Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λήξη εξάμηνης άδειας μητρότητας Οαεδ


kate17

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζει κάποια κοπέλα να μου απαντήσει! Σε λίγες μέρες τελειώνει η εξάμηνη άδεια απο τον Οαεδ και γυρνάω στην δουλειά. Η σύμβαση μου ειναι αορίστου χρόνου 35ώρη την εβδομαδα. Τι ισχύει για εμένα σχετικά με το μειωμένο ωράριο? Πως μπορώ να υπολογίσω τις ώρες? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου και να χερεσε το παιδάκι σου.. λοιπών αν θυμάμαι καλά όταν γύρισα στην εργασία μου πριν ένα χρόνο και είχα τρίωρη απασχολη αορίστου χρόνου δικαιωμουνα η για ένα χρόνο να φεύγω δύο ώρες νοριτερα η για  2 χρόνια  μία ώρα νοριτερα η για άλλους  τρεις μήνες άδεια... !!!! Για τη τρίμηνη άδεια είμαι συγουρη γιατί μία συνάδελφος μου την πήρε εγώ δε το γνώριζα και το έμαθα αφού γύρισα στη δουλειά  για τα άλλα δύο δε θυμάμαι ακριβώς αν είναι έτσι ...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι πως το λογιστήριο δεν έχει ιδέα... Να φανταστείς μου είπαν πως δεν το δικαιούμαι εφόσον πήρα το εξάμηνο. Μάλλον θα πάω την επόμενη εβδομάδα στην επιθεώρηση εργασίας να μου πουν τι δικαιούμαι!

Link to comment
Share on other sites

Η επιθεωρηση εργασίας δε θα σε βοηθήσει, απλά αν αναφέρουν κατι στη δουλειά σου, ξέρεις ότι πας για απόλυση μόλις λήξει η προστασία λόγω μητρότητας. Ανακατεύεσαι με επιθεώρηση όταν ξέρεις ότι πας για απόλυση ή όταν πισυευεις ότι υπάρχει δόλος από την εταιρεία, και η σχέση σου με τον εργοδότη έτσι κι αλλιώς είναι πια άθλιες.

Μίλησε με ένα λογιστή μόνη σου ή πάρε τηλέφωνο στο ΙΚΑ. Ο,τι δικαιούσαι δικαιούσαι, αλλά πρέπει να σου υπολογίσουν πόσο.

 

 

Δες και εδώ: http://www.ergasiaka-gr.net/2014/12/28-erotapantiseis-gia-tin-prostasia-mitrotitas-ton-ergazomenon.html#.WVVAf4TyivE

 

Οι απασχολούμενες με εκ περιτροπής εργασία μητέρες, (λιγότερες ημέρες την εβδομάδα με πλήρες ημερήσιο ωράριο), δικαιούνται για τις ημέρες αυτές το μειωμένο ωράριο. Οι απασχολούμενες με μειωμένο ημερήσιο ωράριο, δικαιούνται κατά την άποψη του Υπουργείου Εργασίας, το μειωμένο ωράριο κατ’ αναλογία με το χρόνο ημερήσιας απασχόλησής τους.

πηγή: http://www.ergasiaka-gr.net/2014/12/28-erotapantiseis-gia-tin-prostasia-mitrotitas-ton-ergazomenon.html#ixzz4lPpilPJ9

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα!!σε λιγες μερεσ ληγει η αδεια εξαμηνου απο τον οαεδ!!αρχικα να πω οτι δουλευω 3 χρονια εκει χωρις κανενα προβλημα παντα ημουν συνεπης και αποδοτικη συμφωνα και με τα λεγομενα του εργοδοτη ο οποιος με αφηνε και μονη μου στο γραφειο αρκετεσ μερεσ λογω διακοπων του η αλλης δευτερης δουλειας!!απο την στιγμη που εφυγα πριν γεννησω εννοειται βρηκε καποια αλλη κοπελα να με αντικαταστησει!!η οποια ειχε εμπειρια 10 χρονων σε ιδια δουλεια οποτε και γνωριζει παραπανω!!οι ωρες και μερες εργασιας μου ηταν απο δευτερα εως παρασκευη 9-2!!  πηγα πριν λιγεσ μερεσ αφου με καλεσε να μιλησουμε και μου ειπε οτι οτι θα επθυμουσε να παραμεινει το προγραμμα απο δευτερα εως τεταρτη αλλα πεμπτη και παρακσευη να πηγαινω απογευμα και οχι πρωι γιατι θελει να κρατησει και την αλλη την κοπελα και την θελει πρωινα γτ ειναι καλυτερη και πως επισης εμενα θα με εχει για τις εξωτερικεσ δουλειες (καμια σχεση με αυτο που εκανα πριν δλδ) 

περιμενα να γυρισω πως και πως στην δουλεια,δεν απαιτησα να παρω το εξαμηνο καθως και σε ολη μου την εγκυμοσυνη δεν ελλειψα !!εγω πιστευω οτι θα με απολυσει οταν περασει το χρονικο διαστημα!!

στην συμβαση δεν θα αλλαξει κατι ωστε να φαινεται το απογευματινο,μπορει να εχω καποιο προβλημα σε τυχον ελεγχο η να ισχυριστει οτι δεν παω στην δουλεια μου τα πρωινα??

οποτε ηθελα να ξερω μετα απο ποσο καιρο μπορει να με απολυσει?

υπαρχει καποια αλλη αδεια που μπορω να παρω?αν ναι ειναι με αποδοχεσ?(δεν ειχα σκοπο αλλα αφου θα απολυθω ασ κατσω λιγο ακομα με το παιδακι μου)

γενικα τι αλλα δικαιωματα εχω?

που πρεπει να απευθυνθω για να μαθω περισσοτερα?

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites

Για να σε απολύσει θα πρέπει να περάσει 1,5 χρόνος εκτός και αν σε αναγκάσει σε παραίτηση.

Όσον αφορά τον έλεγχο εκείνος έχει το πρόβλημα απ'όσο ξέρω που δεν έχει στείλει το σωστό πρόγραμμα στην επιθεώρηση. Τώρα τις λεπτομέριες που ζητάς δεν τις γνωρίζω,όμως θα μπορούσες να μιλήσεις με κάποιον στην επιθεώρηση να σε κατευθύνει.

Κάποια άλλη άδεια δεν υπάρχει να πάρεις. Όσον αφορά τ ωράριο στη σύμβαση γτ δεν τον Ρωτάς ευθέως γτ δεν το αλλάζει;

Link to comment
Share on other sites

εφοσον η συμβαση σου λεει πρωινη δ μπορει να σε βαλει απογευμα,αν κ εσυ δ εχεις θεμα να πας απογευμα καλυτερα να αολαξετε τη συμβαση να μην υπαρηει καποιο προβλημα

νομιζω την αλλαγη ποστου μπορει να σου την κανει,κ ας μην σου αρεσει

νομιζω ειναι 18μ μετα τον τοκετο που δ μπορει να σε απολυσει,αλλα το λεω με επιφυλαξη

για 6-12μ ισως δικαιουσαι μειωμενο ωραριο,κ σε συνεννοηση μπορεις να το παρεις σαν αδεια ολες τις ωρες μαζι,περιπου 3μ.αλλα δ ειναι υποχρεωμενος να συμφωνησει

αλλη αδεια να πληρωνεσαι,δ νομιζω

αυτα τα λεω χωρις να ειμαι κ σιγουρη,οποτε σορρυ για τα οποια λαθη

μπορεις να ρωτησεις τον λογιστη σου να σου πει τι δικαιουσαι

Link to comment
Share on other sites

Να απευθυνθείς στην επιθεώρηση εργασίας οπωσδήποτε.Ισχύουν όσα σου είπαν τα κορίτσια παραπάνω, επιπλέον να ξέρεις πως αυτο που σου ειπε για εξωτερικές δουλειές υπο συνθήκες μπορεί να θεωρηθεί υποβιβασμός θέσης για το οποίο μεχρι και αποζημίωση μπορεί να δικαιούσαι. Αν σε βαλει απόγευμα και είσαι σύμφωνη τη σύμβαση πρεπει να στην αλλάξει. Αν σε ενδιαφέρει για περαιτέρω αδεια κ δικαιούσαι μειωμένο ωράριο πράγματι μπορείς να ζητήσεις να το πάρεις μαζεμένο σε ημέρες (για πλήρες ωράριο βγαίνει καπου 3,5 μήνες),  το οποίο ειναι μετα αποδοχών. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλησπερα...,εφυγα απο την δουλεια μου καπου τελοσ οκτωμβρη(αδεια κυησης)γεννησα τον δεκεμβριο του 2017 και μεχρι τελοσ οφλεβαρη περιπου ειχα αδεια λοχειας μετα μεχρι και 20 αυγουστου ημουν με το 6μηνο του οαεδ.προκειται να φγω απο την δουλεια μου,θα γινει απολυση ωστε ν παρω ταμειο ανεργιασ.το θεμα μου ειναι οτι μου ειπαν απο τον οαεδ οτι για να το παρω 1 χρονο χρειαζομαι 250 ενσημα και πανω τους τελευταιους 14 μηνεσ αφαιρωντας τους τελευταιους δυο!!επισης μου ειπαν οτι τα ενσημα του ικα πριν γεννησω και μετα (αδεια κυησης και λοχειας )δεν μετρανε για το ταμειο..ισχυει??γιατι δουλευω 4 χρονια αλλα στο ταμειο το πολυ να βγαινω 8 μηνεσ οπως μου τα λενε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , sweety** είπε:

καλησπερα...,εφυγα απο την δουλεια μου καπου τελοσ οκτωμβρη(αδεια κυησης)γεννησα τον δεκεμβριο του 2017 και μεχρι τελοσ οφλεβαρη περιπου ειχα αδεια λοχειας μετα μεχρι και 20 αυγουστου ημουν με το 6μηνο του οαεδ.προκειται να φγω απο την δουλεια μου,θα γινει απολυση ωστε ν παρω ταμειο ανεργιασ.το θεμα μου ειναι οτι μου ειπαν απο τον οαεδ οτι για να το παρω 1 χρονο χρειαζομαι 250 ενσημα και πανω τους τελευταιους 14 μηνεσ αφαιρωντας τους τελευταιους δυο!!επισης μου ειπαν οτι τα ενσημα του ικα πριν γεννησω και μετα (αδεια κυησης και λοχειας )δεν μετρανε για το ταμειο..ισχυει??γιατι δουλευω 4 χρονια αλλα στο ταμειο το πολυ να βγαινω 8 μηνεσ οπως μου τα λενε

 

Δεν μπορεις να απολυθεις μετα το εξαμηνο, υπαρχει προστασια λογω μητροτητας. Ακομη και να θες.

