Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΑΣΩ


emanuela

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι πως δεν είχα προλάβει να πάρω τιμοκατάλογο και να ενημερωθώ! Γέννησα βλέπεις την πρωτη μέρα του μήνα μου!!!!

 

Οπότε λες να μου έκανα έκπτωση;;;;

 

Πρέπει να τους στείλω και λουλούδια!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 319
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η αλήθεια είναι πως δεν είχα προλάβει να πάρω τιμοκατάλογο και να ενημερωθώ! Γέννησα βλέπεις την πρωτη μέρα του μήνα μου!!!!

 

Οπότε λες να μου έκανα έκπτωση;;;;

 

Πρέπει να τους στείλω και λουλούδια!!!!

 

 

Ναι μην το ξεχάσεις αυτό με τα λουλούδια!!!

Χαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και την επισκληρίδιο που δεν ανέφερα, βάλε και τουε ορούς τις ώρες που προσπαθούσα να γεννήσω φυσιολογικά!!!!

 

Επειδή συνήλθα αμέσως και δεν είχα κάποιο πρόβλημα ούτε εγώ ούτε η μπέμπα ο ιατρός μου έδωσε εντολή να φύγω!!!

 

Συγνώμη που στα πρήζω αλλά δεν έχω καταλάβει...

Δηλ. μέσα στα 2800 περιλαμβάνεται και η επισκληρίδιος?

 

Στον τιμοκατάλογο μου αναφέρουν πως πάει εξτρά 400-700 ευρώ η επισκληρίδιος.

 

Αν έκανες όλα αυτά και πλήρωσες μόνο 2800 τότε σου κάνανε έκπτωση !!!!!

 

Τόσο πόλύ χρεώνεται η επισκληρίδιος τώρα?? :shock:

 

Εγώ γέννησα τον Ιούνιο του 2006, πήγα σε τρίκλινο γιατι δεν έιχε εξάκλινο κενό που έιχα δηλώσει (η διαφορά ήταν 70 Ευρώ σύνολο για όλες τις μερες) και πλήρωσα για 5 μέρες (ειχε η μικρή λίγο ικτερο και κάτσαμε 1 μέρα επιπλέον) 2100 για φυσιολογικό τοκέτο με επισκληρίδιο...

 

Η επισκληρίδιος θυμάμαι στο τιμολόγιο που πήραμε χρεωνόταν 160 Ευρώ...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

@nea mamaka

ότι μας κλέβουν είναι αλήθεια αλλά έλα που αισθανόμαστε ανασφαλείς να κάνουμε το μεγάλο βήμα όπως το να πούμε: γιατρέ μου με συγχωρείς αλλά εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο μαιευτήριο. Ειδικά αν είναι η πρώτη μας εγκυμοσύνη. Βέβαια τώρα που θα πάρω το κολάι στην επόμενη γέννα μάλλον θα επιλέξω να το κάνω αυτό το βήμα. (Μετά το ξεπαράδιασμα που θα έχω φάει από την πρώτη γέννα δε νομίζω να μπορώ να κάνω κι αλλιώς!)

 

@Christie

πωπω! από 160 ευρώ να πάει στα "ξεκινάει από 400 και φτάνει μέχρι 700" μέσα σε ενάμιση χρόνο!!!

Μιλάμε για 150% αύξηση..... και ανάλογα τη δόση μάλλον φτάνει μέχρι 340% η αύξηση.

 

Τραγικά τα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω που είχα πάρει τηλέφωνο μου είπαν 1800 για φυσιολογικό χωρίς επισκλ. ρε 6κλινο και 2200 με την επισκληρίδιο αλλά σίγουρα υπάρχουν και κρυφές χρεώσεις όπως η συλλογή βλαστοκυττάρων κτλ.

 

Απο μένα δεν παίρνουν μια καλύτερα να παω σε δημόσιο σε μονόκλινο και να ειμαι και κυρία.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια που βρήκατε τιμοκατάλογο του ΙΑΣΩ πρέπει να πάω εκεί να πάρω; μένω Χαλκίδα δύσκολο να κατέβω.

και όπως λέει η RMARY αν έχεις μαζί σου τα απαραίτητα όπως σερβιέτες, ντεπόν, χαρτομάντιλα, νερό κτλ και δεν πάρεις από μέσα στα χρεώνουν; Και τι συμπεριλαμβάνει το πακέτο του 6κλινου; Εμένα μου είπε η μαιευτήρας για 2500+1500 τα δικά της, 4000 ευρώ, τώρα μαθαίνω ότι χρεώνεσαι παραπάνω σερβιέτες κτλ. Δηλαδή πόσα πρέπει να υπολογίζουμε ;;

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα με καισαρικη και επισκληριδιο και πηγε 3560 σε τετρακλινο, δε μπορεσα να καταλαβω γιατι τοσα πολλα, αλλα μπηκα εκτακτα και δεν ειχα καμια διαθεση να ασχοληθω μαζι τους αν και τωρα που το σκεφτομαι πολυ κακως.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πήρα τηλέφωνο στο ΙΑΣΩ και μου έστειλαν τον τιμοκατάλογο με email μέσα σε μία ώρα.

 

 

Ερώτηση. Επειδή έχω ήδη εναν τιμοκατάλογο, με τι ημερομηνία είναι αυτός που σας έχουν στείλει?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα τηλέφωνο στο ΙΑΣΩ και μου έστειλαν τον τιμοκατάλογο με email μέσα σε μία ώρα.

 

 

Ερώτηση. Επειδή έχω ήδη εναν τιμοκατάλογο, με τι ημερομηνία είναι αυτός που σας έχουν στείλει?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα τηλέφωνο στο ΙΑΣΩ και μου έστειλαν τον τιμοκατάλογο με email μέσα σε μία ώρα.

 

 

Ερώτηση. Επειδή έχω ήδη εναν τιμοκατάλογο, με τι ημερομηνία είναι αυτός που σας έχουν στείλει?

 

Αυτός που μου έστειλαν σήμερα λέει ότι ισχύει από 11/12/2007

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εσεις που γεννησατε στο ιασω θελω να ρωτησω σε υποχρεωνουν να χρησιμοποιεις τις δικες τους σερβιετες κτλη μπορεις να εφοδιαστεις με δικα σου;

 

όποιες θες χρησιμοποιείς....

αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ τις δικές τους, τις βάλεις δεν τις βάλεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μαμάδες Καλημέρα,

 

Όπως πολλές, έτσι κι εγώ θα πάρω τη βαλιτσούλα μου σε 2 εβδομάδες και θα πάω να γεννήσω το μικρό Κωνσταντίνο στο ΙΑΣΩ.

Το μαγαζί ΙΑΣΩ το έχω πάρει με πολύ, πολύ στραβό μάτι. Δεν μου αρέσει καθόλου! Ας μήν είχα τυφλή εμπιστοσύνη στο γιατρό μου και δεν θα πατούσα πόδι ποτέ μου εκεί μέσα!!

Τη συμβουλή σας χρειάζομαι, όπως γράφω και στο Θέμα, όσον αφορά για τις διάφορες χρεώσεις που δεν θα έπρεπε να είναι στο λογαριασμό, και όμως είναι....

Θα βοηθούσε να έχω ένα μπούσουλα με τις ΔΙΚΕΣ σας εμπειρίες. Χωρίς παρεξήγηση, να είναι δικές σας, και όχι τρίτων γιατί από τέτοια τελικά δεν βγάζει κανείς άκρη...

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Ένα θα σου πω,στο τέλος και πριν πληρώσετε θα ζητήσετε αναλυτικό λογαριασμό.

Δεν μπορείς να ξέρεις πόσες γάζες και σύριγγες χρησιμοποιήσανε,αλλά μπορείς να δεις αν σου χρεώσανε κάτι που μπαίνει στο πακέτο και εσύ τελικά δεν χρειάστηκες πχ σερβιέτες ή εσώρουχα μιας χρήσης επειδή είχες δικά σου.

Δεν έχω γεννήσει ακόμα,αλλά δουλεύω σε ιδιωτική κλινική.(όχι στο ΙΑΣΩ)

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι.

Με το καλό το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι σου εύχομαι με το καλό και να πάνε όλα καλά με το μωράκι σου. Κι εγώ στο Ιασώ θα γεννήσω κι έχω αντίστοιχες ανησυχίες μ'εσένα. Αυτό που με έχει ενοχλήσει πριν καν διερευνήσω τα υπόλοιπα, είναι η χρέωση για τη συλλογή βλαστοκυττάρων που δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι σου εύχομαι με το καλό και να πάνε όλα καλά με το μωράκι σου. Κι εγώ στο Ιασώ θα γεννήσω κι έχω αντίστοιχες ανησυχίες μ'εσένα. Αυτό που με έχει ενοχλήσει πριν καν διερευνήσω τα υπόλοιπα, είναι η χρέωση για τη συλλογή βλαστοκυττάρων που δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.

 

 

ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΣΕ ΡΩΤΑΝΕ. ΟΠΟΤΕ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΡΕΩΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΣΤΟΝ ΙΑΤΡΟ ΣΟΥ!!!

 

ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ! ΤΟ ΙΑΣΩ ΕΙΝΑΙ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΟΧΙ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ!!!!!

ΕΚΕΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ 2,5 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΔΑ ΑΠΤΗΝ ΚΑΛΗ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγω γέννησα πριν 20 μήνες στο Ιασω και θα ξαναμπώ σε μία εβδομάδα για το δευτερο παιδάκι μου.

Αρχικά πηρα αυτή τη φορά τις δικες μου σερβιέτες.

 

Δεν ειχα πολύ αιμα αλλα μου τελείωσαν οι δικές τους και αναγκάστηκα να τους ζητήσω.

Πήρα μαζί μου παυσίπονα. ντεπόν, πονστάν... σίγουρα θα χρειαστεί να μου κάνουν κάποιες παυσίπονες ενέσεις αλλά για εναν πονοκέφαλο δε χρειάζεται να τους πληρώσω κιόλας.

 

Πήρα μαζί μου δικά μου εσώρουχα ώστε να μη χρειαστώ να ζητήσω δικά τους επιπλέον.

 

Κατα τ' άλλα δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Το μόνο επιπλέον θα κάνω αυτή τη φορά είναι ότι θα διαλέξω 4κλινο δωμάτιο. Την προηγούμενη φορά με το εξάκλινο υπέφερα λίγο. Πολύ κόσμος και μικρός χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο ΜΗΤΕΡΑ και δεν ξέρω κατά πόσο θα σας βοηθήσω κορίτσια. Πάντως φαντάζομαι η τακτική ίδια θα είναι και στα 2 μαιευτήρια. Μου χρεώσαν ένα σωρό πράγματα που δε μπορούσα φυσικά να ελέγξω πχ: 2 σωληνάκια αναρρόφησης μεγέθους 4mm, 7 αποστειρωμένα σεντόνια, 3 φιάλες φυσιολογικού ορού, 40 σερβιέττες, 4 ντεπόν, 12 αμοξίλ... Πού να θυμάμαι πόσες φιάλεςορό μου έβαλαν? Πώς να ξέρω αν στο μωρό χρησιμοποίησαν και τα 2 σωληνάκια αναρρόφησης? Πάντως μου χρέωσαν και 2 παναντόλ που δεν πήρα-διότι έχω αλλεργία!. Για 0,15 το ένα δεν είπαμε τίποτε και μακάρι να ήταν μόνο αυτές οι έξτρα χρεώσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Για τα βλαστοκύτταρα λέει χρεώνουν 200 ευρώ. Έμαθα ότι δεν είναι και τόσο νόμιμη αυτή η χρέωση μιάς και το κουτί τους το πας, και ο γιατρός σου είναι αυτός που τα παίρνει. το μαιευτήριο σε αυτή την περίπτωση δεν εμπλέκεται πουθενά, εξού και παράνομη η χρέωση.

Όσον αφορά σερβιέτες κλπ. εγώ που θα κάνω καισαρική, τί να τις κάνω τις σερβιέτες?

Αφήστε που στο τηλέφωνο έχουν ύφος 1.000 καρδιναλίων!! λές και θα τους δώσω 4.000 χωρίς να ξέρω τι και πώς!!!!

 

 

ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΣΕ ΡΩΤΑΝΕ. ΟΠΟΤΕ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΡΕΩΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΣΤΟΝ ΙΑΤΡΟ ΣΟΥ!!!

 

ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ! ΤΟ ΙΑΣΩ ΕΙΝΑΙ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΟΧΙ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ!!!!!

ΕΚΕΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ 2,5 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΔΑ ΑΠΤΗΝ ΚΑΛΗ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...