δεν υπαρχει χειροτερο.  Η ψυχολογια παιζει τεραστιο ρολο. Και δεν λειτουργουμε ολοι με τον ιδιο τροπο υπο συνθηκες πιεσης φυσικα. Και  καθε δεσμος μανας-βρεφους ειναι διαφορετικος και εξαρτομενος απο πολλα. Ξεχνα τι εγινε 20 μερες τωρα και πες οτι ξεκινατε σημερα! Το παιδι αναπληρωσε το βαρος, εσυ εχεις γαλα.. Χαρα θεου! Να σου πω οτι εμεις τα καταφεραμε τελικα να θηλασουμε επειδη ημουν χαλαρη και διατεθημενη να δωσω την "κακουργα" την σκονη αν χρειαστει. Ειχα αγορασει κιολας ενα κουτι γαλα. Δεν χρειαστηκε ομως να το ανοιξω ποτε-ισα ισα που περισσευα και  ενα μπιμπερο γαλα για ανιψακι μου..  Δες την καθε μερα που περναει και πινει ακομα το γαλα σου ως κερδος και που ξερεις... μπορει να πατε πολυ μακρυα! Και επειδη νομιζω οτι σε μια λεχωνα οι υποδειξεις λειτουργουν αγχωτικα και πολλες φορες αντιστροφα σταματαω εδω. Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι δικαίωμα της κάθε μαμάς να δώσει είτε μητρικό είτε ξένο γάλα, ούτε καλύτερη μαμά σε κάνει το μητρικό ούτε χειρότερη το ξένο.. Εγώ θα σ έλεγα πως αν θες να συνεχίσεις με το θηλαστρο ας το κάνεις, το ίδιο έκανα κ εγώ γιατί από το νοσοκομείο το μωρό μ είχε συνηθίσει το μπιμπερο κ τη θηλή δεν την ήθελε καθόλου.. Την αναγουλιαζε ακόμα κ η υφή της!!!  Πάντως αν θες να δίνεις δικό σ γάλα καλό θα ήταν να προσπαθήσεις με το θηλασμό πριν το μωρό συνηθίσει τελείως το μπιμπερο.. Υπάρχουν κ ειδικά σακουλάκια που τα κρέμας στο λαιμό κ το σωληνάκι το βάζεις δίπλα απ τη θηλή, οπότε όταν το μωρό θηλάζει πίνει κ απ το σακουλάκι, έτσι μέχρι να συνηθίσει να ρουφάει μόνο από σένα θα ξέρεις ότι το μωρό πίνει αρκετό γαλατάκι.. Αν τώρα θες να συνεχίσεις με το θηλαστρο καλό θα ήταν να προσπαθείς να βγαλεις περισσότερο γάλα για να έχεις στο ψυγείο για παν ενδεχόμενο.. Μπορεί να πεινασει νωρίτερα.. Κ εννοείται να έχεις κ 1 κουτί γάλα σε σκόνη για να είσαι καλυμμένη. Να ξέρεις ότι με το θηλαστρο αν συνεχίσεις το μωρό όσο μεγαλώνει δεν θα σε αφήνει να κάνεις εύκολα την δουλειά σ γιατί αργότερα δεν κοιμάται τόσες ώρες όσες κοιμάται όταν είναι νεογέννητο κ μετά αρχίζει να το τραβάει, να το πειράζει κλπ.. Εμένα ή δικιά μ όλο με τα κουμπιά ασχολιόταν κ μου το έκλεινε συνέχεια με αποτέλεσμα να αργω περισσότερο.. Το καλύτερο είναι ο θηλασμός κ από άποψη διευκόλυνσης γιατί με το θηλαστρο έχεις κ αποστείρωση κ να ζεστάνεις το γάλα κ να κατσεις κανένα μεσαωρο για να βγαλεις γάλα κ να ταισεις μετά το μωρό.. (Εμένα βέβαια το θηλαστρο αποδείχτηκε σωτήριο γιατί αν θηλαζα χωρίς να να βγάζω εγώ το γάλα νομίζω θα είχα αποθηλασει πριν το τρίμηνο!)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , marakiz είπε:

 

Όοοοολες οι ομάδες στο fb έχουν αυτή την υπερβολή της τέλειας μαμάς που τα κάνει όλα καλά γιατί μόνο αυτή ξέρει. Και για θηλασμό και για διατροφή και για ενσυναίσθηση κλπ. Έχουν όμως ομολογουμένως μπόλικες, σωστές πληροφορίες και έχουν βοηθήσει κάποιες μαμάδες να θηλάσουν όταν στα μαιευτήρια τους έδωσαν λάθος πληροφορίες ή στο σπίτι τους πιέζουν να δώσουν σκόνη χωρίς λόγο. Τις ομάδες όμως αυτές είναι καλό να τις παρακολουθείς μόνο αν είσαι σε θέση να εισπράττεις και να φιλτράρεις τις πληροφορίες χωρίς να νιώθεις ότι είναι απαραίτητο να ακολουθήσεις την υπερβολή τους.

Ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι.κ δεν σου κρυβω οτι παρ οτι νομιζω οτι ειμαι σε καλο δρομο,με τις ανασφαλειες μου βεβσιως,οτι διαβαζοντας τες μου χαλαει η ψυχολογια.με ριχνουν.νιωθω οτι θα ανεβω γολγοθα.υπαρχουν ενδιαφερουσες πληροφοριες αλλα μεχρι να μαθεις πεφτεις ισως σε παγιδα.κ ειναι κ επικυνδινες πολλες φορες με τις συμβουλες τους.

πριν λιγο μιλουσα με μια φιλη της οποισς η κουβιαδα ειναι μαια κ μου ελεγε οτι ειχε παρι σε συνεδριο σχετικο κ συναντησε καποιες σπο αυτες που ειναι αφοριστικες κ εδιναν πιπιλα στο παιδι τους.ποιες?αυτες που αν τολμησεις να γραψεις κατι τετοιο σου εχουν παρει το κεφαλι .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι.κ δεν σου κρυβω οτι παρ οτι νομιζω οτι ειμαι σε καλο δρομο,με τις ανασφαλειες μου βεβσιως,οτι διαβαζοντας τες μου χαλαει η ψυχολογια.με ριχνουν.νιωθω οτι θα ανεβω γολγοθα.υπαρχουν ενδιαφερουσες πληροφοριες αλλα μεχρι να μαθεις πεφτεις ισως σε παγιδα.κ ειναι κ επικυνδινες πολλες φορες με τις συμβουλες τους.

πριν λιγο μιλουσα με μια φιλη της οποισς η κουβιαδα ειναι μαια κ μου ελεγε οτι ειχε παρι σε συνεδριο σχετικο κ συναντησε καποιες σπο αυτες που ειναι αφοριστικες κ εδιναν πιπιλα στο παιδι τους.ποιες?αυτες που αν τολμησεις να γραψεις κατι τετοιο σου εχουν παρει το κεφαλι .

 

Γι αυτό λοιπόν.. Μην πιστεύετε ότι διαβάζετε.. ούτε στις ομάδες, ούτε και εδώ. :)

ΔΕΝ υπάρχει τέλεια μαμά. Υπάρχουν μόνο μαμάδες που προσπαθούν για το καλύτερο. Και το καλύτερο δεν είναι ίδιο για όλους, άρα δεν είναι απαραίτητα συγκρίσιμο. 

 

Αφού σε χαλάνε και σου ρίχνουν τη ψυχολογία, να μην τις διαβάζεις καθόλου.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

εμενα με εσωσε το εξης που μου ειπαν στη φαιναρετη οπου παρακολουθουσα τα μαθηματα.κοψε τις θηλες απο πανω κ αδε τα τοιχωματα.κοθνως κανε τρυπα για να περναει περισσοτερο γαλα.εμενα αυτο με εσωσε.κ μη φοβασαι τη συγχιση θηλων.το μωρο με τον καιρο θα μαθει.

Αυτό με ενδιαφέρει, γιατί το μέγεθος της θηλής πάλι μου φαίνεται τεράστιο για το στόμα του. Πώς το κόβεις όμως; Σε ποιο σημείο; Δεν κινδυνευει να γρατζουνισει το παιδι;

4 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Κατ'αρχην να σου ζησει ο μικρουλης σου!

Οι επιπεδες θηλες απ'οσο γνωριζω δεν χρειαζονται ψευδοθηλη (οπως οι εισεχουσες), αρκει να τις ερεθισεις λιγο πριν βαλεις το μωρο στο στηθος, αλλα αφου λες οτι ειναι χοντρες οταν βγαινουν τοτε μια χαρα!

 

 

Εισαι ευχαριστημενη αλλα δεν εισαι σιγουρη οτι θελεις να συνεχισεις, γιατι;

 

Παντως, αν οντως θελεις να συνεχισεις, θα σου προτεινα να δοκιμαζεις παλι σιγα σιγα χωρις τις ψευδοθηλες, γιατι ειναι πιθανο ο μικρος σου να συνηθισε το πλαστικο και να του ερχεται περιεργη η απευθειας επαφη με την θηλη (δεν ξερω αν εντασσεται κι αυτο στη συγχυση θηλων;). Και παλι υπαρχουν μαμαδες που καταφεραν να θηλασουν 5 μηνες μονο με ψευδοθηλες, αλλα και αλλες που αποθηλασαν συντομα λογω αυτων.

Οι θηλες μου βγαινουν οταν ερεθιστουν, ειτε με το θηλαστρο, ειτε με τα κοχυλια, ειτε με το εμβολο, αλλα και παλι ο μικρος δεν μπορει να πιασει. Ουτε με τη λαβη που μου εδειξε η συμβουλος. Με τις ψευδοθηλες ασχολειται πιο ζωηρα, χωρις να πιστευω οτι τρωει. 

 

Γι' αυτο και δεν ξερω αν θελω να δοκιμασει το στηθος ξανα. Καθε φορα που γινοταν αυτο, εμενε νηστικο η επινε περισσοτερο συμπληρωμα απ' ο,τι αν αντλουσα απλως και του εδινα - γιατι φυσικα με τοση υπερπροσπαθεια πρινουσε κι εγω δεν ειχα προλαβει να βγαλω γαλα, οποτε επρεπε να δωσω σκονη. Αυτο δεν θελω να το ξαναπερασω, εγω και ενα μηνα εχουμε δυο μερες προοδο κ δυο μερες στασιμοτητα.Δεν  νομιζω οτι κανει καλο αυτο, καλα καλα το βαρος γεννγσης δεν το εχει ξεπερασει ακομα. Μπορει σε λιγο καιρο να ειναι καλυτερα. Αλλιως, οσο παει. Νοικιασα νοσοκομειακο θηλαστρο και ελπιζω να κρατησω μια καποια παραγωγη. Αν δεν εβαζα θηλαστρο απο την αρχη και περιμενα να εδραιωθει η γαλουχια, απλουστατα δεν θα υπηρχε χαλουχια και το παιδι θα επινε φορμουλα. 

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχην βρες μια συμβουλο της προκοπης να σου πει τι πρεπει να κανεις μην σου κοπει το γαλα.εννοω πως να χρησιμοποιεις το νοσοκομειακο.και πως να τοποθετεις το παιδι..βρες θηλη που να σου ταιριαζει.εμενα με βολεψαν της chicco.παρε το ψαλιδι κ ανοιξε την τρυπουλα περισσοτερο.μεγαλωσε τον κυκλο αλλα κρατα τα τοιχωματα.δεν γρατζουνιεται.θα περναει μεγαλυτερη ποσοτητα γαλατος.αυτες εχουν δυο τρυπες ενω το στηθος πολλες για να στο πω ετσι.βαζε λ το παιδι κ προσπαθησε να πιανει σωστα.πρεπει να σου τα δειξουν ομως αυτα.σιγα σιγα θα το κατακυησει.με μενα ετσι εγινε.

δεν γινοταν χωρις θηλες.δεν ξερω αν μπορει να σε βοηθησει το σωληνακι sns.χρειαζεσαι βοηθεια παντως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Έσπερος ο θηλασμός είναι για κάτι σαν 1% και ούτε των γυναικών δύσκολος ως αδύνατος αντικειμενικά, για τις υπόλοιπες είναι θέμα εξοικείωσης και θέλησης. Αν δε θες, και ψάχνεις την εναλλακτική, σπάνια γίνεται. Γιατί η εναλλακτική είναι πάντα ευκολότερη τις πρώτες βδομάδες. Δεν το λέω επικριτικά, έχω αποτύχει στο θηλασμό με το πρώτο μου μωρό, που ναι μεν ήταν δύσκολη περίπτωση (40 μέρες εντατική) αλλά αν ήξερα όσα εμαθα μετά, θα είχα θηλάσει. Δυστυχώς ή ευτυχώς, το "θα θηλάσω" είναι το 90% της υπόθεσης. Δεν έχει νόημα να κάνεις πάντως κάτι και να νιώθεις άσχημα γι αυτό. Γάλα πίνει το παιδί, όχι κόκα κόλα, είτε θηλάσει, είτε τελικά πιει φόρμουλα.

Θα μπορούσαμε να πούμε τι έκανες στραβά, γιατί η ιστορία σου είναι η ίδια με όλες σχεδόν τις "άδικες" "αποτυχίες" αλλά αν δεν θες να δοκιμάσεις, δεν έχει νόημα να βασανίζεσαι ψυχικά, απλώς θα φαίνεται σαν κριτική και δεν εξυπηρετεί κάτι. Ούτε θα είναι εύκολο να μπει τώρα το μωρό στο στήθος, το να ξεκινήσεις στραβά είναι πολύ δύσκολο να διορθωθεί, και θέλει θέληση, χρόνο και επιμονή. 

Link to comment
Share on other sites

Επίπεδες είχα κι εγώ, οι οποίες όταν έβγαιναν ήταν μεγάλες για ένα μικρό μωράκι 2,5 κιλά, οπότε έκανε καμιά δεκαριά μέρες να μάθει να θηλάζει καλά. Απλώς αρνήθηκα πεισματικά τις ψευδοθηλές στο μαιευτήριο (άκουσα κοτσάνες ότι είναι εισέχουσες, αλλά είχα διαβάσει στην πατσούρου ότι εφόσον ερεθίζονται και βγαίνουν θεωρούνται επίπεδες και μια χαρά θηλάζεις), έφερα τη σύμβουλο 2η μέρα στο μαιευτήριο και αρχίσαμε συμπλήρωμα με σύριγγα μητρικό μετά από κάθε θηλασμό. Ίκτερο είχε κι εμένα από 2η μέρα. Πιστεύω θα είδατε αν σε αυτό οφείλεται το ότι είναι ληθαργικός ο μπέμπης. Σ' εμάς κράτησε κανένα μήνα μέχρι να πέσει εντελώς. Βάρος ανέκτησε στις 35 μέρες το βάρος γέννησης και μετά άρχισε να βάζει και έκοψε μόνος του τη σύριγγα, που δεν ήταν ποτέ πάνω από 10-20 μλ. Τις θηλές με τα κοχύλια τις ερέθιζα κι εγώ ή με το χέρι, ώσπου έμαθε να τις τραβάει μόνος του.

 

Το θήλαστρο μακροπρόθεσμα γίνεται πολύ κουραστικό με τις τόσες αντλήσεις και υπονομεύει και την παραγωγή τελικά μεσοπρόθεσμα (προσφέρει μόνο μια ηρεμία μυαλού σε όσες είμαστε control freaks), αλλά είναι στοίχημα να το αποβάλει κανείς αυτό, μεταξύ πολλών άλλων προσωπικών στοιχημάτων που κερδίζεις ανατρέφοντας ένα παιδί. 

 

Δεν εστιάζω σε συμβουλές επί του θηλασμού, εφόσον δεν σε εκφράζει ιδιαίτερα, αλλά πολλά από όσα σας πήγαν στραβά δεν είναι επειδή συνωμότησε το σύμπαν και σας υπονόμευσε, αλλά μάλλον λόγω έλλειψης ενημέρωσης. Να χαίρεσαι τον μπέμπη σου και να κάνετε ό,τι σας εκφράζει και ευχαριστεί τη δυάδα σας και φυσικά και τον μπαμπά σας.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, marakiz είπε:

 

Όοοοολες οι ομάδες στο fb έχουν αυτή την υπερβολή της τέλειας μαμάς που τα κάνει όλα καλά γιατί μόνο αυτή ξέρει. Και για θηλασμό και για διατροφή και για ενσυναίσθηση κλπ. Έχουν όμως ομολογουμένως μπόλικες, σωστές πληροφορίες και έχουν βοηθήσει κάποιες μαμάδες να θηλάσουν όταν στα μαιευτήρια τους έδωσαν λάθος πληροφορίες ή στο σπίτι τους πιέζουν να δώσουν σκόνη χωρίς λόγο. Τις ομάδες όμως αυτές είναι καλό να τις παρακολουθείς μόνο αν είσαι σε θέση να εισπράττεις και να φιλτράρεις τις πληροφορίες χωρίς να νιώθεις ότι είναι απαραίτητο να ακολουθήσεις την υπερβολή τους.

Το πρόβλημα με αυτες τις ομαδες κατα τη γνωμη μου δεν ειναι το οτι πλασαρουν την εικονα της τελειοτητας και καλλιεργουν αντιπαραθεσεις. Ειναι η ευκολια με την οποια δινονται ιατρικες συμβουλες απλα και μονο επειδη καποιος ειχε προσωπικη πειρα, και η ευκολια με την οποια διατυπωνονται κρισεις εκ του ασφαλους οταν ο γραφων δεν φερει καμια ευθυνη και απλως πουλαει επιφανειακη γνωση κ ιδεολογια σ' εναν γονιο που πρεπει να παρει αποφασεις και εχει και την ευθυνη. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...

9 ώρες πρίν, gorilaz είπε:

Γεια σου εσπερος! Καλοφωτιστο το μαναρακι σου. Συγχαρητηρια και για την επιμονη σου να το ταιζεις "mamalac" γαλατακι! Και χαιρομαι που δινεις προτεραιοτητα στο να εισαι καλα και να χαιρεσαι το παιδακι σου γιατι απο εκει ξεκιναν ολα! Σε βρισκω αρκετα ενημερωμενη-λαθη παντα γινονται, αλλα θηλαστρο, ψευδοθηλες, παιδιατρος συμβουλος θηλασμου.. Εγω καταλαβαινω οτι θες να θηλασεις. Απλα σου στοιχισε πολυ το οτι εχασε βαρος και ενιωθες οτι το "βασανισες" που ειπες και ξεκινουσες και "τρομοκρατημενη" με το θεμα-δεν υπαρχει χειροτερο.  Η ψυχολογια παιζει τεραστιο ρολο. Και δεν λειτουργουμε ολοι με τον ιδιο τροπο υπο συνθηκες πιεσης φυσικα. Και  καθε δεσμος μανας-βρεφους ειναι διαφορετικος και εξαρτομενος απο πολλα. Ξεχνα τι εγινε 20 μερες τωρα και πες οτι ξεκινατε σημερα! Το παιδι αναπληρωσε το βαρος, εσυ εχεις γαλα.. Χαρα θεου! Να σου πω οτι εμεις τα καταφεραμε τελικα να θηλασουμε επειδη ημουν χαλαρη και διατεθημενη να δωσω την "κακουργα" την σκονη αν χρειαστει. Ειχα αγορασει κιολας ενα κουτι γαλα. Δεν χρειαστηκε ομως να το ανοιξω ποτε-ισα ισα που περισσευα και  ενα μπιμπερο γαλα για ανιψακι μου..  Δες την καθε μερα που περναει και πινει ακομα το γαλα σου ως κερδος και που ξερεις... μπορει να πατε πολυ μακρυα! Και επειδη νομιζω οτι σε μια λεχωνα οι υποδειξεις λειτουργουν αγχωτικα και πολλες φορες αντιστροφα σταματαω εδω. Καλη συνεχεια

Το να ειναι κανεις ενημερωμενοςς στπν βαθμο που ημουν εγω δεν πιστευω οτι ειναι κανενα κατορθωμα, ουτε ενδειξη καμιας αφοσιωσης στο θεμα. Αλλα αλλο πραγμα η θεωρητικη ενημερωση, αλλο στην πραξη. Θεωρητικα κι εγω ηξερα οτι με επιπεδες θηλες ενα μωρο θηλαζει, στην πραξη ομως δεν ηξερα πως να το κανω. Θεωρητικα ηξερα τις διαφορες στασεις, αλλο ομως με μια κουκλα αλλο με μια νεογεννητη σταλιτσα που δεν ξερεις απο που να την κρατησεις! Η απουσια πρακτικης καθοδηγησης σιγουρα μου στοιχισε, αν και δεν μπορω να πω οτι η συμβουλος που ηρθε μετα στο σπιτι με βοηθησε. Τωρα στο νησι δεν υπαρχει καν συμβουλος, οποτε ειμαι απλα ευχαριστημενη που η παιδιατρος υποστηριζει τον θηλασμο, ειναι ενημερωμενη, και δεν αρχισε τις υστεριες με το βαρος, περα απο την επισημανση οτι σε αυτη τη φαση χρειαζεται καποια ενισχυση.

 

Αγχος για να το πετυχω δεν ειχα. Αγχος για να ειναι ενταξει το παιδι ειχα. Και παλι ομως, παρολο που ελεγα οτι δεν θα φανατιςτω κατα του συμπληρωματος, οταν μετρουσα τα γευματα του η πρωτη μου εγνοια ηταν μην τυχον και δωσω πανω απο 150ml ξενο τη μερα, που ηταν στο περιπου το 1/4 του τι ετρωγε σ' εκεινη τη φαση. Και καπως ετσι καταληξαμε στα πισωγυρισματα, γιατι με το που εβγαζα λιγο γαλα παραπανω εκοβα μονη μου το συμπληρωμα. Γι' αυτο και ακομα δεν θελω να τον βσλω στο στηθος, πριν καταφερω να εχω εστω ενα γευμα περισσευμα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου και πάντα να είναι υγιές κι ευτυχισμένο κι εσείς οι γονείς επίσης.

Παρότι είμαι υπέρμαχος του θηλασμού, πιστεύω ακράδαντα, ότι το σημαντικότερο στη σχέση μητέρας και μωρου, είναι και τα δύο μέρη, ειδικά το πρώτο διάστημα, να διανύσουν μια περίοδο ηρεμίας και ασφαλείας. Και κακά τα ψέματα, αυτό εξαρτάται πρωτίστως από την ψυχολογία της λεχώνας. Ο θηλασμός είναι μια καθαρά προσωπική επιλογή, η οποία στη μεν γυναίκα μπορεί να προσφέρει γαλήνη, στη δε όμως να μην ταιριάζει για χίλιους δυο λόγους. Κρατάω, λοιπόν, το σκέλος ότι εσύ προσωπικά με τη μορφή της σίτισης που έχεις επιλέξει είσαι ευτυχισμένη και καλύπτεσαι και νιώθεις ότι το ίδιο ισχύει και για το παιδί σου. Εάν επιθυμείς ή επιθυμήσεις να θηλάσεις το μωράκι σου το επόμενο διάστημα, τότε θα μπορούσε να σε καθοδηγήσει κάποιος σύμβουλος θηλασμού. Αλλά και πάλι αυτό επαφίεται στις δικές σου επιλογές.

Επίσης, θεωρώ πως και ο παιδίατρος που επιλέγουμε θα πρέπει να έχει βαρύνουσα σημασία. Δηλαδή, θεωρώ ότι αυτό που συχνά περιγράφεται σε συναισθηματικό επίπεδο ως δυάδα μαμάς - παιδιού, σε επίπεδο "πρακτικό" παίρνει τη μορφή τριάδας. Σε προσωπικό επίπεδο, εάν ο παιδίατρος μας με είχε παροτρύνει να δώσω φόρμουλα στα παιδιά, τον εμπιστεύομαι σε τέτοιο σημείο που δύσκολα θα αμφισβητούσατη συμβουλή του. Οπότε η επιλογή του παιδιάτρου είναι καθοριστική.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτησω κι εγω κατι ασχετο που αναφερθηκε στην αρχη; γιατι ειναι κακο να μπει το παιδι στο ριλαξ ή στο παρκο; κι αν θηλαζει χωρις co-bedding πειραζει; καταλαβαινω πως το να εχεις το μωρο συνεχεια επανω σου βοηθαει στην εδραιωση του θηλασμου αλλα αν το βαζεις να κοιμαται στο λικνο τι πειραζει;

Link to comment
Share on other sites

ειναι κακο το ριλαξ?δε νομιζω.προσεχε ομως να εχει την ενδειξη απο νεογεννητο..στο λικνο φυσικα κ δεν ειναι κακο να μπει.μπαινει ομως?σε μενα το βραδυ οχι κ ας εφαπτετσι στο κρεβατι.

κ μια ερωτηση στις γκουρου του θηλασμου.νιωθω φαγουρα κ κατι σαν μικροτσιμπιματακια στο δεξι μαστο στη θηλεα αλω χωρις να βλεπω κατι πρριεργο.ξερετε τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Να ρωτησω κι εγω κατι ασχετο που αναφερθηκε στην αρχη; γιατι ειναι κακο να μπει το παιδι στο ριλαξ ή στο παρκο; κι αν θηλαζει χωρις co-bedding πειραζει; καταλαβαινω πως το να εχεις το μωρο συνεχεια επανω σου βοηθαει στην εδραιωση του θηλασμου αλλα αν το βαζεις να κοιμαται στο λικνο τι πειραζει;

Απλα τα περισσοτερα μωρακια δ κοιμουνται αρκετη ωρα σε λικνο,κουνια η παρκο.κ για να μην εχει η μαμα πολλα πηγαινε-ελα βολευει η ασφαλης συνκοιμηση

Αντιστοιχα πολλα μωρακια δ καθονται κ πολυ ωρα σε ρηλαξ.το οποιο ακομη κ αν εχει προδιαγραφες για νεογεννητο απο οσα εχω διαβασει δ θα το εβαζα κ ολη μερα

Μαγιοπουλας ειναι πολυ εντονο;οταν θηλαζεις;κ στο ενδιαμεσο;μπορει να ειναι κ απλα το ανακλαστικο απο το γαλα που κατεβαινει

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

Απλα τα περισσοτερα μωρακια δ κοιμουνται αρκετη ωρα σε λικνο,κουνια η παρκο.κ για να μην εχει η μαμα πολλα πηγαινε-ελα βολευει η ασφαλης συνκοιμηση

Αντιστοιχα πολλα μωρακια δ καθονται κ πολυ ωρα σε ρηλαξ.το οποιο ακομη κ αν εχει προδιαγραφες για νεογεννητο απο οσα εχω διαβασει δ θα το εβαζα κ ολη μερα

Μαγιοπουλας ειναι πολυ εντονο;οταν θηλαζεις;κ στο ενδιαμεσο;μπορει να ειναι κ απλα το ανακλαστικο απο το γαλα που κατεβαινει

