Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμός τις πρώτες 40μέρες


Recommended Posts

Γεια σε ολους!θα ηθελα την βοηθεια οσων εχουν παρομοιες εμπειριες με νεογεννητο. Πριν 44 μερες γεννηθηκε ο γιος μου, ενα πανεμορφο και γλυκο πλασματακι!! Τον θηλαζω απο την πρωτη μερα αποκλειστικα (το πρωτο 10 ημερο με ψευδοθηλες λογω αδυναμια πιασιματος του στηθους και ελλειπη βοηθεια απο τις μαιες στο Μητερα) τις οποιες καταφεραμε να πεταξουμε με μεγαλο κοπο απο την 11η μερα και επειτα. Τις πρωτες μερες κοιμομασταν καπως περισσοτερο την ημερα αλλα απο τοτε που πιασαμε το στηθος δεν μπορουμε να το αποχωριστουμε ουτε 10 λεπτο και εχουμε ελαττωσει στη 1 ωρα το πολυ τον υπνο την ημερα (το βραδυ ξυπναμε ανα 1 μιση-2 ωρες και την τελευταια βδομαδα μπορει και 3ωρα, τρωμε για κανα 40 λεπτα και απο τα 2 στηθη και μετα ξανακοιμομαστε σχετικα ευκολα. Την ημερα ο μικρος δεν μπορει να  καθισει ουτε 5 λεπτα ηρεμος, οπου και να τον αφησω (λικνο, καροτσι, καναπε, ρελαξ) κλαιει και θελει συνεχεια στηθος και αγκαλια) Με απασχολουν τα παρακατω θεματα:

 

-Ποσο ειναι πιθανον να κρατησει αυτη η φαση των ατελειωτων θηλασμων την ημερα? Θα φτιαξει καποια στιγμη το προγραμμα του?

-τι μπορω να δοκιμασω για να τον απασχολησω και να μην κλαει μιας και ουτε να φαω δεν μπορω? Ευτυχως που ερχεται η πεθερα μου και κανει δουλειες και μαγειρευει γιατι θα  μας ειχανε φαει τα ποντικια εδω μεσα!!

Μετα που θα εχει περισσοτερα ερεθισματα θα δειχνει ενδιαφερον σε παιχνιδια?

-Εχω παρατηρησει οτι εχει αρχισει να χαμογελαει σε ολους (γιαγιαδες, μπαμπα) εκτος απο εμενα. Οταν του μιλαω και προσπαθω να τον απασχολησω φαινεται οτι αναστατωνεται και κανει συνεχεια κινησεις οτι θελει να φαει. Γιατι δεν μπορω να τον ηρεμησω αλλιως εγω περα απο στηθος και αγκαλια ? (τους υπολοιπους τους κοιταει εντονα και τους χαμογελαει οταν του μιλανε)- Με εμενα αναστατωνεται οταν του μιλαω, τραγουδαω, τον αγγιζω. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

17 ώρες πρίν, staki είπε:

Γεια σε ολους!θα ηθελα την βοηθεια οσων εχουν παρομοιες εμπειριες με νεογεννητο. Πριν 44 μερες γεννηθηκε ο γιος μου, ενα πανεμορφο και γλυκο πλασματακι!! Τον θηλαζω απο την πρωτη μερα αποκλειστικα (το πρωτο 10 ημερο με ψευδοθηλες λογω αδυναμια πιασιματος του στηθους και ελλειπη βοηθεια απο τις μαιες στο Μητερα) τις οποιες καταφεραμε να πεταξουμε με μεγαλο κοπο απο την 11η μερα και επειτα. Τις πρωτες μερες κοιμομασταν καπως περισσοτερο την ημερα αλλα απο τοτε που πιασαμε το στηθος δεν μπορουμε να το αποχωριστουμε ουτε 10 λεπτο και εχουμε ελαττωσει στη 1 ωρα το πολυ τον υπνο την ημερα (το βραδυ ξυπναμε ανα 1 μιση-2 ωρες και την τελευταια βδομαδα μπορει και 3ωρα, τρωμε για κανα 40 λεπτα και απο τα 2 στηθη και μετα ξανακοιμομαστε σχετικα ευκολα. Την ημερα ο μικρος δεν μπορει να  καθισει ουτε 5 λεπτα ηρεμος, οπου και να τον αφησω (λικνο, καροτσι, καναπε, ρελαξ) κλαιει και θελει συνεχεια στηθος και αγκαλια) Με απασχολουν τα παρακατω θεματα:

 

-Ποσο ειναι πιθανον να κρατησει αυτη η φαση των ατελειωτων θηλασμων την ημερα? Θα φτιαξει καποια στιγμη το προγραμμα του?

-τι μπορω να δοκιμασω για να τον απασχολησω και να μην κλαει μιας και ουτε να φαω δεν μπορω? Ευτυχως που ερχεται η πεθερα μου και κανει δουλειες και μαγειρευει γιατι θα  μας ειχανε φαει τα ποντικια εδω μεσα!!

Μετα που θα εχει περισσοτερα ερεθισματα θα δειχνει ενδιαφερον σε παιχνιδια?

-Εχω παρατηρησει οτι εχει αρχισει να χαμογελαει σε ολους (γιαγιαδες, μπαμπα) εκτος απο εμενα. Οταν του μιλαω και προσπαθω να τον απασχολησω φαινεται οτι αναστατωνεται και κανει συνεχεια κινησεις οτι θελει να φαει. Γιατι δεν μπορω να τον ηρεμησω αλλιως εγω περα απο στηθος και αγκαλια ? (τους υπολοιπους τους κοιταει εντονα και τους χαμογελαει οταν του μιλανε)- Με εμενα αναστατωνεται οταν του μιλαω, τραγουδαω, τον αγγιζω. 

 

Aκούγεται υποδειγματικό για ωράριο νεογέννητου (το ξέρω ότι δεν είναι η απάντηση που ήλπιζες). Ειλικρινά, φτιάχνει, είστε στο χειρότερο. Λογικά θα πάτε έτσι 2-3 μήνες. Μετά σιγά σιγά θα δεις ότι οι θηλασμοί γίνονται πιο σύντομοι. Δεν είναι δηλαδή απαραίτητα πιο λίγοι, αλλά γίνονται πολύ πιο εύκολη υπόθεση. Τώρα θες να πιάσει τοστήθος συχνά, είναι απαραίτητο για να εδραιωθεί η παραγωγή σου, και  να πάρει το αρχικό βάρος. Το μωρό σκουλαρίκι στο στήθος είναι το ιδανικό για νεογέννητο, μην ανησυχείς.

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, staki είπε:

Γεια σε ολους!θα ηθελα την βοηθεια οσων εχουν παρομοιες εμπειριες με νεογεννητο. Πριν 44 μερες γεννηθηκε ο γιος μου, ενα πανεμορφο και γλυκο πλασματακι!! Τον θηλαζω απο την πρωτη μερα αποκλειστικα (το πρωτο 10 ημερο με ψευδοθηλες λογω αδυναμια πιασιματος του στηθους και ελλειπη βοηθεια απο τις μαιες στο Μητερα) τις οποιες καταφεραμε να πεταξουμε με μεγαλο κοπο απο την 11η μερα και επειτα. Τις πρωτες μερες κοιμομασταν καπως περισσοτερο την ημερα αλλα απο τοτε που πιασαμε το στηθος δεν μπορουμε να το αποχωριστουμε ουτε 10 λεπτο και εχουμε ελαττωσει στη 1 ωρα το πολυ τον υπνο την ημερα (το βραδυ ξυπναμε ανα 1 μιση-2 ωρες και την τελευταια βδομαδα μπορει και 3ωρα, τρωμε για κανα 40 λεπτα και απο τα 2 στηθη και μετα ξανακοιμομαστε σχετικα ευκολα. Την ημερα ο μικρος δεν μπορει να  καθισει ουτε 5 λεπτα ηρεμος, οπου και να τον αφησω (λικνο, καροτσι, καναπε, ρελαξ) κλαιει και θελει συνεχεια στηθος και αγκαλια) Με απασχολουν τα παρακατω θεματα:

 

-Ποσο ειναι πιθανον να κρατησει αυτη η φαση των ατελειωτων θηλασμων την ημερα? Θα φτιαξει καποια στιγμη το προγραμμα του?

-τι μπορω να δοκιμασω για να τον απασχολησω και να μην κλαει μιας και ουτε να φαω δεν μπορω? Ευτυχως που ερχεται η πεθερα μου και κανει δουλειες και μαγειρευει γιατι θα  μας ειχανε φαει τα ποντικια εδω μεσα!!

Μετα που θα εχει περισσοτερα ερεθισματα θα δειχνει ενδιαφερον σε παιχνιδια?

-Εχω παρατηρησει οτι εχει αρχισει να χαμογελαει σε ολους (γιαγιαδες, μπαμπα) εκτος απο εμενα. Οταν του μιλαω και προσπαθω να τον απασχολησω φαινεται οτι αναστατωνεται και κανει συνεχεια κινησεις οτι θελει να φαει. Γιατι δεν μπορω να τον ηρεμησω αλλιως εγω περα απο στηθος και αγκαλια ? (τους υπολοιπους τους κοιταει εντονα και τους χαμογελαει οταν του μιλανε)- Με εμενα αναστατωνεται οταν του μιλαω, τραγουδαω, τον αγγιζω. 

 

Σίγουρα μετά το δίμηνο, προς τους 3μ θα δεις ένα πολύ διαφορετικό μωρο που θα δείχνει ενδιαφέρον για το περιβάλλον, θα θες να κατσει να θηλασει κ μπορεί να σου τραβάει την θηλη για να χαζεψει

Εναλλαγή παραστάσεων θέλουν κ αυτα. Λιγο παιχνίδι το πρωί η το μεσημερι στο κρεβατι σας, λιγο να το βάλεις στην κουνια με ένα μομπιλε κ εσύ από πάνω να μιλάς, λιγο στον καναπε, καμια βολτα στο σπιτι, στο μπαλκόνι, έξω οποτε το επιτρέπει ο καιρος

Κ ένας μαρσιπος θα σου λύσει τα χέρια τουλ να τρως 

Σιγα σιγα μπορείς να πάρεις κάποιο παιχνιδακι να του δείχνεις, να βάζεις μουσική, να το βάζεις σε γυμναστήριο μωρών αν εχετε

Ειναι λογικο όταν το παίρνεις εσύ αγκαλια να μυρίζει το γαλα κ να θελει να θηλασει

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, staki said:

Γεια σε ολους!θα ηθελα την βοηθεια οσων εχουν παρομοιες εμπειριες με νεογεννητο. Πριν 44 μερες γεννηθηκε ο γιος μου, ενα πανεμορφο και γλυκο πλασματακι!! Τον θηλαζω απο την πρωτη μερα αποκλειστικα (το πρωτο 10 ημερο με ψευδοθηλες λογω αδυναμια πιασιματος του στηθους και ελλειπη βοηθεια απο τις μαιες στο Μητερα) τις οποιες καταφεραμε να πεταξουμε με μεγαλο κοπο απο την 11η μερα και επειτα. Τις πρωτες μερες κοιμομασταν καπως περισσοτερο την ημερα αλλα απο τοτε που πιασαμε το στηθος δεν μπορουμε να το αποχωριστουμε ουτε 10 λεπτο και εχουμε ελαττωσει στη 1 ωρα το πολυ τον υπνο την ημερα (το βραδυ ξυπναμε ανα 1 μιση-2 ωρες και την τελευταια βδομαδα μπορει και 3ωρα, τρωμε για κανα 40 λεπτα και απο τα 2 στηθη και μετα ξανακοιμομαστε σχετικα ευκολα. Την ημερα ο μικρος δεν μπορει να  καθισει ουτε 5 λεπτα ηρεμος, οπου και να τον αφησω (λικνο, καροτσι, καναπε, ρελαξ) κλαιει και θελει συνεχεια στηθος και αγκαλια) Με απασχολουν τα παρακατω θεματα:

 

-Ποσο ειναι πιθανον να κρατησει αυτη η φαση των ατελειωτων θηλασμων την ημερα? Θα φτιαξει καποια στιγμη το προγραμμα του?

-τι μπορω να δοκιμασω για να τον απασχολησω και να μην κλαει μιας και ουτε να φαω δεν μπορω? Ευτυχως που ερχεται η πεθερα μου και κανει δουλειες και μαγειρευει γιατι θα  μας ειχανε φαει τα ποντικια εδω μεσα!!

Μετα που θα εχει περισσοτερα ερεθισματα θα δειχνει ενδιαφερον σε παιχνιδια?

-Εχω παρατηρησει οτι εχει αρχισει να χαμογελαει σε ολους (γιαγιαδες, μπαμπα) εκτος απο εμενα. Οταν του μιλαω και προσπαθω να τον απασχολησω φαινεται οτι αναστατωνεται και κανει συνεχεια κινησεις οτι θελει να φαει. Γιατι δεν μπορω να τον ηρεμησω αλλιως εγω περα απο στηθος και αγκαλια ? (τους υπολοιπους τους κοιταει εντονα και τους χαμογελαει οταν του μιλανε)- Με εμενα αναστατωνεται οταν του μιλαω, τραγουδαω, τον αγγιζω. 

