Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πάρτυ ή φιλοξενία?


Recommended Posts

1 minute ago, marakiz said:

Δεν νομίζω ότι μιλάμε από την ίδια βάση. :)
Αν μείνεις χωρίς δουλειά θα στερήσεις περισσότερο στα παιδιά.

 

Αυτό είναι μεγάλη κουβέντα που είπες, δεν ξέρω, μπορεί μία μαμά και ένας μπαμπάς να δουλεύει για να μην στερήσει τίποτε από τα παιδιά του αλλά τελικά τι είναι αυτό που τελικά δεν στερεί? φαγητό, ρούχα, χρήματα για φροντιστήριο, δραστηριότητες? Και ο χρόνος που δεν μπορεί να διαθέσει πως μπορεί να αποτιμηθεί για την ψυχολογία του παιδιού? Δεν ξέρω μπορεί να τα βλέπω κάπως αλλιώς τα πράγματα από τον μέσο όρο.

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειμαι πάντως στα 40, με καλή δουλειά, σε καλό εργασιακά χώρο, μεγάλη εμπειρία, πτυχία κλπ κλπ και προσπαθώ να σκεφτώ τη φάση που λέω συστηματικά "Εχουμε μείνει πίσω, τι να κάνουμε, πείτε στον πελάτη να περιμένει, δε δουλευω μετά τις 6" ή "θα είμαστε σε επιφυλακή το Σαββατο; δεν παίζει παιδιά, έχω παιδικό πάρτυ" και δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω αν σκεφτώ τη συνέχεια 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως πρεπει να υπαρχει μια ισορροπια.. αλλα οχι και να ακυρωνεις τ δουλεια σου για να τρεχει στ παιδικα παρτυ . Ειναι παραλογο τουλαχιστον για μενα.. Στην εποχη μας δεν εχουμε και πολλα περιθωρια. Αλλοι ψαχνουν για δουλειες πως και πως και εμεις π εχουμε μια δουλεια δλδ να την ακυρωνουμε για πάμε σ παρτυ. Τι να πω. Πιστευω πως ενα παιδι π βλεπει τους γονεις του να εργαζονται και να εχουν ενα προγραμμα μαθαινει πως και εκεινο με τ σειρα του πρεπει να κανει τις υποχρεωσεις του (τα μαθηματα του π.χ)και οχι να ειναι χυμα στο κυμα  και αντι να παει στο φροντιστήριο για παραδειγμα να πηγαινει για παιχνιδι..  έτσι το παιδι γινεται και πιο υπευθυνο. Πειθαρχημενο. Κ δεν εξαρταται μια ζωη απο τους γονεις του. Ετσι τ βλεπω εγω . Τωρα ο καθενας κανει οτι νομιζει.. 

Επεξεργάστηκαν by Violetaand
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Violetaand said:

Θεωρω πως πρεπει να υπαρχει μια ισορροπια.. αλλα οχι και να ακυρωνεις τ δουλεια σου για να τρεχει στ παιδικα παρτυ . Ειναι παραλογο τουλαχιστον για μενα.. Στην εποχη μας δεν εχουμε και πολλα περιθωρια. Αλλοι ψαχνουν για δουλειες πως και πως και εμεις π εχουμε μια δουλεια δλδ να την ακυρωνουμε για πάμε σ παρτυ. Τι να πω. Πιστευω πως ενα παιδι π βλεπει τους γονεις του να εργαζονται και να εχουν ενα προγραμμα μαθαινει πως και εκεινο με τ σειρα του πρεπει να κανει τις υποχρεωσεις του (τα μαθηματα του π.χ)και οχι να ειναι χυμα στο κυμα  και αντι να παει στο φροντιστήριο για παραδειγμα να πηγαινει για παιχνιδι..  έτσι το παιδι γινεται και πιο υπευθυνο. Πειθαρχημενο. Κ δεν εξαρταται μια ζωη απο τους γονεις του. Ετσι τ βλεπω εγω . Τωρα ο καθενας κανει οτι νομιζει.. 

 

Κοπέλα μου σε ευχαριστώ που ασχολείσαι με το θέμα μου, αλλά μάλλον παρανόησες αυτό που είπα. Εγώ δεν είπα να παρατήσει κάποιος την δουλειά του για να τρέχει σε πάρτυ, αλλά αν π.χ. είχε κανονίσει κάτι Σάββατο απόγευμα για τα παιδιά ή για όλη την οικογένεια και τον έπαιρναν τηλ να τρέξει στην δουλειά ή την προηγούμενη έλεγαν σε θέλουμε και αύριο εκεί λέω ότι ο γονιός πρέπει να βάλει τα όριά του, σε ότι αφορά την εργασία. Αν το εκαναν όλοι αυτό πίστεψέ με, θα ήταν πολύ καλύτερες οι εργασιακές συνθήκες. Ειλικρινά δεν ξέρω πως συμπέρανες ότι εγώ είμαι υπέρ ενός παιδιού μη υπεύθυνου. Αλλά για εμένα υπευθυνότητα προς το παιδί σημαίνει ότι αναγνωρίζω τις ανάγκες του και τις καλύπτω και κυρίως τις ψυχολογικές του ανάγκες. Το φροντιστήριο σαφώς και αναφέρεται σε πιο μεγάλα παιδιά, όχι σε πρωτάκια όπως εμείς :-P

Να για παράδειγμα ακόμη και σε εμάς τα πρωτάκια πολλοί γονείς τα φορτώνουν με Αγγλικά κλπ ενώ θεωρώ πως τα παιδιά, ειδικά τα πρωτάκια, έχουν πιο πολύ ανάγκη το παιχνίδι από το είναι όλη μέρα στο σχολείο και μετά το απόγευμα φροντιστήριο, Αγγλικά πχ. Αν με ρωτάς σε παιδί Α' Δημοτικού προτιμώ τα απογεύματά μας να πηγαίνουμε στην παιδική χαρά, παιδότοπο, σπίτι με φίλους, να έρχονται παιδιά σπίτι παρά να το φορτώνω με φροντιστήρια.

Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , zaxaroulini είπε:

 

......... αν π.χ. είχε κανονίσει κάτι Σάββατο απόγευμα για τα παιδιά ή για όλη την οικογένεια και τον έπαιρναν τηλ να τρέξει στην δουλειά ή την προηγούμενη έλεγαν σε θέλουμε και αύριο εκεί λέω ότι ο γονιός πρέπει να βάλει τα όριά του, σε ότι αφορά την εργασία. Αν το εκαναν όλοι αυτό πίστεψέ με, θα ήταν πολύ καλύτερες οι εργασιακές συνθήκες. ......

 

αχ βρε zaharoulini, ενώ συμφωνώ μαζί σου όσον αφορά το θέμα "φιλοξενία φίλης vs πάρτυ παιδιού" αυτά που λες είναι σωστά αλλά για έναν άλλο ιδεατό κόσμο. η πραγματικότητα είναι δυστυχώς σκληρή. κ εγώ για την δουλειά θα "θυσίαζα" κάποιο κανόνισμα οικογενειακής διασκέδασης, όχι γιατί το θέλω αλλά γιατί πολύ απλά δεν "με παίρνει" να πω όχι, από την στιγμή  που έχω οικονομική ανάγκη, όπως κ πολλές άλλες κοπέλες εδώ. Κ φυσικά έχουμε ξεφύγει κ από το θέμα μας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολυ πιθανο αυτος που θα πει οχι στη δουλεια γτ εχει παρτυ το παιδι θα μεινει χωρις δουλεια

Ζαχαρουλινι κ απο ολα που εχεις πει πραγματικα δ μπορεις να καταλαβεις καποιες συνθηκες διαβιωσης

Προτιμας να τιμησεις τον συμμαθητη παρα τους φιλοξενουμενους;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Φυσικά και βλέπουμε τα πράγματα αλλιώς. Μιλάς από μία οπτικη γωνία : Εγώ είμαι μαμά, και απλά φροντίζω να περνά καλά το μωρό μου, δεν έχω άλλη ευθύνη. Απλά πρόσεξε πώς κρίνεις τν υπόλοιπο κόσμο (και τώρα που πάτε σχολείο) γιατί η πραγματικότητα των υπολοίπων δεν είναι η ίδια. Οι μέρες ασθενείας παιδιού π.χ. είναι περιορισμένες, είναι απλήρωτες, και αν το "παρακάνεις" (και μέσα στο όριο να είσαι) μπορεί να ψάχνεις για άλλη δουλειά. Πολυτέλεια μεγάλη για τους περισσότερους. 

Οπότε όχι, δεν με πειράζει να κλαίει το παιδί που δεν π'ηγε στο πάρτυ ή να παέι σχολείο συναχωμένο, αν εκείνην την ώρα δουλεύω. Και το 99,9% των υπόλοιπων εργαζόμενων στον ιδιωτικό τουλάχιστον τομέα το ίδιο

 

Με συγχωρείς, είμαι η τελευταία που θα κρίνω κάποιον άλλον, αλλά εφόσον έθεσες το θέμα: πάω το παιδί και βαριά άρρωστο στο σχολείο (εσύ το είπες δεν μιλαμε για συνάχι), συγνώμη αλλά αυτό τι δείχνει από την πλευρά του γονέα? υπευθυνότητα? ένα άρρωστο βαριά παιδί στο σχολείο γιατί δεν μπορώ να λείψω από την δουλειά? με συνάχι ναι και εμείς πέρσι στο νήπιο σε πολλά παιδάκια έτρεχαν οι μυτούλες αλλά μέχρι εκεί, τώρα βέβαια υπήρχε περίπτωση που και με πυρετό τα είχαν φέρει στο σχολείο, τι να πω δεν ξέρω. Ειλικρινά σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, δυστυχώς όμως τα μηνύματά σου τα βλέπω όταν μπαίνω να ξαναδιαβάσω το θέμα μου, δεν ξέρω γιατί αλλά πάνε πιο πίσω από τα άλλα, με συγχωρείς αν έχω ξεχάσει κάτι.

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , zaxaroulini είπε:

 

Με συγχωρείς, είμαι η τελευταία που θα κρίνω κάποιον άλλον, αλλά εφόσον έθεσες το θέμα: πάω το παιδί και βαριά άρρωστο στο σχολείο (εσύ το είπες δεν μιλαμε για συνάχι), συγνώμη αλλά αυτό τι δείχνει από την πλευρά του γονέα? υπευθυνότητα? ένα άρρωστο βαριά παιδί στο σχολείο γιατί δεν μπορώ να λείψω από την δουλειά? με συνάχι ναι και εμείς πέρσι στο νήπιο σε πολλά παιδάκια έτρεχαν οι μυτούλες αλλά μέχρι εκεί, τώρα βέβαια υπήρχε περίπτωση που και με πυρετό τα είχαν φέρει στο σχολείο, τι να πω δεν ξέρω. Ειλικρινά σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, δυστυχώς όμως τα μηνύματά σου τα βλέπω όταν μπαίνω να ξαναδιαβάσω το θέμα μου, δεν ξέρω γιατί αλλά πάνε πιο πίσω από τα άλλα, με συγχωρείς αν έχω ξεχάσει κάτι.

 

Αν και προσωπικά δεν έχει τύχει να στείλω βαριά άρρωστο παιδί στο σχολείο, δεν μπορώ να κατηγορήσω ένα γονιό που θα στείλει με πυρετό το παιδί του για μάθημα, αν η εναλλακτική είναι από βδομαδα να ψάχνει στα σκουπίδια μεσημεριανό. Θεωρώ τον εαυτό μου απίστευτα τυχερό απλά, που έχει την οικονομική άνεση να πληρώνει babysitter σε τέτοιες φάσεις, άνεση που για να την έχω πρέπει να διατηρήσω ομως μία δουλειά με ικανοποιητικό μισθό, που για να τη διατηρήσω δεν πρέπει να δίνω δικαιώματα :).

 

Χαίρομαι από τη μία γιατί δεν καταλαβαίνεις, γιατί σημαίνει ότι έχεις την πολυτέλεια αυτή. Είναι κάτι που δεν συναντά κανείς συχνά.

Η εργασιακή πραγματικότητα (και όχι μόνο στην Ελλάδα και όχι μόνο λόγω κρίσης) περιλαμβάνει 4 μέρες αδειας ασθενείας απλήρωτες για κάθε παιδί. Αν τολμας να το κάνεις κιόλας, γιατί υπάρχει και ο εργοδότης που μπορεί να στο έχει φυλαγμένο. Οπότε θα ζυγίσεις το αν το 37 και μισό είναι αρκετός λόγος για να μείνεις σπίτι , και αν όχι το 38 είναι; αν θα πρέπει να περιμένεις να δεις πώς θα εξελιχθεί η ασθένεια μήπως σε 2 μέρες είναι 40αρι, και να μυρίσεις τα νυχια σου να προβλέψεις αν θα έρθει χειρότερη ασθένεια αργότερα, να θυμηθείς αν είχες πάρει προ διμήνου εσύ αναρρωτική και θα κακοφανεί, να σκεφτείς αν είσαι καινούρια στη δουλεία μήπως κάνει κακή εντύπωση γιατί ο άτεκνος συνάδελφος δεν έχει τις ίδιες ανάγκες κλπ κλπ.

 

Εν ολίγοις, για να γυρίσουμε σε πιο light θέμα και πιο κοντά στο αρχικό ερώτημα: Σε κάθε πάρτυ, μερικά παιδάκια δε θα έρθουν. Αν είναι καθημερινή ή Σαββατο πρωί (πολλά είναι λόγω έκπτωσης στους παιδότοπους) δε θα έρθουν μπορεί και τα μισα, γιατί οι γονείς δουλεύουν. Αν ειναι άλλη μέρα, πάλι μπορεί το αδερφάκι να έχει εκείνη την ώρα μία υποχρέωση (αγώνα, μάθημα κλπ), να εχει κανονιστεί οικογενειακή έξοδος, ή καλή ώρα όπως στην περίπτωση σου να υπάρχει άλλο σχέδιο. Δεν είναι δηλαδή κάτι ανύκουστο, είναι σχεδόν βεβαιότητα ότι κάποια παιδιά θα λείπουν από κάθε πάρτυ. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, zaxaroulini είπε:

 

Κοπέλα μου σε ευχαριστώ που ασχολείσαι με το θέμα μου, αλλά μάλλον παρανόησες αυτό που είπα. Εγώ δεν είπα να παρατήσει κάποιος την δουλειά του για να τρέχει σε πάρτυ, αλλά αν π.χ. είχε κανονίσει κάτι Σάββατο απόγευμα για τα παιδιά ή για όλη την οικογένεια και τον έπαιρναν τηλ να τρέξει στην δουλειά ή την προηγούμενη έλεγαν σε θέλουμε και αύριο εκεί λέω ότι ο γονιός πρέπει να βάλει τα όριά του, σε ότι αφορά την εργασία. Αν το εκαναν όλοι αυτό πίστεψέ με, θα ήταν πολύ καλύτερες οι εργασιακές συνθήκες. Ειλικρινά δεν ξέρω πως συμπέρανες ότι εγώ είμαι υπέρ ενός παιδιού μη υπεύθυνου. Αλλά για εμένα υπευθυνότητα προς το παιδί σημαίνει ότι αναγνωρίζω τις ανάγκες του και τις καλύπτω και κυρίως τις ψυχολογικές του ανάγκες. Το φροντιστήριο σαφώς και αναφέρεται σε πιο μεγάλα παιδιά, όχι σε πρωτάκια όπως εμείς :-P

Να για παράδειγμα ακόμη και σε εμάς τα πρωτάκια πολλοί γονείς τα φορτώνουν με Αγγλικά κλπ ενώ θεωρώ πως τα παιδιά, ειδικά τα πρωτάκια, έχουν πιο πολύ ανάγκη το παιχνίδι από το είναι όλη μέρα στο σχολείο και μετά το απόγευμα φροντιστήριο, Αγγλικά πχ. Αν με ρωτάς σε παιδί Α' Δημοτικού προτιμώ τα απογεύματά μας να πηγαίνουμε στην παιδική χαρά, παιδότοπο, σπίτι με φίλους, να έρχονται παιδιά σπίτι παρά να το φορτώνω με φροντιστήρια.

Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου!

 

Αν σου πει ο προϊστάμενός σου να πας στη δουλειά το Σαββατο, ίσως 1-2 φορές αν δεν είσαι καινουριος και αν έχεις δείξει καλή εργασιακή συμπεριφορά να μην υπάρχει θέμα. Αν είσαι νέος, ή εύκολα αντικαταστάσιμος, καλά θα κάνεις να έχεις χαρτί από νοσοκομειο ότι εκείνη την ώρα νοσηλευόσουν, με σφραγίδα ελεγκτή του ΙΚΑ :) Οχι μόνο στην Ελλάδα, και όχι μόνο τώρα, πολύ απλά θα έχεις μία συζήτηση με τον προϊστάμενό σου για το αν η δουλειά σου ταιριάζει τελικά ή όχι. Η απλά θα περάσεις από το λογιστήριο την επόμενη, ανάλογα τη δουλειά. Αν δε έχεις δική σου δουλειά, το ωράριο και το πενθήμερο μάλλον δεν υπάρχει καν.

Τις εργάσιμες στην παιδική χαρά οι εργαζόμενοι δεν πάνε προφανώς εκτός απροόπτου και σπάνια ανταλλάσουν επισκεψεις μεσοβδόμαδα. Εχω πάντως παρατηρήσει ότι οι νοικοκυρές και οι εργαζόμενες γενικά δεν κάνουν παρέα ως μαμάδες, και νομίζω ότι τα ωράρια είναι μεγάλος παράγοτνας.

 

Από εκεί και πέρα, πριν τις ψυχολογικές ανάγκες έρχονται οι υλικές. Για τον μέσο άνθρωπο, αυτό σημαίνει να υπάρχει εργασία.

Αν και πάντως προσωπικά θεωρώ ότι οι ψυχολογικές ανάγκες ενός παιδιού δεν είναι το ίδιο με το συνεχές παιχνίδι. Το παιχνίδι είναι απαραίτητο, το πάρτυ είναι πολύ ωραίο, αλλά είναι εξίσου σημαντικό να ξέρει το παιδί ότι υπάρχουν δουλειές να γίνουν, ότι θα σεβαστεί τις ανάγκες των άλλων (και των γονιών του) και γενικά ότι το κάθε πράγμα γίνεται όταν έρθει η ώρα και αν είναι δυνατό

 

Μην πιασουμε τα Αγγλικά κλπ, γιατί εκεί δεν θα τελειώσουμε ποτέ :)

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Violetaand είπε:

Θεωρω πως πρεπει να υπαρχει μια ισορροπια.. αλλα οχι και να ακυρωνεις τ δουλεια σου για να τρεχει στ παιδικα παρτυ . Ειναι παραλογο τουλαχιστον για μενα.. Στην εποχη μας δεν εχουμε και πολλα περιθωρια. Αλλοι ψαχνουν για δουλειες πως και πως και εμεις π εχουμε μια δουλεια δλδ να την ακυρωνουμε για πάμε σ παρτυ. Τι να πω. Πιστευω πως ενα παιδι π βλεπει τους γονεις του να εργαζονται και να εχουν ενα προγραμμα μαθαινει πως και εκεινο με τ σειρα του πρεπει να κανει τις υποχρεωσεις του (τα μαθηματα του π.χ)και οχι να ειναι χυμα στο κυμα  και αντι να παει στο φροντιστήριο για παραδειγμα να πηγαινει για παιχνιδι..  έτσι το παιδι γινεται και πιο υπευθυνο. Πειθαρχημενο. Κ δεν εξαρταται μια ζωη απο τους γονεις του. Ετσι τ βλεπω εγω . Τωρα ο καθενας κανει οτι νομιζει.. 

Χωρίς να συμφωνώ ή διαφωνώ όσον αφορά τη δουλειά κ το παιδι, καθώς ο καθένας θέτει τις προτεραιότητες του και δεν είναι κατακριτέο, θέλω να πω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις που το παιδί βλέπει τους γονείς να ασχολούνται μόνο με τη δουλειά και το ίδιο το έχουν σε δεύτερη μοίρα γιατί "πως να το κάνουμε, κάποιος πρέπει να δουλεύει για να πας εσύ στα φροντιστήρια και στα παρτυ" είναι αυτά που εξελίσσονται στα πιο χύμα και αδιάφορα. Επίσης, οι σπουδές τα πτυχία και η εργασία δεν ενδιαφέρουν τα παιδια, αυτά είναι για να νιώθουμε εμείς καλύτεροι. Πολλά παιδιά που μεγάλωσαν σε φτωχές κ χαμηλού μορφωτικού επιπέδου οικογένειες έγιναν πολύ καλύτεροι άνθρωποι από παιδιά μορφωμένων γονέων και υψηλόβαθμων στελεχών. Η παιδεία ενός ανθρώπου, η πειθαρχία και η υπευθυνότητα δεν είναι αποτέλεσμα ενός γονέα που δουλεύει κ δινει το καλό παράδειγμα αλλά ενός γονέα που ασχολείται να του τα εμφυσήσει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , Lenia16 είπε:

Χωρίς να συμφωνώ ή διαφωνώ όσον αφορά τη δουλειά κ το παιδι, καθώς ο καθένας θέτει τις προτεραιότητες του και δεν είναι κατακριτέο, θέλω να πω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις που το παιδί βλέπει τους γονείς να ασχολούνται μόνο με τη δουλειά και το ίδιο το έχουν σε δεύτερη μοίρα γιατί "πως να το κάνουμε, κάποιος πρέπει να δουλεύει για να πας εσύ στα φροντιστήρια και στα παρτυ" είναι αυτά που εξελίσσονται στα πιο χύμα και αδιάφορα. Επίσης, οι σπουδές τα πτυχία και η εργασία δεν ενδιαφέρουν τα παιδια, αυτά είναι για να νιώθουμε εμείς καλύτεροι. Πολλά παιδιά που μεγάλωσαν σε φτωχές κ χαμηλού μορφωτικού επιπέδου οικογένειες έγιναν πολύ καλύτεροι άνθρωποι από παιδιά μορφωμένων γονέων και υψηλόβαθμων στελεχών. Η παιδεία ενός ανθρώπου, η πειθαρχία και η υπευθυνότητα δεν είναι αποτέλεσμα ενός γονέα που δουλεύει κ δινει το καλό παράδειγμα αλλά ενός γονέα που ασχολείται να του τα εμφυσήσει. 

 Ειπα εγω οτι οι γονεις πρεπει να ασχολούνται αποκλειστικά και μονο με τ δουλεια ??????? Ελα Χριστέ και Παναγία!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, zaxaroulini said:

Αχ βρε κορίτσια, καταλαβαίνω πραγματικά τι θέλετε να πείτε αλλά νομίζω ότι παρεξηγείτε κάποια πράγματα. Δεν είναι το «θέλω» του παιδιού μου πάνω από των άλλων, είναι μια κοινωνική εκδήλωση όπου το παιδί μου με την παρουσία του εκεί θα δείξει ότι και τιμά τον φίλο του που τον κάλεσε και θα περάσει ευχάριστα τον χρόνο του. Από την άλλη υπάρχει μία κοινωνική επαφή της μαμάς που για το παιδί είναι προφανώς αδιάφορη, π.χ. τώρα έτυχε να είναι η άφιξη κάποιων καλεσμένων, θα μπορούσε όμως να είναι και κάτι άλλο π.χ. κάτι έκτακτο στη δουλειά.

 

Δεν ξέρω αν σας έχει τύχει αλλά έχω πάει σε πάρτυ που δεν έχουν φέρει το παιδάκι ενώ είχαν πει ότι θα το πάνε γιατί έτυχε κάτι στη δουλειά, μα θα βάλεις την δουλειά πάνω από την ψυχολογία του παιδιού? και μιλάμε για Σάββατο απόγευμα!

 

Εγώ προσωπικά, όπως σας είπα, προτιμώ τις ειλικρινείς και ξεκάθαρες συζητήσεις, γι’ αυτό και οι φίλοι που έχω τους έχω χρόνια και σχεδόν ποτέ δεν έχουν ανταλλάξει κάποια άσχημη κουβέντα, γιατί ο καθένας μπαίνει στην θέση του άλλου και τον καταλαβαίνει. Τώρα για κάποιον κάποια πράγματα είναι σοβαρά με τα δικά του κριτήρια (π.χ. δουλειά κλπ) οπότε θα «θυσίαζε» μία κοινωνική εκδήλωση του παιδιού του για κάτι που ο ίδιος θεωρούσε σοβαρά για κάποιον άλλον όμως τα κριτήριά του είναι διαφορετικά.

 

Πάντως χαίρομαι πραγματικά για τις συμβουλές σας και μου αρέσει η οπτική που βλέπει ο καθένας τα πράγματα.

 

Προσωπικα σε βρισκω πολύ υπερβολικη.Ενα παρτυ είναι...τι φανταζεσαι ότι θα παθει το παιδι αν δεν παει.Το παιδι θα επρεπε να είναι σε θεση να καταλαβει.Αν θες να μαθει το παιδι σου να τιμα τους φιλους του δειξτου πως κι εσυ τιμας τους δικους σου...ετσι θα μαθει.Οχι πηγαίνοντας σε ένα παρτυ.Κι εμενα πριν λιγες μερες εκανε παρτυ ο αγαπημενος τους ξάδερφος.Ομως εγω ειχα κανονισει να ανεβουν οι γονεις μου που τους βλεπουν σπανια.Τους εξηγησα ότι θα πηγαιναν βολτα με τον παπου και τη γιαγια και ότι δε γινοταν να πανε και στο παρτυ,Το καταλαβαν...και όλα καλα.καλο είναι μεγαλωνοντας τα παιδια να μαθαινουν ότι δε μπορει να γινεται παντα αυτό που θελουμε.καποιοες φορες αναγκαομαστε να κανουμε και καποια πραγματα που ισως να μη θελουμε.

 

Τι παει να πει αν θα βαλω την ψυχολογια του παιδιου πανω από τη δουλεια η όχι?Γιατι θα παθει καποιο ψυχολογικο πρόβλημα το παιδι αν δεν παει σε ένα παρτυ?Μαθε εσυ πρωτα να βλέπεις τα πραγματα στη σωστη τους διασταση γιατι αν εσυ αντιμετωπίζεις ένα παιδικο παρτυ σα να είναι το γεγονός της χρο νιας...καπως ετσι θα το αντιλαμβάνεται και το παιδι.καλεσε μια άλλη μερα το παιδακι που κανει το παρτυ στο Σπιτι σας να παιξουν,να γνωρίσεις και τη μαμα ,να χαρει και το παιδι. και όλα καλα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Lenia16 είπε:

Χωρίς να συμφωνώ ή διαφωνώ όσον αφορά τη δουλειά κ το παιδι, καθώς ο καθένας θέτει τις προτεραιότητες του και δεν είναι κατακριτέο, θέλω να πω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις που το παιδί βλέπει τους γονείς να ασχολούνται μόνο με τη δουλειά και το ίδιο το έχουν σε δεύτερη μοίρα γιατί "πως να το κάνουμε, κάποιος πρέπει να δουλεύει για να πας εσύ στα φροντιστήρια και στα παρτυ" είναι αυτά που εξελίσσονται στα πιο χύμα και αδιάφορα. Επίσης, οι σπουδές τα πτυχία και η εργασία δεν ενδιαφέρουν τα παιδια, αυτά είναι για να νιώθουμε εμείς καλύτεροι. Πολλά παιδιά που μεγάλωσαν σε φτωχές κ χαμηλού μορφωτικού επιπέδου οικογένειες έγιναν πολύ καλύτεροι άνθρωποι από παιδιά μορφωμένων γονέων και υψηλόβαθμων στελεχών. Η παιδεία ενός ανθρώπου, η πειθαρχία και η υπευθυνότητα δεν είναι αποτέλεσμα ενός γονέα που δουλεύει κ δινει το καλό παράδειγμα αλλά ενός γονέα που ασχολείται να του τα εμφυσήσει. 

 

θα συμφωνησω!! απλα να αναφερω, μην λετε με τοση ευκολια οτι τα παρτυ των παιδιων σας ερχονται σε δευτερη μοιρα γιατι προηγειτε η δουλεια σας...γιατι πολυ συντομα θα ειστε και σε δευτερη μοιρα στην ζωη των παιδιων σας ...απλα...ουτε εγω θελω να χασω την δουλεια μου,αλλα σε οτι αφορα θεματα του παιδιου μου,τα ορια ειναι αδιαπραγματευτα!!

 

στην θεματοθετρια να πω, οτι αν με την κοπελα ειναι πραγματικες φιλες,τοτε δεν υπαρχει θεμα παρεξηγησης...το οτι προσφερθηκε να φιλοξενησει μια οικογενεια,δεν σημαινει οτι η ζωη σταματα εκει...τυχαινουν και εκτακτα και ολοι με λιγη καλη θεληση,μπορουν να συννενοηθουν...και ναι, θα εδινα προτεραιοτητα στο πρωτακι μου...ειδικα στο πρωτακι...που βιωνει μια μεγαλη αλλαγη...αν ηταν δευτερακι πχ θα το χειριζομουν διαφορετικα,αλλα στην παρουσα φαση της θεματοθετριας, δεν θα διαπραγματευομουν την χαρα του παιδιου μου...και η φιλη μου θα καταλαβαινε ...αλλωστε μιλαμε για μια δυο ωρες,δεν ηρθε δα και η συντελεια του κοσμου!! δεν καταλαβαινω πραγματικα γιατι σας αρεσει εδω μεσα να φερνετε την καταστροφη...και ναι, αν το παιδι βιωνει σεβασμο στις επιθυμιες του και στις αγωνιες του, θα μαθει να σεβεται...φανταστετε τα παιδια σας να διαβαζαν ολα οσα γραψατε μερικες με τοση ευκολια για το οτι "πρεπει να χασει το παρτυ και μαλιστα να δεχτει-αποδεχτει και το γεγονος οτι προηγουνται οι φιλοξενουμενοι και τι εγινε,θα παει σε ενα επομενο..." μια χαρα θα σας αντιμετωπισει το ιδιο οταν θα πρεπει να ενεργησει αναλογα σε αλλη περιπτωση...

