Recommended Posts

2 ώρες πρίν, CMES είπε:

Καλημερα σε ολους! Θα ηθελα μια μικρη βοηθεια οσον αφορα το θηλασμο! Εχω εναν μπεμπη 10 ημερων. Θηλαζει ολη μερα και μονο το βραδυ του δινω 20ml συμπληρωμα με συριγγουλα για να κοιμηθουμε καμια ωρα. Το βραδυ ξυπναει ανα 1-3 ωρες (αν δεν ξυπνησει στο 3ωρο τον ξυπναω εγω) και τη μερα ειναι ασταματητα πανω μου και θηλαζει. Τοσο συνεχεια που για να παω τουαλετα τον αφηνω να κλαιει.το προβλημα ειναι το εξης: γεννηθηκε 3370. Το λιγοτερο που εφτασε το 2ο 24ωρο ειναι 3030 και σιγα σιγα αρχισε να παιρνει. Βγηκαμε απο το νοσοκομειο 3100, την 6η ημερα ηταν 3200 και μεχρι σημερα πηρε 30 γραμμαρια τα οποια τα εχασε. Αρα τις τελευταιες 5 ημερες ειναι στασιμος. Βρεχει 6-7 πανες την ημερα. Κακα ειχε να κανει 4 ημερες και εκανε τελικα χθες το βραδυ. Εγω πινω τσαι θηλασμου, μαγια μπυρας ομως δεν τρωω πολυ καλα γιατι δεν εχω καθολου ορεξη, ασε που λογω θηλασμου αναγκαζομαι να τρωω με το μωρο πανω μου που δεν μου κανει καθολου κεφι. Θηλαστρο εχω αλλα δεν το βαζω γιατι μεσα στη μερα δεν φευγει καθολου απο το στηθος. Επισης εχω αλλα 2 παιδακια να φροντισω οποτε και πρακτικα δεν ειμαι πολυ ευελικτη. Εχω και μαρσιπο sling αλλα δεν με βολευει καθολου. Ανησυχω για τη στασιμοτητα του βαρους!

Ο παιδίατρος τι λέει για αυτό? Έχω ακούσει ότι τα θηλαζοντα βρέφη υπάρχει περίπτωση να πάρουν το βάρος γέννησης έως κ σχεδόν 1 μήνα μετά. Αν ο παιδίατρος σου είναι γνώστης θηλασμού λογικά θα στο πει κ δεν θα σε ανησυχήσει. Αν δεν είναι μπορεί να σου πει να δίνεις συμπλήρωμα ή να βγάζεις με θηλαστρο για αύξηση της παραγωγής. Τώρα το ότι κάνει τόσο αραιά κακα ξέρω ότι το κάνουν αυτό τα θηλαζοντα αλλά επειδή είναι 10 ημερών ίσως να έπρεπε να κάνει συχνά ακόμα. Σου έχει πει τπτ για αλλεργία? Μήπως να κόψεις γαλακτοκομικά κλπ? Όλα αυτά βέβαια τα λέω τελείως θεωρητικά, μακάρι ο παιδίατρος να είναι ειδικός στο θηλασμό

• Μου αρέσει 2

Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, samsympan είπε:

@CMES να σας ζήσει :) Δύο λόγια, έτσι όπως τα θυμάμαι από τα δικά μου.

Για τα γραμμάρια δεν έχω να πω κάτι, επειδή απλώς δεν θυμάμαι τίποτε σχετικό (ούτε πόσο είναι το φυσιολογικό να χάσει, ούτε πόσο να παίρνει, ούτε τίποτε, ποτέ δεν συγκράτησα αυτές τις πληροφορίες, τα κοιτούσα τότε μετά delete που λέμε).

Θα πρότεινα μόνο το εξής. Εφόσον μιλάμε για υγιές βρέφος, δεν χρειάζεται να το ζυγίζετε και κάθε μέρα. Εμείς με ελλιποβαρές το 1ο μωρό φαντάσου η παιδίατρος μας - σύμβουλος θηλασμού, μας είχε πει να είμαστε χαλαροί με το ζύγισμα. Δηλαδή ok να το έχετε υπό έλεγχο το βάρος αλλά χωρίς άγχος.

