Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμός τις πρώτες 40μέρες


Recommended Posts

Καλημερα,εχω μια μπεμπουλα 50 ημερων. Γεννηθηκε 3580 και βγηκαμε απο το μαιευτηριο 3340. Μεχρι να σαραντησει θηλαζε και επαιρνε και συμπληρωμα αλλωτε 120ml και αλλωτε 240ml την μερα. Κυριως τις νυχτες. Στον σαραντισμο της αποφασησα να κοψω το ξενο λογω δυσκοιλιοτητας που εμφανησε και το συνεχισαμε σε αποκλειστικο θηλασμο. Να σημειωσω οτι απο τις 40 μερες ακριβως η μικρη κοιμαται σερι 5-6 ωρες το βραδυ. Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι ενω μεχρι τοτε η μπεμπα επαιρνε 200-220γρ την βδομαδα τωρα με το ζορι πηρε 120γρ. Και σημερα που την ζυγισα εχει παρει σε 3 μερες μονο 40 γρ. Τι γινεται;;;; Εχω σκασει. Θηλαζουμε ανα 3 ωρες αλλωτε και ανα 1 η 2 αναλογα τα κεφια της μεσα στην μερα. Πανες βρεχει γυρω στις 7 με 2 σιγουρα βαριες. Και μεχρι προχθες ηταν και πολυ καλοδιαθερη και ηρεμη. Εχει 2 μερουλες μου γκρινιαζει αρκετα μεσα στην μερα,βγαζει σαν κραυγες συχνα πυκνα και βουρκωνει. Η παιδιατρος την ειδε την τριτη και την βρηκε μια χαρα. Αλλα το βαρος με προβληματιζει παρα πολυ. Το γινεται;;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Alekada είπε:

Καλημερα,εχω μια μπεμπουλα 50 ημερων. Γεννηθηκε 3580 και βγηκαμε απο το μαιευτηριο 3340. Μεχρι να σαραντησει θηλαζε και επαιρνε και συμπληρωμα αλλωτε 120ml και αλλωτε 240ml την μερα. Κυριως τις νυχτες. Στον σαραντισμο της αποφασησα να κοψω το ξενο λογω δυσκοιλιοτητας που εμφανησε και το συνεχισαμε σε αποκλειστικο θηλασμο. Να σημειωσω οτι απο τις 40 μερες ακριβως η μικρη κοιμαται σερι 5-6 ωρες το βραδυ. Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι ενω μεχρι τοτε η μπεμπα επαιρνε 200-220γρ την βδομαδα τωρα με το ζορι πηρε 120γρ. Και σημερα που την ζυγισα εχει παρει σε 3 μερες μονο 40 γρ. Τι γινεται;;;; Εχω σκασει. Θηλαζουμε ανα 3 ωρες αλλωτε και ανα 1 η 2 αναλογα τα κεφια της μεσα στην μερα. Πανες βρεχει γυρω στις 7 με 2 σιγουρα βαριες. Και μεχρι προχθες ηταν και πολυ καλοδιαθερη και ηρεμη. Εχει 2 μερουλες μου γκρινιαζει αρκετα μεσα στην μερα,βγαζει σαν κραυγες συχνα πυκνα και βουρκωνει. Η παιδιατρος την ειδε την τριτη και την βρηκε μια χαρα. Αλλα το βαρος με προβληματιζει παρα πολυ. Το γινεται;;;;;

Tη μέρα,  θα επιδιώκεις να θηλάζεις το πολύ ανά δίωρο, και να θέλει τρίωρο, δεν την αφήνεις. Προφανώς αν θέλει κάθε ώρα, τόσο το καλύτερο. Αν ανοίξει το στόμα για οποιοδήποτε λόγο να γκρινιάξει, θηλάζεις, δε δοκιμάζεις τίποτε άλλο πρώτα. Για το βραδινό, θα πρέπει να ρωτήσεις την παιδίατρο, μπορεί δυστυχως να είναι πολύ τόσες ώρες, και να πρέπει να την ξυπνάς στις 3-4 ώρες αν το βάρος είναι πρόβλημα. Αλλά επειδή είναι ταλαιπωρία, ρώτησε πρώτα.