 

η αλλη αποψη...

 

 

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Πω πω πως φτάσαμε να ζυγίζουμε προτεραιότητες στην φιλοξενία μιας φίλης σε σχέση με την ανάγκη για εργασία;

 

Νομίζω ότι η @magdoulini το έθεσε μια χαρά. Είναι θέμα άνεσης που έχεις με τη φίλη σου. Εγώ πχ στη θέση της φίλης σου δεν θα σε παρεξηγούσα, θεωρώ ότι αυτός που με φιλοξενεί πρέπει πρώτα να είναι οκ στις οικογενειακές του υποχρεώσεις και μετά απέναντί μου, ειδικά αν πρόκειται για υποχρέωση του παιδιού του. Θα έλεγα κάνε τη δουλειά σου, θα κάνουμε μια βόλτα και δίνουμε απευθείας ραντεβού τη x ώρα. Νιώθω υποχρεωμένη εγώ που με φιλοξενεί και μου ανοίξει το σπίτι του να πάω με το πρόγραμμά του. Δε το βλέπουν όμως όλοι έτσι. Ανάλογα με το είδος της φιλίας σου κρίνεις και πράττεις.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , magdoulini είπε:

 

θα συμφωνησω!! απλα να αναφερω, μην λετε με τοση ευκολια οτι τα παρτυ των παιδιων σας ερχονται σε δευτερη μοιρα γιατι προηγειτε η δουλεια σας...γιατι πολυ συντομα θα ειστε και σε δευτερη μοιρα στην ζωη των παιδιων σας ...απλα...ουτε εγω θελω να χασω την δουλεια μου,αλλα σε οτι αφορα θεματα του παιδιου μου,τα ορια ειναι αδιαπραγματευτα!!

 

 

Eχω την αίσθηση βρε κορίτσια ότι μιλάω με εξωγήινους. Δε δουλεύει ο κόσμος για χόμπυ και κανένα παιδί δεν εκτιμά το να μην έχει φαγητό και ρούχα! Ασε που με άνεργους γονείς δεν πας στο παρτυ γιατι δεν έχεις να πας δώρο και ντρέπεσαι. Αν δεν το έχετε δει, δεν ξέρω που ζείτε, αλλά υπάρχουν πολλά παιδάκια με εργαζόμενες οικογένειες που δεν μπορούν καν να πάνε σε όλα τα πάρτυ και τις εκδηώσεις αλλά σε ορισμένο αριθμό, ελλείψει απλά οικονομικής δυνατότητας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 hours ago, magdoulini said:

 

θα συμφωνησω!! απλα να αναφερω, μην λετε με τοση ευκολια οτι τα παρτυ των παιδιων σας ερχονται σε δευτερη μοιρα γιατι προηγειτε η δουλεια σας...γιατι πολυ συντομα θα ειστε και σε δευτερη μοιρα στην ζωη των παιδιων σας ...απλα...ουτε εγω θελω να χασω την δουλεια μου,αλλα σε οτι αφορα θεματα του παιδιου μου,τα ορια ειναι αδιαπραγματευτα!!

 

στην θεματοθετρια να πω, οτι αν με την κοπελα ειναι πραγματικες φιλες,τοτε δεν υπαρχει θεμα παρεξηγησης...το οτι προσφερθηκε να φιλοξενησει μια οικογενεια,δεν σημαινει οτι η ζωη σταματα εκει...τυχαινουν και εκτακτα και ολοι με λιγη καλη θεληση,μπορουν να συννενοηθουν...και ναι, θα εδινα προτεραιοτητα στο πρωτακι μου...ειδικα στο πρωτακι...που βιωνει μια μεγαλη αλλαγη...αν ηταν δευτερακι πχ θα το χειριζομουν διαφορετικα,αλλα στην παρουσα φαση της θεματοθετριας, δεν θα διαπραγματευομουν την χαρα του παιδιου μου...και η φιλη μου θα καταλαβαινε ...αλλωστε μιλαμε για μια δυο ωρες,δεν ηρθε δα και η συντελεια του κοσμου!! δεν καταλαβαινω πραγματικα γιατι σας αρεσει εδω μεσα να φερνετε την καταστροφη...και ναι, αν το παιδι βιωνει σεβασμο στις επιθυμιες του και στις αγωνιες του, θα μαθει να σεβεται...φανταστετε τα παιδια σας να διαβαζαν ολα οσα γραψατε μερικες με τοση ευκολια για το οτι "πρεπει να χασει το παρτυ και μαλιστα να δεχτει-αποδεχτει και το γεγονος οτι προηγουνται οι φιλοξενουμενοι και τι εγινε,θα παει σε ενα επομενο..." μια χαρα θα σας αντιμετωπισει το ιδιο οταν θα πρεπει να ενεργησει αναλογα σε αλλη περιπτωση...

 

η αλλη αποψη...

 

 

Βασικα δε μιλαμε για όλα τα παρτυ αλλα για ένα συγκεκριμενο.Λες δλδ αν εξηγησει στο παιδακι ότι γι αυτό και γι αυτό το λογο θα χασει ένα παρτυ να της το κραταει μανιατικο και να της ανταποδωσει στο μελλον?Δλδ αν οντως η μαμα δεν ειχε την οικονομικη δυνατοτητα να παει το παιδι σε όλα τα παρτυ τοτε θα τη στηναμε στον τοιχο γιατι δεν εχει να διαθεσει χρηματα να παει το παιδι της στο παρτυ η θα της δημιουργούσαμε ενοχες ότι θα της το φυλαει το παιδι και θα της ανταποδωσει.

 

Για ποιο σεβασμο στις επιθυμιες λες?Μονη σου ειπες ότι προκυπτουν και εκτακτα.Δλδ αν μια φορα δε γινει το θελω του παιδιου παει να πει ότι δε σεβομαστε τις επιθυμιες του.Ουαου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια συμφωνώ με αυτά που έγραψε η magdoulini και η vtgian, νομίζω ότι κατάλαβαν ακριβώς ποιος ήταν ο λόγος που άνοιξα το θέμα. Για την ιστορία, αύριο θα μιλήσω στην φίλη μου, δεν θέλω να ταλαιπωρήσω τους γονείς μου με ένα ταξίδι, ούτως ή άλλως με βοηθάνε πολύ με τα παιδιά όλο το χρόνο και έχουν ανάγκη να ξεκουραστούν.

Και όπως είπε και η φίλη magdoulini, μία δύο ώρες θα είναι βρε κορίτσια! Εγώ σέβομαι όλες τις απόψεις πάντως που γράφονται στο θέμα και σας ευχαριστώ θερμά!

4 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Αν σου πει ο προϊστάμενός σου να πας στη δουλειά το Σαββατο, ίσως 1-2 φορές αν δεν είσαι καινουριος και αν έχεις δείξει καλή εργασιακή συμπεριφορά να μην υπάρχει θέμα. Αν είσαι νέος, ή εύκολα αντικαταστάσιμος, καλά θα κάνεις να έχεις χαρτί από νοσοκομειο ότι εκείνη την ώρα νοσηλευόσουν, με σφραγίδα ελεγκτή του ΙΚΑ :) Οχι μόνο στην Ελλάδα, και όχι μόνο τώρα, πολύ απλά θα έχεις μία συζήτηση με τον προϊστάμενό σου για το αν η δουλειά σου ταιριάζει τελικά ή όχι. Η απλά θα περάσεις από το λογιστήριο την επόμενη, ανάλογα τη δουλειά. Αν δε έχεις δική σου δουλειά, το ωράριο και το πενθήμερο μάλλον δεν υπάρχει καν.

Τις εργάσιμες στην παιδική χαρά οι εργαζόμενοι δεν πάνε προφανώς εκτός απροόπτου και σπάνια ανταλλάσουν επισκεψεις μεσοβδόμαδα. Εχω πάντως παρατηρήσει ότι οι νοικοκυρές και οι εργαζόμενες γενικά δεν κάνουν παρέα ως μαμάδες, και νομίζω ότι τα ωράρια είναι μεγάλος παράγοτνας.

 

Από εκεί και πέρα, πριν τις ψυχολογικές ανάγκες έρχονται οι υλικές. Για τον μέσο άνθρωπο, αυτό σημαίνει να υπάρχει εργασία.

Αν και πάντως προσωπικά θεωρώ ότι οι ψυχολογικές ανάγκες ενός παιδιού δεν είναι το ίδιο με το συνεχές παιχνίδι. Το παιχνίδι είναι απαραίτητο, το πάρτυ είναι πολύ ωραίο, αλλά είναι εξίσου σημαντικό να ξέρει το παιδί ότι υπάρχουν δουλειές να γίνουν, ότι θα σεβαστεί τις ανάγκες των άλλων (και των γονιών του) και γενικά ότι το κάθε πράγμα γίνεται όταν έρθει η ώρα και αν είναι δυνατό

 

Μην πιασουμε τα Αγγλικά κλπ, γιατί εκεί δεν θα τελειώσουμε ποτέ :)

 

 

Αχ βρε κοπέλα μου αυτά που λες δεν ισχύουν για όλες τις δουλειές και ειδικά για τις μεγάλες εταιρείες, δεν θέλω να αναφέρω επωνυμίες, αλλά τουλάχιστον σε 2 πολύ μεγάλες που δουλεύουν φίλες μου να ξέρεις ότι είναι Mothers friendly! σε ότι αφορά τα ωράρια που δουλεύουν π.χ. ενώ έχουν βάρδιες πρωί απόγευμα, στις μαμάδες που το ζητάνε το κανονίζουν και δουλεύουν μόνο τα πρωινές βάρδιες ή μόνο τις απογευματινές (ότι τις εξυπηρετούν), σίγουρα υπάρχουν και δουλειές όπως τις λες εσύ, αλλά μην τρομάζουμε τις μανούλες ότι άμα πουν ένα όχι στην δουλειά τους θα βρεθούν στο δρόμο!

10 minutes ago, Niki81 said:

Βασικα δε μιλαμε για όλα τα παρτυ αλλα για ένα συγκεκριμενο.Λες δλδ αν εξηγησει στο παιδακι ότι γι αυτό και γι αυτό το λογο θα χασει ένα παρτυ να της το κραταει μανιατικο και να της ανταποδωσει στο μελλον?Δλδ αν οντως η μαμα δεν ειχε την οικονομικη δυνατοτητα να παει το παιδι σε όλα τα παρτυ τοτε θα τη στηναμε στον τοιχο γιατι δεν εχει να διαθεσει χρηματα να παει το παιδι της στο παρτυ η θα της δημιουργούσαμε ενοχες ότι θα της το φυλαει το παιδι και θα της ανταποδωσει.

 

Για ποιο σεβασμο στις επιθυμιες λες?Μονη σου ειπες ότι προκυπτουν και εκτακτα.Δλδ αν μια φορα δε γινει το θελω του παιδιου παει να πει ότι δε σεβομαστε τις επιθυμιες του.Ουαου!!!!

 

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου και πολύ ωραίο το θέμα που θέτεις. Προσωπικά πιστεύω ότι αν μία μαμά δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να πάει σε ένα πάρτυ γιατί δεν έχει χρήματα και ντρέπεται, κανονικά δεν θα πρέπει να ντρέπεται η μαμά αυτή αλλά όλοι οι υπόλοιποι που αυτό θα το δουν αρνητικά. Δεν πιστεύω ότι καμία μανούλα εδώ μέσα θα κοίταγε αν της έφεραν δώρο και τι δώρο θα ήταν αυτό.  Το πάρτυ το κάνουμε για να χαρεί το παιδί, για να γιορτάσουμε, να έρθουν οι φίλοι του, να περάσουν καλά όχι για το αν θα φέρουν δώρο.

2 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Eχω την αίσθηση βρε κορίτσια ότι μιλάω με εξωγήινους. Δε δουλεύει ο κόσμος για χόμπυ και κανένα παιδί δεν εκτιμά το να μην έχει φαγητό και ρούχα! Ασε που με άνεργους γονείς δεν πας στο παρτυ γιατι δεν έχεις να πας δώρο και ντρέπεσαι. Αν δεν το έχετε δει, δεν ξέρω που ζείτε, αλλά υπάρχουν πολλά παιδάκια με εργαζόμενες οικογένειες που δεν μπορούν καν να πάνε σε όλα τα πάρτυ και τις εκδηώσεις αλλά σε ορισμένο αριθμό, ελλείψει απλά οικονομικής δυνατότητας.

 

Γνωρίζω οικογένεια με άνεργους γονείς, σε πληροφορώ ότι πάνε τα παδιά τους σε περισσότερες εκδηλώσεις από ότι άλλοι που έχουν πολλά χρήματα. Στον δήμο τους τα πάνε σε όλα τα δωρεάν, δανειστική βιβλιοθήκη, θερινό σινεμά, εκδηλώσεις, αθλητικές δραστηριότητες στο σχολείο που καλύπτονται από τον Δήμο ή από τους συλλόγους, ενδεικτικά θα αναφέρω το ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος αν έχεις χρόνο μπες να δεις πόσες δωρεάν δραστηριότητες έχουν για παιδιά. Εγώ εδώ θα διαφωνήσω, ο γονιός που θέλει να περνάει το παιδί του καλά δεν έχει να κάνει με τα χρήματα.

Για το να ντραπεί κάποιος να πάει σε ένα πάρτυ χωρίς δώρο, το έγραψα και στην φίλη Niki81, ότι είναι λάθος και θα έπρεπε οι άλλοι να ντρέπονται αν τον κάνουν να αισθάνεται έτσι. Και περνάει και λάθος μηνύματα στο παιδί: έχουμε χρήματα θα πάμε, δεν έχουμε χρήματα δεν θα πάμε γιατί είναι ντροπή. Δεν ξέρω στενοχωριέμαι με τέτοια :(

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξαναλεω ότι δεν ειπε κανεις ότι αν δεν πας το παιδι σε καμια δραστηριοτητα και σε κανενα παρτυ είναι όλα οκ.προφανως και δεν είναι οκ γι αυτό παλευουμε ολοι οι γονεις για να είναι τα παιδακια χαρούμενα.Στη ζωη μας όμως θα τυχουν και φορες που το παιδι θα θελει να παει καπου αλλα για καποιους λογους αυτό δε θα μπορει να γινει.Δεν είναι τραγικο αυτό...ουτε ψυχολογικα προβλήματα θα του δημιουργησει,ουτε κακια θα κραταει το παιδι στους γονεις.Υπαρχουν μαμαδες που θα τυχει να δουλευουν,υπαρχουν μαμαδες που δεν εχουν βοηθεια και εχουν το αδερφακι αρρωστο,υπαρχουν μαμαδες που μπορει να εχουν κατι,οτιδηποτε καποια μερα και να μη μπορεσουν να πανε το παιδι καπου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Εγώ θα μιλήσω από τη μεριά της καλεσμένη σου. Αν έχει μαζί της μικρά παιδιά σκέψου πόσα μπαγκάζια θα έχει κ σκέψου πόσο 'διασκεδαστικο' θα είναι να κυνηγαει επί 2 ώρες με τις βαλίτσες τα πιτσιρίκια στο σύνταγμα. Αν είναι 15 χρονών τα παιδιά της οκ μπορεί κ να θέλουν μια βολτα, αλλά εσύ θα ήθελες να πρέπει μετά από ταξίδι να περιμένεις με τις βαλίτσες, να κυνηγας ένα πιτσιρίκι που ενδεχομένως πείνασε μετά από τόσες ώρες ταξιδιού ή γκρινιάζει από κούραση κ πρέπει ας πούμε να βρεις να το ταισεις κλπ? Μπορεί η πτήση να είναι μικρή αλλά όλοι ξέρουμε ότι η μέρα ταξιδιού με παιδιά ξεκινάει από πολύ πρωί κ μοιάζει ατελείωτη.

 

Κ εγω συμφωνώ ότι δεν είναι φοβερό να εξηγήσεις στο παιδί ότι δεν μπορεί να πάει στο συγκεκριμένο παρτυ κ ότι θα , ακολουθησουν πολλά αλλα. Από το πρώτο σου μηνυμα καταλαβαίνω ότι πιο πολύ εσύ θες να γνωρισεις τους γονείς. Αλλιώς όντως μπορεις να πας να τον αφήσεις κ να τον ξαναπάρεις κ να τους βολέψεις όλους!  Θα έχεις την ευκαιρία καθημερινά να τους γνωρισεις εφόσον δεν εργάζεσαι κ θα τους βλέπεις στο σχόλασμα κ το πρωι- όσους δεν εργάζονται βασικά. Τους υπόλοιπους στο επόμενο παρτυ! 

 

Όσο γία το πόσο Mother friendly  είναι οι εταιρίες..απαντησαν πολλές κοπέλες!

Link to comment
Share on other sites

 Σου έχω κ σχέδιο β! Πας το παιδί στο παρτυ, το αφήνεις μιλάς με τους γονείς ότι σου έτυχε κάτι κ πρέπει να πας σπίτι κ να στο προσέχουν, γυρνάς, υποδέχεται τη φίλη σου στην ώρα τη σωστή χωρίς καθυστερησεις, την τακτοποιεις, της λες ότι θα λείψεις λίγο να πάρεις το παιδί σου κ φευγεις. Ωστόσο μπορεί μετά να μείνεις κ μισή ωρίτσα να γνωρισεις γονείς κ η φίλη σου θα καταλάβει ότι πιάσατε κουβέντα κ άργησες λίγο. Κ είναι όλοι ευχαριστημενοι. Όσο να τακτοποιηθουν οι φίλοι σου θα έχετε επιστρέψει. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Merendoula είπε:

 Σου έχω κ σχέδιο β! Πας το παιδί στο παρτυ, το αφήνεις μιλάς με τους γονείς ότι σου έτυχε κάτι κ πρέπει να πας σπίτι κ να στο προσέχουν, γυρνάς, υποδέχεται τη φίλη σου στην ώρα τη σωστή χωρίς καθυστερησεις, την τακτοποιεις, της λες ότι θα λείψεις λίγο να πάρεις το παιδί σου κ φευγεις. Ωστόσο μπορεί μετά να μείνεις κ μισή ωρίτσα να γνωρισεις γονείς κ η φίλη σου θα καταλάβει ότι πιάσατε κουβέντα κ άργησες λίγο. Κ είναι όλοι ευχαριστημενοι. Όσο να τακτοποιηθουν οι φίλοι σου θα έχετε επιστρέψει. 

 

Της το έχουν πει και αυτό το σχέδιο αλλά δε το θέλει! Αν ήθελε θα έβρισκε μια λύση για να είναι όλοι ικανοποιημένοι αλλά μάλλον θέλει η ίδια να πάει στο πάρτυ πιο πολύ από το παιδί.

 

Το πάρτυ είναι 5 με 8 από ότι λες, οι φίλοι σου τι ώρα θα έρθουν;;; Πήγαινε στο πάρτυ και όταν θα έρχονται οι φίλοι σου ας σε πάρουν τηλέφωνο να πας να τους υποδεχτείς.

 

Ή αφού δε θες να χάσει το παιδί το πάρτυ (το καταλαβαίνω δε το κατηγορώ αυτό) βρες τη χρυσή τομή. Πάρε τηλέφωνο τη μαμά του παιδιού, εξήγησε της ότι δεν μπορείς να το συνοδέψεις εσύ και θα χαρείς να γνωριστείτε μια άλλη φορά και στείλε το παιδί με έναν συμμαθητή του. Δεν είναι τρομερό, θα γνωριστείς άλλη φορά με τους γονείς.. Δε μπορούμε να τα έχουμε όλα.

 

Πάντως και εγώ δε το καταλαβαίνω ότι δε του είπες αμέσως του μικρού όταν σου έδωσε τη πρόσκληση ότι δε μπορείτε να πάτε λόγω της φίλης σου. Πέρυσι που ήρθε η φιλενάδα μου που είχα να την δω 3 χρόνια από τη Κρήτη όλη την βδομάδα για αυτό έλεγα στη κόρη μου, από τη χαρά μου που θα την έβλεπα δεν είχα άλλο θέμα συζήτησης! Και πάρτυ να είχε εκείνη την ημέρα θα μου την έκρυβε την πρόσκληση για να μη μου το χαλάσει:-D

 

Τέλος, ακόμα δεν έχεις μιλήσει με τη φίλη σου;;;;Πότε θα της το πεις, όταν προσγειωθεί το αεροπλάνο;;;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω μαμάδες που ψοφάνε για έξοδο, ακόμα κι αν αυτή είναι παιδικό πάρτυ. Δε χάνουν κανένα. Το δικό μου παιδί γνωρίζει από μικρότερη κάποια πράγματα. Όπως ότι η μαμά δεν έχει αυτοκίνητο άρα αν ο μπαμπάς απουσιάζει, θα χάσει το πάρτυ. Όπως ότι έχει μικρό αδελφάκι το οποίο δεν πάει σε παιδικά πάρτυ γιατί όποτε πηγαίνει αρρωσταίνει. Άρα αν δεν είναι και οι δυο γονείς διαθέσιμοι, πάρτυ δεν έχει. Δεν έχει θυμώσει ποτέ. Γνωρίζει πως το πρόγραμμά μας πάει σύμφωνα με τις υποχρεώσεις μας. Εργασία για τους γονείς, σχολείο/φροντιστήριο για τα παιδιά. Όπως γνωρίζει πως για να δει μια ώρα τηλεόραση, πρέπει να χει διαβάσει και να ναι τακτοποιημένο το δωμάτιό της. Όρια. Τα όρια δεν υπάρχουν για να γίνεται η δουλειά του γονιού ευκολότερη. Δεν υπάρχει δυσκολότερη δουλειά για τον γονιό απ την θέσπιση και τήρηση των ορίων για την ακρίβεια. Και συζήτηση. Πολλή συζήτηση. Τα παιδιά αν αντιμετωπίζονται ως ενήλικες, βοηθιούνται στην κατανόηση των δεδομένων που κάθε τόσο θα ανοίγονται μπροστά τους. 

