Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καισαρική από επιλογή


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, MommyFeb είπε:

Καλόν θα ηταν να μην είστε οφ τοπικ όμως. Απο τη στιγμή μαλιστα που δεν απαντάται το θέμα της θεματοθετριας, ποιος ο λογος να γίνεται τόση προσπάθεια να την μεταπείσετε. Επαναλαμβάνω, ΑΛΛΗ ήταν η ερώτηση της. Αν κάποια δεν γνωρίζει ας παει στο επόμενο τοπικ.

 

Επίσης, τη ρώτησε κάποιος απο εσάς αν έχει ψάξει το θέμα εκτενώς!? Γιατί πιθανότατα το έχει ψάξει.. Δεν έχετε μόνο εσείς πρόσβαση στο διαδίκτυο.

 

Η ερώτηση που κάνει η θεματοθέτρια όμως δεν είναι τόσο απλή. Μοιάζει σαν να ρωτάει αν ένας γιατρός σε δημόσιο νοσοκομειο θα δεχτεί το πλάνο τοκετού της. Από πίσω κρύβεται το "πού θα βρω γιατρό να δεχτεί να κάνει χωρίς ιατρικό λόγο μία δυνητικά επικίνδυνη μεγάλη εγχείρηση με πιθανό ρίσκο για μένα και για το μωρό, με την πιο επικίνδυνη μέθοδο αναισθησίας".  Λογικά ο οποιοσδήποτε καλος γιατρός (καλός, με την έννοια του να τον νοιάζει η ασφάλεια του πελάτη-ασθενή περισσότερο από το πορτοφόλι του) θα εξηγήσει γιατί δεν μπορεί να συμφωνήσει. Οπότε θα πρέπει η θεματοθέτρια να κατανοεί γιατί συνήθως ένας γιατρός δεν συμφωνεί σε μία επιλεκτική καισαρική. Και μόνο η σύγκριση μίας ρινοπλαστικής με μία καισαρική, προσωπικά με βάζει σε σκέψεις για το ότι δεν έχει γίνει η κατάλληλη έρευνα, και η κοπέλα ενεργεί υπό καθεστώς πανικού έχοντας ακούσει διάφορα για τον πόνο της γέννας. Καλό είναι πάντα σε θέματα υγείας και πόσο μάλλον σχετιζόμενα με ένα μωρό, να υπάρχει πράγματι ενημέρωση. Θα μπορούσε ας πούμε να ξεκινήσει από έναν καλό γιατρό, και να συζητήσει μαζί του το θέμα. Οχι να ξεκινήσει ρωτώντας ποιος γιατρός σε δημόσιο θα κάνει οτιδήποτε για το (μαύρο) χρήμα, γιατί εκεί μπαίνει ένα τεράστειο θέμα αξιοπιστίας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΑΡΓΚ Καταρχήν θέλω να πω για άλλη μια φορά ότι δεν έκανα σύγκριση της ρινοπλαστικης με την καισαρική σε καμία περίπτωση, μίλησα για την ναρκωση συγκεκριμένα. Επίσης έχω ψάξει το θέμα αρκετά καλά και βίντεο έχω δει αν και αυτό δεν έχει να κάνει εκείνη την ώρα ούτε βλέπεις ούτε καταλαβαίνεις κάτι (ευτυχώς). Απλά θεωρώ λίγο υπερβολικους τους κινδύνους που παραθεσατε και την εξιδανικευση του φ.τ. Όλοι οι τρόποι έχουν τα υπέρ και τα κατά. Αν πίστευα ότι θα έθετα σε κίνδυνο την ζωή μου η του παιδιού δεν θα το συζητούσαμε. Αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο θέμα το 2017 σε ένα σωστά οργανωμένο νοσοκομείο με τις κατάλληλες υποδομές και το κατάλληλα εκπαιδευμενο και καταρτισμενο προσωπικό. Απλά εξεφρασα μια επιθυμία μου που σχετίζεται με φόβους που έχω, έστω φοβίες. Όπως και να έχει θα το συζητησω με τον γιατρό μου που είναι και ο πλέον ειδικός να με ενημερώσει για ότι πιθανόν δεν ξέρω αν και το έχω ψάξει εκτενώς και επειδή έχω σπουδάσει νοσηλευτικη έχω κάποιες γνώσεις πάνω στο θέμα.. Ευχαριστώ όπως και να χει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Roulitsa1988 είπε:

. Αν πίστευα ότι θα έθετα σε κίνδυνο την ζωή μου η του παιδιού δεν θα το συζητούσαμε. Αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο θέμα το 2017 σε ένα σωστά οργανωμένο νοσοκομείο με τις κατάλληλες υποδομές και το κατάλληλα εκπαιδευμενο και καταρτισμενο προσωπικό

Δες αυτό για παράδειγμα, που αναφέρεται σε θανάτους βρεφών κατά την επιλεκτική καισαρική. Αν δουλευεις σε νοσοκομείο λογικα έχεις πρόσβαση και στο πλήρες άρθρο. Αναφέρεται στο 2001, δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τόσο τα πραγματα από τότε:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16948717

 

Neonatal mortality rates were higher among infants delivered by cesarean section (1.77 per 1,000 live births) than for those delivered vaginally (0.62). The magnitude of this difference was reduced only moderately on statistical adjustment for demographic and medical factors, and when deaths due to congenital malformations and events with Apgar scores less than 4 were excluded.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, MommyFeb είπε:

Καλόν θα ηταν να μην είστε οφ τοπικ όμως. Απο τη στιγμή μαλιστα που δεν απαντάται το θέμα της θεματοθετριας, ποιος ο λογος να γίνεται τόση προσπάθεια να την μεταπείσετε. Επαναλαμβάνω, ΑΛΛΗ ήταν η ερώτηση της. Αν κάποια δεν γνωρίζει ας παει στο επόμενο τοπικ.

 

Επίσης, τη ρώτησε κάποιος απο εσάς αν έχει ψάξει το θέμα εκτενώς!? Γιατί πιθανότατα το έχει ψάξει.. Δεν έχετε μόνο εσείς πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Δε χρειάζεται να επιτίθεσαι κατά αυτον τον τρόπο. Στο φόρουμ γίνεται συζήτηση και κάθε κοπέλα παραθέτει την εμπειρία της και έχει δικαίωμα να πει την άποψη της. Αν εσενα μια φίλη σου σε ρωταγε κάτι τέτοιο θα της απαντούσες απλα δεν ξέρω και θα έφευγες, για να καταλάβω δλδ; Και στο κάτω κάτω κ εσυ οφ τοπικ είσαι, δεν απάντησες στο ερώτημα αλλα δεν είδα να προχωράς στο επόμενο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Roulitsa1988 είπε:

Απλά θεωρώ λίγο υπερβολικους τους κινδύνους που παραθεσατε και την εξιδανικευση του φ.τ. Όλοι οι τρόποι έχουν τα υπέρ και τα κατά. Αν πίστευα ότι θα έθετα σε κίνδυνο την ζωή μου η του παιδιού δεν θα το συζητούσαμε. Αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο θέμα το 2017 σε ένα σωστά οργανωμένο νοσοκομείο με τις κατάλληλες υποδομές και το κατάλληλα εκπαιδευμενο και καταρτισμενο προσωπικό. Απλά εξεφρασα μια επιθυμία μου που σχετίζεται με φόβους που έχω, έστω φοβίες.

Προσωπικα, δεν αναφερομουν τοσο στην θνησιμοτητα, οσο στην συνδεση που εχει γινει με αυξημενες πιθανοτητες εμφανισης διαφορων ζητηματων, οπως ασθμα, αλλεργιες, παχυσαρκια, διαβητης τυπου 1, υπονομευση του θηλασμου και της πρωτης επαφης με τη μαμα. Επισης, πολυ σημαντικο θεωρειται οτι κατα την εξοδο του μωρου, παιρνοντας ολα τα καλα βακτηρια του κολπου, θωρακιζεται το ανωριμο ανοσοποιητικο του, και πιστευεται οτι ειναι κατι που το προστατευει εφ'ορου ζωης. Προσωπικα, εξισου σημαντικο με ολα τα προηγουμενα θεωρω και τον αντικτυπο στην ψυχολογικη του αναπτυξη, οσο κι αν εχει υποτιμηθει. Οπως και να το κανουμε, τα νεογεννητα ειναι ανθρωποι με δικαιωματα που δυστυχως δεν τους αναγνωριζονται κατα τη διαρκεια του τοκετου τους. Ολη η προσοχη δινεται στη μητερα που γενναει, αλλα πιστευω οτι το μωρο ειναι ο κυριος πρωταγωνιστης την ημερα της γεννας και η μαμα ειναι εκει απλα να το βοηθησει, κατι σαν ενεργος θεατης. Σου παραθετω κι εγω με τη σειρα μου ενα αρθρο για τις πιθανες επιπτωσεις στην υγεια (και δεξια απο το αρθρο εχει και αλλα που σχετιζονται με το θεμα) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3110651/ και αλλο ενα για τις πιθανες συνεπειες στην ψυχοσυνθεση του βρεφους http://www.stroeckenverdult.be/site/upload/docs/Isppm tijdschrift CAESAREAN BIRTH babies.pdf.  

Δεν τιθεται θεμα αμβισβητησης οτι ο φυσιολογικος τοκετος ειναι ο ιδανικοτερος και πολλαπλα ωφελιμος τροπος γεννησης για το βρεφος (και τη μαμα). Διαφορετικα ο ΠΟΥ δεν θα ειχε στις συστασεις του "επιτρεπτο" ποσοστο καισαρικων το 15%, ουτε θα εκανε "παρατηρηση" στην Ελλαδα για τα ανεπιτρεπτα ποσοστα αναιτιων καισαρικων 60% εν ετει 2016. Γι'αυτο ειναι πολυ σωστο αυτο που λεει η @ΑΡΓΚ οτι γιατρος που θα δεχτει την επιθυμια σου ειναι αμφιβολου ηθικης, αν δε, δεχτει να την κανει πριν τις 40 εβδομαδες τοτε μαλλον πρεπει να του αφαιρεθει το διπλωμα.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 16/7/2017 at 10:06 ΠΜ, Roulitsa1988 είπε:

vicky86 Τι ακριβώς εννοείς "μετά την ολική πονας"; Μετά την καισαρική φαντάζομαι εννοείς. Και με επισκληριδιο να κάνεις την καισαρική πάλι θα πονας μετά. Λογικό είναι να πονάει η τομή. Και εννοείται ότι άλλο καισαρική άλλο ρινοπλαστικη.Εννοώ ότι έχω ξανά ναρκωθει και μάλιστα για περισσότερη ώρα (2 ώρες) γιατί από ότι ξέρω η καισαρική διαρκεί 45 λεπτά. Για την ναρκωση μίλησα! Επίσης μιας και αναφέρθηκε και για την ρινοπλαστικη άκουγα πριν την κάνω ότι πονάει ανυποφορα από πάρα πολλούς, και από forums και από γνωστούς μου που είχαν κάνει τόσο που δεν την έκανα για αυτό τον λόγο. Εγώ προσωπικά δεν πόνεσα καθόλου, τόσο που δεν το πίστευα. Ούτε ένα παυσιπονο δε μου έβαλαν. Φυσικά δε συγκρίνω τις δύο επεμβάσεις αλλά και η μύτη είναι πολύ ευαίσθητη στον πόνο. 

Γλυκιά μου και γω έχω κάνει 2 χειρουργεία.Στο πρώτο που με νάρκωσαν  ήμουν τέλεια.Στο δεύτερο έβγαλα όλη την νάρκωση.Είχα κάνει αμυγδαλέσ και όλοι μου λέγανε μια χαρά θα είσαι μετά,θα φας παγωτό.Και γω τελικά ήμουν χάλια.Ο κάθε άνθρωπος έχει τις εμπειρίες του και ειδικά αν είναι άσχημες μετά του μένει φοβία.Νομίζω πρέπει να συζητήσεις με κάποιους γυναικολόγους και αυτόν που θα εμπιστευτείς να ακολουθήσεις  ότι έχει να σου προτείνει.

Link to comment
Share on other sites

On 15/7/2017 at 3:30 ΜΜ, MommyFeb είπε:

Η κοπέλα αλλο ρώτησε, πεσατε να τη φάτε... Δεν ζητησε να την μεταπεισετε.. Ρώτησε συγκεκριμένα αν έχει κάποια να προτείνει κάποιο γιατρό.. 

Δεν νομίζω τα κορίτσια να πέσανε να την φάνε.Εν έτη 2017 δεν ξεγεννούν εύκολα με ολική νάρκωση.Υπάρχουν και άλλοι τρόποι.Εγώ προσωπικά δεν κρίνω αν θέλει να γεννήσει με καισαρική απλά δεν συμφωνώ με την ολική νάρκωση γιατί είχα άσχημη εμπειρία.Αν μια στις χίλιες ξυπνήσει και δεν νιώθει καλά ίσως να μην ευχαριστηθεί την πρώτη επαφή με το μωράκι.ΟΙ ναρκώσεις δεν είναι αθώες και πρέπει όσο μπορούμε να τις αποφεύγουμε σε όλη μας τη ζωή.Η κάθε κοπέλα καταθέτει τις εμπειρίες της και η κοπέλα είναι στο χέρι της και του γιατρούς που θα εμπιστευτεί να κάνει αυτό που θέλει.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Δε χρειάζεται να επιτίθεσαι κατά αυτον τον τρόπο. Στο φόρουμ γίνεται συζήτηση και κάθε κοπέλα παραθέτει την εμπειρία της και έχει δικαίωμα να πει την άποψη της. Αν εσενα μια φίλη σου σε ρωταγε κάτι τέτοιο θα της απαντούσες απλα δεν ξέρω και θα έφευγες, για να καταλάβω δλδ; Και στο κάτω κάτω κ εσυ οφ τοπικ είσαι, δεν απάντησες στο ερώτημα αλλα δεν είδα να προχωράς στο επόμενο θέμα.

Ναι γιατί ακούω παράλογα πράγματα. Έχω στείλει ηδη π.μ. στην κοπέλα γιατί δεν μπορουσα δημοσια να δώσω καποια στοιχεια. 

 

Απλα μου κάνει εντύπωση που όλες προσπαθήσατε να της αλλάξετε γνώμη, λες και είπε να πάει να κανει έκτρωση!! 