Και αν δίνεις πιπίλα, κόψε την. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Alekada είπε:

Καλημερα,εχω μια μπεμπουλα 50 ημερων. Γεννηθηκε 3580 και βγηκαμε απο το μαιευτηριο 3340. Μεχρι να σαραντησει θηλαζε και επαιρνε και συμπληρωμα αλλωτε 120ml και αλλωτε 240ml την μερα. Κυριως τις νυχτες. Στον σαραντισμο της αποφασησα να κοψω το ξενο λογω δυσκοιλιοτητας που εμφανησε και το συνεχισαμε σε αποκλειστικο θηλασμο. Να σημειωσω οτι απο τις 40 μερες ακριβως η μικρη κοιμαται σερι 5-6 ωρες το βραδυ. Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι ενω μεχρι τοτε η μπεμπα επαιρνε 200-220γρ την βδομαδα τωρα με το ζορι πηρε 120γρ. Και σημερα που την ζυγισα εχει παρει σε 3 μερες μονο 40 γρ. Τι γινεται;;;; Εχω σκασει. Θηλαζουμε ανα 3 ωρες αλλωτε και ανα 1 η 2 αναλογα τα κεφια της μεσα στην μερα. Πανες βρεχει γυρω στις 7 με 2 σιγουρα βαριες. Και μεχρι προχθες ηταν και πολυ καλοδιαθερη και ηρεμη. Εχει 2 μερουλες μου γκρινιαζει αρκετα μεσα στην μερα,βγαζει σαν κραυγες συχνα πυκνα και βουρκωνει. Η παιδιατρος την ειδε την τριτη και την βρηκε μια χαρα. Αλλα το βαρος με προβληματιζει παρα πολυ. Το γινεται;;;;;

ειναι φυσιολογικο να μην περνει το ιδιο βαρος αφου ξαφνικα εκοψες το.συμπληρωμα. ισως κ.η παραγωγη σου ακομα να μην εχει αυξηθει αρκετα αλλωστε μονο 10 μερες την θηλαζεις αποκλειστικα . παντως στον αποκλιστικο θηλασμο τα ορια του βαρους ειναι μικροτερα δεν ειναι δηλαδη κατι παθολογικο να παιρνει λιγο λιγοτερο βαρος απο οτι με το συμπληρωμα. απλη λογικη της εκοψες 240 ml απο ενα.πιο βαρυ γαλα μεσα σε 10 μερες πως να παρει το ιδιο βαρος .??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας. Είμαι καινούριο μέλος και δεν ήξερα που ακ ριβως να θέσω το ερώτημα μου. Έχω ενα μωράκι 40 ημερών. Τις πρώτες 20 μέρες θήλασα αποκλειστικά. Ειχ α πολύ γαλα έτρεχε παντού μέσα στο σπίτι κόντεψα να πάθω μαστίτιδα. Το μωρο έπαιρνε βάρος κανονικά ενώ έπιανε και πολύ καλά πάνω στο στήθος . Ήταν ομ ως και είναι πολύ λαιμαργος. Μου τραυμάτισε τις θήλες πολύ άσχημα με αποτέλεσμα να θηλάζω με ουρλιαχτά και κλάματα. Στις 20 μέρες αποφασίζω να το κόψω λόγω σκέψεων περί θανάτου η να του κανω κακό. Έδωσα ξένο 2 μέρες κι αμέσως ένοιωσα καλύτερα. Αποφάσισα και νοικιασα το symphony της medela διπλής άντλησης και μεχρ ι πριν 3 μέρες εδιν α αντλημενο και ξένο με το ξένο να έχει φτάσει τη τελευταία εβδομάδα μόνο 1 η 2 γεύματα το 24ωρο. Είδα ομ ως μείωση παραγωγής να σημειώσω ότι το βράδυ άφηνα και 8 ώρες χωρίς άντληση λόγω κούρασης. Εκαν α 6 με 8 αντλήσεις τη μέρα από μισή έως 1 ώρα και έβγαζα συνήθως από 100 έως 150 μλ και από τα δύο στήθη.  Εκείνος τρώει πολύ μπορεί και 150. Έφτασε Έτσι 5200 κιλά. Έχω 5 μέρες που μου ήρθε η περίοδος μου και παρατήρησα κι αλλη μείωση γάλακτος. Αποφάσισα τις 3 τελευταίες μέρες να κόψω μαχαίρι αντλήσεις και ξένο και ξεκίνησα να θηλάζω συνέχεια όσο θέλει όποτε θέλει.  Ομ ως τον βλέπω να γκρινιάζει και να μην ικανοποιειται. Τον ξεγελάω με αγκαλιά για να κοιμηθεί Γιατί φαίνεται πως πεινάει. Το στήθος μου είναι άδειο μετά το θηλασμό σα πέτσα δεν έχει άλλο μέσα.  Σήμερα του έδωσα μετά από 3 μερες θηλασμου πρώτη φορά 90 μλ ξένο Γιατί έκλαιγε τα ρούφηξε στο λεπτό(πάντα έτσι  τρωει). Δε θέλω να ξαναδωσω παρόλο που οι θήκες μου ακόμα ε χουν πληγές. Τι να κάνω. Πίνω μπύρες χωρίς αλκοόλ τρώω και παρήγγειλα και fenugreek και ενα τσάι θηλασμου της weleda. Δε τα έχω πάρει ακόμα. Το μονο μείον δεν Δεν πίνω νερό Ποτέ δεν έπινα πάνω από 1 με 2 ποτήρια τη μέρα μπορεί να μην έπινα και καθόλου για μέρες. Το μωρό γεννήθηκε σπίτι με φυ σικο τοκετό στις 40 και 1 και ήταν 3500 κιλά. Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Κοτοπουλακι92 είπε:

Γεια σας. Είμαι καινούριο μέλος και δεν ήξερα που ακ ριβως να θέσω το ερώτημα μου. Έχω ενα μωράκι 40 ημερών. Τις πρώτες 20 μέρες θήλασα αποκλειστικά. Ειχ α πολύ γαλα έτρεχε παντού μέσα στο σπίτι κόντεψα να πάθω μαστίτιδα. Το μωρο έπαιρνε βάρος κανονικά ενώ έπιανε και πολύ καλά πάνω στο στήθος . Ήταν ομ ως και είναι πολύ λαιμαργος. Μου τραυμάτισε τις θήλες πολύ άσχημα με αποτέλεσμα να θηλάζω με ουρλιαχτά και κλάματα. Στις 20 μέρες αποφασίζω να το κόψω λόγω σκέψεων περί θανάτου η να του κανω κακό. Έδωσα ξένο 2 μέρες κι αμέσως ένοιωσα καλύτερα. Αποφάσισα και νοικιασα το symphony της medela διπλής άντλησης και μεχρ ι πριν 3 μέρες εδιν α αντλημενο και ξένο με το ξένο να έχει φτάσει τη τελευταία εβδομάδα μόνο 1 η 2 γεύματα το 24ωρο. Είδα ομ ως μείωση παραγωγής να σημειώσω ότι το βράδυ άφηνα και 8 ώρες χωρίς άντληση λόγω κούρασης. Εκαν α 6 με 8 αντλήσεις τη μέρα από μισή έως 1 ώρα και έβγαζα συνήθως από 100 έως 150 μλ και από τα δύο στήθη.  Εκείνος τρώει πολύ μπορεί και 150. Έφτασε Έτσι 5200 κιλά. Έχω 5 μέρες που μου ήρθε η περίοδος μου και παρατήρησα κι αλλη μείωση γάλακτος. Αποφάσισα τις 3 τελευταίες μέρες να κόψω μαχαίρι αντλήσεις και ξένο και ξεκίνησα να θηλάζω συνέχεια όσο θέλει όποτε θέλει.  Ομ ως τον βλέπω να γκρινιάζει και να μην ικανοποιειται. Τον ξεγελάω με αγκαλιά για να κοιμηθεί Γιατί φαίνεται πως πεινάει. Το στήθος μου είναι άδειο μετά το θηλασμό σα πέτσα δεν έχει άλλο μέσα.  Σήμερα του έδωσα μετά από 3 μερες θηλασμου πρώτη φορά 90 μλ ξένο Γιατί έκλαιγε τα ρούφηξε στο λεπτό(πάντα έτσι  τρωει). Δε θέλω να ξαναδωσω παρόλο που οι θήκες μου ακόμα ε χουν πληγές. Τι να κάνω. Πίνω μπύρες χωρίς αλκοόλ τρώω και παρήγγειλα και fenugreek και ενα τσάι θηλασμου της weleda. Δε τα έχω πάρει ακόμα. Το μονο μείον δεν Δεν πίνω νερό Ποτέ δεν έπινα πάνω από 1 με 2 ποτήρια τη μέρα μπορεί να μην έπινα και καθόλου για μέρες. Το μωρό γεννήθηκε σπίτι με φυ σικο τοκετό στις 40 και 1 και ήταν 3500 κιλά. Ευχαριστώ πολύ...