 

Όπως αναφέρεται και σε πολλά άλλα πόστ, αν νομίζεις πως το να πεις στον προϊστάμενο "εγώ έχω να πάω το παιδί μου σε πάρτυ το Σάββατο άρα δουλειά δεν παίζει να έρθω", είναι piece of cake και θα σου πει "Κανένα πρόβλημα καλή μου! Καλά να περάσετε!", μάλλον έχεις άγνοια καταστάσεων. Και για να εξηγούμαι. Αυτό συνέβαινε πάντα. Απλά τώρα λόγω των οικονομικών και κοινωνικών συγκυριών, λες "ας κάτσω καλά, ας καταπιώ και καμιά συμπεριφορά παραπάνω γιατί αν απολυθώ δεν θα βρω άλλη δουλειά". 

 

Τέλος, καθώς είμαι άνθρωπος που θέλει το σπίτι του ανοιχτό και φιλοξενεί συχνά συγγενείς και φίλους, έχω μια ευαισθησία σχετικά. Φροντίζω απ την καθαριότητα του σπιτιού και το πρόγραμμα των ημερών που θα φιλοξενήσω, έως το φαγητό. Ξυπνάω πρώτη και κοιμάμαι τελευταία ώστε να μην αισθανθεί ο φιλοξενούμενος άβολα με το οτιδήποτε. Φαντάσου το σοκ μου όταν είδα τους γείτονές μου, το βράδυ να καλοδέχονται φιλοξενούμενους και το πρωί να φεύγουν οι ίδιοι για ημερήσια εκδρομή διότι  "το είχαν κανονίσει"! Καθώς όμως τώρα που το ανασύρω απ τη μνήμη μου, δεν είδα τους φιλοξενούμενους θιγμένους, προφανώς τα είχαν όλα συμφωνήσει και ξεκαθαρίσει. 

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις για να είναι όλοι ικανοποιημένοι, είναι να πας το παιδί στο πάρτυ, να το αφήσεις εκεί (εγώ δεν το κάνω ούτε τώρα που είναι 9, όχι στα 6 αλλά αφού θες οπωσδήποτε να πάει πρέπει να πάρεις κάποιες αποφάσεις), να πας να δεχτείς τη φίλη σου στο σπίτι και να τους αφήσεις να τακτοποιηθούν όσο εσύ πας να φέρεις πίσω το παιδί.

 

Προσωπικά ούτε αυτό θα έκανα, αλλά ο μόνος τρόπος να έχεις και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο, μάλλον είναι αυτός. 

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε @zaxaroulini, αφού καλώς ή κακώς σαν οικογένεια έχετε τη φιλοσοφία ότι η χαρά του παδιού ειναι πάνω από όλα, παίρνει απλά ο άντρας σου ρεπό και πάει αυτός στο πάρτυ! Τι συζητάμε τόση ώρα, αφού η λύση είναι προφανής; Κολλήσαμε χωρίς λόγο!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια άλλο λέω εγώ και άλλο λέτε εσείς, εγώ δεν θα πω στους καλεσμένους μην έρχεστε γιατί θα τρέχω σε πάρτυ, μιλάμε για 1-2 ώρες καθυστέρηση. Για την κοπέλα που ρώτησε θα μιλήσω σήμερα με την φίλη μου για να κανονίσουμε τις τελευταίες λεπτομέρειες! Επειδή θίξατε πάρα πολύ ενδιαφέροντα θέματα προσπαθώ να απαντήσω σε όλες, συγνώμη αν μου διαφύγει κάτι:

α) όχι δεν είμαι η μαμά που θα αφήσει το παιδί της ασυνόδευτο σε ένα πάρτυ, καθώς μιλάμε για πρωτάκι! αν ήταν μεγαλύτερης ηλικίας παιδί ίσως το έβλεπα αλλιώς, εσείς που είστε μανούλες με μεγαλύτερα παιδιά το βλέπετε λίγο πιο απλό εγώ φοβάμαι να τον αφήσω μόνο του γιατί αν κάτι συμβεί οτιδήποτε δεν μπορώ να μεταφέρω την δική μου ευθύνη ως γονέα σε μία άλλη μαμά!

β) σε ότι αφορά την δουλειά αυτό που καταλαβαίνω (αν κάνω λάθος συγχωρέστε με) είναι ότι αν είχατε ένα ιατρικό ραντεβού και σας ζητούσαν να πάτε εκτάκτως στη δουλειά δεν θα το ακυρώνατε γιατί θα ήταν σοβαρό για εσάς οπότε εκεί θα λέγατε όχι, ενώ αν ήταν μία υποχρέωση του παιδιού ή και της οικογένειας (ένα πάρτυ, μία έξοδος κλπ) δεν θα το αξιολογούσατε ως κάτι σοβαρό και θα το ακυρώνατε να πάτε στην δουλειά.

Εγώ αυτό λέω ιεράρχηση προτεραιοτήτων, άλλα είναι σοβαρά για κάποιους άλλα είναι σοβαρά για κάποιους άλλους, ούτε ο ένας είναι απαραίτητα σωστός ούτε ο άλλος απαραίτητα λάθος.

γ) το να πάω το παιδί μου άρρωστο με πυρετό στο σχολείο αδιαφορώντας πρωτίστως για την δική του υγεία και δευτερευόντως για τα άλλα παιδιά, δεν έχει να κάνει με την δουλειά, πέρσι στο νήπιο ερχόντουσαν παιδιά άρρωστα από μαμάδες που δεν δούλευαν.

Οπότε μην φέρνουμε ως παράδειγμα άστοχα περιστατικά για να υποστηρίξουμε την δική μας γνώμη!

Για την ιστορία πάντως, με πήρε τηλ και η πεθερά μου που είναι ένας γλυκύτατος άνθρωπος και επειδή συζήτησε το θέμα με τους γονείς μου, μου είπε να έρθει αυτή να είναι σπίτιι, της αρέσουν τα ταξίδια και δεν έχει κανένα θέμα να έρθει για 1-2 μέρες Αθήνα και να ξαναφύγει, αλλά επειδή μας βοηθάει όλο το χρόνο με τα παιδιά και το μαγείρεμα (είναι φοβερή μαγείρισσα) θέλω να κάτσουν να ξεκουραστούν και να γυρίσουν όποτε το θελήσουν.

Θα μιλήσω με την φίλη μου σήμερα και θα σας ενημερώσω!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Zaxaroulini με ολη μου την αγαπη θα σου πω, παρτο αλλιως γιατι με αυτα που γραφεις φαινεται οτι μεγαλώνεις ενα παιδοκεντρικο παιδι που αργοτερα θα εχει ενα σωρο προβληματα στις σχεσεις του με τους αλλους αν ήδη δεν εχει. Αν κανω λαθος, ζητω συγνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...