Recommended Posts

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

Νόμιζα πως δεν επιτρέπεται να κάνεις αίτηση και σε ΕΣΠΑ και σε δήμο, πέρυσι το διάβασα σε αίτηση του δήμου αυτό. (συγγνώμη κορίτσια για το οφ τόπικ αλλά έχω την απορία..αν το κάνεις αυτό δεν κρατάς δύο θέσεις για ένα παιδί??)

@Lenia16 στην θέση σου θα πήγαινα το παιδί μου στον παιδικό που θα έβλεπα πως περνάει καλύτερα, ανεξάρτητα από την απόσταση, και την ταλαιπωρία, σημασία έχει να είναι καλό το περιβάλλον για το παιδί.

Δεν γνωρίζω τι γίνεται τώρα, αυτό που λέω έγινε πριν 8 χρόνια...τώρα είναι μεγάλο το παιδί μου, είναι στο δημοτικό. Τότε πάντως δεν είχαμε τέτοιο θέμα, και επειδή στον δήμο μας παίρναν μόνο μέσω γνωστού παιδιά, είχα κάνει με το εσπα για να είμαι σίγουρη,

Συμφωνώ με τα κορίτσια για την ηλικία. Και εμένα τέλος του χρόνου είναι γεννημένη και δεν είχε ποτέ προβλήματα, ίσα ίσα που πάντα έπαιζε με μεγαλύτερα παιδάκια γιατί μπορούσε να συμβαδίσει άνετα μαζί τους. Εξάλλου σε αυτή την ηλικία που λες 3 μήνες δεν είναι διαφορά.

Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας! Λοιπόν ξαναπήγαμε σήμερα, μείναμε μία ώρα κ η μικρή δεν έκλαψε καθόλου, επαιζε κ φεύγοντας φίλησε δύο κοριτσάκια κ τη δασκάλα κ τους είπε "αυιο" δλδ τα λεμε αύριο! Έμεινα με ανοιχτό το στόμα. Καθομαι κ εγώ μέσα βέβαια γιατί σε αυτό το σταθμό η νοοτροπία είναι η μαμά κάθεται μέχρι να είναι έτοιμο το παιδι. Κ νιώθω καλύτερα με αυτό. Δεν έχω καμία αμφιβολία πως όταν βγω από την αίθουσα θα κλάψει αλλά τουλάχιστον θα ξέρω οτι δε νιώθει την εγκατάλειψη που ένιωσε την προηγούμενη φορά που έγινε τόσο απότομα η απομάκρυνση. Νομίζω πως θα μείνουμε σ αυτόν τελικά γιατί και η απόσταση είναι μεγάλο μειονέκτημα για μας καθώς δεν υπαρχει δεύτερο αυτοκίνητο για να την πηγαινοφερνω οπότε, ακόμα κ αν εξαιρέσουμε την ταλαιπωρία τη δική μου, το χειμώνα θα είναι πολύ δύσκολη η μετακίνηση. Συν ότι σήμερα συνειδητοποίησα τη διαφορά στην προσέγγιση των παιδαγωγών κ πόσο πολύ αυτό επιδρά στο παιδί μου. 

Εφόσον τα δεδομένα μας οδηγούν προς τη δημόσια εκπαίδευση νομίζω πως απλά θα πρέπει να αποδεχθω πως τα πραγματα δε θα είναι πάντα όπως τα έχω εγώ στο νου μου αλλά θα πρέπει να προσαρμοζόμαστε κ να βοηθάμε κ το παιδί μας να προσαρμοστεί στην εκάστοτε κατάσταση. Κάποιες φορές μπορεί να είναι κ καλύτερα.

• Μου αρέσει 3

ofbHp2.png

Μπράβο στον παιδικό σταθμό που επιτρέπει το αυτονόητο, την ομαλή προσαρμογή! 

• Μου αρέσει 1

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Μπράβο!!!οπότε είχατε μία καλή αρχή! Να ξέρεις πόσο εσύ είσαι ήρεμη το παιδί το εισπράττει και είναι και εκείνο πιο ήρεμο.

• Ευχαριστώ! 1

Αυτό θα έλεγα και εγώ, μπράβο στο σταθμό και στις παιδαγωγούς που καταλαβαίνουν και υποστηρίζουν εμπρακτα την ομαλή προσαρμογή παρουσία γονέα! Εύχομαι να έχετε μια ήρεμη και δημιουργική σχολική χρονιά!

• Ευχαριστώ! 1

ndgFp3.png

πρίν από 7 λεπτά , marakiz είπε:

Μπράβο στον παιδικό σταθμό που επιτρέπει το αυτονόητο, την ομαλή προσαρμογή! 

Κ εμένα μου έκανε μεγάλη εντύπωση όταν ρώτησα μέχρι πότε θα κάθομαι μαζί της κ η απάντηση της δασκάλας ήταν μέχρι να μας δείξει το παιδί ότι δεν το χρειάζεται. Χοντρικά μου είπε μέχρι 7-10 μέρες το πολύ, προς το τέλος της εβδομάδας αν είναι δεκτική θα βγω έξω από την αίθουσα κ μετά από 5' θα ανοίξουν την πόρτα να δει ότι είμαι εκεί. Αυτό θα γίνει σταδιακά 15', μισή ώρα κοκ ούτως ώστε να τους εμπιστευτεί κ όταν της πουν η μαμά θα έρθει να σε πάρει μετά το φαγητό να καταλάβει ότι της λένε την αλήθεια. Μετά την προηγούμενη εμπειρία μου πήγα έτοιμη για πολύ κλάμα κ τελικά διαψευστηκα. Στον προηγούμενο σταθμό μια μέρα μόλις την άφησα έκλαιγε πολύ κ έκατσα στη σκάλα έξω από την πόρτα να δω πότε θα σταματήσει. Ηρεμούσε κ ξανάρχιζε μέχρι που άνοιξε η πόρτα να μπει ένας μπαμπάς κ με είδε μια δασκαλα (όχι αυτή που είχε συνδεθεί η κόρη μου). Μετά άκουσα να της μιλάει για πρώτη φορά της κόρης μου κ άνοιξε την πόρτα να μου πει πως δεν υπάρχει λόγος να κάθομαι εκεί κ δεν αφήνω το παιδί μου να προσαρμόστει γιατί το κρατάω πίσω. Μα δεν ξέρει ότι είμαι εδώ της λέω κ μου απαντά πως από τη στιγμή που έχετε αποφασίσει να τη στείλετε παιδικό πρέπει να στηρίξετε την απόφαση σας κ εκει δεν άντεξα κ της είπα πως αποφασίσαμε να τη στείλουμε για να παίζει κ να περνάει καλά, όχι για να κλαιει δύο ώρες κ έν πάσει περιπτώσει αν το παιδί κλαίει σημαίνει είτε ότι δεν είναι έτοιμο είτε ότι είναι σε ακατάλληλο περιβάλλον, τι από τα δύο συμβαίνει κατά την άποψη σας; Δεν είπε τπτ κ μπήκε πάλι μέσα. Αν λοιπόν η ενημέρωση για την αλλαγή συνέβαινε εκείνη την ημέρα δε θα είχα δεύτερες σκέψεις ούτε λεπτό! Είναι φοβερό πόσο διαφορετική προσέγγιση έχουν δύο σταθμοί του ίδιου δήμου.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16

ofbHp2.png

πρίν από 11 λεπτά , Lenia16 είπε:

Κ εμένα μου έκανε μεγάλη εντύπωση όταν ρώτησα μέχρι πότε θα κάθομαι μαζί της κ η απάντηση της δασκάλας ήταν μέχρι να μας δείξει το παιδί ότι δεν το χρειάζεται. Χοντρικά μου είπε μέχρι 7-10 μέρες το πολύ, προς το τέλος της εβδομάδας αν είναι δεκτική θα βγω έξω από την αίθουσα κ μετά από 5' θα ανοίξουν την πόρτα να δει ότι είμαι εκεί. Αυτό θα γίνει σταδιακά 15', μισή ώρα κοκ ούτως ώστε να τους εμπιστευτεί κ όταν της πουν η μαμά θα έρθει να σε πάρει μετά το φαγητό να καταλάβει ότι της λένε την αλήθεια. Μετά την προηγούμενη εμπειρία μου πήγα έτοιμη για πολύ κλάμα κ τελικά διαψευστηκα. Στον προηγούμενο σταθμό μια μέρα μόλις την άφησα έκλαιγε πολύ κ έκατσα στη σκάλα έξω από την πόρτα να δω πότε θα σταματήσει. Ηρεμούσε κ ξανάρχιζε μέχρι που άνοιξε η πόρτα να μπει ένας μπαμπάς κ με είδε μια δασκαλα (όχι αυτή που είχε συνδεθεί η κόρη μου). Μετά άκουσα να της μιλάει για πρώτη φορά της κόρης μου κ άνοιξε την πόρτα να μου πει πως δεν υπάρχει λόγος να κάθομαι εκεί κ δεν αφήνω το παιδί μου να προσαρμόστει γιατί το κρατάω πίσω. Μα δεν ξέρει ότι είμαι εδώ της λέω κ μου απαντά πως από τη στιγμή που έχετε αποφασίσει να τη στείλετε παιδικό πρέπει να στηρίξετε την απόφαση σας κ εκει δεν άντεξα κ της είπα πως αποφασίσαμε να τη στείλουμε για να παίζει κ να περνάει καλά, όχι για να κλαιει δύο ώρες κ έν πάσει περιπτώσει αν το παιδί κλαίει σημαίνει είτε ότι δεν είναι έτοιμο είτε ότι είναι σε ακατάλληλο περιβάλλον, τι από τα δύο συμβαίνει κατά την άποψη σας; Δεν είπε τπτ κ μπήκε πάλι μέσα. Αν λοιπόν η ενημέρωση για την αλλαγή συνέβαινε εκείνη την ημέρα δε θα είχα δεύτερες σκέψεις ούτε λεπτό! Είναι φοβερό πόσο διαφορετική προσέγγιση έχουν δύο σταθμοί του ίδιου δήμου.

Πραγματικά τέλειο! Και μόνο από αυτό πιστεύω πως είναι μονόδρομος η επιλογή σου!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα