Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιλογή λογοθεραπευτή


Recommended Posts

ναι συμφωνω με Υorgos35, χρειαζεται η λογοθεραπεια γιατι βοηθαει γενικοτερα.

σου εστειλα π.μ. 

κλεινουν την πεμπτη 19/7 

 να σας ρωτησω κατι το σκεφτεστε να κανετε με τα voucher? δηλαδη οι θεραπευτες δεν τα δεχονται γιατι δεν ξερουν ποτε θα παρουν τα λεφτα τουσ απο τον εοππυ και τι ποσο? και εμεισ τι κανουμε? ψαχνουμε για αλλουσ? 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Yorgos35 είπε:

Καλημερα σας κα Popi76

Καλυτερα να προτιμησετε ένα κοντινο κεντρο που να είναι αξιολογο. Κι εμεις πηγαιναμε σε ένα μακρινο κεντρο και κουραζομασταν τοσο εμεις όσο και το παιδι. Εχουμε αλλαξει 5 κεντρα σε διαστημα 3,5 χρονων για διαφορους λογους και καταληξαμε σε ενα κεντρο κοντα στην Κατεχακη (10 λεπτα με το αμαξι) οπου κανουμε 3 συνεδρειες λογο και 2 συνεδρειες εργο. Πιστευω ότι πρεπει να κανετε οπωσδηποτε λογο (πολλές φορές δεν είναι λογοθεραπεια αλλα συνδυαζεται με παιχνιδι, με μουσικη ή με άλλη δραστηριοτητα). Θα ελεγα ότι τουλαχιστον 2 λογο και 2 εργο είναι απαραιτητα ( η 3 λογο και 1 εργο).

Κοιταξτε να βρειτε ένα κοντινο κεντρο με εμπειρους θεραπευτες πανω από όλα. Και θα προτεινα επειδή εχω τυχει να κανουν λογοθεραπεια ατομα οπως ψυχολογοι, ειδικοι παιδαγωγοι ή νηπιαγωγοι να προτιμησετε ακεραια λογοπεδικους (από τα ΤΕΙ) με πτυχιο (υπάρχει διαφορα).

Yorgos, προφανώς έχεις εμπειρία στο θέμα. Συμφωνώ με όσα λες. Είμαι σε αναζήτηση κέντρου. Όμως όσες λογοθεραπεύτριες βρίσκω είναι με πτυχία εξωτερικού. Π.χ. Μεγάλη Βρετανία, ή πρώτο πτυχίο στην Ελλάδα παιδαγωγικά και μετά πήραν την ειδικότητα έξω. Επίσης βρήκα λογοθεραπεύτρια με εμπειρία 20 ετών περίπου και πτυχίο Βελιγραδίου. Η μόνη κοπέλα που έχει πτυχίο ΑΤΕΙ, είναι αυτή στο κέντρο που σταματάμε τώρα τον Ιούλιο.

Link to comment
Share on other sites

θα προτεινα λογοπεδικο ΤΕΙ με σχετικη εμπειρια μερικών χρόνων κι όχι τελειοφοιτες που ειναι η πρωτη τους δουλεια. Επισης επικεφαλής του κεντρου να ειναι λογοπεδικος με αρκετη εμπειρια ωστε να κατευθυνει σωστα εαν σας κανει λογοπεδικος με λιγη εμπειρια. Δυστυχως συχνα πυκνα ο καθε αλεξιπτωτιστης στο χωρο ανοιγει ενα κεντρο ειδικης αγωγης και στελεχωνει το κεντρο με θεραπευτες χωρις εμπειρια οι οποιοι φευγουν μετα απο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από περιήγηση σε κέντρα της περιοχής και μη, θα ήθελα να καταθέσω τις απόψεις μου και την σύγχυσή μου. Μπορεί και να βοηθήσω κάποιον. 

Λοιπόν.Υπενθυμίζω ότι αναζητώ κέντρο μετά την πλήρη απογοήτευση και οργή μας για το κέντρο που πηγαίναμε το παιδί.