 

Kαταρχήν να μιλήσεις άμεσα με ψυχίατρο, και όταν λέμε άμεσα, Δευτέρα κιόλας. Δεν είναι αστείο πράγμα η επιλόχειος κατάθλιψη, δεν μπορείς να είσαι σίγουρη ότι δεν θα ξαναέρθει, δεν είναι πουθενά στη σφαίρα του φυσιολογικού οι σκέψεις που έκανες, και είναι αμαρτία εν έτος 2019 να παίρνεις τέτοια ρίσκα. Η επιλόχειος κατάθλιψη είναι πραγματικότατη ασθένεια, δεν είναι ντροπή, δεν είναι σπάνια, και χρειάζεται ιατρική αντιμετώπιση. Μην πειραματιστείς με κανενός είδους συμπλήρωμα, μην κάνεις οτιδήποτε σε στρεσάρει, μίλησε ανοιχτά στον σύζυγό σου ή και σε οποιαδήποτε άλλο πρόσωπο νιώθεις οικείο (μαμά, αδέρφια κλπ) και συμβουλεύσου έναν γιατρό άμεσα.

Από εκεί και πέρα, το πιο λογικό αν ο γιατρός σου σου επιτρέψει να δοκιμάσεις τον αποκλειστικό θηλασμό, είναι να μιλήσεις με σύμβουλο θηλασμού. Δεν γίνεται να γυρίσεις μαχαίρι στον αποκλειστικό θηλασμό από τόσες λίγες αντλήσεις τη μέρα, και δεν πρέπει να προσπαθείς να ξεγελάσει το μωρό. Μπορείς να γυρίσεις σταδιακά σε αποκλειστικό θηλασμό, αλλά επειδή είναι κάτι αρκετά επίπονο, θα έχεις μοιραία μαραθώνιους θηλασμούς, το μωρό κολλημένο επάνω σου και δεν μπορείς να ελπίζεις σε πολύωρο ύπνο, ξεκαθάρισε πρώτα με έναν ειδικό ψυχικής υγείας αν επιτρέπεται να μπεις σε αυτή τη διαδικασία, και τι πρέπει να προσέξεις για την ασφάλεια τη δική σου και του μωρού.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 13/9/2019 at 2:03 ΠΜ, Κοτοπουλακι92 είπε:

