Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κυτταρίτιδα στα πόδια, (18 ετών 1,64 και 50 κιλά)


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Γράφω πρώτη φορά σε φόρουμ και ο λόγος είναι επειδή έχω κυτταρίτιδα στα πόδια μου. Ειμαι 18 ετων . Λεπτη ...  Με ύψος 1.64 και βάρος 50 κιλα και μέχρι πέρυσι δεν είχα γιατί γυμνάζομουν αλλά φέτος ήμουν σχολή - σπίτι.  Σπίτι -σχολή. Ντρέπομαι να πάω στην παραλία.  Οι φίλες μου δεν έχουν και πραγματικά ντρέπομαι πολύ.. Έχω ψάξει στο ίντερνετ διάφορα φορουμ και ιστοσελίδες και παντού λένε ότι δεν φεύγει με τίποτα . Ούτε καν με τη γυμναστική ή το τρέξιμο και το περπάτημα . Σκεφτόμουν να ξεκινήσω πάλι γυμναστήριο αλλά αν είναι να μην φύγει τι να τ κανω... Επίσης δεν πίνω αρκετό νερό .. ντρέπομαι να φορέσω κοντό σορτσάκι γιατί φαίνεται λίγο... Αν έχετε παρόμοιες εμπειρίες και έφυγε με κάποιο τρόπο παρακαλώ πείτε μου . Ευχαριστώ προκαταβολικα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω ότι οι απαντήσεις κρύβονται σε όσα λες. Ενώ δεν είχες κυτταρίτιδα, φέτος έχεις... άρα ξεκίνα πάλι το γυμναστήριο οπωσδήποτε, πίνε πολύ νερό, και ζήτησε την συμβουλή διαιτολόγου-διατροφολόγου για απώλεια λίπους και όχι βάρους. Πιστεύω ότι έπαιξε ρόλο και η καθιστική ζωή που προφανώς έκανες φέτος. Είσαι ακόμη μικρούλα και μπορείς εύκολα σχετικά να το διορθώσεις:)

Link to comment
Share on other sites

Κουκλα μου μην αφηνεις ασήμαντα πραγματα να χαλανε την ψυχολογια σου.Κοιτα να περασεις ομορφα το καλοκαιρι με τις φιλες σου ,να χαρεις,να ξεκουραστείς,να διασκεδασεις και μη σκας για την κυτταριστιδα.Φροντισε να κανεις μια σωστη διατροφή  και να γυμνάζεσαι αν και οποτε μπορεις.και να πινεις πολύ νερο.Η θυληκοτητα και η γοητεια είναι κατι που βγαινει από μεσα μας,απο αυτό που ειμαστε ,από τον τροπο που φερομαστε και κινουμαστε.Δεν εξαρτάται ουτε από τα κιλα μας ουτε ουτε από το αν εχουμε ηοχι κυτταριτιδα.Να θυμασαι παντα να τονιζεις τα ομορφα σημεια που εχεις αντι να τρελλαινεσαι για τα ασχημα.ολες εχουμε κατι πανω μας που δε μας αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Το οτι η κυτταριτιδα δεν φευγει ειναι ενας μεγαλος μυθος!!!

 

Η κακη διατροφη και κυριως τα γλυκα και τα λιπαρα φαγητα ευθυνονται για την κυτταριτιδα.  

Πινε τουλαχιστον 10 ποτηρια νερο την ημερα, τρωγε φρουτα και  πολλα  λαχανικα, κυριως αγγουρι και μαρουλι που ειναι λιποδιαλυτες. 

Καταργησε τελειως τα γλυκα, ζαχαρη και μελι.  Οτι χειροτερο για την κυτταριτιδα ειναι τα τηγανιτα, τα  κιτρινα τυρια και κρεμες γαλακτος.   Οχι    σουφλε, μουσακα, κρεπες,  πιτσες, πιτες, τηγανιτες πατατες.    Προτιμησε  γαλακτομικα με χαμηλα λιπαρα.

Αντικατεστησε τα ενδιαμεσα γευματα με φρουτα. 

 

Εαν τα εφαρμοσεις αυτα με 1 ωρα  περπατημα την ημερα,  μεσα σε ενα μηνα θα εχει μειωθει αρκετα. Δεν χρειαζεται  εντονη γυμναστικη. 

Οσες φορες εκανα καλη διατροφη ειχα θεαματικα  αποτελεσματα μεσα σε συντομο χρονικο διαστημα.  

 

Εδω ειναι  μια 70-αρα που εχει να φαει ζαχαρη 28 χρονια. Χωρις κυτταριτιδα. 

 

http://www.tilestwra.com/carolyn-hartz-28xronia-xoris-zaxari/.   