Τώρα για το τάϊσμα, αν θέλεις να δώσεις boost, η σύσταση της ήταν, συχνά γεύματα, δεν περιμένεις να ζητήσει το μωρό εννοείται και όχι συχνή εναλλαγή του στήθους. Δηλαδή στο 2ο μωρό, από την ημέρα γέννησης περίπου στο 3ωρο άλλαζα στήθος. Όχι συχνές εναλλαγές για αύξηση της παραγωγής που λένε συνήθως στην αρχή. Βέβαια το στήθος μου στο 2ο μωρό ήταν έτοιμο-γεμάτο γάλα από αρχής (καμία σχέση με το 1ο μωρό). Και γενικά όταν έβλεπα ότι φτάνει στα όρια του το άλλο στήθος και γέμιζε πολύ, μόνο τότε άλλαζα. Κατά την άποψη της η σύσταση του γάλακτος όσο θηλάζει το παιδί αλλάζει και το πιο λιπαρό γάλα "κατεβαίνει" μετά (κάπου είχα διαβάσει ότι αυτό δεν είναι απόλυτο, αλλά εμάς δούλεψε πάντως). Βέβαια εσύ θα βλέπεις σε τι φάση είναι το στήθος σου κι αναλόγως θα κρίνεις πόσα γεύματα μπορείς να κάνεις από τον ένα μαστό.

Τώρα για το όλη μέρα στο στήθος με άλλα δύο παιδάκια στο σπίτι. Το μόνο που προτείνω είναι να προσπαθείς να θηλάζει ενεργά και αποτελεσματικά και να μην ψευτοπιπιλάει-λαγοκοιμάται-κλπ. Σιγά σιγά αυτό θα επιτευχθεί ούτως ή άλλως (είναι πολύ μωράκι ακόμη). Κι έτσι δεν θα το έχεις συνεχώς στο στήθος. Θα το έχεις μαζί εννοείται πχ δίπλα σας στο καλαθάκι, στο ριλάξ ή στο στρωματάκι κάτω αργότερα (κι εμένα μάρσιπος δεν με βόλεψε), αλλά όχι αυτό το εξαντλητικό συνεχώς στο στήθος. Θα τρώει συνέχεια και πάλι αλλά με διαλείμματα που θα παίρνεις κι εσύ μια ανάσα να κάνεις κάτι μέσα στο σπίτι, κάτι με τα μεγαλύτερα παιδάκια, κλπ.

Πηρα τηλεφωνο και στην Αλκυονη και μου ειπαν αυτα. Προσπαθω να μην τον αφηνω να κοιμαται αλλα κανει 5-6 ρουφιξιες και τον παιρνει ο υπνος και δεν ξυπναει με τιποτα. Τοτετον βαζω στο καλαθι, σε 1 λεπτο αρχιζει να ουρλιαζει και παλι απο την αρχη.

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Ο παιδίατρος τι λέει για αυτό? Έχω ακούσει ότι τα θηλαζοντα βρέφη υπάρχει περίπτωση να πάρουν το βάρος γέννησης έως κ σχεδόν 1 μήνα μετά. Αν ο παιδίατρος σου είναι γνώστης θηλασμού λογικά θα στο πει κ δεν θα σε ανησυχήσει. Αν δεν είναι μπορεί να σου πει να δίνεις συμπλήρωμα ή να βγάζεις με θηλαστρο για αύξηση της παραγωγής. Τώρα το ότι κάνει τόσο αραιά κακα ξέρω ότι το κάνουν αυτό τα θηλαζοντα αλλά επειδή είναι 10 ημερών ίσως να έπρεπε να κάνει συχνά ακόμα. Σου έχει πει τπτ για αλλεργία? Μήπως να κόψεις γαλακτοκομικά κλπ? Όλα αυτά βέβαια τα λέω τελείως θεωρητικά, μακάρι ο παιδίατρος να είναι ειδικός στο θηλασμό

Στην παιδιατρο δεν μιλησα γιατι μου ειπε να μην τον ζυγιζω καθε μερα και υποτιθεται σημερα δεν θα επρεπε να τον ζυγισω! Για το θηλαστρο δεν εχει νοημα γιατι βγαζω ελαχιστη ποσοτητα. Πχ πριν 2 μερες το εβαλα 15 λεπτα σε καθε στηθος και μαζεψα 10ml. Και δεν υπαρχει χρονος αναμεσα σε θηλασμους, μονο τη νυχτα που ειναι και οι ελαχιστες ωρες υπνου μου αφου μεσα στη μερα δεν κοιμαμαι καθολου

6imop2.pngRmpfp3.png

Με κάλυψαν τα κορίτσια! Να σας ζήσει!

1 ώρα πρίν, CMES είπε:

Πηρα τηλεφωνο και στην Αλκυονη και μου ειπαν αυτα. Προσπαθω να μην τον αφηνω να κοιμαται αλλα κανει 5-6 ρουφιξιες και τον παιρνει ο υπνος και δεν ξυπναει με τιποτα. Τοτετον βαζω στο καλαθι, σε 1 λεπτο αρχιζει να ουρλιαζει και παλι απο την αρχη.

Στην παιδιατρο δεν μιλησα γιατι μου ειπε να μην τον ζυγιζω καθε μερα και υποτιθεται σημερα δεν θα επρεπε να τον ζυγισω! Για το θηλαστρο δεν εχει νοημα γιατι βγαζω ελαχιστη ποσοτητα. Πχ πριν 2 μερες το εβαλα 15 λεπτα σε καθε στηθος και μαζεψα 10ml. Και δεν υπαρχει χρονος αναμεσα σε θηλασμους, μονο τη νυχτα που ειναι και οι ελαχιστες ωρες υπνου μου αφου μεσα στη μερα δεν κοιμαμαι καθολου

• Ευχαριστώ! 1

Υπομονή και ζύγιζε ανά βδομάδα καλύτερα στην ίδια ζυγαριά , αφού αλλάξεις πάνα . Μπορεί να βάλει απότομα τα γραμμάρια. Εμένα είχε έρθει παιδίατρος τις πρώτες μέρες , τη ζύγισε ήταν καλή και μετά από λίγες ημέρες η μαία και ήταν στάσιμη. Μετά όταν τη ξαναζυγισαμε τα έβαλε απότομα μέσα σε λίγες μέρες. Κοίτα να βρέχει πάνες σε πρώτη φάση. Συμφωνώ με τη @sampsympan για το να μην αλλάζεις συχνά στήθος, προσπάθησε να ακολουθείς το μωρό. Ο παπαβεντσης έχει ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο που έλεγε ότι εσάς αν τρωγατε ένα ωραίο φαγητό θα σας άρεσε να σας σταματούν σε δέκα λεπτά για να φάτε κάτι άλλο; Άστο όση ώρα θέλει να θηλάσει και αν σταματήσει τότε άλλαξε στήθος, γιατί όντως είναι πιο λιπαρό το γάλα όσο περνάει η ώρα και χορταινει καλύτερα. Επίσης φρόντισε τον εαυτό σου, να τρως και να κοιμάσαι όσο μπορείς! Ξέρω ότι τρέχεις και με τα άλλα δύο, αλλά το χρειάζεσαι, άσε που βοηθά και στο θηλασμό να κοιμάσαι όσο μπορείς και να τρως κανονικά. Να σου ζήσει γλυκιά μου!

• Μου αρέσει 3

Σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις!

Λοιπον τον ζυγισα σημερα και ειναι 3320. Θελουμε ακομα 50 γραμμαρια για να φτασουμε το βαρος γεννησης και ειμαστε 12η μερα. Η παιδιατρος ειπε οτι ειναι οκ προς το παρον (δεν ηταν και ενθουσιασμενη βεβαια) και να τον ξαναζυγισουμε Κυριακη. Με ρωταγε επιμονα αν μου φαινεται πιο κιτρινος. Δεν ηξερα τι να πω!! Μια μου φαινεται κιτρινος, μια μου φαινεται καλος!

6imop2.pngRmpfp3.png

πρίν από 12 λεπτά , CMES είπε:

Σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις!

Λοιπον τον ζυγισα σημερα και ειναι 3320. Θελουμε ακομα 50 γραμμαρια για να φτασουμε το βαρος γεννησης και ειμαστε 12η μερα. Η παιδιατρος ειπε οτι ειναι οκ προς το παρον (δεν ηταν και ενθουσιασμενη βεβαια) και να τον ξαναζυγισουμε Κυριακη. Με ρωταγε επιμονα αν μου φαινεται πιο κιτρινος. Δεν ηξερα τι να πω!! Μια μου φαινεται κιτρινος, μια μου φαινεται καλος!

Τα παιδάκια που θηλάζουν μπορεί κ για ένα μήνα να είναι κίτρινα. Άμα θες να τον βάζεις κοντά σε παραθυρο για τον ίκτερο. Θυμάμαι στον γιο μου επειδή είχε γεννηθεί μικρός κ θήλαζε η παιδίατρος έβαζε τον πρώτο καιρό εξετάσεις για ίκτερο μέχρι να δει ότι κατεβαίνει. Μετά τον ένα μήνα με 40 μέρες το χρώμα του έγινε φυσιολογικό

• Μου αρέσει 2
    • Ευχαριστώ! 1

πρίν από 5 λεπτά , mama16 είπε:

Τα παιδάκια που θηλάζουν μπορεί κ για ένα μήνα να είναι κίτρινα. Άμα θες να τον βάζεις κοντά σε παραθυρο για τον ίκτερο. Θυμάμαι στον γιο μου επειδή είχε γεννηθεί μικρός κ θήλαζε η παιδίατρος έβαζε τον πρώτο καιρό εξετάσεις για ίκτερο μέχρι να δει ότι κατεβαίνει. Μετά τον ένα μήνα με 40 μέρες το χρώμα του έγινε φυσιολογικό

