Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ο ρόλος του μπαμπά - γιατί ηρεμεί με εκείνον και με μένα όχι;


Recommended Posts

Μπορεί να μου πει κάποιος, γιατί μόλις παίρνει αγκαλιά ο άντρας μου το μόλις 15 ημερών αγοράκι μου, σταματάει να κλαίει, ενώ μ'εμένα όχι; Το ίδιο γίνεται και με τη μητέρα μου!Ζηλεύω!Τί κάνω λάθος και δεν μπορώ να ηρεμήσω το αγγελούδι μου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, gmpante είπε:

Μπορεί να μου πει κάποιος, γιατί μόλις παίρνει αγκαλιά ο άντρας μου το μόλις 15 ημερών αγοράκι μου, σταματάει να κλαίει, ενώ μ'εμένα όχι; Το ίδιο γίνεται και με τη μητέρα μου!Ζηλεύω!Τί κάνω λάθος και δεν μπορώ να ηρεμήσω το αγγελούδι μου;

Μήπως είσαι αγχωμένη για το αν τον κρατας σωστά, έχεις νευρικοτητα που κλαίει,σκέφτεσαι "γιατί δν μπορώ να σε ηρεμήσω;" "μα τι μάνα είμαι γω;" κλπ κ του μεταδίδεις νευρικότητα;;

Κάνε μια βουτιά στην αγκαλιά του άντρα σου κ θα καταλάβεις το γιατί!!

 

Ζηλεύεις τώρα αλλά σκέψου μακροπρόθεσμα! Κλαίει;; στο μπαμπά, στη γιαγιά του γρήγορα!! Χαχα

Συμβαίνει πάντως αυτο που λες, δεν ξερω αν θηλάζεις γιατι κ εγώ χωρίς το "βυζί στο στόμα" σιγά που μπορούσα να τον ηρεμήσω.

Συνέχισε να τον παίρνεις αγκαλίτσα, να σαι χαλαρή κ να δημιουργείς κ ήρεμο περιβάλλον. Σε λίγο καιρό που θα γνωριστείτε κ καλύτερα δε θα σ'αφήνει με τπτ! Θα παρακαλάς να τον πάρει κάποιος!!

Πάντως κ τωρα που ο γιος μ ειναι σχεδόν 11 μηνων.. ο μπαμπάς του τον ηρεμεί πολύ πιο εύκολα από μένα αλλά δε με χαλάει κιολας!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θεωρω πως του μεταδίδεις νευρικοτητα.Μην αγχωνεσαι όταν κλαιει και πας να το ηρεμησεις.Χαλαρωσε...παρτο αγκαλιτσα.καντο μια βολτουλα χαιδευοντας την πλατουλα του.Πες του ένα τραγουδακι ενώ το εχεις αγκαλιτσα και δωσε χρονο και στον ευατο σου αλλα και στο μωρακι να ηρεμησει.Μη βιαζεσαι δλδ να το κανεις να ηρεμησει.Μη σε αγχωνει το ότι το παιδι δε σταματάει το κλαμα με το που θα το παρεις αγκαλια.Επικεντρωσου σε εσενα και το παιδι .

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς κοριτσάρα μου..κ μένα τα ίδια κάνει η μπουμπου..Έτσι κ γω κλάμα στην αρχή δε με θέλει το παιδί,τι κάνω λάθος,τι μάνα είμαι κλπ..Ακόμα το ίδιο κ ας ειναι σχεδόν 4 μηνών..Με την παιδίατρο που το συζητήσαμε μας είπε ότι το μωρό μυρίζει το γάλα σε εμένα κ γι αυτό δεν μπορεί να ηρεμήσει..Σε μυρίζει κ επειδή δε θέλει να φάει εκνευρίζεται..Πάντως στην πορεία αποφάσισα οτι δεν είναι κακο να ηρεμεί στον μπαμπά της κ να κοιμάται,χαλαρώνω κ γω λίγο..χιχι. (οκ,στεναχωριέμαι λιγο ξερω οτι γίνομαι υπερβολική,στο κάτω κάτω ειναι κ δικό του παιδί,πρέπει να έχουν τις στιγμές τους χωρίς τη μαμά στη μέση..))

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...