Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιλογή νοσοκομείου ( Ιασω.Αλεξάνδρα.Έλενα


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια !! Τι κάνετε ?? Όλα καλά ? 

Λοιποοον αισιως έφτασα στην 35 η 'βδομάδα κυησης!! Πλησιάζουν οι μέρες.  Και ανυπομονώ όλο και περισσότερο για τη μεγάλη μέρα τοκετού. Έχω παρακαλουθησει τα μάθηματα ανωδυνου τοκετού(8 'βδομαδες) μαζί με τον συντρόφου μου ( ο οποίος θα βρίσκεται μέσα στην αίθουσα την ημέρα εκείνη ) και έχω επιλέξει το ΈΛΕΝΑ καθώς έχω ακούσει καλά λόγια γενικά. Τώρα τελευταία μια κοπέλα μου είπε για την άσχημη εμπειρία που είχε εκεί.  Και ομολογώ πως έχω τρομοκρατηθει ( ειναι η πρωτη μου φορά και ειμαι σχετικά μικρη ηλικιακα *23*)  έχω αρχίσει να σκέφτομαι και το Ιασω ή το Αλεξάνδρα . Πήγα στο δημόσιο επειδή υποτίθεται πως "προτιμούν" τον φ.τ από την κ.τ ( αν όλα πάνε καλά φυσικά και δεν βρίσκεται σε κίνδυνο η ζωή της γυναίκας ή του μωρού ) 

Αυτό που θέλω ουσιαστικά είναι: 

1.Φ.Τ 

2.η παρουσία συζηγου στην αίθουσα 

4.rooming in .

Αν έχετε εμπειρίες(ειτε ευχάριστες είτε δυσάρεστες  καθώς επίσης και ποιο θα επιλέγατε την επόμενη φορά και γιατί )  από τα παραπάνω νοσοκομεία και μπορείτε να τις μοιραστείτε θα σας ήμουν ευγνώμων !!!!! 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παρουσία συζύγου στην αίθουσα στο Δημόσιο συνήθως δεν υπάρχει. Πιθανώς να γίνεται στο Ελενα υπό προϋποθέσεις αλλά δεν είμαι σίγουρη, απλά το έχω ακούσει, όταν γέννησα εγώ προ ετών δεν ήταν δυνατό.

Φυσιολογικό τοκετό προτιμούν τα δημόσια, δε θα σου κάνουν άσκοπη καισαρική.

Rooming in έχει το Ελενα, παλιότερα το Ιασώ δεν είχε, τώρα δεν ξέρω.

Τι σου είπαν και σε τρόμαξαν; Εχω γεννήσει 3 παιδιά στο Ελενα και είχα πολύ καλή εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Φυσιολογικό τοκετό προτιμούν τα δημόσια, δε θα σου κάνουν άσκοπη καισαρική.

Μια χαρα γινονται καισαρικες και στα δημοσια. Σιγουρα στα ιδιωτικα παιζουν περισσοτερα συμφεροντα, αλλα ειναι στον γιατρο. Εξαλλου τα ποσοστα καισαρικης το 2016 στον ιδιωτικο τομεα ηταν 59% και στο δημοσιο 55,5%. Δεν υπαρχει τρελη διαφορα, ειναι καθαρα που θα πεσεις.

@Violetaand Μπορεις να ρωτησεις εκει που εκανες τα μαθηματα αν γνωριζουν για τους γιατρους (ποιοι ειναι περισσοτερο του ΦΤ), αν ειναι καλοπροαιρετοι και γνωριζουν θα σου πουν. Εγω θα πηγαινα και στο νοσοκομειο μια βολτα να μιλησω και με καμια μαια, να γνωρισω τους ειδικευομενους και να μιλησω με τους γιατρος (με συζητηση μπορεις να καταλαβεις προς τα που κλινουν).

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Μια χαρα γινονται καισαρικες και στα δημοσια. Σιγουρα στα ιδιωτικα παιζουν περισσοτερα συμφεροντα, αλλα ειναι στον γιατρο. Εξαλλου τα ποσοστα καισαρικης το 2016 στον ιδιωτικο τομεα ηταν 59% και στο δημοσιο 55%. Δεν υπαρχει τρελη διαφορα, ειναι καθαρα που θα πεσεις.

@Violetaand Μπορεις να ρωτησεις εκει που εκανες τα μαθηματα αν γνωριζουν για τους γιατρους (ποιοι ειναι περισσοτερο του ΦΤ), αν ειναι καλοπροαιρετοι και γνωριζουν θα σου πουν. Εγω θα πηγαινα και στο νοσοκομειο μια βολτα να μιλησω και με καμια μαια.

