Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικα ρουχα!


Recommended Posts

@little lamb ο δικός μου δεν έχει φορέσει ποτέ 2 χρονιές ρούχο. Ίσως επειδή δεν τα παίρνω πολύ μεγαλύτερα. Ακόμη και αν του μπαίνουν, που πάντα του μπαίνουν γιατί είναι τσιλιβιθρόνι, δεν μου αρέσει να τα βλέπω κοντά. Φαίνεται όταν το ρούχο δεν πέφτει εκεί.  που πρέπει, είτε είναι παντελόνι, είτε μπλούζα, είτε μπουφάν. Δεν μου αρέσει να μοιάζει "βαπτιστικό".

Το δύσκολο με τον δικό μου είναι ότι είναι στο τέρμα της καμπύλης σε ύψος, και στη μέση σε βάρος, οπότε αυτά που του κάνουν, του είναι λίγο φαρδιά.

Επίσης αν το ρούχο μπει με δυσκολία, ακόμη και καινούριο να είναι, θυμώνει πάρα πολύ και δεν δέχεται να το ξαναφορέσει..

Πάντως κάτι παντελόνια που μου έδωσε η αδερφή μου από orchestra για 5 χρονών (δεν είναι ούτε 4), ούτε για αστείο δεν του κάνουν.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 260
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 7 λεπτά , Yovanna είπε:

@little lamb ο δικός μου δεν έχει φορέσει ποτέ 2 χρονιές ρούχο. Ίσως επειδή δεν τα παίρνω πολύ μεγαλύτερα. Ακόμη και αν του μπαίνουν, που πάντα του μπαίνουν γιατί είναι τσιλιβιθρόνι, δεν μου αρέσει να τα βλέπω κοντά. Φαίνεται όταν το ρούχο δεν πέφτει εκεί.  που πρέπει, είτε είναι παντελόνι, είτε μπλούζα, είτε μπουφάν. Δεν μου αρέσει να μοιάζει "βαπτιστικό".

Το δύσκολο με τον δικό μου είναι ότι είναι στο τέρμα της καμπύλης σε ύψος, και στη μέση σε βάρος, οπότε αυτά που του κάνουν, του είναι λίγο φαρδιά.

Επίσης αν το ρούχο μπει με δυσκολία, ακόμη και καινούριο να είναι, θυμώνει πάρα πολύ και δεν δέχεται να το ξαναφορέσει..

Πάντως κάτι παντελόνια που μου έδωσε η αδερφή μου από orchestra για 5 χρονών (δεν είναι ούτε 4), ούτε για αστείο δεν του κάνουν.

 

Κορίτσια δεν ξέρω εγώ που του τα δοκίμασα όλα .. τι τράβηξε ο καιμενος βαρέθηκε να δοκιμάζει ρούχα αλλά ήθελα να σιγουρευτώ αν θα μας βγάλουν τον χειμώνα, γιατί πραγματικά πήρα πολλά. Οι φόρμες του κάνουν και έχουν λίγο περιθώριο επειδή ο δικός μου δεν είναι πολύ ψιλός αλλά μπουφάν ας πούμε και κάτι άλλες ζακέτες ούτε καν .. του είναι στο Τσακ και φαίνεται ότι το παιδί χρειάζεται μεγαλύτερο σε αυτά. Και όσο αφορά τα μπουφάν μπορεί να θέλει και το 5 μην σου πω ... γιατί σκέφτομαι ότι θα φοράει και από μέσα ζεστό και χοντρό ρούχο τον χειμώνα και εμείς είμαστε πολύ έξω και θέλω να του είναι όλα άνετα να μπορεί να παίζει χωρίς να τον ενοχλεί τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Yovanna είπε:

@little lamb ο δικός μου δεν έχει φορέσει ποτέ 2 χρονιές ρούχο. Ίσως επειδή δεν τα παίρνω πολύ μεγαλύτερα. Ακόμη και αν του μπαίνουν, που πάντα του μπαίνουν γιατί είναι τσιλιβιθρόνι, δεν μου αρέσει να τα βλέπω κοντά. Φαίνεται όταν το ρούχο δεν πέφτει εκεί.  που πρέπει, είτε είναι παντελόνι, είτε μπλούζα, είτε μπουφάν. Δεν μου αρέσει να μοιάζει "βαπτιστικό".

Το δύσκολο με τον δικό μου είναι ότι είναι στο τέρμα της καμπύλης σε ύψος, και στη μέση σε βάρος, οπότε αυτά που του κάνουν, του είναι λίγο φαρδιά.

Επίσης αν το ρούχο μπει με δυσκολία, ακόμη και καινούριο να είναι, θυμώνει πάρα πολύ και δεν δέχεται να το ξαναφορέσει..

Πάντως κάτι παντελόνια που μου έδωσε η αδερφή μου από orchestra για 5 χρονών (δεν είναι ούτε 4), ούτε για αστείο δεν του κάνουν.

 

Και εμένα έτσι. 106 ύψος 14 κιλά ειδικά ότι πήρα το χειμώνα στις εκπτώσεις για φέτος από Ζάρα ότι μπλούζα πήρα της είναι σαν σακί μη μιλήσω για τις φόρμες θέλουν σφίξιμο. Για ορκεστρα ούτε καν, σταμάτησα να αγοράζω είχαμε θέμα με τα μανίκια ενώ στο σώμα της ήταν καλά λόγω κιλών. Για μας με το που άλλαξαν τα νούμερα και πάνε ανά χρονιά και όχι ανά εξάμηνο το χάσαμε λίγο. Πρέπει να τα ψάχνω πιο πολύ. Άσε @Super.mum που υποτίθεται τα ορκεστρα ήταν πιο οικονομικά για καθημερινά είτε με κάρτα είτε χωρίς και τα τελευταία δύο χρόνια με τις κανονικές τιμές δεν διαφέρουν και σε πολλές περιπτώσεις είναι πολύ πιο ακριβά από άλλες αλυσίδες. Τα μόνα που βολεύτηκα από εκεί ήταν τα τιραντέ φορμακια τα συστήνω παντού όσο ήταν μωρό βόλευαν απίστευτα. 

πρίν από 8 λεπτά , Super.mum είπε:

Κορίτσια δεν ξέρω εγώ που του τα δοκίμασα όλα .. τι τράβηξε ο καιμενος βαρέθηκε να δοκιμάζει ρούχα αλλά ήθελα να σιγουρευτώ αν θα μας βγάλουν τον χειμώνα, γιατί πραγματικά πήρα πολλά. Οι φόρμες του κάνουν και έχουν λίγο περιθώριο επειδή ο δικός μου δεν είναι πολύ ψιλός αλλά μπουφάν ας πούμε και κάτι άλλες ζακέτες ούτε καν .. του είναι στο Τσακ και φαίνεται ότι το παιδί χρειάζεται μεγαλύτερο σε αυτά. Και όσο αφορά τα μπουφάν μπορεί να θέλει και το 5 μην σου πω ... γιατί σκέφτομαι ότι θα φοράει και από μέσα ζεστό και χοντρό ρούχο τον χειμώνα και εμείς είμαστε πολύ έξω και θέλω να του είναι όλα άνετα να μπορεί να παίζει χωρίς να τον ενοχλεί τίποτα. 

Ναι μη το σκέφτεσαι καν τις σακούλες στο χέρι και αλλαγή, το καλό είναι ότι θα βρεις σίγουρα δεν θα έχεις θέμα αν όχι σε όλα τα ίδια έχει αρκετά σχέδια! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Και εμένα έτσι. 106 ύψος 14 κιλά ειδικά ότι πήρα το χειμώνα στις εκπτώσεις για φέτος από Ζάρα ότι μπλούζα πήρα της είναι σαν σακί μη μιλήσω για τις φόρμες θέλουν σφίξιμο. Για ορκεστρα ούτε καν, σταμάτησα να αγοράζω είχαμε θέμα με τα μανίκια ενώ στο σώμα της ήταν καλά λόγω κιλών. Για μας με το που άλλαξαν τα νούμερα και πάνε ανά χρονιά και όχι ανά εξάμηνο το χάσαμε λίγο. Πρέπει να τα ψάχνω πιο πολύ. Άσε @Super.mum που υποτίθεται τα ορκεστρα ήταν πιο οικονομικά για καθημερινά είτε με κάρτα είτε χωρίς και τα τελευταία δύο χρόνια με τις κανονικές τιμές δεν διαφέρουν και σε πολλές περιπτώσεις είναι πολύ πιο ακριβά από άλλες αλυσίδες. Τα μόνα που βολεύτηκα από εκεί ήταν τα τιραντέ φορμακια τα συστήνω παντού όσο ήταν μωρό βόλευαν απίστευτα. 