Γεια σας. Είμαι καινούριο μέλος και δεν ήξερα που ακ ριβως να θέσω το ερώτημα μου. Έχω ενα μωράκι 40 ημερών. Τις πρώτες 20 μέρες θήλασα αποκλειστικά. Ειχ α πολύ γαλα έτρεχε παντού μέσα στο σπίτι κόντεψα να πάθω μαστίτιδα. Το μωρο έπαιρνε βάρος κανονικά ενώ έπιανε και πολύ καλά πάνω στο στήθος . Ήταν ομ ως και είναι πολύ λαιμαργος. Μου τραυμάτισε τις θήλες πολύ άσχημα με αποτέλεσμα να θηλάζω με ουρλιαχτά και κλάματα. Στις 20 μέρες αποφασίζω να το κόψω λόγω σκέψεων περί θανάτου η να του κανω κακό. Έδωσα ξένο 2 μέρες κι αμέσως ένοιωσα καλύτερα. Αποφάσισα και νοικιασα το symphony της medela διπλής άντλησης και μεχρ ι πριν 3 μέρες εδιν α αντλημενο και ξένο με το ξένο να έχει φτάσει τη τελευταία εβδομάδα μόνο 1 η 2 γεύματα το 24ωρο. Είδα ομ ως μείωση παραγωγής να σημειώσω ότι το βράδυ άφηνα και 8 ώρες χωρίς άντληση λόγω κούρασης. Εκαν α 6 με 8 αντλήσεις τη μέρα από μισή έως 1 ώρα και έβγαζα συνήθως από 100 έως 150 μλ και από τα δύο στήθη.  Εκείνος τρώει πολύ μπορεί και 150. Έφτασε Έτσι 5200 κιλά. Έχω 5 μέρες που μου ήρθε η περίοδος μου και παρατήρησα κι αλλη μείωση γάλακτος. Αποφάσισα τις 3 τελευταίες μέρες να κόψω μαχαίρι αντλήσεις και ξένο και ξεκίνησα να θηλάζω συνέχεια όσο θέλει όποτε θέλει.  Ομ ως τον βλέπω να γκρινιάζει και να μην ικανοποιειται. Τον ξεγελάω με αγκαλιά για να κοιμηθεί Γιατί φαίνεται πως πεινάει. Το στήθος μου είναι άδειο μετά το θηλασμό σα πέτσα δεν έχει άλλο μέσα.  Σήμερα του έδωσα μετά από 3 μερες θηλασμου πρώτη φορά 90 μλ ξένο Γιατί έκλαιγε τα ρούφηξε στο λεπτό(πάντα έτσι  τρωει). Δε θέλω να ξαναδωσω παρόλο που οι θήκες μου ακόμα ε χουν πληγές. Τι να κάνω. Πίνω μπύρες χωρίς αλκοόλ τρώω και παρήγγειλα και fenugreek και ενα τσάι θηλασμου της weleda. Δε τα έχω πάρει ακόμα. Το μονο μείον δεν Δεν πίνω νερό Ποτέ δεν έπινα πάνω από 1 με 2 ποτήρια τη μέρα μπορεί να μην έπινα και καθόλου για μέρες. Το μωρό γεννήθηκε σπίτι με φυ σικο τοκετό στις 40 και 1 και ήταν 3500 κιλά. Ευχαριστώ πολύ...

Κι εγω θα σου ελεγα να μιλησεις με καποιον ψυχολογο αμεσα, μπορεις να κανεις μια πρωτη κινηση παιρνοντας τηλεφωνο στη γραμμη ψυχολογικης υποστηριξης νεων μητερων "Φαιναρετη" τηλ. 210 9319054 και να μιλησεις, να πεις πως αισθανεσαι. Επισης, επικοινωνησε αμεσα με εναν συμβουλο θηλασμου, ο οποιος ειναι ο πιο αρμοδιος για να σου δωσει οδηγιες σχετικα με την επιστροφη στον αποκλειστικο θηλασμο. Εν τω μεταξυ, συνεχισε να θηλαζεις οποτε θελει το μωρο και για οσο θελει. Ο πονος στις θηλες δεν ειναι αποτελεσμα λαιμαργιας του μωρου, αλλα κακης τοποθετησης του μωρου στο στηθος κατι το οποιο επισης θα λυθει στο ραντεβου σου με τον συμβουλο θηλασμου οπου θα σου δειξει πως να τον βαζεις σωστα και να πιανει καλα. Αν θελεις αναζητησε στο youtube "deep latch at breastfeeding" για να δεις σε βιντεο πως να πιανει καλα το μωρο. Δεν θελουμε να πιανει μονο την θηλη, αλλα σχεδον ολη τη θηλεα αλω, κατι που επιτυγχανεται με ενα "μπουκωμα" του μωρου με το στηθος μολις ανοιξει καλα το στομα του. Αν δινεις ξενο δινε το μετα απο πολυωρο θηλασμο και απεφυγε το μπουκαλι. Αν δινεις πιπιλα, σταματα την. Επισης, τα ξυπνηματα ειναι φυσιολογικα και η ανησυχια του μωρου δεν σημαινει οτι οφειλεται αποκλειστικα στην μη υπαρξη γαλακτος στο στηθος. Οπως και να 'χει επικοινωνησε αμεσως με αυτους τους δυο ειδικους και αν υπαρχει θεληση, επιμονη και υπομονη απο μερους σου θα τα καταφερεις! Αν παλι δεις οτι ζοριζεσαι πολυ και καταθλιπτεσαι μην το παλευεις, κανε οπως νιωθεις για να ειναι καλα εσυ πρωτα απ'ολα :)

 
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Πληροφοριακά να πω ότι έχω ψυχοθεραπευτή στον οποίο συνεχιζω τα τελευταία 5 χρόνια. Τις σκέψεις αυτές τις ξέρουν Ολο ι ο παιδίατρος και η μαία μου . Πραγματικά ο αφόρητος πόνος τα ξενύχτια η εξάντληση οι ορμόνες και οι μη ρεαλιστικές προσδοκίες μπορεί να μας φέρουν σε οριακό σημείο ψυχολογικά.  Ομ ως πραγματικά ειμαι πολύ καλά. Ειχ α ανέκαθεν στη ζωη μου Από μικρή τέτοιες μεταπτώσεις συναισθήματος κι έχω μάθει να παλεύω να τις μοιράζομαι με όλους και από το τίποτα να βρίσκω δύναμη να τις ξεπερνάω. Τελικά θηλαχαμε όλη μερα τις τελευταίες 5 μέρες και το γαλα μου επανήλθε μια χαρά χωρίς να πάρω κάτι. Ναι τα έκοψα μαχαίρι και θηλάζω αποκλειστικά πάλι . Με είχε δει παιδίατρος και μαία και το μωρό μου είπαν πιάνει άριστα και βαθιά τη θήλη. Απλα Κα Ποια δέρματα ειδικά σε πρώτο θηλασμό ε χουν ευαισθησία και Επίσης το μωρό έσφιγγε τη κάτω γναθο υπερβολικά. Τώρα που μεγάλωσε λίγο δεν μου τις ε χει τραυματίσει ξανά αυτές τις μέρες. Η τεχνική του θηλασμου παραμένει ίδια.  Ειμαι και η ίδια νοσηλεύτρια και γνωρίΖω. Τελικά το μωρό μου εχει κάνει οισοφαγιτιδα από γοπ γι αυτο ήταν ανήσυχος κι οχι λίγο πείνας παίρνει σιρόπι ρανιτιδινης κι είναι ήδη πολύ καλύτερα. Ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις και το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα κορίτσια! Εχω ενα μωράκι 25 ημερών.. Από την αρχή δεν κατάφερα αποκλειστικό θηλασμο όσο και να ήθελα κ να προσπαθησα και του εδινα κ συμπλήρωμα... ξεκινήσαμε μετά το στήθος να πίνει 30 ml στην αρχη τώρα έχει 2 μερες π θέλει να πίνει 90 μέχρι και 120 ml την κάθε φορά κ ξυπνά στο 3ωρο. .. Μήπως είναι πάρα πολύ?? Και θηλασμός κ τόσο συμπλήρωμα?? Εσάς ποσο σας πίνουν τα μωράκια Σας??

Link to comment
Share on other sites

Τα 120 ml δεν είναι συμπλήρωμα, είναι δύο γεύματα μαζί, καλά κάνεις και προβληματίζεσαι.

Θα συνεχίσω υποθέτοντας ότι θέλεις να θηλάσεις. Αν όχι, αγνοείς τα υπόλοιπα και σύντομα θα έχεις αποθηλάσει πλήρως. Για να  μην παρεξηγηθώ, δεν το λέω για κακό, καμιά φορά αν δε γίνεται, και για ψυχολογικούς και μόνο λόγους, δε γίνεται.