Πολύ μεγάλα ποσοστά !! Με μικρή διαφορά ! Δεν ξέρω κατά πόσο οι μαιες θα μου πουν την αλήθεια 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα...εγώ γέννησα στο Ιασω το 2015 με φ.τ.,ο σύζυγος ήταν μαζί μου καθ'όλη τη διάρκεια του τοκετού και το μωρό το είχα συνέχεια δίπλα μου στο δωμάτιο μέχρι να πάρω εξιτήριο (είχα επιλέξει rooming in)...το έπαιρναν οι μαιες μόνο για μπανακι και να το αλλάξουν και αν κάποια κοπέλα δεν ήθελε να θηλάσει αλλά να δώσει συμπλήρωμα έπρεπε να υπογράψει ειδικό έντυπο αν δεν κάνω λάθος...είχαμε κάνει δωρεάν μαθήματα ανωδυνου τοκετού στο Έλενα και αν γεννούσα εκεί ο συζυγός θα μπορούσε να ήταν παρών στον  τοκετό επειδή ακριβώς παρακολουθησε τα μαθήματα...του έδωσαν δηλαδή κάτι σαν πιστοποίηση...διαφορετικά δεν δίνεται αυτή η δυνατότητα στον σύζυγό...για το Αλεξάνδρα που γέννησε μια γνωστή μου νομίζω ότι δεν επιτρέπεται ο σύζυγος να είναι μέσα,το λέω όμως με επιφύλαξη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου! Εγω γεννησα πριν απο 8 μηνες στο Αλεξανδρα αλλα εκανα τα μαθηματα στο Ελενα, οπου αρκει να παρακολουθησει ο συζυγος ενα ή δυο μαθηματα και του δινουν πιστοποιηση για να μπει μαζι σου στον τοκετο. Στο Αλεξανδρα ο γιατρος μου ειχε πει οτι θα τον αφηνε αν γεννουσα βραδυ και δεν υπηρχε πολυς κοσμος αλλα γενικα δεν εχω ακουσει κανεναν να εχει μπει. Για την καισαρικη θεωρω οτι πιο πολυ εξαρταται απο το γιατρο παρα απο το δημοσιο ή ιδιωτικο γι αυτο συζητησε το καλυτερα με το γιατρο σου. Στα δημοσια νοσομομεια παντως απο οτι εχω καταλαβει απο προσωπικη εμπειρια και απο πολλες γνωστες μου, σπανια κανουν επισκληριδιο σε φ.τ., την καθυστερουν και στο τελος σου λενε οτι δεν προλαβαινεις, αν εχεις αποφασισει οτι θελεις να κανεις εχε το νου σου. Εγω θα επελεγα το Ελενα με κλειστα ματια αλλα ο γιατρος μου ειναι στο Αλεξανδρα και δεν τον αλλαζω. Στα δημοσια κανουν rooming in ειτε θες ειτε οχι! Στο Ιασω και γενικα στα ιδιωτικα δεν εχω ακουσει ποτε καμια να ειχε το μωρο μαζι της εκτος απο την κοπελα που το ανεφερε παραπανω. Επισης, αν θελεις να θηλασεις τα δημοσια νοσοκομεια υποστηριζουν πολυ το θηλασμο και οι μαιες ειναι πολυ βοηθητικες συν οτι εχεις ολη την ωρα μαζι σου το μωρο οποτε ξερεις τι σου γινεται. Τελος, εγω στο Αλεξανδρα επρεπε να αγορασω μεχρι και σαπουνι για τα χερια (και ημουν σε μονοκλινο φαντασου) γιατι δεν παρεχουν τπτ, στο Ελενα νομιζω ειναι λιγο καλυτερη η κατασταση, στα ιδιωτικα σου παρεχουν τα παντα. Ομως δεν εχω καταλαβει, δε σε παρακολουθει καποιος γιατρος; Με ποιο νοσοκομειο συνεργαζεται; Θα τον αλλαξεις αν επιλεξεις να πας αλλου;

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια δεν έχω καταλάβει κάτι. Αν δεν πάω στο νοσοκομείο που είναι ο γιατρός μου (μητέρα) και πάω σε δημόσιο πρέπει να επιλέξω γιατρό απ' εκεί; δηλαδή αν με πιάσουν οι πόνοι και πάω π.χ. στο έλενα δε θα με ξεγεννήσει κανείς; εγώ δε θέλω να πάω να ψάξω κάποιο γιατρό τώρα σε άλλο νοσοκομείο γιατί είναι ταλαιπωρία για εμένα τώρα η μετακίνηση. Δε γίνεται απλά να πάω στο μαυετήριο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Ρε κορίτσια δεν έχω καταλάβει κάτι. Αν δεν πάω στο νοσοκομείο που είναι ο γιατρός μου (μητέρα) και πάω σε δημόσιο πρέπει να επιλέξω γιατρό απ' εκεί; δηλαδή αν με πιάσουν οι πόνοι και πάω π.χ. στο έλενα δε θα με ξεγεννήσει κανείς; εγώ δε θέλω να πάω να ψάξω κάποιο γιατρό τώρα σε άλλο νοσοκομείο γιατί είναι ταλαιπωρία για εμένα τώρα η μετακίνηση. Δε γίνεται απλά να πάω στο μαυετήριο;

