Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικα ρουχα!


Recommended Posts

Γεια σας! Ψαχνω παιδικα ρουχα για τον μικρο. Ειναι πολυ δραστηριος και τα σκιζει διαρκως. Εχετε να μου προτεινετε κανενα μαγαζι? Μενω επαρχια και σε νησι οποτε αν ειναι ηλεκτρονικο, θα με βολεψει. Καλης ποιοτητας και ανθεκτικα να ειναι... και Ελληνικα επισης! Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 260
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πιθανόν να υπάρχουν ελληνικές εταιρίες (βασικά βιοτεχνίες) αλλά δυστυχώς οι περισσότερες αγνοούν ακόμα τις ηλεκτρονικές αγορές.

Εμείς έχουμε βολευτεί πάρα πολύ με nextdirect, είναι αγγλικό κατάστημα. Δεν έχουν μεταφορικά για αγορές άνω των 30 ευρώ και έρχονται στην πόρτα σου σε 3 εργάσιμες. Για εμένα ποιοτικά είναι καταπληκτικά, τα νούμερά τους είναι σωστά προς το μεγάλο, δεν μου έχει τρυπήσει ποτέ ρούχο τους και τα πλένω συχνά και σε μεγάλη θερμοκρασία. Και μου αρέσουν και τα σχέδια, στα αγορίστικα μάλιστα έχει και ποικιλία χρωμάτων όχι μόνο μπλε καφε και γκρι. 

Έχω ψωνίσει και από τα h&m αρκετές φορές, άλλα βγαίνουν ανθεκτικά, άλλα με το ζόρι βγάζουν την χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

vtgian ενδιαφερον κ συναμα αναγριχιαστικο το αρθρο αν και δεν κατορθωσα να το διαβασω εως το τελος γιατι πεφτει η σελιδα.

Συμφωνω γι αυτα που λες περι οικολογικης συνειδησης απολυτα αλλα τι μπορει κανεις να κανει για να προστατεψει το βρεφος κ αργοτερα το νηπιο απο την τοξικοτητα? εσεις που ειστε εμπειρες μαμαδες τι φορασατε στα μωρακια σας?εκτος απο τα μαγαζια που αναφερατε γνωριζετε κι αλλα σημεια διαθεσηςα.απο που να πιασει κανεις το θεμα.το στρωματακι που πηρατε για παραδειγμα τι επιφανεια ειχε? αλλα τη στιγμη που θα καλυφθει απο καλυμμα κ σεντονι εχει στην τελικη κάοια σημασια? κ δεν μιλαω για το εσωτερικο του στρωματος.αλλο αυτο.

1 ώρα πρίν, Deena είπε:

Κι εγώ φέτος ανακάλυψα τα nextdirect και έγινα τακτική πελάτης, ψωνίζω πλέον και για τους ενήλικες της οικογένειας.

Πολυ ωραια ρουχαλακια.αυτα απο τι ειναι κατασκευασμενα?εχουν καποια πιστοποιηση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προφανώς εννοείς το άρθρο που λινκαρα στο άλλο θέμα :)

Προσωπικά δεν είμαι και τόσο οικολογικά ευσυνείδητη ώστε να προσέχω ό,τι ρούχο αγοράζω να είναι από οργανικό βαμβάκι. Επίσης το γεγονός ότι το βαμβάκι είναι οργανικό δε νομίζω ότι αποκλείει μεθόδους επεξεργασίας που μπορεί να είναι περιβαλλοντικά επικίνδυνες. Το άρθρο λέει ότι έτσι και αλλιώς η καλλιέργεια βαμβακιού χρειάζεται πάρα πολύ νερό, πράγμα καθόλου οικολογικό.

Προσωπικά αποφεύγω τα συνθετικά υφάσματα και υλικά κυρίως λόγω ευαισθησίας. Προτιμώ να αγοράζω ανθεκτικά ρούχα, που θα κάνουν κύκλους από παιδί σε παιδί (δέχομαι ευχαρίστως φορεμένα ρούχα και χαρίζω σε φίλους όσα δεν μας κάνουν ή δεν φοράω). Τo nextdirect που ανέφερα είναι σαν πολυκατάστημα σκέψου, έχει ρούχα από διάφορα υλικά, οργανικό βαμβακι, συμβατικό βαμβάκι, συνθετικά. Προσωπικά τα βρίσκω πολύ ανθεκτικά, καλοραμμένα (ενω πχ του zarakids όχι) και η γραμμή τους και το μέγεθος σωστά και τα ίδια σε όλες τις σειρές (πράγμα που δε συμβαίνει στα h&m, έχω πάρει 2 σορτσάκια της μικρής στο ίδιο νούμερο, το ένα η μέση του ήταν στενή, το άλλο φαρδιά).

Για να καταλάβεις πόσο χύμα είμαι, το στρώμα της κόρης μου (και η κούνια) ήταν του ξαδέλφου της που είχε στο σπίτι της γιαγιάς και χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα. Δεν ξέρω τι υλικό έχει, απλά είδα ότι ήταν σκληρή η επιφάνειά του.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω το ψαχνω τοσο πολυ.αυστηρα αυτο που προσεχα ειναι τα εσωρουχακια κ φορμακια μεχρι 6μηνων να ειναι 100%βαμβακερα.αλλα κ πιο μετα τα φανελακια.τωρα πχ στην κορη μου δ με πειραζει να παρω κ κτ συνθετικο,ενα κολαν πχ.απλα θελω να ξερω τι ειναι.μην πληρωνω συνθετικο για οργανικο

Κ για το στρωμα δ θυμαμαι τι ειναι.απλα ειναι σκληρο.τα σκεπασματα βαμβακερα.οργανικο δ νομιζω

Προσπαθω οτι πλενω να ειναι με το λιγοτερο οσο ειναι δυνατο σε ποσοτητα απορρυπαντικο,κ εκτος απο πολυ λερωμενα ρουχα οχι πολυ ζεστο νερο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μαγιοπουλα για googlare cloth diapers ή πανες πολλαπλών  χρήσεων να διαβάσεις γιατι δεν πρεπει να φοραμε στα μωρα diapers?

Εγω εχω φτιαξει και μονη μου με τη ραπτομηχανη και τις εχω δοκιμάσει σε ενα κοριτσακι φιλης μου.

Μονο που πλενεις πολυ αλλα αξιζει ο κοπος!

 

http://veganmamagr.blogspot.gr/2013/01/blog-post_27.html

http://www.infokids.gr/gnoriste-ti-nea-yfasmatini-epanaplen/

http://ecoview.gr/plenomenes-oikologikes-panes/

https://ariadni144.wordpress.com/tag/υφασμάτινες-πάνες/

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Κορίτσια μου καλησπέρα! Πήρα από το Ίντερνετ από το orche stra  ρούχα για τόνε γάλα μου που είναι 2 χρόνων και κάτι. Του πήρα χειμωνιάτικα γιατί εννοείτε τα περσινά δεν του κάνουν τίποτα και σκέφτηκα από τον άλλο μήνα που θα χρειάζεται κάνα μακρύ παντελόνι , ζακέτες να έχει. Το θέμα είναι ότι βρήκα σε προσφορά και πολλά αλλα που είναι για πιο μετά , όπως μπουφάν και πουλόβερ και του πήρα το νούμερο 3. Δεν ξέρω αν έκανα σωστά. Γιατί το 3 τώρα του το δοκίμασα και του είναι ακριβώς. Και σκέφτομαι πες αυτά θα τα βάλει από Οκτώβρη και μετά (μπουφάν κ πιο χειμωνιάτικα) έκανα βλακεία έπρεπε να είχα πάρει το 4 ; Θα μεγαλώσει σε 3 μήνες και άλλο και δεν θα του κάνουν όλα αυτά και τζάμπα τόσα λεφτά ; Το θέμα είναι ότι το 4 νούμερο όταν πριν καν 2 μόνο είχα πάει από κατάστημα μου φαινόταν υπερβολικά μεγάλο για αυτόν. Δηλαδή σε 2 χρόνο να έπαιρνα ρούχα για 4 χρόνο ;  Τα παντελόνια του είναι οκ βέβαια γιατί δεν είναι πολύ ψηλός αλλά γενικά είναι γεματουλης. Πάντως με κατάστημα που μίλησα μου είπαν ότι αυτά που είναι και σε προσφορά στο σάιτ τους στο Ίντερνετ δεν τα έχουν σε όλα τα καταστήματα , τους είπα μερικούς κωδικούς και δεν είχε σε κατάστημα κοντά μας για αλλαγή . Μόνο αν πάω να διαλέξω κάτι άλλο. Η να τα στείλω πίσω με κούριερ. Και είναι διαδικασία για μένα αυτό. Δεν ξέρω τι να κάνω. Απογοητευτικά λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Super.mum είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Πήρα από το Ίντερνετ από το orche stra  ρούχα για τόνε γάλα μου που είναι 2 χρόνων και κάτι. Του πήρα χειμωνιάτικα γιατί εννοείτε τα περσινά δεν του κάνουν τίποτα και σκέφτηκα από τον άλλο μήνα που θα χρειάζεται κάνα μακρύ παντελόνι , ζακέτες να έχει. Το θέμα είναι ότι βρήκα σε προσφορά και πολλά αλλα που είναι για πιο μετά , όπως μπουφάν και πουλόβερ και του πήρα το νούμερο 3. Δεν ξέρω αν έκανα σωστά. Γιατί το 3 τώρα του το δοκίμασα και του είναι ακριβώς. Και σκέφτομαι πες αυτά θα τα βάλει από Οκτώβρη και μετά (μπουφάν κ πιο χειμωνιάτικα) έκανα βλακεία έπρεπε να είχα πάρει το 4 ; Θα μεγαλώσει σε 3 μήνες και άλλο και δεν θα του κάνουν όλα αυτά και τζάμπα τόσα λεφτά ; Το θέμα είναι ότι το 4 νούμερο όταν πριν καν 2 μόνο είχα πάει από κατάστημα μου φαινόταν υπερβολικά μεγάλο για αυτόν. Δηλαδή σε 2 χρόνο να έπαιρνα ρούχα για 4 χρόνο ;  Τα παντελόνια του είναι οκ βέβαια γιατί δεν είναι πολύ ψηλός αλλά γενικά είναι γεματουλης. Πάντως με κατάστημα που μίλησα μου είπαν ότι αυτά που είναι και σε προσφορά στο σάιτ τους στο Ίντερνετ δεν τα έχουν σε όλα τα καταστήματα , τους είπα μερικούς κωδικούς και δεν είχε σε κατάστημα κοντά μας για αλλαγή . Μόνο αν πάω να διαλέξω κάτι άλλο. Η να τα στείλω πίσω με κούριερ. Και είναι διαδικασία για μένα αυτό. Δεν ξέρω τι να κάνω. Απογοητευτικά λίγο. 

Θα σου έλεγα να ψάξεις να τα αλλάξεις με 4 δυστυχώς. Ακόμα ψηλώνει πολύ και Γενάρη θα έχει θέμα. Αυτή η μάρκα έχει γενικά μικρά και στενά πράγμα το οποίο βολεύει σε πολύ λεπτά παιδάκια στο στέρνο αλλά στο ύψος είναι άστα. Σκέψου ότι θέλουν και αέρα να κινείται άνετα. Ότι μπορείς κάνε το 4αρι

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Θα σου έλεγα να ψάξεις να τα αλλάξεις με 4 δυστυχώς. Ακόμα ψηλώνει πολύ και Γενάρη θα έχει θέμα. Αυτή η μάρκα έχει γενικά μικρά και στενά πράγμα το οποίο βολεύει σε πολύ λεπτά παιδάκια στο στέρνο αλλά στο ύψος είναι άστα. Σκέψου ότι θέλουν και αέρα να κινείται άνετα. Ότι μπορείς κάνε το 4αρι

Ουφ αστα ταλαιπωρία τώρα με αυτό πραγματικά γιατί δεν έχω που να τα αφήσω και ήθελα να γλυτωσω να τρέχω για ρούχα με 2 μωρα. Φαντασου τα σετ που έχει που είναι παντελόνι και μπλούζα μαζί είναι το παντελόνι μεγάλο και η μπλούζα στενή . Δηλαδή στο επόμενο νούμερο θα ήταν το παντελόνι πολύ τεράστιο και η μπλούζα θα ήταν καλή. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Super.mum said:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Πήρα από το Ίντερνετ από το orche stra  ρούχα για τόνε γάλα μου που είναι 2 χρόνων και κάτι. Του πήρα χειμωνιάτικα γιατί εννοείτε τα περσινά δεν του κάνουν τίποτα και σκέφτηκα από τον άλλο μήνα που θα χρειάζεται κάνα μακρύ παντελόνι , ζακέτες να έχει. Το θέμα είναι ότι βρήκα σε προσφορά και πολλά αλλα που είναι για πιο μετά , όπως μπουφάν και πουλόβερ και του πήρα το νούμερο 3. Δεν ξέρω αν έκανα σωστά. Γιατί το 3 τώρα του το δοκίμασα και του είναι ακριβώς. Και σκέφτομαι πες αυτά θα τα βάλει από Οκτώβρη και μετά (μπουφάν κ πιο χειμωνιάτικα) έκανα βλακεία έπρεπε να είχα πάρει το 4 ; Θα μεγαλώσει σε 3 μήνες και άλλο και δεν θα του κάνουν όλα αυτά και τζάμπα τόσα λεφτά ; Το θέμα είναι ότι το 4 νούμερο όταν πριν καν 2 μόνο είχα πάει από κατάστημα μου φαινόταν υπερβολικά μεγάλο για αυτόν. Δηλαδή σε 2 χρόνο να έπαιρνα ρούχα για 4 χρόνο ;  Τα παντελόνια του είναι οκ βέβαια γιατί δεν είναι πολύ ψηλός αλλά γενικά είναι γεματουλης. Πάντως με κατάστημα που μίλησα μου είπαν ότι αυτά που είναι και σε προσφορά στο σάιτ τους στο Ίντερνετ δεν τα έχουν σε όλα τα καταστήματα , τους είπα μερικούς κωδικούς και δεν είχε σε κατάστημα κοντά μας για αλλαγή . Μόνο αν πάω να διαλέξω κάτι άλλο. Η να τα στείλω πίσω με κούριερ. Και είναι διαδικασία για μένα αυτό. Δεν ξέρω τι να κάνω. Απογοητευτικά λίγο. 

Το orchestra έχει πολύ μικρές γραμμές. Απορώ που του κάνει και το 3. Εγώ δεν παίρνω γιατί δεν μου αρέσει καθόλου η ποιότητα, αλλά η αδερφή μου που έπαιρνε μέχρι πέρσι, έπαιρνε 3 νούμερα πάνω τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Το orchestra έχει πολύ μικρές γραμμές. Απορώ που του κάνει και το 3. Εγώ δεν παίρνω γιατί δεν μου αρέσει καθόλου η ποιότητα, αλλά η αδερφή μου που έπαιρνε μέχρι πέρσι, έπαιρνε 3 νούμερα πάνω τουλάχιστον.

Ντρέπομαι την στιγμή που θα μπω στο κατάστημα με 5 σακούλες ρούχα για να πω ότι θέλω αλλαγή. Λογικά η Πωλήτρια θα το πάθει το εγκεφαλικό .. :/ δεν το πιστεύω ότι την πάτησα έτσι 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Super.mum είπε:

Ντρέπομαι την στιγμή που θα μπω στο κατάστημα με 5 σακούλες ρούχα για να πω ότι θέλω αλλαγή. Λογικά η Πωλήτρια θα το πάθει το εγκεφαλικό .. :/ δεν το πιστεύω ότι την πάτησα έτσι 

 

Μήπως θα ένιωθες καλύτερα αν έλεγες ότι ήσουν "αδιάβαστη" όσον αφορά τα νούμερα και τα μεγέθη ? 

Τα orchestra όντως έχουν απίστευτα μικρές φόρμες (όπως και τα DPAM) και αν δεν το ζήσεις, δεν το καταλαβαίνεις :wink: ! 

Ας πούμε εμένα ο γιος μου που είναι τώρα 10, έχει "τελειώσει" από τις συγκεκριμένες εταιρείες. Δεν του κάνει τίποτα. Ενώ έχουν ας πούμε 14αρια, τα οποία είναι για μικρόσωμα αδύνατα 8χρονα, άντε 10χρονα..... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , annoulen είπε:

 

Μήπως θα ένιωθες καλύτερα αν έλεγες ότι ήσουν "αδιάβαστη" όσον αφορά τα νούμερα και τα μεγέθη ? 

Τα orchestra όντως έχουν απίστευτα μικρές φόρμες (όπως και τα DPAM) και αν δεν το ζήσεις, δεν το καταλαβαίνεις :wink: ! 

Ας πούμε εμένα ο γιος μου που είναι τώρα 10, έχει "τελειώσει" από τις συγκεκριμένες εταιρείες. Δεν του κάνει τίποτα. Ενώ έχουν ας πούμε 14αρια, τα οποία είναι για μικρόσωμα αδύνατα 8χρονα, άντε 10χρονα..... 

ναι πραγματικά .. μα έτσι θα πω γιατί είναι και η αλήθεια ότι τα νούμερα τους είναι μικρά. Του πήρα ένα νούμερο μεγαλύτερο για περιθώριο και είναι στο Τσακ .. αλλά στα καλοκαιρινά ήταν τελείως αλλιώς φόραγε το νούμερο του 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Super.mum said:

Ντρέπομαι την στιγμή που θα μπω στο κατάστημα με 5 σακούλες ρούχα για να πω ότι θέλω αλλαγή. Λογικά η Πωλήτρια θα το πάθει το εγκεφαλικό .. :/ δεν το πιστεύω ότι την πάτησα έτσι 

Όντως τώρα? Με 2 παιδιά και ένα στο δρόμο, αγχώνεσαι για τέτοια πράγματα? Καλησπέρα, δεν του κάνουν, είναι μικρά τα μεγέθη σας, παρέλειψε η συνάδελφος σας να με ενημερώσει για το πόσο μικρά είναι τα ρούχα σας, θα επιθυμούσα αλλαγή. Φεύγεις με τα σωστά ρούχα και τελειώνει εκεί το θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Yovanna είπε:

Όντως τώρα? Με 2 παιδιά και ένα στο δρόμο, αγχώνεσαι για τέτοια πράγματα? Καλησπέρα, δεν του κάνουν, είναι μικρά τα μεγέθη σας, παρέλειψε η συνάδελφος σας να με ενημερώσει για το πόσο μικρά είναι τα ρούχα σας, θα επιθυμούσα αλλαγή. Φεύγεις με τα σωστά ρούχα και τελειώνει εκεί το θέμα. 

Καλέ για ποιά παράλειψη ενημέρωσης της συναδέλφου μιλάμε; Από το ίντερνετ τα πήρε η κοπέλα, τι χρωστάνε οι πωλήτριες; Οκ να μη ντρεπόμαστε να αλλάξουμε τα ρούχα αλλά γιατί πρέπει να πάμε στο κατάστημα με στυλ "σου ζητάω τα ρέστα που δε με ενημέρωσες;" 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Anna3011 είπε:

Καλέ για ποιά παράλειψη ενημέρωσης της συναδέλφου μιλάμε; Από το ίντερνετ τα πήρε η κοπέλα, τι χρωστάνε οι πωλήτριες; Οκ να μη ντρεπόμαστε να αλλάξουμε τα ρούχα αλλά γιατί πρέπει να πάμε στο κατάστημα με στυλ "σου ζητάω τα ρέστα που δε με ενημέρωσες;" 

Όχι κορίτσια από το Ίντερνετ τα πήρα εγώ δεν φταίει κανένας .. εγώ φταίω έπρεπε να πάω η ίδια από κατάστημα να τα δω από κοντά. Ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι αν πάρω ένα νούμερο πιο μεγάλα θα πέσω μέσα με το νούμερο σίγουρα αλλά όχι θέλει 2 νούμερα σίγουρα πιο μεγάλο. 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Anna3011 said:

