Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποιά Πρώιμα συμπτώματα εγκυμοσύνης νιώσατε (+-πρίν την καθυστέρηση;)


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και σε όσες επιθυμούν να γίνουν μανούλες! Έχουμε ξεκινήσει με τον αντρούλη μου προσπάθειες για να αποκτήσουμε το πρώτο μας μωράκι και ήθελα να ρωτήσω αν κάποιες από εσάς ένιωσαν οτι υπήρξαν συμπτώματα εγκυμοσύνης (ναι μεν πρώιμα αλλά υπαρκτά) και ποια. Μιλάμε για τις ημέρες πριν από την καθυστέρηση και εννοώντας τόσο τα σωματικά όσο και τα ψυχολογικά. Μπορεί η ιατρική να μην έχει αποσαφηνίσει ακόμα τα συμπτώματα των πρώτων ημερών ,όμως πιστεύω ότι σε μια γυναίκα είναι τόσο βαθιά χαραγμένο το ένστικτο της μητρότητας που καταλήγει υπαρκτό,αρκεί να το εντοπίσουμε. Για πείτε παρακαλώ λοιπόν! :) 

 

 

[edit admin αλλαγή τίτλου]

  • Ευχαριστώ! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, PREGNANCYMATERNITY είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και σε όσες επιθυμούν να γίνουν μανούλες! Έχουμε ξεκινήσει με τον αντρούλη μου προσπάθειες για να αποκτήσουμε το πρώτο μας μωράκι και ήθελα να ρωτήσω αν κάποιες από εσάς ένιωσαν οτι υπήρξαν συμπτώματα εγκυμοσύνης (ναι μεν πρώιμα αλλά υπαρκτά) και ποια. Μιλάμε για τις ημέρες πριν από την καθυστέρηση και εννοώντας τόσο τα σωματικά όσο και τα ψυχολογικά. Μπορεί η ιατρική να μην έχει αποσαφηνίσει ακόμα τα συμπτώματα των πρώτων ημερών ,όμως πιστεύω ότι σε μια γυναίκα είναι τόσο βαθιά χαραγμένο το ένστικτο της μητρότητας που καταλήγει υπαρκτό,αρκεί να το εντοπίσουμε. Για πείτε παρακαλώ λοιπόν! :) 

 

 

[edit admin αλλαγή τίτλου]

Εγώ δεν το κατάλαβα ότι ήμουν έγκυος... Είχα βέβαια πόνο στο στήθος και είχε πρηστεί κάπως, με αηδίαζε το κοτόπουλο και έτρωγα μόνο τοστ και σάντουιτς, νομίζω ότι είχα λίγο παραπάνω νεύρα απ' ό,τι έχω συνήθως, νύσταζα υπερβολικά πολύ και μου μύριζαν τα πάντα. Αλλά παρ' όλ' αυτά δεν ειχα καταλάβει τίποτα. Στην 4η μέρα καθυστέρησης έκανα ένα τεστ μόνο και μόνο γιατί με είχε πρήξει το αγόρι μου και ήθελα να του το βγάλω από το μυαλό... Ωστόσο τη δεύτερη φορά που έμεινα έγκυος δεν είχα τίποτα εκτός από 2 φορές που ζαλίστηκα... Είναι πολύ διαφορετικό τόσο από γυναίκα σε γυναίκα, όσο και από εγκυμοσίνη σε εγκυμοσίνη (στο ίδιο άτομο).

Σου εύχομαι σύντομα να αποκτήσετε ένα υγιές μωρό :-):-):-)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ! Σίγουρα σε κάθε γυναίκα είναι διαφορετικό. Απ'ότι κατάλαβα είχατε πολλά συμπτώματα, απλά για κάποιο λόγο δεν τα αποκωδικοποιήσατε τόσο ώστε να πάει το μυαλό σας στην εγκυμοσύνη :-D  

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα!!

 

Και στις 3 εγκυμοσύνες μου, δυο τελειομηνες και μια βιοχημικη, ειχα πολύ εντονους πονους σαν μαχαιριες στο στηθος και στην κοιλια. Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη πονουσα παρα πολύ μια εβδομαδα πρν την περιοδο και ολο το πρωτο τριμηνο. Επισης ειχα παει σε ένα πολυκατάστημα με τον συζυγο μου και μου μυριζαν πολύ ασχημα τα προιοντα που ειχαν εκει. Και τις τρεις φορες την ημερα της περιοδου ειχα καφε βλεννη.

  • Μου αρέσει 1

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, PREGNANCYMATERNITY είπε:

Ευχαριστούμε πολύ! Σίγουρα σε κάθε γυναίκα είναι διαφορετικό. Απ'ότι κατάλαβα είχατε πολλά συμπτώματα, απλά για κάποιο λόγο δεν τα αποκωδικοποιήσατε τόσο ώστε να πάει το μυαλό σας στην εγκυμοσύνη :-D  

Μα είναι λογικό, δεν περίμενα να είμαι έγκυος.. Μου έχει ξανατύχει να μου καθυστερήσει μερικές μέρες η περίοδος, όπως επίσης μου εχει ξανατύχει να με πιάνει το.στήθος μου πριν αδιαθετήσω. Ούτε που μου περνούσε από το μυαλό... Εγώ ειχα διαβάσει στο ίντερνετ πώς όταν είσαι έγκυος κάνεις εμετούς και τα σχετικά, πού να φανταστώ ότι δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα ;!;!;!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλό να έρθει στην αγκαλιά σας ένα μωρακι!

Στην δικη μου περίπτωση γύρω στις 5 μέρες μετά την ωορρηξία είχα πολλά υγρά λεπτορευστα σαν νερό. Τόσα πολλά που ένιωθα σαν να είχα κάνει τσίσα. Παρότι ήμασταν στην προσπάθεια θεώρησα πως θα είχα κολλήσει τίποτα από την θάλασσα. Δεν το έχω ακούσει πουθενά ως σύμπτωμα και φυσικά παραήταν νωρις για να φανεί κάτι, αλλά δεν μου έχει ξανασυμβεί όποτε μπορεί να ηταν τυχαίο μπορεί και σχετικό!

Και έπειτα, μια βδομάδα πριν την περίοδο, στο σκούπισμα είδα λίγο ροζ. Είχα βέβαια τα κλασσικά πριν την περίοδο όπως πρησμένο στήθος, ψιλοβαρος χαμηλά αλλά δεν τα θεώρησα ιδιαίτερο σύμπτωμα. Εκείνη τη μέρα λοιπόν έκανα ένα τεστ το απόγευμα παρά τις οδηγιες και βγήκε θετικό! 

Όποτε ενώ σε γενικές γραμμές συμπτώματα τόσο νωρίς δεν υπάρχουν, το σώμα μας ενίοτε μπορεί να μας στείλει τα μηνύματα του.:-D

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, iouliana είπε:

Kαλησπερα!!

 

Και στις 3 εγκυμοσύνες μου, δυο τελειομηνες και μια βιοχημικη, ειχα πολύ εντονους πονους σαν μαχαιριες στο στηθος και στην κοιλια. Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη πονουσα παρα πολύ μια εβδομαδα πρν την περιοδο και ολο το πρωτο τριμηνο. Επισης ειχα παει σε ένα πολυκατάστημα με τον συζυγο μου και μου μυριζαν πολύ ασχημα τα προιοντα που ειχαν εκει. Και τις τρεις φορες την ημερα της περιοδου ειχα καφε βλεννη.

Τόσο πολύ; Η όξυνση της όσφρησης ισχύει ότι δημιουργείται με την εγκυμοσύνη,όμως τόσο έντονοι πόνοι; Μήπως συμβαίνει το ίδιο και με την περίοδό σας;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, PREGNANCYMATERNITY είπε:

 Τόσο πολύ; Η όξυνση της όσφρησης ισχύει ότι δημιουργείται με την εγκυμοσύνη,όμως τόσο έντονοι πόνοι; Μήπως συμβαίνει το ίδιο και με την περίοδό σας;

 

Ναι παντοτε πονουσα παρα πολύ όταν αδιαθετουσα αλλα οι πονοι που ειχα ειδικα στην πρωτη εγκυμοσυνη μου ηταν πιο <βίαιοι> (δεν μου ερχεται η καταλληλη λεξη ) και το πιο περιεργο μια εβδομαδα πριν. Να φανταστείτε ότι ξυπνησα το βραδυ από τους πονους και πηρα παυσιπονο. Αλλα το κυριο χαρακτηριστικο ηταν αυτές οι <μαχαιριες> που περιεγραψα. Από την πρωτη μου γεννα και μετα οι πονοι μειωθηκαν και από τη δευτερη θα ελεγα ότι εξαφανιστηκαν.

Επεξεργάστηκαν by iouliana
  • Μου αρέσει 1

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2017 at 9:40 ΜΜ, PREGNANCYMATERNITY είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και σε όσες επιθυμούν να γίνουν μανούλες! Έχουμε ξεκινήσει με τον αντρούλη μου προσπάθειες για να αποκτήσουμε το πρώτο μας μωράκι και ήθελα να ρωτήσω αν κάποιες από εσάς ένιωσαν οτι υπήρξαν συμπτώματα εγκυμοσύνης (ναι μεν πρώιμα αλλά υπαρκτά) και ποια. Μιλάμε για τις ημέρες πριν από την καθυστέρηση και εννοώντας τόσο τα σωματικά όσο και τα ψυχολογικά. Μπορεί η ιατρική να μην έχει αποσαφηνίσει ακόμα τα συμπτώματα των πρώτων ημερών ,όμως πιστεύω ότι σε μια γυναίκα είναι τόσο βαθιά χαραγμένο το ένστικτο της μητρότητας που καταλήγει υπαρκτό,αρκεί να το εντοπίσουμε. Για πείτε παρακαλώ λοιπόν! :) 

 

 

[edit admin αλλαγή τίτλου]

καλησπέρα, σε εμένα προσωπικά τουλάχιστον 2 βδομάδες πιο πριν είχε πρηστεί αρκετά το στήθος μου. Βέβαια το στήθος μου πρήζετε κάθε φορά που περίμενα περίοδο. Σε εκείνες τις μέρες όμως ένοιωθα απίστευτο τσούξιμο στις θηλές και τότε μπήκα σε υποψία. Έκανα β-χοριακή 4 μέρες πριν από την αναμενόμενη περίοδο και είχα 91.13 και μετά από 2 μέρες που έκανα επαναληπτική έδειξε 299. Όποτε αυτή την στιγμή βρίσκομαι στην 6η εβδομάδα! Πάντως αν δεν ένοιωθα το τσούξιμο θα μπορούσε σίγουρα να ήταν και συμπτώματα περιόδου. Πάντως είχα ένα προαίσθημα πως εκείνος ο μήνας θα ήταν ο τυχερός μας, δεν ξέρω γιατί ένοιωθα έτσι, και τελικά το θαύμα έγινε!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και στις 3 εγκυμοσύνες μου δεν είχα απολύτως κανένα σύμπτωμα πριν την καθυστέρηση, ούτε καν στήθος πρησμένο. Και γενικώς παρατηρώ αρκετά τα περίεργα συμπτώματα. Μόνο τους κλασικούς πόνους περιόδου και υγρά λευκά που δεν σταμάτησαν μετά την ωορρηξία.

 

Στις δύο τελευταίες, από την 6η περίπου εβδομάδα είχα δυσπεψία και γενικώς ένα φούσκωμα στο στομάχι σε συνδυασμό με ναυτίες και ανακατωσούρες όλη μέρα και όλη νύχτα. Αλλά αυτά ήρθαν 6η εβδομάδα, δηλαδή είχα ήδη επιβεβαιώσει την εγκυμοσύνη.

  • Μου αρέσει 1

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέρες πριν την καθυστέρηση είχα γίγαντες φαγητό. Κ ενώ πήγα στο ψυγείο να πάρω τυρί πήρα τελικά βαλσαμικο με μέλι! Να σας πω ότι δεν μου αρέσει ούτε το ξύδι ούτε το βαλσαμικο!!!

Έφαγα γίγαντες με βαλσαμικο με μέλι. 

Πω πω ακόμα θυμάμαι πόσο πολύ μου είχαν αρέσει! ! ! Ήταν έλεγα το πιο ωραίο φαγητό που έφαγα στη ζωή μου.

Μετά σκέφτηκα ότι είμαι σίγουρα έγκυος.

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχαχα 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2017 at 9:32 ΠΜ, λιλουμ είπε:

Εγώ μέρες πριν την καθυστέρηση είχα γίγαντες φαγητό. Κ ενώ πήγα στο ψυγείο να πάρω τυρί πήρα τελικά βαλσαμικο με μέλι! Να σας πω ότι δεν μου αρέσει ούτε το ξύδι ούτε το βαλσαμικο!!!

Έφαγα γίγαντες με βαλσαμικο με μέλι. 

Πω πω ακόμα θυμάμαι πόσο πολύ μου είχαν αρέσει! ! ! Ήταν έλεγα το πιο ωραίο φαγητό που έφαγα στη ζωή μου.

Μετά σκέφτηκα ότι είμαι σίγουρα έγκυος.

Μου θύμισες εμένα που στην πρώτη φορά έφαγα γιαουρτι με μέλι και ελιές και στη δεύτερη το κάθε τι το συνδύαζα με μερέντα π.χ. τοστ γαλοπούλα, τυρί, μερέντα χαχαχαχαχαχ :-P:-P:-P:-P:-P

  • Χαχαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα! Εγώ και στις δύο εγκυμοσύνες μου (τη μία τη διανύω τώρα) δεν είχα απολύτως κανένα σύμπτωμα σε όλο το πρώτο τρίμηνο, εκτός από ελάχιστα τραβήγματα χαμηλά στην κοιλιά σαν να περιμένω περίοδο. Στην πρώτη μάλιστα, έκανα τεστ τη δεύτερη ημέρα καθυστέρησης, ήταν αρνητικό και μετά δεν ξανασχολήθηκα! Δύο εβδομάδες μετά πήγα κατευθείαν στον γυναικολόγο για υπέρηχο. Ούτε χοριακή έκανα ούτε τίποτα, αλλά με 2 εβδομάδες καθυστέρηση και παράλληλες προσπάθειες τι άλλο θα ήταν; Νομίζω πάντως πως αν βρίσκεστε σε διαδικασίες προσπαθειών, όσο το σκέφτεσαι τόσο πιο πολύ ψάχνεις να βρεις συμπτώματα εκεί που δεν υπάρχουν. Δεν σημαίνει όμως πως αν δεν έχεις συμπτώματα δεν είσαι και έγκυος!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2017 at 10:48 ΠΜ, CME2205 είπε:

Γεια σας κι από μένα! Εγώ και στις δύο εγκυμοσύνες μου (τη μία τη διανύω τώρα) δεν είχα απολύτως κανένα σύμπτωμα σε όλο το πρώτο τρίμηνο, εκτός από ελάχιστα τραβήγματα χαμηλά στην κοιλιά σαν να περιμένω περίοδο. Στην πρώτη μάλιστα, έκανα τεστ τη δεύτερη ημέρα καθυστέρησης, ήταν αρνητικό και μετά δεν ξανασχολήθηκα! Δύο εβδομάδες μετά πήγα κατευθείαν στον γυναικολόγο για υπέρηχο. Ούτε χοριακή έκανα ούτε τίποτα, αλλά με 2 εβδομάδες καθυστέρηση και παράλληλες προσπάθειες τι άλλο θα ήταν; Νομίζω πάντως πως αν βρίσκεστε σε διαδικασίες προσπαθειών, όσο το σκέφτεσαι τόσο πιο πολύ ψάχνεις να βρεις συμπτώματα εκεί που δεν υπάρχουν. Δεν σημαίνει όμως πως αν δεν έχεις συμπτώματα δεν είσαι και έγκυος!

Έχεις δίκιο. Ίσως να γίνεται αυθυποβολή και να βλέπεις σημάδια που δεν έχουν σχέση. Σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια με την εγκυμοσύνη σου και να έρθει το μωράκι σας υγιές κι ευτυχισμένο στην οικογένειά σας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω πιστευω οτι πρεπει να γνωριζουμε το σωμα μας! σε μια εγκυμοσυνη μπορει να εχεις συμπτωματα μπορει ομως και να μην εχεις και τα δυο ειναι πολυ φυσιολογικα...... στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δεν γνωριζα απο συμπτωματα δεν εψαχνα συμπτωματα δεν ειχα συμπτωματα κανω ενα τεστ μια μερα πριν την αναμενωμενη περιοδιο μεσημερι βγενει θετικο ειμουν στο σπιτι της μαμας μου ετοιμαζομουν να τις μαγηρεψω σουπιες με το που τις μυριζω μου ηρθε η αναγουλα......στη δευτερη εγκυμοσυνη μια με δυο βδομαδες πριν οι μυρωδιες ηταν ποιο εντονες ειτε ωραιες ειτε ασχημες.. οταν αποφασησα να κανω το τεστ μια με δυο μερες μετα την καθυστερηση ηταν γιατι χαμηλα στην κοιλια μου ενιωθα μεσα να υπαρχει κατι αλο δλδ δεν ενιωθα οτι περιμενα να αδιαθετισω αλλα ενιωθα οτι υπηρχε κατι μεσα... στην τριτη εγκυμοσυνη παλι δεν ενιωθα απολυτος τιποτα απλα τρεις μερες μπριν την περιοδο μου ηρθαν στην μυτη μου οι μυρωδιες απο τις κουζινες της γειτονιας αν και δε το σπουδεολογησα γιατι ηταν η περιοδο που ξεκινησε να καλοκαιριαζει και ειχα ανοιχτα τζαμια στο σπιτι ειπα ας κανω ενα τεστ παλι μιας και ξερω πως προσπαθουμε και βγηκε θετικο ωστωσο ειχα πονους χαμηλα στην κοιλια σαν να αδιαθετουσα αλλα αυτος ηταν και ο λογος που δε συνεχιστηκε η εγκυμοσυνη μου ηταν πολυ χαμηλη η προγεστερονη..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αγαπητή φίλη καλημέρα.Πρώιμα συμπτώματα είναι τα συμπτώματα της υποτιθέμενης περιόδου.Πονάκια χαμηλά στη κοιλιά, νεύρα, ευαισθησία στο στήθος...ουσιαστικά θα πρέπει να περιμένεις να καθυστερήσει η περίοδος σου για να κάνεις τέστ και να ανακαλύψεις τι γίνεται.Υπάρχουν και τέστ για λίγες μέρες πριν την καθυστέρηση, αλλά δεν είναι αξιόπιστα.Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Παρ'ολο που ειχα μια υποψια εγκυμοσυνης πριν την καθυστερηση (επειδη μπερδεψα τις γονιμες μερες), παρατηρησα 2 σημαδια που τα ειχα ξαναβιωσει στην πρωτη μου εγκυμοσυνη και με εκαναν να ειμαι σχεδον σιγουρη γι'αυτην πριν κανω την χοριακη. Το πρωτο ηταν τα πολυ πολυ περιεργα ονειρα. Ολοι καποια στιγμη βλεπουμε κατι ονειρα τελειως "καμμενα" αλλα στην πρωτη εγκυμοσυνη εβλεπα πραγματικα υπερβολικα ακατανοητα, περιεργα και παραλογα ονειρα. Οποτε βλεποντας 2 τετοια ονειρα σε 2 μερες, αρχισα να ψιλιαζομαι περισσοτερο. Το δευτερο "συμπτωμα" ηταν η αισθηση του νερου στο μπανιο. Δεν ξερω αν το εχετε βιωσει κι αλλες, αλλα οταν ημουν εγκυος στον μικρο μου το μπανιο (ντουζ) ειχε αποκτησει αλλη αξια. Το απολαμβανα τοοοοσο πολυ, σαν να ενιωθα το νερο να μου κανει μασαζ, χαλαρωνα παρα πολυ νιωθοντας το νερο να κυλαει πανω μου και σιγουρα κοιμομουν πολυ καλυτερα οταν εκανα ντουζ πριν πεσω για υπνο. Ετσι, φτανοντας στην τωρινη εγκυμοσυνη παρ'ολο που μεχρι στιγμης το ενιωσα μονο μια φορα (μια εβδομαδα πριν κανω χοριακη), ηταν κατι που επισης με "επεισε"οτι ειμαι εγκυος:)