Κατα τα αλλα, ο,τι σου ειπε ο ΟΑΕΔ γενικα ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, sweety** είπε:

καλησπερα...,εφυγα απο την δουλεια μου καπου τελοσ οκτωμβρη(αδεια κυησης)γεννησα τον δεκεμβριο του 2017 και μεχρι τελοσ οφλεβαρη περιπου ειχα αδεια λοχειας μετα μεχρι και 20 αυγουστου ημουν με το 6μηνο του οαεδ.προκειται να φγω απο την δουλεια μου,θα γινει απολυση ωστε ν παρω ταμειο ανεργιασ.το θεμα μου ειναι οτι μου ειπαν απο τον οαεδ οτι για να το παρω 1 χρονο χρειαζομαι 250 ενσημα και πανω τους τελευταιους 14 μηνεσ αφαιρωντας τους τελευταιους δυο!!επισης μου ειπαν οτι τα ενσημα του ικα πριν γεννησω και μετα (αδεια κυησης και λοχειας )δεν μετρανε για το ταμειο..ισχυει??γιατι δουλευω 4 χρονια αλλα στο ταμειο το πολυ να βγαινω 8 μηνεσ οπως μου τα λενε

Απολυση δεν μπορει να γινει αν το μωρο σου δεν κλεισει 18 μηνες...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Δεν μπορεις να απολυθεις μετα το εξαμηνο, υπαρχει προστασια λογω μητροτητας. Ακομη και να θες.

Κατα τα αλλα, ο,τι σου ειπε ο ΟΑΕΔ γενικα ισχυει.

θα γινει οικειοθελη αποχωρηση,μετα προσληψη σε καποιον αλλον για δυο μερεσ και απολυση..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η ακυρότητα της απόλυσης είναι σχετική υπέρ του εργαζομένου, αν η κοπέλα δεν την προσβάλλει δικαστικά (εντός προθεσμίας 3 μηνών) ισχύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deena said:

Κορίτσια η ακυρότητα της απόλυσης είναι σχετική υπέρ του εργαζομένου, αν η κοπέλα δεν την προσβάλλει δικαστικά (εντός προθεσμίας 3 μηνών) ισχύει κανονικά.

α οκ! δεν το γνώριζα καθόλου αυτό!

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, sweety** είπε:

θα γινει οικειοθελη αποχωρηση,μετα προσληψη σε καποιον αλλον για δυο μερεσ και απολυση..

Είσαι σίγουρη ότι (1) γίνεται έτσι απόλυση και (2) ότι θα μπεις σε ταμείο ανεργίας μετά;

Link to comment
Share on other sites

Οι μήνες άδειας μητρότητας κ λοχείας καθώς κ το εξάμηνο του ΟΑΕΔ δεν υπολογίζονται στα συνταξιμα χρόνια άρα δεν υπολογίζονται κ ως ένσημα για το ταμείο ανεργίας ούτε κ ως προϋπηρεσία. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, sweety** είπε:

ναι ρωτησα και μου ειπαν οτι  μπαινω απλα δεν ειναι για ολοκληρο χρονο αλλα για 8 μηνεσ!!

 

Κάτι έχεις μπερδέψει. Αν μπεις στο ταμείο με βάση το προηγούμενο δεκατετράμηνο (δε μετράνε οι τελευταίοι μήνες) το πόσο θα επιδοτηθείς έχει να κάνει με τα ένσημα που είχες στο διάστημα αυτό και πάνε από 5 ως 12 μήνες και το πόσο θα είναι εξαρτάται από το μισθό σου.  Αν δε σου βγαίνουν τα ένσημα στο δεκατετράμηνο πριν την απόλυση, πας με τα ένσημα της τελευταίας διετίας, πάλι δε μετράνε οι τελευταίοι μήνες, νομίζω δύο. Αλλά έχεις δικαιώμα για 5-8 μήνες μόνο επιδότηση. Αν έχεις ξαναεπιδοτηθεί, νομίζω το δεύτερο σενάριο δεν παίζει καν.

Πήγαινε στον ΟΑΕΔ και ζήτα μία κατάσταση ενσήμων και μετά ρώτησε αν χάσεις τη δουλειά σου τι δικαιούσαι. Μήπως αν μετρήσεις τα ένσημα της διετίας δε σου βγαίνει καν δικαίωμα για ταμείο ανεργίας και τζάμπα παιδεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...