Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

Θα θελα να ρωτήσω αν καμία από εσάς αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα με το σπερματοδιάγραμμα του συζύγου. Εμας βγήκε μια χαμηλή κινητικότητα και οι μισοι γιατροί μας συστήνουν χειρουργείο λόγω κιρσοκήλης ενω οι άλλοι μισοί όχι.

Διαφημίσεις

καλησπερα προβλημα με την κινητικοτητα μπορει να εχει και εναs ανδραs που το σπερμα του μπορει να ειναι γονιμο!!

αναλογα την κινητικοτητα

καλο θα ηταν να κοψει το καπνισμα και να κανει εναν επανελεγχο σε 3 μηνεs γιατι πολλεs φορεs αγχοs-πυρετοs- μπορει να μειωσουν την κινητικοτητα

παντωs ειναι προβληματακι που λυνεται ευκολα ( και φαρμακευτικα)

ΤΩΡΑ ΠΕΡΙ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗΣ ΕΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ¨

Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ ΕΝΝΩ Ο ΟΥΡΟΛΟΓΟΣ ΣΤΟ DOPLER MOY ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ....

ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ...

Sevi μου, κι εμένα ο άντρας μου είχε χαμηλή κινητικότητα στο σπέρμα και ο γιατρός το χαρακτήρισε ελαφρώς υπογόνιμο. Επίσης του βρήκαν δύο κιρσοκήλες και ο γιατρός είπε αμέσως χειρουργείο. Ευτυχώς βρήκαμε έναν εξαιρετικό ουρολόγο ο οποίος μας καθησύχασε και μας είπε να κάνουμε και καλλιέργεια σπερματικού υγρού η οποία έδειξε μικροβιακή μόλυνση. Το αντιμετωπίσαμε με αντιβίωση και το επόμενο σπερμοδιάγραμμα ήταν άψογο. Ζήτησε καλύτερα κι εσύ να κάνει ο άντρας σου και καλλιέργεια γιατί από μόνο του το σπερμοδιάγραμμα δεν σημαίνει κάτι, όπως επίσης ούτε η κιρσοκήλη σημαίνει ότι σίγουρα έχει επηρεαστεί το σπέρμα. καλή επιτυχία

Qep5p3.pngrWtbp3.png

Χαιρετε.

Ειμαι 28 ετων και "προσπαθω" με τη γυναικα μου εδω και 7 μηνες,οχι ιδιαιτερα συστηματικα.Πηγα και εκανα σπερμοδιαγραμμα και ειχα τα παρακατω αποτελεσματα..

Ογκος-2 ml

pH-7.5

Ρευστοποιηση-40 min

Αριθμο σπερμ.-21000000(αν και στο χαρτι γραφει 210000000!)

Κινητηκοτητα-1η ωρα 45%

Φυσιολογικες-70%

Τι γινετε σε μενα?Υπαρχει καποιο προβλημα,ωστε να κινηθω αμεσα?

Ευχαριστω.Παρακαλω απαντηστε μου

καλημέρα :)

να σου φύγει το άγχος πρέπει :)

Ξέρω περίπτωση με 5% και έχει κάνει δύο παιδιά,΄πόσο μάλλον το 70% :)

Βγάλτε το απο το μιαλό σας και θα έρθει μόνο του ένα ωραίο πρωί :)

Μάκια :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Κορίτσια θέλω τη βοήθεια σας.

Ο άντρας μου έκανε νέο σπερμοδιάγραμμα μετά από θεραπέια 4 μηνών. Τα αποτελέσματα ήταν τα εξής:

Ογκος 7 ml

Ph 7,5

Αριθμός 25.000.000/ml

ρευστοποίηση 60 λεπτά

κινητικότητα 0% ταχεία 1 ώρα

20% μέτρια 1 ώρα

80% ακίνητα 1 ώρα

2,4 πυόσφαιρα

14% ανώμαλες μορφές (κεφαλή 10%, ουρά 4 %)

Αυριο πάμε στο γιατρό. Εκέινος μας μίλησε για σπερματέγχυση.

Εχω πιθανότητες, ή να πάω για εξωσωματική??

δεν ξέρω τι να κάνω

.png

bou bou μου η κινητικοτητα ποση ηταν πριν...;;;Τι θεραπεια εκανε ;;;;

απ οσο ξερω κ η ρευστοποιηση σας αργει να γινει...(συνηθως ειναι 30min)...

Και ο γιατρος με 0 κινητικοτητα σας ειπε σπερματεγχυση;;;;; :roll:

Καλλιεργεια κανατε;;;;.....μηπως ειναι καποιο μικροβιο που το καθηλωνει ;;; :?:roll:

ο καλος μου ειχε ουρεοπλασμα κ μετα την θεραπεια απο 30% πηγε 60% !!!!

Μακαρι κοριτσακι να ειναι καλα ο αντρουλης σου και ...λυσεις υπαρχουν για ολα τα προβληματα..... :wink:

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Η κινητικότητα στο πρώτο σπερμοδιάγραμμα που έγινε το Σεπτέμβριο ήταν 17 % μέτρια και 0% ταχεία. Ο αριθμός ήταν 3.700.000/Ml και 20.000.000 σύνολο. Η ρευστοπόιηση ήταν μέσα σε 30 λεπτά ενώ τώρα υπάρχει π΄ροβλημα. Ο γιατρός του βρήκε πολλά πυόσφαιρα τη π΄ρωτη φορά και του έδωσε 1 μήνα αντιβίωση. Μετά ακολούθησε θεραπεία με restandol και nolvadex.

Εχω κουραστεί πραγματικά, νιώθω εξαντλημένη ψυχολογικά!! Μου έχει γίνει εφιάλτης το σπερμοδιάγραμμα. Βαρέθηκα πια, θα πάω σε μια εξωσωματική μου φαίνεται διαφορετικά με βλέπω με ψυχοφάρμακα. Τι θεραπέια έκανε ο δικός σου για το ουρεοπλασμα? Δεν θα μας το έλεγε ο γιατρός αν ήταν να κάνουμε καλλιέργεια??? Καθηγητής είναι τρομάρα μου!!

.png

...ο αριθμος ανεβηκε ...αυτο ειναι καλο...δεν θυμαμαι τα χαπια πως λεγονται...θα σου πω το απογευμα...

Παντως στην σπερματεγχυση τα επεξεργαζονται κ ανεβαζουν την κινητικοτητα...τωρα απο 0 που θα παει δεν γνωριζω....

Μπηκες στα θεματα που ειναι για σπερμοδιαγραμμα κτλ...;;;;

Διαφημίσεις

επανω ,στη σελιδα Θελω να μεινω εγκυος...ειναι οι Ανακοινωσεις του administration....εχει διαφορα θεματα ...σπερμοδιαγραμμα...σπερματεγχυση....κτλ

δεν ξερω πως να σε παραπεμψω εκει....στο link...

Η κινητικότητα στο πρώτο σπερμοδιάγραμμα που έγινε το Σεπτέμβριο ήταν 17 % μέτρια και 0% ταχεία. Ο αριθμός ήταν 3.700.000/Ml και 20.000.000 σύνολο. Η ρευστοπόιηση ήταν μέσα σε 30 λεπτά ενώ τώρα υπάρχει π΄ροβλημα. Ο γιατρός του βρήκε πολλά πυόσφαιρα τη π΄ρωτη φορά και του έδωσε 1 μήνα αντιβίωση. Μετά ακολούθησε θεραπεία με restandol και nolvadex.

Εχω κουραστεί πραγματικά, νιώθω εξαντλημένη ψυχολογικά!! Μου έχει γίνει εφιάλτης το σπερμοδιάγραμμα. Βαρέθηκα πια, θα πάω σε μια εξωσωματική μου φαίνεται διαφορετικά με βλέπω με ψυχοφάρμακα. Τι θεραπέια έκανε ο δικός σου για το ουρεοπλασμα? Δεν θα μας το έλεγε ο γιατρός αν ήταν να κάνουμε καλλιέργεια??? Καθηγητής είναι τρομάρα μου!!

Να μην πω τώρα τι είναι με το μικροσκόπιο!!!!

Εδώ έλεγε εμάς σπερματέγχυση αλλά δεν το αποφάσιζε σίγουρα λόγο του πάνω κάτω από επαρχία.....

Ο αριθμός σας βελτιώθηκε τρελά όμως έτσι????

Η κινητικότητα όμως είναι άσχημη και με την σπερματέγχιση τι θα καταφέρει???

Πήγαινε και πάρε μια 2η γνωμη βρε φιλενάδα!!!

lRZRp3.png

Επίσης κάθε κέντρο έχει τις δικές του φυσιολογικές τιμές....

τι λένε η φυσιολογικές σας για την κινητικότητα???

Εγώ ξέρω την ταχεία 25% και την ταχεία + μέτρια 50% έτσι ισχύει και εδώ???

lRZRp3.png

Georgaki μου .....!!!!!!!! Πεστα βρε κοριτσακι....Μαλλον τωρα η boubou διαβαζει τις ανακοινωσεις....

Σε μας παντως δεν ειχε φυσιολογικες τιμες διπλα στην κινητικοτητα....απλα αναγραφοταν οι ωρες κ η κινηση...

Ο γιατρος μου ειπε οτι ηθελε το σπερμα να παει πανω απο 50 % την 1η ωρα, για να ξεκινησω τις ενεσεις που τελικα εκανα.... :wink:

Αν φυγεις ξαφνικα....ΦΙΛΑΚΙΑ και ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ!!!!!!! :wink:

Εχω δει τις ανακοινώσεις που λέτε. Η κινητικότητα πρέπει να είναι ταχεία+μέτρια>50%

Georgi μου μα το Θεο θα παω αύριο μόνο από περιέργεια να δω τι θα μου πει όταν του δείξω το σπερμοδιάγραμμα.

.png

Διαφημίσεις

Κορίτσια και μας είναι 0% η πρόσθεια κίνηση, αλλά ο Γιατρός μας είπε ότι στη σπερματέγχυση βελτιώνουν την κινητικότητα και μπορεί από 0% να πάει 30%. οπότε καλά της πρότεινε της bou-bou σπερματέγχυση ο γιατρός της. bou-bou δεν έχεις να χάσεις τίποτα δοκίμασε μια δύο φορές. έτσι και αλλιώς σου δίνει ο γιατρός τα αποτελέσματα της επεξεργασία σπέρματος πρίν τη σπερματέγχυση, έτσι θα δείς που μπορεί να φτάσει. φιλιά και καλή επιτυχία σε όλες μας "και εγώ στον αγώνα είμαι"

Το πόρισμα βγήκε. Πάμε για εξωσωματική! Δυστυχώς σύμφωνα με τα λεγόμενα του γιατρού η κινητικότητα είναι πολύ χαμηλή, τα φάρμακα βοήθησαν το σπέρμα να αυξηθεί μόνο και όχο να βελτιωθεί ποιοτικά. Οπότε ξεκινάω εξετάσεις τη άλλη εβδομάδα και από τον επόμενο μήνα με βλέπω για την πρώτη (και μοναδική ελπίζω) εξωσωματική.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!!!

.png

Κι εμείς εδώ και κάμποσο καιρό προσπαθούμε, όχι ιδιαίτερα εντατικά βέβαια. Το δικό μας σπερμοδιάγραμμα έδειξε 8% ζωηρή πρόσθια κίνηση με φ.τ. 10-20% και ζωηρή + μέτρια 51% με φ.τ. μεγαλύτερο ή ίσο του 50%. Ο γιατρός το χαρακτήρισε "μέτριο" και συνέστησε βιταμίνες. Από την εμπειρία σας τι προγνωστικά δίνετε;;;

UmJ2p11.png

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

aMUmp10.png

Ρικα τι βιταμινες σας εδωσαν;;;;

Εγω ξερω για βιταμινη Ε....κ καποια αλλα χαπια ονοματι Speman(τα οποια εδω μεσα τα διαβασα,δεν τα εχουμε δοκιμασει...)

Εμεις σημερα θα παμε στον ουρολογο, δεν ξερω τι θα μας δωσει και τι θα μας πει..μολις γυρισουμε θα τα γραψω! Εμας απο 20% ταχεια και 50% μετρια κινητικοτητα και 10% ακινητα που ειχε πριν ουτε καν ενα μηνα, τωρα που καναμε την σπερματεγχυση ειχε 10% ταχεια, 18% μετρια και ακινητα 64%!!! :(

Και αριθμο απο 18 εκ/ml τωρα 12 εκ!!!

...παντως ο καλός μου που ταλαιπωρηθηκε 1,5 μηνα με ουρεοπλασμα πηρε αντιβιωση κ κατι αλλα χαπια κ η κινητικοτητα αυξηθηκε...κ τωρα παιρνει ξανα τα Lanidil γιατι βοηθανε (του ειπε ο ουρολογος).... :roll:

Boubou...αν ετσι πρεπει να γινει θα το κανετε κ θα τα καταφερετε!!!!! :D

gary....περιμενουμε νεα σου...καλα ευχομαι... :wink:

Κοριτσακια επισκεφτηκαμε τον ουρολογο τ απογευμα και μας εδωσε να κανουμε ορμονικες εξετασεις, doppler οσχεου και ελεγχο κιρσοκηλης. Απο την εξεταση διαπιστωσε οτι υπαρχει κιρσοκηλη στον αριστερο ορχη (στον αριστερο ειχε μικρος και κρυψορχια, παλι καλα ο δεξης ειναι οκ τουλαχιστον)! Θα κανουμε λοιπον τις εξετασουλες και θα παμε να μας δωσει θεραπεια και να συζητησουμε αν πρεπει η οχι να κανουμε επεμβαση. Αυτα τα νεα μας!

....αντε μπραβο....τωρα που θα δρομολογηθουν ολα ...θα ερθει κ το νινι...!!!!!! :D

Ναι τι να κανουμε?? θελει να του στρωσουμε το δρομο με ροδοπεταλα πρωτα! Και να ερθει και με μεγαααλη καθυστερηση , για να κανει αισθητη την παρουσια του! Σ ευχαριστω κοριτσακι μου!

:)

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από loralora,
        Σήμερα πήραμε τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγράμματος
        όγκος : 6 ml
        Ph: 7.9
        Αριθμός/ml: 7.000.000
        Κινητικότητα:
        1η ώρα ζωηρά 23%, νωθρά 29% και ακίνητα 48%
        2η ώρα ζωήρα 21% νωθρά 26% και ακίνητα 53%
        6η ώρα ζωηρά 13% νωθρά 19% και ακίνητα 68%
        12η ώρα ζωηρά 2% νωθρά 6% και ακίνητα 92%

Εντάξει καταλαβαίνω οτι ο αριθμός σπερματοζωαρίων είναι μικρός ( το πόσο μικρός είναι δεν καταλαβαίνω) η κινητικότητα πως τη βλέπετε βρε κορίτσια?
        Έχω κανονίσει ραντεβού με τον γυναικολόγο μου σε 1 βδομάδα. Φυσιολογική σύλληψη είναι εφικτή ή να το ξεχάσω? Η ηλικία μου 38,5 και του σύζηγου 45.

Έχω αγχωθεί
      • Από [email protected],
        Γεια σας! Υπαρχει προβλημα στο σπερμα του συζυγου μου (ολιγοσπερμια, μειωμενη κινητικοτητα..). Εγω ειμαι οκ. Επειδη για να κανουμε εξωσωματικη (για να παρουμε τις ενεσεις) χρειαζεται να περασω απο επιτροπη που εχει ραντεβου μετα απο 8 μηνες, ειπαμε να δοκιμασει τις φυτικες καψουλες Addyzoa . Μηπως καποιας ο αντρας τις εχει δοκιμασει και εχετε δει βελτιωση και επιτευξη εγκυμοσυνης;

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Addyzoa
        έρευνα σε 50 άντρες, 2009 (δημοσίευση 2011) CONCLUSIONS:
        Treatment with Addyzoa resulted in a significant improvement in total and progressive motility in the semen of men with iOATs after 3 months of therapy. There was no change in the sperm concentration, ROS, DFI or TAC levels.
        Υπήρξε αύξηση στην κινητικότητα μετά από 3 μήνη θεραπεία, δεν υπήρχε αλλαγή στον αριθμό των σπερματοζωαριων. 
        Τέλος πρόσθεσης κειμένου από τους διαχειριστές
      • Από FOP,
        Καλησπερα !!
        Οπως ειχα πει σε καποιο αλλο θεμα ο αντρας μου ειχε κανει 2 σπερμοδιαγραμματα

Το 1ο εδειξε αρ. σπερμ. 5εκ /ml με 85% κινητικοτητα και 9% φυσιολογικες μορφες
        και το 2ο που εγινε 3 μερες μετα εδειξε 12εκ./ml και ιδια κινητικοτητα και μορφολογια !!!

Μετα απο επισκεψη στον ουρολογο μας προτεινε nolvadex 20mg eviol 3-4 την ημερα και καρνιτινη 1 την ημερα !!
        Μας ανησυχει λιγο το Nolvadex γιατι διαβασαμε οτι ειναι κ για τον καρκινο του μαστου!

Γνωριζετε το nolvadex, εχει αποτελεσματα???
        Καθε πληροφορια, εμπειρια ειναι χρησιμη !! Ευχαριστω πολυ !
      • Από CC,
        Θα ήθελα να ρωτήσω εαν κάποιος έχει ακούσει για το Padutin kallikrein και εάν ναι πού μπορώ να το βρώ.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/495334   1979 Determination of various semen parameters and sex hormone levels in subfertile men during kallikrein therapy.  Έρευνα σε 31 άντρες "Thus, systemic kallikrein administration induces significant changes of the pituitary-gonadal axis influencing spermatogenesis and epididymal sperm maturation." https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1318646   1981 Possible effects of the kallikrein-kinin system on male reproductive functions. 
        Clinical trials showed that systemic administration of kallikrein may be particularly useful for treatment of infertile men suffering from asthenozoospermia and/or oligozoospermia. During kallikrein therapy, the number of spermatozoa and both quantitative and qualitative sperm motility increased, and a significant improvement of the conception rate was achieved. An increased sperm number was also observed after application of the specific kininase II inhibitor captopril. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8243685 Efficacy of kallikrein in the treatment of oligozoospermia and asthenozoospermia: a double-blind trial.
        1993 έρευνα σε 114 άντρες At the doses and for the duration given, our results were disappointing. The absence of a therapeutical effect, as evidenced in the present study may be due to the very low absorption rate of kallidinogenase after oral administration. Probably a much higher dose of kallidinogenase should be used to achieve a therapeutic affect. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1318646  
        1992 Possible effects of the kallikrein-kinin system on male reproductive functions  
        Clinical trials showed that systemic administration of kallikrein may be particularly useful for treatment of infertile men suffering from asthenozoospermia and/or oligozoospermia. During kallikrein therapy, the number of spermatozoa and both quantitative and qualitative sperm motility increased, and a significant improvement of the conception rate was achieved.  [δεν  φαίνεται εδώ σε πόσους έγινε η έρευνα] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7818373 Penetration capacity of spermatozoa from patients with oligoasthenoteratozoospermia into bovine cervical mucus before and after therapy with kallikrein.
        1994  έρευνα σε 45 άντρες
        Analysis of spermiograms and the penetration test were performed before and after 3 months of treatment. Neither of these techniques revealed significant alteration after treatment, nor was there a demonstrable success during the observation period in terms of pregnancy. Judging from these results, (1) kallikrein has no effect in patients with OAT syndrome and (2) the penetration test provides no additional information on the biological quality of ejaculate.  
      • Από arist2,
        Ο άντρας μου έκανε το πρώτο του σπερμοδιάγραμμα είναι 32 χρονών

του είπαν από το εργαστήρι ότι έχει ολιγοσπερμία

Σας στέλνω αναλυτικά τα αποτελέσματα του συζύγου ....να τονίσω ότι απο το εργαστήριο του είπαν ότι έχει ολιγοσπερμία

Ημέρες αποχής: 3
        Όγκος σπέρματος:6 ml
        Συγκόλληση: όχι
        Γλοιότητα: Φυσιολογική
        Αριθμός σπερματοζωαρίων: 21.000.000/ κκχ
        Αντίδραση (PH): 7.7
        Ρευστοποίηση: 30 λεπτά

Κινητικότητα
        30΄: 50% Ζωηρώς κινούμενα 10% μετρίως 10% Πολύ μικρή κίνηση 30% Ακίνητα
        1 ώρα: 45% Ζωηρώς 10% μετρίως 15% Πολύ μικρή κίνηση 30% Ακίνητα
        2 ώρες: 40% Ζωηρώς 15% μετρίως 15% Πολύ μικρή 30% Ακίνητα
        4: 30% Ζωηρώς 15 % μετρίως 20% Πολύ μικρή κίνηση 35% Ακίνητα
        6: 25% Ζωηρώς 20% μετρίως 20% Πολύ μικρή 35% Ακίνητα
        12: 10% Ζωηρώς 15 μετρίως 20% Πολύ μικρή 55% Ακινητα
        24: 0% Ζωηρώς 0% Μετρίως 15% Πολύ μικρή 85% Ακίνητα

Μικροσκοπικά ευρήματα: Πυοσφαιρία: Οχι
        Προστατικά σωμάτια: Όχι
        Ερυθρά: Όχι

Μορφολογία Σπέρματος:
        Τυπικές μορφές: 70%

Μπορεί να τεκνοποιήσει ή όντως έχει ολιγοσπερμία????
        Αν κάποιος γνωρίζει ας απαντήσει παρακαλώ γιατί έχω αγωνία