  • Μου αρέσει 1
 
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Παρ'ολο που ειχα μια υποψια εγκυμοσυνης πριν την καθυστερηση (επειδη μπερδεψα τις γονιμες μερες), παρατηρησα 2 σημαδια που τα ειχα ξαναβιωσει στην πρωτη μου εγκυμοσυνη και με εκαναν να ειμαι σχεδον σιγουρη γι'αυτην πριν κανω την χοριακη. Το πρωτο ηταν τα πολυ πολυ περιεργα ονειρα. Ολοι καποια στιγμη βλεπουμε κατι ονειρα τελειως "καμμενα" αλλα στην πρωτη εγκυμοσυνη εβλεπα πραγματικα υπερβολικα ακατανοητα, περιεργα και παραλογα ονειρα. Οποτε βλεποντας 2 τετοια ονειρα σε 2 μερες, αρχισα να ψιλιαζομαι περισσοτερο. Το δευτερο "συμπτωμα" ηταν η αισθηση του νερου στο μπανιο. Δεν ξερω αν το εχετε βιωσει κι αλλες, αλλα οταν ημουν εγκυος στον μικρο μου το μπανιο (ντουζ) ειχε αποκτησει αλλη αξια. Το απολαμβανα τοοοοσο πολυ, σαν να ενιωθα το νερο να μου κανει μασαζ, χαλαρωνα παρα πολυ νιωθοντας το νερο να κυλαει πανω μου και σιγουρα κοιμομουν πολυ καλυτερα οταν εκανα ντουζ πριν πεσω για υπνο. Ετσι, φτανοντας στην τωρινη εγκυμοσυνη παρ'ολο που μεχρι στιγμης το ενιωσα μονο μια φορα (μια εβδομαδα πριν κανω χοριακη), ηταν κατι που επισης με "επεισε"οτι ειμαι εγκυος:)

Με το καλό το δεύτερο μωρό σου!! Καλή εγκυμοσύνη!

Τα σημάδια που είχα πριν μάθω την εγκυμοσύνη μου ήταν ίδια με εκείνα της περιόδου ... πρησμένο στήθος ,όρεξη για φαγητό και πόνο χαμηλά. Συνήθως στην περίοδο πονούσα στην δεξιά ωοθήκη...εκείνη την φορά πονούσα στην αριστερή οπότε κάτι ψιλιαστηκα. Όταν πήγα στον γιατρό πρώτη φορά μου είπε ότι έμεινα έγκυος από την αριστερή σάλπιγγα...δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο και στον πόνο που ένιωθα!

Link to comment
Share on other sites

Μία εβδομάδα, ίσως και παραπάνω, μετά την ωορρηξία (την καταλαβαινω γιατί έχω περισσότερα υγρά και πόνους) ενιωθα την μήτρα μου βαριά, πονουσα ελαφρα σαν να περίμενα περίοδο. Υποπτευτηκα ότι κάτι γινόταν εκεί μέσα! Βεβαιώθηκα όταν πήγα να πιω τσίπουρο και μου θύμιζε σαπουναδα, δεν μπορούσα να το πιω με τίποτα! Λίγες μέρες μετά είχα το θετικό τεστ στα χέρια μου. 

@Sentir...natureza σε όλη την εγκυμοσύνη μου δεν ήθελα να βγω απ την μπανιέρα! Με χαλαρωνε το ζεστό νεράκι! Τέλειο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας!

Θελω να ρωτησω ποιες και αν ειχατε εγκυμοσυνη χωρις συμπτωματα αρχικα.

Δηλαδη μεχρι και τη μερα καθυστερησης να μην ειχατε τιποτε. Τιποτε ομως. Ουτε στηθη πρησμενα, ουτε πονεμενα, ουτε πονακια, ουτε λιγουρες ουτε ουτε ουτε.. 

Να νιωθατε οπως πριν ας πουμε.

Και αν καποια ηταν ετσι, ποτε - ποια εβδομαδα αρχισαν τα καμπανακια; 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 7/8/2018 at 3:52 ΜΜ, Artoo είπε:

Γεια σας!

Θελω να ρωτησω ποιες και αν ειχατε εγκυμοσυνη χωρις συμπτωματα αρχικα.

Δηλαδη μεχρι και τη μερα καθυστερησης να μην ειχατε τιποτε. Τιποτε ομως. Ουτε στηθη πρησμενα, ουτε πονεμενα, ουτε πονακια, ουτε λιγουρες ουτε ουτε ουτε.. 

Να νιωθατε οπως πριν ας πουμε.

Και αν καποια ηταν ετσι, ποτε - ποια εβδομαδα αρχισαν τα καμπανακια; 

 

 

 

 

Το λιγότερο εμφανές πρώιμο συμπτωμα που έχω ακούσει είναι τα πονακια σαν αυτά της περιόδου! 

  Πάντως η καθυστέρηση χωρίς συμπτώματα μπορεί να οφείλεται και σε άγχος ή γυναικολογικα προβλήματα. 

Link to comment
Share on other sites

στην πρωτη εγκυμοσυνη τα συμπτωματσ που ειχα ηταν ιδια με τις περιοδου,κ μαλιστα κοντα στη μερα που περιμενα.πρηξιμο στην κοιλια,πονους περιοδου,ορεξη για μια αλμυρο,μια γλυκο κ ειχα δει κ καφε υγρα που ειχα πριν κατεβει το αιμα

στη δευτερη ισως ηξερα καλυτερα το σωμα μου.παρατηρησα πολυ νωρις το πρηξιμο στην κοιλια,κ ειχα παρα πολλα υγρα απο την ωορρηξια κ μετα που δ σταματησαν καθολου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και μέλλουσες μαμάδες. Θελω να ρωτησω αν καμια ειχε ως σύμπτωμα έντονους πονοκεφάλους και ζεστη στο προσωπο. Κι επίσης κομμαρες. Στα ποδια. Εχω κάνει δυο παιδια, αλλα αυτα μπορούν να είναι συμπτώματα?? 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι έβγαλα σε χέρια κυρίως αλλά και σε πόδια κάτι σπιρακια σα να με είχε τσιμπήσει κουνούπι. Με φαγουριζαν για λίγο και μετά από δυο μέρες έφευγε το κάθε ένα...όλο αυτό για καμιά βδομάδα 8/9-15/9 και θεώρησα ότι ήταν επειδή είχα φάει πολύ κρέας εκείνες τις μέρες πράγμα που δεν το συνηθίζω..

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...