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, popi76 είπε:

Νομίζω ότι οι απαντήσεις κρύβονται σε όσα λες. Ενώ δεν είχες κυτταρίτιδα, φέτος έχεις... άρα ξεκίνα πάλι το γυμναστήριο οπωσδήποτε, πίνε πολύ νερό, και ζήτησε την συμβουλή διαιτολόγου-διατροφολόγου για απώλεια λίπους και όχι βάρους. Πιστεύω ότι έπαιξε ρόλο και η καθιστική ζωή που προφανώς έκανες φέτος. Είσαι ακόμη μικρούλα και μπορείς εύκολα σχετικά να το διορθώσεις:)

Μάλλον η καθιστική ζωή φταίει.  Γιατί μέχρι τώρα δεν είχα . Και φέτος νιώθω άσχημα και ντρέπομαι για το σώμα μου. Ελπίζω να διορθωθει !

Link to comment
Share on other sites

 

 

15 ώρες πρίν, Niki81 είπε:

Κουκλα μου μην αφηνεις ασήμαντα πραγματα να χαλανε την ψυχολογια σου.Κοιτα να περασεις ομορφα το καλοκαιρι με τις φιλες σου ,να χαρεις,να ξεκουραστείς,να διασκεδασεις και μη σκας για την κυτταριστιδα.Φροντισε να κανεις μια σωστη διατροφή  και να γυμνάζεσαι αν και οποτε μπορεις.και να πινεις πολύ νερο.Η θυληκοτητα και η γοητεια είναι κατι που βγαινει από μεσα μας,απο αυτό που ειμαστε ,από τον τροπο που φερομαστε και κινουμαστε.Δεν εξαρτάται ουτε από τα κιλα μας ουτε ουτε από το αν εχουμε ηοχι κυτταριτιδα.Να θυμασαι παντα να τονιζεις τα ομορφα σημεια που εχεις αντι να τρελλαινεσαι για τα ασχημα.ολες εχουμε κατι πανω μας που δε μας αρεσει.

Σας ευχαριστώ πολύ για τα όμορφα λόγια σας. Όμως η αλήθεια είναι ότι έχει κολλήσει το μυαλό μου εκεί τώρα.  Και το σκέφτομαι συνέχεια. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Η κυταρίτιδα βελτιώνεται με την γυμναστική. Με το βάρος που περιγράφεις, σε διαβεβαιώ ότι και κυταρίτιδα να έχεις μονο εσύ τη βλέπεις ;)

Μου φτιάξατε τη διάθεση με αυτά που μου ειπατε. Να στε καλά.  Μακάρι να βελτιωθεί 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, summer wine είπε:

 

 

Το οτι η κυτταριτιδα δεν φευγει ειναι ενας μεγαλος μυθος!!!

 

Η κακη διατροφη και κυριως τα γλυκα και τα λιπαρα φαγητα ευθυνονται για την κυτταριτιδα.  

Πινε τουλαχιστον 10 ποτηρια νερο την ημερα, τρωγε φρουτα και  πολλα  λαχανικα, κυριως αγγουρι και μαρουλι που ειναι λιποδιαλυτες. 

Καταργησε τελειως τα γλυκα, ζαχαρη και μελι.  Οτι χειροτερο για την κυτταριτιδα ειναι τα τηγανιτα, τα  κιτρινα τυρια και κρεμες γαλακτος.   Οχι    σουφλε, μουσακα, κρεπες,  πιτσες, πιτες, τηγανιτες πατατες.    Προτιμησε  γαλακτομικα με χαμηλα λιπαρα.

Αντικατεστησε τα ενδιαμεσα γευματα με φρουτα. 

 

Εαν τα εφαρμοσεις αυτα με 1 ωρα  περπατημα την ημερα,  μεσα σε ενα μηνα θα εχει μειωθει αρκετα. Δεν χρειαζεται  εντονη γυμναστικη. 

Οσες φορες εκανα καλη διατροφη ειχα θεαματικα  αποτελεσματα μεσα σε συντομο χρονικο διαστημα.  

 

Εδω ειναι  μια 70-αρα που εχει να φαει ζαχαρη 28 χρονια. Χωρις κυτταριτιδα. 

 

http://www.tilestwra.com/carolyn-hartz-28xronia-xoris-zaxari/.   

 

 

 

 

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες. Η αλήθεια είναι ότι φέτος λόγω σπουδών εμένα μακριά απ τ πατρικό μου και έτρωγα πολλές φορές απ έξω. Επίσης σοκολάτες . Πιτσες κτλ. Οπότε ίσως να ευθύνεται η κακή διατροφή παράλληλα με την καθιστικη ζωή που έκανα.  Από δω και πέρα θα κάνω υγιεινή διατροφή και τρέξιμο. Απλά είχα απογοητευτεί με αυτα που διάβαζα σε διάφορα φορουμ και νόμιζα πως αν την αποκτήσει κάνεις κάνεις μετά δεν φευγει ότι και αν κάνεις. Αν όπως λετε η σωστή διατροφή και το περπάτημα μπορεί να βελτιωσει το πρόβλημα θα τ εφαρμόσω. Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ!  Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

On 20/7/2017 at 0:04 ΠΜ, Dimitrakrpz είπε:

Μάλλον η καθιστική ζωή φταίει.  Γιατί μέχρι τώρα δεν είχα . Και φέτος νιώθω άσχημα και ντρέπομαι για το σώμα μου. Ελπίζω να διορθωθει ! Και οσο για τον διαιτολόγο δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάω δυστυχώς.  

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...