Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπερματοδιάγραμμα - Σπερμοδιάγραμμα φυσιολογικές τιμές !!


Recommended Posts

Συγγνώμη ρε κορίτσια να κάνω μια ερώτηση?μπορεί να είναι και χαζή ερώτηση αλλά θα την κάνω γτ θα σκασω😛η καλλιεργεια σπερματος γίνεται με ούρα?γτ Εγώ νομιζα ότι αφού λέγεται καλλιεργεια σπερματος θα γίνεται με σπέρμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 528
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγγνώμη ρε κορίτσια να κάνω μια ερώτηση?μπορεί να είναι και χαζή ερώτηση αλλά θα την κάνω γτ θα σκασω😛η καλλιεργεια σπερματος γίνεται με ούρα?γτ Εγώ νομιζα ότι αφού λέγεται καλλιεργεια σπερματος θα γίνεται με σπέρμα!

 

Με με σπερμα γινεται σίγουρα.

Η άλλη ειναι καλλιέργεια ούρων.

Link to comment
Share on other sites

Με με σπερμα γινεται σίγουρα.

Η άλλη ειναι καλλιέργεια ούρων.

 

Εμενα γράφει πάνω καλλιεργεια σπερματος και έχει γίνει με ούρα!Τι να πω θα με τρελάνουν σε αυτό το νησί !

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γράφει πάνω καλλιεργεια σπερματος και έχει γίνει με ούρα!Τι να πω θα με τρελάνουν σε αυτό το νησί !

 

Βλακεία τους!!!

Νομίζω οτι ειναι υποχρεωμένοι να σου κανουν την καλλιέργεια σπέρματος τωρα δωρεάν, εφ όσον έκαναν τέτοιο λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Χρειάζομαι μια γνώμη γιατί η περίπτωση μου είναι λίγο περίεργη. Είμαι 36 ετών ακριβώς και περισυ τον Ιούνιο (στα 35) ξεκινήσαμε τις προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι. Έχω ενα αγοράκι 6,5 ετων τώρα. Έμεινα έγκυος τον Οκτώβριο αλλά παλινδρομησε τον Δεκέμβριο. Αφήσαμε 3 μήνες κενό να επανέλθει το ενδομητριο και απο τον Απρίλιο ξεκινήσαμε ξανά προσπάθειες. Τον Ιούνιο προληπτικά (απο μόνη μου μετά απο online διάβασμα) πήγα σε ενδοκρινολογο και ειχα όντως tsh 3.65 και πολυ ανεβασμένα αντισώματα (4700 με οριο το 110). Ξεκίνησα αγωγή Τ4 και μόλις τον περασμένο μήνα έκανε και ο άντρας μου σπερμοδιαγραμμα. Είχε

Αριθμός σπ./ml 32.000.000, ολικος αριθμός 128.000.000,

Κινητικότητα Ζωηρή στην αρχη 38%και στο 1ο 24 ωρο 4 %, και φυσιολογία μονο 25%φυσιολογικά. Ο ουρολόγος θεώρησε οτι δεν χρήζει αγωγής.

Εχω ηδη πάρει τεστ ωορρηξιας για να εντοπίσω τις γόνιμες αν και τις καταλαβαίνω απο τα συμπτώματα, και επίσης βιταμίνες pregnacare conception και για τους δυο μας. Έχουμε επαφές μέρα παρά μέρα όλο το μήνα και στις γόνιμες κάθε μέρα 3 μέρες.

Με βάση όλα αυτά, συν το γεγονός ότι η ψυχολογια ειναι χάλια, νιώθω ότι αρχίζω να χάνω το τρένο και ότι θα είμαι μια μεγάλη μαμά, τι με συμβουλευετε? Για σαλπιγγογραφια, εφόσον πέρσι έμεινα έγκυος μπορεί τόσο σύντομα να χρειάζεται? Ο θυρεοειδής πόσο καιρό κάνει να ρυθμιστεί? Το σπέρμα είναι οκ? Να στραφώ σε υποβοήθηση τύπου clomiphene αν και ο τελευταίος γιατρός δεν ήταν πολύ πρόθυμος να το κάνουμε? Τι να κανω πέρα απο το να μην αγχωθω που όπως καταλαβαινετε είναι αργά γι αυτό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας,

 

Χρειάζομαι μια γνώμη γιατί η περίπτωση μου είναι λίγο περίεργη. Είμαι 36 ετών ακριβώς και περισυ τον Ιούνιο (στα 35) ξεκινήσαμε τις προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι. Έχω ενα αγοράκι 6,5 ετων τώρα. Έμεινα έγκυος τον Οκτώβριο αλλά παλινδρομησε τον Δεκέμβριο. Αφήσαμε 3 μήνες κενό να επανέλθει το ενδομητριο και απο τον Απρίλιο ξεκινήσαμε ξανά προσπάθειες. Τον Ιούνιο προληπτικά (απο μόνη μου μετά απο online διάβασμα) πήγα σε ενδοκρινολογο και ειχα όντως tsh 3.65 και πολυ ανεβασμένα αντισώματα (4700 με οριο το 110). Ξεκίνησα αγωγή Τ4 και μόλις τον περασμένο μήνα έκανε και ο άντρας μου σπερμοδιαγραμμα. Είχε

Αριθμός σπ./ml 32.000.000, ολικος αριθμός 128.000.000,

Κινητικότητα Ζωηρή στην αρχη 38%και στο 1ο 24 ωρο 4 %, και φυσιολογία μονο 25%φυσιολογικά. Ο ουρολόγος θεώρησε οτι δεν χρήζει αγωγής.

Εχω ηδη πάρει τεστ ωορρηξιας για να εντοπίσω τις γόνιμες αν και τις καταλαβαίνω απο τα συμπτώματα, και επίσης βιταμίνες pregnacare conception και για τους δυο μας. Έχουμε επαφές μέρα παρά μέρα όλο το μήνα και στις γόνιμες κάθε μέρα 3 μέρες.

Με βάση όλα αυτά, συν το γεγονός ότι η ψυχολογια ειναι χάλια, νιώθω ότι αρχίζω να χάνω το τρένο και ότι θα είμαι μια μεγάλη μαμά, τι με συμβουλευετε? Για σαλπιγγογραφια, εφόσον πέρσι έμεινα έγκυος μπορεί τόσο σύντομα να χρειάζεται? Ο θυρεοειδής πόσο καιρό κάνει να ρυθμιστεί? Το σπέρμα είναι οκ? Να στραφώ σε υποβοήθηση τύπου clomiphene αν και ο τελευταίος γιατρός δεν ήταν πολύ πρόθυμος να το κάνουμε? Τι να κανω πέρα απο το να μην αγχωθω που όπως καταλαβαινετε είναι αργά γι αυτό?

 

Γεια σου, Nene. Θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι (το λέω για να το ακούσω κι εγώ). Νομίζω ότι εκεί είναι το κλειδί. Μια φίλη μου έμεινε έγκυος στα 36+ (σχεδόν 37) για πρώτη φορά και μόλις το παιδί της έκλεισε τους 11 μήνες ξανάμεινε έγκυος!

Εύχομαι να κρατήσεις πολύ πολύ σύντομα ένα θετικό τεστ!!!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

εια σας κορίτσια και απο εμενα!!! Θα μοιραστω και εγω την δικη μου ιστοριούλα. Με τον αντρα μου προσπαθουμε για μωρακι εδω και 2 χρόνια. Ειμαστε και οι δυο 37 χρόνων και δεν εχουμε και πολλα περιθώρια ωστε να το αφηναμε στην τυχη. Καναμε τις ακολουθες εξετασεις...προγενετικος ελεγχος, ορμονες 3ης ημερας και σαλπιγγογραφια. Όλα καλα για εμενα. Εφοσον οι ορμονικες και η σαλπιγγογραφια μου ηταν άριστες. Ο αντρας μου ακομα δεν έχει παει γθα το σπερματοδιαγραμμα. Αυτό βεβαια που ειναι περιεργο ειναι οτι ενω εχω κυκλο που κυμαίνεται απο 25 εως 28 ημερες τωρα συνεβη το εξης. Ειχα αδειαθετισει στις 11/07 και στις 20/07 ειχα κανει σαλπιγγογραφια. Ειχαμε αρκετες επαφες στις γονιμες μερες. Ακομα δεν εχω αδειαθετισει. Λέτε να εχει συμβει το θαυμα??? Μακαρι