Ποιο άλλο κατάστημα συστήνεται για παιδικά ; Από zara αγοράζω και εγώ και από H&M αγόραζα αλλά τελευταία μου φαίνεται ότι το παρακάνουν λίγο με τις τιμές και δεν είναι και κάτι σπουδαίο. Παίρνω και από gap μου αρέσει πολύ η ποιότητα. Adidas και τέτοιες μάρκες. Αλλά μήπως κάποιο άλλο μόνο παιδικο κατάστημα ; 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Super.mum said:

Ποιο άλλο κατάστημα συστήνεται για παιδικά ; Από zara αγοράζω και εγώ και από H&M αγόραζα αλλά τελευταία μου φαίνεται ότι το παρακάνουν λίγο με τις τιμές και δεν είναι και κάτι σπουδαίο. Παίρνω και από gap μου αρέσει πολύ η ποιότητα. Adidas και τέτοιες μάρκες. Αλλά μήπως κάποιο άλλο μόνο παιδικο κατάστημα ; 

Marks & Spencer, alouette, sam 0-13, nike.  Τέλειες ποιότητες. Όλα τα παραπάνω που ανέφερες, για μένα έχουν κάκιστη ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Super.mum είπε:

Ποιο άλλο κατάστημα συστήνεται για παιδικά ; Από zara αγοράζω και εγώ και από H&M αγόραζα αλλά τελευταία μου φαίνεται ότι το παρακάνουν λίγο με τις τιμές και δεν είναι και κάτι σπουδαίο. Παίρνω και από gap μου αρέσει πολύ η ποιότητα. Adidas και τέτοιες μάρκες. Αλλά μήπως κάποιο άλλο μόνο παιδικο κατάστημα ; 

 

Από αλυσίδα δεν ξέρω να σου πω άλλη, ίσως το MANGO, αλλά τα παιδικά δεν τα έχει παντού. 

 

Όμως πολύ καλή ποιότητα και οικονομικά (που εγώ τα βρίσκω στα καταστήματα με παιδικά της γειτονιάς μου) είναι τα ρούχα μάρκας ENERGIES και τα ΝΕΚ. Και η γραμμή τους είναι κανονική προς φαρδιά μπορώ να πω. Σίγουρα θα υπάρχει στην περιοχή σου κάποιο κατάστημα με παιδικά ρούχα που να φέρνει αυτές τις μάρκες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Super.mum είπε:

Ποιο άλλο κατάστημα συστήνεται για παιδικά ; Από zara αγοράζω και εγώ και από H&M αγόραζα αλλά τελευταία μου φαίνεται ότι το παρακάνουν λίγο με τις τιμές και δεν είναι και κάτι σπουδαίο. Παίρνω και από gap μου αρέσει πολύ η ποιότητα. Adidas και τέτοιες μάρκες. Αλλά μήπως κάποιο άλλο μόνο παιδικο κατάστημα ; 

Εγώ κινούμαι Ζάρα,h&m, Benetton,sfera και για τον κύριο όγκο στις εκπτώσεις. Μετά παίρνω μεμονωμένα αν χρειαστεί κάτι. Για πιο καλά ρούχα να σου πω την αλήθεια δεν έχω πάρει ακόμα, παλιά ήταν μικρή είχαμε δώρα πιο πολλά φορέματα παλτά κλπ πέρσυ και προπερσυ με την καραντίνα δεν πήραμε που να τα βάζαμε οπότε φέτος αν πάει καλά η χρονιά θα ψάξω και για κάτι καλύτερο! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, στην αρχή κάθε σεζόν, μπαίνω στο factory outlet και παραγγέλνω όλη του την γκαρνταρόμπα. Κυρίως sam, alouette και nike. Στο μισό της τιμής και πιο κάτω. Αλλιώς είναι απλησίαστα για ολόκληρη γκαρνταρόμπα. Για πυτζάμες, εσώρουχα κτλ.  marks & spencer. Επίσης σίγουρα θα πάρω σε κάθε σεζόν κάποια πράγματα από το dpam. Ο μικρός τρελαίνεται για τις πυτζάμες τους.

