Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναγκαστικά αποθηλασμός 3 μηνών - κλαίει συνέχεια


Recommended Posts

Καλημέρα κ απο εμένα.Αν κ παρακολουθώ αρκετό καιρό την παρέα σας είναι η πρώτη φορά που γράφω.Είμαι νέα μανούλα κ εχω ενα κοριτσάκι 3,5 μηνών.Αν κ δυσκολευτηκαμε αρκετά με το θηλασμό στην αρχή με πολύ κόπο κ πόνο τα καταφέραμε.Το κακό είναι ότι έχει συνηθίσει το στήθος κ ενώ στην αρχή την έβαζα ωραία ωραία στην κούνια της με την πιπίλα το τελευταίο χρονικό διάστημα θέλει να κοιμάται μόνο στο στήθος.2-3 μέρες τώρα προσπαθώ να το αποφύγω (με πολύ κλάμα κ απο τις 2),το αποτέλεσμα είναι να κλαίει σπαρακτικά κ να μην μπορεί να ηρεμήσει με τπτ.Εχθές ας πούμε έκλαιγε για πάνω απο 2 ώρες μέχρι που την έκανε βόλτες ο μπαμπάς μας στο σπίτι κ κοιμήθηκε σαν λιπόθυμη.Στην αρχή δεν κοιμόταν πάρα μονο πάνω μου κ ξυπνούσε όταν προσπαθούσα να την αφήσω στην κούνια της.Φαίνεται οτι αυτο το προσπεράσαμε αφου την κρατάω στην αγκαλιά μου μέχρι να είμαι βέβαιη οτι κοιμάται βαθιά.Δυστυχώς πρέπει να αποθηλασω για λόγους υγείας.Πώς θα την κάνω να κοιμάται Χωρίς στήθος;Δε γίνεται να κλαίει ατελείωτες ώρες μέχρι να κουραστεί (κουραζομαστε ολοι έτσι).Σημειωτέον δε,ότι δεν παίρνει ούτε πιπίλα τώρα πια (μόνο αν είναι σχεδόν κοιμισμένη ή στο καρότσι κ για μπιμπερο ούτε λόγος,αν κ μέχρι 50 ημερών το χρησιμοποιούσαμε).Καμία ιδεα;;;;;Τι μπορώ να κάνω,τι προτείνετε;;

(έχω δοκιμάσει κ την μπλούζα στην κουνια,τώρα πια δεν πιάνει το κόλπο)..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αφού πρέπει να αποθηλάσεις, τo πρώτο βασικό είναι να πάρει το μπιμπερό. Άπαξ και τα καταφέρετε, το λογικό είναι ότι το παιδί - επειδή είναι μικρό ακόμα- θα γλαρώνει στο μπουκάλι, οπότε με λίγη πιπίλα - κούνημα - αγκαλιά θα κοιμάται. Το παιδί θα προσαρμοστεί, το ίδιο κι εσύ που θα βρεις άλλους τρόπους να την ησυχάζεις και την παρηγορείς.

 

Όλες μα όλες οι μαμάδες, ακόμα και όσες θήλασαν ελάχιστα, χρειάστηκε κάποια στιγμή να κοιμίσουν τα μωρά τους με άλλο τρόπο και κατά κανόνα, όσο πιο μικρό είναι το μωρό, τόσο πιο εύκολο και γρήγορο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον πρεπει να αποθηλασεις θα γινει καπως οπως τα λεει η ντινα.ειναι μικρο κ θα προσαρμοστει.δ θα ξεκινησεις το αποθηλασμο απο το βραδυ που θελει να κοιμηθει κ αυτη ειναι η ρουτινα της

Αν δ γινομαι αδιακριτη ποιος ο λογος που πρεπει να αποθηλασεις;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Elfer αν βρείς την λύση τελικά να την ποστάρεις εδω με μεγάλα γράμματα!!!