1. Πρώτα πήγαμε σε αναπτυξιακό εργοθεραπευτή. Έκανε μια εξέταση του παιδιού, ένα τεστ, και μας είπε ότι έχει σοβαρές ελλείψεις στην αδρή και λεπτή κινητικότητα, ότι νοητικά κινείται σε οριακά επίπεδα. Επανάληψη νηπιαγωγείου οπωσδήποτε. Γενικώς είναι πολύ ανώριμος για την ηλικία του. Απαραίτητη εργοθεραπεία και λογοθεραπεία.

2. Μετά πήγαμε σε κέντρο στο Μαρούσι, όπου ο μικρός έκανε παλιά φυσικοθεραπεία. Τον είδε εργοθεραπευτής πολύ έμπειρος που εντόπισε τα κενά και λογοθεραπεύτρια που εντόπισε δυσκολιες άρθρωσης και είπε ότι πρέπει να δουλευτεί με βουρτσάκια. Το παιδί έχει δείγματα τραυλισμού, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι είναι τραυλισμός. Πρότειναν 2 εργοθεραπείες και 2 λογοθεραπείες την εβδομάδα. 2 45 λεπτά κάθε φορά. Η απόσταση όμως απαγορευτική. 

3. Επόμενη επίσκεψη σε παλιό  (με μεγάλη εμπειρία εννοώ) εργοθεραπευτή. Πρότεινε 3 φορές την εβδομάδα.  Για λογοθεραπεία είπε να μην κάνει ακόμα (αλλά ούτε ανέφερε ότι έχει λογοθεραπεύτρια, είδαμε μόνο την εργοθεραπεύτρια). Το επείγον είναι η εργοθεραπεία!

4. Επίσκεψη σε μεγάλο κέντρο. Καθαρό και περιποιημένο. Με πολύ κόσμο. Η υπεύθυνη έκανε πολλές πλάκες, και ήταν και λίγο κουτσομπόλα. Απόφοιτη Λογοθεραπείας Βελιγραδίου. Έκανε αξιολόγηση στον μικρό, μπροστά μου, και η προσέγγιση του παιδιού πολύ καλή. Μου είπε ότι υπάρχει θέμα ροής και ότι πρέπει να γίνει μια ειδική εξέταση (καταγραφή με κάμερα). Αν το ποσοστό είναι πάνω από 3%, χρειάζεται παρέμβαση. Γνωστικά μου είπε ότι ο μικρός είναι πάνω από την ηλικία του (4 ετών), γιατί ήξερε πράγματα - εικόνες για μεγαλύτερα παιδιά. Της είπαμε ότι έχουμε εικόνα από εργοθεραπευτή και να μην κάνουμε αξιολόγηση. Το δέχτηκε και είπε από Σεπτέμβριο. Πρότεινε 2 εργοθεραπείες και 2 λογοθεραπεία. Στην τιμή περιλαμβάνεται και συμβουλευτική με ψυχολόγο μια φορά το δίμηνο και παιδοψυχίατρος. 

5. Τελευταία επίσκεψη σε άλλο γνωστό κέντρο της περιοχής. Όχι τόσο περιποιημένο. Με πολύ κόσμο επίσης. Η λογοθεραπεύτρια - υπέυθυνη τον είδε και μου είπε ότι η εικόνα του τον αδικεί. Γιατί δείχνει τόσο ανώριμος! Αν τον προσεγγίσεις όμως, βλέπεις ότι έχει κάποιες δυνατότητες. Επίσης, το παιδί είχε θέμα με τους χρονικούς προσδιορισμούς, π.χ. Δείξε μου την χελώνα πριν μου δείξεις τον ελέφαντα. Δεν μπορούσε να το κάνει. Επίσης, δεν ήξερε να βρει το τελευταίο στην σειρά, δηλαδή όταν τον ρώταγε ποιο είναι το τελευταίο στην σειρά, δεν ήξερε να απαντήσει (προφανώς δεν ήξερε την λέξη "τελευταίο"). Αυτή μου είπε ότι πρέπει να δουλευτεί κυρίως το πραγματολογικό κομμάτι και  το θέμα της ροής έρχεται τελευταίο. Και αυτό γιατί βλέπει μια εικόνα και την παρερμηνεύει, δηλαδή είπε ότι το παιδί σκουπίζει τα μάτια του, ενώ το παιδί έκλαιγε. Ήταν απογοητευτική, έφυγα με καταρρακωμένο το ηθικό. Πρότεινε μια εργοθεραπεία και μια λογοθεραπεία, ενώ όταν της είπα ότι μου έχουν προτείνει δύο και δύο, μου είπε ότι αυτό είναι το ιδανικό, αλλά σου το λέω για οικονομικούς λόγους. Όταν την ρώτησα ποιος θα αναλάβει το παιδί, μου είπε ότι έχει μια εργοθεραπεύτρια καλή και μια απόφοιτη, που την πήρε γιατί είναι καλή κοπέλα (και φτηνή, θα έλεγα εγώ, από μέσα μου). Εϊχα και την τάδε, μου λέει, αλλά τώρα φεύγει, γιατί έκλεισε ο κύκλος!

Μετά από όλα αυτά, βλέπω μπροστά μου μόνο επιχειρήσεις και τίποτε άλλο. Πού να εμπιστευθείς το παιδί σου; 

Σημειώνω ότι καλή εντύπωση μου έκαναν οι άνθρωποι στο Μαρούσι, που τους ξέρω και τους εμπιστεύομαι αρκετά. Επίσης, μια κυρία στον Βύρωνα με την οποία μίλησα, χωρίς να δει το παιδί και μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη με τις γνώσεις και τις επισημάνσεις της. 

 

Επεξεργάστηκαν by popi76
προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας Κα Πόπη76

ψαχνετε κι εσεις φετος οπως εμεις περυσι και ημασταν σα χαμενοι. Πιστευω ότι θα πρεπει να βρειτε ενα κεντρο κοντα σας αλλα ο ιδιοκτητης να ειναι με πτυχιο λογοπεδικου (οχι ψυχολογος με μεταπτυχιακα η εργοθεραπευτης κλπ κλπ). Εαν δεν κανει ο ιδιος θα πρεπει να εχει καλει εποπτεια και να κατευθυνει τους θεραπευτες.  Επισης να μπορειτε να μπαινετε κι εσεις μεσα καποιες φορες και το παιδι να κανει δυαδικο μαθημα για την αναπτυξη κοινωνικων δεξιοτητητων. Εκει που πηγαινουμε παιρνουν το παιδι και κανουν επισκεψη σε αλλη θεραπευτρια για 10 λεπτα για τον σκοπο αυτο.

Πηγαιναμε σε κεντρο που βασικα καναν κουμαντο ψυχολογοι και κανανε του παιδιου πραγματα που τα κανουνε σε ηλικια 2 χρονων γιατι πιστευαν οτι με την μουσικη και το παιχνιδι θα τον ξεκλειδωναν αλλα δυστυχως το παιδι δεν κερδισε τιποτα και φυγαμε.

Σε σχεση με τα κεντρα που λετε

Για το 1ο κεντρο καταλαβαίνω περί ποιου προκειται γιατί ημασταν κι εμείς εκεί μεχρι περυσι την Ανοιξη και φύγαμε. Ο λόγος που φυγαμε ηταν ότι οι θεραπευτριες δεν ηταν εμπειρες (μόλις ειχαν παρει πτυχίο) , αλλαζαν συχνά πυκνα και μας αφηναν στην μεση της χρονιας και δεν υπηρχε καλή εποπτεία

Για το 3ο κέντρο ο υπεύθυνος σαν εργοθεραπευτης θα προτεινε τα της ειδικότητας του μόνο. Οπως ξαναέγραψα σε προηγουμενη ανάρτηση η λογοθεραπεια ειναι απαραιτητη έστω κι αν γινεται με διαφορετικό τροπο (πχ παιχνιδι).

Για το 4ο κεντρο θα ελεγα ότι οι θεραπειες ειναι στο ιδιο μοτιβο πανω κατω με αλλα, δηλαδη 2 λογο+2εργο

Για το 5ο κεντρο μαλλον θα εχει πολυ πελατεια και λιγους θεραπευτες οι οποιοι φευγουν συχνα πυκνα γιαυτο κοιταξε να σας βαλει 1+1 ωρες.

Δυστυχως πανω κατω τα κεντρα ειναι επιχειρησεις κι εχουν ξεφυτρωσει παρα πολλα. Λογου χαρη, στην Κυπαρισσια που καναμε διακοπες (η οποια εχει πληθυσμο 5000 κατοικων) ειδα 2 τετοια κεντρα στην πλατεια κι ενα μικρο κεντρο σε ενα δρομο παραμεσα (πιστευω οτι η Κυπαρισσια εχει λιγοτερα φροντιστηρια απο κεντρα ειδικης αγωγης)

Βασικα εαν πατε καπου και δειτε οτι δεν γινεται δουλεια φυγετε εστω κι αν αυτες οι αλλαγες κουραζουν το παιδι. Ο χρονος τρεχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Yorgos35, ευχαριστώ για τις απόψεις σου. Είμαι σε σύγχυση και φοβάμαι ότι δεν θα πάρω σωστή απόφαση. 

Για το 1ο κέντρο που λες. Πήγα μόνο με σκοπό την αξιολόγηση, όχι για θεραπείες. Οπότε δεν το συμπεριλαμβάνω.

2. Στο 2ο κέντρο είναι πολύ μακριά, οπότε εκεί θα καταφύγω στην ανάγκη.

3. Το τρίτο κέντρο έχει υπεύθυνο εργοθεραπευτή, οπότε κοίταξε να μας φορτώσει με εργοθεραπείες.

Το τελευταίο κέντρο έχει καλές συστάσεις γενικώς, και καλά σχόλια από 2 οικογένειες που μιλήσαμε. Η υπεύθυνη είναι λογοθεραπεύτρια. Αλλά δεν μπορώ να συμβιβαστώ με το 1+1. Η ίδια μου έιπε ότι φέτος είχε 4 εργοθεραπεύτριες και του χρόνου θα έχει 2. Οπότε δικαιώνεσαι σε αυτό που είπες. Δεν έχει υπαλλήλους για να καλύψει τα περιστατικά. Αλλά για ποιο λόγο να φεύγουν οι υπάλληλοι; Και αυτό δεν είναι καλή ένδειξη. 

Μια σκέψη μου θα ήταν να πάμε για εργοθεραπείες στον έμπειρο εργοθεραπευτή, ο οποίος δεν θα κάνει ο ίδιος φυσικά, αλλά υπάλληλός του με 14 χρόνια εμπειρία, μας είπε. Ναι η εργοθεραπεία είναι πολύ σημαντική, γιατί σύμφωνα με αναπτυξιολόγο, ο μικρός έχει διαταραχή κινητικού συντονισμού. 

Για λογοθεραπεία, όμως, δεν ξέρω τι θα γίνει....το σκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

Κα Ποπη76 κι εμεις πηγαιναμε σε ενα κεντρο για λογοθεραπεια και ταυτοχρονα σε αλλο κεντρο για εργοθεραπεια με το ιδιο σκεπτικό που ειχατε κι εσεις. Εν τελει πηγαμε καποιο διαστημα αλλα τελικα κουραστηκα κι εγω απο τα πηγαινε ελα σε διαφορετικα κεντρα και σε διαφορετικες ημερες. Τελικα στο κεντρο που καναμε εργοθεραπεια η εμπειρη εφυγε (ειναι συχνο φαινομενο) και διακοψαμε 