Τωρα μου εβαλε ιδεες η παιδιατρος και μου φαινεται παλι κιτρινος! Θα του αλλαξω φορμακι. Του εχω παρει ενα σετ απο πορτοκαλι φορμακια που οποτε τα φοραει μου φαινεται κιτρινος!! Λες να του κανω μια αιμοληψια κατ'οικον να ηρεμησω;

6imop2.pngRmpfp3.png

πρίν από 14 λεπτά , CMES είπε:

Τωρα μου εβαλε ιδεες η παιδιατρος και μου φαινεται παλι κιτρινος! Θα του αλλαξω φορμακι. Του εχω παρει ενα σετ απο πορτοκαλι φορμακια που οποτε τα φοραει μου φαινεται κιτρινος!! Λες να του κανω μια αιμοληψια κατ'οικον να ηρεμησω;

Ναι.βεβαια και να του κάνεις.να ηρεμήσεις.

πρίν από 20 λεπτά , CMES είπε:

Αν θες για να ηρεμήσεις ας του κάνεις. Όταν φύγατε απ' το μαιευτήριο πόσο είχε? Εμένα ο δικός μου είχε 7,9 κ όταν του ξανά έκανα είχε γύρω στο 11 νομίζω. Μετά σιγά σιγά άρχισε να πέφτει

Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , mama16 είπε:

Αν θες για να ηρεμήσεις ας του κάνεις. Όταν φύγατε απ' το μαιευτήριο πόσο είχε? Εμένα ο δικός μου είχε 7,9 κ όταν του ξανά έκανα είχε γύρω στο 11 νομίζω. Μετά σιγά σιγά άρχισε να πέφτει

Οταν φυγαμε ειχε 11 αλλα την επομενη μερατον ειδε η παιδιατρος και ειπε δεν χρειαζεται να ξανακανουμε γιατι δεν ειναι κιτρινος

• Μου αρέσει 1

6imop2.pngRmpfp3.png

πρίν από 37 λεπτά , CMES είπε:

Οταν φυγαμε ειχε 11 αλλα την επομενη μερατον ειδε η παιδιατρος και ειπε δεν χρειαζεται να ξανακανουμε γιατι δεν ειναι κιτρινος

Καλά μπορεί τζάμπα να σε ανησύχησε η παιδίατρος.. Αν θες απλά να τον βάζεις κοντά σε παραθυρο κ γενικά να έχει φως το σπίτι

• Μου αρέσει 1

3 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Καλά μπορεί τζάμπα να σε ανησύχησε η παιδίατρος.. Αν θες απλά να τον βάζεις κοντά σε παραθυρο κ γενικά να έχει φως το σπίτι

Ναι διπλα στο παραθυρο ειναι ολη μερα!

• Μου αρέσει 1

6imop2.pngRmpfp3.png

Γειά σου @CMESκαι να σας ζήσει. Δεν έχω κάποια πιο χρήσιμη συμβουλή να σου πω από ότι είπαν πιο πάνω τα κορίτσια, με κάλυψαν πλήρως.

Γράφω μόνο γιατι ούσα παθουσα (2 νήπια 4 και 2 χρονων και ένα νεογέννητο την άνοιξη) θέλω να σου πω ότι όλο αυτό θα περάσει σε 2 - 3 μήνες και τότε όλα θα είναι πολύ καλύτερα. Μετά δηλαδή που θα θηλάζει με κάποιο πρόγραμμα μέσα στην ημέρα και δεν θα κρατάει πάνω από δεκαλεπτο (μπορεί να λέω και πολύ) ο θηλασμός. Υπομονή, είναι μια δύσκολη περίοδος για όλους σας. Οσο μεγαλώνει τόσο θα αλληλεπιδρουν και τα 3 μαζί και θα έχει πλάκα! 

• Μου αρέσει 1

Καλημερα!! Για να σας πω τα νεοτερα, σημερα τον ζυγισα και ειναι 3370 15η ημερα απο τη γεννηση. Ανεκτησε δηλαδη το βαρος γεννησης! Θηλαζει οοοοολη μερα, δεν μου φαινεται κιτρινος και δεν του εκανα αλλη χολερυθρινη. Κανει κακα καθε 5 μερες και βρεχει περιπου 6 πανες τη μερα. Του δινω 20ml συμπληρωμα το βραδυ, πιο πολυ για να κοιμηθει γιατι οι μαραθωνιοι με εχουν τσακισει. Ετσι κι αλλιως στο 3ωρο τον ξυπναω το βραδυ. Κοιμαται 2 2ωρα το βραδυ (τον ξυπναω εγω για να φαει) και απο τις 5 το πρωι περιπου το παμε σχεδον σερι μεχρι το βραδυ. Ειναι ομως 3 μερες τωρα που κοιμαται και 1-2 ωριτσες μεσα στη μερα. 

• Μου αρέσει 2

6imop2.pngRmpfp3.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα