Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξετάσεις μετά την αποβολή


Mariacy

Recommended Posts

Καλημέρα!Η  επιθυμία  για  2ο  υπάρχει,αλλά,παράλληλα  υπάρχει  κ  ο  φόβος.Αν  υπήρχε  κάποιο  φάρμακο  που  να  εμποδίζει  τις  παλίνδρομες  θα  ξεκίναγα  προσπάθειες.'Η  αν  κάποιος  μου  έλεγε  με  σιγουριά  θα  φτάσεις  μέχρι  γέννα  κ  όλα  καλά  θα  πάνε  πάλι θα  ξεκίναγα.Να  ρωτήσω  κάτι  μήπως  να  έπαιρνα  salospir  κ να  κάνω  κ  innohep?Μήπως  πρέπει  κ  τα  2?Κ  αν  τελικά  αποφασίσω  για  παιδί  να  τα  ξεκίναγα  πριν  μείνω  ?Με  το  που  θα  ξεκίναγα  τις  προσπάθειες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 10/10/2017 at 10:43 ΠΜ, spiros dimitra είπε:

Καλημέρα!Η  επιθυμία  για  2ο  υπάρχει,αλλά,παράλληλα  υπάρχει  κ  ο  φόβος.Αν  υπήρχε  κάποιο  φάρμακο  που  να  εμποδίζει  τις  παλίνδρομες  θα  ξεκίναγα  προσπάθειες.'Η  αν  κάποιος  μου  έλεγε  με  σιγουριά  θα  φτάσεις  μέχρι  γέννα  κ  όλα  καλά  θα  πάνε  πάλι θα  ξεκίναγα.Να  ρωτήσω  κάτι  μήπως  να  έπαιρνα  salospir  κ να  κάνω  κ  innohep?Μήπως  πρέπει  κ  τα  2?Κ  αν  τελικά  αποφασίσω  για  παιδί  να  τα  ξεκίναγα  πριν  μείνω  ?Με  το  που  θα  ξεκίναγα  τις  προσπάθειες?

 

Δυστυχώς εγγυήσεις σε μια κύηση δε μπορούν να υπάρξουν. Και οι παλίνδρομες κυήσεις δεν είναι κάτι σπάνιο- 1 στις 20 γυναίκες αντιμετωπίζει ως 2 παλίνδρομες κυήσεις, κάτι που έχω αντιμετωπίσει και προσωπικά μετά από επιτυχημένη κύηση, άρα γνωρίζω απόλυτα τα συναισθήματά σας.

Σχετικά με την αντιπηκτική αγωγή, δε μπορώ να πω με σιγουριά. Με το ΣΕΛ και το δεδομένο μαιευτικό ιστορικό υπάρχει οπωσδήποτε πιθανότητα αντιφωσφολιπιδικού συνδρόμου. Καλό θα ήταν να σας δει από κοντά κάποιος αιματολόγος και για αυτό το λόγο συνεπώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα  γιατρέ!Μετά  την  2η  παλίνδρομη  είχα  πει  με  τον  άντρα  μου πως  αν  κάνουμε  3η  προσπάθεια  καλύτερα  να  μπει  ο  Δεκέμβρης  για  να  περάσει  ένα  χρονικό  διάστημα.Γιατί  σκεφτήκαμε  μήπως   φταίει  που  οι  2  παλίνδρομες  ήταν  κοντά  κοντά.Μήπως  ήταν  λάθος  που  βιαστήκαμε.Δεν  μπορώ  να  σκεφτώ  ακόμη  πότε  να  δω  αιματολόγο.Αν    πάρουμε  απόφαση  μπορούμε  να  έρθουμε  σε  σας?Καλό  ΣΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
On 8/8/2017 at 5:07 ΜΜ, Mariacy είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας,

 

Το περασμένο μήνα, και ενώ είχα μια καταπληκτική εγκυμοσύνη χωρίς κανένα πρόβλημα, έχασα το 20 βδομάδων κοριτσάκι μου.

Στην αρχή είδα πολύ λίγο αίμα και ο γιατρός μου όταν με εξέτασε παρατήρησε συσπάσεις. Στη συνέχεια άνοιξε ο τράχηλος (μέσα σε μια μέρα πήγε από 3 στο 0.55) έγινε ραφή αλλά στη συνέχεια παρατηρήσαμε ότι έφευγε υγρό από το σάκο. 

 

Χοριοαμνιονίτιδα! Στις εξετάσεις από τις πρώτες μέρες φάνηκαν ψηλά λευκά αιμοσφαίρια και CRP ενώ σε υγρό που κάναμε καλλιέργεια από τον κόλπο πριν την ραφή, δεν έδειξε κάτι.

 

Η ερώτησή μου είναι τί εξετάσεις μπορεί να γίνουν ώστε να αποφευχθεί μια παρόμοια κατάσταση στο μέλλον;  

Από τη δική σας εμπειρία αν σας έχει τύχει τί προσέξατε στην επόμενη εγκυμοσύνη;

Ο γιατρός μου εκτός από εξετάσεις μου λέει να γίνει και ραφή κανονικά στο τρίτο μήνα, ωστόσο δε συντείνει να μείνω ξαπλωμένη στο κρεβάτι.

Υπάρχουν ωστόσο γιατροί που το συστήνουν. Σε σας  έχει τύχη να κάνετε περίδεση τραχήλου; Μείνατε ξαπλωμένες για όλο το διάστημα της εγκυμοσύνης;

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας.

Μαρία

 

 

 

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΗΜΟΥΝ ΜΕ ΤΡΑΧΗΛΟ 2.5 ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΓΙΑ ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΚΟΡΘΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΣΠΑΣΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΝΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ.ΑΝ Μ ΕΒΑΖΑΝ ΠΕΣΟ ΜΠΟΡΕΙ Κ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΥΣΕ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΧΑΛΙΑ......ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΕΛΕΙ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΗΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...