Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικα ρουχα!


Recommended Posts

πρίν από 22 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Αχ είχαμε ένα μπλουζοφόρεμα πιο μικρή στα 1'5 2 τέλειο έλεγα σούπερ θα το φοράμε καιρό θα γίνει ωραίο μπλουζάκι με κόψιμο κάτω από το στήθος και τελικά δεν έμπαινε από το κεφάλι ήταν εξαρχής στενό και σκληρό και δε χωρούσε με τίποτα από ένα σημείο και μετά. 

Καλά την πρώτη φορά που είδα όλο το πλευρό στήθος κάτω από το χέρι και πλάτη ολόκληρο συνεχόμενο είπα πάει θα με κλείσουν μέσα για παραμέληση :lol:..  τώρα είμαστε κάπως καλύτερα βλέπουμε μόνο της πλάτης 

εχουν παρει στην κορη μου φορμα νουμερο 2οταν ηταν 1,5.ειπα να μην το αλλαξουμε γτ ηταν δυσκολο λογω αποστασης αλλα ηταν οριακο.για να το βαλει χρειαστηκε να ανοιξουμε τον λαιμο,ευτυχως κατεχει η μαμα μου απο ραπτικη κ εγινε εμφανισιμο.κατα τα αλλα ηταν οκ ως τα 2,5 το ρουχο.οπως εχει ανοιξει στο πλαι στον λαιμο κ εβαλε κουμπακι για τον μικροτερο ανηψιο  που ειναι λιγο κεφαλας

εχει δωσει η αδερφη μου μπλουζα ενηλικα στην κορη μου,οπως εγω παλιες μου στα αδυνατα κ τις φοραει σαν καφτανια στην θαλασσα.κ της εδωσε μπλουζα η νονα της περσινη,η νονα ειναι μικρη,κ στην κορη μου κανει:huh:

η οποια κορη ειναι λιγο πανω απο 27κιλα:shock:την λες αδυνατη ομως.εχει παρει απο τον μπαμπα κ φαινονται πολυ εντονα τα κοκαλα κ αυτης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 260
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Ωχ η γλυκουλα ποσο μικροσκοπική είναι. Εμενα ο δικός μου κορίτσια είναι 14 κιλά σχεδόν. Είναι θηρίο για την ηλικία του 

Πωπω μεγάλος πολύ θα είναι κ σε ύψος να φανταστώ. Εμένα ο μικρός μου είναι 10,1 κιλά!!!!

1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Πέρσυ της φορούσα μια μπλούζα με μια πασχαλίτσα μια ομορφιά που όμως είχε τα μανίκια ίσα στο χέρι ο άντρας μου έκραζε αλλά μου άρεσε τόσο σαν μπλούζα που έκανα ότι δεν βλέπω και επίσης έχω βάλει φορέματα περσυνά φέτος με ποδηλατικό κολάν μια χαρά σένια. Απλά τα παντελόνια με χαλάνε γιατί θα σκύψει θα τρέξει θα κάτσει θα ανέβει στην κάλτσα θα σκαλώσει είναι και λεπτή θα είναι σαν τον Στάθη Ψάλτη δε δεεε 

Κοίτα εγώ δεν πιστεύω ότι θα συνεχίσει και θα γίνει ψηλή γιατί ήμουν και εγώ τέτοιο σκαρί λεπτό και ψηλό μέχρι τα δέκα και μετά αδιαθέτησα και στοπ. Άντε να με περάσει που είμαι γύρω στο 1'65. Να πάρει και λίγο από τον μπαμπά της που είναι 1'85. Εσείς πόσο είσαστε; 

Αν δεν χάνουν το καλοκαίρι μένουν σταθερά στα κιλά.  Έχει ο Παπαβεντσης καμπύλες πάνε πάνω το χειμώνα κάτω το καλοκαίρι και είναι το φυσιολογικό. Μειώνουν φαγητό το καλοκαίρι και αυξάνουν την κίνηση. Κόκκαλα στα πλευρά βλέπεις; Αν όχι μια χαρά είναι :lol: ρώτα και εμάς που τα μετράμε ένα ένα! 

Καλά 1,65 εσύ κ 1,85 ο άντρας σίγουρα θα βγει ψηλή. Το 1,70 το έχει σίγουρα. 

Εγώ είμαι 1,68 και ο άντρας μου 1,71 αλλά αν συνεχίσει με αυτό τον ρυθμο η κόρη μου κ δεν ανέβει καμπύλη θα είναι 1,53. Πολύ κοντουλα δλδ!

πρίν από 54 λεπτά , little lamb είπε:

 

Εμενα δεν με πειραζει να φαινεται η καλτσα. (Και σε εμας και στους αντρες μας δεν φαινεται καλτσα οταν κατσουμε σταυροποδι ας πουμε; ) Ομως η δικια μου ειναι ακομα μικρη και δεν καθεται και τοσο σε καρεκλιτσα ας πουμε, καθεται στο καναπε με ολοκληρα τα ποδια πανω ας πουμε, ή στο πατωμα, οποτε σε αυτες τις ποζες ουτως η αλλως φαινεται καλτσα ακομα κι αν ειναι μακρυ το παντελονι κι ετσι το ρχω συνηθίσει. Εξαλλου σε αλλα σπιτια μολις παμε της βγαζουμε τα παπουτσια για να μη λερωσει τον καναπε, οοοτε ουτως η σλλως φαινεται καλτσα.

 

Παντως υπαρχουν καποια που κι εμενα μου φαινονται μικρα. Καποια που μας εχουν δωσει με λεκεδες της τα φοραω για το φαγητο, παρολο που ειναι νουμερα 3-4-5, της τα βαζω αφου ειναι μεσα στο σπιτι για να μη λερωνει αλλα. Τα περισσοτερα ειναι μακριουτσικα (η μαμα μου με ρωταει αν ειναι φορεματακια!) ή φαινονται φαρδια στη μασχαλη (τα τιραντε) αλλα υπαρχει μια μπλουζα matou france που ειναι 5 νουμερο και της κανει ακριβως στον κορμο, μονο στο μακρος ειναι μακριουλα, μεχρι τον πωπο. Και απορω πως θα την εβαζε αυτη παιδι 4-5 ετων!

 

Τακαλυτερα ειναο τα h&m που τα ονομαχουν 2-4, 4-6 κλπ, και σου λεει βαλ'τα οποτε και οπως θες, τα θες στενα, τα θες φαρδια, τα θες κοντα ή μακρια! Δειχνει ποσο υποκειμενικο ειναι! 

 

 

Η δικια μου ειναι 13700,  28 μηνων! 91 ποντους. Δεν ειναι παχουλουλα ομως, μονο μπυροκοιλιτσα εχει, τον δικο μου σωματοτυπο ακριβως. Μπουτακια εχει λεπτα.

Όλες εδώ έχετε θηρία κ αισθάνομαι μειονεκτικά!!! :P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν είναι ότι δεν ψηλώνει, απλώς το συνδυάζω κ με το βάρος κι αναρψτιεμαι αν κάτι λειπει. 

Πέντε γεύματα στερεών δεν κάνει μέσα στην μέρα? Πάντως είναι λογικό το καλοκαίρι με τα μπάνια στην θάλασσα και την αυξημένη κινητική δραστηριότητα σε παιδικές χαρές, περπάτημα κτλ να μην παίρνουν ιδιαίτερο βάρος.

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Deena είπε:


Παρόλο που, όπως είπα παραπάνω, τα H&M τα έχω κόψει για τα καθημερινά ρούχα, τα προτιμώ σταθερά για τα «καλά», αυτά που θα φορεθούν το πολύ 4-5 φορές τον χρόνο.

 

Υφασματινα παντελόνια, πουκάμισα, φορέματα,  μπαλαρίνες για τα κορίτσια, όλα από εκεί τα παιρνω και κλασικά κάθε χρόνο τα δίνω στα ανήψια μου σχεδόν αφόρετα.

 

Όσες έχετε αγόρια, έχει κανένα απο τα παιδιά σας τρελλα με τις ποδοσφαιρικές εμφανίσεις;

 

Ο δικός μου από τα 6 και μετά το καλοκαίρι φοράει μόνο στολές. Ευτυχώς υπάρχουν άπειρες επιλογές για ρέπλικες φυσικά, όχι αυθεντικές. Βολεύουν κιόλας γιατί δεν χρειάζονται σιδερο.

Οι μπαλαρίνες είναι ποιοτικές από κει?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Οι μπαλαρίνες είναι ποιοτικές από κει?

Για την χρήση τους μια χαρά είναι υποθέτω.

 

Καμια χρόνια η δικιά μου δεν έχει φορέσει μπαλαρίνες πάνω από 3-4 φορές, πως να χαλάσουν ακόμα και χαμηλότερης ποιότητας να είναι;

 

Παντα καινούριες τις δίνω αφού αλλάξει νούμερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Πέντε γεύματα στερεών δεν κάνει μέσα στην μέρα? Πάντως είναι λογικό το καλοκαίρι με τα μπάνια στην θάλασσα και την αυξημένη κινητική δραστηριότητα σε παιδικές χαρές, περπάτημα κτλ να μην παίρνουν ιδιαίτερο βάρος.

