Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

το θελω πολυ τ μωρο (ο συντροφος δεν το θέλει)


mariloumama

Recommended Posts

18 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Αν και ξεφεύγουμε λίγο απο το θέμα, παιδιά που οι γονείς τους μετάνιωσαν που το έκαναν, είτε προγραμματισμένα ειτε απρογραμμάτιστα, υπάρχουν πολλά. Από περιπτώσεις που οι γονείς θα μετανιώνουν σιωπηλά, παιδιά που θα ακούνε συχνά πυκνά "μου κατέστρεψες τη ζωή", παιδιά παραμελλημένα ή και πολύ χειρότερα. Οχι απλά δεν ισχύει το "δεν μετανιώνεις για ένα παιδί" αλλά ισχύει πολύ συχνά.

Οσο για το κρίμα του να μεγαλώνει ένα παιδί χωρίς πατέρα, αυτό εξαρτάται από τον πατέρα. Αν θέλει ένας γονιός να είναι παρών στη ζωή του παιδιου, θα κινησει γη και ουρανό για να είναι. Αν προτιμά να κρύβεται για να γλυτώσει τη διατροφή, και να τον σύρεις μπροστά στο παιδί, τι θα κερδίσει το παιδί από αυτή τη σχέση;

 

ΑΡΓΚ υπάρχουν γονείς και γονείς… τα ξέρω αυτά τα "μακάρι να μην είχα παιδιά", "μακάρι να μην σε έκανα", τα έχω ζήσει, για αυτό είπα «λένε ότι» γιατί και εγώ δεν είμαι σίγουρη. Γενικά έχω φρικάρει με αυτά που περνάνε αρκετά παιδάκια και θεωρώ ότι αν κάποιος κάνει παιδιά πρέπει να είναι κατασταλαγμένος και να έχει φτιάξει τις προϋποθέσεις. Δεν μιλάμε για πολυτέλειες, τα βασικά. Πάντως θεωρώ ότι δεν πρέπει να ξεκινάς με μείον τον πατέρα και δευτερευόντως χωρίς γιαγιάδες – παππούδες για υποστήριξη.  Για αυτό επιμένω να μιλήσει στους δικούς της και να ζητήσει συμπαράσταση και γι΄ αυτό θεωρώ ότι, αν τελικά αποφασίσει να προχωρήσει την εγκυμοσύνη, πρέπει να κάνει ότι μπορεί να κρατήσει τον μπαμπά του παιδιού στη ζωή τους.

Τέλος πάντων δεν ξέρω τι θα αποφασίσει η κοπέλα, νομίζω ότι όλες μας την προειδοποιήσαμε ότι δεν είναι καθόλου εύκολα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου πω κι εγω την οπτικη μου, μηπως και βοηθησω λιγο (ή σε μπερδεψω περισσοτερο).

Πριν κανω παιδι, απο τα 18 μου κιολας ενιωθα πως αν δε βρω εναν καλο συντροφο, απλα θα κανω ενα παιδι και θα το μεγαλωσω μονη μου! Ετυχε μετα τα 30 κ βρηκα τον τωρινο μου συντροφο, τελειος δεν ειναι, ας μην επεκταθω, απλα διαισθανομουν οτι θα ειναι καλος πατερας.

Οταν ομως εμεινα εγκυος και πολυ περισσοτερο αφοτου γεννησα τον μπεμπη, διαπιστωσα ποσο σημαντικο ειναι να υπαρχει ενας καλος πατερας. Με στηριξε παρα πολυ και ψυχολογικα και πρακτικα, τοσο σωστα που δεν μπορουσε να το κανει η οικογενεια μου, που με βοηθησαν ολοι εννοειται. Ανεπτυξε τη δικη του μοναδικη σχεση με το παιδι μας (προς το παρον τουλαχιστον) κι αυτο μου δινει απιστευτη χαρα κ στο μωρο μας το ιδιο. Και σκεφτομαι πια, ποσο σημαντικο ειναι για ενα παιδι να εισπραττει αυτη την αγαπη, αγαπη αστειρευτη, απο τον μπαμπα και τη μαμα, αυτο αξιζουν ολα τα παιδια...

Δεν ειχα ποτε ατυχημα ή ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη, προσεχα πολυ, αλλα ημουν αποφασισμενη πως αν μου τυχαινε, θα το κρατουσα. Τωρα πια, απλα νιωθω ευγνωμοσυνη που δεν ετυχε κατι γιατι κι ως χαρακτηρας τετοιος που ειμαι, δε θα το αντεχα συναισθηματικα το παιδι μου να μην απολαμβανει την αγαπη κ την επαφη με τον μπαμπα του. Στα παιδια εγγραφονται αυτα πολυ βαθια κ νιωθουν τρομερη απορριψη (ακομη κ σε εναν τελειο χωρισμο συμβαινει αυτο).

Βεβαια, απο την αλλη, ακομη κ μπαμπας να υπαρχει, λες πχ χτυπα ξυλο παθαινει κατι ή γινεται κατι αλλο, δεν ξερεις πως τα φερνει η ζωη, ή ειναι ανωμαλος ή μαλ..κας κ καλυτερα να μην υπηρχε. Δεν ξερω.

Απλα, τα γραφω ολα αυτα για να σου επιστησω την προσοχη, ειναι κατι πολυ ωραιο το να εχεις παιδι αλλα ειναι κ πολυ δυσκολο κ επωδυνο, γιατι θελεις για το παιδι σου τις ιδανικοτερες συνθηκες (κ δε μιλαω για τα λεφτα, αλλα κι αυτα παιζουν καθοριστικο ρολο). Την αποφαση που θα παρεις, πρεπει να τη στηριξεις με ολο σου το ειναι.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα συγγνωμη που δεν σας απαντουσα τοσες μερες...απλα ειμαι σε πολυ ασχημη ψυχολογικη κατασταση τα χαπια που επινε κατα το διαστημα που δεν μου ερχοταν περιοδος ενω ημουν εγκυος κ δεν το ηξερα μ ειπε ο γιατρος μου οτι κατα 70 με 75% θα επηρεασουν το εμβρυο και οτι ειναι καλυτερο να κανω διακοπη κυησης...Εχω στεναχωρηθει πολυ ακουσα την καρδουλα του χτυπαγε τοσο γρηγορα...δεν μπορω δεν ξερω μαλλον τωωρα ολα ειναι μονοδρομος...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , mariloumama είπε:

Κοριτσια καλησπερα συγγνωμη που δεν σας απαντουσα τοσες μερες...απλα ειμαι σε πολυ ασχημη ψυχολογικη κατασταση τα χαπια που επινε κατα το διαστημα που δεν μου ερχοταν περιοδος ενω ημουν εγκυος κ δεν το ηξερα μ ειπε ο γιατρος μου οτι κατα 70 με 75% θα επηρεασουν το εμβρυο και οτι ειναι καλυτερο να κανω διακοπη κυησης...Εχω στεναχωρηθει πολυ ακουσα την καρδουλα του χτυπαγε τοσο γρηγορα...δεν μπορω δεν ξερω μαλλον τωωρα ολα ειναι μονοδρομος...

Εμενα ξερεισ τι μου κανει εντυπωση?? Που η γυναικολογοσ σου σου δωσε χαπια για να προκληθει η περιοδοσ σου χωρισ καν να σου χει κανει τεστ εγκυμοσυνησ..πολυ με ενοχλει...

Link to comment
Share on other sites

Λογικα το απεκλεισε ν ημουν εγκυος εφοσον ειχε ν μ ρθει 4 5 μηνες η περιοδος και μπορει ν υπεθεσε οτι θ το εβλεπε...αλλα κ που ρωτηησα τον γιατρο στο ελενα μου ειπε οτι θ ηταν πολυ αρχικο το σταδιο της εγκυμοσυνης και οτι δεν θ φαινοταν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/8/2017 at 7:49 ΠΜ, ΧρύσαΜ είπε:

Κάνε ένα τηλέφωνο στο σύλλογο αγκαλιά. Μην ντραπείς. Εφόσον το θες μην το ρίξεις, θα το έχεις βάρος μια ζωή! Από το σύλλογο θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν :-):-):-)

Συμφωνώ!

Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2017 at 4:51 ΜΜ, mariloumama είπε:

Κοριτσια καλησπερα συγγνωμη που δεν σας απαντουσα τοσες μερες...απλα ειμαι σε πολυ ασχημη ψυχολογικη κατασταση τα χαπια που επινε κατα το διαστημα που δεν μου ερχοταν περιοδος ενω ημουν εγκυος κ δεν το ηξερα μ ειπε ο γιατρος μου οτι κατα 70 με 75% θα επηρεασουν το εμβρυο και οτι ειναι καλυτερο να κανω διακοπη κυησης...Εχω στεναχωρηθει πολυ ακουσα την καρδουλα του χτυπαγε τοσο γρηγορα...δεν μπορω δεν ξερω μαλλον τωωρα ολα ειναι μονοδρομος...

Μήπως να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Λρς ν παρω και 3η γνωμη γτ μ το ειπε και η γυναικολογος και ο γιατρος στο ελενα...και οσο γ τον συλλογο πηρα τηλ και μου λενε απο σεπτεμβρη ν παρω ν κλεισω ενα ραντεβου και αναλογα με την κατασταση μου με την φορολογικη μου δηλωση και την κατασταση τον γονιων μου(εντελως άσχετο αυτο μ τους γονεις μου...γτ ειπα οτι δεν εχω κ τις ιδιαιτερες καλες σχεσεις)τοτε θ δουνε αν και πως μπορουν να βοηθησουν...

Link to comment
Share on other sites

Αν ημουν εγώ, θα ξεκίναγα από το τι ήταν αυτά τα φάρμακα και τι συνέπειες μπορεί να έχουν. Αν ας πούμε μιλάμε για την κλασική θεραπεία προγεστερόνης τύπου primolut και την πιθανότητα υποσπαδία σε αγόρι, δε θα διέκοπτα εγώ γι αυτό, όπως και δε διακόπτει καμία γυναίκα που εν γνώσει της παίρνει προγεστερόνη για να προλάβει μία πιθανή αποβολή. Φυσικά και είναι δική σου απόφαση, αλλά πρέπει να έχεις καταλάβει για τι ακριβώς κίνδυνο σου λένε, το οποίο δεν αναφέρεις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Μου ειχε δωσει dumphaston και naproxen...το δεύτερο ειναι λεει αυτο που ειναι επικίνδυνο...δεν μου ειπε τι ακριβως γινεται και αν μπορω να κανω κατι για να το σώσω...μονο για αμβλωση μ μιλησαν και οι δυο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, summer99 είπε:

Εμένα γιατί μου φαίνεται λίγο μπερδεμένη η περίπτωσή σου;

Φαντασου εμενα ποσο μπερδεμενη μ φαίνεται που στο Αλεξάνδρας δεν μ ειπαν τπτ ενω ο γυναικολογος και ο γιατρός στο Έλενα βρίσκουν το προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι τα πράγματα δεν έγιναν ακριβώς έτσι, ή ότι πιθανώς έχετε κάποιο θέμα συνεννόησης με το γιατρό. Οπως κι αν έχει, δικό σου το σώμα, δικό σου το έμβρυο, βάλε τα σε μια τάξη στο μυαλό σου,και κάνε όπως καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει κλειδωθεί, θα υπάρξει ( εάν αυτό είναι εφικτό) σχετική ανακοίνωση. Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση. 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...