Link to comment
Share on other sites

εια σας κορίτσια και απο εμενα!!! Θα μοιραστω και εγω την δικη μου ιστοριούλα. Με τον αντρα μου προσπαθουμε για μωρακι εδω και 2 χρόνια. Ειμαστε και οι δυο 37 χρόνων και δεν εχουμε και πολλα περιθώρια ωστε να το αφηναμε στην τυχη. Καναμε τις ακολουθες εξετασεις...προγενετικος ελεγχος, ορμονες 3ης ημερας και σαλπιγγογραφια. Όλα καλα για εμενα. Εφοσον οι ορμονικες και η σαλπιγγογραφια μου ηταν άριστες. Ο αντρας μου ακομα δεν έχει παει γθα το σπερματοδιαγραμμα. Αυτό βεβαια που ειναι περιεργο ειναι οτι ενω εχω κυκλο που κυμαίνεται απο 25 εως 28 ημερες τωρα συνεβη το εξης. Ειχα αδειαθετισει στις 11/07 και στις 20/07 ειχα κανει σαλπιγγογραφια. Ειχαμε αρκετες επαφες στις γονιμες μερες. Ακομα δεν εχω αδειαθετισει. Λέτε να εχει συμβει το θαυμα??? Μακαρι

 

Γεια σου, puca puca! Μακάρι, κορίτσι μου να έχει συμβεί το θαύμα! Εξάλλου μετά από σαλπιγγογραφία είναι πολύ πιο πιθανό να μείνεις έγκυος τους επόμενους 3 μήνες. Κι εγώ έτσι έμεινα έγκυος στο γιο μου! Σου εύχομαι πραγματικά να είσαι έγκυος!!!!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Rosali μου μακάρι....αλλα σημερα δεν μπορουσα να κρατηθω. Πηγα στο φαρμακείο και πήρα ενα διπλο τεστ εγκυμοσυνης. Πολλυ φτηνό βεβαια κ όχι επώνυμο. Εκανα το ενα κ βγηκε τελειως αρνητικο. Απογοήτευθηκα πληρως. Ακομα δεν εχω αδειαθετισει ουτε εχω καποιο συμπτωμα περιοδου. Λες να ειναι πολύ νωρις για τεστ? Αχ....θα πεθανω σπ το αγχος😋😋

Link to comment
Share on other sites

Rosali μου μακάρι....αλλα σημερα δεν μπορουσα να κρατηθω. Πηγα στο φαρμακείο και πήρα ενα διπλο τεστ εγκυμοσυνης. Πολλυ φτηνό βεβαια κ όχι επώνυμο. Εκανα το ενα κ βγηκε τελειως αρνητικο. Απογοήτευθηκα πληρως. Ακομα δεν εχω αδειαθετισει ουτε εχω καποιο συμπτωμα περιοδου. Λες να ειναι πολύ νωρις για τεστ? Αχ....θα πεθανω σπ το αγχος😋😋

 

Μην απογοητεύεσαι γιατί όσο δεν βλέπεις αίμα, υπάρχει ελπίδα. Κατ' αρχήν, αν δεν έχεις καθυστέρηση, το τεστ δείχνει αρνητικό. Μετά την καθυστέρηση κάνεις το τεστ. Επιπλέον, θα σου πω και τη δική μου περίπτωση. Όταν έμεινα έγκυος, την πρώτη μέρα καθυστέρησης έκανα τεστ. Αρνητικότατο. Λέω θα αδιαθετήσω. Δεν αδιαθέτησα. Ξανάκανα μετά από μια εβδομάδα και ήταν θετικό. Μη νομίζεις λοιπόν, ότι όλα τα τεστ έχουν μεγάλη ευαισθησία και εντοπίζουν την εγκυμοσύνη. Μάλλον πρέπει να περιμένεις λιγάκι. Σου εύχομαι τα καλύτερα!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rosaly μου τελικα αδειαθετιισα. Απλα ειχα μια ελπιδα😊. Δεν πειραζει το θετικο ειναι οτι ολοκληρωθηκαν ολες οι εξετασεις μας. Σαλπιγγογραφια, ορμονες 3ης μερας, κολπικος υπέρηχος και σπερμοδιαγραμμα. Ο γιατρος εκανε το σταυρο του. Μας λεει ξαλα με τετοια τρελή κινητικοτητα κ τοσο υγειες αποτελέσματα απορω πως δεν εισαι ακομα εγκυος? Μας συστησε λοιπον εντατικες προσπάθειες. Καθημερινα κ μετα βκρπουμε αν θα προχωρήσουμε σε σπερματεγχηση. Εσυ rosaly μ εμεινες εγκυος φυσθολογικα? Και μετα απο ποσο καιρο αν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

Rosaly μου τελικα αδειαθετιισα. Απλα ειχα μια ελπιδα😊. Δεν πειραζει το θετικο ειναι οτι ολοκληρωθηκαν ολες οι εξετασεις μας. Σαλπιγγογραφια, ορμονες 3ης μερας, κολπικος υπέρηχος και σπερμοδιαγραμμα. Ο γιατρος εκανε το σταυρο του. Μας λεει ξαλα με τετοια τρελή κινητικοτητα κ τοσο υγειες αποτελέσματα απορω πως δεν εισαι ακομα εγκυος? Μας συστησε λοιπον εντατικες προσπάθειες. Καθημερινα κ μετα βκρπουμε αν θα προχωρήσουμε σε σπερματεγχηση. Εσυ rosaly μ εμεινες εγκυος φυσθολογικα? Και μετα απο ποσο καιρο αν επιτρέπεται?

 

Ναι. Έμεινα έγκυος φυσιολογικά χωρίς σούπερ σπερμοδιάγραμμα, στους 5 μήνες.

Θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου να προκύψει εγκυμοσύνη, αφού όλες οι εξετάσεις σας είναι καλές. Μην σε πιάνει άγχος και σκέφτεσαι μεθόδους υποβοηθούμενης αναπαραγωγής.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα με ένα θετικό τεστάκι!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ μακαρι βρε Rosaly. Αν κ να σου πω την αληθεια ενα αγχος μεχρι να βγουν οι εξετασεις μας το ειχα. Τωρα ειμαι πιο χαλαρη..Μακαρι. θα σου πω νεοτερα..προς το παρων εντατικες προσπαθειες...χαχαχαχα 😊😊

Link to comment
Share on other sites

Αχ μακαρι βρε Rosaly. Αν κ να σου πω την αληθεια ενα αγχος μεχρι να βγουν οι εξετασεις μας το ειχα. Τωρα ειμαι πιο χαλαρη..Μακαρι. θα σου πω νεοτερα..προς το παρων εντατικες προσπαθειες...χαχαχαχα 😊😊

 

Όχι, τώρα πλέον μην αγχώνεσαι. Αλλά οι προσπάθειές σας, ναι, πρέπει να είναι εντατικές. Αν δεν έχεις πολύ συχνές επαφές ή αν σε πιάσει και αγχωθείς, δύσκολα μένεις έγκυος. Πολλές κοπέλες πέφτουν σήμερα σε αυτόν τον φαύλο κύκλο του άγχους και βλέπεις συχνά και κάνουν πχ εξωσωματική στα 25, δηλαδή στην καλύτερη φάση της γονιμότητάς τους, επειδή δεν μπορούν να μείνουν έγκυες! (έχω και γνωστή, γι' αυτό το λέω) Δώσε χρόνο και προσπάθησε να μη μετράς μήνα μήνα τις προσπάθειες (ξέρω ότι δεν είναι εύκολο γιατί κι εγώ προσπαθώ πάντα να καταπολεμήσω το άγχος μου). Θα δεις ότι θα μείνεις έγκυος εκεί που δεν το περιμένεις!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Για μας και αυτός ο μήνας τελικά δεν είχε θετικά αποτελέσματα. Αδιαθετησα ακριβώς στις 28 μέρες, τόση ακρίβεια πια, ούτε καν λίγη αμφιβολία να σου επιτρέψει, τίποτα! Οχι ότι δεν το περίμενα, αφού οταν αντιλήφθηκα την ωορρηξια πέρασε ανεκμεταλλευτη. Τουλάχιστον θα παμε τις διακοπές μας χαλαρά, και οταν επιστρέψουμε δοκιμάζουμε ξανά...

Puca puca εμείς είμαστε 36, και περισυ είχα μια παλινδρομη, και τώρα με έχει "ζωσει" το άγχος, αναζητώ τρόπους να ξεχαστω, εσυ πως τα καταφερνεις? Σκεφτομαι συνεχεια οτι θα κανω παιδι και θα μοιαζω γιαγια του στα 18 του... :(

Πάντως απο Σεπτέμβριο, στον επόμενο κύκλο, (που να μην σώσει και εμφανιστεί), θα ψάξω γιατρό για σαλπιγγογραφια και υποβοήθηση. Και η αδερφή μου σήμερα πάει για αυχενική, και μόλις μάθαμε για φιλικό ζευγάρι οτι έμεινε ξαφνικά έγκυος. Και εχω περίοδο. Φανταστείτε με.

Σας στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Για μας και αυτός ο μήνας τελικά δεν είχε θετικά αποτελέσματα. Αδιαθετησα ακριβώς στις 28 μέρες, τόση ακρίβεια πια, ούτε καν λίγη αμφιβολία να σου επιτρέψει, τίποτα! Οχι ότι δεν το περίμενα, αφού οταν αντιλήφθηκα την ωορρηξια πέρασε ανεκμεταλλευτη. Τουλάχιστον θα παμε τις διακοπές μας χαλαρά, και οταν επιστρέψουμε δοκιμάζουμε ξανά...

Puca puca εμείς είμαστε 36, και περισυ είχα μια παλινδρομη, και τώρα με έχει "ζωσει" το άγχος, αναζητώ τρόπους να ξεχαστω, εσυ πως τα καταφερνεις? Σκεφτομαι συνεχεια οτι θα κανω παιδι και θα μοιαζω γιαγια του στα 18 του... :(

Πάντως απο Σεπτέμβριο, στον επόμενο κύκλο, (που να μην σώσει και εμφανιστεί), θα ψάξω γιατρό για σαλπιγγογραφια και υποβοήθηση. Και η αδερφή μου σήμερα πάει για αυχενική, και μόλις μάθαμε για φιλικό ζευγάρι οτι έμεινε ξαφνικά έγκυος. Και εχω περίοδο. Φανταστείτε με.

Σας στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς.

 

Μακάρι να μην ξαναεμφανιστεί η περίοδος, κοπέλα μου! Και αν αντιληφθείς την ωορρηξία, εκμεταλλεύσου το!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πήρα τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγραμματος και θα ήθελα να μ πείτε τη γνώμη σας!

 

ΦΥΣΙΚΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ

Όγκος σπερματος : 3.0ml

Αντιδραση (PH): 8.0

Ρευστοποιηση: 20min

Χροια: οπαλιζουσα

Οσμη: ιδιάζουσα

Συσταση: ομοιογενής

Γλοιοτης: ατελης

 

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ

Τυπικές μορφες: 60%

Άτυπες μορφες: 20%

Ανωμαλίες κεφαλης: 20%

 

ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ & ΖΩΤΙΚΟΤΗΤΑ

Αρ.ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ ανά ml: 25000000>20000000

Αρ.σπερματοζωαριων ολικος: 75000000>40000000

Ζωτικοτητα (Βιωσιμοτητα): 80% 50% στα 60%

 

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ

Χρόνος μετα από εκσπερματωση

Ζωηρα: 1η ώρα 20%, 2η ώρα 15%, 4η ώρα 8%

Μετρια: 1η ώρα 20%, 2η ώρα 20%, 4η ώρα 12%

Νωθρα: 1η ώρα 15%, 2η ώρα 15%, 4η ώρα 15%

Ακινητα: 1η ώρα 45%, 2η ώρα 50, τη ώρα 65%

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα κοπέλες. αποφάσισα να γραψω και γω τη δικη μου ιστορια η οποια ειχε αισιο τελος για να σας δωσω λιγο θάρρος. Προσπαθούσαμε για 6 μήνες με τον αντρα μου και τιποτα.

Μου ελεγε απο τον πρωτο μηνα οτι κατι συμβαινει και να κανουμε αναλυσεις (παντα ηταν αγχωδης), εγω του ελεγα πρεπει να περασει τλχ 1 χρονος. τελικά στους 6 μηνες κανουμε αναλύσεις. εγω εντάξει, ο αντρας μου 3% κινητικοτητα και μαλιστα Β. Μόλις μαθαμε τα αποτελεσματα εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου.εννοειται αρχισα να ψαχνω στο διαδικυο και στα φορουμς για παρομοιες καταστασεις.

 

Μετα απο επισκεψη σε ουρολογο διαπίστωσε κιρσοκηλη αριστερα η οποια πιθανων να οφειλοταν για το προβλημα μπορει και όχι. Αφου μας συνεστησαν βιταμινες, χειρουργεια κτλ. παντα ως η πιο ψυχραιμη του ειπα δεν θα κανουμε τιποτα απο αυτα, προχωραμε κατευθειαν σε εξωσωματικη, αφου προτιμουσα να ταλαιπωρηθω λιγάκι εγώ παρά ο άντρα μου ο οποιος φοβαται τις ιατρικες πράξεις.

 

Το πηρα πολυ χαλαρα το θεμα ευτυχως, και ειπα καποτε θα συμβει ειτε ειναι απο την πρωτη ειτε απο τη δευτερη ειτε απο την 10.

Να μην σας τα πολυλογώ τις ενεσουλες τις εκανα μονη μου καθημερινα , ψυχολογικα ημουν πολυ πολυ χαλαρη δεν καταλαβα καθολου τη διαδικασια και δεν ειναι ουτε επωδυνη ουτε τιποτα! Μην φοβαστε. Έκανα 33 ωάρια, και τωρα εχω 2 αγγελακια τα οποια κοιμονται εδω διπλα μου.

 

Συμβουλη μου,κατευθειαν για εξωσωματικη αν δεν ξερετε που ειναι το προβλημα, μην χανετε καιρο με ασκοπες αναλυσεις οι οποιες θα σας προκαλεσουν αγχος¨).καλη επιτυχια σε ολες χχχ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κοριτσια καλησπερα.περασα και εγω δυστηχως μια βιοχημηκη κυηση με αποβολη στην 6 εβδομαδα...εκανα και εγω και ο συζηγος εξετασεις...οι δικες μου ολες καλες...ο συζυγος ολες καλες αλλα του ειπαν για το σπερμοδιαγραμμα οι μικροβιολογοι λιγο χαμηλη η κινητηκοτητα..παραξενευτηκα γιατι το καναμε τυπικα αφου εγινε η συλληψη εστω και αν το εχασα στον τριτο μηνα προσπαθειας!!πολυ ευκολα δλδ...αφου εκατσα και το εψαξα ειδα οτι υπαρχουν δυο ευρη τιμων απο το WHO του 1999 και του 2010 αφου οι τιμες επαναπροδριοριστηκαν αφου θεωρηθηκε οτι το δειγμα ανδρων του 1999 δεν ηταν σωστο καθως οι γνωσεις και η τεχνολογια εχουν αλλαξει...θελω να καταλειξω οτι ναι μεν με του 1999 ο συζυγως μου θεωρειτε οτι εχει χαμηλη κινητικοτητα και χαμηλη συγκεντρωση αλλα με του 2010 ειναι μεσα στις φυσιολογικες τιμες...μηπως απο την στιγμη που εγινε συλληψη και τοσο ευκολα κιολας δεν θα επρεπε να με απασχολουν και να με αγχωνουν??περιμενουμε να μας δει και η γυναικολογος μου που μας τα εγραψε αλλα φοβαμαι οτι θα με αγχωσει...θα σας γραψω συνοπτικα τις τιμες οποια εχει προσφατη εμπειρια η γνωσεις να μου πει την αποψη της...

 

 

Τιμές αναφοράς       2010                                                                                   τιμες συζυγου                                                τιμες αναφορας 1999
Εμφάνιση / Οσμή / Χροιά / Γλοιότητα (ιξώδες): Φυσιολογικά     Εμφάνιση / Οσμή / Χροιά / Γλοιότητα (ιξώδες): Φυσιολο           εμφα/οσμ/χροι/γλοιτητα:φυσιολο
Ρευστοποίηση : Πλήρης εντός 60 λεπτών                                 ρευστοποιηση:15-60 mi                                                           ρευστο: εντος 60min

Συγκολλήσεις : Αρνητικό                                                            συγκολλησεις:αρνητικο                                                             συγκολλησεις:αρνητικο
Όγκος : > 1,5ml                                                                         ογκος: 5ml                                                                               ογκος:>=2ml
pH : 7.2 – 8.0                                                                             ph:8                                                                                        ph:7,2-7,8
Συγκέντρωση σπερματοζωαρίων : >=15 εκ  ανά ml                    συγκεντρωση σπερματο:16 εκ ανα ml                     συγκεντρωση σπερματο: >=20 εκ ανα ml
Ολικός αριθμός σπερματοζωαρίων : >=39.0 εκ                           ολικος αριθμος σπερματο:80,0 εκ                                     ολικος αριθμος σπερματο :   >40 εκ
Ολική κινητικότητα σπερματοζωαρίων : >=40%                           ολικη κινητικοτητα: 40%                                                 ολικη κινητικοτητα:    >=50%
Πρόσθια κινητικότητα σπερματοζωαρίων : >=32%                        προσθια κινητικοτητα:  40%                                          πρ0σθια κινητηκοτητα :   >=40%
Ταχεία πρόσθια κινητικότητα σπερματοζωαρίων : >=25%             ταχεια προσθια κινητικοτητα:  35%                                ταχεια προσθια κινητικοτητα :  >=25%
Φυσιολογική Μορφολογία : > 4%                                                φυσιολογικη μορφολογια:  65%                                      φυσιολογικη μορφολογια :>14%

                                                  

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους! Το πρώτο σπερμοδιάγραμμα του άντρα μου ήταν τραγικό νομίζω. Αριθμός σπερματοζωαρίων 1.800.000 ανά ml. Κινητικότητα καλή, 55% την 1η ώρα,50% την 3η και την 6η ώρα και 30% την 12η ώρα. Αιμοσφαιρίνη θετική,ερυθρά αρκετά και πυοσφαίρια 6-8.Ο μικροβιολόγος απορώ γιατί μας είπε πως είναι καλή η εξέταση και πως απλά είναι ελαφρώς χαμηλός ο αριθμός σπερματοζωαρίων. Γιατρός δεν είμαι αλλά βγάζει μάτι ότι ο αριθμός είναι πολύ χαμηλός! Ο γυναικολόγος είπε πως με τέτοιο αριθμό πάμε για εξωσωματική και μάλιστα τρέχοντας γιατί είναι πιθανό σε τόσο μικρά επίπεδα όσο περνάει ο καιρός να λιγοστεύει ο αριθμός...

Υπάρχει κάποιο ζευγάρι που να είχε τόσο μικρό αριθμό και να κατάφερε γονιμοποίηση με φυσικό τρόπο? Με άλλους τρόπους? Ξέρετε μήπως αν υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης του αριθμού με κάποια θεραπεία? Σε Ουρολογο ακόμη δεν έχουμε πάει να μας αξιολογήσει την κατάσταση. Είμαι να σκάσω!! Από αλλού το περίμενα το πρόβλημα από αλλού μας ήρθε....

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Asia είπε:

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους! Το πρώτο σπερμοδιάγραμμα του άντρα μου ήταν τραγικό νομίζω. Αριθμός σπερματοζωαρίων 1.800.000 ανά ml. Κινητικότητα καλή, 55% την 1η ώρα,50% την 3η και την 6η ώρα και 30% την 12η ώρα. Αιμοσφαιρίνη θετική,ερυθρά αρκετά και πυοσφαίρια 6-8.Ο μικροβιολόγος απορώ γιατί μας είπε πως είναι καλή η εξέταση και πως απλά είναι ελαφρώς χαμηλός ο αριθμός σπερματοζωαρίων. Γιατρός δεν είμαι αλλά βγάζει μάτι ότι ο αριθμός είναι πολύ χαμηλός! Ο γυναικολόγος είπε πως με τέτοιο αριθμό πάμε για εξωσωματική και μάλιστα τρέχοντας γιατί είναι πιθανό σε τόσο μικρά επίπεδα όσο περνάει ο καιρός να λιγοστεύει ο αριθμός...

Υπάρχει κάποιο ζευγάρι που να είχε τόσο μικρό αριθμό και να κατάφερε γονιμοποίηση με φυσικό τρόπο? Με άλλους τρόπους? Ξέρετε μήπως αν υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης του αριθμού με κάποια θεραπεία? Σε Ουρολογο ακόμη δεν έχουμε πάει να μας αξιολογήσει την κατάσταση. Είμαι να σκάσω!! Από αλλού το περίμενα το πρόβλημα από αλλού μας ήρθε....

Καλημέρα!!!

Μην αγχώνεσαι πρώτα πρώτα να πας σε ουρολόγο για το ψάχνετε λίγο περισσότερο για να βρείτε την αιτία και στην βελτίωση του σπέρματος έχει να κάνει πολύ η ηλικία του άντρα εμείς έχουμε το αντίθετο με σένα τεράστιο αριθμό αλλά χαμηλή κινητικότητα ...Αν μένεις Αθήνα σου στέλνω το τηλέφωνο του ουρολόγου μας πολύ καλός γιατρός

Link to comment
Share on other sites

Μαρκέλα μου ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ο παλιός μου γυναικολόγος μου είχε πει πως το πρόβλημα είναι πολύ μικρό και πρότεινε να πάρει ο άντρας μου προφερτιλ. Σκέφτηκα πως ένας Ουρολογος θα μας κατευθύνει καλύτερα. Φοβάμαι πως σε τόσο χαμηλά επίπεδα δεν θα δούμε και καμία δραματική βελτίωση...Ο νέος γυναικολόγος όταν είδε τον αριθμό "πωπω τι κακό πέρασε ο άντρας σου?κάποια παιδική αρρώστια βαριά?Δεν δικαιολογείται αλλιώς μιας και είναι κάτω από 30 χρόνων". Μου έκανε εντύπωση η έκπληξη του. Η εμπειρία σου τι λέει? Έχεις ακούσει να φτιάχνεται ένα τέτοιο σπέρμα? Εσείς είδατε βελτίωση της κινητικότητας κάνοντας κάποια θεραπεία? Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δεν έχω μιλήσει με άλλο ζευγάρι που αντιμετωπίζει τέτοια θέματα και δεν ξέρω τι να κάνω..Μόνο ένα ζευγάρι ξέρω που είχε προβλήματα με το σπέρμα,είχε κιρσοκήλη, και απέκτησε παιδί με εξωσωματική. Εσείς προσπαθείτε καιρό?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...