kate17

Λήξη εξάμηνης άδειας μητρότητας Οαεδ

Recommended Posts

στον ΟΑΕΔ πηγα και ρωτησα με κατασταση ενσημων!!!μετρανε το τελευταιο 14μηνο απο το οποιο αφαιρουν τους τελευταιους δυο μηνεσ!!!τους ειπα ωρεσ και μερεσ που δουλευω...μου ειπαν οτι το εξαμηνο μετραει κανονικα..αλλα δεν μετρανε ενσημα οι δυο μηνεσ πριν την γεννα και οι δυο μηνεσ μετα!!!συμφωνα με το ενσημα που εχω αφαιρωντας τους δυο τελευταιους μηνεσ μπανω στο ταμειο ανεργιασ για 8μηνεσ με 360 το μηνα +10% για το μωρο!!το θεμα μου εμενα ειναι γιατι δεν ισχυουν οι μηνεσ (αδεια κυησης και αδεια λοχειας)

20 hours ago, Lenia16 said:

Οι μήνες άδειας μητρότητας κ λοχείας καθώς κ το εξάμηνο του ΟΑΕΔ δεν υπολογίζονται στα συνταξιμα χρόνια άρα δεν υπολογίζονται κ ως ένσημα για το ταμείο ανεργίας ούτε κ ως προϋπηρεσία. 

αδεια κυησης κ λοχειας δεν μετρανε..το εξαμηνο μετραει..για το ταμειο τουλαχιστον..στον οαεδ ετσι μ ειπαν ..

Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , sweety** είπε:

στον ΟΑΕΔ πηγα και ρωτησα με κατασταση ενσημων!!!μετρανε το τελευταιο 14μηνο απο το οποιο αφαιρουν τους τελευταιους δυο μηνεσ!!!τους ειπα ωρεσ και μερεσ που δουλευω...μου ειπαν οτι το εξαμηνο μετραει κανονικα..αλλα δεν μετρανε ενσημα οι δυο μηνεσ πριν την γεννα και οι δυο μηνεσ μετα!!!συμφωνα με το ενσημα που εχω αφαιρωντας τους δυο τελευταιους μηνεσ μπανω στο ταμειο ανεργιασ για 8μηνεσ με 360 το μηνα +10% για το μωρο!!το θεμα μου εμενα ειναι γιατι δεν ισχυουν οι μηνεσ (αδεια κυησης και αδεια λοχειας)

αδεια κυησης κ λοχειας δεν μετρανε..το εξαμηνο μετραει..για το ταμειο τουλαχιστον..στον οαεδ ετσι μ ειπαν ..

Μμμ εμένα έτσι μου είπαν πρόσφατα στο ταμείο μου γιατί ζήτησα μια βεβαίωση ασφαλισμένου. Οκ εφόσον το ρώτησες στον ΟΑΕΔ αυτό έχει σημασία. 

8 minutes ago, Lenia16 said:

Μμμ εμένα έτσι μου είπαν πρόσφατα στο ταμείο μου γιατί ζήτησα μια βεβαίωση ασφαλισμένου. Οκ εφόσον το ρώτησες στον ΟΑΕΔ αυτό έχει σημασία. 

α μιλας για το ταμειο ..και εγω στο ικα που ρωτησα αρχικα οταν πηγα να παρω τα ενσημα μου ειπαν οτι δεν ξερουν μετα ενας αλλος υπαλληλος οτι δεν μετρανε...στον ΟΑΕΔ ρωτησα μου ειπαν οτι μετρανε..ρωτησα και τηλεφωνικα και μετα πηγα και απο εκει για να σιγουρευτω

Καλησπερα σας!!!

Θα ηθελα την βοηθεια σας αν ξερετε..

Τελος οκτωβρη τελιωνει το 6μηνο του ΟΑΕΔ κ γυριζω στη δουλεια( ειμαι ιδιωτικη υπαλληλος σε αλυσιδα καταστηματων).

Θα ηθελα πολυ να παρω το μειωμενο ωραριο αλλα ο εργοδοτης μου θα με αναγκασει να μη το παρω με το να με στειλει σε καταστημα της αλυσιδας πολυ πιο μακρια απο το σπιτι μου(πχ βορεια προαστια ενω μενω προαστια Πειραια).. ξερω οτι ειναι παρανομο αλλα σκεφτομαι πολυ τον γιο μου κ δεν θα ηθελα να λειπω ολη μερα απο το σπιτι!

Γι'αυτο σκεφτομουν την ισοχρονη αδεια αντι μειωμενου ωραριου αλλα δεν ξερω πως να κανω το αφεντικο μου να δεχτει(αν το δεχτει κ αυτο) κ εγω εχω αμεση αναγκη την αδεια την επιπλεον.

Σας παρακαλω οποιος γνωριζει καποιον τροπο ή εστω να μαθω απο ποιον οργανισμο μπορω να ενημερωθω,θα χαρω να παρω απαντηση!

Σας Ευχαριστω εκ των προτερων!!

MamaMary

καλησπερα!απο οσο θυμαμαι δεν ειναι υποχρεωμενος να δεχτει την ισοχρονη αδεια αντι μειωμενου ωραριου.αυτο το κομματι το ειχα ρωτησει στην επιθεωρηση εργασιας.και τηλεφωνικα θα μπορεσουν να σου απαντησουν!!

18 hours ago, MamaMary:) said:

Καλησπερα σας!!!

Θα ηθελα την βοηθεια σας αν ξερετε..