 

Μερικές φορές εύχομαι να μπορούσα να κάνω δεύτερο μωρό για να μπορέσω να διορθώσω τα λάθη που έκανα με το πρώτο. Το στήθος τώρα είναι τα πάντα γι'αυτό. Φαγητό, ύπνος, παρηγοριά, όλα. Όταν ήμουν στο μαιευτήριο, όπου δυστυχώς δεν έκανα rooming in (θα έπρεπε να είναι το μοναδικό μοντέλο διαμονής για μαμά που θέλει να θηλάσει), μου έφερναν το μωρό ανά 4-5 ώρες να το θηλάσω.. (προφανώς του δίνανε ωραιότατο μπουκαλάκι) και νόμιζα ότι έτσι θα είναι και στο σπίτι. Βρέθηκα με ένα μωρό μόνιμα στο στήθος, να νομίζω ότι δεν χορταίνει και να κλαίω συνεχώς από τύψεις και κούραση. Μετά από ένα εξάωρο θηλασμό , όπου αν πήγαινα να τον αφήσω έκλαιγε, πήρα την παιδίατρο και μου είπε "δεν θα το περνάς αυτό, θα δώσεις συμπλήρωμα". Και κάπως έτσι ξεκίνησε η αντίστροφη μέτρηση και στους 5 μήνες το παιδί δεν ήθελε να δει το στήθος. Δεν ήρθε το τέλος του κόσμου φυσικά, όμως εγώ ήθελα πραγματικά να θηλάσω πολύ καιρό και όταν απευθύνθηκα σε σύμβουλο ήταν πια αργά. Κάνε υπομονή τώρα, από φίλες που θήλασαν καιρό, έχω δει ότι όσο μεγαλώνει το μωρό γίνονται οι θηλασμοί και λιγότεροι και πολύ πιο γρήγοροι. Να σου ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

On 27/7/2020 at 3:02 ΜΜ, staki είπε:

 

-Ποσο ειναι πιθανον να κρατησει αυτη η φαση των ατελειωτων θηλασμων την ημερα? Θα φτιαξει καποια στιγμη το προγραμμα του?

Όπως σου είπαν και οι υπόλοιπες μαμαδες μέχρι το τρίμηνο θα έχει κάποιο υποτυπώδες πρόγραμμα στον ύπνο κυριως. Ο θηλασμός οταν μιλάμε για αποκλειστικο πρέπει να είναι ελεύθερος και κατά απαίτηση του παιδιού δηλ οπότε θέλει όση ώρα θέλει. 

 

On 27/7/2020 at 3:02 ΜΜ, staki είπε:

τι μπορω να δοκιμασω για να τον απασχολησω και να μην κλαει μιας και ουτε να φαω δεν μπορω? Ευτυχως που ερχεται η πεθερα μου και κανει δουλειες και μαγειρευει γιατι θα  μας ειχανε φαει τα ποντικια εδω μεσα!!

Αγκαλια, μάρσιπο, ρηλαξ, και βόλτες μέσα και έξω απ το σπίτι.

 

On 27/7/2020 at 3:02 ΜΜ, staki είπε:

Μετα που θα εχει περισσοτερα ερεθισματα θα δειχνει ενδιαφερον σε παιχνιδια?

Φυσικά μετά το τρίμηνο θα πιάνει παιχνίδια θα τα μασουλαει κτλ. Εγώ είχα μία πλαστική γυαλα με μασητικα και κουδουνιστρες πανινες και πλαστικές και τον εβαζα στο ρηλαξ και του τα έδινα ένα ένα. Ό,τι έπεφτε το επλενα και όλα τα αποστειρωνα μία φορά την μέρα. 

 

On 27/7/2020 at 3:02 ΜΜ, staki είπε:

Γιατι δεν μπορω να τον ηρεμησω αλλιως εγω περα απο στηθος και αγκαλια ?

Κι εγώ το ίδιο έκανα. Και ευτυχώς που θήλαζε γιατί δεν θα ήξερα πως να τον ηρεμισω. Δηλ θα εβρησκα κάποιο τρόπο αλλά ως μωρομαμα θα είχα φοβερό άγχος για το πώς θα το καταφέρω. 

 

Να σου ζησει! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 27/7/2020 at 3:02 ΜΜ, staki είπε:

Γιατι δεν μπορω να τον ηρεμησω αλλιως εγω περα απο στηθος και αγκαλια ? (τους υπολοιπους τους κοιταει εντονα και τους χαμογελαει οταν του μιλανε)- Με εμενα αναστατωνεται οταν του μιλαω, τραγουδαω, τον αγγιζω. 

 

 

Γιατί οι υπόλοιποι δεν έχουν το αγαπημένο του μέρος στον κόσμο, που είναι το στήθος σου και η αγκαλιά σου. Οπότε με τους υπόλοιπους βολεύεται όπως μπορεί. 

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα για τον μάρσιπο, εμένα είναι δέκα μηνών κι ακόμα τον βάζω μέσα όταν κάνω δουλειές κι έχει γκρίνια. Μασουλάει το ύφασμα, επιθεωρεί τι κάνω, κουνάει και το πατουσάκι κι είναι πανευτυχής. Ήταν με διαφορά τα καλύτερα χρήματα που έδωσα για οτιδήποτε αφορά το παιδί. Άσε που αποδείχθηκε σωτήριος τα βράδια με τους κολικούς, που ούρλιαζε απαρηγόρητος...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας. Το μωράκι μου είναι 40 ημερών και μέχρι στιγμής θηλάζω αποκλειστικά. Γεννήθηκε 3020 βγήκαμε από το μαιευτήριο  2920 Και πριν μια βδομάδα που μας ζύγισε ο γιατρός ήταν 4820. Ξαφνικά εδώ και δύο μέρες το στήθος μου είναι αισθητά πιο άδειο. Συνήθως γέμιζε τόσο που πετρωνε κάθε 2-3 ώρες και σήμερα μετά από 5 ώρες ήταν σαν άδειο. Γαλα σταζει αλλά όχι όσο έβγαινε. Μήπως κόβεται το γαλα μου;

Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2020 at 2:31 ΠΜ, xristina14 είπε:

Καλησπέρα σας. Το μωράκι μου είναι 40 ημερών και μέχρι στιγμής θηλάζω αποκλειστικά. Γεννήθηκε 3020 βγήκαμε από το μαιευτήριο  2920 Και πριν μια βδομάδα που μας ζύγισε ο γιατρός ήταν 4820. Ξαφνικά εδώ και δύο μέρες το στήθος μου είναι αισθητά πιο άδειο. Συνήθως γέμιζε τόσο που πετρωνε κάθε 2-3 ώρες και σήμερα μετά από 5 ώρες ήταν σαν άδειο. Γαλα σταζει αλλά όχι όσο έβγαινε. Μήπως κόβεται το γαλα μου;

Μάλλον απλα εδραιώθηκε ο θηλασμος γι αυτό δ νιώθεις να πρηζεται το στηθος. Όταν θα βάζεις όμως το μωρο, κατεβαίνει. Μην ανησυχεις

Άλλαξες κτ; δινεις πιπιλα; έχετε αρκετές βρεγμένες πανες; κάνει τουλ 8θηλασμους το 24ωρο;

Δλδ στον μήνα είχε πάρει 1,8κ;

Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2020 at 2:31 ΠΜ, xristina14 είπε:

Καλησπέρα σας. Το μωράκι μου είναι 40 ημερών και μέχρι στιγμής θηλάζω αποκλειστικά. Γεννήθηκε 3020 βγήκαμε από το μαιευτήριο  2920 Και πριν μια βδομάδα που μας ζύγισε ο γιατρός ήταν 4820. Ξαφνικά εδώ και δύο μέρες το στήθος μου είναι αισθητά πιο άδειο. Συνήθως γέμιζε τόσο που πετρωνε κάθε 2-3 ώρες και σήμερα μετά από 5 ώρες ήταν σαν άδειο. Γαλα σταζει αλλά όχι όσο έβγαινε. Μήπως κόβεται το γαλα μου;

Το στήθος φυσικά και δε θα είναι συνέχεια πρησμένο, δε θα θήλαζε καμία μαμά αν ήταν πάντα έτσι. Όταν εδραιωθεί ο θηλασμός, το στήθος πια δεν πρήζεται συνέχεια.

Εξάλλου όπως το περιγράφεις, πάτε τέλεια :)

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2020 at 5:55 ΜΜ, Συντονιστής Περιεχομένου είπε:

Γειά σας

 

Εάν θέλετε να επιτύχετε εδραίωση θηλασμού, αυτές οι μέρες είναι κρίσιμες και θα είναι σημαντικό να λάβετε καθοδήγηση από κοντά από πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού. Μόνο αυτή/αυτός μπορεί να σας επιβεβαιώσει πραγματικά ότι οι θηλασμοί του βρέφους σας είναι αποτελεσματικοί, κάτι το οποίο είναι ίσως και πιο σημαντικό από την διάρκειά των θηλασμών και την συχνότητά τους. 

Επίσης το να επιβεβαιωθεί ότι οι θηλασμοί είναι αποτελεσματικοί, θα βοηθήσει να μην αποκτήσετε προβλήματα με τις θηλές ή τους μαστούς από λάθος πιάσιμο θηλής ή θέματα με την παραγωτή. 

Θα είναι αδύνατο να επιβεβαιώσετε μέσω ενός φόρουμ την αποτελεσματικότητα των θηλασμών,  οι συμβουλές που θα λάβετε εδώ δεν μπορούν να αντικαταστήσουν επίσκεψη ειδικού πιστοποιημένου σύμβουλου θηλασμού . Υπάρχουν παιδίατροι IBCLC αλλά και σκέτοι σύμβουλοι θηλασμού. 

Επίσης σημαντικός λόγος για να μην αργήσετε μια τέτοια επίσκεψη, είναι ότι κάθε ημέρα που το μωρό θηλάζει αναποτελεσματικά,

μειώνονται οι δυνάμεις του για να αντλήσει περισσότερο γάλα.  Η μειωμένη διάρκεια θηλασμού στο νεογέννητο δεν είναι απαραίτητα ένδειξη χορτασμού, ο θηλασμός είναι μια "εργασία" για το μωρό που απαιτεί ενέργεια.  Υπάρχει δηλαδή και η περίπτωση ένα μωρό να δείχνει ικανοποιημένο και να κοιμάται, επειδή έχει κουραστεί! 

Η έγκαιρη παρέμβαση μπορεί να βοηθήσει να διορθωθούν μικρά αλλά κρίσιμα κριτήρια κατά την διάρκεια των θηλασμών των πρώτων ημερών /εβδομάδων και έτσι να επιτευχθεί η εδραίωση του θηλασμού. 

 

Δείτε εδώ λίστα: 

https://parents.org.gr/2018/05/22/paidiatroi-pistopoiimenoi-symvoyloi-thilasmoy-ibclc/

 

Θυμηθείτε ότι το στήθος σας όταν θα έχει "σωστή χρήση" από το μωρό (δηλαδή αποτελεσματικό θηλασμό και επαρκή ερεθίσματα θηλασμού) μπορεί να προσαρμοστεί στην ποσότητα που το μωρό έχει ανάγκη.  Εάν αισθάνεστε ότι δεν έχετε αρκετό γάλα, πρέπει να επιβεβαιώσετε και ότι όντως δεν έχετε αρκετό γάλα

-ζυγίσεις MIA  φορά τη εβδομάδα ίδια ημέρα, ίδια ώρα, χωρίς πάνα,

- και εξέταση πιστοποιημένου παιδιάτρου στο θηλασμό &

-αποκλεισμός άλλης αιτίας μη επαρκούς πρόσληψης βάρους πχ ουρολοίμωξη ή άλλη αιτία σε σχέση με το γαστρεντερολογικό

 

 

 

On 3/7/2020 at 5:55 ΜΜ, Συντονιστής Περιεχομένου είπε:

Δείτε εδώ επίσης και άλλες πληροφορίες για γαλακταγωγές τροφές κα.

 https://parents.org.gr/2016/02/03/sos-neoi-goneis/

 

Γειά σας δείτε τα παραπάνω ! 

Κάποιες φορές επειδή οι μητέρες  έχουν μη επαρκή ή μη ορθή ενημέρωση από παιδιάτρους όχι εξειδικευμένους στον μητρικό θηλασμό,

μπορεί να νομίζουν ότι δεν έχουν παραγωγή - οι προσπάθειες τους για να παράξουν περισσότερο γάλα, τότε οδηγούν σε υπερπαραγωγή η οποία επίσης δημιουργεί προβλήματα για τη μητέρα και το βρέφος! 