Τα zara έχουν ωραία κομμάτια, αλλά δεν μου αρέσει ούτε η ποιότητα, ούτε η εφαρμογή. Τα orchestra τα παίρνει η αδερφή μου και κάθε φορά που πάει να μου δώσει τα "παλιά" τους ρούχα, είναι χρέπια. Γαριασμένα, σε άθλια κατάσταση. Κράτα τα για το σπίτι μου λέει, ούτε καν της λέω. Αντίθετα, οι μάρκες που προανέφερα. μετά από μεγάλη χρήση σε πάρκα και παιδικές χαρές, είναι σαν καινούρια τα ρούχα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

δικός μου δεν έχει φορέσει ποτέ 2 χρονιές ρούχο. Ίσως επειδή δεν τα παίρνω πολύ μεγαλύτερα. Ακόμη και αν του μπαίνουν, που πάντα του μπαίνουν γιατί είναι τσιλιβιθρόνι, δεν μου αρέσει να τα βλέπω κοντά. Φαίνεται όταν το ρούχο δεν πέφτει εκεί.  που πρέπει, είτε είναι παντελόνι, είτε μπλούζα, είτε μπουφάν. Δεν μου αρέσει να μοιάζει "βαπτιστικό".

 

Αυτα που φοραει 2η χρονια δεν ειναι οτι τα ειχα παρει μεγαλυτερα τοτε. Τωρα που ειναι 27 μηνων φοραει ανετα τα 12-18, σε καποιες μαρκες και τα 12. Καποια 12-18 φαινεται πως θα της κανουν κσι του χρονου. Ειδικα μεγαλες γραμμες οπως mothercare, zara, h&m. Δεν δειχνουν μικρα δηλαδη, αυτο ειναι το περιεργο! Αντιθετως οταν τα φοραγε στο νουμερο τους, εδειχναν μεγαλα. Τα παντελονια ειδικα εκαναν ζαρες ας πουμε στο γονατο, δεν επεφταν ισια κατω, αν το τεντωνα για να μην κανει ζαρες θα ξεπερνουσε την πατουσα.

Και ο ανιψιος μου τωρα που ειναι 3μισι ειδα οτι φοραει ακομα καποια που του ειχα παρει που ηταν 18-24.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Marks & Spencer, alouette, sam 0-13, nike.  Τέλειες ποιότητες. Όλα τα παραπάνω που ανέφερες, για μένα έχουν κάκιστη ποιότητα.

Marks and spencer πήρα μια φορά και η ποιότητα μου φάνηκε πολύ χάλια  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 minutes ago, Super.mum said:

Marks and spencer πήρα μια φορά και η ποιότητα μου φάνηκε πολύ χάλια  

Αλήθεια? Εγώ ό,τι έχω πάρει ήταν σούπερ. Έχει περιορισμένη ποικιλία στα ρούχα, οπότε το προτιμώ κυρίως για εσώρουχα-κάλτσες-πυτζάμες. Καλά, τα φορμάκια-φανελάκια κτλ για τα μωρά, είναι άπαιχτα. Δεν έπαιρνα από πουθενά αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω πολύ τα H&M, έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη από την ποιότητα. Για φόρμες, Marasil και Energiers. Σε βρεφικά φορμάκια ήταν όντως φοβερά τα M&S, όπως και τα Next. Ζάρα και Orchestra ούτε για πλάκα, τα νούμερα δεν με βόλεψαν ποτέ. Μου αρέσουν πολύ και της Dpam, αλλά τα επιλέγω μόνο στις εκπτώσεις - το ίδιο και τα Alouette.

Στο μεταξύ στην Αθήνα η χειμωνιάτικη σεζόν είναι ακόμα μικρότερη, δηλαδή τις φόρμες με χνουδωτό εσωτερικό τις φοράει από Γενάρη και μετά, επειδή μέχρι τα Χριστούγεννα κρύο δεν το λες. Οπότε κάποια ρούχα φοριούνται ακόμα λιγότερο. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, little lamb είπε:

 

Αυτα που φοραει 2η χρονια δεν ειναι οτι τα ειχα παρει μεγαλυτερα τοτε. Τωρα που ειναι 27 μηνων φοραει ανετα τα 12-18, σε καποιες μαρκες και τα 12. Καποια 12-18 φαινεται πως θα της κανουν κσι του χρονου. Ειδικα μεγαλες γραμμες οπως mothercare, zara, h&m. Δεν δειχνουν μικρα δηλαδη, αυτο ειναι το περιεργο! Αντιθετως οταν τα φοραγε στο νουμερο τους, εδειχναν μεγαλα. Τα παντελονια ειδικα εκαναν ζαρες ας πουμε στο γονατο, δεν επεφταν ισια κατω, αν το τεντωνα για να μην κανει ζαρες θα ξεπερνουσε την πατουσα.

Και ο ανιψιος μου τωρα που ειναι 3μισι ειδα οτι φοραει ακομα καποια που του ειχα παρει που ηταν 18-24.

Το zara και το h&m έχει πολύ μεγάλες γραμμές. Εγώ όταν ψωνίζω από εκεί δεν κοιτάω νούμερο αλλά εκατοστά. Πχ το νούμερο 18-24 μηνών είναι 92 εκατοστά ενώ ένα νορμάλ παιδάκι που ειναι στο 50% της καμπύλης 92 εκατοστά είναι 2,5 χρόνων. Αν ψωνίζεις από εκεί καλύτερα να κοιτάς εκατοστά

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Ποιο άλλο κατάστημα συστήνεται για παιδικά ; Από zara αγοράζω και εγώ και από H&M αγόραζα αλλά τελευταία μου φαίνεται ότι το παρακάνουν λίγο με τις τιμές και δεν είναι και κάτι σπουδαίο. Παίρνω και από gap μου αρέσει πολύ η ποιότητα. Adidas και τέτοιες μάρκες. Αλλά μήπως κάποιο άλλο μόνο παιδικο κατάστημα 

 Alouette,benneton,Nike,H&M συνήθως απο αυτά ψώνιζω.Επισεις μου έχουνε φέρει δώρο δυο συνολακια καλοκαιρινά,στην ετικέτα γράφει Nex έχουνε αρκετά καλή ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Παλιά κρατούσα κομμάτια όσο περισσότερο γινόταν, δηλαδή να του κάνουν αλλά όχι να φαίνονται ξένα πάνω του. 

 

Από την στιγμή που αρχίζουν οι παιδικοί και τα σχολεία τα ρούχα για μένα πρέπει να είναι πολύ άνετα, όχι προφανώς να πέφτουν από την μέση αλλά να μην στενεύουν, να ανεβοκατεβαίνουν άνετα, να μπορεί να αλλάξει αν χρειαστεί.

Παίρνω συνηθως δύο νούμερα παραπάνω, φαίνονται καλά πάνω του ειδικά τα παντελόνια, κάποιες μπλούζες είναι λίγο πιο μακριές στα μανίκια άλλα μέσα στην χρονιά του έρχονται στα μέτρα του. 

 

Τώρα θα ήθελα να πάρω φθινοπωρινά ρούχα, μακό μπλουζάκια μακρυμάνικα και λεπτά παντελόνια. Ζακέτες, λεπτά μπουφάν και  χειμωνιάτικα έχω πολλά κομμάτια. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Αυτα που φοραει 2η χρονια δεν ειναι οτι τα ειχα παρει μεγαλυτερα τοτε. Τωρα που ειναι 27 μηνων φοραει ανετα τα 12-18, σε καποιες μαρκες και τα 12. Καποια 12-18 φαινεται πως θα της κανουν κσι του χρονου. Ειδικα μεγαλες γραμμες οπως mothercare, zara, h&m. Δεν δειχνουν μικρα δηλαδη, αυτο ειναι το περιεργο! Αντιθετως οταν τα φοραγε στο νουμερο τους, εδειχναν μεγαλα. Τα παντελονια ειδικα εκαναν ζαρες ας πουμε στο γονατο, δεν επεφταν ισια κατω, αν το τεντωνα για να μην κανει ζαρες θα ξεπερνουσε την πατουσα.

Και ο ανιψιος μου τωρα που ειναι 3μισι ειδα οτι φοραει ακομα καποια που του ειχα παρει που ηταν 18-24.

Ο γιος μου 27 μηνών  στα περισσότερα ρούχα φοράει νούμερο 3.12-18 φόραγε όταν  ήτανε ενός έτους τώρα δεν του κάνουνε με τιποτα.Εχει να κάνει βέβαια με το σωματοτυπο κάθε παιδιού,κύριος με το ύψος,συνήθως αλλάζουμε νούμερο οταν είναι κοντά τα μανίκια και τα μπατζάκια.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ακομα δεν εχουμε αγορασει πολλα ρουχα γιατι μας ειχαν φερει απειρα σε βαφτιση και γεννηση (σχεδον ολοι) και τα αλλαξαμε για μεχρι 4+ χρονων κι εχουμε και πολλα απο φιλους. Οποτε δεν ξερω τι θα αγοραζα. Αυτα που εχουμε ειναι διαφορες μαρκες και ολα σχετικα καλα μου φαινονται. Dpam, orchestra, zara μου φαινονται καλα, οπως και καποιες μαρκες που δεν εχουν δικο τους μαγαζι και τις βρισκεις σε συνοικιακα πχ evita, joyce, mayoral (πιο ακριβα τα τελευταια). Τα πιο πολλα που εχουμε ειναι αυτες οι μαρκες, συν mothercare και h&m. Το mothercare ξεχειλωνουν, τα θεωρω λιγο υπερτιμημενα. Τα h&m για τα λεφτα τους καλα ειναι, αλλα ειναι πολυ λεπτο το υφασμα, πιστευω γι'αυτο ειναι καλες τιμες. Και ο Σκλαβενιτης εχει καλα και μαλιστα ειναι το μονο μερος που βρηκα ολοσωμα φορμακια 18-24 που να κουμπωνουν μπροστα. Ειχα φαει τον κοσμο, παντου εβρισκα να κουμπωνουν πισω. Για καθημερινα, κουνιες κλπ και για φαγητο και μεσα στο σπιτι κλπ πλεον της παιρνω και απο jumbo, δεν τα λες ακριβως καλης ποιοτητας αλλα αν προκειται για πχ σορτσακι που θα κυλιεται να παιζει κατω και κανει 1,5 ευρω ή μπλουζα για να τρωει με 3 ευρω μια χαρα ειναι, σιγα μη βαλω τις 15ευρες του dpam και του mothercare.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , little lamb είπε:

Εμεις ακομα δεν εχουμε αγορασει πολλα ρουχα γιατι μας ειχαν φερει απειρα σε βαφτιση και γεννηση (σχεδον ολοι) και τα αλλαξαμε για μεχρι 4+ χρονων κι εχουμε και πολλα απο φιλους. Οποτε δεν ξερω τι θα αγοραζα. Αυτα που εχουμε ειναι διαφορες μαρκες και ολα σχετικα καλα μου φαινονται. Dpam, orchestra, zara μου φαινονται καλα, οπως και καποιες μαρκες που δεν εχουν δικο τους μαγαζι και τις βρισκεις σε συνοικιακα πχ evita, joyce, mayoral (πιο ακριβα τα τελευταια). Τα πιο πολλα που εχουμε ειναι αυτες οι μαρκες, συν mothercare και h&m. Το mothercare ξεχειλωνουν, τα θεωρω λιγο υπερτιμημενα. Τα h&m για τα λεφτα τους καλα ειναι, αλλα ειναι πολυ λεπτο το υφασμα, πιστευω γι'αυτο ειναι καλες τιμες. Και ο Σκλαβενιτης εχει καλα και μαλιστα ειναι το μονο μερος που βρηκα ολοσωμα φορμακια 18-24 που να κουμπωνουν μπροστα. Ειχα φαει τον κοσμο, παντου εβρισκα να κουμπωνουν πισω. Για καθημερινα και για φαγητο και μεσα στο σπιτι κλπ πλεον της παιρνω και απο jumbo, δεν τα λες ακριβως καλης ποιοτητας αλλα αν προκειται για πχ σορτσακι που θα κυλιεται να παιζει κατω και κανει 1,5 ευρω μια χαρα ειναι.

Τώρα που είπες για αυτά τα φορμάκια από Σκλαβενίτη και εγώ τα κατά ευχαριστήθηκα , πολύ καλή ποιότητα και βολικά 

Link to comment
Share on other sites

Τα zara τα βγαζω λιγο εκτος συζητησης γιατι τα εντασσω σε αλλη κατηγορια, δεν ειναι τοσο καθημερινα, για κουνιες, σταθμο κλπ, ειναι για καφε, επισκεψεις και τετοια

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, little lamb said:

Εμεις ακομα δεν εχουμε αγορασει πολλα ρουχα γιατι μας ειχαν φερει απειρα σε βαφτιση και γεννηση (σχεδον ολοι) και τα αλλαξαμε για μεχρι 4+ χρονων κι εχουμε και πολλα απο φιλους. Οποτε δεν ξερω τι θα αγοραζα. Αυτα που εχουμε ειναι διαφορες μαρκες και ολα σχετικα καλα μου φαινονται. Dpam, orchestra, zara μου φαινονται καλα, οπως και καποιες μαρκες που δεν εχουν δικο τους μαγαζι και τις βρισκεις σε συνοικιακα πχ evita, joyce, mayoral (πιο ακριβα τα τελευταια). Τα πιο πολλα που εχουμε ειναι αυτες οι μαρκες, συν mothercare και h&m. Το mothercare ξεχειλωνουν, τα θεωρω λιγο υπερτιμημενα. Τα h&m για τα λεφτα τους καλα ειναι, αλλα ειναι πολυ λεπτο το υφασμα, πιστευω γι'αυτο ειναι καλες τιμες. Και ο Σκλαβενιτης εχει καλα και μαλιστα ειναι το μονο μερος που βρηκα ολοσωμα φορμακια 18-24 που να κουμπωνουν μπροστα. Ειχα φαει τον κοσμο, παντου εβρισκα να κουμπωνουν πισω. Για καθημερινα, κουνιες κλπ και για φαγητο και μεσα στο σπιτι κλπ πλεον της παιρνω και απο jumbo, δεν τα λες ακριβως καλης ποιοτητας αλλα αν προκειται για πχ σορτσακι που θα κυλιεται να παιζει κατω και κανει 1,5 ευρω ή μπλουζα για να τρωει με 3 ευρω μια χαρα ειναι, σιγα μη βαλω τις 15ευρες του dpam και του mothercare.

Όντως δεν έβρισκες φορμάκια που να κουμπώνουν μπροστά?? Εγώ όσα έβρισκα, μπροστά κουμπωναν. M&S, mothercare, όλα μπροστά. Κανά δυο που μου έφεραν που κούμπωναν πίσω, πετάχτηκαν με περιεκτικές διαδικασίες. Tο ίδιο και ό,τι jumbo μου έφεραν (η πεθερούλα μου μόνο ευτυχώς).

Προσωπικά πιο εύκολα θα έβαζα το πολύ φτηνό ρούχο για να πάμε επίσκεψη, παρά για παιδική χαρά/ πάρκα/ σχολείο κτλ. Θέλω τα καθημερινά του ρούχα να είναι ανθεκτικά (η alouette η φόρμα σε βγάζει όλο το χρόνο και μένει σαν καινούρια για άλλο παιδάκι, το jumbo πολύ αμφιβάλλω), με ωραίο μαλακό ύφασμα. όχι συνθετικό, για να μην ενοχλεί το παιδί. Ο μόνος λόγος που μου καταστρέφονται κάποια ρούχα, είναι από την ζωγραφική στο σχολείο. Κατά τα άλλα δεν "μασάνε".

Η πεθερά μου μου αγοράζει froggy από τη γειτονιά της. Πάρα πολύ όμορφά, σούπερ εφαρμογή, αλλά αν ξεχαστώ και τα βάλω με τα υπόλοιπα στο πλυντήριο, μου βάφουν όλα του τα ρούχα! Της έχω πει να μην ξαναφέρει, εκτός αν είναι άσπρα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , little lamb είπε:

Τα zara τα βγαζω λιγο εκτος συζητησης γιατι τα εντασσω σε αλλη κατηγορια, δεν ειναι τοσο καθημερινα, για κουνιες, σταθμο κλπ, ειναι για καφε, επισκεψεις και τετοια

Γιατί αφού έχει φόρμες και μπλουζάκια απλά 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , little lamb είπε:

Τα zara τα βγαζω λιγο εκτος συζητησης γιατι τα εντασσω σε αλλη κατηγορια, δεν ειναι τοσο καθημερινα, για κουνιες, σταθμο κλπ, ειναι για καφε, επισκεψεις και τετοια

 

έχει και φόρμες και φούτερ και μακώ μακρυμάνικα - απλώς να σημειώσω ότι δεν μας βόλεψαν ποτέ τα παντελόνια φόρμας του, ούτε τα παντελόνια φόρμας του H&M, είναι ανθεκτικά σαν ύφασμα αλλά έχουν περίεργα λάστιχα (ή εμένα μου φαίνονται περίεργα, είναι κάπως χοντρά). 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Α! Επίσης body talk! Σταθερή αξία! Στις εκπτώσεις φυσικά ή από το factory! Δεν περισσεύουν 50άρικα για μια φούτερ ζακέτα! Έχουν λίγο μικρές φόρμες, οπότε αν είναι ανεπτυγμένο το παιδί, πάρτε 2 νούμερα πάνω.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Yovanna είπε:

Όντως δεν έβρισκες φορμάκια που να κουμπώνουν μπροστά?? Εγώ όσα έβρισκα, μπροστά κουμπωναν. M&S, mothercare, όλα μπροστά. Κανά δυο που μου έφεραν που κούμπωναν πίσω, πετάχτηκαν με περιεκτικές διαδικασίες. Tο

 

Στο 18-24 δεν εβρισκα. Πιο μικρα εβρισκα.

 

πρίν από 33 λεπτά , Yovanna είπε:

Προσωπικά πιο εύκολα θα έβαζα το πολύ φτηνό ρούχο για να πάμε επίσκεψη, παρά για παιδική χαρά/ πάρκα/ σχολείο κτλ. Θέλω τα καθημερινά του ρούχα να είναι ανθεκτικά (η alouette η φόρμα σε βγάζει όλο το χρόνο και μένει σαν καινούρια για άλλο παιδάκι, το jumbo πολύ αμφιβάλλω), με ωραίο μαλακό ύφασμα. όχι συνθετικό, για να μην ενοχλεί το παιδί.

 

Οχι συνθετικα, βαμβακερα ειναι αυτα που παιρνω απο το jumbo. Στο jumbo δεν με ενοχλει η ποιοτητα,με ενοχλει που ειναι ολοκληρη αυτοκρατορια και λεω να μην το ενισχυω, αλλα βολευει σε πολλα. Λυπαμαι να της βαλω για φαγητο ή για να κυλιεται στα χωματα κατι καλο/ακριβο/ωραιο γιατι αν λερωθει με σαλτσες δεν θα μπορει να το ξαναφορεσει εξω, οποτε στο σπιτι φοραει ο,τι να'ναι. 

Μιας που λεμε για ακριβα παντως, τα πιο ακριβα νομιζω ειναι τα lapin. Μας ειχαν φερει, πηγαμε για αλλαγη και παθαμε σοκ με τις τιμες. 70 ευρω φορεματα, και μαλιστα επισημα που τα φορανε ελαχιστα οποτε δεν βγαζουν τα λεφτα τους ακομα κι αν κανουν 25-30, φανταστειτε 70...

Link to comment
Share on other sites

εγω τα ορτσεστρα τα τιμω πολυ στον μικρο που ειναι ακριβως το σουλουπι του

μεχρι τα 4χρ κ εγω για την μεγαλη ειχα απο δωρα.οπως κ.στον μικρο εχω απο τα ξαδερφια του,κ απλα συμπληρωνω με οτι λειπει.ο μεγαλος ξαδερφος ειναι αντιστοιχα πολυ ψηλος κ παρα πολυ αδυνατος,οποτε μας καθονται τελεια

να σας πω οτι ο γιος μου περυσι φορουσε σορτσακι απο ζαρα για 9-12μ τα οποια τα φοραει φετος ο 16μ ανηψιος μου.ειναι καθαρα θεμα σωματοτυπου

επισης η μεγαλη εχει γενεθλια σεπτεμβρη οποτε συνηθως φτιαχνει γκαρνταρομπα με τα δωρα

εχουμε δοκιμασει διαφορα οπως mayoral,sam 0-13(επισης για ψιλολιγνα παιδακια ψωνιζε αποκλειστικα ο αδερφος μου),dpam,h&m,zara(κλασικα λευκα κορμακια αγαπημενα κ καλα ρουχακια για βολτες),πιο μικρα mothercare ,επισης πολυ καλα φανελακια,μινερβακια για εσωρουχα,prenatal δ ενθουσιαστηκα,τα chief μου αρεσουν πολυ για καλα,energiers παιρνουμε πολυ τελευταια,κ απο καποια τοπικα μαγαζια ειτε ελληνικες βιοτεχνιες για μπυτζαμακια,κ νομιζω ειχαμε κ φορμες joyce κ ηταν πολυ καλες.κ τα bdtk πραγματι ποιοτικως φοβερα

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...