Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επίδομα Τοκετού από το ΙΚΑ. Ισχύει?


stratoslag

Recommended Posts

Το 2000αρο (επίδομα γέννησης) ισχύει. Με μεγαλο οικογενειακό εισόδημα νομίζω 60000 για το ζευγάρι. Δεν έχει κριτήρια ασφάλιστικα, περιουσιακά (ακίνητης περιουσίας), ή εργασιακά, επίσης είναι ακατάσχετο. Αρκεί να είσαι Έλληνας υπήκοος τα τελευταία κάποια χρόνια νομίζω γύρω στα δέκα. 

Το επίδομα μητρότητας του ΙΚΑ λογικά το παίρνεις κανονικά αφού πληρεις τα κριτήρια των ενσήμων.

Για το εξάμηνο του ΟΑΕΔ δεν ξέρω, πρέπει να έχεις εργασιακή σχέση κατά την έναρξη του, αν το προλάβεις θα είναι οριακά εάν η σύμβαση σου λήξει τρεις μήνες μετά τη γέννα, σε κάθε περίπτωση μπορεις να ρωτήσεις το τμήμα μητρότητας του ΟΑΕΔ που υπάγεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Καλημέρα, θα ήθελα λίγη βοήθεια. 

Έχω 200 ένσημα την τελευταία διετία. Όταν θα γεννήσω θα είμαι σε σύμβαση, κατά τη λοχεία μου όμως η σύμβαση θα λήξει (ή εντός του τριμήνου σε κάθε περίπτωση).

Τι δικαιούμαι? Θα πάρω - εκτός από τα επιδόματα τοκετού και λοχείας, κάποιο επίδομα από τον ΟΑΕΔ?

Δίνουν ακόμη εκείνο το 2.000 που έδιναν για κάθε γέννηση ή καταργήθηκε?

Ευχαριστώ 

Με το καλό! Από ό,τι ξέρω, για το επίδομα του ΟΑΕΔ πρέπει να είσαι σε ενεργή σύμβαση. Νομίζω το επίδομα των €2.000 ισχύει. Δεν άκουσα κάτι για κατάργησή του.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Το 2000αρο (επίδομα γέννησης) ισχύει. Με μεγαλο οικογενειακό εισόδημα νομίζω 60000 για το ζευγάρι. Δεν έχει κριτήρια ασφάλιστικα, περιουσιακά (ακίνητης περιουσίας), ή εργασιακά, επίσης είναι ακατάσχετο. Αρκεί να είσαι Έλληνας υπήκοος τα τελευταία κάποια χρόνια νομίζω γύρω στα δέκα. 

Το επίδομα μητρότητας του ΙΚΑ λογικά το παίρνεις κανονικά αφού πληρεις τα κριτήρια των ενσήμων.

Για το εξάμηνο του ΟΑΕΔ δεν ξέρω, πρέπει να έχεις εργασιακή σχέση κατά την έναρξη του, αν το προλάβεις θα είναι οριακά εάν η σύμβαση σου λήξει τρεις μήνες μετά τη γέννα, σε κάθε περίπτωση μπορεις να ρωτήσεις το τμήμα μητρότητας του ΟΑΕΔ που υπάγεσαι

Σε ευχαριστώ, είμαι στο δημόσιο τομέα, δεν έχουμε εξάμηνο. Ρωτάω για κάποιο έξτρα τυχόν επίδομα του ΟΑΕΔ, εφ όσων μετά θα είμαι άνεργη. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, jellyfishch είπε:

Σε ευχαριστώ, είμαι στο δημόσιο τομέα, δεν έχουμε εξάμηνο. Ρωτάω για κάποιο έξτρα τυχόν επίδομα του ΟΑΕΔ, εφ όσων μετά θα είμαι άνεργη. 

Δε θα δικαιούσαι επίδομα ανεργίας μετά τη λήξη της σύμβασής σου;

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Δε θα δικαιούσαι επίδομα ανεργίας μετά τη λήξη της σύμβασής σου;

Δικαιούμαι επίδομα ανέργων ναι. Έχει σχέση με το επίδομα μητρότητας του ΟΑΕΔ?

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, jellyfishch είπε:

Δικαιούμαι επίδομα ανέργων ναι. Έχει σχέση με το επίδομα μητρότητας του ΟΑΕΔ?

Δεν είμαι σίγουρη. Ξέρω ότι αν είσαι σε ενεργή σύμβαση, παίρνεις ένα συμπληρωματικό επίδομα του ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

εάν είμαι σε ενεργή σύμβαση όταν γεννήσω? Μάλλον θα είμαι. 

Όταν θα είναι να κατατεθούν τα δικαιολογητικά για αυτό το επίδομα. Δεν θυμάμαι πότε γίνεται αυτό. Κάνε ένα τηλεφώνημα στο πενταψήφιο (νομίζω) νούμερο του ΟΑΕΔ. Απαντάνε και είναι πολύ κατατοπιστικοί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...