Link to comment
Share on other sites

@popi76 χωρίς να έχω άποψη για τα θέματα των θεραπειών, έχω μία ερώτηση : σε όσα γράφεις, αναφέρεσαι σε ένα παιδί με όχι σαφή διάγνωση και πλήθος διαφορετικών αξιολογήσεων. Ο γιατρός που παρακολουθεί το παιδί δεν έχει δώσει διάγνωση και οδηγίες για το πώς να συνεχίσετε; Λες π.χ. κάποια πράγματα αρκετά αντιφατικά, όπως ότι γνωστικά είναι πάνω από την ηλικία του, αλλά από την άλλη ότι στα 4 δεν γνωρίζει τι σημαίνει "τελευταίο"; Ο αναπτυξιολόγος δεν έχει να προτείνει συγκεκριμένα βήματα; 

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΓΚ, υπάρχει συγκεκριμένη αναπτυξιολόγος που έχει δει το παιδί ιδιωτικά 2 φορές, μία πέρυσι και μία φέτος την άνοιξη. Έπειτα βγάζει την διάγνωση, η οποία δεν μιλάει για δυσπραξία, αλλά γράφει άλλους κωδικούς. Η διάγνωση είναι αυτή που δικαιολογεί ως 250 ευρώ. Μας έχει πει προφορικά ότι ο μικρός έχει δυσπραξία και πρότεινε δύο εργο και μία λόγο. Μας έχει πει επίσης ότι είναι έξυπνος, αλλά χειριστικός, και ανώριμος στην συμπεριφορά του, κάτι για το οποίο φταίει το περιβάλλον του (όλοι εμείς, δηλαδή). Οι αντιφατικές απόψεις προέρχονται από τα κέντρα που τον πήγα για να δω πώς τον προσεγγίζουν ώστε να αποφασίσω αν θα συνεργαστώ.  Αυτό το γνωστικά είναι πάνω από την ηλικία του, το είπε μια λογοθεραπεύτρια, όχι η αναπτυξιολόγος. Η άλλη λογοθεραπεύτρια το έβγαλε το παιδί ολίγον ... άσε. Π.χ. του είπε: "Δείξε μου την χελώνα πριν μου δείξεις τον ελέφαντα" και δεν το κατάλαβε. Αν όλα τα παιδιά 4 χρονών μπορούν να το αντιληφθούν αυτό, πάω πάσο, το παιδί έχει σοβαρό θέμα.

Το πρόβλημά μας είναι ότι η εν λόγω συνεργάζεται με το κέντρο που πηγαίναμε, και έχουν στενή και φιλική σχέση, οπότε δεν ξέρω αν αυτά ισχύουν. Εμείς θέλουμε να αλλάξουμε κέντρο, όχι αναπτυξιολόγο... Θα πρότεινες δηλαδή να την πάρω και να της πω ότι έχουμε πρόβλημα με το κέντρο; Αν το  κάνω, θα μου πει φαντάζομαι, αυτό που μου είπε την πρώτη φορά, ότι το παιδί έχει μία από τις καλύτερες εργοθεραπεύτριες στην Ελλάδα! Κάτι με το οποίο διαφωνώ, γιατί με το δικό μου παιδί φέτος δεν είδα καμία ουσιαστική πρόοδο....

Επεξεργάστηκαν by popi76
προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, popi76 είπε:

ΑΡΓΚ, υπάρχει συγκεκριμένη αναπτυξιολόγος που έχει δει το παιδί ιδιωτικά 2 φορές, μία πέρυσι και μία φέτος την άνοιξη. Έπειτα βγάζει την διάγνωση, η οποία δεν μιλάει για δυσπραξία, αλλά γράφει άλλους κωδικούς. Η διάγνωση είναι αυτή που δικαιολογεί ως 250 ευρώ. Μας έχει πει προφορικά ότι ο μικρός έχει δυσπραξία και πρότεινε δύο εργο και μία λόγο. Μας έχει πει επίσης ότι είναι έξυπνος, αλλά χειριστικός, και ανώριμος στην συμπεριφορά του, κάτι για το οποίο φταίει το περιβάλλον του (όλοι εμείς, δηλαδή). Οι αντιφατικές απόψεις προέρχονται από τα κέντρα που τον πήγα για να δω πώς τον προσεγγίζουν ώστε να αποφασίσω αν θα συνεργαστώ.  Αυτό το γνωστικά είναι πάνω από την ηλικία του, το είπε μια λογοθεραπεύτρια, όχι η αναπτυξιολόγος. Η άλλη λογοθεραπεύτρια το έβγαλε το παιδί ολίγον ... άσε. Π.χ. του είπε: "Δείξε μου την χελώνα πριν μου δείξεις τον ελέφαντα" και δεν το κατάλαβε. Αν όλα τα παιδιά 4 χρονών μπορούν να το αντιληφθούν αυτό, πάω πάσο, το παιδί έχει σοβαρό θέμα.

Το πρόβλημά μας είναι ότι η εν λόγω συνεργάζεται με το κέντρο που πηγαίναμε, και έχουν στενή και φιλική σχέση, οπότε δεν ξέρω αν αυτά ισχύουν. Εμείς θέλουμε να αλλάξουμε κέντρο, όχι αναπτυξιολόγο... Θα πρότεινες δηλαδή να την πάρω και να της πω ότι έχουμε πρόβλημα με το κέντρο; Αν το  κάνω, θα μου πει φαντάζομαι, αυτό που μου είπε την πρώτη φορά, ότι το παιδί έχει μία από τις καλύτερες εργοθεραπεύτριες στην Ελλάδα! Κάτι με το οποίο διαφωνώ, γιατί με το δικό μου παιδί φέτος δεν είδα καμία ουσιαστική πρόοδο....

 

Ομολογώ καταρχήν ότι ό,τι γράφω είναι ως γονιός και ουδεμία σχέση με ιατρικό επάγγελμα έχω, οπότε δεν λέω τίποτα περισσότερο από προσωπική άποψη, που μπορεί να είναι και τεράστια σαχλαμάρα :)

Οδηγίες 2-3 βημάτων του τύπου "πρώτα αυτό, μετά το άλλο και τέλος εκείνο" από την προσωπική μου παρατήρηση σαφώς και τις ακολουθούν τα παιδιά στην ηλικία του προνήπιου, και νομίζω το πότε πρέπει να συμβεί είναι στα ορόσημα που αναφέρονται και στο βιβλιάριο των παιδιών. Πάντως αν κοιτάξεις π.χ. εδώ https://www.noesi.gr/book/study/vasika-orosima-1-eos-4 το να ακολουθεί το παιδί οδηγίες με δύο σκέλη είναι στα "ανησυχούμε όταν" μετά τον 3ο χρόνο, οπότε το ότι η λογοθεραπεύτρια το εξέτασε σαν διαδικασία νομίζω είναι λογικό. Η το να ετοιμάζεται ένα παιδάκι για προνήπιο και να μη γνωρίζει το "τελευταίο" σαν λέξη, ως μαμά και μόνο, πράγματι θα με παραξένευε πάρα πολύ.

Οπότε προσωπικά και μόνο, αν ήταν το δικό μου παιδί, θα πήγαινα στον ίδιο ή αλλο γιατρό, με τις παρατηρήσεις της εργοθεραπεύτριας, να το διερευνήσω περισσότερο, με τη λογική ότι καλύτερα να κάνω ένα ραντεβού για να καθησυχαστώ, παρά να χάσω μισό χρόνο αν κάτι έχει διαφύγει της προσοχής. 

