Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποβολη στην 21 εβδομαδα κυησης βοηθηστε με


elsa..

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους μωλις σημερα βγηκα απο την κλινικη...μετα απο πολλες προσπαθειες εξωσοματικης 7 λογο ολιγοασθενοσπερμιας εμεινα εγκυος η χαρα μας δεν περιγραφεται...οσπου μια μερα λεω του αντρα μου παμε στην κλινικη κατι δεν παει καλα ειχα προεσθημα σωματικα ημουν μια χαρα...παμε και ειχα διαστολη 6 στην 20 βδομαδα....τρελα ανχος...μου κανουν περιδεση εκτατη...ενω ο τραχιλος μου φενοταν παντα ενταξει...αγωνια εξω βγαινει ο γιατρος ολα καλα τα μωρα δυο αγορια δυδιμα κ η γυναικα καλα...την επομενη το βραδυ με πιανουν συσπασεις ετοιμη ν γεννγσω...μου βαχουν φαρμακα τρελα.. Ξαπλσ.λ ενοειτε οτι ημουν στην κλινικη μονο ξαπλα...καταγερνουμε ν σταματησουν εσπασρ ομως ενα ραμμα κ το οωθηλσκιο ηταν προς τα εξω ξανα....εξω ξαπλα....τελικα μετα απο δυο μερες ξανα συσπασεις...ενω καλυτερευα...ξαναμπαινω χεορουργιο για περιδεση αλλα τελικα γεννησα τα μωρα μου...εχω τρελαθει...ο αντρας μου χαλια..μη μου πειτε για εξετασρις εχω κανει οτι υπαρχει...αυτο δεν μπορω να το αντεξω κ ενω δεν εφτανα ολα αυτα αρχισα να πριζομαι κ να μην αναπνεω μεταφερθηκα παθολογικη με ενα σωρο εξετασεις κ υγρα στον πνευμονα απο τα πολλα φαρμακα...αλλα δε με νοιαζει για μενα τα μωρα μου θελω πισω...δε μπορω να το αντεξω ολο αυτο εχω αντεξει πολλα αυτο οχι δεν παλευεται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όντως είναι μια πολύ δύσκολη κατάσταση και λυπάμαι πάρα πολύ! Να φανταστώ, τα μωράκια σου δεν ήταν βιώσιμα... Δεν υπάρχουν λόγια, ούτε παρηγοριάς ούτε να σου πω το κλασικό "υπομονή, θα έρθει άλλο", γιατί ξέρω ότι υποφέρεις και δεν πρόκειται να το ξεπεράσεις.. Όταν εγώ έχασα το μωρό μου στην 11η εβδομάδα ήμουν πάρα πολύ χάλια για δυο μήνες τουλάχιστον, όπου και ξαναέμεινα έγκυος. Μόνο έτσι ηρέμησα. Οπότε εσύ που ήσουν σε πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη αναλογίζομαι τον πόνο σου. Εύχομαι, με όλη μου την καρδιά, να το ξεπεράσετε και οι δυο σας εύκολα και πολύ σύντομα να έχετε στην αγκαλιά σας ένα υγιέστατο μωράκι :-):-):-)

Link to comment
Share on other sites

Ελσα μου... Κουράγιο. Καλή δύναμη σου εύχομαι κορίτσι μου. Ζητα ψυχολογική βοηθεια.

Τι να πω; Σε νιώθω τοοοσο πολύ! Μα τόσο πολύ...

Είναι τραγικό να συμβαίνουν αυτά τα γεγονότα, αλλά δυστυχώς κάποιες από μας πρέπει να τα ζήσουν. Σκέψου τον εαυτό σου τωρα, πρέπει να κοιτάξεις να αναρρώσεις και να ξεσπασεις. Θα είσαι καλά...όλα θα πάνε καλά. Υπομονη, επιμονή και δύναμη. Θα τα βρεις όλα. Λίγο λίγο κάθε μέρα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ελσακι εχεισ κ εμασ τωρα να μιλασ κ να ξεσπασ...καλη δυναμη...και να μη το  βαλεισ ποτε κατω..ζητα βοηθεια...μην το περασεισ αυτο μονη σου...το ξερω πωσ για σενα αυτο που περνασ ειναι γολγοθασ...αλλα παντα υπαρχουν κ χειροτερα..βαλε τα δυνατα σου κ προχωρα....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαρηστω ολες....προσπαθω αλλα δεν εχω δυναμη...ειχα κανει ονειραωγια αυτα τα μωρα ακονα κ τωρα ρα βλεπω στον υπνο μου..ο αντρας μου χαλια..αλλα αυτη τη φορα δεν μπορω να ειμαι δυνατη...με ηρεμηστικα ειμαι...θελω να ειναι ενα κακο ονειρο...μη με αφησεται κοριτσια μονο εσεις ξερεται κ καταλαβαινεται οποιος δε το εχει περασει δεν καταβενει...νοιωθω μονηβκ αδεια..στεναχωρω κ τους δικους μου...μιλησα κ με ψυχολογο στην κλινικη δεν εχω τετοια κοληματσ..αυτο που μ ειπε ειναι οτι για την ηλικια μ 27 εχω περασει πολλα κ εχω απιστευτο χαρακτηρα κ οτι αφου ειμαι ακομα μ τον αντρα μου συνχαρητηρια γιατι πολλα ζευγαρια χωριζουν..δε ζητησα ποτε τιποτα ουτε λεφτα ουτε πολυτελεια ουτε ημουν αχαρηστη...μονο ενα παιδακι...ηρθαν μαζι δυο κ μου τα πηραν τα καιμενα δεν μπορουσα.να αντεξουν...ημουν β πιο ευτυχισμενη γυναικα στον κοσμο κ καθε βραδυ ελεγα ευχαρηστω...παρολη την ταλεπορια...σας ευχαρηστω κ εσας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , elsa.. είπε:

Σας ευχαρηστω ολες....προσπαθω αλλα δεν εχω δυναμη...ειχα κανει ονειραωγια αυτα τα μωρα ακονα κ τωρα ρα βλεπω στον υπνο μου..ο αντρας μου χαλια..αλλα αυτη τη φορα δεν μπορω να ειμαι δυνατη...με ηρεμηστικα ειμαι...θελω να ειναι ενα κακο ονειρο...μη με αφησεται κοριτσια μονο εσεις ξερεται κ καταλαβαινεται οποιος δε το εχει περασει δεν καταβενει...νοιωθω μονηβκ αδεια..στεναχωρω κ τους δικους μου...μιλησα κ με ψυχολογο στην κλινικη δεν εχω τετοια κοληματσ..αυτο που μ ειπε ειναι οτι για την ηλικια μ 27 εχω περασει πολλα κ εχω απιστευτο χαρακτηρα κ οτι αφου ειμαι ακομα μ τον αντρα μου συνχαρητηρια γιατι πολλα ζευγαρια χωριζουν..δε ζητησα ποτε τιποτα ουτε λεφτα ουτε πολυτελεια ουτε ημουν αχαρηστη...μονο ενα παιδακι...ηρθαν μαζι δυο κ μου τα πηραν τα καιμενα δεν μπορουσα.να αντεξουν...ημουν β πιο ευτυχισμενη γυναικα στον κοσμο κ καθε βραδυ ελεγα ευχαρηστω...παρολη την ταλεπορια...σας ευχαρηστω κ εσας

Κλαψε θρηνησε ξεσπασε...κρατα κοντα σου αυτουσ που ξερουν να σε ακουν...στηριξου στον αντρα σου...εχουν δικιο αυτοι που σοθ λενε για τη μοναδικη σχεση που χεισ με τον αντρα σου...λιγοι ειναι ετσι...λιγα ζευγαρια ειναι τοσο δεμενα..να χαιρεσαι που εχεισ τετοιον ανθρωπο διπλα σου..μαζι θα το ξεπερασετε..και μαζι θα ειστε οταν ερθουν οι καλυτερεσ μερεσ..

μην απογοητευεσαι..για αυτην την δυστυχια που περνασ τωρα σιγουρα ο θεοσ θα σε ανταμειψει με μεγαλη ευτυχια στο μελλον....

Να μασ μιλασ οποτε θεσ κ οποτε το χεισ αναγκη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγια να σου πω... Πονάει πολύ και είναι φρέσκο το πένθος σου. Οσα όνειρα και αν καναμε....όλες μας. Για αυτά τα όνειρα πενθούμε .... Είναι σκληρό πολύ.

Είσαι μικρή αγάπη μου. Έχεις πολλά χρόνια και ευκαιρίες μπροστά σου που τώρα δεν θα τις βλέπεις. Κλάψε και ξέσπασε. Είμαστε όλες εδώ, η μία για την άλλη. 

Βρες ένα καλό ψυχολόγο για να σε βοηθά να κάνεις σωστά τα βήματα της ανάρρωσης σου. Όλα θα πάνε καλά , θα το δεις.... 

Πάρε τον άντρα σου αγκαλιά και προχωρηστε μαζί. Το χρωστάτε ο ένας στον άλλο.  Η εμπειρία μου είναι ότι μετά από τέτοιες δοκιμασίες η αγάπη και το δέσιμο μεγαλώνει. Δώστε χρόνο στους εαυτούς σας.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, elsa.. είπε:

Σας ευχαρηστω ολες....προσπαθω αλλα δεν εχω δυναμη...ειχα κανει ονειραωγια αυτα τα μωρα ακονα κ τωρα ρα βλεπω στον υπνο μου..ο αντρας μου χαλια..αλλα αυτη τη φορα δεν μπορω να ειμαι δυνατη...με ηρεμηστικα ειμαι...θελω να ειναι ενα κακο ονειρο...μη με αφησεται κοριτσια μονο εσεις ξερεται κ καταλαβαινεται οποιος δε το εχει περασει δεν καταβενει...νοιωθω μονηβκ αδεια..στεναχωρω κ τους δικους μου...μιλησα κ με ψυχολογο στην κλινικη δεν εχω τετοια κοληματσ..αυτο που μ ειπε ειναι οτι για την ηλικια μ 27 εχω περασει πολλα κ εχω απιστευτο χαρακτηρα κ οτι αφου ειμαι ακομα μ τον αντρα μου συνχαρητηρια γιατι πολλα ζευγαρια χωριζουν..δε ζητησα ποτε τιποτα ουτε λεφτα ουτε πολυτελεια ουτε ημουν αχαρηστη...μονο ενα παιδακι...ηρθαν μαζι δυο κ μου τα πηραν τα καιμενα δεν μπορουσα.να αντεξουν...ημουν β πιο ευτυχισμενη γυναικα στον κοσμο κ καθε βραδυ ελεγα ευχαρηστω...παρολη την ταλεπορια...σας ευχαρηστω κ εσας

Είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάς. Κι επειδή πάνω κάτω έχουμε βιώσει κάτι παρόμοιο σε καταλαβαίνουμε. Καλά έκανες και γράφτηκες εδώ, να γράφεις ό,τι ακριβώς σκέφτεσαι, ακόμα κι αν νομίζεις πως είναι ανόητο. Μη σου περάσει από το μυαλό ότι μας κουράζεις! Εγώ δεν είχα ανακαλύψει ακόμα το φόρουμ όταν το έπαθα και πραγματικά μου ήταν πάρα πολύ δύσκολο διότι ένιωθα πως όποια δεν το έχει περάσει δε μπορεί να με καταλάβει! Φαντάζομαι ότι το ίδιο θα ισχύει και για εσένα... Τίποτ' άλλο πέρα από κουράγιο, περίμενε να περάσει ο καιρός για να ηρεμήσει ο πόνος!!! Μη σου φαίνεται αδύνατο, θα ηρεμήσει, όσο και να μην το πιστεύεις. Δε σου λέω ότι θα το ξεχάσεις, αυτό δε θα γίνει, αλλά ο πόνος θα ηρεμήσει.. Όπως γίνεται άλλωστε και σε κάθε απώλεια, ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός.. Για ποιο λόγο έγινε όλο αυτό, τι εξήγηση σου έδωσαν;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ...προσπαθω αλλα...ανοιξε ο τραχιλος ενω δεν φαινοταν κατι στον υπεριχο...εγινε η περιδεση αμεσως αλλα ξεκθνησαν συσπασεις κ εσπασε το ραμμα το ενα μωρο ηταν πρως τα εξω...ξαναεκανα συσπασεις ξαναμπηκα για περιδεση ομως δεν τα καταφερα αυτη τη φορα..ουσιαστικα το ενα μωρο ηθελε να βγει..ανεβασα κ λιγα δεκατα...οταν ανεβασεις πυρετο η τη γθναικα σωζεις η τα μωρα...ουσιαστικα ηταν ο τραχιλος...τα λευκα μου ηταν αυξημενα αρα καπου ειχα μωλινσγ οχι ομως γυναικολογικη γιατι καναμε τρεις φορες καλιεργια...λενε οτο συμβαινει πιο συχβα στις πολυδιμες κυησεις..ο γιατρος το προσπαθησε πολυ να φανταστεις 3 βραδυα εμενε μαζι μου...σε τετοιες περιπτωσεις ισως χρειαζονται εξετασεις για θρωβοφιλθες  η ανοσολογικες αλλα εχω κανει ετσι κ αλλιως οτι υπαρχει οποτε τυχαιο γεγονος...το μωρσκι το ενα παλευε να βγει δε με ηθελε για μαμα..εγω ομως θα ημουν η καλυτερη..αφου ειχε παρει θεση γεννας κανονικα...η ειρωνια ειναι οτι ελεγα οτι εγω δε θα νιωσω πως ειναι οι πονοι τις γενας γιατι θα παω νε κεσαρικη...τραγικη ειρωνια...

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο κοπέλα μου. Τα μωράκια αυτά είναι αγγελακια  που θα προσέχουν τα μελλοντικά τους αδερφάκια. Είμαι σίγουρη ότι θα γίνεις η καλύτερη μανούλα!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορει κ απο κρυωμα να ηταν συξημενα τα λευκα..και γιατροσ δεν ειμαι..αλλα ο τραχηλοσ νομιζω θελει αλλογ ειδουσ εξεταση για να φανει αν εχει θεμα..και γενικα αν δεν υπαρχει καποιο φανερο προβλημα καποια σοβαρη ενδειξη δεν στην κανει ο γιατροσ αυτη την εξεταση..μαλλον για να μη προκληθει διαστολη..

Καταλαβαινω πωσ ολο εκει παει το μυαλο σου..ολα αυτα τα γιατι που σε απασχολουν..και το τι θα μπορουσεσ να χεσ κανει.. αλλα μην το ψαχνεισ...οσο θα το ψαχνεισ τοσο θα τρελαινεσαι..απλα ετυχε...ειναι ζορικο το ξερω αλλα δεν φταισ σε τιποτα...ετσι επρεπε να γινει..