Διασφαλίστε πρώτα με την βοήθεια (επίσκεψη) εξειδικευμένου ειδικού, ότι χρειάζεστε την οποιαδήποτε παρέμβαση, ή αλλαγή, πριν κάνετε το οτιδήποτε. 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Μάλλον απλα εδραιώθηκε ο θηλασμος γι αυτό δ νιώθεις να πρηζεται το στηθος. Όταν θα βάζεις όμως το μωρο, κατεβαίνει. Μην ανησυχεις

Άλλαξες κτ; δινεις πιπιλα; έχετε αρκετές βρεγμένες πανες; κάνει τουλ 8θηλασμους το 24ωρο;

Δλδ στον μήνα είχε πάρει 1,8κ;

Δεν έχω αλλάξει τίποτα.. πιπίλα Ναι δίνω. Οι πανες είναι σίγουρα πάνω από 10. Θηλάζει περίπου κάθε 3 ώρες. Ίσως και λίγο παραπάνω. Του δίνω οπότε ζητάει. Ναι σε έναν μήνα είχε πάρει 1.9 κιλά. Προσπαθώ να βγάζω με το θήλαστρο αλλά οι ποσότητες είναι ελάχιστες. Ειδικά από τον αριστερό μαστο. Πήρα μαγιά μπύρας και τριγωνελα και μπας και βοηθήσω λίγο την κατάσταση. Πώς θα καταλάβω ότι όντως κατεβαίνει το γαλα την ώρα που θηλάζει; 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Το στήθος φυσικά και δε θα είναι συνέχεια πρησμένο, δε θα θήλαζε καμία μαμά αν ήταν πάντα έτσι. Όταν εδραιωθεί ο θηλασμός, το στήθος πια δεν πρήζεται συνέχεια.

Εξάλλου όπως το περιγράφεις, πάτε τέλεια :)

Τον δεξί μαστό τον νιώθω ότι γεμίζει αν δεν θηλασω για 2-3 ώρες. Ο αριστερός όμως είναι σαν άδειος. Πώς καταλαβαίνεις ότι εδραιώθηκε ο θηλασμός; Πώς μπορώ να ξέρω ότι εν τέλει ο αριστερός μαστος παράγει αρκετό γάλα ;;

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Συντονιστής Περιεχομένου είπε:

 

 

 

 

Γειά σας δείτε τα παραπάνω ! 

Κάποιες φορές επειδή οι μητέρες  έχουν μη επαρκή ή μη ορθή ενημέρωση από παιδιάτρους όχι εξειδικευμένους στον μητρικό θηλασμό,

μπορεί να νομίζουν ότι δεν έχουν παραγωγή - οι προσπάθειες τους για να παράξουν περισσότερο γάλα, τότε οδηγούν σε υπερπαραγωγή η οποία επίσης δημιουργεί προβλήματα για τη μητέρα και το βρέφος! 

Διασφαλίστε πρώτα με την βοήθεια (επίσκεψη) εξειδικευμένου ειδικού, ότι χρειάζεστε την οποιαδήποτε παρέμβαση, ή αλλαγή, πριν κάνετε το οτιδήποτε. 

Γεια σας. Δεν υπάρχει στο νησί μας σύμβουλος θηλασμου. Δεν έχω πρόσβαση σε κανέναν ειδικό.

Link to comment
Share on other sites

On 23/8/2020 at 1:04 ΜΜ, xristina14 είπε:

Δεν έχω αλλάξει τίποτα.. πιπίλα Ναι δίνω. Οι πανες είναι σίγουρα πάνω από 10. Θηλάζει περίπου κάθε 3 ώρες. Ίσως και λίγο παραπάνω. Του δίνω οπότε ζητάει. Ναι σε έναν μήνα είχε πάρει 1.9 κιλά. Προσπαθώ να βγάζω με το θήλαστρο αλλά οι ποσότητες είναι ελάχιστες. Ειδικά από τον αριστερό μαστο. Πήρα μαγιά μπύρας και τριγωνελα και μπας και βοηθήσω λίγο την κατάσταση. Πώς θα καταλάβω ότι όντως κατεβαίνει το γαλα την ώρα που θηλάζει; 

Πήρε πάρα πολύ καλό βάρος, βρέχει πολλές πανες οποτε δ νομιζω οτι υπάρχει λόγος να ανησυχεις

Δ νομιζω οτι υπάρχει λόγος να βγαζεις με θηλαστρο. Δ ειναι κ ενδεικτικό της παραγωγής σου. Το μωρο είναι πολύ πιο αποτελεσματικο

Πρόσεχε με αντλησεις κ συμπληρώματα μην κάνεις υπερπαραγωγη κ γίνουν χειρότερα τα πραγματα

Χωρίς να είμαι ειδικός, από αυτά που λες, θεωρώ ότι δ εχεις ανάγκη για τπτ από αυτα

Οταν κατεβαίνει το γαλα μπορεί να διψας, να νιώθεις τσιμπήματα στο στηθος, να τρέχει το αλλο στηθος, να ακούς το μωρο να καταπίνει, να βλέπεις γαλα στο στομα του

Συνηθως τα μωρα κάνουν 2-3θηλαστικες κινήσεις κ μετα καταπινουν, φαίνεται η κίνηση μεχρι το αυτάκι του

Ένα δείγμα ότι εδραιώθηκε ο θηλασμος είναι να μην πρηζεσαι, αλλα να παράγεται το γαλα όταν μπαίνει το μωρο στο στηθος

Γενικα ο θηλασμος είναι ζήτηση κ παραγωγή. Δ ειναι αποθήκη το στηθος να μαζεύει γαλα κ να πινει το μωρο. Αλλα όσο βαζεις τι μωρο στο στηθος τόσο θα κατεβάζει κ θα πινει 

Συμβουλές τηλ μπορείς να πάρεις από τον σύλλογο φαιναρετη κ την γραμμή υποστήριξης θηλασμου αλκυονη

Γενικα φαίνεται να κάνατε μια καλή αρχή. Πρόσεχε λιγο με την πιπιλα να μην χάνει γευματα. Να κάνετε τουλ 8θηλασμους.κ αν αργότερα πάρει λιγότερο βάρος μην ανησυχησεις

Link to comment
Share on other sites

On 23/8/2020 at 1:07 ΜΜ, xristina14 είπε:

Τον δεξί μαστό τον νιώθω ότι γεμίζει αν δεν θηλασω για 2-3 ώρες. Ο αριστερός όμως είναι σαν άδειος. Πώς καταλαβαίνεις ότι εδραιώθηκε ο θηλασμός; Πώς μπορώ να ξέρω ότι εν τέλει ο αριστερός μαστος παράγει αρκετό γάλα ;;