Καμία συμβουλή εως τώρα δεν νομίζω να βοήθησε καμία να βρεί καμία λύση. 

Απλά μια μέρα ,,,μετά απο πολύ κλάμα θα το ξεχάσει ή μια μέρα απο μόνο του το μωρό δεν θα το χρειάζεται πια όπως γίνεται και με την απλή πιπίλα. 

 

με την πρώτη μέθοδο απλα  πιο ανώδυνα θα είναι αν την κοιμίζει κάποιος άλλος που δεν έχει αυτό που ψάχνει! 

 

Καλό κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο, δύσκολη κατάσταση! !!!!!!

Έχεις ρωτήσει για τον ιατρικό σου λόγο κάποιον σύμβουλο θηλασμού στην περίπτωση που κάτι είναι συμβατό? ή είναι ήδη τετελεσμένο ότι η κατάστασή σου είναι ασύμβατη ? Μερικές φορές υπάρχει μεγάλη μεγάλη άγνοια για το τι πραγματικά είναι συμβατό και τι όχι - σιγούρεψέ το αυτό! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείς να δοκιμάσεις να την βάλεις στο καρότσι και να την κουνάς πέρα δώθε..Συνήθως κοιμούνται. Κι εγώ έτσι έκανα με τον γιο μου σε αυτή τη ηλικία, διαφορετικά ήθελε στήθος για να κοιμηθεί ή ατελειώστες βόλτες στα χέρια πράγμα που είναι αρκετά κουραστικό...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.Δυστυχώς το γνώριζα απο πριν μείνω έγκυος ότι θα έπρεπε για την ακρίβεια να θηλάζω το ελάχιστο δυνατό.Έχω νόσο Crohn και η αγωγή γίνεται με βιολογικούς παράγοντες adalimumab, (δεν παραθέτω την ονομασία του φαρμάκου) οι οποίοι κ δεν είναι συμβατοί με τον θηλασμό ή ακόμα καλύτερα οι επιπτώσεις δεν είναι γνωστές.Οπότε δεν παίζω κορώνα γράμματα την υγεία του παιδιού απο τη στιγμή που κ η Γαστρεντερολόγος που με παρακολουθεί μου είπε συμβουλευτικά ότι αν ήταν δικό μου παιδί δεν θα έκανα την αγωγή παράλληλα με θηλασμό.Η γνώμη της ήταν ότι αφού το παιδί πήρε το πρωτόγαλα κ το θήλασα κ 40 μέρες να αποθηλάσω για να ξεκινήσω αγωγή.Καλώς ή κακώς είχα πεισματική άρνηση να διακόψω τη γαλουχια γιατί είχα κοπιάσει για να τα καταφέρω,το παιδί μου ήταν ευτυχισμένο κ εγω το ίδιο.Όμως πλέον ακόμα κ η παιδίατρος που ήταν μαζί μου απο την αρχή πλέον μου λέει οτι θα πρέπει να είμαι εγω καλά για να είναι και το μωρό.Η αλήθεια είναι οτι έχουν δίκιο γιατί κάπου κάπου έχω κάτι ενοχλήσεις για τις οποίες ανησυχώ αλλά ταυτόχρονα δεν αναφέρω κάτι κ κάνω την πάπια.Τον άλλο μήνα θα ξεκινήσουμε κρέμες για να μπει η μπέμπα μας σε φαγητό κ έτσι να μην ειναι κρεμασμένη πάνω μου ολη την ώρα.Το θέμα είναι ότι έχω προσπαθήσει τα πάντα αλλά μπουκάλι δεν παίρνει.Έχω προσπαθήσει να τις δώσω απο πολλές διαφορετικές θηλές και εχω επιμείνει ιδιαίτερα σε εκείνη που δείχνει να έχει προτίμηση και είναι ίδια με την πιπίλα που παίρνει αν κ οπότε θέλει εκείνη (κ το τονίζω γιατί όσο κ να παλεύω εγώ αν δεν τη θέλει τη φτύνει κ κάνει κ μπλιαχ).Από γάλατα έχω δοκιμάσει ήδη 3 διαφορετικά κ ολα τα εχει φάει ο νεροχύτης.Εννοείται ότι εκτός απο μένα έχουν δοκιμάσει όλοι να την ταΐσουν χωρίς αποτέλεσμα.Το τραγουδάκια ,τι παιχνίδια τίποτα εκείνη.Δεν βάζει καν το μπουκάλι στο στόμα και αν το βάλει καταλαθος (γιατί μοιάζει με την πιπίλα) μόλις καταλάβει γάλα και παλι το φτύνει.Έχω δοκιμάσει κ έχω βάλει κ 2-3 κόκκους ζάχαρη (Θα μου πείτε οτι δεν πρέπει,δεν κάνει κ ολα τα συναφή κ θα έχετε απόλυτο αλλά μέσα στην απόγνωση το έκανα κ αυτό..)Στα χέρια μόνο αν πάρει πιπίλα θα κοιμηθεί,αρκεί να την πάρει. Στο καρότσι η αλήθεια είναι οτι κοιμάται χωρις κλάματα κ φασαρίες κ μάλιστα εκεί την πιπιλα τη δέχεται (οκ όχι πάντα,αλλά συνήθως ναι).Και ρωτώ,είναι λύση αυτή;;Και άντε να το δεχτώ ως λύση για τον ύπνο,με το φαγητό τι θα κάνω που δε θέλει τπτ.Και δεν μπορώ να δεχτώ αυτό που λένε αν πεινάσει θα φάει,δλδ να την αφήσω να ταλαιπωρηθεί (έχω ακούσει για γονείς που τα έχουν αφήσει πεινασμένα 18 ώρες για να πάρουν μπουκάλι,συγγνώμη αλλά νομίζω δεν μπορώ)

Απόγνωση..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κοιτάξει στο lactancia να φανταστώ για τη συμβατότητα της δραστικής ουσίας? Εγώ έχω να σου πω ένα τεράστιο μπράβο και που θήλασες ως τώρα και που έψαξες μέχρι τη συμβατότητα. Κανένας θηλασμός, όσο ωφέλιμος και να είναι δεν μπορεί να αντικαταστήσει μια μαμά υγιής. Η θεραπεία σου κι η καλή κατάσταση της υγείας σου είναι το πιο σημαντικό για σένα αλλά κυρίως για το μωράκι σου. Όσο πιο ψύχραιμη είσαι τόσο πιο καλά θα το μεταφέρεις στο μωράκι σου. Έχετε δοκιμάσει τη θηλή calma της medela? Είναι πολύ καλή, μπορεί να σας βοηθήσει. Σε κάθε περίπτωση μη στεναχωριέσαι, το μωράκι σου θα προσαρμοστεί κάποια στιγμή, χρειάζεται άπειρη υπομονή, άπειρες αγκαλιές, άπειρη αγάπη. Να είσαι καλά και να σου ζήσει!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Στο καρότσι η αλήθεια είναι οτι κοιμάται χωρις κλάματα κ φασαρίες κ μάλιστα εκεί την πιπιλα τη δέχεται (οκ όχι πάντα,αλλά συνήθως ναι).Και ρωτώ,είναι λύση αυτή;;Και άντε να το δεχτώ ως λύση για τον ύπνο,με το φαγητό τι θα κάνω που δε θέλει τπτ.Και δεν μπορώ να δεχτώ αυτό που λένε αν πεινάσει θα φάει,δλδ να την αφήσω να ταλαιπωρηθεί (έχω ακούσει για γονείς που τα έχουν αφήσει πεινασμένα 18 ώρες για να πάρουν μπουκάλι,συγγνώμη αλλά νομίζω δεν μπορώ)

Απόγνωση..

 

Το καρότσι είναι λύση, ναι!

 

Προτεραιότητα είναι να βρειτε πατέντα να "ξεχάσει" το μωρό το στήθος για να αποκοιμηθεί, είναι μικρό και θα το ξεχάσει γρήγορα.

 

Τώρα για το φαγητό, καταλαβαίνω ότι σου φαίνεται βάρβαρο, αλλά ναι....μπορεί να ταλαιπωρηθεί λίγο αλλά αν πεινάσει θα φάει. Υπάρχουν δυστυχώς περιπτώσεις που ο θηλασμός χρειάστηκε να διακοπεί πολύ βάρβαρα και άμεσα (από ξαφνική νοσηλεία της μαμάς μέχρι πολύ χειρότερη εκδοχή) και άπαντες προσαρμόστηκαν.

 

Εσύ έχεις την τύχη να είσαι δίπλα στο μωρό σε αυτή την διαδικασία και να αντικαταστήσεις τον θηλασμό με την παρηγοριά της αγκαλιάς και της παρουσίας σου.

 

Μην βιαστείς να βάλεις στέρεες τροφές, 4,5 μηνών είναι πολύ νωρίς για κρέμα, χίλιες φορές να ταλαιπωρηθείτε λίγο (ή πολύ) όλοι για να δεχτεί το μπιμπερό, παρά να ξεκινήσει στέρεες τόσο νωρίς, μέχρι τους 6 μήνες η μόνη ενδεικνυόμενη τροφή είναι το γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπράβο ήθελα να το γράψω κι αυτό, συμφωνώ με Deena για την έναρξη των στερεών, είναι πολύ πολύ νωρίς οι 4,5 μήνες. Το σωστό είναι να γίνεται με κλεισμένους τους 6 μήνες.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μηπως να νοικιασεις ενα θηλαστρο να βγαλεις για λιγο καιρο να κανεις προσμιξεις μητρικο με λιγο ξενο κ σιγα σιγα να αυξησεις το ξενο;

Γενικα συμφωνω στην μη προωρη εισαγωγη στερεων.6μηνες γαλα ειτε μητρικο ειτε σκονη

Απο κει κ περα αν το φαρμακο ειναι συμβατο κ μαλιστα low risk δ διακινδυνευεις κτ

Οπως κ να χει συγχαρητηρια για οσο θηλασες,εχεις δωσει ηδη πολλα αντισωματα στο μωρακι σου αλλα κ θρεπτικα στοιχεια

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο το very low risk, δεν είναι no risk και μιλάμε πάντα για μια σοβαρή θεραπεία που ακολουθεί, δεν είναι κάτι παροδικό που θα πάρει 1 εβδομάδα και θα τελειώσει. Καλό θα ήταν να συνεκτιμήσει την κατάσταση με κάποιον πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , marakiz είπε:

Ωστόσο το very low risk, δεν είναι no risk και μιλάμε πάντα για μια σοβαρή θεραπεία που ακολουθεί, δεν είναι κάτι παροδικό που θα πάρει 1 εβδομάδα και θα τελειώσει. Καλό θα ήταν να συνεκτιμήσει την κατάσταση με κάποιον πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού.

Έχεις πολύ δίκιο, ωστόσο το συγκεκριμένο site δεν έχει πιο χαμηλή κατάταξη, δηλαδή δίπλα στον χαρακτηρισμό compatible, γράφει very low risk.

 

Παρ' όλα αυτά, το ότι η κοπέλα πρέπει να τριπλοτσεκάρει πριν αποφασίσει, είναι δεδομένο.

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρός μας (νεογνολόγος και ειδική στο θηλασμό) συμβουλεύοταν τα βιβλία του dr Hale, και μου είχε συστήσει και το site του για να ψάχνω απευθείας αν δεν την έβρισκα:

http://www.infantrisk.com/forum/search?q=adalimumab&searchJSON={"keywords"%3A"adalimumab"}

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Μηπως να νοικιασεις ενα θηλαστρο να βγαλεις για λιγο καιρο να κανεις προσμιξεις μητρικο με λιγο ξενο κ σιγα σιγα να αυξησεις το ξενο;

Γενικα συμφωνω στην μη προωρη εισαγωγη στερεων.6μηνες γαλα ειτε μητρικο ειτε σκονη

Απο κει κ περα αν το φαρμακο ειναι συμβατο κ μαλιστα low risk δ διακινδυνευεις κτ

Οπως κ να χει συγχαρητηρια για οσο θηλασες,εχεις δωσει ηδη πολλα αντισωματα στο μωρακι σου αλλα κ θρεπτικα στοιχεια

 

Στην αρχή είχα νοικιάσει επαγγελματικό θήλαστρο,επειδή είχα μεγάλο πρόβλημα με τη θηλή μου λόγω τραυματισμού,όμως σιγά σιγά σταμάτησα να το χρησιμοποιώ κ όταν προσπάθησα να αντλησω πάλι ήμουν μια ώρα για να βγάλω 20ml. οπότε νομίζω δε θα είναι καθόλου αποτελεσματικό.Όσον αφορά το low risk που μου αναφέρεις δυστυχώς επειδή το εχω ψάξει αρκετά δεν είναι ακριβώς έτσι.Εμφανίζεται σαν low risk γιατί ναι μεν ανιχνεύεται στο μητρικό γάλα χωρίς όμως να έχουν επαρκή δεδομένα για τις επιπτώσεις.Πιστεύουν ότι απο τα μέχρι τώρα δεδομένα ότι μπορεί να μην επηρεάζει,αλλά δεν το επιβεβαιώνουν κιόλας.θεωρείται Β' επικινδυνότητας το φάρμακο.Με αυτή τη λογική κ αφού έχω πάρει τη γνώμη κ 2ου γιατρού δε θα διακινδυνεψω να θηλάσω παράλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει απλά το εμφανίζει έτσι γιατί τα δεδομένα που έχουν δεν είναι επαρκή αλλά πιστεύουν ότι μάλλον δεν επηρεάζει χωρίς να είναι απόλυτα σίγουροι κιόλας.Οπότε είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι..Και αν έρθουν αργότερα κ μου πουν ξέρετε τα δεδομένα μας πλέον μας καλύπτουν κ τελικά το βάλουν σε άλλη κατηγορία;;Και έχω μιλήσει κ με άλλον γιατρό για το θέμα αυτό και είχε την ίδια γνώμη.Ακόμα κ η παιδίατρος που δε μου έχει δείξει δείγματα ότι είναι υπέρ της φόρμουλα μου λέει να μην κάνω παράλληλα θηλασμό και αγωγή. 

 

 

Τυχαία το πρώτο που βρήκα.. http://americanpregnancy.org/medication/adalimumab-pregnancy/

Ίσα η πρώτη σελίδα που άνοιξα.αν συνεχίσω να ψάχνω έχει πολλά παρόμοια.

Link to comment
Share on other sites

Λέτε δλδ να την προσπαθήσω στο καρότσι μπας και;;Μέχρι τώρα την παλεύω με την πιπίλα (την οποία φανερά δε θέλει) και αν δω τα πολύ σκούρα τη βάζω στο στήθος (όταν έχει ψιλοηρεμησει οχι σε κατάσταση αμόκ) την αφήνω για κάνα δυο ρουφιξιες και μετά πιπίλα (εκεί μάλλον έχει χαλαρώσει αρκετά και την παίρνει).Πιστεύετε δλδ ότι αν την αφήσω να πεινάσει αρκετά θα το πιεί;Φοβάμαι μήπως μετά γίνει χειρότερο γιατί μέχρι τώρα έτσι δείχνει. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Έχεις κοιτάξει στο lactancia να φανταστώ για τη συμβατότητα της δραστικής ουσίας? Εγώ έχω να σου πω ένα τεράστιο μπράβο και που θήλασες ως τώρα και που έψαξες μέχρι τη συμβατότητα. Κανένας θηλασμός, όσο ωφέλιμος και να είναι δεν μπορεί να αντικαταστήσει μια μαμά υγιής. Η θεραπεία σου κι η καλή κατάσταση της υγείας σου είναι το πιο σημαντικό για σένα αλλά κυρίως για το μωράκι σου. Όσο πιο ψύχραιμη είσαι τόσο πιο καλά θα το μεταφέρεις στο μωράκι σου. Έχετε δοκιμάσει τη θηλή calma της medela? Είναι πολύ καλή, μπορεί να σας βοηθήσει. Σε κάθε περίπτωση μη στεναχωριέσαι, το μωράκι σου θα προσαρμοστεί κάποια στιγμή, χρειάζεται άπειρη υπομονή, άπειρες αγκαλιές, άπειρη αγάπη. Να είσαι καλά και να σου ζήσει!

Η αλήθεια είναι ότι το έχω ψάξει παραπάνω απο το lactancia και αυτο γιατί μου έκανε εντύπωση που εκεί έλεγαν οκ ενώ η γιατρός μου έλεγε όχι.Πήρα τη γνώμη και 2ου γιατρού και ακόμα και η εταιρία που φτιάχνει το φάρμακο αναφέρει ότι δεν είναι συμβατό με θηλασμό.Στην εγκυμοσύνη είχαν δεδομένα οτι πρέπει να γινει διακοπή την 26η εβδομάδα κ φέτος αναθεωρήσαν για 33η εβδομάδα (βέβαια εγώ το διέκοψα την 26η).Όχι ακόμα δεν έχω δοκιμάσει θηλές που μοιάζουν με το στήθος.Είναι το επόμενο βήμα.Νομίζω ότι δεν έχω αναφέρει νωρίτερα ότι η μικρή μου μέχρι περίπου 50 ημερών έπινε γάλα (δικό μου) απο μπουκάλι και τις πρώτες 3 στο μαιευτήριο έπινε το πρωτόγαλα απο μένα κ επειδή δεν της έφτανε και φόρμουλα.Από τότε μάλλον συνήθισε μόνο στήθος κ όλα τα άλλα απλά δεν τα θέλει γιατι είναι πλαστικά..Να σημειώσω οτι έχω προσπαθήσει κ με εκπαιδευτικό ποτηράκι.Μόλις καταλάβει πλαστικό το φτύνει.

Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marakiz είπε:

Α ναι? Δηλαδή δεν υπάρχει χαρακτηρισμός no risk?

 

Όχι, στο μακρινό παρελθόν για το μικρό διάστημα που θήλασα είχα τσεκάρει την παρακεταμόλη. Ακόμα κι αυτό μου το είχε βγάλει very low risk.

 

Απλά για κάθε ουσία έχει διαφορετικά σχόλια. Για την ουσία του φαρμάκου της elfer από ότι είδα απλά γράφει να μην το πάρει η θηλάζουσα τις 2 πρώτες εβδομάδες μετά τον τοκετό.

πρίν από 8 λεπτά , Elfer είπε:

Η αλήθεια είναι ότι το έχω ψάξει παραπάνω απο το lactancia και αυτο γιατί μου έκανε εντύπωση που εκεί έλεγαν οκ ενώ η γιατρός μου έλεγε όχι.Πήρα τη γνώμη και 2ου γιατρού και ακόμα και η εταιρία που φτιάχνει το φάρμακο αναφέρει ότι δεν είναι συμβατό με θηλασμό.Στην εγκυμοσύνη είχαν δεδομένα οτι πρέπει να γινει διακοπή την 26η εβδομάδα κ φέτος αναθεωρήσαν για 33η εβδομάδα (βέβαια εγώ το διέκοψα την 26η).Όχι ακόμα δεν έχω δοκιμάσει θηλές που μοιάζουν με το στήθος.Είναι το επόμενο βήμα.Νομίζω ότι δεν έχω αναφέρει νωρίτερα ότι η μικρή μου μέχρι περίπου 50 ημερών έπινε γάλα (δικό μου) απο μπουκάλι και τις πρώτες 3 στο μαιευτήριο έπινε το πρωτόγαλα απο μένα κ επειδή δεν της έφτανε και φόρμουλα.Από τότε μάλλον συνήθισε μόνο στήθος κ όλα τα άλλα απλά δεν τα θέλει γιατι είναι πλαστικά..Να σημειώσω οτι έχω προσπαθήσει κ με εκπαιδευτικό ποτηράκι.Μόλις καταλάβει πλαστικό το φτύνει.

Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου!!

 Κοπέλα μου θα κανεις προφανώς αυτό που λένε οι γιατροί σου, κι εγώ στην θέση σου δεν θα ρίσκαρα.

 

Με υπομονή θα το πάρει το μπουκάλι, μην απελπίζεσαι.

Μολις παύσει η εναλλακτική του στήθους έτσι κι αλλιώς κι εσυ θα έχει άλλη προσέγγιση και θα τα καταφέρετε.

Link to comment
Share on other sites

Αργκ στη σελιδα που εβαλες δ καταλαβα πως χαρακτηριζει το φαρμακο

Ολα τα φαρμακα γραφουν να μην τα παιρνουν εγκυμονουσες κ θηλαζουσες,ουτε ντεπον δ μου εδιναν επειδη θηλαζα.αλλα ειναι very low risk.φυσικα εξαρταται καθε περιπτωση απο τη διαρκεια της θεραπειας,τη δοσολογια κ.α

Κ στην τελικη ελφερ εσυ θα το αποφασισεις αφου πρωτα το ψαξεις.αλλα καλυτερα να μην ειναι αποψη απλα απο δυο γιατρους,αλλα αποψη απο δυο γιατρους που ξερουν απο θηλασμο γτ δυστυχως δ ειναι αυτονοητο

(Στον αποθηλασμο δ μπορω να βοηθησω καπως γτ αποθηλασα οταν θελησε το παιδι.εχω διαβασει μεχρι κ  για ντοστινεξ κ θηλασμο)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Πιστεύετε δλδ ότι αν την αφήσω να πεινάσει αρκετά θα το πιεί;Φοβάμαι μήπως μετά γίνει χειρότερο γιατί μέχρι τώρα έτσι δείχνει. 

 

Προσωπικά δεν λέω σε καμία περίπτωση να την αφήσεις επίτηδες να πεινάσει. Απλά κάθε φορά που θα ήταν ώρα για φαγητό θα πρόσφερα μπουκάλι, έτσι ώστε να βγει το στήθος από την εξίσωση, να μην υπάρχει ως εναλλακτική. Αν δεν έπινε, θα δοκίμαζα πάλι αργότερα και πάει λεγοντας. Θα πετάξεις γάλα, αυτό είναι σίγουρο αλλά στο τέλος θα φάει.

 

Σημαντικη σημείωση: Δεν ξέρω πώς πρέπει να κινηθείς για να μην έχεις πρόβλημα με το στήθος σου. Ίσως αν δώσεις ένα περιθώριο στην αγωγή σου 1-2 εβδομάδες ακόμα, θα μπορούσες να κανεις σταδιακό αποθηλασμο, να κόβεις λίγα-λίγα τα γεύματα θηλασμού δηλαδή. Ίσως λέω και βλακείες γιατί δεν έχω εμπειρία, το καλύτερο είναι να σε καθοδηγήσει σύμβουλος, μέρος της εκπαίδευσης τους είναι και η παροχή βοήθειας για αποθηλασμο σε οποια ηλικία και άν αποφασίσει η μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...