Αν λοιπόν θέλεις να θηλάσεις, βάζεις σαν στόχο κατ'ελάχιστον 12 γεύματα τη μέρα. Δηλαδή τη μέρα κάθε μιάμιση με δύο ώρες, τη νύχτα το πολύ ένα τετράωρο χωρίς γεύμα, στην ανάγκη και με ξυπνητήρι. Κάθε γεύμα τώρα, πρέπει να θηλάσεις και από τα δύο στήθη και να κρατήσει ο θηλασμός 15 με 20 λεπτά από κάθε στήθος. Δηλαδή ουσιαστικά στη φάση που είστε και για να εδραιωθεί ο θηλασμός, το μωρό θα το θηλάζεις σχεδόν ασταμάτητα για μερικές εβδομάδες. Δε γίνεται κάτι άλλο, και θα είναι δύσκολο. Σε λίγες βδομάδες, θα έχει στρώσει, αλλά μέχρι τότε μόνο έτσι. Του κρατάς το ενδιαφέρον με κάθε τρόπο: το γαργαλάς, αλλάζεις στήθος πολλές φορές (και υπολογίζεις το συνολικό χρόνο), κάνεις μαλλάξεις στο στήθος. Αν ουρλιάζει απαρηγόρητο, στην ανάγκη δίνεις 10-15 ml με μπουκάλι, και ξανά στο στήθος.

Μετά λοιπόν από τα τουλάχιστον σαραντάλεπτο στο στήθος, δίνεις συμπλήρωμα, γιατί δεν μπορείς να το κόψεις μαχαίρι. Δίνεις τα 30 ml που έδινες, και αν θέλει κι άλλο,το ξαναβάζεις το παιδί στο στήθος. Αν τελικά θηλάζει για 3 ώρες συνολικά, ή 4 ή 5, είναι απόλυτα φυσιολογικό, δεν υπάρχει άλλος τρόπος να αυξηθεί η παραγωγή σου. Γι αυτό και τώρα σου φαίνεται ότι πεινάει συνεχώς: τα μικρά μωρά ανά κάποιες βδομάδες δείχνουν συνέχεια πεινασμένα, τα θηλάζεις με μαραθώνιους θηλασμούς ασταμάτητα, και αυτό σε λίγες μέρες ρυθμίζει την παραγωγή σου. Αλλιώς αποθηλάζεις, δυστυχώς δεν γίνεται κάτι άλλο. Αυτό θα γίνεται κάθε λίγες βδομάδες μέχρι εκεί τους 3-4 μήνες, μετά η παραγωγή ρυθμίζεται και τα μωρά τρώνε και πολύ πιο γρήγορα πια.

Αφού λοιπόν θηλάζεις με στόχο τα 10-12 σαραντάλεπτα τη μέρα (δεν υπάρχει πάνω όριο, αν το νεογέννητο δέχεται να θηλάσει 3 ώρες σερί ή 18 φορές τη μέρα, το αφήνεις), μετά αρχίζεις να κόβεις ένα συμπλήρωμα κάθε 2-3 μέρες. Τελείως, αυτό το μπουκάλι δεν το δίνεις. Μπορεί να θηλάζεις σερί μέχρι το επόμενο γεύμα για να γίνει αυτό, είναι στο πρόγραμμα. Αλλά ειναι εξαιρετικά δύσκολο να κρατήσεις θηλασμό με συμπλήρωμα σε νεογέννητο. Αν θες να κρατήσεις π.χ. ένα μπουκάλι ή άντε δύο τη μέρα, ενώ θηλάζεις και 10 φορές, ναι. Αλλά συμπλήρωμα σε κάθε γεύμα, θα έχετε αποθηλάσει άντε στο τρίμηνο (μπορεί να πιπιλάει το παιδί, αλλά θα παίρνει πια 10 ml τη μέρα). 

 

Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2019 at 5:12 ΜΜ, Tzeni tzeni είπε:

Καλησπερα κορίτσια! Εχω ενα μωράκι 25 ημερών.. Από την αρχή δεν κατάφερα αποκλειστικό θηλασμο όσο και να ήθελα κ να προσπαθησα και του εδινα κ συμπλήρωμα... ξεκινήσαμε μετά το στήθος να πίνει 30 ml στην αρχη τώρα έχει 2 μερες π θέλει να πίνει 90 μέχρι και 120 ml την κάθε φορά κ ξυπνά στο 3ωρο. .. Μήπως είναι πάρα πολύ?? Και θηλασμός κ τόσο συμπλήρωμα?? Εσάς ποσο σας πίνουν τα μωράκια Σας??