μακαρι να μπορουσαμε να παρουμε λιγο απο τον πονο σου...να ξερεισ πωσ σε σκεφτομαστε ...και θελουμε να βγεισ δυνατη και να ξαναπροσπαθησεισ... γιατι θσ γινεισ πολυ καλη μαμα!!!!!!!!!!οπωσ το πεσ κ εσυ...θα γινεισ η καλυτερη...

βρεσ τη δυναμη συντομα..για να ξανα προσπαθησεισ και να κανεισ ενα μωρακι πολυ ευτυχισμενο...μην το βαλεισ κατω..εγω θσ περιμενω τα ευχαριστα.... 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, elsa.. είπε:

Σε ευχαριστω πολυ...προσπαθω αλλα...ανοιξε ο τραχιλος ενω δεν φαινοταν κατι στον υπεριχο...εγινε η περιδεση αμεσως αλλα ξεκθνησαν συσπασεις κ εσπασε το ραμμα το ενα μωρο ηταν πρως τα εξω...ξαναεκανα συσπασεις ξαναμπηκα για περιδεση ομως δεν τα καταφερα αυτη τη φορα..ουσιαστικα το ενα μωρο ηθελε να βγει..ανεβασα κ λιγα δεκατα...οταν ανεβασεις πυρετο η τη γθναικα σωζεις η τα μωρα...ουσιαστικα ηταν ο τραχιλος...τα λευκα μου ηταν αυξημενα αρα καπου ειχα μωλινσγ οχι ομως γυναικολογικη γιατι καναμε τρεις φορες καλιεργια...λενε οτο συμβαινει πιο συχβα στις πολυδιμες κυησεις..ο γιατρος το προσπαθησε πολυ να φανταστεις 3 βραδυα εμενε μαζι μου...σε τετοιες περιπτωσεις ισως χρειαζονται εξετασεις για θρωβοφιλθες  η ανοσολογικες αλλα εχω κανει ετσι κ αλλιως οτι υπαρχει οποτε τυχαιο γεγονος...το μωρσκι το ενα παλευε να βγει δε με ηθελε για μαμα..εγω ομως θα ημουν η καλυτερη..αφου ειχε παρει θεση γεννας κανονικα...η ειρωνια ειναι οτι ελεγα οτι εγω δε θα νιωσω πως ειναι οι πονοι τις γενας γιατι θα παω νε κεσαρικη...τραγικη ειρωνια...

Αυτό ούτε κατά διάνοια μην το ξαναπείς!!! Μπορεί να είχε κάποιο πρόβλημα το μωρό, δεν είναι λογικό που είχε πάρει ήδη θέση... Η αλήθεια είναι ότι πολλές που έχω πολύδυμες κυήσεις, συχνά κάνουν περίδεση γιατί έχουν παρόμοια θέματα. Μια κοπέλα εδώ μέσα έχασε έτσι μωρό 3 ή 4 φορές!!! Το πιστεύεις;; οι εξετάσεις που έχεις κάνει είναι καλές;; τα αποτελέσματα της καλλιέργειας πότε θα βγουν;; πάντως, για κανένα λόγο μην το ξανασκεφτείς αυτό!!! Δηλαδή εσύ δεν κάνεις για μαμά κι άλλες που τα σκοτώνουν κάνουν;; μην τρελαθούμε!! Κι εγώ μετά την αποβολή μου αυτό πίστευα, ότι δεν κάνω κι ότι δε θα κάνω ποτέ παιδί κι ένα μήνα μετά ξαναέμεινα έγκυος! Και σε εσένα το ίδιο θα γίνει, να μου το θυμηθείς, σύντομα η Παναγίτσα θα ξαναφουσκώσει την κοιλίτσα σου! Πίστη θέλει, μην χάνεις την πίστη σου!!! Ξέρω, είναι δύσκολο να το παραδεχτείς προς το παρόν, αλλά ο Θεός είναι μεγάλος, σοφός και προνοητικός!!! Όλα τα άσχημα τα στέλνει για κάποιο λόγο. Όσο πιο μεγάλη η συμφορά, τόσο μεγαλύτερη η χαρά που σε περιμένει κι αυτό είναι σίγουρο!! Να το θυμάσαι!!!! Σε δοκιμάζει αυτή τη στιγμή, σου ετοιμάζει μεγάλη χαρά, μην πάψεις να το πιστεύεις αυτό!!! ΠΑΝΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΘΛΙΨΗ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΧΑΡΑ!!!! Θα το δεις και μόνη σου αυτό όταν ηρεμήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Οι εξετασεις ηταν καθαρες ειχα μια μικρη λοιμωξη οχι ομως γυναικολογικη...σε ευχαρηστω που μου δεινεις κουραγιο αλλα μετα απο τισες προσπαθεις εξωσοματικης 6 δεν μπορω να ξαναμπω σε αυτη τη διαδικασια με την ανφηβωλια...δεν ειναι οτι θα πουμε ααα ενταξει ξεκθναμε ελευθερα κ θα ερθει ειναι κατι τελειως δθαφορετικο...απο εξετασεις οπως ειπα εχουν γεινει τα παντα απο πριν λογο ιστορικου για ανοσολογικες θρομβωγιλιες καριοτιπα κλπ...αφου θελω βα βρω παρενθετη αλλα δεν ειναι ευκολο να βρεθει η και να υιοθετησουμε ειχαμε κανει πριν δυο χρονθα χαρτισ αλλα αυτο θελει τουλαχιστον εξι χρονια...θα μου πεις αφου δεν εχεις προβλημμα..εχω περασει τοσα δε μου αξιζει...πεντε μερες ειμαι με ηρεμηστικα.,..δεν αντεχεται αυτο μετα απο τοσα χρονια προσπαθιων να ερχονται δυο μωρα κ να στα περνει....οχι ειναι αδικο...ερχονται καθε μερα στν υπνο μου καθε μερα....θελω να παω να τα βρω αλλα δε μαφηνουν...καθε μερα ευχαρηστουσα το θεο την παναγια ολους κ αυτη ηταν η απαντηση τους παρολη την ταλαιπιρια..οποτε δε νομιζω οτι βλεπουν...εμεινα με το τιποτα κ τις φωτογραφιες τις κοιλιτσας μου.τα αγορια μου εφυγαν δε ξερω γιατι θυμωσαν...ειναι κ η κολλητη μιυ εγκυος κ δεν την αφηνω να ερθει να με δει να της πανε ολα καλα...θα τη βλεπω κ θα θυμαμαι τα δικα μου ημουν 4 μηνες πιο πολυ απο εκεινη...κσι ολο μου στελνει ο καθε ασχετος μνμ κουραγιο κ τι εγινε κ μπουρδες ας με αφησουν ησυχη κανεις δεν καταλαβαινει...στερεψα..απλως υπαρχω στο χορο...ειπα κ του αντρα μιυ αν θελει να φυγει δεν θα τον κατηγωρησω...παντα σε ολα αυτα που περασαμε ημουν εγω η δυνατη κ το ξερει τωρα ομως δε μπορω του το ειπα...του ειοα να μου τα φερει πισω..αλλα πως...βλεπω κ το σωμα μ καθε μερα επεσε το στυθος μου ραγαδες δε θα πειραζε ποτε αν τα ειχα στην αγκαλια μου τωρα ομως απλως μου τα θυμηζουν...

