Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπερματοδιάγραμμα - Σπερμοδιάγραμμα φυσιολογικές τιμές !!


Recommended Posts

15 hours ago, Asia said:

Μαρκέλα μου ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ο παλιός μου γυναικολόγος μου είχε πει πως το πρόβλημα είναι πολύ μικρό και πρότεινε να πάρει ο άντρας μου προφερτιλ. Σκέφτηκα πως ένας Ουρολογος θα μας κατευθύνει καλύτερα. Φοβάμαι πως σε τόσο χαμηλά επίπεδα δεν θα δούμε και καμία δραματική βελτίωση...Ο νέος γυναικολόγος όταν είδε τον αριθμό "πωπω τι κακό πέρασε ο άντρας σου?κάποια παιδική αρρώστια βαριά?Δεν δικαιολογείται αλλιώς μιας και είναι κάτω από 30 χρόνων". Μου έκανε εντύπωση η έκπληξη του. Η εμπειρία σου τι λέει? Έχεις ακούσει να φτιάχνεται ένα τέτοιο σπέρμα? Εσείς είδατε βελτίωση της κινητικότητας κάνοντας κάποια θεραπεία? Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δεν έχω μιλήσει με άλλο ζευγάρι που αντιμετωπίζει τέτοια θέματα και δεν ξέρω τι να κάνω..Μόνο ένα ζευγάρι ξέρω που είχε προβλήματα με το σπέρμα,είχε κιρσοκήλη, και απέκτησε παιδί με εξωσωματική. Εσείς προσπαθείτε καιρό?

Μα καλά ο γιατρός σου πρώτη φορά είδε σπερμοδιάγραμμα με τέτοιο αριθμό?εδώ που τα λέμε υπερβολική η αντίδραση του. Να πάτε σε ουρολόγο, δεν είναι οι γυναικολόγοι αρμόδιοι για θέματα σπέρματος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 528
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

22 ώρες πρίν, Asia είπε:

Μαρκέλα μου ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ο παλιός μου γυναικολόγος μου είχε πει πως το πρόβλημα είναι πολύ μικρό και πρότεινε να πάρει ο άντρας μου προφερτιλ. Σκέφτηκα πως ένας Ουρολογος θα μας κατευθύνει καλύτερα. Φοβάμαι πως σε τόσο χαμηλά επίπεδα δεν θα δούμε και καμία δραματική βελτίωση...Ο νέος γυναικολόγος όταν είδε τον αριθμό "πωπω τι κακό πέρασε ο άντρας σου?κάποια παιδική αρρώστια βαριά?Δεν δικαιολογείται αλλιώς μιας και είναι κάτω από 30 χρόνων". Μου έκανε εντύπωση η έκπληξη του. Η εμπειρία σου τι λέει? Έχεις ακούσει να φτιάχνεται ένα τέτοιο σπέρμα? Εσείς είδατε βελτίωση της κινητικότητας κάνοντας κάποια θεραπεία? Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δεν έχω μιλήσει με άλλο ζευγάρι που αντιμετωπίζει τέτοια θέματα και δεν ξέρω τι να κάνω..Μόνο ένα ζευγάρι ξέρω που είχε προβλήματα με το σπέρμα,είχε κιρσοκήλη, και απέκτησε παιδί με εξωσωματική. Εσείς προσπαθείτε καιρό?

Οι γυναικολόγοι τα μπερδεύουν τα πράγματα σε απλα μαθηματικά αλλά υπολογίζουν την εξωσωματική ος λύση ..

Μετά από θεραπεία είδαμε βελτίωση αλλά εγκυμοσύνη δεν έχουμε δει ακόμα βέβαια δεν έχει πάει ακόμα στα φυσιολογικά παραμετρα αλλά εσείς να πάτε σε ουρολόγο αυτός θα ξέρει πως να κινηθεί.

Όλα θα φτιαχτούν ο παλιός μου γυναικολόγος μου έλεγε ότι είναι τούρμπο το σπέρμα του άντρα μου με κινητικότητα 0 την 24 ώρα και εγώ τον πίστευα που να ήξερα η άμοιρη τότε

Link to comment
Share on other sites

@kotsifikos καλησπέρα,όντως ήταν υπερβολική η αντίδραση του και γι αυτό έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου..με έπιασαν τα κλάματα μόλις τον άκουσα...άσε...εσένα η εμπειρία σου(αν έχεις πάνω σ αυτό το θέμα,δεν ξέρω) τι σου λέει? Φτιάχνεται ένα τέτοιο σπέρμα με κατάλληλη θεραπεία?

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Asia said:

@kotsifikos καλησπέρα,όντως ήταν υπερβολική η αντίδραση του και γι αυτό έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου..με έπιασαν τα κλάματα μόλις τον άκουσα...άσε...εσένα η εμπειρία σου(αν έχεις πάνω σ αυτό το θέμα,δεν ξέρω) τι σου λέει? Φτιάχνεται ένα τέτοιο σπέρμα με κατάλληλη θεραπεία?

 

Γιατρός δεν είμαι για να σου δώσω απαντήσεις οπότε δεν θέλω ούτε να σου κόψω τα φτερά ούτε όμως να σου δώσω ελπίδες βελτίωσης αν δεν υπάρχουν. Κάνε μία έρευνα και επέλεξε έναν κατάλληλο ουρολόγο για να σας βοηθήσει. Εμείς δεν είχαμε δει καμια τρελή βελτίωση από θεραπείες που κάναμε. Όπως και να έχει όμως η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, ο γιατρός θα σε βοηθήσει περισσότερο απο εμένα, εγώ το μόνο που θα σε συμβουλεύσω είναι να μην εμπιστεύεσαι γυναικολόγους για θέματα σπέρματος, δεν είναι η ειδικότητα τους.

 

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα!

είναι η πρώτη φορά γράφω.... δεν βρήκα κάποιο πρόσφατο σχετικό θέμα και είπα να ανοίξω ένα νέο...

 

Χρειαζόμαστε την βοήθεια σας!

 

Το τελευταίο εξάμηνο έχουμε κάνει 4 σπερμοδιαγράμματα και 2 καλλιέργειες (σε διαγνωστικά της γειτονιάς) και τα αποτελέσματα είναι αποκαρδιωτικά (στο τελευταίο σπερμοδιαγραμμα η κινητικότητα την πρώτη ώρα ήταν 3% επιτόπου και τα υπόλοιπα ακίνητα, χαμηλός ολικός αριθμός, 40% άτυπες μορφές) και αντικρουόμενα ( η μια καλλιέργεια έδειξε δυο μικρόβια, η δεύτερη μετά από 15 μέρες ήταν καθαρή)...

Θέμα κιρσοκηλης συμφώνα με το triplex οσχέου δεν φαίνεται να υπάρχει...

 

Αποφασίσαμε με τον καλό μου να επαναλάβουμε το σπερμοδιάγραμμα και την καλλιέργεια στον γνωστό Λυμπερόπουλο, που υποτίθεται ότι είναι κορυφή σε αυτές τις εξετάσεις, θα πάμε τις επόμενες μέρες...

 

Χρειαζόμαστε όμως κι έναν εξειδικευμένο ουρολόγο ανδρολόγο σε θέματα υπογονιμοτητας να μας κατευθύνει και για περαιτέρω εξετάσεις (αν χρειαστεί) γιατί οι δυο προηγούμενοι ουρολόγοι ήταν εντελώς ανενημέρωτοι...

Σας παρακαλώ βοηθήστε!!

Έχουμε και οι δυο συγκεντρώσει πολύ θυμό γιατί έχουμε χάσει πάνω από ένα εξάμηνο με την ασχετοσύνη των γιατρών κι ακόμη είμαστε στο σημείο μηδέν...

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, athinais είπε:

Καλησπέρα!

 

είναι η πρώτη φορά γράφω.... δεν βρήκα κάποιο πρόσφατο σχετικό θέμα και είπα να ανοίξω ένα νέο...

 

 

 

Χρειαζόμαστε την βοήθεια σας!

 

 

 

Το τελευταίο εξάμηνο έχουμε κάνει 4 σπερμοδιαγράμματα και 2 καλλιέργειες (σε διαγνωστικά της γειτονιάς) και τα αποτελέσματα είναι αποκαρδιωτικά (στο τελευταίο σπερμοδιαγραμμα η κινητικότητα την πρώτη ώρα ήταν 3% επιτόπου και τα υπόλοιπα ακίνητα, χαμηλός ολικός αριθμός, 40% άτυπες μορφές) και αντικρουόμενα ( η μια καλλιέργεια έδειξε δυο μικρόβια, η δεύτερη μετά από 15 μέρες ήταν καθαρή)...

 

Θέμα κιρσοκηλης συμφώνα με το triplex οσχέου δεν φαίνεται να υπάρχει...

 

 

 

Αποφασίσαμε με τον καλό μου να επαναλάβουμε το σπερμοδιάγραμμα και την καλλιέργεια στον γνωστό Λυμπερόπουλο, που υποτίθεται ότι είναι κορυφή σε αυτές τις εξετάσεις, θα πάμε τις επόμενες μέρες...

 

 

 

Χρειαζόμαστε όμως κι έναν εξειδικευμένο ουρολόγο ανδρολόγο σε θέματα υπογονιμοτητας να μας κατευθύνει και για περαιτέρω εξετάσεις (αν χρειαστεί) γιατί οι δυο προηγούμενοι ουρολόγοι ήταν εντελώς ανενημέρωτοι...

 

Σας παρακαλώ βοηθήστε!!

 

Έχουμε και οι δυο συγκεντρώσει πολύ θυμό γιατί έχουμε χάσει πάνω από ένα εξάμηνο με την ασχετοσύνη των γιατρών κι ακόμη είμαστε στο σημείο μηδέν...

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!

Καλησπέρα και καλωσόρισες!Είμαστε κι εμεις σε παρόμοια φάση με τον άνδρα μου και ένα φιλικό μας ζευγάρι που πέρασε από την ίδα φάση μας είπε για τον Κωνσταντινίδη στο Ν.Ψυχικο...Αυτό ξέρω..κι εμείς ψαχνόμαστε..Αν έχει κάποια άλλη φίλη κάποια άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη..

Link to comment
Share on other sites

katie84

πολυ χαιρομαι που βρισκω μια συμπασχουσα!!

πεσμου για την δικη σας περιπετεια!

Εμεις την επομενη εβδομαδα θα παμε για εξετασεις στον Λυμπ., αυριο θα κλεισουμε ραντεβου...

 

Μετα θα επισκεφθουμε τριτο ουρολογο κατα σειρα....

Ο γυναικολογος μου μας συστησε καποιον Ανδριτσο στο μετροπολιταν που του εχει εμπιστοσυνη, λεει, και ειναι εξειδικευμενος σε θεματα υπογονιμοτητας...

Οποτε οταν βγουν τα αποτελεσματα θα τον επισκεπτουμε να παρουμε την γνωμη του για το πως θα προχωρησουμε...

 

Οι φιλοι σου εμειναν ικανοποιημενοι απο τον Κωνσταντιδη?

Εδωσε λυση στο προβλημα τους?

Εμεις εχουμε ταλαιπωρηθει τρομερα με ασχετους γιατρους κι εργαστηρια που φασκουν κι αντιφασκουν....

Πολλα εξοδα παλι.. αλλα χαλαλι... τουλαχιστον να παρει ενα τελος ολο αυτο... και να ξερουμε τι μας γινεται...

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2019 at 10:58 ΜΜ, athinais είπε:

katie84

πολυ χαιρομαι που βρισκω μια συμπασχουσα!!

πεσμου για την δικη σας περιπετεια!

Εμεις την επομενη εβδομαδα θα παμε για εξετασεις στον Λυμπ., αυριο θα κλεισουμε ραντεβου...

 

Μετα θα επισκεφθουμε τριτο ουρολογο κατα σειρα....

Ο γυναικολογος μου μας συστησε καποιον Ανδριτσο στο μετροπολιταν που του εχει εμπιστοσυνη, λεει, και ειναι εξειδικευμενος σε θεματα υπογονιμοτητας...

Οποτε οταν βγουν τα αποτελεσματα θα τον επισκεπτουμε να παρουμε την γνωμη του για το πως θα προχωρησουμε...

 

Οι φιλοι σου εμειναν ικανοποιημενοι απο τον Κωνσταντιδη?

Εδωσε λυση στο προβλημα τους?

Εμεις εχουμε ταλαιπωρηθει τρομερα με ασχετους γιατρους κι εργαστηρια που φασκουν κι αντιφασκουν....

Πολλα εξοδα παλι.. αλλα χαλαλι... τουλαχιστον να παρει ενα τελος ολο αυτο... και να ξερουμε τι μας γινεται...

 

Καλημερα!!Οι φίλοι μου μού είπαν ότι θεωρείται από τους πολύ καλούς και συγκεκριμένα με παρέπεμψαν σε ένα συνεργάτη του,Φλιάτουρας νομίζω λέγεται..Κι εκείνοι είχαν χοντρό θέμα..Αν μπεις στο σαιτ,θα το δεις. Εμείς απ' ότι φαίνεται έχουμε θέμα με το σπέρμα...Ο σύζυγός μου είχε κάνει σπερμοδιάγραμμα τπν περσινο Γενάρη και υπάρχει θέμα στην κινητικότητα,καθώς τα ταχέως κινουμενα την 1η ώρα βρέθηκαν 5% και φυσιολογικές μορφές μονο 4%...και σε ένα δεύτερο που έκανε το Νοέμβρη τα αντίστοιχα νούμερα ήταν μόλις 1% (!!) και 4%...σε γυναίκολογο που απευθύνθηκα μέσω διαδικτύου μου είπε ότι η εξωσωματική είναι η μόνη διέξοδος..έχω χάσει τη γη κάτω από τα πόδια μου αυτές τις μέρες,γιατί δεν το φανταζόμουν ποτέ ότι θα υποβαλλόμουν σε αυτή τη διαδικασία..Έχω κάνει ορμονολογικές,μένει η σαλπιγγογραφία,αλλά δεν ξέρω αν είναι απαραίτητη με τέτοιο θέμα στο σπέρμα του συζύγου...Κι εμείς θα πάμε μαλλον στον Λυμπερόπουλο..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα katie84!

 

δεν μπορεις να φανταστεις ποσο σε καταλαβαινω..

Αυριο παμε στον ανδρολογο που με παρεπεμψε ο γυναικολογος μου, και την Τεταρτη κλεισαμε για τον Λυμπερ...

 

Θα επανελθω με νεοτερα με τις εντυπωσεις απο τον νεο γιατρο...

 

Αν το 84 γεννηθηκες μην φοβασαι!! Θα τα καταφερετε σιγουρα!!

Ο χρονος δεν σας πιεζει, θα βρειτε που οφειλονται οι χαμηλες τιμες και θα τις διορθωσετε!

Μην χανεις την πιστη σου!!

 

Εγω ειμαι σε δυσμενη θεση... 43 το 2019... εμεις δεν εχουμε περιθωρια...

δεν ξερω καν αν πρεπει να περιμενουμε να φτιαξει το σπερμα ή πρεπει να προχωρησουμε αμεσα σε εξωσωματικη...

Θα μας το πουν οι γιατροι συντομα!!

 

Φιλια!!

Και μην απελπιζεσαι!!

Θα τα ξαναπουμε!

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

επανερχομαι με νεοτερα μετα απο επισκεψη στον εξειδικευμενο ουρολογο ανδρολογο σε θεματα υπογονιμοτητας.

Επιτελους βρηκαμε εναν νεο γιατρο, αμεσο, προσιτο, ενημερωμενο, που φανηκε καλος γνωστης των θεματων του σπερματος και μας καθησυχασε απολυτα!!

 

Θεωρει οτι η απελπιστικη κινητικοτητα του σπερμοδιαγραμματος οφειλεται σε χρονια προστατιτιδα(δηλαδη υπαρξη μικροβιων στο σπερμα).

Μας εδωσε μια αγωγη με τρεις διαδοχικες αντιβιωσεις (για 40 ημερες) και βιταμινες(για 3 μηνες). Ηταν βεβαιος και καθησυχατικος οτι οι τιμες κινητικοτητας του σπερμοδιαγραμματος θα βελτιωθουν μετα τα παραπανω....

Μετα το τελος της θεραπειας με τις αντιβιωσεις θα παμε να επαναλαβουμε σπερμοδιαγραμμα και την καλλιεργεια αναμενοντας αισθητη βελτιωση.

Ιδωμεν...

 

Ειμαι σαφως πιο ηρεμη και μπορω να πω οτι αισιοδοξω...

 

katie84, εσεις τι κανετε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 13/1/2019 at 10:17 ΜΜ, athinais είπε:

καλησπερα katie84!

 

δεν μπορεις να φανταστεις ποσο σε καταλαβαινω..

Αυριο παμε στον ανδρολογο που με παρεπεμψε ο γυναικολογος μου, και την Τεταρτη κλεισαμε για τον Λυμπερ...

 

Θα επανελθω με νεοτερα με τις εντυπωσεις απο τον νεο γιατρο...

 

Αν το 84 γεννηθηκες μην φοβασαι!! Θα τα καταφερετε σιγουρα!!

Ο χρονος δεν σας πιεζει, θα βρειτε που οφειλονται οι χαμηλες τιμες και θα τις διορθωσετε!

Μην χανεις την πιστη σου!!

 

Εγω ειμαι σε δυσμενη θεση... 43 το 2019... εμεις δεν εχουμε περιθωρια...

δεν ξερω καν αν πρεπει να περιμενουμε να φτιαξει το σπερμα ή πρεπει να προχωρησουμε αμεσα σε εξωσωματικη...

Θα μας το πουν οι γιατροι συντομα!!

 

Φιλια!!

Και μην απελπιζεσαι!!

Θα τα ξαναπουμε!

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια!!Μου δίνεις κουράγιο.Ναι,34 είμαι..Ο άντρας μου 44 και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και αυτό στην κινητικότητα..Εύχομαι τα καλύτερα και για σας,να βελτιωθεί η κατάσταση με τη θεραπεία. Εμένα ο άντρας μου προς το παρον παίρνει τα προφερτιλ μέχρι να δούμε τι θα κάνουμε.Μετα θα παει για σπερμοδιαγραμμα σε εξειδικευμενο κεντρο νωρίτερα, δεν θα εξαντλήσουμε το 3μηνο που λένε.Βέβαια  δεν ππονταρω και πολλα στη θεραπεια,γιατι ειχε παρει και στο παρελθον,αλλα μετα απο 8 μηνες το 2ο σπερμοδιαγραμμα βγηκε χειροτερο.Περιμένω να ερθει ο κύκλος μου να δρομολογησω σαλπιγγογραφία.Εσυ εχεις κανει κι αν ναι που; Θεωρεις ότι εν τέλει αυτός ο ουρολόγος ήταν καλός; Θα μπορουσες να τον συστήσεις;  Ευχαριστώ!Θα επανέλθω με νεότερα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

Ναι τον συστήνω τον γιατρό, είναι πολύ κάλος γνώστης θεμάτων υπογονιμοτητας, ειναι και συνεργάτης στο γεν...ς, όπως μάθαμε εκ των υστέρων.

https://diagnostiko.medihall.gr/ourologoi-andrologoi/

 

Έχετε κοιτάξει εσείς το ενδεχόμενο της κιρσοκηλης?

Φαντάσου σε εμας, μας  ζήτησε επανέλεγχο της κιρσοκηλης γιατί αντιλήφθηκε από την διάγνωση του triplex-υπερήχου ότι δεν είχε γίνει σωστά η εξέταση (θα έπρεπε να ειναι σε όρθια θέση ο καλός μου, κι όχι ανάσκελα).

Στην πρώτη ήταν ξαπλωμένος, άλλα έτσι κρύβεται το πρόβλημα και η εξέταση είχε βγει στο πάνω όριο του φυσιολογικού(!!!). Μας ζητησε να κάνουμε καινούργιο triplex(που έγινε σωστά) και είχε δίκιο, στο δεύτερο φάνηκε ότι ο καλός μου έχει κιρσοκηλη 2ου βαθμού.

 

Πως μπορούν να σε πάρουν στον λαιμό τους διαγνωστικά και γιατροί τελικά...

 Οπότε σαν γιατρό τον συστήνω απόλυτα, γιατί μας άνοιξε τα μάτια!! Αν τον είχαμε επισκεπτεί νωρίτερα θα είχαμε γλυτώσει μήνες ταλαιπωρίας...

 

Το θέμα ειναι ότι, όπως μας είπε, ακομη κι αν γίνει επέμβαση δεν ειναι βέβαιο οτι θα διορθωθεί η κινητικότητα του σπέρματος, μπορεί και ναι, μπορεί και όχι...

 

Τα δεδομένα, λοιπόν, αλλάζουν για εμάς...

 

Ο γυναικολόγος μου μετά από αυτές τις εξελίξεις θεωρεί οτι δεν μας παίρνει να ρικαρουμε να περιμένουμε να γίνει η επέμβαση της κιρσοκηλης και να δούμε τα αποτελέσματα της, θα χρειαστούμε ένα 6μηνο τουλάχιστον... και προτείνει εξωσωματική εδώ και τώρα....

Εγώ φοβάμαι τρομερά τις ορμόνες.. έχω ιστορικο καρκίνου στην οικογένεια...

πρέπει να καθίσω να μελετήσω στο internet το ΣΚ... 

 

Σε κάθε περίπτωση μου ζήτησε και μένα να κάνω σαλπιγγογραφια και πρότεινε να την κάνω στο γεν..ς γιατί θελει να βρίσκεται κι εκείνος την ώρα της εξέτασης εκεί. Θέλει να ειναι εκεί για να δει μόνος του την κίνηση του υγρού. Οι ακτινολόγοι δεν ερμηνεύουν πάντα σωστά την κίνηση του υγρού, μου είπε... 

θα κλείσω εκεί λοιπόν, αν και δεν ξέρω πόσο θα κοστίσει...

 

Αυτά προς το παρόν...

Θα τα ξαναπούμε,

μην απελπίζεσαι μικρούλα!!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σε όλους!Παρακολουθώ καιρό το φόρουμ μιας και προσπαθώ εδώ και οκτώ μήνες για παιδί.Τοσο καιρό κοιτούσα κατηγορίες σχετικά με τη γυναικεία υπογονιμότητα.Νομιζα ότι έχω τα πάντα που αφορούν τη γυναικεία υπογονιμότητα.Περασα πολύ δύσκολα μετά την 4η αποτυχημένη προσπάθεια.Ολες οι γνωστές μου εμεναν έγκυες κ εγώ τίποτα.Εκλαιγα,έλεγα στον άντρα μου ότι όταν είσαι τελείως υγιής μένεις εύκολα δεν ακούω τίποτα περί άγχους και τέτοιες ανοησιες.Ημουν σίγουρη ότι κάτι δεν πάει καλά και όταν ηρέμησα και καθάρισε το μυαλό μου πήγα στο γυναικολόγο που επέμενε ότι όλα είναι καλά και του ζήτησα να με υποβάλλει στις πιο απλές εξετάσεις.Μου γράφει σαλπιγγογραφημα(που θα κάνω σε δύο βδομάδες)και ζητάει για το συζυγο σπερμοδιαγραμμα.Στο μεταξυ κανω ορμονικές και είναι άψογες.Κανει ο σύζυγος σπερμοδιαγραμμα και παθαίνουμε σοκ:100000 σπερματοζωάρια και ακινησία 100.Ηδη προετοιμαστηκαμε ψυχολογικά για εξωσωματική.Εχει καμία ανάλογη εμπειρία να μου πει τι γίνεται με αυτά τα νούμερα κ αν έχουμε ελπίδα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

 

ΖΗΤΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΚΑΝΕ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ. ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΗΡΑΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΕΔΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥ 7 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ. Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΙΟ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ.

ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΕΝΤΡΟ?????

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2019 at 4:50 ΜΜ, Ευη 2 είπε:

Καλησπέρα σε όλους!Παρακολουθώ καιρό το φόρουμ μιας και προσπαθώ εδώ και οκτώ μήνες για παιδί.Τοσο καιρό κοιτούσα κατηγορίες σχετικά με τη γυναικεία υπογονιμότητα.Νομιζα ότι έχω τα πάντα που αφορούν τη γυναικεία υπογονιμότητα.Περασα πολύ δύσκολα μετά την 4η αποτυχημένη προσπάθεια.Ολες οι γνωστές μου εμεναν έγκυες κ εγώ τίποτα.Εκλαιγα,έλεγα στον άντρα μου ότι όταν είσαι τελείως υγιής μένεις εύκολα δεν ακούω τίποτα περί άγχους και τέτοιες ανοησιες.Ημουν σίγουρη ότι κάτι δεν πάει καλά και όταν ηρέμησα και καθάρισε το μυαλό μου πήγα στο γυναικολόγο που επέμενε ότι όλα είναι καλά και του ζήτησα να με υποβάλλει στις πιο απλές εξετάσεις.Μου γράφει σαλπιγγογραφημα(που θα κάνω σε δύο βδομάδες)και ζητάει για το συζυγο σπερμοδιαγραμμα.Στο μεταξυ κανω ορμονικές και είναι άψογες.Κανει ο σύζυγος σπερμοδιαγραμμα και παθαίνουμε σοκ:100000 σπερματοζωάρια και ακινησία 100.Ηδη προετοιμαστηκαμε ψυχολογικά για εξωσωματική.Εχει καμία ανάλογη εμπειρία να μου πει τι γίνεται με αυτά τα νούμερα κ αν έχουμε ελπίδα;

Προσπάθησα προ ημερών να εγγραφώ μόνο και μόνο για να σου απαντήσω, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τα κατάφερα σήμερα και σκέφτηκα ότι μπορεί να συνεχίζεις να χρειάζεσαι βοήθεια.

Το σπέρμα μπορεί να ευθύνεται για τις αποτυχίες σας, όπως μπορεί να ευθύνεται ακόμα και για αποβολές.

Όμως τα καλά νέα είναι ότι σε πολλές περιπτώσεις το πρόβλημα διορθώνεται, τόσο που ίσως να μη χρειάζεται καν εξωσωματική.

Σε κάθε περίπτωση όμως, θα πρέπει άμεσα να επισκεφθείτε ουρολόγο ειδικευμένο σε ανδρολογικά θέματα. Όχι οποιονδήποτε ουρολόγωο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

καλησπέρα σας, θα ήθελα την γνώμη σας με την οποία εμπειρία έχετε για το σπερμοδιαγραμμα μου

ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟΧΗΣ: 3

Ηλικια 28

 

Μικροσκοπικά ευρήματα

Πυοσφαίρια :                                 15-20 κ.ο.π

Ερυθρά:                                           2-3 κ.ο.π

Άωρες μορφές: (Σπερματίδες) 4-5 κ.ο.π

βλένη:

 

ΕΜΜΟΡΦΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ                        (Φ.Τ)

 

αριθμ. σπερμ.ανα ml 70400000 > 15000000

αριθμ. σπερμ. ολικός 225280000 >30000000

 

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Κινητικότητα                             1η ώρα     2η ώρα    3η ώρα

ταχεία κίνηση προς τα εμπρός   50%        40%        30%

Νωθρή κίνηση προς τα εμπρός  20%        15%        15%

Κίνηση επι τόπου                           5%          5%           5%

Ακίνητα                                            25%        40%          50%

 

ΦΥΣΙΚΟΊ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ

Όγκος σπέρματος  3,2ml

Αντίδραση pH         8.5

Ρευστοποίηση        40min

 

ΣΥΣΚΟΛΛΗΣΕΙΣ

Απλές                  :Αρκετές

Με πυοσφαίρια :

κεφαλή με κεφαλή :

ουρά με κεφαλή :

ουρά με ουρά :

μικτές :

 

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ

Τυικες μορφες              40%

Ατυπες μορφες             30%

Ανψμαλιες Κεφαλης    30 %

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρώτησα στον Λυμπερόπουλο για τιμή. 135 ευρώ το πληρες σπερμοδιαγραμμα και 90 ευρώ το απλό.

1)Τι εννοούν απλό και πλήρες; 

2) γιατί είναι τόσο ακριβό; 

3) μπορούμε να πάμε μέσω εοππυ να πληρώσουμε λιγότερα; 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Κάναμε προχτές σπερμοδιαγραμμα και βγήκε χαλί μαύρο. Άνθρωπος 37 χρόνων νέος αθλητής χωρίς κανένα σεξουαλικο πρόβλημα και το σπερμοδιαγραμμα βγήκε λες και το έκανε 80αρης. Το θέμα είναι ότι σκέφτομαι μήπως εκτός από το μικρό διαγνωστικό που μου φάνηκε ψιλό μούφα, ήταν μούφα και το δείγμα.

Είχε καταγχωθεί δε μπορούσε να βγάλει δείγμα μόνος του στο μπάνιο και όταν ήρθε η στιγμή έβγαλε μόνο μια πιτσιλιά. Που στην πράξη πάντα βγάζει τεράστια ποσότητα. Οπότε υπάρχει η περίπτωση να έφταιξε το κακό δείγμα; έδειξε ελάχιστα σπερματοζωαρια

1.000.000 ανά ml

5.000.000 συνολικά 

Ακίνητα 70%

Υψηλο ph

Ιξώδες δείγμα

Αρκετά πυοσφαίρια

Μαζί με την δική μου Αμη (0) νιώθουμε πλέον ξοφλημένοι στα 35 μας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 7/28/2020 at 8:17 AM, Diana0 said:

Τελικά υπάρχει κιρσοκηλη. Μεγάλο το σοκ. 

Καλημέρα! 

Επειδή έχω ακριβώς την ίδια εμπειρία. Άσχημο σπερμοδιάγραμμα ,αυξημένο ph, αυξημένα πυοσφάιρια, κιρσοκήλη β΄ βαθμού. Ο ανδρολόγος μας είπε ότι η υπογονιμότητα μπορεί να οφείλετε είτε στην κιρσοκήλη είτε στο αυξημένο ph ( κάτι που υποδηλώνει φλεγμονή). Αυτό που μας πρότεινε και εν τέλει μας έλυσε το πρόβλημα, είναι πολύ απλά να πάρει αντιβίωση για 7 ημέρες και κάποιες πολυβιταμίνες μέχρι να επιτευχθεί εγκυμοσύνη. Κάθε μήνα που το παρακολουθούσαμε οι τιμές του σπερμοδιαγράμματος όλο και καλυτέρευαν και παράλληλα το ph από 8,5 πλησίαζε το φυσιολογικό (7,5). Μην βιαστείτε να κάνετε εγχείρηση για κιρσοκήλη, στο λέω γιατί οι περισσότεροι γιατροί θα σε κατευθύνουν εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, coffee12 είπε:

Καλημέρα! 

Επειδή έχω ακριβώς την ίδια εμπειρία. Άσχημο σπερμοδιάγραμμα ,αυξημένο ph, αυξημένα πυοσφάιρια, κιρσοκήλη β΄ βαθμού. Ο ανδρολόγος μας είπε ότι η υπογονιμότητα μπορεί να οφείλετε είτε στην κιρσοκήλη είτε στο αυξημένο ph ( κάτι που υποδηλώνει φλεγμονή). Αυτό που μας πρότεινε και εν τέλει μας έλυσε το πρόβλημα, είναι πολύ απλά να πάρει αντιβίωση για 7 ημέρες και κάποιες πολυβιταμίνες μέχρι να επιτευχθεί εγκυμοσύνη. Κάθε μήνα που το παρακολουθούσαμε οι τιμές του σπερμοδιαγράμματος όλο και καλυτέρευαν και παράλληλα το ph από 8,5 πλησίαζε το φυσιολογικό (7,5). Μην βιαστείτε να κάνετε εγχείρηση για κιρσοκήλη, στο λέω γιατί οι περισσότεροι γιατροί θα σε κατευθύνουν εκεί. 

Ακριβώς αυτό. Δε μας έδωσε ελπίδες ούτε με την εξωσωματική. Εδωσε αντιβίωση για 20 μέρες για τα πυοσφαίρια αλλά είπε ότι δε νομίζει ότι θα αλλάξουν πολλά. Έχει ολιγοσπερμια και 70% ακίνητα.

 

Είχατε τέτοιες τιμές; ποιες πολύβιταμίνες πήρατε; 

Καταφέρατε εγκυμοσύνη; 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Diana0 said:

Ακριβώς αυτό. Δε μας έδωσε ελπίδες ούτε με την εξωσωματική. Εδωσε αντιβίωση για 20 μέρες για τα πυοσφαίρια αλλά είπε ότι δε νομίζει ότι θα αλλάξουν πολλά. Έχει ολιγοσπερμια και 70% ακίνητα.

 

Είχατε τέτοιες τιμές; ποιες πολύβιταμίνες πήρατε; 

Καταφέρατε εγκυμοσύνη; 

Εμείς είχαμε

ph 8,5

πυοσφαίρια 9,3*10.000.000 /ml

ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ :  14.143.000 /ml

ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ : 43.843.000/ εκσπερµάτιση

75% ακίνητα

76%ζωτικότητα

Με λήψη αντιβίωσης 7 ημέρες και με λήψη βιταμινών για 2 μήνες καταφέραμε εγκυμοσύνη. 

Οι βιταμίνες που μας έδωσαν είναι η cranfix, η prostamol και ένα άλλο σαν σφινάκι σαν Tonotil δε θυμαμαι όνομα. Ούτε την αντιβίωση θυμάμαι αυτη τη στιγμή.

Κάθε μήνα έκανε σπερμοδιάγραμμα για να δούμε εάν έχει βελτίωση και πράγματι είχε. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα φίλοι μου 

Τα πράγματα είναι απλά 

Τα αποτελέσματα του σπέρμοδιάγραμματος είναι πάρα πολύ χάλια. 

Πριν 1 μήνα βγήκα από 3 μήνη θεραπεία με Novladex η οποία αντί να βελτιώσει τις τιμές της έκανε ακόμα χειρότερες. 

Έκανα 2 τεστ για να είμαι σίγουρος 

Το 2ο σε ένα από τα πιο αξιόπιστα εργαστήρια της Αθήνας. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα είμαι καινούρια στην ομάδα και θέλω την βοήθεια σας...προσπαθουσαμε με τον άντρα μου 1,5 χρόνο και αφού δεν πιαναμε κάναμε τις απαραίτητες εξετάσεις και βρήκαμε ότι ο αντρας μου έχει ασθενοσπερμια...μας έδωσε ο ανδρολογος βιταμίνες για 2 μήνες και ακόμα τίποτα 😔 σκέφτομαι για σπερματεγχυση αλλά μήπως είναι νωρίς ακόμα;αλλά δεν θέλω να το καθυστερώ κιόλας...ειμαι 31...συγνώμη για το σεντόνι 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...