 

Link to comment
Share on other sites

διαβάζω μέρες το θέμα κ δε προλαβαίνω να γράψω. ένα έχω να πω. 

Αν θέλεις θα βρείς εύκολα γιατρό που θα σου κάνει την καισαρική που θέλεις, δεν νομίζω κανένας να αρνηθεί κάτι τέτοιο.

Δεν χρειάζεται να πας σε κάποιον συγκεκριμένο κατά τη γνώμη μου. Αρκετοί γιατροί έτσι και αλλιώς προτιμούν την καισαρική. 

  Ένα χειρουργείο έχει τον απρόβλεπτο παράγοντα όπως και ο τοκετός. Οι χειρότερες περιπτώσεις μπορεί να είναι και στα δύο σενάρια πολύ κακές. 

Υπάρχουν γυναίκες που χάνουν το μωρό τους 1 μέρα πριν προγραμματισμένους τοκετούς από  αποκόλληση πλακούντα πχ. Υπάρχουν γυναίκες που παθαίνουν αιματολογική διαταραγή επιγενετική (μετά τον ΦΤ ή ΚΤ ) που ξαφνικά κινδυνεύουν οι ίδιες να πεθάνουν.  

ΕΙναι σενάρια που έζησα στον συγγενικό κύκλο! 

Η εγκυμοσύνη έχει ρίσκα ότι και να κάνεις στο τέλος.   Δεν είναι ο πόνος που πρέπει να φοβάσαι, αυτό είναι κάτι που ότι και να κάνεις πρέπει να βάλεις το μυαλό σου :wink: 

αυτό που πρέπει να φοβάσαι είναι ο απρόβλεπτος παράγοντας που είναι ανεξάρτητος του τοκετού. 

 

Πέραν από αυτό, που μόνο η τύχη μας βοηθάει να πάνε όλα καλά,

Η διαφορά για μένα βρίσκεται στην καλύτερη περίπτωση των δύο. 

 

Το δεύτερο (ΦΤ)  είναι σχεδιασμένο από την φύση, και  μπορεί να έχεις την τύχη να είναι τέλειο. 

Το χειρουργείο στην καλύτερη περίπτωση δεν είναι κάτι τέλειο και δεν θα φτάσει ποτέ την καλύτερη περίπτωση του ΦΤ. 

Με τον τοκετό υπάρχει περίπτωση να είσαι σαν να μην έγινε τίποτα. Είναι πολλές μητέρες που έχουν την τύχη, μετά τον τοκετό, να είναι όλα καλά.

Επίσης σενάριο που έχω ζήσει στο κύκλο μου πολλαπλώς. Μάλιστα κάποιες γέννησαν και στο σπίτι, όχι από επιλογή, αλλά επειδή το μωρό βγήκε, εύκολα κ γρήγορα.

 

Οι πιθανότητες να γεννήσεις με φυσικό τοκετό να ξέρεις έτσι και αλλιώς λίγες καθώς οι περισσότεροι γιατροί θα σε οδηγήσουν στην καισαρική. Αυτή τη στιγμή ένα 65% γεννάνε με καισαρική. 

Εάν όμως είσαι στις περιπτώσεις που όλα πάνε καλά, γιατί να μην έχεις την καλύτερη περίπτωση ; 

 

Για μένα αυτό το περιστατικό ήταν απολύτως μια απόδειξη ενάντια στις καισαρικές όμως υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που δεν δημοσιεύονται και αφορούν ΦΤ. 

http://www.iefimerida.gr/news/344624/kavala-35hroni-pethane-meta-ti-genna-itan-kleisti-i-meth-kavalas-logo-apolymansis

 

Να ξέρεις ότι στην Ελλάδα από την στιγμή που κανένας γιατρός (νομίζω το μητέρα κάπου δημοσίευσε στατιστικές) δεν δημοσιεύει τις στατιστικές του, δεν θα ξέρεις τίποτα στα αλήθεια και για τις πραγματικές πιθανότητες που υπαρχουν είτε για ΦΤ είτε ΚΤ. 

Στο εξωτερικό οι γιατροί δημοσιεύουν στατιστικές ή τις κρατούν οπότε αν ρωτήσεις σου λένε κάτι συγκεκριμένο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, MommyFeb είπε:

Απλα μου κάνει εντύπωση που όλες προσπαθήσατε να της αλλάξετε γνώμη, λες και είπε να πάει να κανει έκτρωση!! 

Η εκτρωση εχει να κανει με ενα εμβρυο συνηθως λιγων εβδομαδων, οχι με ενα μωρο που εχει συνειδηση και νιωθει συναισθηματα. Το μωρο θα συνεχισει να αναπνεει και θα πρεπει να ζησει με αυτα που βιωσε στη γεννηση του και το επηρεασαν.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, MommyFeb είπε:

Ναι γιατί ακούω παράλογα πράγματα. Έχω στείλει ηδη π.μ. στην κοπέλα γιατί δεν μπορουσα δημοσια να δώσω καποια στοιχεια. 

