Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκολία προσαρμογής στον παιδικό σταθμό 3 ετών


Recommended Posts

πρίν από 18 λεπτά , little lamb είπε:

 

Σαν να διαβάζω για τη δική μου κόρη!! (Αν θυμάμαι καλά και στον αποθηλασμο έμοιαζαν οι εμπειρίες μας; ) Κι εμάς ξεκίνησε στις 14, σε δημόσιο σταθμό, για μέρες έκλαιγε, παραμιλουσε στον ύπνο της "γιατί δεν έρχονται ο μπαμπάς και η μαμά", τις πρώτες μέρες δεν την κρατησαν πάνω από εικοσαλεπτο-μισαωρο γιατί έκλαιγε χωρίς σταματημό, μετά έγινε μία ώρα, μετά δίωρο, μετά τρίωρο (προστέθηκε το πρωινό δηλαδή) και μόλις χθες την κράτησαν πλήρως, μέχρι το μεσημεριανό δηλαδή (4μισι ώρες, τόσο θα την αφήνουμε). Μας λένε όμως ότι δεν είναι απόλυτα έτοιμη, συμμετέχει μεν, αλλά πολλή ώρα κρατάει συνεχως το χέρι των δασκάλων ή "κρέμεται" από τα παντελόνια τους. Στο σπίτι μιλάει πολύ θετικά για το σχολείο αλλά πετάει πολύ συχνά ότι φοβάται μήπως δεν πάμε να την πάρουμε ή ότι δεν θέλει να πάει ή πού είμαστε εμείς όταν είναι εκεί. Γενικά όμως σαν να ξεπερναει σιγά σιγά την προσκόλληση σε εμάς (που εχει επειδή λόγω ανεργίας είμαστε και οι δύο σπίτι συνέχεια) και αποκτα προσκόλληση στις δασκάλες! Πιο πολύ "φοβάται" τα παιδάκια δηλαδή.

Από όσο ξέρω είναι θετικό ότι προσκολλάται στις δασκάλες! Υπομονή και σε σας!!! 

Εμένα μου λένε ότι δε κλαίει στο σχολείο, αλλά ειλικρινά σπαραζει και χτυπιέται μέχρι να πάμε. Αυτό είναι που με τρώει. 

Με τα παιδάκια δηλαδή πως είναι η μικρή; όταν λες φοβάται;

Επίσης με τις αρρώστιες τι κάνετε ρε παιδιά; Εμένα αρρωσταίνει παρά πολύ!!!! Και αυτό δε βοηθά στην προσαρμογή. Τύπου πάει τρεις μέρες και αρρωσταίνει... Αυτό κατά πόσο είναι φυσιολογικό; Είμαστε συνέχεια άρρωστοι. Μήπως δημιουργώ πρόβλημα και στην υγεία του παιδιού μέσα σε όλα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τώρα δεν ξέρω πώς είναι με τα παιδιά γιατί δεν μας λενε λεπτομέρειες, αλλά στην αρχή που καθόμασταν απ'έξω και βλέπαμε τη μία ώρα που ήταν στην αυλή (τα παιδιά δεν μας έβλεπαν, εχει κάτι δεντρα που κρύβονταν οι γονείς :-P ) βλέπαμε ότι δεν τα πλησίαζε καν και συνέχεια κρατούσε το χέρι ή το παντελόνι των δασκάλων επί μία ώρα. Και μια φορά την πήραμε κλαμμενη όταν σχόλασε κι έλεγε ότι ένα παιδί έσπρωχνε το τραπέζι κ δεν την άφηνε να φτιάξει πλαστελίνη και η δασκάλα είπε ότι έκλαψε και πιο πριν επειδή πολλά έκαναν θόρυβο και δεν μπορούσε να παρακολουθήσει το κουκλοθέατρο. Γενικά δηλαδή δεν έχει πολυσυνηθισει παιδάκια και "έντονες" στιγμές, και στις κούνιες ας πούμε όταν είναι στην τσουλήθρα και έρχονται άλλα τρεχάτα φοβάται και παραμερίζει να περάσουν ή δεν θέλει καν να πάμε στην τσουλήθρα αν έχει παιδιά, θέλει να πάμε όταν έχουν φύγει όλα. Από μικρή το είχε αυτό (και μας ανησυχεί λίγο η αλήθεια είναι).

Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2022 at 10:56 ΠΜ, samsympan είπε:

@Annitamik καλημέρα! Σας καταλαβαίνω!

Οι παιδαγωγοί θα μπορούσαν να ενσωματώσουν κάποιες δραστηριότητες στο πρόγραμμα του παιδιού που να βοηθήσουν στην ομαλή προσαρμογή. Άλλωστε κι άλλα παιδάκια στις αρχές της χρονιάς θα έχουν αντίστοιχες ανησυχίες. Και υπάρχουν πράγματα που μπορεί ο παιδαγωγός να κάνει σχετικά. Σας εχούν αναφέρει κάτι;

Βέβαια όπως και να έχει εσείς δεν μπορείτε να παρέμβετε εντός του προγράμματος τους. Όμως, πέρα από την κουβέντα που κάνετε με το παιδί, μπορείτε να δουλέψετε κάποια πράγματα στο σπίτι. Κάποιες προτάσεις είναι:

- Να κάνετε παιχνίδι ρόλων με τα κουκλάκια της που πάνε "σχολείο". Και να αναπαραστήσετε μια ευχάριστη μέρα στον παιδικό σταθμό. Την ρουτίνα πχ από το πρωινό ξύπνημα έως το σχόλασμα.

- Να κάνετε πρόγραμμα ημέρας και να προσχεδιάζετε μια ημέρα σας μιλώντας και για το μετά το σχόλασμα. Πχ όταν σχολάσεις θα πάμε (με εσάς/τον φροντιστή) στην παιδική χαρά, στο σούπερ μάρκετ, μια βόλτα κάπου που της αρέσει κλπ.

- Να συζητάτε για την μέρα σας. Να σας λέει αυτή. Και να της λέτε κι εσείς για το δικό σας "σχολείο" που είναι η δουλειά σας.

- Να ετοιμάσετε σπίτι μια ζωγραφιά/χειροτεχνία/ένα "γραμματάκι" για να πάει την επόμενη μέρα στις δασκάλες να στολίσουν στην τάξη.

- Να πάει ένα αγαπημένο της βιβλίο να το διαβάσουν στην τάξη, να το κάνουν κουλοθέατρο (αυτά σε συννενόηση με τις παιδαγωγούς όπως σας είπα υπάρχουν δραστηριότητες που μπορούμε να εισάγουμε στο πρόγραμμα που χαλαρώνουν τα παιδιά από το άγχος αποχωρισμού).

- Αν υπάρχει η δυνατότητα θα βοηθούσε να κάνατε παρέα εκτός παιδικού με κάποιον συμμαθητή/τρια της. Και να πηγαίνουν παρέα το πρωι ή να μπαίνουν παρέα.

Προσωπικά εφόσον πήρατε την απόφαση και ξεκινήσατε, θα έδινα μια ευκαιρία με τα παραπάνω (να βλέπω όμως και ειλικρινές ενδιαφέρον και προσπάθεια κι από την άλλη πλευρά). Και έπειτα αναλόγως εξέλιξης. Εσύ γνωρίζετε καλύτερα από όλους το παιδί σας και μπορείτε να κρίνετε ποιο είναι το όριο έως το οποίο μπορείτε να επιμείνετε.

Πάντως ψυχραιμία! Είναι φυσιολογική και όχι σπάνια η αντίδραση του παιδιού. Στρεσσάρεται ναι! Ωστόσο δεν του προκαλείτε κανένα ανεπανόρθωτο ψυχικό τραύμα εφόσον είσαστε πάντα παρόντες, με μάτια-αυτιά ανοιχτά και με αγάπη δίπλα της. Παρακολουθείτε την κατάσταση κι αναλόγως επεμβαίνετε!

Πολυ βοηθητικα οσα εγραψες! Να προτεινω μια ακομη ιδεα που ειχα διαβασει καποια στιγμη στο διαδικτυο και βοηθησε πολυ τον μικρο μου τις πρωτες μερες: Ζωγραφιζουμε μια καρδουλα στο χερι μας και μια στου παιδιου (σε σημειο πανω απο τον καρπο για να μην σβηστει απο τα πλυσιματα των χεριων). Του εξηγουμε οτι ειναι το ολοδικο μας μοναδικο κουμπακι αγαπης. Οποτε νιωσει οτι χρειαζεται μια αγκαλιτσα ή λιγη αγαπη ή τρυφεροτητα (οτι πιστευει ο καθε γονιος οτι εχει αναγκη το παιδι του) ακουμπαει την καρδουλα με το δαχτυλο του (σαν να παταει ενα κουμπακι) και εκεινη την στιγμη η μαμα του στελνει μια αγκαλιτσα ή ενα φιλακι ή δυναμη κλπ. Στην αρχη αντεδρασε λιγο ορθολογιστικα :-D αλλα εν τελει τον βοηθησε πολυ να παραμενει ηρεμος! Γυρνουσε σπιτι και μου ελεγε οτι οταν εκλαψε πατησε τη καρδουλα- κουμπακι και μου εστειλε μηνυμα και ηρεμησε :)

On 7/10/2022 at 9:20 ΜΜ, Νεκταρινακι είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Όσο για την τηλεόραση, βλέπουν σχεδόν σίγουρα.. άνοιξα την τηλεόραση κ έδειχνε ένα που λέγεται "η μάσα κ ο αρκούδος" ή κάπως έτσι. Κ μου λέει "να αυτό βλέπουμε στο σχολείο!". Κ κάθε μέρα που τη ρωτάμε λέει ότι βλέπουν ένα κοριτσάκι που το λένε μάσα και κάθονται στα μαξιλαράκια. Εντωμεταξύ στο σπίτι δεν το έχουμε δει ποτέ!

Στον δημοσιο παιδικο που εργαζομαι υπαρχει μια δασκαλα που βαζει ανα διαστηματα μεσα στη μερα βιντεακια με ζουζουνια κλπ απο το κινητο. Φυσικα, καναμε συζητηση, δεν το αφησα ετσι αλλα δεν φαινεται να πτοειται...Οποτε θα ελεγα οτι ειναι πιθανο να μην τα βγαζει απο το μυαλο της η μικρη σου...

 

Παντως, με αυτα που εχω διαβασει για το θεμα σου, η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι θα την σταματουσα. Δεν θεωρω οτι αξιζει η ταλαιπωρια για τα πιθανα οφελη που μπορει να εχει αργοτερα. Σε αυτην την ηλικια είναι κριμα να αναγκαζονται να τα βγαλουν περα με τοσους διαφορετικους ανθρωπους σε ενα ξενο περιβαλλον. Θεωρω οτι αν δεν υπαρχει αναγκη για τον γονεα (πχ αν δεν δουλευει) ειναι καλυτερα να μην μπαινει το παιδι σε αυτην την διαδικασια εκτος αν φαινεται να το εχει αναγκη, πχ εκτονωσης ή εντονης κοινωνικοτητας. Εκτος των αλλων, οι παιδαγωγοι που θα πεσεις ειναι λιγο λαχειο και οπως και να το κανουμε ο παιδικος γινεται το δευτερο σπιτι τους, οι παιδαγωγοι οι δευτερες μαμαδες τους, με ο,τι συνεπαγεται αυτο...

 
Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη ιδέα (δεν θυμάμαι αν ειπώθηκε ήδη) είναι να πηγαίνει για τις ελάχιστες ώρες. Εμείς έτσι την πάμε, 8.30-1. Και νόμιζα ότι θα ήμασταν εξαίρεση, αλλά παρα πολλα παιδιά φεύγουν στη 1 τελικά 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Μια αλλη ιδέα (δεν θυμάμαι αν ειπώθηκε ήδη) είναι να πηγαίνει για τις ελάχιστες ώρες. Εμείς έτσι την πάμε, 8.30-1. Και νόμιζα ότι θα ήμασταν εξαίρεση, αλλά παρα πολλα παιδιά φεύγουν στη 1 τελικά 

Είχα την εντύπωση ότι 8:30-1 είναι το κανονικό ωράριο. Δηλαδή μέχρι τι ώρα κάθονται αν δεν την πάρεις νωρίτερα ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 46 λεπτά , Super.mum είπε:

Είχα την εντύπωση ότι 8:30-1 είναι το κανονικό ωράριο. Δηλαδή μέχρι τι ώρα κάθονται αν δεν την πάρεις νωρίτερα ; 

 

8:30-13:00 είναι το ελάχιστο κανονικό ωράριο. Οι δημόσιοι ολοήμεροι παιδικοί ξεκινούν στις 07:00 και τελειώνουν στις 16:00. Οι ιδιωτικοί (κάποιοι) μένουν και μέχρι τις 18:00-19:00

 

Αν το παιδί κάθεται 8:30-13:00 αυτό σημαίνει πλήρης ένταξη και όχι ωράριο προσαρμογής, καθώς σε αυτό το διάστημα έχει παίξει, έχει φάει πρωινό, έχει κάνει δραστηριότητες και έχει φάει μεσημεριανό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , vtgian είπε:

 

8:30-13:00 είναι το ελάχιστο κανονικό ωράριο. Οι δημόσιοι ολοήμεροι παιδικοί ξεκινούν στις 07:00 και τελειώνουν στις 16:00. Οι ιδιωτικοί (κάποιοι) μένουν και μέχρι τις 18:00-19:00

 

Αν το παιδί κάθεται 8:30-13:00 αυτό σημαίνει πλήρης ένταξη και όχι ωράριο προσαρμογής, καθώς σε αυτό το διάστημα έχει παίξει, έχει φάει πρωινό, έχει κάνει δραστηριότητες και έχει φάει μεσημεριανό. 

 

Ακριβώς. Και στο δικό μας δήμο έτσι είναι. 8.30-1 είναι το ελάχιστο που μπορείς να το πας (μετά την προσαρμογή εννοείται). Νομίζω είναι ίδιο με το ωράριο του νηπιαγωγείου;

Γενικά μπορείς να το πας μεταξύ 7-8.30, να το πάρεις μεταξύ 1-2.30, ή να το αφήσεις και για απογευματινό και να το πάρεις 3.15-4. Σχολικό όμως έχει μόνο 1 η ώρα ο δικός μας δήμος. Αν κάτσει πιο μετά πας και το παίρνεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...