 

μα τον χειμώνα-άνοιξη τα έχασε, όχι καλοκαίρι.. το πρωί γάλα κ καμία φορά φρυγανιά με μαρμελάδα, δεκατιανό φρουτα (πολλά), μεσημέρι φαγητό μερίδα ενήλικα, απόγευμα μπανάνα αν λιγουρευτεί και γιαούρτι/αυγό/ψωμοτύρι συν αν ζητήσει κάτι άλλο δικό μας που συνήθως δεν ζητάει κ μετά πάλι γάλα. αυτά τρώει, δεν ζητάει κάτι παραοανω ουυε αν του προσφέρω. το καλοκαίρι επειδή βγαίναμε έξω κάποια βραδιά έτρωγε ξανά κ επίσης έφαγε και κάποια παγωτά κ πήρε ξανά. τώρα έχω στο νου μου να του δίνω κάτι κ το βραδάκι αλλά δεν θελέι πάντα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

μα τον χειμώνα-άνοιξη τα έχασε, όχι καλοκαίρι.. το πρωί γάλα, δεκατιανό φρουτα (πολλά), μεσημέρι φαγητό μερίδα ενήλικα, απόγευμα μπανάνα αν λιγουρευτεί και γιαούρτι/αυγό/ψωμοτύρι συν αν ζητήσει κάτι άλλο δικό μας που συνήθως δεν ζητάει κ μετά πάλι γάλα. αυτά τρώει, δεν ζητάει κάτι παραοανω ουυε αν του προσφέρω. το καλοκαίρι επειδή βγαίναμε έξω κάποια βραδιά έτρωγε ξανά κ επίσης έφαγε και κάποια παγωτά κ πήρε ξανά. 

Εμένα η παιδίατρος πάντως μου είχε πει ότι τα αγόρια από μια ηλικία και μετά παίρνουν βάρος το καλοκαίρι.

 

Πρόπερσι μετά την πρώτη καραντίνα είχε τύχει να τον πάω κατά τον Μάιο για εμβόλιο και ζυγίζοντας τον είχε δει ότι δεν είχε πάει καθόλου βάρος από τον Σεμτεμβριο που τον είχα πάει για τον κλασικό προσχολικό έλεγχο. Μου είπε να τον ξαναδεί μετά το καλοκαίρι γιατί τότε συνήθως παίρνουν και πράγματι από Μάιο έως Σεπτέμβριο πήρε 1,5-2 κιλά.

 

Νομιζω πλέον δεν χρειάζεται να δίνεις βάση στα ενδιάμεσα ζυγίσματα, κοίτα τις μετρήσεις σε ετήσια βάση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

μα τον χειμώνα-άνοιξη τα έχασε, όχι καλοκαίρι.. το πρωί γάλα, δεκατιανό φρουτα (πολλά), μεσημέρι φαγητό μερίδα ενήλικα, απόγευμα μπανάνα αν λιγουρευτεί και γιαούρτι/αυγό/ψωμοτύρι συν αν ζητήσει κάτι άλλο δικό μας που συνήθως δεν ζητάει κ μετά πάλι γάλα. αυτά τρώει, δεν ζητάει κάτι παραοανω ουυε αν του προσφέρω. το καλοκαίρι επειδή βγαίναμε έξω κάποια βραδιά έτρωγε ξανά κ επίσης έφαγε και κάποια παγωτά κ πήρε ξανά. 

Κάθε παιδί έχει διαφορετικές ενεργειακές ανάγκες. Εμένα πχ θέλει και τα πέντε γεύματα στερεών, και το βραδινό του να είναι χορταστικό, αν φάει κάτι ελαφρύ ζητάει και κάτι αλλο. Γάλα βέβαια δεν πίνει το βράδυ, ούτε και φρούτα μέσα στην μέρα εκτός από καρπούζι το καλοκαίρι και φρουτοχυμούς το χειμώνα. Αν σε ανησυχεί συζήτησε το με την παιδίατρο.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Deena είπε:

Εμένα η παιδίατρος πάντως μου είχε πει ότι τα αγόρια από μια ηλικία και μετά παίρνουν βάρος το καλοκαίρι.

 

Πρόπερσι μετά την πρώτη καραντίνα είχε τύχει να τον πάω κατά τον Μάιο για εμβόλιο και ζυγίζοντας τον είχε δει ότι δεν είχε πάει καθόλου βάρος από τον Σεμτεμβριο που τον είχα πάει για τον κλασικό προσχολικό έλεγχο. Μου είπε να τον ξαναδεί μετά το καλοκαίρι γιατί τότε συνήθως παίρνουν και πράγματι από Μάιο έως Σεπτέμβριο πήρε 1,5-2 κιλά.

 

Νομιζω πλέον δεν χρειάζεται να δίνεις βάση στα ενδιάμεσα ζυγίσματα, κοίτα τις μετρήσεις σε ετήσια βάση.

Τώρα δεν θυμάμαι σε ετήσια βάση πού είμαστε, μάλλον στα ίδια. Αυτό το μισό κιλό κάτω εμένα με σόκαρε για παιδί που τρώει. Η παιδίατρος δεν προβληματίστηκε όμως. Αλλά θέλω να του βαλω τη συνήθεια του βράδυνου πιο πολύ κ να εμπλουτίσω κ το πρωινό με κάτι εκτός από φρουτα. 

πρίν από 6 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Κάθε παιδί έχει διαφορετικές ενεργειακές ανάγκες. Εμένα πχ θέλει και τα πέντε γεύματα στερεών, και το βραδινό του να είναι χορταστικό, αν φάει κάτι ελαφρύ ζητάει και κάτι αλλο. Γάλα βέβαια δεν πίνει το βράδυ, ούτε και φρούτα μέσα στην μέρα εκτός από καρπούζι το καλοκαίρι και φρουτοχυμούς το χειμώνα. Αν σε ανησυχεί συζήτησε το με την παιδίατρο.

 

όταν λες πέντε γεύματα στερεών, τι εννοείς, αν δεν τρώει και φρουτα; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Βρε δεν μιλάω για την κάλτσα που θα φανεί αυτή καθ'αυτή. Αλλά όταν το παντελόνι με την κίνηση πάει και στέκεται το λάστιχο πάνω στον αστράγαλο και έχει ένα εμφανές κενό μέχρι να φτάσει παπούτσι ε το λες κοντό και λάθος νούμερο. Αν το βάλεις χωρίς κάλτσα και παπούτσι υποτίθεται πρέπει μπροστά να ακουμπάει το πάνω μέρος του κουτεπιέ κάνοντας μισή δίπλα και πίσω να είναι δύο τρία εκατοστά από το έδαφος. Εκεί έχω καταλάβει αντιστοιχεί το νούμερο με το ύψος. Και τα δικά μας εκεί δεν τα θέλουμε αν δεν είναι επί τούτου πιο κοντά;

 

Εγω οταν παιρνω καινουργιο παντελονι και παω για κοντυμα,οταν η μοδιστρα το βαζει να "ξαπλωνει" καπως λιγο στο κουντεπιε δεν μου αρεσει, το θελω ισιο. Αλλα οπως και να'χει, εστω οτι οτι ειναι αυτες οι επισημες "οδηγιες" (δεν τις αμφισβητω γιατι δεν ξερω απο ραπτικη) αλλο ο μεγαλος που θα βαλει πολλες φορες το ρουχο (που και παλι θα το ψειρισει τοσο μονο αν το ραβει πανω του υποθετω) κι αλλο το παιδακι προσχολικης ηλικιας που θα τα βαλει ελαχιστες φορες, οποτε ειναι κριμα να παψει να φοραει ενα ρουχο που δεν του ειναι στενο και το εβαλε μονο 5-6 φορες , απλα και μονο επειδη ειναι λιγο κοντουλι στον αστραγαλο. Παιδακι ειναι, ολα απαρατηρητα περνουν πανω τους επειδη κλεβουν την παρασταση τα σκερτσα τους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

Τώρα δεν θυμάμαι σε ετήσια βάση πού είμαστε, μάλλον στα ίδια. Αυτό το μισό κιλό κάτω εμένα με σόκαρε για παιδί που τρώει. Η παιδίατρος δεν προβληματίστηκε όμως. Αλλά θέλω να του βαλω τη συνήθεια του βράδυνου πιο πολύ κ να εμπλουτίσω κ το πρωινό με κάτι εκτός από φρουτα. 

όταν λες πέντε γεύματα στερεών, τι εννοείς, αν δεν τρώει και φρουτα; 

Συμφωνώ πως μπορείς να προσθέσεις κάτι στερεο μαζί με το γάλα πχ δημητριακα και να προσφέρεις συστηματικά βραδυνό.

 

Εμένα πχ πίνει γάλα το πρωί (δεν το υπολογίζω στα πέντε γεύματα), πρωινό μισή ώρα μετά το γαλα τοστ ή πίτα ή αυγό με ψωμάκι πχ. Δεκατιανο στο σχολείο, στο σπίτι συνήθως δεν τρώει αλλά μπορεί να φάει κάποια λιχουδια πχ λίγη μαύρη σοκολάτα ή κανένα μπισκοτάκι. Μεσημεριανό μερίδα κανονική, απογευματινό κριτσινια, τοστ, κεικ ή κανένα χωνάκι με παγωτό και βραδυνό, φαγητό από το μεσημέρι ή αν δεν έχω σάντουιτς με  ψωμί, φέτα ντομάτα αγγούρι. Ενδιαμεσα μπορεί να ζητήσει κανένα γλυκάκι ή καρπούζι το καλοκαίρι, προσφέρω και χυμούς . 

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος μια χαρά ψηλός είναι ο μικρός σου. Καλά σου λένε. Δεν πειράζει που έχασε λίγο. Μπορεί να πήρε απότομα ύψος. 

Εγώ 1,60, ο άντρας μου 1,93!

@little lamb δεν είναι μόνο θέμα εμφάνισης (αν και εγώ , όταν βλέπω φωτογραφίες μου μικρή με άκυρα ρούχα τη λέω στη μαμά μου), είναι και θέμα πρακτικότητας. Το χειμώνα δεν γίνεται να έχεις το παιδί να σηκώνεται το παντελόνι και να κρυώνει το ποδαράκι του, επειδή λυπάσαι να πετάξεις το κοντό πλέον παντελόνι. Άντε το καλοκαίρι να το κάνεις, Φυινόπωρο-Χειμώνα όμως δεν γίνεται. Με το μανίκι το ίδιο. Δεν γίνεται να σηκώνει τα χέρια και να φτάνει στον αγκώνα. Δεν σημαίνει ότι επειδή το παιδί χωράει μέσα στο ρούχο, του κάνει κιόλας.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Yovanna είπε:

@Έσπερος μια χαρά ψηλός είναι ο μικρός σου. Καλά σου λένε. Δεν πειράζει που έχασε λίγο. Μπορεί να πήρε απότομα ύψος. 

Εγώ 1,60, ο άντρας μου 1,93!

@little lamb δεν είναι μόνο θέμα εμφάνισης (αν και εγώ , όταν βλέπω φωτογραφίες μου μικρή με άκυρα ρούχα τη λέω στη μαμά μου), είναι και θέμα πρακτικότητας. Το χειμώνα δεν γίνεται να έχεις το παιδί να σηκώνεται το παντελόνι και να κρυώνει το ποδαράκι του, επειδή λυπάσαι να πετάξεις το κοντό πλέον παντελόνι. Άντε το καλοκαίρι να το κάνεις, Φυινόπωρο-Χειμώνα όμως δεν γίνεται. Με το μανίκι το ίδιο. Δεν γίνεται να σηκώνει τα χέρια και να φτάνει στον αγκώνα. Δεν σημαίνει ότι επειδή το παιδί χωράει μέσα στο ρούχο, του κάνει κιόλας.

 

χαχα να δεις γέλιο να στραμπουλαω το χέρι του παιδιού για να μπει στο φούτερ, γιατί του κάθεται τόσο ωραία πάνω του, κι ο άντρας μου να δαγκώνεται να μην φωνάξει ότι το κακοποιώ! κρίμα μωρέ τα ρουχαλάκια να μένουν αφόρετα. εμένα δεν μου διαμαρτυρήθηκε ποτέ ότι κρυώνει το πόδι του αν σηκωθεί λίγο πάνω από την καλτσά. Εξάλλου έξω στη βόλτα δεν σηκώνεται. Μπλούζα δεν κρατάω αν το μανίκι δεν καλύπτει τον καρπό.

πρίν από 26 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Συμφωνώ πως μπορείς να προσθέσεις κάτι στερεο μαζί με το γάλα πχ δημητριακα και να προσφέρεις συστηματικά βραδυνό.

 

Εμένα πχ πίνει γάλα το πρωί (δεν το υπολογίζω στα πέντε γεύματα), πρωινό μισή ώρα μετά το γαλα τοστ ή πίτα ή αυγό με ψωμάκι πχ. Δεκατιανο στο σχολείο, στο σπίτι συνήθως δεν τρώει αλλά μπορεί να φάει κάποια λιχουδια πχ λίγη μαύρη σοκολάτα ή κανένα μπισκοτάκι. Μεσημεριανό μερίδα κανονική, απογευματινό κριτσινια, τοστ, κεικ ή κανένα χωνάκι με παγωτό και βραδυνό, φαγητό από το μεσημέρι ή αν δεν έχω σάντουιτς με  ψωμί, φέτα ντομάτα αγγούρι. Ενδιαμεσα μπορεί να ζητήσει κανένα γλυκάκι ή καρπούζι το καλοκαίρι, προσφέρω και χυμούς . 

ναι έχουμε τελείως άλλο πρόγραμμα. Γενικα επειδή με τοοοοσα φρουτα τπ πρωί κ μεγάλη μερίδα μεσημεριανό συχνά δυο πιάτα, μετά από το απόγευμα ηυαν φορές που με το ζόρι καθόταν για κάτι. αλλά μάλλον κάποια στιγμή αυτό σταμάτησε να τον καλύπτει. βράδυνο τρώει όταν ψήνουμε κ αν έχουμε ζυμαρικά γιατί είναι το μόνο που δεν μαγειρευω για δυο φορές την εβδομάδα. κάποια ενδιάμεσα όπως ξηρούς καρπούς ή παξιμάδι δεν τα μετράω σαν γεύμα. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Έσπερος said:

εμένα δεν μου διαμαρτυρήθηκε ποτέ ότι κρυώνει το πόδι του αν σηκωθεί λίγο πάνω από την καλτσά. Εξάλλου έξω στη βόλτα δεν σηκώνεται. 

Εδώ δεν διαμαρτύρεται που το κοιμίζεις γυμνό :-P ! Πλάκα κάνω! δεν διαμαρτύρονται μωρέ τα μικρά για κρύο. Εγώ εχθές σκέφτηκα να τον ρωτήσω μήπως κρυώνει το βράδυ και μου λέει, ναι μαμά παρά πολύ, να μου βάλεις υπνόσακο! Τον κοίμιζα πυτζαμάκι μακρύ με κοντό μανίκι και του έβαλα μακρύ μανίκι. Το πρωί τα πόδια του ήταν πάγος!

Εγώ πάντως, αν σηκωθεί το παντελόνι μου και είναι το πόδι μου έξω, κρυώνω το Χειμώνα! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Yovanna είπε:

Εδώ δεν διαμαρτύρεται που το κοιμίζεις γυμνό :-P ! Πλάκα κάνω! δεν διαμαρτύρονται μωρέ τα μικρά για κρύο. Εγώ εχθές σκέφτηκα να τον ρωτήσω μήπως κρυώνει το βράδυ και μου λέει, ναι μαμά πια πολύ, να μου βάλεις υπνόσακο! Τον κοίμιζα πυτζαμάκι μακρύ με κοντό μανίκι και του έβαλα μακρύ μανίκι. Το πρωί τα πόδια του ήταν πάγος!

Εγώ πάντως, αν σηκωθεί το παντελόνι μου και είναι το πόδι μου έξω, κρυώνω το Χειμώνα! 

καλά εμένα χτες κοιμήθηκε με καλοκαιρινό πιτζαμακι που πρισφατα αρχίσαμε να φοράμε κ επειδή εγω κρύωνα, του έριξα κι ένα σεντονάκι. γύρω στους 25 έχουμε τα βραδιά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , Yovanna είπε:

Δεν σημαίνει ότι επειδή το παιδί χωράει μέσα στο ρούχο, του κάνει κιόλας.

Θα συμφωνήσω σε αυτό. Όταν λέμε ότι το παιδί χωράει σε ένα ρουχο  εγώ καταλαβαίνω πως του ειναι άνετο, ούτε στριμώχνεις χερια και κεφάλι για να μπει η μπλούζα ούτε φορά το παντελόνι κοντό και φαίνεται η κάλτσα (παρεπιπτόντως και εμένα δεν μου αρέσει αυτό ούτε στους μεγάλους). 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Θα συμφωνήσω σε αυτό. Όταν λέμε ότι το παιδί χωράει σε ένα ρουχο  εγώ καταλαβαίνω πως του ειναι άνετο, ούτε στριμώχνεις χερια και κεφάλι για να μπει η μπλούζα ούτε φορά το παντελόνι κοντό και φαίνεται η κάλτσα (παρεπιπτόντως και εμένα δεν μου αρέσει αυτό ούτε στους μεγάλους). 

ενταξει για το στρίμωγμα κάποιες φορές το έχω παρακάνει, δεν φοράω φυσικά ρούχα που κόβουν στη μασχάλη ή σηκώνονται πάνω από τον καρπό. Αλλά δεν μ αρέσει να φαίνεται ότι τιυ φοράω μεγαλύτερα ρούχα για να κρατήσουν πολύ. μου δείχνει πιο ασχημο από το να είναι ίσα ίσα. οι φόρμες που λέω ότι είναι κοντές του, είναι γραμμή στενή, αυτή που δείχνει πιο φαρδιά πάνω στον πωπό κ στενεύει προς τα κάτω το μπατζάκι, σαν κάποιες αντίκες φόρμες που ειναο έτσι. δεν λέω για φορμα τελείως φαρδιά που στενεύει μόνο το λάστιχο, εκεί όντως το κοντό φαίνεται. αυτές δεν κ αρέσουν πολύ εντωξεταξυ. τις φοράω μόνο στο σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Yovanna είπε:

@Έσπερος μια χαρά ψηλός είναι ο μικρός σου. Καλά σου λένε. Δεν πειράζει που έχασε λίγο. Μπορεί να πήρε απότομα ύψος. 

Εγώ 1,60, ο άντρας μου 1,93!

@little lamb δεν είναι μόνο θέμα εμφάνισης (αν και εγώ , όταν βλέπω φωτογραφίες μου μικρή με άκυρα ρούχα τη λέω στη μαμά μου), είναι και θέμα πρακτικότητας. Το χειμώνα δεν γίνεται να έχεις το παιδί να σηκώνεται το παντελόνι και να κρυώνει το ποδαράκι του, επειδή λυπάσαι να πετάξεις το κοντό πλέον παντελόνι. Άντε το καλοκαίρι να το κάνεις, Φυινόπωρο-Χειμώνα όμως δεν γίνεται. Με το μανίκι το ίδιο. Δεν γίνεται να σηκώνει τα χέρια και να φτάνει στον αγκώνα. Δεν σημαίνει ότι επειδή το παιδί χωράει μέσα στο ρούχο, του κάνει κιόλας.

 

 

Καλα δεν λεω για τοσο μικρα! Δεν της ειναι ετσι αυτα που της βαζω! Ειναι ρουχα που οταν ηταν στη "σωστη" ηλικια το παντελονι περισσευε απο την πατουσα. Υπαρχουν πολλα τετοια, δεν μπορει να ετυχαν μονο σε εμενα. Το βλεπεις κιολας αν βαλεις καποια διαφορετικης μαρκας διπλα διπλα: το 18-24 της μιας ειναι ιδιο με το 3 της αλλης. Τα funky πχ, μια μαρκα απο συνοικιακα καταστηματα ειναι ετσι. Ενα σετ 6-9 μηνων της το φορεσα στους 12 και ηταν ψιλομεγαλο, κανονικα της εκανε στους 18-24. Κι αλλο σετ funky νουμερο 3, ειναι ακριβως ιδιο με ολα τα 4αρια που εχουμε απο αλλες μαρκες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Yovanna είπε:

@Έσπερος μια χαρά ψηλός είναι ο μικρός σου. Καλά σου λένε. Δεν πειράζει που έχασε λίγο. Μπορεί να πήρε απότομα ύψος. 

Εγώ 1,60, ο άντρας μου 1,93!

@little lamb δεν είναι μόνο θέμα εμφάνισης (αν και εγώ , όταν βλέπω φωτογραφίες μου μικρή με άκυρα ρούχα τη λέω στη μαμά μου), είναι και θέμα πρακτικότητας. Το χειμώνα δεν γίνεται να έχεις το παιδί να σηκώνεται το παντελόνι και να κρυώνει το ποδαράκι του, επειδή λυπάσαι να πετάξεις το κοντό πλέον παντελόνι. Άντε το καλοκαίρι να το κάνεις, Φυινόπωρο-Χειμώνα όμως δεν γίνεται. Με το μανίκι το ίδιο. Δεν γίνεται να σηκώνει τα χέρια και να φτάνει στον αγκώνα. Δεν σημαίνει ότι επειδή το παιδί χωράει μέσα στο ρούχο, του κάνει κιόλας.

 

εχουμε ιδια υψη οι γονεις

η κορη μου βγηκε τεραστια,κ ειναι πιθανο να γινει κ 1,80ακομη.λογικα το 1,75το εχει χαλαρα

ο γιος μου οχι.αλλα ετσι ηταν κ ο αδερφος μου.κ δ ειναι ψηλοι στο δικο μου σοι,τελικα εγινε γυρω στο 1,88.κ ο αντρας μου πηρε υψος στο γυμνασιο,περιμενω να δω τον μικρο.το λιγοτερο του θα ναι 1,75,το περισσοτερο σαν τον μπαμπα του

παντως κ εγω που κραταω τα ρουχα πολυ ειναι προυποθεση να μπαινουν ευκολα.γτ ντυνονται κ σχετικα μονα απο 3

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

.το λιγοτερο του θα ναι 1,75,το περισσοτερο σαν τον μπαμπα του

Πως το ξέρετε αυτό? Με βάση το ύψος των γονιών? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Πως το ξέρετε αυτό? Με βάση το ύψος των γονιών? 

ναι κατα προσεγγιση.με βαση τους γονεις κ την καμπυλη του παιδιου

παντως στον αδερφο μου γυρω στα 8-9μας ειπε η παιδιατρος οτι θα γινει 1,90 κ μας ειχε φανει τρομερα αστειο.γονεις-παππουδες ολοι κατω απο 1,70.οι γιαγιαδες για γυναικες οκ,αλλα τπτ ουαου.κ πραγματι επεσε πολυ κοντα η γιατρος

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

εχουμε ιδια υψη οι γονεις

η κορη μου βγηκε τεραστια,κ ειναι πιθανο να γινει κ 1,80ακομη.λογικα το 1,75το εχει χαλαρα

ο γιος μου οχι.αλλα ετσι ηταν κ ο αδερφος μου.κ δ ειναι ψηλοι στο δικο μου σοι,τελικα εγινε γυρω στο 1,88.κ ο αντρας μου πηρε υψος στο γυμνασιο,περιμενω να δω τον μικρο.το λιγοτερο του θα ναι 1,75,το περισσοτερο σαν τον μπαμπα του

παντως κ εγω που κραταω τα ρουχα πολυ ειναι προυποθεση να μπαινουν ευκολα.γτ ντυνονται κ σχετικα μονα απο 3

Εμένα που είναι αγόρια μάλλον θα πάρουν από το πατέρα τους όπως φαίνεται και μέχρι τώρα. Γιατί εγώ είμαι 1,65 :p  ο άντρας μου είναι 1,90 . Μικροσκοπική είμαι αλλά τα μωρα είχαν γεννηθεί 4 κιλά. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Εμένα που είναι αγόρια μάλλον θα πάρουν από το πατέρα τους όπως φαίνεται και μέχρι τώρα. Γιατί εγώ είμαι 1,65 :p  ο άντρας μου είναι 1,90 . Μικροσκοπική είμαι αλλά τα μωρα είχαν γεννηθεί 4 κιλά. 

Και ο δικός μου μάλλον θα πάρει από τον μπαμπά του,τουλαχιστον ετσι θέλω να πιστευω .Εγώ είμαι  1,60 ο σύζυγος 1,85, αν και το παιδί γεννήθηκε μικρό 2,500 κιλά και 48 εκατοστά δεν ακολουθησε την καμπυλη της γεννησης ,τώρα είναι αρκετά αναπτυγμένο,28 μηνών 14,200 κιλά και 99 εκατοστά δεν το λες και γίγαντα αλλά δεν είναι και μικροσκοπικό.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω είδα τώρα ότι αν συνεχίσει στην ίδια καμπύλη, στα 18 θα εχει περάσει αρκετά το 1,80. Εγω 1,70 ο άντρας μου 1,80 οπότε είναι μια λογική εξέλιξη. 

 

Τα παιδιά πάντως είναι πολύ ψηλά πλέον. Εγω μ αυτό το ύψος, σπάνια βρίσκω γυναίκες μεγάλες να με περνάνε αισθητά.  Ενώ οι μαθήτριες μου στα 12-13 συχνά είναι ήδη στο ύψος μου. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος said:

Κι εγω είδα τώρα ότι αν συνεχίσει στην ίδια καμπύλη, στα 18 θα εχει περάσει αρκετά το 1,80. Εγω 1,70 ο άντρας μου 1,80 οπότε είναι μια λογική εξέλιξη. 

 

Τα παιδιά πάντως είναι πολύ ψηλά πλέον. Εγω μ αυτό το ύψος, σπάνια βρίσκω γυναίκες μεγάλες να με περνάνε αισθητά.  Ενώ οι μαθήτριες μου στα 12-13 συχνά είναι ήδη στο ύψος μου. 1

Ισχύει. η βαφτιστήρα μου, μόλις έκλεισε τα 10 και είναι 1,65. Ο εξάχρονος κολλητός του ανιψιού μου, 1,30! 

Πλάκα έχει ο γαμπρός μου, ο οποίος είναι κοντός, 1,73 και λέει ότι για την εποχή του (50 + πια) ήταν ψηλός!

10 hours ago, Super.mum said:

Εμένα που είναι αγόρια μάλλον θα πάρουν από το πατέρα τους όπως φαίνεται και μέχρι τώρα. Γιατί εγώ είμαι 1,65 :p  ο άντρας μου είναι 1,90 . Μικροσκοπική είμαι αλλά τα μωρα είχαν γεννηθεί 4 κιλά. 

1,65 μικροσκοπική? Θα την πω την "κακιούλα" μου! Δεν έχω ακούσει γυναίκα εκτός από μένα, που να δηλώνει κάτω από 1,65! Όσες γυναίκες στο περιβάλλον μου, κοντές, ξέρω, λένε 1,65 και είναι όλες ή στο ύψος μου ή πιο κοντές! :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...