Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επίδομα Τοκετού από το ΙΚΑ. Ισχύει?


stratoslag

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους μελλοντικός γόνοις και οχι μονο!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν ξέρει κανείς ενα υπάρχει ακόμα το επίδομα τοκετού απο το ικα?

Έχω ψάξει αλλα ειναι μπερδεμένα λίγο τα πράγματα!!

 

Περιμένω απαντήσεις σας!!

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα.

Μέρχι το 2012 αν δεν κάνω λάθος, υπήρχε. Από τότε και μετά, το περιόρισσαν, ΜΟΝΟ στις γέννες που έχουν γίνει ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. Αν ο τοκετός συμβαίνει σε οποιοδήποτε δημόσιο ή ιδιωτικό νοσοκομείο, μαιευτήριο ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ η λεχώνα την επιστροφή των 900 ευρώ. Δεν δικαιούται τίποτα, όσα κι αν έχει πληρώσει. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα σε δημοσιο νοσοκομείο Οκτώβριο του 2016 και ήμουν άνεργη.Πήρα επίδομα από το ΙΚΑ 1.500 ευρω επειδή είχα τα απαραίτητα ένσημα για το διάστημα που θελαν. Λεπτομέριες δε θυμάμαι γιατί για όλα έτρεχε ο άντρας μου!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, νομίζω είναι διαφορετικό αυτό που ρωτάει. Το επίδομα τοκετού, αφορούσε τον τοκετό και μόνο και ήταν άσχετο με τα ένσημα. Τα επιδόματα στα οποία αναφέρεσαι και τα προσθέτεις σε ένα συνολικό ποσό, αν καταλαβαίνω καλά, είναι αυτά που προκύπτουν από τις άδειες τοκετού και λοχείας (μέρος αυτών πληρώνει ο εργοδότης και ένα άλλο μέρος το παίρνεις απευθείας από Ικα) και τα οποία εφόσον τα δικαιούσαι, δικαιούσαι ΚΑΙ το 6μηνο του ΟΑΕΔ. Προϋπόθεση αυτών, οι 200 ημέρες εργασίας, πριν την ΠΗΤ. 

 

Τα 900 στα οποία αναφέρομαι εγώ, είναι σαν αποζημίωση για τα έξοδα του τοκετού. Τα έπαιρνε κάθε λεχώνα εφάπαξ, ενώ πλέον τα παίρνουν μόνο όσες γεννούν σπίτι (δηλαδή ένα απειροελάχιστο ποσοστό γυναικών).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, kine είπε:

Αν δεν κάνω λάθος, νομίζω είναι διαφορετικό αυτό που ρωτάει. Το επίδομα τοκετού, αφορούσε τον τοκετό και μόνο και ήταν άσχετο με τα ένσημα. Τα επιδόματα στα οποία αναφέρεσαι και τα προσθέτεις σε ένα συνολικό ποσό, αν καταλαβαίνω καλά, είναι αυτά που προκύπτουν από τις άδειες τοκετού και λοχείας (μέρος αυτών πληρώνει ο εργοδότης και ένα άλλο μέρος το παίρνεις απευθείας από Ικα) και τα οποία εφόσον τα δικαιούσαι, δικαιούσαι ΚΑΙ το 6μηνο του ΟΑΕΔ. Προϋπόθεση αυτών, οι 200 ημέρες εργασίας, πριν την ΠΗΤ. 

 

Τα 900 στα οποία αναφέρομαι εγώ, είναι σαν αποζημίωση για τα έξοδα του τοκετού. Τα έπαιρνε κάθε λεχώνα εφάπαξ, ενώ πλέον τα παίρνουν μόνο όσες γεννούν σπίτι (δηλαδή ένα απειροελάχιστο ποσοστό γυναικών).

Λογικά έχεις δίκιο!!! Ειναι κάτι διαφορετικό.. εγώ δε δούλευα καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είχα ήδη κάποιους μήνες ανεργίας οπότε δεν ξερω τι ισχυει με εργοδοτες κλπ. Αναφερόταν απλά σαν αποζημίωση για τους μηνες εγκυμοσύνης και λοχειας. Εαν δούλευα θα ήταν κ το 6μηνο από τον ΟΑΕΔ.

Συγγνώμη αν σας μπέρδεψα!! 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Vasilo είπε:

Λογικά έχεις δίκιο!!! Ειναι κάτι διαφορετικό.. εγώ δε δούλευα καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είχα ήδη κάποιους μήνες ανεργίας οπότε δεν ξερω τι ισχυει με εργοδοτες κλπ. Αναφερόταν απλά σαν αποζημίωση για τους μηνες εγκυμοσύνης και λοχειας. Εαν δούλευα θα ήταν κ το 6μηνο από τον ΟΑΕΔ.

