Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Θα είμαι καλός μέσα στην τάξη"


Recommended Posts

Απ' ότι μαθαίνω από τους συμμαθητές του γιου μου και από άλλες μαμάδες, η δασκάλα των Αγγλικών της τάξης του (Γ' Δημοτικού) βάζει στα παιδιά τιμωρίες (να σταθούν όρθια στον τοίχο, να γράψουν όρθια :shock: ...).

Σήμερα και ο γιος μου είχε μια ανάλογη τιμωρία. Να γράψει 50 φορές στο τετράδιο των αγγλικών "Θα είμαι καλό παιδί μέσα στην τάξη" (δηλάδη έξω από την τάξη να είναι κακό; )

Εγώ τι στάση πρέπει να κρατήσω;

Διαφωνώ κάθετα μ' αυτούς τους τρόπους τιμωρίας, που εφαρμόζονταν πριν από 50 χρόνια και πιστεύω ότι δεν αρμόζουν σε εκπαιδευτικό.

Να της μιλήσω;

Μήπως κάνω τα πράγματα χειρότερα και βάλει το παιδί μου "στο μάτι";

Να το κάνω θέμα στο Σύλλογο Γονέων; (γενικά για τη συμπεριφορά των δασκάλων, μια που υπάρχουν θέματα και με άλλους [λεκτική βία, ανύπαρκτη επιτήρηση, αδιαφορία])

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νομίζω ότι θα πρέπει να απευθυνθείς στη διεύθυνση του σχολείου. Αν γίνει και ομαδική η διαμαρτυρία ακόμα καλύτερα. Και αν τυχόν βάλει το παιδί σου στο ματι, ή συνεχίσει τις ίδιες πρακτικές, προχωράς και πας στην α'βαθμια...

Μην το αφήσεις πάντως, είναι μαθηματικά σίγουρο ότι μετανιώνουμε αργότερα όταν αφήνουμε κάτι τέτοιους να συμπεριφέρονται έτσι στα παιδιά μας...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν θα έλεγα στο παιδί μου ότι δε θα γράψει την τιμωρία.

Μετά θα έγραφα ένα χαρτάκι ότι περιμένω να μου στείλει 300 φορές την πρόταση: Δε θα ξαναβάλω σε παιδι τιμωρία και ειδικά τέτοια που θα το κάνει να μισήσει το διάβασμα ή θα το προσβάλει..

Το μεσημέρι,ή στο διάλειμα θα πήγαινα η ίδια και θα έκανα μαζί της μια συζήτηση με το παιδί μου παρών,όπου αφου θα της απαγόρευα ρητά να επαναλάβει κάτι ανάλογο,θα τις πρότεινα να βρεί τρόπους για να οργανώσει την τάξη της και με τη δική μου βοήθεια αν θέλει.

Θα της επεσήμαινα πολύ ευγενικά ότι την έχω "βάλει στο μάτι" και ότι ανάλογα με τη συμπεριφορά της απο δώ και στο εξής, θα είναι και οι δικές μου κινήσεις.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: εγώ το πήγα πιό ... ευγενικά να το πώ..???

εσύ φιλενάδα μπαμ και κατω!

 

εννοείται ότι δεν θα γράψει την τιμωρία! ακου τιμωρία... το 2008... τι μωρία!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: εγώ το πήγα πιό ... ευγενικά να το πώ..???

εσύ φιλενάδα μπαμ και κατω!

 

εννοείται ότι δεν θα γράψει την τιμωρία! ακου τιμωρία... το 2008... τι μωρία!

 

 

E Ενήλικας και "μορφωμένη δεν έιναι? Αντέχει,δεν αντέχει? :lol::lol:

 

Σύμφωνα με το άρθρο 36 παράγραφος 4 στο ΦΕΚ με αρ.Φύλλου 1340

 

Οι Εκπαιδευτικοί πρέπει να:

Συνεργάζονται με τους μαθητές ,σέβονται την προσωπικότητά τους,καλλιεργούν και εμπνέουν σ'αυτους ,κυρίως με το παράδειγμά τους,δημοκρατική συμπεριφορά.

 

http://www.ypepth.gr/docs/fek_1340_16_10_2002.pdf

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς όταν το πήρα είδηση, το παιδί είχε ήδη γράψει την τιμωρία.

Αλλά βρε κορίτσια είστε φοβερές! Ακόμη και το ΦΕΚ βρήκατε!

Τέλος πάντων, αύριο θα την πιάσω και θα της μιλήσω. Θα της πω ότι το παιδί το έγραψε γιατί το απείλησε ότι αν δεν το κάνει θα πρέπει μετά να το γράψει 100 φορές, μετά 200 και μετά θα φύγει από το σχολείο! :evil::evil::evil:

Ελπίζω να βγάλω άκρη γιατί άνθρωποι με τέτοιο μυαλό συνήθως δεν είναι συζητήσιμοι. Και δεν είναι και καμιά γριά! Ούτε 35 δεν πρέπει να είναι!

 

Ρώτησα το παιδί γιατί του έβαλε την τιμωρία και δεν ήξερε να μου απαντήσει "Νομίζω γιατί δεν καθόμουνα καλά (ίσια) στην καρέκλα" μου είπε. Όχι ότι έχει σημασία το γιατί, στο κάτω κάτω είναι μόλις 8 χρονών και σίγουρα θα κάνει "αταξίες" αλλά αυτό δεν είναι καν λόγος για τιμωρία, οποιασδήποτε μορφής.

Link to comment
Share on other sites

στο κάτω κάτω είναι μόλις 8 χρονών και σίγουρα θα κάνει "αταξίες" αλλά αυτό δεν είναι καν λόγος για τιμωρία, οποιασδήποτε μορφής.

 

Αυτό να θυμάσαι όταν θα της μιλάς.Κι ότι ο εκφοβισμός και η απειλή οποιασδήποτε μορφής μόνο θετικά αποτελέσματα δεν έχει στην ψυχολογία του παιδιού κι αυτό όφειλε να το ξέρει.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν;;;;Πού ζούμε;;;;;;;;Συμφωνώ με τα κορίτσια ότι αρχικά πρέπει να της μιλήσεις, και αν δεν συμμορφωθεί(εκείνη χρειάζεται συμμόρφωση από ότι φαίνεται όχι τα παιδιά), προχώρα στην διεύθυνση. Και νομίζω πως΄θα ήταν καλό να μιλήσεις στο παιδί σου και να του πείς, την επόμενη φορά που θα του ζητηθεί να γράψει τιμωρία να αρνηθεί. Αν έχεις γνωστούς γονείς στην τάξη, προτείνω να τους ενημερώσεις, να προστατεύσουν και εκείνοι τα παιδιά τους!!

Θα περιμένουμε νεότερα σου!!!

ΥΓ. Και είναι και νέα σε ηλικία..........φαντάσου!!!!!!!!!! :shock::shock::shock:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και ΝΑΙ το ζήσαμε κι εμείς...

Σήμερα πλησιάζοντας στο σπίτι μετά το σχολείο μου λέει η Άνη:

-Μαμά ξέρεις? Σήμερα στη μουσική,επειδή 2 παιδιά κάνανε φασαρία,η κυρία μας έβαλε να γράψουμε μία σελίδα χωρίς κενά "δε θα ξανακάνω φασαρία στη μουσική"!!!

 

Η μαμά :shock::evil::twisted: ... Όπως είμαι βουτάω το τετράδιο και φέυγω για το σχολείο με το μάτι να γυαλίζει΄!!.

Πήγα κατευθείαν στο διευθηντή.

-Καλημέρα σας

Καλημέρα μου λέει.

-΄Με βοηθάτε του λέω σας παρακαλώ?

Βεβαίως λέει τι συμβαίνει?

Ανοιγω το τετράδιο και του δέιχνω τη σελίδα.

Αυτό είναι μουσική ?Τον ρωτάω πολύ ευγενικά.

Εεεε λέει κάτι θα έκανε το παιδί σας κυρία μου...

-Εστω απαντάω ότι το παιδί μου έκανε κάτι ,αυτό έιναι παιδαγωγική μέθοδος ? Και μου λέτε τι εξυπηρετεί?

Και δηλ μου λέτε του λέω ότι έτσι μαθαίνετε στα παιδιά ν ααγαπάνε το σχολείο? Και αν το παιδί μου δημιουργεί πρόβλημα,δεν πρέπει εγώ να ενημερωθώ?

-Βεβαίως λέει πρώτος πρέπει να ενημερωθεί ο γονιός.

Του εξηγώ γιατί μπήκε η τιμωρία και μου απαντάει ότι η δασκάλα μάλλον το έκανε για να νοιώσουνε άσχημα τα παιδιά που κάνανε φασαρία γιατί εξ'αιτίας τους την πληρωσε όλη η τάξη.

Ξαναγυαλίζει το μάτι μου...

-Όχι του απαντάω.Η μέθοδός σας λέει στο παιδί μου ότι: Έτσι κι αλλιώς την τιμωρία θα τη φάς.Κάνε λοιπόν ότι χειρότερο μπορείς για να έχει και λόγο που σε τιμωρεί.

 

Τέλος πάντων αφου του ζήτησα και την εγκύκλιο που τους προτρέπει σε τέτοιες μεθόδους και του ανέπτυξα τη δική μου θεωρία ζητώντας του να μου πέι τι "κερδίζει " το παιδί,μου απάντησε ότι θα καλεσω την κυρία άυριο γιτί τώρα έχει σχολάσει και θα της πώ να μη ξαναβάλει τιμωρία το δικό σας παιδί μετά είπε να μη ξαναβάλει τέτοιου είδους τιμωρίες γιατί οι γονείς διαμαρτυρήθηκαν και Ευχαριστώ που με ενημερώσατε γιατί δεν το ήξερα αυτό.

Του απάντησα ότι θεωρώ δεδομένο πώς στο παιδί μου δε θα ξανασυμβεί και ότι μπορεί να πέι στην κυρία ότι εγώ διαμαρτυρήθηκα και όχι γενικά οι γονείς κι ότι αν θέλει μπορεί να με συναντήσει άυριο για να συζητήσουμε ότι θέλει.

 

Αυτά σε γενικές γραμμές.Επιστρεφοντας στο σπίτι είπα στο παιδί ότι αν της ξαναπούνε να γράψει τιμωρία,θα απαντήσει ότι δε θα το κάνει γιατί της το είπα εγώ και θα ζητήσει απο όποια δασκάλα να μιλήσει μαζί μου.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειλικρινά δεν το πιστεύω :!::!::!::!:

Σε ποιο πανεπιστήμο σπουδάζουν αυτές τις μεθόδους; :roll:

Θα μας τρελάνουν τελείως αυτές οι δασκάλες. Και μου κάνει εντύπωση ότι (οχι τυχαία φαντάζομαι) δεν είναι η βασική τους δασκάλα που τα τιμωρεί (ευτυχώς!)

Link to comment
Share on other sites

απίστευτο :shock: σας ομολογώ οτι δεν είχα σκεφτεί ποτέ τί ακριβώς εξυπηρετεί μια τέτοια τιμωρία..δηλαδή θα έλεγα οκ! μια τιμωρία είναι πώς κάνουμε έτσι?..σήμερα για άλλη μια φορά είδα την άλλη πλευρά και πραγματικά σοκαρίστηκα :? ποτέ δεν είχα φανταστεί ..ελπίζω να μην μου τύχει ποτέ να έρθω αντιμέτωπη με τέτοια συμπεριφορά δασκάλου, αλλά τουλάχιστον ΤΩΡΑ ξέρω τί θα απαντήσω

 

ευχαριστώ

μακάρι κάθε μέρα που ξυπνάω να γίνομαι και καλύτερος άνθρωπος..

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν το πιστεύω :!::!::!::!:

Σε ποιο πανεπιστήμο σπουδάζουν αυτές τις μεθόδους; :roll:

Θα μας τρελάνουν τελείως αυτές οι δασκάλες. Και μου κάνει εντύπωση ότι (οχι τυχαία φαντάζομαι) δεν είναι η βασική τους δασκάλα που τα τιμωρεί (ευτυχώς!)

 

Η Βασική τους δασκάλα,είναι παιδγωγός.Όχι τέτοια ,αλλά κανενός είδους τιμωρία δε βάζει .Έχει βρεί τρόπους και τα παιδιά συνεργάζονται και έχει σύμφωνα με δικά της λόγια μια τάξη με παιδιά που δεν της δημιουργουν κανένα πρόβλημα κι έχουνε και πολύ καλές επιδόσεις.Όμως η κανονική μας δασκάλα,αν τα παιδιά δεί ότι βαρεθήκανε π.χ. δε μοιράζει απειλές και τιμωρίες.Τραγουδάει το βαρετό κομμάτι και κάνουνε τη μάθηση απόλαυση.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω βρε παιδιά με όλη την καλή διάθεση και ελπίζοντας να μην παρεξηγηθώ αν συμβεί κάτι άσχημο μέσα στην τάξη πέρα από την ενημέρωση των γονέων δεν πρέπει να δείξουμε στο παιδί ότι η συγκεκριμένη συμπεριφορά δεν είναι αποδεκτή και υπάρχουν και κάποιες συνέπειες; Δεν αναφέρομαι βεβαίως σε "αταξία" του στυλ μιλάω, σηκώνομαι κλπ. αλλά σε βιαιοπραγία ή πολλή άσχημη συμπεριφορά απέναντι σε συμμαθητή; Και πάντα όταν υπάρχει προειδοποίηση; Παραδείγματος χάρη στην τάξη έχουμε μιλήσει για τις αρνητικές συνέπειες της βίας. Έχουμε στον τοίχο ολόκληρο κολλάζ από το βιβλίο "Τα χέρια δεν είναι για να δέρνουμε", έχουμε συζητήσει ότι τα άσχημα λόγια και το ξύλο πληγώνουν και το θύμα άλλα κάνουν κακό και στον θύτη. Τέλος τα προτρέπω να έρχονται σε εμένα να τους λύνω τις διαφορές κι όχι να τις λύνουν με τη βία. Έχω τονίσει ότι τέτοιες συμπεριφορές δεν είναι αποδεκτές στο σχολείο μας, ούτε στο σπίτι, ούτε στο πάρκο που παίζουμε όπως επίσης ότι δεν είναι σωστό ούτε οι μεγάλοι να δέρνουν κλπ. Έχουμε και τις δακτυλομπογιές μας να φτιάξουμε μια κατασκευή με τα αποτυπώματα από τα χεράκια μας σε ένα μεγάλο κάνσον για να δούμε ότι με τα χέρια μας φτιάχνουμε όμορφα πράγματα. Ε λοιπόν εχθές ένα μαθητούδι μου θεώρησε σωστό να μαρτυρήσει με κοροϊδευτικό ύφος μπροστά σε όλα τα παιδιά μια συμμαθήτρια του για κάτι που έκανε (και το θέμα είναι ότι μόλις αντιλήφθηκα τι πάει να πει τον προειδοποίησα να σταματήσει.... το βιολί του όμως αυτός). Η μικρή έγινε έξαλλη και προτού προλάβω να αντιδράσω πετάχτηκε πάνω και σε διάστημα ολίγων δευτερολέπτων είχαμε μέσα στην τάξη έναν ομηρικό καυγά με απίστευτες βρισιές και ξύλο ο οποίος έληξε με εμένα και τα υπόλοιπα πιτσιρίκια πανικόβλητα και τους δυο νταήδες κατακόκκινους και δαρμένους να συνεχίζουν να εκτοξεύουν πού και πού βρισιές ο ένας στον άλλο παρά τις προειδοποιήσεις μου ότι (ναι το ομολογώ) θα τιμωρηθούν. Ε! Κατέληξαν μέσα στο διάλειμμα. Και τους εξήγησα πολύ ήρεμα ότι και οι δύο έχουν μερίδιο ευθύνης. Από τη μια ο πιτσιρίκος που δεν είχε καμία δουλειά να μαρτυρήσει τη συμμαθήτριά του για κάτι που δεν αφορούσε εκείνον, αλλά εμένα και το κοριτσάκι κι από την άλλη έφταιγε και η μικρή που αντί να περιμένει να τον επιπλήξω ανέλαβε να τον συμμορφώσει εκείνη. Και τους είπα ότι το μόνο που αποκόμισαν με τη συμπεριφορά τους ήταν μερικές γρατσουνιές κι ένα χαμένο διάλειμμα (φάνηκε να το κατάλαβαν). Α! Και ενημερώθηκαν και οι γονείς τους, αν και γνωρίζω εκ των προτέρων ότι.... "εμένα ο γιος μου δε φταίει σε τίποτα, οι άλλοι τον πειράζουν πρώτοι, οι άλλοι τον βάζουν να τα κάνει, οι άλλοι.... οι άλλοι....) Μεγάλη ιστορία αυτός ο μπαμπάς, θα σας την πω άλλη φορά. Και αναρωτιέμαι τώρα εγώ, καλά έκανα που τα τιμώρησα; Ή αν ο μπαμπάς έμπαινε σε αυτό το φόρουμ και έγραφε τα παράπονά του, θα με σιχτιρίζατε όλοι σας;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει ως γονείς να καταδικάζουμε την όποια τιμωρία (μέσα στο πλαίσιο της παιδαγωγικής βέβαια) επιβάλλει ο δάσκαλος... Και κάτι άλλο: αν πειτε στο παιδί να μη συμμορφωθεί με την τιμωρία που θα του επιβάλλουν, δε σκέφτεστε ότι τη στιγμή εκείνη αμφισβητείτε έντονα το δάσκαλο ή τη δασκάλα του και διδάσκετε στο παιδί σας να μην τον/την ακούει; Ή, ακόμα χειρότερα, να κρύβεται πίσω από το φουστάνι της μαμάς κάθε φορά που κάνει κάτι κακό, χωρίς να υπόκειται τις συνέπειες και χωρίς να αναλαμβάνει τις ευθύνες του; :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

daskala ,επειδή δύο παιδάκια (το ένα απο τα 2 είναι ειδικό παιδάκι) κάνανε φασαρία,γράφει όλη η τάξη Τιμωρία :"δε θα ξανακάνω φασαρία στη μουσική"!!!

 

Μου λές ένα επιχείρημα που να εξηγεί στο παιδί μου γιατί θα πρέπει να Τιμωρηθεί ενώ δεν έχει κάνει κάτι (άρα ποιας συμπεριφοάς της συνέπεια έιναι η τιμωρία?) και μάλιστα γράφοντας? Το να γράψει ή να κάνει κάτι εργασία είναι επίπτωση δηλαδή?

 

Και αν το παιδί μου δημιουργεί πρόβλημα στο σχολείο του με όποια συμπεριφορά,δε θα έπρεπε ως γονιός και κηδεμόνας του παιδιου να ενημερωθώ απο το δάσκαλο που αντιμετωπίζει το πρόβλημα?

Θα περιμένω να ενημερωθώ απο το 7χρονο?Και θα το θεωρήσω και φυσιολογικό?

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Αν συμβεί κάτι άσχημο μέσα στην τάξη πέρα από την ενημέρωση των γονέων δεν πρέπει να δείξουμε στο παιδί ότι η συγκεκριμένη συμπεριφορά δεν είναι αποδεκτή και υπάρχουν και κάποιες συνέπειες;

 

Ενοείται! Εδώ όμως δεν μιλάμε για βία και επίσης δεν μιλάμε για τιμωρία του τύπου στέρησης δικαιωμάτων, η οποία με βρίσκει απολύτως σύμφωνη.

 

Και αναρωτιέμαι τώρα εγώ, καλά έκανα που τα τιμώρησα; Ή αν ο μπαμπάς έμπαινε σε αυτό το φόρουμ και έγραφε τα παράπονά του, θα με σιχτιρίζατε όλοι σας;

 

 

Ναι, πολύ καλά έκανες που τα τιμώρησες με τον συγκεκριμένο τρόπο. Δεν τους έβαλες να γράψουν 50 φορές "Δεν θα ξαναχτυπήσω συμμαθητή μου"

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει ως γονείς να καταδικάζουμε την όποια τιμωρία (μέσα στο πλαίσιο της παιδαγωγικής βέβαια) επιβάλλει ο δάσκαλος... Και κάτι άλλο: αν πειτε στο παιδί να μη συμμορφωθεί με την τιμωρία που θα του επιβάλλουν, δε σκέφτεστε ότι τη στιγμή εκείνη αμφισβητείτε έντονα το δάσκαλο ή τη δασκάλα του και διδάσκετε στο παιδί σας να μην τον/την ακούει; Ή, ακόμα χειρότερα, να κρύβεται πίσω από το φουστάνι της μαμάς κάθε φορά που κάνει κάτι κακό, χωρίς να υπόκειται τις συνέπειες και χωρίς να αναλαμβάνει τις ευθύνες του; :roll:

 

χμμ! με μπερδεύετε γιατί πάνω που είχα σχηματίσει μία γνώμη, θεωρώ ότι και αυτό έχει μία πολύ σωστή βάση.... πού είναι το όριο βρε παιδιά? για πείτε, για πείτε...

μακάρι κάθε μέρα που ξυπνάω να γίνομαι και καλύτερος άνθρωπος..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει ως γονείς να καταδικάζουμε την όποια τιμωρία (μέσα στο πλαίσιο της παιδαγωγικής βέβαια) επιβάλλει ο δάσκαλος...

Τι παιδαγωγικό έχει δηλαδή το να λές σ' ένα παιδί ότι είναι κακό παιδί; Θα το σκεφτεί και θα γίνει καλό; Δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει ως γονείς να καταδικάζουμε την όποια τιμωρία (μέσα στο πλαίσιο της παιδαγωγικής βέβαια) επιβάλλει ο δάσκαλος...

Τι παιδαγωγικό έχει δηλαδή το να λές σ' ένα παιδί ότι είναι κακό παιδί; Θα το σκεφτεί και θα γίνει καλό; Δεν νομίζω.

 

απαντώ εγώ γιατί όπως είδες το ψάχνω πολύ το ζήτημα :wink:

η κοπέλα είπε μέσα στο πλαίσιο της παιδαγωγικής. πχ να αφήσει το παιδί μέσα στο διάλειμμα γιατί έκανε φασαρία (και εμένα η γραπτή τιμωρία δεν μου κάνει κούκου) ...για πείτε να μαθαίνουμε βρε παιδιά, όσο περισσότερες αποψεις τόσο καλύτερα

φιλικά

μακάρι κάθε μέρα που ξυπνάω να γίνομαι και καλύτερος άνθρωπος..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει ως γονείς να καταδικάζουμε την όποια τιμωρία (μέσα στο πλαίσιο της παιδαγωγικής βέβαια) επιβάλλει ο δάσκαλος...

Τι παιδαγωγικό έχει δηλαδή το να λές σ' ένα παιδί ότι είναι κακό παιδί; Θα το σκεφτεί και θα γίνει καλό; Δεν νομίζω.

 

Και εγώ για να πω την αλήθεια δεν τη θεωρώ καλή αυτήν την τιμωρία, ούτε και αποτελεσματική στο τέλος τέλος.. Όμως θεωρώ ακόμη χειρότερο να επεμβαίνουν οι γονείς, να κριτικάρουν την όποια τιμωρία επιβάλλει ο δάσκαλος (ας είναι και αυτή του "παλαιού τύπου") και να προτρέπουν τα παιδιά τους να μην υπακούουν...... Έτσι πέφτουμε σε φαύλο κύκλο, η άσχημη συμπεριφορά διαιωνίζεται δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει ως γονείς να καταδικάζουμε την όποια τιμωρία (μέσα στο πλαίσιο της παιδαγωγικής βέβαια) επιβάλλει ο δάσκαλος... Και κάτι άλλο: αν πειτε στο παιδί να μη συμμορφωθεί με την τιμωρία που θα του επιβάλλουν, δε σκέφτεστε ότι τη στιγμή εκείνη αμφισβητείτε έντονα το δάσκαλο ή τη δασκάλα του και διδάσκετε στο παιδί σας να μην τον/την ακούει; Ή, ακόμα χειρότερα, να κρύβεται πίσω από το φουστάνι της μαμάς κάθε φορά που κάνει κάτι κακό, χωρίς να υπόκειται τις συνέπειες και χωρίς να αναλαμβάνει τις ευθύνες του; :roll:

 

 

Να υποστεί τις συνέπειες της συμπεριφοράς κάποιου άλλου? Οχι, δε θα μάθει αυτό.Θα υποστεί τις συνέπειες της δικής του συμπεριφεράς και θα έιμαι η πρώτη που θα συμφωνήσω σε συνέπειες αφου ενημερωθώ απο τη δασκάλα για το πρόβλημα (πράγμα που εδώ δεν έγινε).

Και ναι αν η συγκεκριμένη δασκάλα θεωρεί ότι μπορεί να το κάνει αυτό,θα υπερασπιστώ το δικαίωμα του παιδιου μου στο σεβασμό.Γιατί σαφώς πρέπει να σεβαστεί τη δασκάλα του και το κάνει αλλά απαιτώ και το δικό της σεβασμό.

Και αν προσέξεις τι έιπα πιό πάνω δεν έκανε τίποτα κακό.Το κακό ήτανε ότι βρισκότανε στην τάξη.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει ως γονείς να καταδικάζουμε την όποια τιμωρία (μέσα στο πλαίσιο της παιδαγωγικής βέβαια) επιβάλλει ο δάσκαλος... Και κάτι άλλο: αν πειτε στο παιδί να μη συμμορφωθεί με την τιμωρία που θα του επιβάλλουν, δε σκέφτεστε ότι τη στιγμή εκείνη αμφισβητείτε έντονα το δάσκαλο ή τη δασκάλα του και διδάσκετε στο παιδί σας να μην τον/την ακούει; Ή, ακόμα χειρότερα, να κρύβεται πίσω από το φουστάνι της μαμάς κάθε φορά που κάνει κάτι κακό, χωρίς να υπόκειται τις συνέπειες και χωρίς να αναλαμβάνει τις ευθύνες του; :roll:

 

 

Να υποστεί τις συνέπειες της συμπεριφοράς κάποιου άλλου? Οχι, δε θα μάθει αυτό.Θα υποστεί τις συνέπειες της δικής του συμπεριφεράς και θα έιμαι η πρώτη που θα συμφωνήσω σε συνέπειες αφου ενημερωθώ απο τη δασκάλα για το πρόβλημα (πράγμα που εδώ δεν έγινε).

Και ναι αν η συγκεκριμένη δασκάλα θεωρεί ότι μπορεί να το κάνει αυτό,θα υπερασπιστώ το δικαίωμα του παιδιου μου στο σεβασμό.Γιατί σαφώς πρέπει να σεβαστεί τη δασκάλα του και το κάνει αλλά απαιτώ και το δικό της σεβασμό.

Και αν προσέξεις τι έιπα πιό πάνω δεν έκανε τίποτα κακό.Το κακό ήτανε ότι βρισκότανε στην τάξη.

 

Αυτό είναι και το πιο δύσκολο πρόβλημα για ένα δάσκαλο πιστεύω, πώς δηλαδή θα τιμωρήσει μια απείθαρχη τάξη χωρίς να αδικήσει τους έστω λίγους αθώους μαθητές... Εν πάση περιπτώσει, καταλαβαίνω τι λες, απλώς νομίζω ότι θα έπρεπε πρώτα να ενημερωθείς για το τι ακριβώς έγινε και μετά να πράξεις και, το σημαντικότερο, να μην αμφισβητήσεις ανοιχτά τη δασκάλα μπροστά στο παιδί σου... Όταν οι γονείς δε σεβόμαστε το δάσκαλο, γιατί να το κάνουν τα παιδιά μας;

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αννα72 και οι υπόλοιποι βέβαια, πιστεύετε ότι καλύτερο θα ήταν αν μου τύχαινε εμένα για πχ

1. να ρωτήσω το παιδί μου τί έγινε και να το πιστέψω μεν αφού είναι παιδί μου , αλλά να μην κατηγορήσω μπροστά του τη δασκάλα του

2 να του πω ότι θα ακούσω και την γνώμη της δασκάλας του όπως οφείλω, και πως θα ξαναμιλήσω μαζί του

3 πάω στη δασκάλα μόνη μου και συζητώ μαζί της τί έγινε και για ποιο λόγο τον έβαλε να γράψει 100 φορές την φράση

4 μου λεει αυτή , της λέω τα δικά μου και τελειώνω ΄λέγοντας ή ότι και ο γιος μου έτσι μου τα είπε οπότε θα του ξαναμιλήσω και θα συμορφωθεί αλλά σε αντίθετη περίπτωση ειδοποιήστε εμένα ή της λέω ότι ο γιος μου μου τα είπε αλλιώς και πιστεύω ότι ΑΥΤΟΣ έτσι εξέλαβε την όλη κατάσταση . θα του μιλήσω μεν να του εξηγήσω την άποψή σας αλλά αν συμβεί κάτι αντίστοιχο παρακαλώ να ενημερώσετε ΕΜΕΝΑ πρώτα

5. πάω στο γιο μου και αντίστοιχα του εξιστορώ την κατάσταση χωρίς ψέμματα και υπερβολές και ρωτώντας τον αυτός τί πιστεύει

 

για πείτε συμφωνείτε σε μια τέτοια αντιμετώπιση?

μακάρι κάθε μέρα που ξυπνάω να γίνομαι και καλύτερος άνθρωπος..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει ως γονείς να καταδικάζουμε την όποια τιμωρία (μέσα στο πλαίσιο της παιδαγωγικής βέβαια) επιβάλλει ο δάσκαλος... Και κάτι άλλο: αν πειτε στο παιδί να μη συμμορφωθεί με την τιμωρία που θα του επιβάλλουν, δε σκέφτεστε ότι τη στιγμή εκείνη αμφισβητείτε έντονα το δάσκαλο ή τη δασκάλα του και διδάσκετε στο παιδί σας να μην τον/την ακούει; Ή, ακόμα χειρότερα, να κρύβεται πίσω από το φουστάνι της μαμάς κάθε φορά που κάνει κάτι κακό, χωρίς να υπόκειται τις συνέπειες και χωρίς να αναλαμβάνει τις ευθύνες του; :roll:

 

 

Να υποστεί τις συνέπειες της συμπεριφοράς κάποιου άλλου? Οχι, δε θα μάθει αυτό.Θα υποστεί τις συνέπειες της δικής του συμπεριφεράς και θα έιμαι η πρώτη που θα συμφωνήσω σε συνέπειες αφου ενημερωθώ απο τη δασκάλα για το πρόβλημα (πράγμα που εδώ δεν έγινε).

Και ναι αν η συγκεκριμένη δασκάλα θεωρεί ότι μπορεί να το κάνει αυτό,θα υπερασπιστώ το δικαίωμα του παιδιου μου στο σεβασμό.Γιατί σαφώς πρέπει να σεβαστεί τη δασκάλα του και το κάνει αλλά απαιτώ και το δικό της σεβασμό.

Και αν προσέξεις τι έιπα πιό πάνω δεν έκανε τίποτα κακό.Το κακό ήτανε ότι βρισκότανε στην τάξη.

 

Αυτό είναι και το πιο δύσκολο πρόβλημα για ένα δάσκαλο πιστεύω, πώς δηλαδή θα τιμωρήσει μια απείθαρχη τάξη χωρίς να αδικήσει τους έστω λίγους αθώους μαθητές... Εν πάση περιπτώσει, καταλαβαίνω τι λες, απλώς νομίζω ότι θα έπρεπε πρώτα να ενημερωθείς για το τι ακριβώς έγινε και μετά να πράξεις και, το σημαντικότερο, να μην αμφισβητήσεις ανοιχτά τη δασκάλα μπροστά στο παιδί σου... Όταν οι γονείς δε σεβόμαστε το δάσκαλο, γιατί να το κάνουν τα παιδιά μας;

 

anna72,όπως θα έιδες παραπάνω,ο διευθυντής έκλεισε λέγοντάς μου ότι δε θα ξαναμπέι τέτοιου έιδους τιμωρία σε κανένα παιδί...

Λές να το έκανε αυτό αν ο σωστός τρόπος και τακτική ήτανε της δασκάλας?

Αν αυτό απαιτεί ο κανονισμός λειτουργείας του σχολείου?

Αν η δασκάλα είχε δίκιο?

Και στο πλάισιο "σεβασμού" του δασκάλου θα αδικώ το παιδί ?

Να δέχεται τα πάντα ακόμη κι αν το αδικεί κάποιος? Αυτό να μάθει λές?

Γιατί εγώ μαθαίνω στο παιδί ότι,αν ποτέ καταλάβει ότι κάνω λάθος ,καλά θα κάνει να μου το πέι.Κι όχι δε "διδάσκω" τυφλή υπακοή.Εχει διαφορά απο το σεβασμό στη δική μου λογική αυτό. :)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...