 

Απλα μου κάνει εντύπωση που όλες προσπαθήσατε να της αλλάξετε γνώμη, λες και είπε να πάει να κανει έκτρωση!! 

 

 

Η εκτρωση παρεπιπτόντως είναι νόμιμη. Το να θέλεις να σε ξεγεννήσει σε δημόσιο νοσοκομείο συγκεκριμένος γιατρός που θα πληρωθεί μαύρα, και μάλιστα να πει ψέματα ότι χρειάζεσαι καισαρική (γιατί αλλιώς δε νομίζω να γίνεται), δεν είναι. Να τα λέμε και αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, belleblue είπε:

Για μένα αυτό το περιστατικό ήταν απολύτως μια απόδειξη ενάντια στις καισαρικές όμως υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που δεν δημοσιεύονται και αφορούν ΦΤ. 

Επειδη κι εμενα με συγκλονισε αυτη η ιστορια και συνεχισα να ψαχνω ειδησεις για το θεμα, η ιστορια εχει ως εξης: η κοπελα ξεκινησε με φυσιολογικο τοκετο στην κλινικη, επαθε κατι (που δεν καταλαβα τι ειναι, κυανωση ανεφερε ο γιατρος), αποφασισαν και της εκαναν καισαρικη και αφου ειδαν οτι δεν παει καλα, την εστειλαν στο νοσοκομειο, μετα η συνεχεια γνωστη.

Και σε αλλες περιπτωσεις, δυστυχως, στις ιδιωτικες κλινικες, που χρυσοπληρωνονται, οταν κατι παει στραβα σε στελνουν στο δημοσιο και νιπτουν τας χειρας τους.

https://www.proininews.gr/kideftike-i-atychi-vasia-karabetaki/

http://www.huffingtonpost.gr/2017/06/16/koinonia-kaisariki-kavala_n_17160466.html

 

δεν ξερω τι εγινε, αναφερει και για πηξη του αιματος και τετοια, μπορει να ηταν και αναποτρεπτο, τι να πω.

Γι' αυτο χρειαζεται γιατρος καλος, εμεις παραλιγο να χασουμε την αδερφη μου με φυσιολογικο τοκετο σε κλινικη, αλλα απο σοβαρη απειρια του γιατρου που ειχε διαλεξει. Στο επομενο που ειχε και γιατρο αστερι γεννησε φυσιολογικα σε 45 λεπτα...

Το μαχαιρι ειναι μαχαιρι ο,τι και να κανεις, αλλα νομιζω ο καλος γιατρος ξερει ποτε να παρεμβει, αν χρειαστει στο φυσιολογικο, για να μην υπαρξουν επιπλοκες για μαμα και για παιδι. Αυτο επισης αποδεικνυει κατα τη γνωμη μου ποσο πρεπει να διεκδικουμε ποιοτικες υπηρεσιας υγειας στα δημοσια νοσοκομεια, πραγματικα υπαρχουν γιατροι που κανουν θαυματα και η υλικοτεχνικη υποδομη και το προσωπικο ειναι απαραιτητα. (Βγηκα απο το θεμα...)

Αν παντως η roulitsa εχει σοβαρες φοβιες πανω στο ζητημα, που δε θα καμφθουν ουτε με μαθηματα ανωδυνου ή με αλλα, ας κανει αυτο που νιωθει.

Παντως roulitsa τις αναπνοες να τις μαθεις για καλο και για κακο, δεν ξερεις τι μπορει να σου κατσει στην πορεια και να γεννησεις, οπως μου ειπε μια συμμαθητρια μου: " τα παιδια μου εβγαιναν σαν να ηταν αυγα!", εκανε χαλαρα 3 και νιωθει οτι ειναι παιχνιδακι.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Για μένα αυτό το περιστατικό ήταν απολύτως μια απόδειξη ενάντια στις καισαρικές όμως υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που δεν δημοσιεύονται και αφορούν ΦΤ. 

http://www.iefimerida.gr/news/344624/kavala-35hroni-pethane-meta-ti-genna-itan-kleisti-i-meth-kavalas-logo-apolymansis

Μονο να προσθεσω οτι στο συγκεκριμενο περιστατικο η γυναικα ξεκινησε για φυσιολογικο και λογω σοβαρης επιπλοκης, εγινε επειγουσα καισαρικη να σωθει το μωρο. Δυστυχως, ηταν απο τις πολυ δυσκολες περιπτωσεις αλλα τουλαχιστον το μωρο επεζησε χαριν στην καισαρικη. Η περιπτωση αυτη ανηκει στο αναγκαιο 15%. Kαποιες φορες στα σαιτ γραφονται ανακριβειες.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Ακομη κ η "ταλαιπωρια" του νεογνου εχει λογο που υφισταται.καθαριζουν οι πνευμονες του απο το αμνιακο

Κ η αδερφη μου ειναι νοσηλευτρια αλλα αυτο δ σημαινει ουτε οτι τα εμαθε στη σχολη ουτε οτι τα ειχε ψαξει πριν γεννησει κ δ ειχε ιδεα τι ηταν αυτο που επαθε αλλα στην περιπτωση της παλι καλα που υπαρχει κ η καισαρικη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, MommyFeb είπε:

Η μητέρα αποφεύγει τους ανεξελεγτους πόνους.

Εκεινή την ώρα μπορεί να μην πονάς μετά η τομή σίγουρα κάποια πονάκια τα έχει συν ότι απαγορεύονται τα βάρη γιατί θεωρείτε κανονικό χειρουργείο.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, MommyFeb είπε:

Με τον φ.τ. ο κόλπος δεν επανέρχεται ΠΟΤΕ στην αρχική κατάσταση, ενώ με την καισαρική παραμένει ανέπαφος.

Επίσης με την καισαρική απαγορεύεται να μείνεις έγκυος σύντομα.Ξαδέρφη μου έμεινε έγκυος μέσα σε 6 μήνες μετά από καισαρική ενώ ο γιατρός της της είπε μετά από 8 μήνες και η εγκυμοσύνης της είχε κινδύνους.Επίσης αν κάποια γυναίκα έχει σκοπό να γεννήσει πολλά παιδάκια με καισαρικές αυτό έχει δυσκολίες.Πιστεύω σε μια γέννα με οποιοδήποτε τρόπο να γεννήσεις μπορεί να συμβεί κάτι.Ας ακούμε τους γιατρούς μας που κάτι ξέρουν παραπάνω.Και θα το ξαναπώ ότι το θέμα με την κοπέλα είναι η ολική νάρκωση.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που υπάρχει η καισαρική για τις περιπτώσεις που μαμά ή/και μωρό κινδυνεύουν, ευτυχώς πραγματικά που η ιατρική έχει εξελιχθεί τόσο και σώζονται ζωές.

 

Η κατά επιλογή καισαρική είναι όμως λάθος κι οφείλουμε να το πούμε, οι λόγοι εξηγήθηκαν αναλυτικά από τα παραπάνω κορίτσια, μην επαναλαμβάνομαι. Δεν τα λέμε εμείς, η επιστήμη. 

 

Κανείς δεν αντιμετώπισε τη θεματοθέτρια σαν να ετοιμάζεται για έκτρωση, την αντιμετώπισε ως μια γυναίκα που θέλει να κάνει αναίτια καισαρική, δηλαδή όπως ακριβώς έχουν τα πράγματα.

 

Για μένα η φύση ενός φόρουμ δεν είναι μόνο για να απαντηθεί ένα ερώτημα της εκάστοτε θεματοθέτριας, αλλά για να υπάρχει σωστή πληροφόρηση (και όχι παραπληροφόρηση). Εκατοντάδες γονείς και μελλοντικοί γονείς διαβάζουμε/διαβάζουν/θα διαβάσουν τα θέματα του Parents. Πολλές φορές μπορεί να ρωτάμε κάτι, αυτό δεν σημαίνει ότι οι απαντήσεις θα ταιριάζουν απαραίτητα με αυτό που θέλουμε να ακούσουμε, ή ότι θα απαντάνε μόνο όσοι συμπάσχουν/συμφωνούν, εξάλλου γι αυτό ρωτάμε θαρρώ, με σκοπό να μάθουμε, ακούσουμε, αξιολογήσουμε, φιλτράρουμε και βάση όλων αυτών κινηθούμε σε αυτό που μας απασχολεί.

 

Εύχομαι πάνω από όλα μια καλή εγκυμοσύνη, να ενημερωθείς σωστά και να αποφασίσεις ότι καλύτερο για σένα και το μωράκι σου.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