Επίσης προσωπικά, με τόσο αντικρουόμενες απόψεις και χωρίς να έχω δει αποτέλεσμα από τις ως τώρα θεραπείες, θα ζητούσα μία δεύτερη ιατρική γνώμη, και προσωπικά πάλι θα κοίταγα και το δημόσιο, όπου δεν υπάρχει το προσωπικό όφελος (π.χ. για άχρηστες θεραπείες σε συνεργαζόμενο κέντρο). 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ομολογώ καταρχήν ότι ό,τι γράφω είναι ως γονιός και ουδεμία σχέση με ιατρικό επάγγελμα έχω, οπότε δεν λέω τίποτα περισσότερο από προσωπική άποψη, που μπορεί να είναι και τεράστια σαχλαμάρα :)

Οδηγίες 2-3 βημάτων του τύπου "πρώτα αυτό, μετά το άλλο και τέλος εκείνο" από την προσωπική μου παρατήρηση σαφώς και τις ακολουθούν τα παιδιά στην ηλικία του προνήπιου, και νομίζω το πότε πρέπει να συμβεί είναι στα ορόσημα που αναφέρονται και στο βιβλιάριο των παιδιών. Πάντως αν κοιτάξεις π.χ. εδώ https://www.noesi.gr/book/study/vasika-orosima-1-eos-4 το να ακολουθεί το παιδί οδηγίες με δύο σκέλη είναι στα "ανησυχούμε όταν" μετά τον 3ο χρόνο, οπότε το ότι η λογοθεραπεύτρια το εξέτασε σαν διαδικασία νομίζω είναι λογικό. Η το να ετοιμάζεται ένα παιδάκι για προνήπιο και να μη γνωρίζει το "τελευταίο" σαν λέξη, ως μαμά και μόνο, πράγματι θα με παραξένευε πάρα πολύ.

Οπότε προσωπικά και μόνο, αν ήταν το δικό μου παιδί, θα πήγαινα στον ίδιο ή αλλο γιατρό, με τις παρατηρήσεις της εργοθεραπεύτριας, να το διερευνήσω περισσότερο, με τη λογική ότι καλύτερα να κάνω ένα ραντεβού για να καθησυχαστώ, παρά να χάσω μισό χρόνο αν κάτι έχει διαφύγει της προσοχής. 

Επίσης προσωπικά, με τόσο αντικρουόμενες απόψεις και χωρίς να έχω δει αποτέλεσμα από τις ως τώρα θεραπείες, θα ζητούσα μία δεύτερη ιατρική γνώμη, και προσωπικά πάλι θα κοίταγα και το δημόσιο, όπου δεν υπάρχει το προσωπικό όφελος (π.χ. για άχρηστες θεραπείες σε συνεργαζόμενο κέντρο). 

 

 

ΑΡΓΚ, συμφωνώ μαζί σου σαφώς. Γνωρίζω τις ελλείψεις του παιδιού.  Σαφώς και θα πάω σε άλλον αναπτυξιολόγο από Σεπτέμβριο. Αυτό με το τελευταίο, όταν γυρίσαμε σπίτι, το κάναμε και μας το έδειξε. Άρα τι να σημαίνει αυτό; Δεν ξέρω. Όσο για τις οδηγίες, μπορεί και ακολουθεί οδηγίες με 2 και με 5 σκέλη, αλίμονο. Αυτό εκεί στην λογοθεραπεία είχε σχέση με χρονικούς προσδιορισμούς. Αν του πεις: Δείξε μου πρώτα την χελώνα και έπειτα δείξε μου τον ελέφαντα, το κάνει, εννοείται. Αν του πεις: Δείξε μου την χελώνα πριν μου δείξεις τον ελέφαντα, δεν το κάνει. Αυτό παρατήρησα. 

Όσο για την αναπτυξιολόγο, είναι δημόσιου νοσοκομείου. Όμως βλέπει και ιδιωτικά στα διάφορα κέντρα με τα οποία αυτή συνεργάζεται, όπως έκανε και με μας. Την διάγνωση πάς και την παίρνεις από το δημόσιο νοσοκομείο. Και να σημειώσω και κάτι. Προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα να μου πουν ότι το παιδί σου έχει νοητική υστέρηση, αλλά θα ήθελα να μου το πουν, όχι να με κοροϊδεύουν....

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, popi76 είπε:

ΑΡΓΚ, συμφωνώ μαζί σου σαφώς. Γνωρίζω τις ελλείψεις του παιδιού.  Σαφώς και θα πάω σε άλλον αναπτυξιολόγο από Σεπτέμβριο. Αυτό με το τελευταίο, όταν γυρίσαμε σπίτι, το κάναμε και μας το έδειξε. Άρα τι να σημαίνει αυτό; Δεν ξέρω. Όσο για τις οδηγίες, μπορεί και ακολουθεί οδηγίες με 2 και με 5 σκέλη, αλίμονο. Αυτό εκεί στην λογοθεραπεία είχε σχέση με χρονικούς προσδιορισμούς. Αν του πεις: Δείξε μου πρώτα την χελώνα και έπειτα δείξε μου τον ελέφαντα, το κάνει, εννοείται. Αν του πεις: Δείξε μου την χελώνα πριν μου δείξεις τον ελέφαντα, δεν το κάνει. Αυτό παρατήρησα. 

Όσο για την αναπτυξιολόγο, είναι δημόσιου νοσοκομείου. Όμως βλέπει και ιδιωτικά στα διάφορα κέντρα με τα οποία αυτή συνεργάζεται, όπως έκανε και με μας. Την διάγνωση πάς και την παίρνεις από το δημόσιο νοσοκομείο. Και να σημειώσω και κάτι. Προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα να μου πουν ότι το παιδί σου έχει νοητική υστέρηση, αλλά θα ήθελα να μου το πουν, όχι να με κοροϊδεύουν....

 

 

Θα σου έλεγα να μιλήσεις με γιατρό σε δημόσιο φορέα. Όχι ιδωτικά, να μην υπάρχει η υποψία αν όντως προτείνει τις θεραπείες που το παιδί χρειάζεται ή αυτές από τις οποίες θα πάρει ποσοστά. Γιατρός του δημοσίου που συνεργάζεται με ιδιωτικό κέντρο, δε θα ένιωθα άνετα. Θα είχα την αμφιβολία: μου λέει τη διάγνωση που πρέπει ή π.χ. θέλει να εξαντλήσει τις θεραπείες από τις οποίες θα βγάλει κάτι. 

Στο σχολείο τι σας λένε; Λογικά αν υπάρχει όντως έντονο πρόβλημα, και όχι απλά ανωριμότητα, δε θα σας το είχε υποδείξει ο παιδικός σταθμός; Όσο και να μην είναι η ειδικότητα του προσωπικού, τόσα παιδάκια βλέπουν, μπορούν να δώσουν μία έστω ανεπίσημη γνώμη.

Δεν υπονοώ ότι το παιδί έχει κάτι πιο σοβαρό από όσο φαντάζεσαι, μην παρεξηγηθώ. Απλά όπως τα παρουσιάζεις, με τόσο αντικρουόμενα λόγια, ακούγεται σαν ο κάθε επιχειρηματίας να προσπαθεί να βολέψει την τσέπη του πρώτα και να βγάλει τη διάγνωση που τον συμφέρει καλύτερα, παρά όντως να σας βοηθήσει να ξεκαθαρίσετε τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε, πριν 2 χρόνια πήγαμε σε αναπτυξιολόγο σε δημόσιο νοσοκομείο. και αυτός μας εστειλε σε κέντρο γνωστής του. την πήρε τηλέφωνο μπροστα μας και της είπε σου στέλνω το ταδε παιδί. Ζητήσαμε το τηλέφωνό του, και είπε δεν χρειάζεται, θα επικοινωνούμε μέσω του κέντρου! Όταν πήγαμε εκεί, δεν μας άφησαν καθόλου καλή εντύπωση, και φύγαμε. Άρα, και στα δημόσια νοσοκομεία αυτά γίνονται. Καθένας έχει να σου συστήσει κάποιον. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...