Όπως σου είπε κ η Βίκυ δεν το νιώθεις βαρύ γιατί πολύ απλά εδραιώθηκε ο θηλασμός. Δεν γίνεται να σου σταματήσει έτσι ξαφνικά το γάλα ενώ πιο πριν έχει πάρει τόσο καλό βάρος. Μην αγχώνεσαι κ να σταματήσεις την μαγιά μπύρας, θα έχεις αντίθετα αποτελέσματα. Για να ελέγχεις αν πίνει θα κοιτάς πόσες είναι οι βρεγμένες πάνες ημερησίως. Εγώ βέβαια καταλάβαινα κ πότε ακριβώς έπινε το μωρό γιατί ένιωθα να κατεβαίνει στο στήθος, έβλεπα κ το γάλα να ρέει όταν το έβγαζε κ το ακούω γενικά κ όταν καταπίνει. Αλλά είχα έντονη ροή, δεν ξέρω αν όλες το καταλαβαίνουν. Να σου ζήσει κιόλας!!! Τα πάτε περίφημα με το θηλασμό!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 23/8/2020 at 1:04 ΜΜ, xristina14 είπε:

Δεν έχω αλλάξει τίποτα.. πιπίλα Ναι δίνω. Οι πανες είναι σίγουρα πάνω από 10. Θηλάζει περίπου κάθε 3 ώρες. Ίσως και λίγο παραπάνω. Του δίνω οπότε ζητάει. Ναι σε έναν μήνα είχε πάρει 1.9 κιλά. Προσπαθώ να βγάζω με το θήλαστρο αλλά οι ποσότητες είναι ελάχιστες. Ειδικά από τον αριστερό μαστο. Πήρα μαγιά μπύρας και τριγωνελα και μπας και βοηθήσω λίγο την κατάσταση. Πώς θα καταλάβω ότι όντως κατεβαίνει το γαλα την ώρα που θηλάζει; 

Όλα αυτά που γράφεις μου ακούγονται πολύ καλά. Εγώ δεν βλέπω κάποιο θέμα. Ανα διαστήματα θυμάμαι ένιωθα και εγώ το ίδιο με εσένα ότι μπορεί να μην έχω γάλα και ότι ίσως δεν του έφτανε το γάλα που είχα. Κάποιες μέρες το μωρό θήλαζε περισσότερο όποτε μετά παρατηρούσα τις επόμενες μέρες ότι και εγώ κατέβαζα περισσότερο γάλα ... κάποιες φορές θήλαζε λιγότερο και εγώ μετά τις επόμενες μέρες ένιωθα πιο άδειο το στήθος μου και πιο πολύ από τον αριστερό μαστό (όπως λες κ εσυ). Όσο υπάρχει ζήτηση θα υπάρχει και παραγωγή. Για εμένα προσωπικά αν δεν υπάρχει λόγος να αφήνεις γάλα στο σπίτι επειδή θα λείπεις κάποιες ώρες δεν χρειάζεται το θήλαστρο. Αν πάλι δεν μπορείς να κανείς αλλιώς και χρειάζεται να αντλήσεις γάλα για να αφησεις σπίτι τότε ναι. Προσωπικά θεωρώ ότι όσο δεν επεμβαίνουμε εμείς με μεθόδους όπως το θήλαστρο κι τα συμπληρώματα δεν θα υπάρχει θέμα με τον θηλασμό. Εγώ όταν ήθελα να αφήσω λίγο γάλα αντλούσα με το χέρι καμία φορά. Φυσικά είναι πιο δύσκολο απλά δεν αγόρασα καν θήλαστρο. Θεωρώ ότι οι πρώτοι 3 μήνες είναι δύσκολοι και μετά όλα γίνονται πολύ πιο εύκολα. Το σώμα συνηθίζει την νέα κατάσταση. Μαμά και μωρό μπαίνουν σε ένα ρυθμό. Η μαμά παράγει όσο ζητάει το μωράκι. Συμπληρώματα Μπύρας επερνα κ εγώ. Δεν ξέρω αν όντως βοηθαγαν η θα μπορούσα κ χωρίς αυτά. Όταν ζητάει το μωράκι σου να του προσφέρεις. Όσο περισσότερο τόσο καλύτερο. Να τρως σωστά , να περνεις δυνάμεις όσο μπορείς. Δεν είναι εύκολο πράγμα ο θηλασμός. Αν υπάρχει θέληση θα το καταφέρεις όμως. Από όσα γράφεις τα πας καλά πάντως μην αγχώνεσαι. Καλή επιτυχία. 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα κορίτσια θα ήθελα την βοήθειά σας έχω ένα μωράκι ένα μηνών και 4 ημερών και εδώ και μία μέρα μετά το γιατρό που ήμασταν εχθές σήμερα ενώ στις 5:00 το πρωί που σηκώθηκε έφαγε κανονικά την θήλασα μετά πού ξανά ξύπνησε στις 8:00 η ώρα Εννοώ την τάισα έκλαιγε μέχρι τις 2:00 το μεσημέρι την έβαζα όλη την ώρα στο στήθος μία έτρωγε μία έκλαιγε ήταν λες και δεν χόρταινε ενώ χόρταινε και έβγαζε το γαλατάκι της έφευγε από το στόμα και κοιμάται μόνο στην αγκαλιά μόλις κάνω να την βάλω στο κρεβάτι κλαίει πολύ την ξανά παίρνω αγκαλιά την ξανά βάζω στο στήθος μου την  έπαιρνε ο ύπνος στην αγκαλιά η στο στήθος μου πείρα τηλ των γιατρό ( περνάμε και κολικούς της δίνω τσάι χαμομήλι χαλαρώνει με αυτό και κανει κανονικά την ανάγκη της όλα συγγνώμη για την έκφραση..) με τους κολικούς το  Παλεύουμε καλά αλλά δεν την έχω δει έτσι και ο γιατρός με είπε άλμα ανάπτυξης οτι είναι... Και ήθελα να σας πω πως όταν ήμασταν στον γιατρό είδε πως η γλώσσα της δεν Έβγαινε καλά και της έκοψε λίγο το Πετσάκι κάτω απο την γλώσσα της επαθα 10 εγκεφαλικά μαζι επαθα σοκ! Μέχρι και σήμερα δεν είμαι καλά...με είπε οτι μπορεί να μην μπορούσε να έπιανε καλά το στήθος λογο αυτου γιατί το μωρακι γεννήθηκε 2,590 και όταν την Ζύγισα 6 Μαϊου την ζυγισα με τα ρούχα και αυτός με είπε χωρίς τα ρούχα αλλά εγώ την είχα ζύγιση με τα ρούχα και είχε βγει ποιο πολυ και μετα απο μια εβδομάδα που την ζυγισα ηταν 3,200 και Πήγαμε να δουμε αν είναι καλά και απο την μέρα που την ζυγησα είχαν περάσει 2 μερες και σε δυο μέρες στον γιατρό ηταν 3,250 με είπε πως είναι καλά και όταν θα ξανά πάμε θα δουμε πως είναι φοβάμαι μην δεν βάζει καλό βαρος  γεννήθηκε στης 36 εβδομάδες.. Ελπίζω να βάλει καλά βάρος 

Εσείς τι λέτε είναι άλμα;;

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Mara1312 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια θα ήθελα την βοήθειά σας έχω ένα μωράκι ένα μηνών και 4 ημερών και εδώ και μία μέρα μετά το γιατρό που ήμασταν εχθές σήμερα ενώ στις 5:00 το πρωί που σηκώθηκε έφαγε κανονικά την θήλασα μετά πού ξανά ξύπνησε στις 8:00 η ώρα Εννοώ την τάισα έκλαιγε μέχρι τις 2:00 το μεσημέρι την έβαζα όλη την ώρα στο στήθος μία έτρωγε μία έκλαιγε ήταν λες και δεν χόρταινε ενώ χόρταινε και έβγαζε το γαλατάκι της έφευγε από το στόμα και κοιμάται μόνο στην αγκαλιά μόλις κάνω να την βάλω στο κρεβάτι κλαίει πολύ την ξανά παίρνω αγκαλιά την ξανά βάζω στο στήθος μου την  έπαιρνε ο ύπνος στην αγκαλιά η στο στήθος μου πείρα τηλ των γιατρό ( περνάμε και κολικούς της δίνω τσάι χαμομήλι χαλαρώνει με αυτό και κανει κανονικά την ανάγκη της όλα συγγνώμη για την έκφραση..) με τους κολικούς το  Παλεύουμε καλά αλλά δεν την έχω δει έτσι και ο γιατρός με είπε άλμα ανάπτυξης οτι είναι... Και ήθελα να σας πω πως όταν ήμασταν στον γιατρό είδε πως η γλώσσα της δεν Έβγαινε καλά και της έκοψε λίγο το Πετσάκι κάτω απο την γλώσσα της επαθα 10 εγκεφαλικά μαζι επαθα σοκ! Μέχρι και σήμερα δεν είμαι καλά...με είπε οτι μπορεί να μην μπορούσε να έπιανε καλά το στήθος λογο αυτου γιατί το μωρακι γεννήθηκε 2,590 και όταν την Ζύγισα 6 Μαϊου την ζυγισα με τα ρούχα και αυτός με είπε χωρίς τα ρούχα αλλά εγώ την είχα ζύγιση με τα ρούχα και είχε βγει ποιο πολυ και μετα απο μια εβδομάδα που την ζυγισα ηταν 3,200 και Πήγαμε να δουμε αν είναι καλά και απο την μέρα που την ζυγησα είχαν περάσει 2 μερες και σε δυο μέρες στον γιατρό ηταν 3,250 με είπε πως είναι καλά και όταν θα ξανά πάμε θα δουμε πως είναι φοβάμαι μην δεν βάζει καλό βαρος  γεννήθηκε στης 36 εβδομάδες.. Ελπίζω να βάλει καλά βάρος 

Εσείς τι λέτε είναι άλμα;;

Eχεις ενα φυσιολογικοτατο μωρακι και απο οσο φαινεται εναν γιατρο υποστηρικτικο στο θηλασμο. 

Το μονο, σταματα το τσαι, ειναι επικινδυνο σε τοσο μικρο μωρακι και θα επηρεασει το βαρος και το θηλασμο.

Ουτε κολικους περιγραφεις ευτυχως ουτε τιποτα απλα ενα φυσιολογικο νεογεννητο.

Συνεχισε να θηλαζεις οσο θελει το μωρακι, μη δινεις συμπληρωματα, τσαγια κλπ , τα πατε τελεια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες για τη γλώσσα είναι συνηθισμένο σε μερικά μωρακια, λέγεται βραχύς χαλινος. Άλλοι γιατροί συστήνουν να κόβεται και άλλοι όχι. Εμείς δεν το κόψαμε, η αδελφή μου το έκοψε. Πας και στο μαιευτήριο ή νοσοκομείο και το κόβουν.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Mara1312 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια θα ήθελα την βοήθειά σας έχω ένα μωράκι ένα μηνών και 4 ημερών και εδώ και μία μέρα μετά το γιατρό που ήμασταν εχθές σήμερα ενώ στις 5:00 το πρωί που σηκώθηκε έφαγε κανονικά την θήλασα μετά πού ξανά ξύπνησε στις 8:00 η ώρα Εννοώ την τάισα έκλαιγε μέχρι τις 2:00 το μεσημέρι την έβαζα όλη την ώρα στο στήθος μία έτρωγε μία έκλαιγε ήταν λες και δεν χόρταινε ενώ χόρταινε και έβγαζε το γαλατάκι της έφευγε από το στόμα και κοιμάται μόνο στην αγκαλιά μόλις κάνω να την βάλω στο κρεβάτι κλαίει πολύ την ξανά παίρνω αγκαλιά την ξανά βάζω στο στήθος μου την  έπαιρνε ο ύπνος στην αγκαλιά η στο στήθος μου πείρα τηλ των γιατρό ( περνάμε και κολικούς της δίνω τσάι χαμομήλι χαλαρώνει με αυτό και κανει κανονικά την ανάγκη της όλα συγγνώμη για την έκφραση..) με τους κολικούς το  Παλεύουμε καλά αλλά δεν την έχω δει έτσι και ο γιατρός με είπε άλμα ανάπτυξης οτι είναι... Και ήθελα να σας πω πως όταν ήμασταν στον γιατρό είδε πως η γλώσσα της δεν Έβγαινε καλά και της έκοψε λίγο το Πετσάκι κάτω απο την γλώσσα της επαθα 10 εγκεφαλικά μαζι επαθα σοκ! Μέχρι και σήμερα δεν είμαι καλά...με είπε οτι μπορεί να μην μπορούσε να έπιανε καλά το στήθος λογο αυτου γιατί το μωρακι γεννήθηκε 2,590 και όταν την Ζύγισα 6 Μαϊου την ζυγισα με τα ρούχα και αυτός με είπε χωρίς τα ρούχα αλλά εγώ την είχα ζύγιση με τα ρούχα και είχε βγει ποιο πολυ και μετα απο μια εβδομάδα που την ζυγισα ηταν 3,200 και Πήγαμε να δουμε αν είναι καλά και απο την μέρα που την ζυγησα είχαν περάσει 2 μερες και σε δυο μέρες στον γιατρό ηταν 3,250 με είπε πως είναι καλά και όταν θα ξανά πάμε θα δουμε πως είναι φοβάμαι μην δεν βάζει καλό βαρος  γεννήθηκε στης 36 εβδομάδες.. Ελπίζω να βάλει καλά βάρος 

Εσείς τι λέτε είναι άλμα;;

Πολύ πιθανό να είναι άλμα. Επίσης αυτό που έχω διαβάσει εγώ είναι ότι τους τρεις πρώτους μήνες το μωρό προσπαθεί να καταλάβει ότι είναι διαφορετικό πλασματάκι από την μαμά. Ότι η μαμά είναι άλλος άνθρωπος και δεν είναι ένα. Αν αυτό ισχύει ίσως είναι και αυτό ένας λόγος που δεν μπορεί να ξεκολλήσει από εσένα. Γενικά όμως να ξέρεις ότι ψάχνει την ζεστασιά σου , ψάχνει την μυρωδιά σου , ψάχνει το ζεστό το γαλατάκι και την πιπιλα που κάνει με το στήθος σου και ηρεμεί. Είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά και αν και εγώ είχα κάποιον κάποτε στο πρώτο μου γιο να μου πει ότι όλα αυτά είναι φυσιολογικά που κάνει ο γιος μου και με ψάχνει κάθε στιγμή και δεν μπορεί να κοιμηθεί παρά μόνο μαζί μου , θα με είχε βοηθήσει παρά πολύ και ίσως να καταλάβω κάποια πράγματα και να Συνειδητοποιήσω ποσο δύσκολο είναι για αυτό να με αποχωρίζεται .. αφού εγώ ήμουν η μόνη που μπορούσα να τον ηρεμήσω και να νιώσει την ασφάλεια που ένιωθε αυτούς τους 9 μήνες μέσα στην μήτρα. Όσο αφορά τώρα το τσάι καλύτερα να το σταματήσεις γιατί και δεν κάνει και μπορεί να επηρεάσει τον θηλασμό. Η παιδίατρος σου είπε να δίνεις τσάι ; 

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω.γενικα ενα τοσο μικρο μωρο μπορει να ειναι 20ωρες στο στηθος κ να κοιμαται μονο αγκαλια.υπαρχει κ το πρωτο αλμα στις 5εβδ

καμια φορα ο χαλινος χρειαζεται κοψιμο,κ βοηθαει στον θηλασμο

καλυτερα να μην δινεις τσαι

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Πολύ πιθανό να είναι άλμα. Επίσης αυτό που έχω διαβάσει εγώ είναι ότι τους τρεις πρώτους μήνες το μωρό προσπαθεί να καταλάβει ότι είναι διαφορετικό πλασματάκι από την μαμά. Ότι η μαμά είναι άλλος άνθρωπος και δεν είναι ένα. Αν αυτό ισχύει ίσως είναι και αυτό ένας λόγος που δεν μπορεί να ξεκολλήσει από εσένα. Γενικά όμως να ξέρεις ότι ψάχνει την ζεστασιά σου , ψάχνει την μυρωδιά σου , ψάχνει το ζεστό το γαλατάκι και την πιπιλα που κάνει με το στήθος σου και ηρεμεί. Είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά και αν και εγώ είχα κάποιον κάποτε στο πρώτο μου γιο να μου πει ότι όλα αυτά είναι φυσιολογικά που κάνει ο γιος μου και με ψάχνει κάθε στιγμή και δεν μπορεί να κοιμηθεί παρά μόνο μαζί μου , θα με είχε βοηθήσει παρά πολύ και ίσως να καταλάβω κάποια πράγματα και να Συνειδητοποιήσω ποσο δύσκολο είναι για αυτό να με αποχωρίζεται .. αφού εγώ ήμουν η μόνη που μπορούσα να τον ηρεμήσω και να νιώσει την ασφάλεια που ένιωθε αυτούς τους 9 μήνες μέσα στην μήτρα. Όσο αφορά τώρα το τσάι καλύτερα να το σταματήσεις γιατί και δεν κάνει και μπορεί να επηρεάσει τον θηλασμό. Η παιδίατρος σου είπε να δίνεις τσάι ; 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση ναι με είπε ο παιδίατρος αν θέλω να δώσω τσάι όσο ποιό πολύ μπορώ την έχω στήθος και κοντά μου δεν την αφήνω 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vicky86 είπε:

θα συμφωνησω.γενικα ενα τοσο μικρο μωρο μπορει να ειναι 20ωρες στο στηθος κ να κοιμαται μονο αγκαλια.υπαρχει κ το πρωτο αλμα στις 5εβδ

καμια φορα ο χαλινος χρειαζεται κοψιμο,κ βοηθαει στον θηλασμο

καλυτερα να μην δινεις τσαι

Για το τσάι με είπε ο παιδίατρος οτι μπορώ να δώσω αν θέλω εγώ δεν ήξερα οτι μπορεί να των κόψουν 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα σας, το μωρακι μου ειναι 3ων εβδομαδων και εχω αγανακτησει με τον θηλασμο.. Η μικρουλα μου τρωει στα 10 λεπτα απο τον τελευταιο θηλασμο ο οποιος κραταει περιπου μια ωρα καθε φορα, εκτος απο το πρωι που θηλαζει 4-5 ωρες ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ!!! Βαρος παιρνει καλο, αλλα εγω δεν αντεχω αλλο εχω αγανακτησει!! Εχω και το μεγαλο παιδακι μου που το εχω παραμελησει λογω θηλασμου και νιωθω απαισια.. Επισης επειδη το μονο που κανω 3 εβδομαδες ειναι να θηλαζω, δεν μπορω ουτε τουαλετα να παω, εχω αρχισει να νιωθω ασχημα με τον εαυτο μου και να νιωθω οτι το μονο που κανω ειναι να ειμαι μπουκαλι... Εχει καποια απο σας παρομοια εμπειρια με θηλασμους τετοιας διαρκειας? Κοντευω να τρελαθω! 

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο παιδάκι σου πόσο χρονών είναι? Θα σου πω ότι ναι μεν αυτός ο θηλασμός είναι συνηθισμένος αλλά αν εσύ νιώθεις ότι δεν μπορείς άλλο δεν θα σε κατηγορήσει κανείς αν δώσεις ξένο. Απλά να το κάνεις αν όντως το θες κ να μην έχεις μετά τύψεις ότι σταμάτησες. Πάντως είναι μικρό ακόμα το παιδάκι σου, σε 2-3 μήνες θα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...