Το γνωριζω αυτο, δεν εχει ομως καμια σχεση με το αν το παιδι θηλαζει ή οχι. Απλα μου εκανε εντυπωση οτι αναφεροταν πως αν το μωρο κοιμαται με τη μαμα και ειναι ολη μερα αγκαλια χωρις να μπαινει σε ριλαξ ή παρκο, τοτε η μαμα εχει πετυχει το "πακετο" του τελειου θηλασμου. Μπορει να μην εννοηθηκε αυτο, απλα εγω να καταλαβα λαθος!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Το γνωριζω αυτο, δεν εχει ομως καμια σχεση με το αν το παιδι θηλαζει ή οχι. Απλα μου εκανε εντυπωση οτι αναφεροταν πως αν το μωρο κοιμαται με τη μαμα και ειναι ολη μερα αγκαλια χωρις να μπαινει σε ριλαξ ή παρκο, τοτε η μαμα εχει πετυχει το "πακετο" του τελειου θηλασμου. Μπορει να μην εννοηθηκε αυτο, απλα εγω να καταλαβα λαθος!

Θελω να πιστευω οτι απο τα δικα μου γραφομενα αλλα κ πολλων αλλων κοριτσιων που γραφουν εδω δ βγαινει αυτο το συμπερασμα

Οχι,δ ειναι απαραιτητη η συνκοιμηση σε καμια περιπτωση.ουτε προυποθεση για τον θηλασμο

Απο κει κ περα υπαρχουν διαφορες αποψεις για το ποτε ειναι καλο να κοιμαται σε δικο του δωματιο το μωρο-παιδι.η καθε μια ενημερωνεται κ κανει οτι θεωρει καλυτερο για τη δικη της οικογενεια

Νομιζω οτι καμια δ εννοει παραταμε το μωρο ολη μερα σε ενα ρηλαξ η παρκο,γτ δ ειναι μονο το θεμα αν ειναι καταλληλα ανατομικα αλλα κ να αλληλεπιδραμε με το μωρο.το να το αφησουμε μιση ωρα στο παρκο,εφοσον το μωρο δ σπαραζει στο κλαμα,για να κανουμε φαγητο η αν κοιμαται εκει εστω μια ωρα ειναι κτ που το κανουν οι περισσοτερες

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Το γνωριζω αυτο, δεν εχει ομως καμια σχεση με το αν το παιδι θηλαζει ή οχι. Απλα μου εκανε εντυπωση οτι αναφεροταν πως αν το μωρο κοιμαται με τη μαμα και ειναι ολη μερα αγκαλια χωρις να μπαινει σε ριλαξ ή παρκο, τοτε η μαμα εχει πετυχει το "πακετο" του τελειου θηλασμου. Μπορει να μην εννοηθηκε αυτο, απλα εγω να καταλαβα λαθος!

Δεν έχω το χρόνο για να βρω στα σχόλια αυτό που λες. Από την δική μου εμπειρία ο θηλασμός δεν έχει να κάνει με την συγκοιμηση. Νομίζω πως βοηθα τις μαμάδες να κοιμούνται περισσότερο έτσι, αφού δεν σηκώνονται καν απ το κρεβάτι όταν ξυπνα το μωρό αλλά εγώ δεν νιώθω άνετα να κοιμηθώ με το μωρό μου, γιατί πιανομαι σε μία θέση και φοβάμαι μην το πλακωσω. 

   Ή εδραίωση του θηλασμου επέρχεται όταν το στήθος παράγει όσο γάλα χρειάζεται το μωρο, δηλαδή όταν ρυθμίζεται ή παραγωγή στις ανάγκες του, χοντρικά στις 40 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως όλο το έτος που τον θήλαζα κοιμόμασταν σε ξεχωριστά κρεβάτια και λούστηκα το πήγαιν-έλα, με το που αποθηλάσαμε στο έτος αρχίσαμε τη συγκοίμηση γιατί επέστρεψα δουλειά! Τώρα στον δεύτερο πια θα ξέρω και θα κοιμόμαστε εξ αρχής μια χαρά ωραία ωραία κι οι 3!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...