Συγγνώμη αν σας μπέρδεψα!! 

Εχεις 200 ενσημα τα δύο τελευταία χρόνια; Αν όχι, δε δικαιούσαι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ - για όλες τις ασφαλισμένες άσχέτως ενσήμων, εργασίας, ταμείου ανεργίας ή οτιδήποτε άλλο.

 

http://www.eopyy.gov.gr/Έγγραφα ΕΟΠΥΥ/Νέα - Ανακοινώσεις - Δελτία Τύπου/ΒΕΤ6ΟΞ7Μ-ΞΓΔ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ.pdf

 

Στο άρθρο 13 της υπ’ αρίθμ. ΕΜΠ5 Αρ. Φύλλου 3054/18-11-2012 ΚΥΑ ορίζεται ρητά ότι o Ε.Ο.Π.Υ.Υ. παρέχει στις άμεσα και έμμεσα ασφαλισμένες του μαιευτική περίθαλψη μέσω των συμβεβλημένων παρόχων υγείας, στα πλαίσια της ισχύουσας κάθε φορά νομοθεσίας και των όρων των συμβάσεων με αυτούς.
Η συμμετοχή των ασφαλισμένων γίνεται με τους ίδιους όρους που αφορούν τις νοσηλείες του άρθρου 10.

Σε περίπτωση τοκετού εκτός νοσηλευτικού ιδρύματος, καταβάλλεται αντί μαιευτικής περίθαλψης εφάπαξ χρηματικό βοήθημα ύψους 900€, 1200€ για δίδυμη κύηση και 1600€ για τρίδυμη κύηση.

Από τα ανωτέρω συνάγεται ότι δεν καταβάλλεται επίδομα τοκετού όταν αυτός πραγματοποιηθεί εντός νοσηλευτικού ιδρύματος, κρατικού ή ιδιωτικού, συμβεβλημένου ή μη συμβεβλημένου

 

 

 

ΟΠΟΤΕ, δικαιούσαι το επίδομα αυτό, εάν είσαι ασφαλισμένη, αλλά γεννήσεις ΕΚΤΟΣ οποιουδήποτε νοσηλευτικού ιδρύματος, χωρίς την προϋπόθεση να έχεις τα 200 ένσημα που αναφέρονται στα επιδόματα λοχείς και τοκετού και επιδοτούνται από το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ.

Επεξεργάστηκαν by kine
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας..σκεφτόμαστε με το αγόρι μου με το οποίο θα παντρευτούμε  σε λίγο καιρό,να γινουμε γονείς αλλά λόγω οικονομικών κοιτάμε να μαζέψουμε πρώτα κάποια χρήματα ώστε να εξασφαλίσουμε το καλύτερο στο παιδί μας..γι'αυτό λοιπόν θα ήθελα να με ενημερώσετε οι νέες μητέρες για το τι επιδόματα δικαιούμαι σαν άνεργη μητέρα ανύπαντρη..θα λάβω  το επίδομα ΚΕΑ(κοινωνικό επίδομα αλληλεγγύης)λόγω χαμηλού εισοδήματος και λαμβάνω ήδη το επίδομα μακροχρόνια άνεργης εδώ και λίγες μέρες και θα διαρκέσει έναν χρόνο..στο ΙΚΑ στο τηλέφωνο με έναν υπάλληλο που μίλησα έλαβα ως απάντηση ότι το βοήθημα τοκετού καταργηθηκε και για  το επίδομα λοχείας δεν μετράνε τα ένσημα 2 χρόνια πριν αλλά 1 χρόνο πριν..τι ισχύει τελικά?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα. Επειδή μπερδεύτηκα λίγο με τις παραπάνω απαντήσεις θα σας πω τι μου είπαν από τον εοππυ προχθές που μίλησα. Δευτέρα είναι να πάω να καταθέσω τα χαρτιά για επίδομα τοκετού τις 53 μέρες πριν δηλαδή.Δικαιουμαι κανονικά το επίδομα. Ένσημα 200 έχω κανονικά. Δεν κατάλαβα τι ειναι αυτο με τη γέννα στο σπιτι. Εγώ σε κλινική θα γεννήσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 18/9/2018 at 3:58 ΜΜ, Vasoula1 είπε:

Γεια σας..σκεφτόμαστε με το αγόρι μου με το οποίο θα παντρευτούμε  σε λίγο καιρό,να γινουμε γονείς αλλά λόγω οικονομικών κοιτάμε να μαζέψουμε πρώτα κάποια χρήματα ώστε να εξασφαλίσουμε το καλύτερο στο παιδί μας..γι'αυτό λοιπόν θα ήθελα να με ενημερώσετε οι νέες μητέρες για το τι επιδόματα δικαιούμαι σαν άνεργη μητέρα ανύπαντρη..θα λάβω  το επίδομα ΚΕΑ(κοινωνικό επίδομα αλληλεγγύης)λόγω χαμηλού εισοδήματος και λαμβάνω ήδη το επίδομα μακροχρόνια άνεργης εδώ και λίγες μέρες και θα διαρκέσει έναν χρόνο..στο ΙΚΑ στο τηλέφωνο με έναν υπάλληλο που μίλησα έλαβα ως απάντηση ότι το βοήθημα τοκετού καταργηθηκε και για  το επίδομα λοχείας δεν μετράνε τα ένσημα 2 χρόνια πριν αλλά 1 χρόνο πριν..τι ισχύει τελικά?

 

Δεν γνωρίζω την ηλικία σου και αν συντρέχει αντικειμενικός λόγος που σε εμποδίζει να περιμένεις, αλλά αν δεν σας έχουν πάρει τα χρόνια, μην βασιστείς στα όποια επιδόματα για να μεγαλώσεις ένα παιδί.  Αν τα οικονομικά σας είναι τέτοια, που θα αναβάλεις το γάμο για να προσπαθήσεις να πάρεις επιδόματα σαν ανύπαντρη μητέρα, δεν νομίζω ότι έχετε σκεφτεί καλά το πόσο κοστίζει ένα παιδί, πόσο μάλλον το καλύτερο για ένα παιδί, Κατά τα άλλα, από όσο καταλαβαίνω, έχεις ήδη ένα χρόνο άνεργη, οπότε και αύριο να έμενες έγκυος, δε μαζεύεις τα ένσημα για επίδομα λοχείας από το ΙΚΑ. Από τον ΟΑΕΔ δεν παίρνεις βοηθήματα μητρότητας αν είσαι ήδη άνεργη κατά την εγκυμοσύνη. Το επίδομα τοκετού έχει καταργηθεί προ πολλού.

Link to comment
Share on other sites

On 18/9/2018 at 3:58 ΜΜ, Vasoula1 είπε:

Γεια σας..σκεφτόμαστε με το αγόρι μου με το οποίο θα παντρευτούμε  σε λίγο καιρό,να γινουμε γονείς αλλά λόγω οικονομικών κοιτάμε να μαζέψουμε πρώτα κάποια χρήματα ώστε να εξασφαλίσουμε το καλύτερο στο παιδί μας..γι'αυτό λοιπόν θα ήθελα να με ενημερώσετε οι νέες μητέρες για το τι επιδόματα δικαιούμαι σαν άνεργη μητέρα ανύπαντρη..θα λάβω  το επίδομα ΚΕΑ(κοινωνικό επίδομα αλληλεγγύης)λόγω χαμηλού εισοδήματος και λαμβάνω ήδη το επίδομα μακροχρόνια άνεργης εδώ και λίγες μέρες και θα διαρκέσει έναν χρόνο..στο ΙΚΑ στο τηλέφωνο με έναν υπάλληλο που μίλησα έλαβα ως απάντηση ότι το βοήθημα τοκετού καταργηθηκε και για  το επίδομα λοχείας δεν μετράνε τα ένσημα 2 χρόνια πριν αλλά 1 χρόνο πριν..τι ισχύει τελικά?

Θα συμφωνήσω με την @ΑΡΓΚ... Ενα παιδι θα πρέπει να έρχεται μετα απο καλο προγραμματιαμο οταν έρχεται "προγραμματισμενα"  και σίγουρα δεν αρκουν για την ανατροφή του επιδοματα, τα οποία κιολας μάλλον δε δικαιουσαι! Αν εχετε το περιθώριο του χρονου, ισως ήταν προτιμότερο να εξασφαλισετε μόνιμη εργασια και καποια οικονομική "ανεση", ωστε να μην αντιμετωπισετε στην πορεια μεγαλα θεματα.. Εχω παράδειγμα φιλης, η οποια αποφασισαν με το φίλο της να κανουν παιδι χωρίς να εχουν εξασφαλίσει δουλειά και στεγη και εφτασαν στο σημείο 1 μηνα πριν γεννησει να τρεχουν και να μη φτανουν για να βρουν σπίτι, να εξασφαλισουν τα πράγματα του παιδιού και να αγχωνονται για το πως θα τα βγαλουν περα αφου γεννησει, φυσικα ολα αυτα στηριζομενοι σε πλατες τριτων... 

Link to comment
Share on other sites

Το επίδομα τοκετού έχει καταργηθεί προ πολλού όπως ειπώθηκε, ισχύει νομίζω μόνο εάν γεννήσεις.... στο σπίτι.Για την ακρίβεια έχει ενσωματωθεί στις τιμές των μαιευτηρίων. Κατά τα άλλα περί απόφασης για παιδί συμφωνώ με τις απόψεις παραπάνω  , το βρίσκω λάθος και ανεύθυνο να στηριζόμαστε μόνο σε επιδόματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κοριτσια καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν καποια εχει παρει το επιδομα τοκετου και τα χρηματα που πηρε.. Θα γεννησω σε ιδιωτικη κλινικη που ειναι συμβεβλημενη με τον εοπυ..

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απο το ταμείο σου. Πάρε τους τηλέφωνο για να μάθεις τι δικαιολογητικά πρέπει να μαζέψεις (συνηθως τα γράφουν και στο site) και πόσο χρόνο έχεις περιθώριο να τα καταθέσεις. Επίσης εαν το παιδί ασφαλιστεί σε σένα, ρώτα επίσης και τι δικαιολογητικά θέλει. Εγώ έκανα  στον άντρα μου μία εξουσιοδότηση πριν γεννήσω.να καταθέσει όλα αυτά τα χαρτιά αντι εμού, γιατί το τελευταίο πράγμα που ήθελα με ένα νεογέννητο μπεμπάκι στην αγκαλιά μου ήταν να τρέχω σε γραφειοκρατείες. Στη δικη μου περίπτωση θα έχουν μπει μου ειπαν μεχρι τους επομενους 12 μηνες (ω ναι ναι....). Επίσης εκανα  αίτηση να πληρώνω μειωμένο ΕΦΚΑ λόγω μητρότητας. Αυτά και καλή λευτεριά κορίτσι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, georgia.2017 είπε:

Κοριτσια καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν καποια εχει παρει το επιδομα τοκετου και τα χρηματα που πηρε.. Θα γεννησω σε ιδιωτικη κλινικη που ειναι συμβεβλημενη με τον εοπυ..

Καλησπερα.  Αν εννοείς βοηθήμα τοκετου δεν υπάρχει,  έχει καταργηθεί.  Τώρα όσον αφορά τον τοκετό σε ιδιωτικη κλινικη συμβεβλημενη με το ΙΚΑ,  σου καλύπτει απλά το ΙΚΑ ένα μέρος των εξόδων,  ανάλογα με την κλινική και την ασφάλιση διαφέρει. Δεν παίρνεις εσύ κάποια χρήματα για τον τοκετό,  πηγαίνουν απευθείας στην κλινική από το ΙΚΑ και ουσιαστικά πληρώνεις λιγότερο,  το ποσό είναι μικρότερο κατά 500 με 600 ευρώ περίπου αν δεν κάνω λάθος,  απ ότι θα πληρώνει αν δεν ήσουν ασφαλισμενος.  Μπορείς να πάρεις τηλ.  Στην κλινική να ρωτήσεις για να μάθεις ακριβώς το ποσό που αναλογει με την κάλυψη του ΙΚΑ.  Εγώ αυτό θα κάνω σε λίγες μέρες που σταματάω τη δουλειά 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που γέννησα σε ιδιωτική κλινική το φθινόπωρο πλήρωσα όλο το ποσό εγώ και το ταμείο θα μου βάλει το ποσό που δικαιούμαι σαν "επίδομα τοκετού" μέσα στους επόμενους 12 μήνες απο την ημερομηνία τοκετού. Τουλάχιστον αυτό ισχύει με το δικό μου το ταμείο.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Maya14 είπε:

Εγώ που γέννησα σε ιδιωτική κλινική το φθινόπωρο πλήρωσα όλο το ποσό εγώ και το ταμείο θα μου βάλει το ποσό που δικαιούμαι σαν "επίδομα τοκετού" μέσα στους επόμενους 12 μήνες απο την ημερομηνία τοκετού. Τουλάχιστον αυτό ισχύει με το δικό μου το ταμείο.

Καλησπέρα, τι ασφάλιση έχεις  εσύ;  για το ΙΚΑ αυτό που έγραψα έχω πληροφορίες ότι ισχύει.  Αλλά μόλις ρωτήσω στο ΙΚΑ και το επιβεβαιώσω θα σου πω.  Μπορεί να μαι ενημερωμένη κ λαθος.  Ξέρεις τι ποσό περίπου θα πάρεις πίσω; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι στο ΙΚΑ κορίτσι μου οπότε ρώτα εκεί για σίγουρα. Σε ενημερώνουν για το ακριβές ποσό που δικαιούσαι.  Επίσης μίλησε και με την κλινική, εκεί με είχαν διαφωτίσει πλήρως για το πως και τι. Με το καλό το μπεμπάκι!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα κοριτ σια! εγώ περιμένω να γεννήσω μέχρι 28/02 και επειδή με ενδιέφερε το θέμα είχα ψάξει κάποιες πληροφορίες και γνωρίζω τα εξης: στο μητέρα Κρητης που θα γεννήσω μου είχαν πει το καλοκαίρι ότι θα ψηφιστεί νέος ΕΚΠΥ ο οποίος θα ορίζει το νέο επίδομα τοκετου το οποίο είχε καταργηθεί.

όντως το βρήκα στο ίντερνετ θα σας στο παραθέσω μόλις το βρω, και επίδομα τοκετου δικαιούνται όσες γεννούν "εκτος δημοσίου μαιευτηρίου(σπιτι) ή μη συμβεβλημένου ιδιωτικού " 

δε μπορώ να πιάσω γραμμή στον ΕΟΠΠΥ για να μάθω τα δικαιολογητικά εάν κάποια γνωρίζει το παραμικρό ας μας ενημερώσει!

Link to comment
Share on other sites

Eπιδομα τοκετου δικαιουνται μονο οσες γεννανε στο σπιτι εδω και καποια χρονια. Αν η κλινικη ειναι συμβεβλημενη με τον ΕΟΠΠΥ τοτε θα καλυπτεται ενα ποσο απο το ταμειο. Ο μονος τροπος για να μαθεις λεπτομερεις ειναι να επικοινωνησεις με την κλινικη.

 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας μανουλες..θελω τα φώτα σας  αν μπορείτε  να με βοηθησετε ..θελω να μαθω αν δικαιούμαι.καποιο επιδομα κυοφορειας και τοκετου..ειμαι ξενοδοχουπαλλος σε εποχικό ξενοδοχειο .εχω π.η.τ 7.4.21  το 2019 εχω 180 ένσημα το.2020 δεν πηγα για δουλεια διότι το ξενοδοχειο  μου δεν ανοιξε και με.εβαλαν σε αναστολη μεχρι τωρα.ειμαι.σε.αναστολη τα ένσημα μπαίνουν κανονικα από τον Ιούνιο μεχρι και Οκτωβρίου.δικαιουμαι κατι; και αν.ναι σύμφωνα με.ποιον μισθο; της αναστολης; η του πρώην εργοδοτη; και ποια η διαδικασια; σας ευχαριστώ  πολυ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 23/11/2020 at 6:24 PM, maria2507 said:

Γεια σας μανουλες..θελω τα φώτα σας  αν μπορείτε  να με βοηθησετε ..θελω να μαθω αν δικαιούμαι.καποιο επιδομα κυοφορειας και τοκετου..ειμαι ξενοδοχουπαλλος σε εποχικό ξενοδοχειο .εχω π.η.τ 7.4.21  το 2019 εχω 180 ένσημα το.2020 δεν πηγα για δουλεια διότι το ξενοδοχειο  μου δεν ανοιξε και με.εβαλαν σε αναστολη μεχρι τωρα.ειμαι.σε.αναστολη τα ένσημα μπαίνουν κανονικα από τον Ιούνιο μεχρι και Οκτωβρίου.δικαιουμαι κατι; και αν.ναι σύμφωνα με.ποιον μισθο; της αναστολης; η του πρώην εργοδοτη; και ποια η διαδικασια; σας ευχαριστώ  πολυ πολύ!!!

Μήπως έμαθες κάτι πάνω στις απορίες σου? Είμαι και εγώ στην ίδια κατάσταση και δε μπορώ να μάθω. Ευχαριστώ.

Επεξεργάστηκαν by Rarou
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα λίγη βοήθεια. 

Έχω 200 ένσημα την τελευταία διετία. Όταν θα γεννήσω θα είμαι σε σύμβαση, κατά τη λοχεία μου όμως η σύμβαση θα λήξει (ή εντός του τριμήνου σε κάθε περίπτωση).

Τι δικαιούμαι? Θα πάρω - εκτός από τα επιδόματα τοκετού και λοχείας, κάποιο επίδομα από τον ΟΑΕΔ?

Δίνουν ακόμη εκείνο το 2.000 που έδιναν για κάθε γέννηση ή καταργήθηκε?

Ευχαριστώ 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...