Στο οποιοδήποτε νοσοκομείο θα σε ξεγεννήσει ο εφημερεύων ασφαλώς. Απλά λογικά όταν λέμε "επιλέγω" ένα δημόσιο νοσοκομείο, εννοούμε ότι πάμε εκεί για την παρακολούθηση της εγκυμοσύνης, να έχουν το φάκελό μας, το ιστορικό μας, να έχουμε γνωρίσει μία ομάδα γιατρών κλπ κλπ. Φυσικά και μπορείς να εμφανιστείς μία μέρα στο εφημερεύον νοσοκομείο, αλλά αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις καν επιλογή νοσοκομείου. Αν έχεις π.χ. φάκελο στο Έλενα, όταν ερθει η ώρα να γεννήσεις πας στο Ελενα. Αν δε σε έχουν ξαναδεί ποτέ, απλά πας σε όποιο εφημερεύει εκείνη την ώρα, δεν τίθεται θέμα επιλογής νοσοκομείου.

Link to comment
Share on other sites

On 30/7/2017 at 9:24 ΜΜ, Lenia16 είπε:

Καλησπερα και με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου! Εγω γεννησα πριν απο 8 μηνες στο Αλεξανδρα αλλα εκανα τα μαθηματα στο Ελενα, οπου αρκει να παρακολουθησει ο συζυγος ενα ή δυο μαθηματα και του δινουν πιστοποιηση για να μπει μαζι σου στον τοκετο. Στο Αλεξανδρα ο γιατρος μου ειχε πει οτι θα τον αφηνε αν γεννουσα βραδυ και δεν υπηρχε πολυς κοσμος αλλα γενικα δεν εχω ακουσει κανεναν να εχει μπει. Για την καισαρικη θεωρω οτι πιο πολυ εξαρταται απο το γιατρο παρα απο το δημοσιο ή ιδιωτικο γι αυτο συζητησε το καλυτερα με το γιατρο σου. Στα δημοσια νοσομομεια παντως απο οτι εχω καταλαβει απο προσωπικη εμπειρια και απο πολλες γνωστες μου, σπανια κανουν επισκληριδιο σε φ.τ., την καθυστερουν και στο τελος σου λενε οτι δεν προλαβαινεις, αν εχεις αποφασισει οτι θελεις να κανεις εχε το νου σου. Εγω θα επελεγα το Ελενα με κλειστα ματια αλλα ο γιατρος μου ειναι στο Αλεξανδρα και δεν τον αλλαζω. Στα δημοσια κανουν rooming in ειτε θες ειτε οχι! Στο Ιασω και γενικα στα ιδιωτικα δεν εχω ακουσει ποτε καμια να ειχε το μωρο μαζι της εκτος απο την κοπελα που το ανεφερε παραπανω. Επισης, αν θελεις να θηλασεις τα δημοσια νοσοκομεια υποστηριζουν πολυ το θηλασμο και οι μαιες ειναι πολυ βοηθητικες συν οτι εχεις ολη την ωρα μαζι σου το μωρο οποτε ξερεις τι σου γινεται. Τελος, εγω στο Αλεξανδρα επρεπε να αγορασω μεχρι και σαπουνι για τα χερια (και ημουν σε μονοκλινο φαντασου) γιατι δεν παρεχουν τπτ, στο Ελενα νομιζω ειναι λιγο καλυτερη η κατασταση, στα ιδιωτικα σου παρεχουν τα παντα. Ομως δεν εχω καταλαβει, δε σε παρακολουθει καποιος γιατρος; Με ποιο νοσοκομειο συνεργαζεται; Θα τον αλλαξεις αν επιλεξεις να πας αλλου;

Σε ευχαριστώ πολύ !! Ο γιατρός μου είναι στον ιδιωτικό τομέα.  Και μέχρι πρότινος έλεγα ότι θα πάω σε κάποιο ιδιωτικό όμως επειδή ακούω διάφορα για τ ιδιωτικά δεν πολύ θέλω!  Και έτσι αποφάσισα να πάω στο ελενα. Παρακολουθησαμε τα μαθηματα ανωδυνου τοκετού μαζί με τον σύντροφό μου και έχει πάρει μια πιστοποίηση ώστε να είναι μαζί μου εκείνη την ημέρα . Απλά τώρα το μόνο π με απασχολεί ειναι το νοσοκομείο.  Έχουν μείνει μόλις μερικές βδομάδες . Και ακόμα δεν έχω αποφασίσει. 

On 30/7/2017 at 4:57 ΜΜ, katrin* είπε:

Καλησπέρα...εγώ γέννησα στο Ιασω το 2015 με φ.τ.,ο σύζυγος ήταν μαζί μου καθ'όλη τη διάρκεια του τοκετού και το μωρό το είχα συνέχεια δίπλα μου στο δωμάτιο μέχρι να πάρω εξιτήριο (είχα επιλέξει rooming in)...το έπαιρναν οι μαιες μόνο για μπανακι και να το αλλάξουν και αν κάποια κοπέλα δεν ήθελε να θηλάσει αλλά να δώσει συμπλήρωμα έπρεπε να υπογράψει ειδικό έντυπο αν δεν κάνω λάθος...είχαμε κάνει δωρεάν μαθήματα ανωδυνου τοκετού στο Έλενα και αν γεννούσα εκεί ο συζυγός θα μπορούσε να ήταν παρών στον  τοκετό επειδή ακριβώς παρακολουθησε τα μαθήματα...του έδωσαν δηλαδή κάτι σαν πιστοποίηση...διαφορετικά δεν δίνεται αυτή η δυνατότητα στον σύζυγό...για το Αλεξάνδρα που γέννησε μια γνωστή μου νομίζω ότι δεν επιτρέπεται ο σύζυγος να είναι μέσα,το λέω όμως με επιφύλαξη...

Σε παρακολουθουσε κάποιος συγκεκριμένο γιατρος ??

Link to comment
Share on other sites

Στην 35η βδομαδα, ρεαλιστικα μιλώντας, δεν έχεις επιλογή νοσοκομείου και γιατρού, εκτός αν πας "παράνομα" (επιλογή γιατρού και φακελάκι κοινως, και πάλι αμφίβολο λόγω των ημερών και της προχωρημένης εγκυμοσύνης ότι θα σε δεχτεί κανείς μιας και θα έχει χάσει όλη την παρακολούθηση, εκτός αν σε "γδάρει"). Για να σε παρακολουθήσει γιατρός σε απογευματινο ιατρείο και να δεσμευτεί ότι θα έχεις την ομάδα του στη γέννα, αμφίβολλο το βρίσκω, δεδομένου ότι δεν προλαβαινετε πια να "χτίσετε" κάποια σχέση, να σε γνωρίσουν κλπ, ουσιαστικά ξένοι θα είναι, όπως και όποιος τύχει να είναι στην εφημερεία. Θα μπορούσες ανά πάσα στιγμή να γεννήσεις, και απλά θα πας στο εφημερεύον. Αν έχεις κατασταλλάξει σε συγκεκριμένο νοσοκομείο, π.χ. το Ελενα, πήγαινε ΑΜΕΣΑ να ανοίξεις καρτέλα γιατί δεν μπορείς να εμφανιστείς σε νοσοκομείο της αρεσκείας σου να γεννήσεις αν δε σε έχουν ξαναδεί ποτέ, πας σε όποιο τύχει να εφημερεύει.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Στην 35η βδομαδα, ρεαλιστικα μιλώντας, δεν έχεις επιλογή νοσοκομείου και γιατρού, εκτός αν πας "παράνομα" (επιλογή γιατρού και φακελάκι κοινως, και πάλι αμφίβολο λόγω των ημερών και της προχωρημένης εγκυμοσύνης ότι θα σε δεχτεί κανείς μιας και θα έχει χάσει όλη την παρακολούθηση, εκτός αν σε "γδάρει"). Για να σε παρακολουθήσει γιατρός σε απογευματινο ιατρείο και να δεσμευτεί ότι θα έχεις την ομάδα του στη γέννα, αμφίβολλο το βρίσκω, δεδομένου ότι δεν προλαβαινετε πια να "χτίσετε" κάποια σχέση, να σε γνωρίσουν κλπ, ουσιαστικά ξένοι θα είναι, όπως και όποιος τύχει να είναι στην εφημερεία. Θα μπορούσες ανά πάσα στιγμή να γεννήσεις, και απλά θα πας στο εφημερεύον. Αν έχεις κατασταλλάξει σε συγκεκριμένο νοσοκομείο, π.χ. το Ελενα, πήγαινε ΑΜΕΣΑ να ανοίξεις καρτέλα γιατί δεν μπορείς να εμφανιστείς σε νοσοκομείο της αρεσκείας σου να γεννήσεις αν δε σε έχουν ξαναδεί ποτέ, πας σε όποιο τύχει να εφημερεύει.

Το ξέρω πολύ καλά αυτό ότι αν δεν με έχουν ξαναδεί πάω στο εφημερευων . Ο γιατρος μου είναι στο Ρεα. Και μου έχει πει ότι μάλλον θα παμε για φ.τ αν όλα πάνε καλά μέχρι το τέλος ! Επειδή όμως ακούω διάφορα για τα ιδιωτικά και για τον θηλασμό . Ότι δεν βοηθανε ιδιαίτερα .Πραγματικά  έχω μπερδευτεί πολύ !! Τον γιατρό μου τον εμπιστεύομαι αλλά οι μαιες δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι πρόθυμες να βοηθήσουν .. Για τ Έλενα είχα ακούσει ότι βοηθανε.. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειμαι Αθηνα, αλλα απο αυτα που εχω διαβασει στο φορουμ ανα καιρους, μου εχει μεινει καλη εντυπωση για το Ελενα (ειδικα για την υποστηριξη των μαιων στον θηλασμο). Επισης, ειναι ενα απ'τα πιστοποιημενα νοσοκομεια "Φιλικα προς τα βρεφη", που σημαινει οτι προωθουν και υποστηριζουν τον μητρικο θηλασμο.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , Violetaand είπε:

Το ξέρω πολύ καλά αυτό ότι αν δεν με έχουν ξαναδεί πάω στο εφημερευων . Ο γιατρος μου είναι στο Ρεα. Και μου έχει πει ότι μάλλον θα παμε για φ.τ αν όλα πάνε καλά μέχρι το τέλος ! Επειδή όμως ακούω διάφορα για τα ιδιωτικά και για τον θηλασμό . Ότι δεν βοηθανε ιδιαίτερα .Πραγματικά  έχω μπερδευτεί πολύ !! Τον γιατρό μου τον εμπιστεύομαι αλλά οι μαιες δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι πρόθυμες να βοηθήσουν .. Για τ Έλενα είχα ακούσει ότι βοηθανε.. 

 

Νομίζω ότι γενικά πρέπει να βάλεις στο μυαλό σου τα πράγματα σε μία σειρά και να θέσεις προτεραιότητες, όπως ταιράζουν σε εσένα. Τι θα λάμβανα εγώ υπόψη μου (τυχαία σειρά, τα αξιολογείς όπως ταιριάζουν σε εσένα):

- Ικανότητα του νοσοκομείου να χειριστεί επιπλοκές, στη μαμά ή το μωρό. Για εμένα εδώ ασυζητητί κερδίζει ένα μεγάλο δημόσιο νοσοκομείο, χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορείς να βρεις μία εξάισια ομάδα σε ένα ιδιωτικό ή έναν ανίκανο/άπειρο γιατρό σε ένα μεγάλο δημόσιο. 

- Κόστος. Εδώ προφανως κερδίζει το δημόσιο

- Σχέση με γιατρό/μαία. Για κάποιες μαμάδες είναι πολύ σημαντικό, άλλες δεν έχουν θέμα να γεννήσουν με έναν άγνωστο. Αν μετρά, ασυζητητί μένεις με τον γιατρό που σου είναι οικείος.

- Πώς θα γεννήσεις, τι δυνατότητες επιλογής έχεις. Εδώ το ψάχνεις με τον γιατρό και το νοσοκομείο. Μπορεί ένας γιατρός με μεγάλη πείρα τελικά να κάνει μόνο καισαρικες ή πρόκληση τοκετού την ώρα που τον βολεύει για παράδειγμα. Η κάποιος να πάει να σε "εκβιάσει"

 για να πάρει χρήματα (συμβαίνουν και αυτά παντού, δημόσιο και ιδιωτικό). Επίσης πρέπει να δεις τι δυαντότητες υπάρχουν για επισκληρήδιο ή ανώδυνο τοκετό, ανάλογα με το νοσοκομείο και την ομάδα των γιατρών.

- Ποιος θα είναι μαζί σου, αν σε ενδιαφέρει. Γενικα τα δημόσια δεν επιτρέπουν συγγενείς στη γέννα, έχω ακούσει ότι υπό συνθήκες το επιτρέπουν στο Ελενα, αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία. Επίσης δεν το επιτρέπουν όλα τα ιδιωτικά, ή όλοι οι γιατροί.

- Αν υπάρχει rooming-in . Στο Ελενα υπάρχει αυστηρά rooming-in πρέπει να έχει σοβαρό θέμα υγείας το μωρό για να μην στο φέρουν.

- Υποστήριξη στο θηλασμό. Το Ελενα γενικά "πιέζει" για θηλασμό, αλλά δε σημαίνει ότι αν αρχίσεις π.χ. να ουρλιάζεις και να κλαις ή κατηγορηματικά να αρνείσαι να θηλάσεις θα επιμείνουν. Θεωρητικά όλα τα μαιευτήρια υποχρεούνται να προωθούν το θηλασμό, πρακτικά πολλά ιδιωτικά δεν το κάνουν. Βέβαια είναι και θέμα θέλησης και ενημέρωσης της μαμάς, μπορείς πάντα να έχεις συνεννοηθεί με φιλική προς το θηλασμό μαία/παιδίαρο, να έχεις βρει σύμβουλο θηλασμού κλπ, ανάλογα και τις οικονομικές σου δυνατότητες.

- Ξενοδοχειακή υποδομή. Παραδόξως, με τα χρήματα με τα οποία είχα στο Ελενα μονόκλινο πρόσφατα ανακαινισμένο (λίγες εκατοντάδες ευρώ για αρκετές μερες παραμονής), δεν έπαιρνα ούτε κρεβάτι σε τετράκλινο σε ιδιωτικό. Αλλα σε άλλα θέματα, π.χ. αίθουσα προετοιμασίας πριν τον τοκετό, η κατάσταση ήταν η γνωστή κατάσταση εφημερίας μεγάλου δημόσιου νοσοκομείου και  αντιμετώπιση αυστηρά διεκπεραιωτική (αυτή τη νοσοκομειακή ρόμπα θα βάλεις, θα σε ξυρίσουμε κλπ, χωρίς επιλογές, αν και δεν ξέρω αν σε όλα τα ιδιωτικά υπάρχουν όλες οι επιλογές). Αν πας στη χειρότερη δυνατή θέση , το εντελώς "τζάμπα" του Δημόσιου, η κατάσταση δεν είναι καλή, αλλά φαντάζομαι ότι για να συζητάς το Ρεα, έχεις τη δυνατότητα και για μία αναβάθμιση θέσης στο Δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Νομίζω ότι γενικά πρέπει να βάλεις στο μυαλό σου τα πράγματα σε μία σειρά και να θέσεις προτεραιότητες, όπως ταιράζουν σε εσένα. Τι θα λάμβανα εγώ υπόψη μου (τυχαία σειρά, τα αξιολογείς όπως ταιριάζουν σε εσένα):

- Ικανότητα του νοσοκομείου να χειριστεί επιπλοκές, στη μαμά ή το μωρό. Για εμένα εδώ ασυζητητί κερδίζει ένα μεγάλο δημόσιο νοσοκομείο, χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορείς να βρεις μία εξάισια ομάδα σε ένα ιδιωτικό ή έναν ανίκανο/άπειρο γιατρό σε ένα μεγάλο δημόσιο. 

- Κόστος. Εδώ προφανως κερδίζει το δημόσιο

- Σχέση με γιατρό/μαία. Για κάποιες μαμάδες είναι πολύ σημαντικό, άλλες δεν έχουν θέμα να γεννήσουν με έναν άγνωστο. Αν μετρά, ασυζητητί μένεις με τον γιατρό που σου είναι οικείος.

- Πώς θα γεννήσεις, τι δυνατότητες επιλογής έχεις. Εδώ το ψάχνεις με τον γιατρό και το νοσοκομείο. Μπορεί ένας γιατρός με μεγάλη πείρα τελικά να κάνει μόνο καισαρικες ή πρόκληση τοκετού την ώρα που τον βολεύει για παράδειγμα. Η κάποιος να πάει να σε "εκβιάσει"

 για να πάρει χρήματα (συμβαίνουν και αυτά παντού, δημόσιο και ιδιωτικό). Επίσης πρέπει να δεις τι δυαντότητες υπάρχουν για επισκληρήδιο ή ανώδυνο τοκετό, ανάλογα με το νοσοκομείο και την ομάδα των γιατρών.

- Ποιος θα είναι μαζί σου, αν σε ενδιαφέρει. Γενικα τα δημόσια δεν επιτρέπουν συγγενείς στη γέννα, έχω ακούσει ότι υπό συνθήκες το επιτρέπουν στο Ελενα, αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία. Επίσης δεν το επιτρέπουν όλα τα ιδιωτικά, ή όλοι οι γιατροί.

- Αν υπάρχει rooming-in . Στο Ελενα υπάρχει αυστηρά rooming-in πρέπει να έχει σοβαρό θέμα υγείας το μωρό για να μην στο φέρουν.

- Υποστήριξη στο θηλασμό. Το Ελενα γενικά "πιέζει" για θηλασμό, αλλά δε σημαίνει ότι αν αρχίσεις π.χ. να ουρλιάζεις και να κλαις ή κατηγορηματικά να αρνείσαι να θηλάσεις θα επιμείνουν. Θεωρητικά όλα τα μαιευτήρια υποχρεούνται να προωθούν το θηλασμό, πρακτικά πολλά ιδιωτικά δεν το κάνουν. Βέβαια είναι και θέμα θέλησης και ενημέρωσης της μαμάς, μπορείς πάντα να έχεις συνεννοηθεί με φιλική προς το θηλασμό μαία/παιδίαρο, να έχεις βρει σύμβουλο θηλασμού κλπ, ανάλογα και τις οικονομικές σου δυνατότητες.

- Ξενοδοχειακή υποδομή. Παραδόξως, με τα χρήματα με τα οποία είχα στο Ελενα μονόκλινο πρόσφατα ανακαινισμένο (λίγες εκατοντάδες ευρώ για αρκετές μερες παραμονής), δεν έπαιρνα ούτε κρεβάτι σε τετράκλινο σε ιδιωτικό. Αλλα σε άλλα θέματα, π.χ. αίθουσα προετοιμασίας πριν τον τοκετό, η κατάσταση ήταν η γνωστή κατάσταση εφημερίας μεγάλου δημόσιου νοσοκομείου και  αντιμετώπιση αυστηρά διεκπεραιωτική (αυτή τη νοσοκομειακή ρόμπα θα βάλεις, θα σε ξυρίσουμε κλπ, χωρίς επιλογές, αν και δεν ξέρω αν σε όλα τα ιδιωτικά υπάρχουν όλες οι επιλογές). Αν πας στη χειρότερη δυνατή θέση , το εντελώς "τζάμπα" του Δημόσιου, η κατάσταση δεν είναι καλή, αλλά φαντάζομαι ότι για να συζητάς το Ρεα, έχεις τη δυνατότητα και για μία αναβάθμιση θέσης στο Δημόσιο.

Όπως έχω αναφέρει και πιο πάνω τα κριτήρια π έχω  για να επιλέξω ένα νοσοκομείο είναι: 

1. Φ.τ 

2. Βοηθεια στον Θηλασμό 

3. Παρουσία συζηγου στην αίθουσα τοκετού 

4. Μονόκλινο με υπηρεσία rooming in. 

Απλά αυτό που φοβόμουν πιο πολύ είναι μην με πάνε για καισαρικη άσκοπα . Σήμερα μετά την εξεταση ο γιατρος μου με καθησυχασε εξηγώντας μου κάποια πράγματα . Με έκανε να τον εμπιστευτώ ακόμα πιο πολυ και να νιώσω περισσότερο ασφαλής.  

Όσο για την αίθουσα προετοιμασίας η αποτρίχωση για παραδειγμα θα μπορούσε να γίνει στο σπίτι ή πρέπει οπωσδήποτε να γίνει στο νοσοκομείο? Και τελικά μάλλον θα πάω στο ρεα εφοσον είναι και ο γιατρος μου εκεί... 

Απλά για τον θηλασμό είχα διαβάσει κάποια αρνητικά σχόλια ότι δεν βοηθούν αλλά μάλλον αυτό έχει αλλάξει.  Το συζήτησα  σημερα και με τον γιατρό μου και μου είπε ότι θα με βοηθησουν σίγουρα οι μαιες και να μην αγχώνομαι ...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Violetaand είπε:

Όπως έχω αναφέρει και πιο πάνω τα κριτήρια π έχω  για να επιλέξω ένα νοσοκομείο είναι: 

1. Φ.τ 

2. Βοηθεια στον Θηλασμό 

3. Παρουσία συζηγου στην αίθουσα τοκετού 

4. Μονόκλινο με υπηρεσία rooming in. 

Απλά αυτό που φοβόμουν πιο πολύ είναι μην με πάνε για καισαρικη άσκοπα . Σήμερα μετά την εξεταση ο γιατρος μου με καθησυχασε εξηγώντας μου κάποια πράγματα . Με έκανε να τον εμπιστευτώ ακόμα πιο πολυ και να νιώσω περισσότερο ασφαλής.  

Όσο για την αίθουσα προετοιμασίας η αποτρίχωση για παραδειγμα θα μπορούσε να γίνει στο σπίτι ή πρέπει οπωσδήποτε να γίνει στο νοσοκομείο? Και τελικά μάλλον θα πάω στο ρεα εφοσον είναι και ο γιατρος μου εκεί... 

Απλά για τον θηλασμό είχα διαβάσει κάποια αρνητικά σχόλια ότι δεν βοηθούν αλλά μάλλον αυτό έχει αλλάξει.  Το συζήτησα  σημερα και με τον γιατρό μου και μου είπε ότι θα με βοηθησουν σίγουρα οι μαιες και να μην αγχώνομαι ...

Την προετοιμασία μπορείς να την κάνεις και μόνη σου στο σπίτι, δε σε υποχρεώνει κανείς να την κάνεις εκεί.

Εγώ σου λέω το άλλο: πας σε δημόσιο, χωρίς το γιατρό σου, αλλά εν τέλει σου λένε ότι "ξέρετε, πάμε για καισαρική". Τι κάνεις εκεί; θα μπορέσεις να εμπιστευτείς κάποιον που ουσιαστικά τον ξέρεις λίγες εβδομάδες έως καθόλου; εγώ δε θα μπορούσα... Και η αλήθεια είναι ότι αυτός ο λόγος είναι αρκετός για να με αποτρέπει από το να πάω στο δημόσιο. Αν είχα την οικονομική δυνατότητα, θα πήγαινα με κλειστά τα μάτια στο γιατρό μου!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Violetaand είπε:

Όπως έχω αναφέρει και πιο πάνω τα κριτήρια π έχω  για να επιλέξω ένα νοσοκομείο είναι: 

1. Φ.τ 

2. Βοηθεια στον Θηλασμό 

3. Παρουσία συζηγου στην αίθουσα τοκετού 

4. Μονόκλινο με υπηρεσία rooming in. 

Απλά αυτό που φοβόμουν πιο πολύ είναι μην με πάνε για καισαρικη άσκοπα . Σήμερα μετά την εξεταση ο γιατρος μου με καθησυχασε εξηγώντας μου κάποια πράγματα . Με έκανε να τον εμπιστευτώ ακόμα πιο πολυ και να νιώσω περισσότερο ασφαλής.  

Όσο για την αίθουσα προετοιμασίας η αποτρίχωση για παραδειγμα θα μπορούσε να γίνει στο σπίτι ή πρέπει οπωσδήποτε να γίνει στο νοσοκομείο? Και τελικά μάλλον θα πάω στο ρεα εφοσον είναι και ο γιατρος μου εκεί... 

Απλά για τον θηλασμό είχα διαβάσει κάποια αρνητικά σχόλια ότι δεν βοηθούν αλλά μάλλον αυτό έχει αλλάξει.  Το συζήτησα  σημερα και με τον γιατρό μου και μου είπε ότι θα με βοηθησουν σίγουρα οι μαιες και να μην αγχώνομαι ...

 

Το 1ο εξαρτάται από το γιατρό κυρίως. Για παράδειγμα, έχει φήμη ότι κάνει καισαρικές; Θα σε αφήσει να γεννήσεις όταν έρθει η ώρα (και ας είναι Σαββατο νύχτα ή είναι ο ίδιος σε διακοπές και πρέπει να αναλάβει άλλος) ή θέλει να προκαλέσει τοκετό όταν τον βολεύει; Σε έχει προετοιμάσει για φυσιολογικό τοκετό, μιας και θα μπορουσες πια να γεννήσεις από βδομάδα σε βδομάδα;

Για τη βοήθεια στο θηλασμό, γενικά όχι σε κανένα νοσοκομείο οι "μαίες" έτσι γενικά δε θα βοηθήσουν. Υπάρχουν νοσοκομεία που έχουν τμήματα θηλασμού και εκεί θα σε βοηθήσουν. Εχεις παρακολουθήσεις μαθήματα, έχει κάτι τέτοιο το νοσοκομείο; Αλλιώς αν σε αγχώνει το θέμα, και αν πας ιδιωτικά, πρέπει άμεσα να μιλήσεις εσύ με μαίες για να επιλέξεις αν όντως κάποια ξέρει και μπορεί να βοηθήσει και να μιλήσεις και με τους παιδίατρους στο νοσοκομείο. Ειναι επιλογές που εφόσον πληρώνεις είναι αδιανόητο να μην μπορείς να τις κάνεις για εμένα.

Για τον σύζυγο στην αίθουσα, μιλάς με το γιατρό σου και το νοσοκομείο. Για το Ρεα έχω δει να κλαίει κοπέλα και να φωνάζει για συνοδό και να της λένε ότι δεν γίνεται. Αλλά μπορεί να ήταν πολιτική του συγκεκριμένου γιατρού, οπότε ξεκαθάρισέ το.

Για το μονόκλινο, συζήτησε το οικονομικό, στα περισσότερα ιδιωτικά είναι κάτι που δεν είναι απλό θέμα, έχω ακούσει ποσά που πραγματικά ήταν εξωφρενικά. Το rooming-in είναι ανεξάρτητο από το μονόκλινο ή μη, ή το έχει το νοσοκομείο ή δεν το έχει. Σε κάποια  είναι το αυτονόητο, σε κάποια άλλα θα ακούσεις "μα θα σας φέρνουμε εμεις το παιδί, να κοιμάστε κιόλας" σαν να είσαι χαζή που το αναφέρεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που γνωριζω για το ρεα απο την κουμπαρα μου ειναι οτι ειχε ζητησει αποκλειστικο θηλασμο και ο παιδιατρος επεμενε σε σκονη και μαλιστα της εδινε και δειγματα γιατι λεει το μωρο ηταν μικρο. Παρολα αυτα τον θηλαζει ακομη υστερα απο 10 μηνες χαρη στην επιμονη της και το παιδι ειναι 10 κιλα!! Δυστυχως τα ιδιωτικα οντως δεν ειναι πολυ φιλικα προς το θηλασμο αλλα αυτο δε σημαινει απαραιτητα οτι αν το ζητησεις οι μαιες δε θα σε βοηθησουν. Επισης αν το θελεις νομιζω οτι στα ιδιωτικα επιτρεπεται να εχεις και δικη σου μαια οποτε μπορεις να δεις κ αυτο το ενδεχομενο. Παντως και εγω πιστευω οτι καλα κανεις και μενεις με το γιατρο σου γιατι θα νιωθεις πιο ανετα εκεινη την ωρα και ακομη κ αν δυσκολευτεις με το θηλασμο εντος κλινικης -παρολο που ειναι σημαντικα τα πρωτα 24ωρα- μπορεις να επιλεξεις μια συμβουλο θηλασμου να ερθει να σε βοηθησει στο σπιτι. Τωρα για το μονοκλινο ξερω οτι ειναι πολυ υψηλο το κοστος αλλα νομιζω ειναι ανεξαρτητο απτο rooming in. Αυτα συζητησε τα με το γιατρο σου απο τωρα και μην περιμενεις τελευταια στιγμη. Α και η αποτριχωση μπορει να γινει κ απτο σπιτι, στο Αλεξανδρα τουλαχιστον δεν τους ενοιαζε. Με εναν πονο!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...