Τελος οκτωβρη τελιωνει το 6μηνο του ΟΑΕΔ κ γυριζω στη δουλεια( ειμαι ιδιωτικη υπαλληλος σε αλυσιδα καταστηματων).

Θα ηθελα πολυ να παρω το μειωμενο ωραριο αλλα ο εργοδοτης μου θα με αναγκασει να μη το παρω με το να με στειλει σε καταστημα της αλυσιδας πολυ πιο μακρια απο το σπιτι μου(πχ βορεια προαστια ενω μενω προαστια Πειραια).. ξερω οτι ειναι παρανομο αλλα σκεφτομαι πολυ τον γιο μου κ δεν θα ηθελα να λειπω ολη μερα απο το σπιτι!

Γι'αυτο σκεφτομουν την ισοχρονη αδεια αντι μειωμενου ωραριου αλλα δεν ξερω πως να κανω το αφεντικο μου να δεχτει(αν το δεχτει κ αυτο) κ εγω εχω αμεση αναγκη την αδεια την επιπλεον.

Σας παρακαλω οποιος γνωριζει καποιον τροπο ή εστω να μαθω απο ποιον οργανισμο μπορω να ενημερωθω,θα χαρω να παρω απαντηση!

Σας Ευχαριστω εκ των προτερων!!

MamaMary

Καλημέρα, νομίζω πως αν ήθελες ισόχρονη άδεια θα έπρεπε να το είχες δηλώσει πριν το εξάμηνο, γιατί νομίζω πως παίρνεις πρώτα την άδεια και μετά το εξάμηνο, πάρε ένα τηλ στο ΟΑΕΔ και ρώτα. Τώρα για το μειωμένο ωράριο έχει υποχρέωση να σου το δώσει.

Καταλαβαίνω ότι θα προσπαθήσουν να σου το θέσουν ως "ή μείνε εδώ και δούλευε τυπικά μειωμένο, ουσιαστικά κανονικά ή σε στέλνουμε στη Κηφισια και θα τρως την ώρα σου στο πήγαινε έλα". Το μειωμένο ωράριο είναι υποχρεωμένοι από το νόμο να σου το δώσουν, θέλουν, δε θέλουν. Τυπικά δηλαδή, και να συμφωνήσεις στο παραπάνω και να μείνεις Πειραιά, αυτοί θα δηλώνουν στον ΟΑΕΔ ότι εργάζεσαι με μειωμένο ωράριο και θα ρισκάρουν να έρθει η επιθεώρηση εργασίας και να σε βρει να εργάζεσαι. 

Την ισόχρονη δυστυχώς μόνο αν θέλουν σου τη δίνουν (αυτό λέει η νομοθεσία) και δεν ξέρω καν αν είναι τώρα εφικτό γιατί πάει έτσι όπως σου έγραψαν παραπάνω, πρώτα ισόχρονη, μετά η εξάμηνη.

ndgFp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από adaki87,
        καλησπέρα σας,

εργάζομαι στο  ιδιωτικό τομεα 9 χρονια στον ιδιο εργοδοτη 8ωρη με ολα τα ενσημα κτλ.
        αν βγω με επαπειλουμενη ( ειμαι 7 εβδομαδων ) μεχρι να ξεκινησει με το καλο η κανονικη αδεια, θα πληρωνομαι κανονικα το μηνα  οσα χρηματα παιρνω το μηνα ή θα υπαρχει μειωση ?
      • Από spasimosk,
        ειναι ασχετο στο τοπικ αλλα για να μην ανοίγω αλλο .. τι επιδόματα(γενικα) δικαιούται μια εγκυμονουσα μητερα ασφαλισμένη με αορίστου χρονου συμβαση εργασιας στο ικα (6ωρη) ,πόσα και πότε ?
      • Από eleni.z,
        Θα ηθελα να ρωτησω εαν πάρω βεβαιωση για πιθανη ημερομηνία τοκετού απο ιδιώτη γιατρό συμβεβλημενο με τον ΕΟΠΥ, αυτη θα γινει δεκτή απο το ΙΚΑ για να παρω το επιδομα κυοφορίας?
      • Από stratoslag,
        Καλησπέρα σε όλους τους μελλοντικός γόνοις και οχι μονο!

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν ξέρει κανείς ενα υπάρχει ακόμα το επίδομα τοκετού απο το ικα?
        Έχω ψάξει αλλα ειναι μπερδεμένα λίγο τα πράγματα!!

Περιμένω απαντήσεις σας!!

Ευχαριστώ πολύ!
      • Από elepet87,
        ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΕ...ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΑΛΛΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΟΥΘΕΝΑ!!!!ΑΡΓΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ Η ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ;
      • Από Joanna00,
        Κορίτσια τη βοήθεια σας αν ξέρει καμία!
          Γέννησα 22 Ιουλίου '16. Έκανα αίτηση για επίδομα ΟΓΑ κυοφορίας κ λοχείας τον Φλεβάρη '17. Ποτε θα μου κατατεθεί; εσείς μετά από πόσους μηνες από την αίτηση το πήρατε; και πόσο ήταν;    σας ευχαριστω!!!
      • Από Φραουλίτσα*,
        Γειά σας, εργάζομαι ως babysitter και πληρώνομαι με εργόσημο, οι μεικτές μου αποδοχές ειναι 750 ευρώ, θα ήθελα να μάθω άν κάποιος γνωρίζει αν δικαούμαι το 6μηνο του ΟΑΕΔ. ευχαριστώ πολύ!!!