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε ελσακι..

Βλεπω αυτα που γραφεισ...και τα περισσοτερα ειναι σκεψεισ που ειχα κ εγω σε δυσκολεσ καταστασεισ που περασα...δεν εχουμε περασει τα ιδια...αλλα οπωσ οι περισσοτερεσ εδω ειχα κ εγω τα θεματα μου...αλλα πολυ σοβαρα..αλλα λιγο λιγοτερο...αλλα για μενα ηταν γολγοθασ...

Και εγω και παραιτηθηκα..και απογοητευτηκα...και σκεφτηκα να χωρισω...και τα βαζα κ με το θεο που ενω παρακαλουσα δεν βοηθουσε..και οταν ακουγα  για εγκυμοσυνη απο αλλη κοπελα η καρδια μου καιγοταν γιατι σε μενα δεν ερχοταν..

μου φαινοταν αδιανοητο πωσ θα ξαναχαμογελασω..

δεν εβρισκα πουθενα την χαρα..

κ ομωσ...ο χρονοσ ειναι ο καλυτεροσ γιατροσ..δεν σου λεω πωσ θα το ξεπερασεισ..δεν ξερω αν ξεπερνιεται αυτοο που σου τυχε...αλλα σιγουρα ο τοσοσ μεγαλοσ πονοσ θα απαλυνθει σιγα σιγα...

Μη χανεισ την πιστη σου σε παρακαλω...και εγω ειχα πολυ μεγαλο θυμο... ο θεοσ ξερει καλυτερα απο ολουσ μασ...παρε το χρονο σου.. και σιγα σιγα ολα θα φτιαξουν...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, elsa.. είπε:

Οι εξετασεις ηταν καθαρες ειχα μια μικρη λοιμωξη οχι ομως γυναικολογικη...σε ευχαρηστω που μου δεινεις κουραγιο αλλα μετα απο τισες προσπαθεις εξωσοματικης 6 δεν μπορω να ξαναμπω σε αυτη τη διαδικασια με την ανφηβωλια...δεν ειναι οτι θα πουμε ααα ενταξει ξεκθναμε ελευθερα κ θα ερθει ειναι κατι τελειως δθαφορετικο...απο εξετασεις οπως ειπα εχουν γεινει τα παντα απο πριν λογο ιστορικου για ανοσολογικες θρομβωγιλιες καριοτιπα κλπ...αφου θελω βα βρω παρενθετη αλλα δεν ειναι ευκολο να βρεθει η και να υιοθετησουμε ειχαμε κανει πριν δυο χρονθα χαρτισ αλλα αυτο θελει τουλαχιστον εξι χρονια...θα μου πεις αφου δεν εχεις προβλημμα..εχω περασει τοσα δε μου αξιζει...πεντε μερες ειμαι με ηρεμηστικα.,..δεν αντεχεται αυτο μετα απο τοσα χρονια προσπαθιων να ερχονται δυο μωρα κ να στα περνει....οχι ειναι αδικο...ερχονται καθε μερα στν υπνο μου καθε μερα....θελω να παω να τα βρω αλλα δε μαφηνουν...καθε μερα ευχαρηστουσα το θεο την παναγια ολους κ αυτη ηταν η απαντηση τους παρολη την ταλαιπιρια..οποτε δε νομιζω οτι βλεπουν...εμεινα με το τιποτα κ τις φωτογραφιες τις κοιλιτσας μου.τα αγορια μου εφυγαν δε ξερω γιατι θυμωσαν...ειναι κ η κολλητη μιυ εγκυος κ δεν την αφηνω να ερθει να με δει να της πανε ολα καλα...θα τη βλεπω κ θα θυμαμαι τα δικα μου ημουν 4 μηνες πιο πολυ απο εκεινη...κσι ολο μου στελνει ο καθε ασχετος μνμ κουραγιο κ τι εγινε κ μπουρδες ας με αφησουν ησυχη κανεις δεν καταλαβαινει...στερεψα..απλως υπαρχω στο χορο...ειπα κ του αντρα μιυ αν θελει να φυγει δεν θα τον κατηγωρησω...παντα σε ολα αυτα που περασαμε ημουν εγω η δυνατη κ το ξερει τωρα ομως δε μπορω του το ειπα...του ειοα να μου τα φερει πισω..αλλα πως...βλεπω κ το σωμα μ καθε μερα επεσε το στυθος μου ραγαδες δε θα πειραζε ποτε αν τα ειχα στην αγκαλια μου τωρα ομως απλως μου τα θυμηζουν...

 

Αυτά που σου λέω δε είναι απλά λόγια παρηγοριάς :-):-) είναι γεγονότα! Είναι πάρα πολύ δύσκολο να τα "δεχτείς" τώρα, το κατανοώ απόλυτα!! Δυστυχώς, μόνο ο χρόνος θα σε βοηθήσει προς το παρόν. Δε σου κάνει καλό τώρα ούτε να είσαι με εγκύους ούτε να μαθαίνεις για νέες εγκυμοσύνες, χωρίς να το θες θα σκέφτεσαι "γιατί όχι κι εγώ;; αφού ήταν η σειρά μου, αφού μου ήρθε, γιατί να φύγει;". Και μετά θα αισθάνεσαι και κακιά, αλλά δε θα είσαι, δεν είναι λόγια κακίας είναι λόγια ψυχικού πόνου. Όλες μας τα έχουμε βιώσει. Το ξέρω πως έρχονται και σου λένε "ε και τι έγινε; προχωράμε". Μπορεί να μην είναι καλή παρηγοριά αλλά κι αυτοί προσπαθούν να σε βοηθήσουν ψυχικά. Κι ας το κάνουν με το λάθος τρόπο. Μην τους παρεξηγείς... Δεν το έχουν περάσει (και να μην τύχει σε καμιά αυτό που έτυχε σε εμάς) και δεν μπορούν να σε καταλάβουν. Και τον άντρα σου μην τον απομακρίνεις. Μη νομίζεις, κι αυτός υποφέρει και υποφέρει διπλά, διότι και τα παιδιά του έχασε και βλέπει πως μέρα με τη μέρα χάνει κι εσένα. Εσύ είσαι η γυναίκα του, το άλλο του μισό, δε θα αντέξει να σε χάσει, οπότε μην τον απομακρίνεις. Νιώθεις ότι είναι καλύτερα για εκείνον να χωρίσετε, όμως ίσως να μην σκέφτεσαι ότι μπορεί απλά να θέλει να είναι μαζί σου είτε έχετε παιδί είτε όχι. Πάρε λοιπόν το χρόνο σου και σιγά σιγά θα ηρεμήσεις και θα δεις τα πράγματα πιο καθαρά. Αλλά μέχρι να ηρεμήσει ο πόνος σου, μην πάρεις καμιά απόφαση και μην κάνεις καμιά περίεργη κίνηση γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι μετά θα το μετανιώσεις. Κι όσο και να μη μπορείς να το καταλάβεις ακόμα, ο Θεός βλέπει κι όταν θα έρθει η ώρα θα δράσει. Μη χάνεις την πίστη σου!! :-):-):-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα...σωματικα λιγο καλυτερα...ηρθε κ μια ψυχολογος σπιτθ κ μιλησαμε...μου εκανε λιγο καλο νομιζω...μου λειπουν τα μωρα μου...εχθες με πηγε κ ο αντρας μου μια βολτα με το αυτοκινητο...μου ειπαν να ξαναπαω στη δουλεθα αλλα δεν ξερω εσεις τη λετε ειμαι σε βρεφικο σταθμο σε μωρα..δεν ξερω αν θα μου κανει καλο η οχι...και αν θελω να ξαναπροσπαθησω ειναι ενα θεμα...φωβαμαι θελω πολυ να προσπαθησω ξανα οτσν μου το επιτρεψει ο γιατρος δεν ξερω ποτε λενε συνηθως αλλα φοβαμαι την αποτυχια..αλλα το σκεφτομαι πολυ..ειναι κ αυτο με εμας οτι πρεπει να κανουμε εξωσοματικη...τι να πω απελπισια..τα μωρακια μου ερχονται ακομα στν υπνο μου δε μου λενε ομως γιατι με αφησαν.  Ειναι αδικο...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πάρα πολύ νωρίς για να νιώθεις κάπως πιο φυσιολογικά και σίγουρα πολύ νωρίς για να γυρίσεις στη δουλειά. Δώσε στον εαυτό σου καιρό, μη βιάζεσαι.