Καλέ για ποιά παράλειψη ενημέρωσης της συναδέλφου μιλάμε; Από το ίντερνετ τα πήρε η κοπέλα, τι χρωστάνε οι πωλήτριες; Οκ να μη ντρεπόμαστε να αλλάξουμε τα ρούχα αλλά γιατί πρέπει να πάμε στο κατάστημα με στυλ "σου ζητάω τα ρέστα που δε με ενημέρωσες;" 

Δεν είπα ότι φταίνε οι πωλήτριες. Και όταν λέει "να σκάσω με 3 σακούλες στο κατάστημα", υποθέτω ότι τα πήρε από το κατάστημα. Δεν της είπα να ζητήσει τα ρέστα, αλλά επειδή αγχώνεται μήπως στραβώσουν οι πωλήτριες, εάν στραβώσουν , μπορεί να πει και αυτό. Εάν τα είχε πάρει από εκεί. Προσωπικά δεν θα μου περνούσε από το μυαλό να κρατήσω 3 σακούλες ρούχα που δεν μου κάνουν για να μην στενοχωρήσω τις πωλήτριες, ούτε θα αγχωνόμουν για κάτι τέτοιο, αλλά ο καθένας κάνει ό,τι καταλαβαίνει. 

Link to comment
Share on other sites

τα ορτσεστρα εχουν μικροσκοπικη γραμμη

βολευει απιατευτα για τον γιο μου που ειναι μινιατουρα.η 7χρ κορη μου σε λιγο δ θα της κανουν

εχω σετακι αγοριστικο για 5χρ που φοραει απο περυσι την μπλουζα ο γιος μου κ το παντελονι το φοραει η κορη μου(τα αγοριστικα ειναι μακραν μεγαλυτερα)

το ιδιο σετ σε 6αρι ο ανηψιος μου μολις εκλεισε τα 6,νορμαλ αναπτυξη,μας το εδωσε

σορτακια η κορη μου φοραει το 10αρι ηδη,σε αγοριστικο το 5αρι:shock:.εννοειται κ σε μπουφαν 10+

μην ντρεπεσαι καθολου.αλλαξε τα ολα.με ο,τι τροπο ειναι πιο απλο για σενα.θα δικαιολογηθεις οτι δ ηξερες την γραμμη τους,σιγα το πραγμα

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Πήρα από το Ίντερνετ από το orche stra  ρούχα για τόνε γάλα μου που είναι 2 χρόνων και κάτι. Του πήρα χειμωνιάτικα γιατί εννοείτε τα περσινά δεν του κάνουν τίποτα και σκέφτηκα από τον άλλο μήνα που θα χρειάζεται κάνα μακρύ παντελόνι , ζακέτες να έχει. Το θέμα είναι ότι βρήκα σε προσφορά και πολλά αλλα που είναι για πιο μετά , όπως μπουφάν και πουλόβερ και του πήρα το νούμερο 3. Δεν ξέρω αν έκανα σωστά. Γιατί το 3 τώρα του το δοκίμασα και του είναι ακριβώς. Και σκέφτομαι πες αυτά θα τα βάλει από Οκτώβρη και μετά (μπουφάν κ πιο χειμωνιάτικα) έκανα βλακεία έπρεπε να είχα πάρει το 4 ; Θα μεγαλώσει σε 3 μήνες και άλλο και δεν θα του κάνουν όλα αυτά και τζάμπα τόσα λεφτά ; Το θέμα είναι ότι το 4 νούμερο όταν πριν καν 2 μόνο είχα πάει από κατάστημα μου φαινόταν υπερβολικά μεγάλο για αυτόν. Δηλαδή σε 2 χρόνο να έπαιρνα ρούχα για 4 χρόνο ;  Τα παντελόνια του είναι οκ βέβαια γιατί δεν είναι πολύ ψηλός αλλά γενικά είναι γεματουλης. Πάντως με κατάστημα που μίλησα μου είπαν ότι αυτά που είναι και σε προσφορά στο σάιτ τους στο Ίντερνετ δεν τα έχουν σε όλα τα καταστήματα , τους είπα μερικούς κωδικούς και δεν είχε σε κατάστημα κοντά μας για αλλαγή . Μόνο αν πάω να διαλέξω κάτι άλλο. Η να τα στείλω πίσω με κούριερ. Και είναι διαδικασία για μένα αυτό. Δεν ξέρω τι να κάνω. Απογοητευτικά λίγο. 

Δεν ψωνίζω από το συγκεκριμένο αλλά μας είχανε φέρει στα γεννεθλια  καποια δωρα  από εκεί πήγα να τα αλλάξω και τα πήρα δυο νούμερα πιο μεγάλα ,Ο γιος μου είναι δυο και κάτι και φοράει νούμερο 3 από εκεί πήραμε νούμερο 5.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Δεν είπα ότι φταίνε οι πωλήτριες. Και όταν λέει "να σκάσω με 3 σακούλες στο κατάστημα", υποθέτω ότι τα πήρε από το κατάστημα. Δεν της είπα να ζητήσει τα ρέστα, αλλά επειδή αγχώνεται μήπως στραβώσουν οι πωλήτριες, εάν στραβώσουν , μπορεί να πει και αυτό. Εάν τα είχε πάρει από εκεί. Προσωπικά δεν θα μου περνούσε από το μυαλό να κρατήσω 3 σακούλες ρούχα που δεν μου κάνουν για να μην στενοχωρήσω τις πωλήτριες, ούτε θα αγχωνόμουν για κάτι τέτοιο, αλλά ο καθένας κάνει ό,τι καταλαβαίνει. 

Όχι δεν είπα αυτό δεν θα τις κρατήσω τις σακουλες με τα ρούχα φυσικά , απλά θα νιώσω κάπως άβολα που θα πρέπει η πωλήτρια που θα είναι εκεί να τα σκανάρει όλα αυτά και να πρέπει να βρει τα νούμερα που θέλω. Εκτός και αν τα δώσω και μου πει ποσο και πάω να διαλέξω αλλα. Αλλά γιατί να το κάνω κ αυτό εφόσον μου άρεσαν τα συγκεκριμένα. Θα το έκανα μόνο κ μόνο για να μην την ταλαιπωρήσω   

1 ώρα πρίν, Mamaloulou είπε:

Δεν ψωνίζω από το συγκεκριμένο αλλά μας είχανε φέρει στα γεννεθλια  καποια δωρα  από εκεί πήγα να τα αλλάξω και τα πήρα δυο νούμερα πιο μεγάλα ,Ο γιος μου είναι δυο και κάτι και φοράει νούμερο 3 από εκεί πήραμε νούμερο 5.

Είδες φαντάσου πω πω 

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις κι αλλα δυο μικροτερα αγορακια, κρατα τα για εκεινους, μην αγχωνεσαι! Δεν θα πανε χαμενα. Ή πηγαινε τα ως δωρα σε καποιο αλλο παιδακι αν εχει γενεθλια ας πουμε. 

Το orchestra εχει οντως μικρη γραμμη, βασικα οχι ακριβως μικρη. Μακροστενη θα ελεγα. Τα υψη ειναι οκ, τα φαρδη ειναι στενα. Αλλα οχι και 2-3 νουμερα πανω. Μπορει και να του κανουν, σε αυτη την ηλικια πλεον δεν μεγαλωνουν τοσο γρηγορα, τους κανουν για 2 χρονιες τα ρουχα, καποια και τρεις (ισως οχι τρεις του orchestra). Η δικια μου ειναι καπου στη μεσαια και την απο πανω καμπυλη και δεν εχω διαπιστωσει να χρειαζεται τοσο μεγαλυτερα ρουχα,ουτε καν στο orchestra. Εγω βεβαια επειδη δυσκολα αποχωριζομαι πραγματα της τα φοραω μεχρι πραγματικα να μην κουμπωνουν ή να μη χωραει να περασει το κεφαλι, να φανταστεις φετος (2 και κατι) φορεσε για λιγο κατι μπλουζακια απο το πρωτο της καλοκαιρι, νουμερο 3-6 μηνων! Απο το mothercare που ειναι το αλλο ακρο, τεραστιες γραμμες. Και ξεχειλωνουν κιολας (πολυ κακο για την τιμη τους) οποτε γινονται ακομα μεγαλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , little lamb είπε:

Αφου εχεις κι αλλα δυο μικροτερα αγορακια, κρατα τα για εκεινους, μην αγχωνεσαι! Δεν θα πανε χαμενα. Ή πηγαινε τα ως δωρα σε καποιο αλλο παιδακι αν εχει γενεθλια ας πουμε. 

Το orchestra εχει οντως μικρη γραμμη, βασικα οχι ακριβως μικρη. Μακροστενη θα ελεγα. Τα υψη ειναι οκ, τα φαρδη ειναι στενα. Αλλα οχι και 2-3 νουμερα πανω. Μπορει και να του κανουν, σε αυτη την ηλικια πλεον δεν μεγαλωνουν τοσο γρηγορα, τους κανουν για 2 χρονιες τα ρουχα, καποια και τρεις (ισως οχι τρεις του orchestra). Η δικια μου ειναι καπου στη μεσαια και την απο πανω καμπυλη και δεν εχω διαπιστωσει να χρειαζεται τοσο μεγαλυτερα ρουχα,ουτε καν στο orchestra. Εγω βεβαια επειδη δυσκολα αποχωριζομαι πραγματα της τα φοραω μεχρι πραγματικα να μην κουμπωνουν ή να μη χωραει να περασει το κεφαλι, να φανταστεις φετος (2 και κατι) φορεσε για λιγο κατι μπλουζακια απο το πρωτο της καλοκαιρι, νουμερο 3-6 μηνων! Απο το mothercare που ειναι το αλλο ακρο, τεραστιες γραμμες. Και ξεχειλωνουν κιολας (πολυ κακο για την τιμη τους) οποτε γινονται ακομα μεγαλυτερα.

Μήπως η δικιά σου είναι μικροσκοπικουλα ; Εμένα ο δικός μου είναι θηρίο :p  (ένα αγόρι έχω μικρότερο , αυτό που είναι στην κοιλιά δεν ξέρουμε ακόμα τι είναι λέω μήπως Είναι κοριτσάκι χαχα :p )πλάκα κάνω ότι και να είναι δεν με πειράζει καθόλου ! Θα αλλάξω αυτά που του είναι στο Τσακ και μικρά και θα αφήσω 4 , 5 που του κάνουν και έχουν λίγο περιθώριο. Και μπορεί να φορέσει και από τέλος του αλλου μήνα (όπως φόρμες και ελαφριά μπλουζάκια) όλα τα υπόλοιπα θα τα αλλάξω για σιγουριά .. 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι μικροσκοπική, είναι αναμεσα στη μεσαια και την απο πανω καμπυλη! Απλα για να πω οτι δεν της κανει ενα ρουχο θα πρεπει οντως να μην κουμπωνει ή να μπαινοβγαινει με δυσκολια, αλλιως τα λυπαμαι,μου αρεσουν και θελω να τα φορεσει κι αλλο, οσο παει! Και στα δικα μου ετσι κανω. Οποτε τα "πολυ μικρες γραμμες", "πρεπει 2-3 νουμερα πανω" ακομα και το απλο "δεν του κανει" ειναι λιγο υποκειμενικα σαν εννοιες. Μπορει να του κανουν του παιδιου σου. Το οτι του ειναι τωρα ακριβως δεν σημαινει οτι δεν θα βγαλουν τη χρονια, γιατι δεν μεγαλωνουν πολυ γρηγορα σε αυτη την ηλικια.

Μπουφαν orchestra 12-18 μηνων το φορεσε μεχρι τα 2 την ανοιξη και μπορει να της κανει και φετος.

Επισης της πηρα απο το orchestra κατι κολαν για το καλοκαιρι που ηταν νουμερο 2 ενω μολις ειχε κλεισει τα 2, χωρις δικαιωμα αλλαγης, με ρισκο να μην της κανουν ως τον Σεπτεμβρη-Οκτωβρη, επειδη εκαναν μονο 1 ευρω, και οταν της τα δοκιμασα εμπαιναν πολυ δυσκολα και λεω αδικα τα πηρα. Τα τραβηξα ομως πολυ προς ολες τις κατευθυνσεις και ειναι μια χαρα. Μονο την ωρα που της τα βαζω δυσκολευομαι λιγο στην πανα αλλα μετα φορεμενο δεν ειναι στενο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...