 ΑΡΓΚ και Sentir...natureza 

Αν και το θέμα ξέφυγε εντελώς και δεν θα ήθελα να το συνεχίσω,πρέπει να το κάνω γιατί αναφέρθηκε ότι "η έκτρωση είναι νόμιμη" και ότι "το έμβρυο είναι συνήθως λίγων εβδομάδων" άρα δεν νιώθει; Γιατί η έκτρωση δεν πραγματοποιειται πάντα στις πρώτες εβδομάδες και το έμβρυο αρχίζει να νιώθει από την αρχή. Χαρακτηριστικες οι κινήσεις που κάνει ενστικτωδως για να γλιτώσει από το όργανο  που απειλεί να το σκοτώσει. Μου φαίνεται τουλάχιστον υποκριτικο να δικαιολογείς έναν γιατρό που κάνει έκτρωσεις επειδή είναι νομιμες η μετά από απαίτηση της μητέρας και σε πιο προχωρημένο στάδιο παρανομα (γιατί και αυτά γίνονται), και να κρίνεις για την ευσυνειδησια του ένα γιατρό που κάνει μια καισαρική χωρίς σοβαρό λόγο. Στο κάτω κάτω ο όρκος του Ιποκρατη λέει ότι ο γιατρός θα κάνει τα πάντα για να υπερασπιστεί και να προστατεύσει την ζωή. Και κακά τα ψέματα σε πάρα πολύ μεγάλα ποσοστά για να μην είμαι απόλυτη δεν απειλείται η ζωή στην περίπτωση της καισαρικής. Ούτε της γυναίκας ούτε του μωρού. Ίσως κάποτε αυτό να συνέβαινε όταν πρώτο ξεκίνησαν τις καισαρικες που δεν υπήρχε αρκετή γνώση και εμπειρία. Στις μέρες μας αποτελεί επέμβαση ρουτίνας κ όχι κανένα σοβαρό πολυωρο χειρουργείο όπως το παρουσιάσατε. Εγώ δεν καταργω τα πλεονεκτηματα του φ.τ σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορώ να δεχτώ και όλα αυτά που προσαπτετε στην καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Η εκτρωση παρεπιπτόντως είναι νόμιμη. Το να θέλεις να σε ξεγεννήσει σε δημόσιο νοσοκομείο συγκεκριμένος γιατρός που θα πληρωθεί μαύρα, και μάλιστα να πει ψέματα ότι χρειάζεσαι καισαρική (γιατί αλλιώς δε νομίζω να γίνεται), δεν είναι. Να τα λέμε και αυτά :)

 

Το ότι είναι νόμιμη καλή μου δε σημαίνει ότι είναι και ηθικά σωστό. Το τονίζω αυτό γιατί έχω ακούσει και εσένα και την sentir και να νοιάζεστε δήθεν για το καλό των μωρών όσον αφορά το πως θα έρθουν στη ζωή, και να προσπαθείτε να μεταπείσετε την θεματοθέτρια να το ξανασκεφτει. Συγκεκριμένα η σεντιρ θεώρησε ανήθικο να μη κάνει προσπάθεια να την μεταπείσει αλλά βρίσκει ηθικό να θανατώνουν μωρά λίγων εβδομάδων. Τι να πώ?? Ωραίες απόψεις..... :confused:

 

5 ώρες πρίν, arya30 είπε:

Επίσης με την καισαρική απαγορεύεται να μείνεις έγκυος σύντομα.Ξαδέρφη μου έμεινε έγκυος μέσα σε 6 μήνες μετά από καισαρική ενώ ο γιατρός της της είπε μετά από 8 μήνες και η εγκυμοσύνης της είχε κινδύνους.Επίσης αν κάποια γυναίκα έχει σκοπό να γεννήσει πολλά παιδάκια με καισαρικές αυτό έχει δυσκολίες.Πιστεύω σε μια γέννα με οποιοδήποτε τρόπο να γεννήσεις μπορεί να συμβεί κάτι.Ας ακούμε τους γιατρούς μας που κάτι ξέρουν παραπάνω.Και θα το ξαναπώ ότι το θέμα με την κοπέλα είναι η ολική νάρκωση.

 

Απλα κανεις ότι σου λεει ο γιατρός γλυκιά μου. Δε το θεωρώ μειονέκτημα. Σιγα το πράγμα. Αν δεν πρέπει να μείνεις αμέσως εγκυος δε θα μείνεις αμέσως έγκυος. Απλά.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Roulitsa1988 είπε:

Εγώ δεν καταργω τα πλεονεκτηματα του φ.τ σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορώ να δεχτώ και όλα αυτά που προσαπτετε στην καισαρική.

Μονο που δεν τα προσαπτουμε εμεις, αλλα στοιχεια απο ερευνητες που δινουν χρονο απο την ζωη τους για να γνωριζουμε εμεις τι ειναι καλυτερο για τη μαμα και το μωρο. Πλεον υπαρχουν πολλα στοιχεια και δεν μπορουμε απλως να τα αγνοουμε για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο. Προσωπικα, αν μια γυναικα ενημερωθει για τις πιθανες επιπτωσεις μιας καισαρικης (και δεν αναφερομαι μονο στην θνησιμοτητα) και παλι επιλεξει να το κανει, τοτε τουλαχιστον ειναι συνειδητη η αποφαση της. Αλλα να παραμεριζουμε τις ερευνες χρονων και να εθελοτυφλουμε για να αισθανομαστε οτι δεν κανουμε κατι κακο ειναι λιγο υποκριτικο.

 

3 ώρες πρίν, MommyFeb είπε:

Συγκεκριμένα η σεντιρ θεώρησε ανήθικο να μη κάνει προσπάθεια να την μεταπείσει αλλά βρίσκει ηθικό να θανατώνουν μωρά λίγων εβδομάδων. Τι να πώ?? Ωραίες απόψεις..... :confused:

 

Δεν ειπα οτι βρισκω ηθικο να θανατωνουν μωρα (?) λιγων εβομαδων, αλλα η συγκριση που εκανες ηταν ατυχης. Αυτο ηθελα να τονισω, οτι δεν ειναι το ιδιο (κατ'εμε) το εμβρυο λιγων εβδομαδων απο το μωρο. Αν ηταν το ιδιο τοτε θα μπορουσαμε να καταψυξουμε τα μωρα οπως κανουμε τα εμβρυα. Δεν γινεται να θεωρουμε οτι κανουμε κακο σε ενα εμβρυο 10 εβδ, αλλα με το μωρο να κοιταμε μονο να μην χαλασει ο κολπος μας. 

Νομιζω πως ο σκοπος ολων των κοριτσιων ηταν να την βοηθησουμε να δει και την αλλη πλευρα (γιατι προφανως δεν την γνωριζει) για να ξερει ακριβως τι επιλεγει να κανει. Ουτε πεσαμε να την κατηγορησουμε, ουτε την προσβαλλαμε. Απλως τις παραθεσαμε τα στοιχεια (που φανταζομαι διαβασες για να μπορεις να εχεις και εσυ μια πιο ολοκληρωμενη αποψη) για να τα μελετησει και να σκεφτει τι θελει τελικα να κανει.

 
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά με αυτά που διαβάζω δεν ξερω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω. Χωρις επουδενι να θελω να προσβάλω καμια μητέρα γιατί πιστεύω ότι η καθε μια κάνει το καλύτερο που μπορεί, οταν ακούω ότι η καισαρική είναι καλύτερη απ τον φ.τ. ειναι οπως οταν ακουω ότι το γαλα σκόνη είναι το ίδιο με το μητρικό. Απλά δε γίνεται. Εξ ορισμου. Ευτυχώς που προοδευσε η επιστήμη και ανακαλύφθηκαν και τα δυο γιατι σώζουν χιλιαδες μητέρες και μωρά ομως ειναι η εναλλακτικη. Εγω δεν ξερω καμια γυναίκα να θέλει να πονέσει όμως μετά τον τοκετό συνειδητοποιείς το μεγαλείο της φύσης, του σώματος σου και του ίδιου του ανθρώπου. Στεναχωριεμαι πολύ για ολες τις γυναίκες που δεν μπόρεσαν για χίλιους δυο λόγους -και κυριως για αυτες που δεν ειχαν λογο-να το ζήσουν και πάνω από όλα μετράει να κρατήσεις ένα γερό μωρακι στα χέρια σου, ωστόσο το να προσπαθείς να υπερθεματισεις την καισαρική λέγοντας ότι δε χαλάει ο κόλπος σου είναι αστείο.

Link to comment
Share on other sites

Roulitsa με το καλό να έρθει το μωράκι σου, με υγεία πάνω από όλα. Ο φόβος του τοκετού είναι φυσιολογικό συναίσθημα. Όλες νομίζω φοβόμασταν και αναρωτιόμασταν πώς θα είναι. Πάντως νομίζω ότι εσύ ξεκίνησες να αγχώνεσαι αρκετά νωρίς και υπερβολικά. Οπότε καταλαβαίνω ότι θες να λύσεις το θέμα για να ηρεμήσεις.

Νομίζω ότι οι περισσότεροι γιατροί αν τους εξηγήσεις πως νιώθεις θα σε κατανοήσουν και θα σε καθοδηγήσουν κατάλληλα. Οι περισσότεροι έτσι και αλλιώς προτιμούν τις καισαρικές (και στα δημόσια νοσοκομεία την ολική) οπότε μάλλον δεν θα έχεις θέμα να βρεις γιατρό να το κανονίσεις.  Δεν νομίζω ότι είναι αθέμιτο από τη στιγμή που ο φόβος σου ξεπερνάει τα όρια της φυσιολογικής ανησυχίας και μπορεί να σε επηρεάσει ψυχολογικά. Είναι σημαντικό να είσαι όσο το δυνατόν πιο ήρεμη κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Άλλωστε με τον καιρό μπορεί να ενημερωθείς περισσότερο, να μιλήσεις με κάποιον ειδικό για το φόβο σου αυτό και να αλλάξεις γνώμη.  

Πάντως και εγώ καισαρική έκανα (με ραχιαία) και δεν είναι καθόλου ευχάριστη διαδικασία, εννοείται! Και όντως μετά είσαι περιορισμένη κινητικά για καιρό. Επίσης η αίσθηση που έχω στην περιοχή της κοιλιάς (σαν ελαφρύ μούδιασμα) δεν έχει φύγει ακόμα 3 χρόνια μετά. Αν είχα επιλογή θα είχα γεννήσει φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...