Συνήθως μετά από γέννα ουσιαστικά, πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον χρόνο, οπότε μην αγχώνεσαι με το να πάρεις αποφάσεις τώρα, έχεις καιρό. 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παω τωρα στη δουλεια..δεν νομιζω να με παρει μετα ειναι ιδιωτικο...εγω εχω την εντυπωσει οτι μπορεις μετα απο δυο τρεις περιοδους και οτι λενε οτι ειναι καλυτερο γιατι εχει μαθει το σωμα...τωρα ο καθε γιατρος λεει το δικο του...αλλα μου φαινετε πολυ ο χρονος..θα το δουμε...ειναι ομως κριμα μεγαλο..τα μωρακια μου που εφυγαν..ευχαριστω οπως και να εχει..θα ηθελα να μου πουν κ αλλες κοπελες αν εχουν παρομιες εμπειρθες η ξερουν...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , elsa.. είπε:

Αν δεν παω τωρα στη δουλεια..δεν νομιζω να με παρει μετα ειναι ιδιωτικο...εγω εχω την εντυπωσει οτι μπορεις μετα απο δυο τρεις περιοδους και οτι λενε οτι ειναι καλυτερο γιατι εχει μαθει το σωμα...τωρα ο καθε γιατρος λεει το δικο του...αλλα μου φαινετε πολυ ο χρονος..θα το δουμε...ειναι ομως κριμα μεγαλο..τα μωρακια μου που εφυγαν..ευχαριστω οπως και να εχει..θα ηθελα να μου πουν κ αλλες κοπελες αν εχουν παρομιες εμπειρθες η ξερουν...

Νομίζω ότι εξαρτάται από την εβδομάδα κύησης.. Εγώ που έκανα απόξεση στις 11 εβδομάδες μου είχε πει να περιμένω δυο μήνες, αλλά από απροσεξία έτυχε στον 1ο μήνα. Καλό είναι να περιμένεις να σου έρθει τουλάχιστον η πρώτη περίοδος γιατί τότε ηρεμούν οι ορμόνες και θα είσαι πολύ καλύτερα ψυχολογικά. Όσον αφορά τη δουλειά, πρέπει να συνεχίσεις, κυρίως γιατί θα ασχολείσαι με κάτι. Θα μου πεις τώρα, κατά πόσο είναι καλό να είσαι μέσα σε βρέφη;! Νομίζω ότι είναι καλύτερο από το να μένεις σπίτι κλεισμένη στις σκέψεις σου.. Από εκεί κι έπειτα όπως νιώθεις πράξε!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρηστω για την απαντηση...ετσι κ αλλιως δεν εχω σκοπο να μπω σε προσπαυεθα τωρα...θα κανω το τεστ παπ μου...θα μιλησω με τον γιατρο αν κ ειχε πει το ιδιο με εσενα δυο κυκλους...αλλα λογο κ εξωσονατικης που ειναι μεγαλη διαδικασια θελει χρονο..απλως φοβαμαι την αποτυχια...αν κ λενε οτι μετα πιανεις ευκολα...εμενα δυστηχως ηταν κ προχωρημενη κυηση και ηταν ανθρωπακια κανονικα..δεν μπορω να ηρεμισω..ειναι ασχημο και αδικο γισ δυο μικρ ανθρωπακια...εγω ουσιαστικσ περναω λοχια κανονικη τωρα οπως ειπε ο γιατρος για αυτο κ μπορω μετα λεει να ξαναπρωδπαθησω σχετικα νωρις...ηθελε ο αντρας μου να φτιαξει δυο κρεμαστα με δυο αγγελακια για τα μωρα μας να τα φοραμε κ μου αρεσε η ιδεα η ψυχωλογος που μιλησαμε ειπε οχι καθ να το αφησουμε στο παρελθων 

Link to comment
Share on other sites

Έλσα μου κοπελα μου κουραγιο. Είναι πολύ άσχημο αυτό που πέρασες και έχεις και τις ορμονες ακομα οποτε νιωθεις 3 φορες χειροτερα...θα δεις σιγα σιγα θα απαλυνει ο πονος εννοειται δε θα τα ξεχασεις ποτε τα παιδακια σου αλλα μολις ερθει το επομενο ολα θα αλλαξουν. Δεν εχω χασει παιδι σε τοσο προχωρημενη φαση, εχασα στη 13η εβδομαδα κ οντως διαλυθηκα, εγω που ειμαι πολυ γελαστος κ χαρουμενος ανθρωπος επεσα σε γερη καταθλιψη εκλαιγα συνεχεια...εβλεπα ονειρα ωραια οτι ημουνα εγκυος κ ξυπναγα ξαφνικα κ δεν το πιστευα αυτο που ειχε συμβει...Εγω ηθελα να προσπαθησω αμεσως δεν αντεχα να περιμενω δεν ειχα υπομονη και 3 μηνες μετα ξαναεμεινα εγκυος κ πηγαν ολα τελεια αλλα το αγχος καταλαβαινεις...Εσεις δεν ξερω τι θεμα εχετε αλλα ποτε δεν ξερεις μπορει να ερθει κ φυσιολογικα τωρα που ειναι πιο ευκολα.Θα συνελθεις παντως ....μπορει να αργησει λιγο αλλα ολα θα ξαναγινουν ωραια...η μαμα μου εχασε παιδι πριν απο μενα στις 37 εβδομαδες...ακομα το συζηταει...ηταν χαλια τοτε, οι γονεις μου πηγαν να καταληξουν στο τρελλαδικο, η μανα μου αρχισε καπνισμα ενω δε καπνιζε, γυρισε στη δουλεια αμεσως γτ δεν αντεχε το σπιτι την πλακωνε, δεν ηθελε ουτε τα ανιψια της να βλεπει ουτε εγκυες στο δρομο κ μετα απο καποιους μηνες που ειχε παλι καθυστερηση σε μενα στην αρχη ηταν πολυ αρνητικη εκανε σαν να μην ειναι εγκυος συνεχισε τη δουλεια κλπ κ ολα πηγαν μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ελσα μου ενα βημα τη φορα!!!θα τα καταφερεισ...εγω οταν προαπαθουσα να μεινω εγκυοσ και δεν δουλευα με ειχε πιασει υστερια..απο το πρωι ωσ το βραδυ μονο αυτο σκεφτομουν με μανια..το οτι δουλευεισ με παιδακια ειναι ενα λιγο κσπωσ...αλλα ειμαι σιγουρη πωσ τουσ δινεισ τοση αγαπη που ειναι κριμα να σε χασουν!!!

Σε θελω δυνατη!!! Θα τα καταφερεισ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πραγματικα σας ευχαριστω μεσα απο την καρδυα μου..μου δεινετε δυναμη..το προβλημμσ μας ειναι με το σπερμα για αυτο ειναι δυσκολη η φυδιολογικη συληψη αλλα ποτε δεν ξερεις..θελουμε πολυ ενα παιδι και οταν ειδαμε τα δυδιμα τρελαθηκαμε...αλλα παντα οι δυδιμες κυησεις ειναι πιο δυσκολες επαπιλουμενες που λενε...θα ηθελα να ξαναμεινω εγκυος πολυ γρηγωρα...απλως εχω κσι στο μυαλο μου το φοβο της αποτυχιας...αλλα οπως λετε θα ερθει δε γινεται δεν ειναι δικαιο.. Αυτο που με προβληματιζει κ θα ηθελα τι γνωμη σας ειναι οτι αν κ οταν απιφασισουμε να ξανσκανουνε εξωσοματικη τι θα κανω με τι δουλεια? Την προιγουμενη φορα πιυ της ανσκοινωσα οτι πετυχε και ειμαι εγκυος τσινησε δεν της καλωηρθε...τωρα τη να πω....ευχαρηστω πραγματικα δωστε μου λιγο ακομα κουραγιο να μαζεψω τα κομματισ μου 

Link to comment
Share on other sites

Ελσα μου τωρα προτεραιοτητα εχεισ εσυ...στη δουλεια θα πασ κανονικοτητα και δεν μπορει κανεισ να σου απαγορευσει το δικαιωμα τησ μητροτητασ..τησ αρεσει δεν τησ αρεσει θα πρεπει να το δεχτει..δεν γνωριζω τα εργοδοτικα ,   καλυτερα ασ μασ απαντησει και καποια αλλη κοπελα..αλλα καπου εχω διαβασει πωσ απο τη στιγμη που μια υπαλληλοσ μεινει εγκυοσ δεν εχει δικαιωμα ο εργοδοτησ να την απολυσει..

Μην αγχωνεσαι και με το θεμα τησ δουλειασ σε περιπτωση εγκυμοσυνησ...θα το σκεφτεισ οταν ερθει η ωρα..τωρα κοιτα τον εαυτο σου...

Αν σε γεμιζει η δουλεια σου μην την σταματασ..ισα ισα θα σου δωσει δυναμη να συνεχισεισ και να ξεχαστεισ..

Να δεισ πωσ ολα θα πανε καλα..οσο ασχημα και να μοιαζουν τα παντα σιγα σιγα θα στρωσουν..λιγη αισιοδοξια και λιγη πιστη..27 χρονων κοριτσακι μην το βαζεισ κατω...η ζωη ειναι μια θαλασσα..πρεπει να μαθουμε να επιβιωνουμε..γιατι θα ρθουν και χαρεσ μετα απο τετοια στεναχωρια..στο χρωσταει.. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...