Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Θα είμαι καλός μέσα στην τάξη"


Recommended Posts

Ερωτήσεις του στυλ, «αφού δε με ξέρεις, πώς παίρνεις θέση;» που τις θεωρώ εντελώς άστοχες σε ένα δημόσιο και μάλιστα ανοιχτό φόρουμ,:(

 

Ενοέις αυτό?

 

..και ξαφνικά έρχεσαι και κάνεις κριτική με τον τρόπο που την κάνεις,χωρίς να στηρίζεις αυτό που λές πουθενά εκτός απο επιχειρήματα τύπου "θα κρυβεται στο φουστάνι της μαμάς?" (ναι γιατί έιναι παιδάκι)προσωπικά σε μένα. Έχουμε προσωπικά και δεν το ξέρω?

Γιατί η όλη στάση σου,μόνο σε προσωπική εμπάθεια παραπέμπει.

 

Άλλο πράγμα λέει και δεν απαντάς :wink:

 

(λες και δε δικαιούται ο καθένας να έχει γνώμη)

 

Απο πότε η ειρωνία και η εμπάθεια λέγεται γνώμη?Και ξέρεις ? μόλις πρίν είπες τη γνώμη σου.Κάτι που να στηρίζει επιστημονικά όσα λές δε μας έδειξες.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνώ απόλυτα με τη Μαρία Στυλιανάκη και τη gavrias.

 

Το να τιμωρείται όλη η τάξη επειδή ένα παιδί και μάλιστα με πρόβλημα έκανε φασαρία, θα προκαλέσει ένταση των υπολοίπων παιδιών απέναντι στο συγκεκριμένο παιδί. Κι εκτός από άδικο είναι και ανούσιο. Διότι τί μαθαίνει στα παιδιά? Ότι κάνει φασαρία και την πληρώνουν και οι 10, 20, 30? Αντιπαιδαγωγικότατο το βρίσκω :D

 

Τώρα σχετικά με τις απόψεις που είναι διαφορετικές, μπορούμε να τις καταθέσουμε αλλά να το αμφισβητούμε άνευ λόγου και αιτίας το γεγονός, είναι λίγο "άκυρο".

 

Φιλικά,

Νίκη

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δε θα καθίσω να ασχοληθώ περισσότερο με το θέμα ούτε και θα μπω στη διαδικασία να απαντώ σε κάθε φράση διυλίζοντας τον κώνωπα, δύο πράγματα να πω μόνο, κι αυτά επειδή κατηγορήθηκα και από τη Gavrias και από τη Μαρία Στυλιανάκη. Και ειλικρινά αδυνατώ να εξηγήσω αυτήν την προσωπική επίθεση απέναντί μου, μόνο και μόνο επειδή εξέφρασα τη γνώμη μου και ασφαλώς επειδή δεν τύχαινε βέβαια να συμπίπτει με τη δικιά τους. Ερωτήσεις του στυλ, «αφού δε με ξέρεις, πώς παίρνεις θέση;» που τις θεωρώ εντελώς άστοχες σε ένα δημόσιο και μάλιστα ανοιχτό φόρουμ, προβληματισμοί για την ιδιότητα και την ταυτότητά μου (λες και δε δικαιούται ο καθένας να έχει γνώμη), και το τελευταίο και χειρότερο, υπαινιγμοί για τη σχέση μου με άλλο μέλος που απλώς έτυχε να συμφωνεί μαζί μου!!! Ο δογματισμός σε όλο του το μεγαλείο! Μετά από όλα αυτά ποιος να τολμήσει να διαφωνήσει μαζί σας; Το πήραμε όλοι το μάθημά μας. Κι όλα αυτά στο όνομα της σύγχρονης παιδαγωγικής!!! :(

 

Γράφεις ότι αδυνατείς να κατανοήσεις την επίθεση που δέχτηκες,

σκέφτηκες μήπως ότι εσύ την ξεκίνησες γράφοντας ότι τα παιδιά

πρέπει να τιμωρούνται μέσα στα πλαίσια της παιδαγωγικής και οι

γονείς δεν πρέπει να ανακατεύονται σε τέτοια θέματα?

Οι προβληματισμοί για την ιδιότητα σου ξεκινούν

απο εσένα που δείχνεις

να παίρνεις την θέση της οποιασδήποτε δασκάλας ως άτομα

που ασκεί εξουσία σε παιδιά και οι γονείς πρέπει να μένουν αμέτοχοι...

Μιλάς για δογματισμό αλλά πραγματικά θα ήθελα να σε ρωτήσω

αν ξέρεις τι σημαίνει η συγκεκριμένη λέξη γιατί από ότι θυμάμαι

δόγμα είναι είναι μια γνώμη που δε στηρίζεται σε αποδεικτικά στοιχεία

και λαμβάνεται ως ορθή κι όταν μιλάμε για δογματισμό ίναι η προσπάθεια

υποστήριξης μιας άποψης με τη βοήθεια ενός δόγματος..

.εγώ δεν είδα κανένα από τα δύο μέλη να μην επιχειρηματολογούν για την άποψη τους

καταθέτοντας μάλιστα και αποδειχτικά στοιχεία....μάλλον το αντίθετο είδα....

 

Πιστεύω ότι μέσα σ΄αυτό το φόρουμ υπάρχουν πολλές αντίθετες απόψεις

σε πολλά ζητήματα αλλά υπάρχει και η επιχειρηματολογία

που σε όλη αυτή τη συζήτηση δεν το είδα από τη δική σου μεριά

το μόνο που είδα είναι να κάνεις καραμέλα οτιδήποτε έχει σχέση με την εξουσία...

και τα μυνύματα που παίρνει ένα παιδί από τον γονιό του όταν εκείνος το υπερασπίζεται..

.να φανταστώ δλδ ότι αν το δικό σου παιδί τιμωρηθεί αδίκως εσύ θα κάθεσαι και θα λες δεν έγινε και τίποτα ..

είναι ανώτερος οπότε κάτσε στα αυγά σου και μην αγωνίζεσαι???

μιλάς στο τέλος για σύγχρονη παιδαγωγική αφού την γνωρίζεις

γιατί δεν την λες και σε εμάς ώστε να μάθουμε και να συμπεριφερόμαστε ανάλογα

όταν θα συμβεί και στα δικά μας παιδιά????

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να καταλάβω κάτι???

 

Υποστηρίζεται η αδικία και μάλιστα η αποδοχή της?

 

Μία τάξη των 20 παιδιών περίπου τιμωρείται ως παραδειγματισμό για το "σωφρωνισμό" (ας μου επιτραπέί η λέξη) του ενός παιδιού?

Δηλαδή για το 5% του συνόλου μιας τάξης τιμωρείται το 100% του συνόλου?

Ε αυτό είναι μεγάλη αδικία!

Αν έρθουμε εμείς στη θέση αυτών των παιδιών που τιμωρήθηκαν χωρίς λόγο πως θα νιώθαμε??Μία έστω και προσωρινή αντιπάθεια προς το παιδί-φταίχτη?Σίγουρα..

Να μη πω και το μύνημα που περνάει μέσα από όλο αυτό...

Εντάξει μωρέ μου φταιει ο Α θα την πληρώσουν όλοι,θα ξεσπάσω σε όλους γιατί έτσι μάθαμε και αυτό δεν θα το κάνω μόνο σαν παιδί/μαθητής αλλά θα το κάνω και αργότερα ως σύζυγος, γονιός κτλ.

Πρέπει να υπάρχουν όρια ανάμεσα σε παιδι-γονιό, μαθητή-δάσκαλο κτλ.

Και τα όρια αυτά τα θέτεις μόνο δείχνοντας εκτίμηση και σεβασμό προς τον άλλον για να κερδίσεις το σεβασμό του παιδιού/μαθητή και κατά συνέπεια την εκούσια υπακοή του.

Είμαι υπέρ των κανόνων μέσα σε μία τάξη έτσι ώστε να διασφαλιστεί η αρμονία μέσα σε αυτήν.Με το τρόπο που επίβαλλονται μερικές φορές αυτοί οι κανόνες έχω πρόβλημα.Το δύσκολο έργο λοιπόν κάθε δασκάλου δεν είναι πως θα μάθει το μαθητή του να γράφει γράμματα αλλά πως θα τον κάνει να αγαπήσει τα γράμματα.Και αυτό σίγουρα δεν γίνεται με τέτοιους τρόπους επιβολής και πειθαρχίας.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα.... Η μεγαλη μου κορη ειναι 9 ετων και παει Δ ταξη.

Τις προηγουμενες 3 χρονιες ειχε την ιδια δασκαλα η οποια συνταξιοδοτηθηκε με το τελος της περσυνης χρονιας :(

Τα παιδια τη λατρευαν , τιμωρια δεν ειχαν ΠΟΤΕ και ποτε δεν διαμαρτυρηθηκε για κατι . Εγινα αυτηκοος μαρτυρας μιας σκηνης οπου μαμα συμμαθητριας εκανε καποια παραπονα στη δασκαλα για τα μικροκαυγαδακια του διαλλειματος. ΄΄Αυτο που προσπαθω να τους μαθω . της ελεγε , ειναι να μην λειτουργουν με κλικες και εμπαθειες .Θελω να ειναι ενα συνολο αρμονικο , να προσαρμοζονται και να αποδεχεται το ενα το αλλο γιατι θα ειναι μαζι για αρκετα χρονια . Πρωτα θα γινουν καλοι ανθρωποι και μετα καλοι μαθητες ''.no comments !!!!!

Οχι πως δεν υπαρχουν στα τοσα χρονια που ειμαι ''και σχολικη μαμα''

αλλες οι οποιες μπαινουν τοσο μπροστα απο τα παιδια τους που τους ακρωτηριαζουν την πρωτοβουλια και την ανεξαρτησια . Και βεβαια θα υπερασπιστω το παιδι μου και θα το κανω οχι τοσο για να αποδειξω οτι ειμαι '' καλη μανα '' ,αλλα να ξερει οτι εχει καπου να στηριχτει .

Μονη μου ????? Ουτε στον παραδεισο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...