Aπο τη στιγμη που πινει συμπληρωμα ειναι θεμα χρονου ο αποθηλασμος. Οτι γευματα κανει με το μπιμπερο τα χανει απο το στηθος. Το στήθος παιρνει σημα απο το θηλασμο ποσο γαλα να παραγει. Ο θηλασμος ειναι θεμα ζητησης-προσφορας, οσο θηλαζει το μωρο τοσο παραγει το στηθος. Αν αρχισει να πινει περισσοτερο φορμουλα τοτε και το στηθος θα παραγει λιγοτερο γαλα, με αποτελεσμα να σου μειωθει η παραγωγη. Επισης, εφ'οσον πινει απο μπιμπερο μετα τον θηλασμο ειναι πολυ πιθανο να αρχισει να αρνειται να θηλασει, γιατι με το μπιμπερο δεν κουραζεται για να τραφει, οποτε γιατι να παλευει να βγαλει γαλα απο το στηθος; Αν θελεις να θηλασεις αποκλειστικα, επικοινωνησε αμεσα με καποιον συμβουλο θηλασμου (υπαρχει λιστα στο διαδικτυο  με τους συμβουλους ανα περιοχη) για να σε καθοδηγησει καταλληλα, πως να μειωσεις το συμπληρωμα κλπ.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 30/11/2019 at 5:12 ΜΜ, Tzeni tzeni είπε:

Καλησπερα κορίτσια! Εχω ενα μωράκι 25 ημερών.. Από την αρχή δεν κατάφερα αποκλειστικό θηλασμο όσο και να ήθελα κ να προσπαθησα και του εδινα κ συμπλήρωμα... ξεκινήσαμε μετά το στήθος να πίνει 30 ml στην αρχη τώρα έχει 2 μερες π θέλει να πίνει 90 μέχρι και 120 ml την κάθε φορά κ ξυπνά στο 3ωρο. .. Μήπως είναι πάρα πολύ?? Και θηλασμός κ τόσο συμπλήρωμα?? Εσάς ποσο σας πίνουν τα μωράκια Σας??

Μήπως οι οδηγίες που σ έδωσαν ήταν λάθος κ δεν κατάφερες αποκλειστικό θηλασμό? Για να πίνει τόσο συμπλήρωμα μάλλον από σένα πίνει πολύ λίγο. Θα συμφωνήσω με την @Sentir...naturezaa σε αυτά που σ είπε. Θα πρέπει να μιλήσεις σε κάποιον συμβουλο θηλασμού. Ίσως να προσπαθείς να τον ταιζεις απ' το στήθος για αρχή, να του δίνεις λίγα μλ συμπλήρωμα κ μετά πάλι στήθος για να αυξήσεις την παραγωγή. Μην αφήνεις πολύ ώρα για να θηλασεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν ήθελα να θηλασω έκανα αυτό που κάνεις εσύ τώρα γι'αυτό αν θέλεις να θηλάσεις μίλησε με σύμβουλο γιατι το μωρο έμαθε στο μπιμπερό όπου είναι εύκολος τρόπος σίτισης και σε λίγο δεν θα θέλει καθόλου στήθος ηδη νομίζω πως πίνει πολύ συμπλήρωμα και πιθανόν δεν πίνει από το στήθος σχεδόν καθόλου 

Link to comment
Share on other sites

Αχ στεναχωριέμαι παρα πολυ γιατ από την έχω ήθελα αποκλειστικό θηλασμο Αλλά δεν υπήρχε βοηθεια από τι νοσοκομείο και τ ζουζουνι μου δεν επαιρνε το στήθος..  Εγώ δεν ήξερα πωε να το διαχειριστώ μέχρι π μίλησα με την παιδίατρο π είναι και σύμβουλος και με βοήθησε.... απλά επειδή ο μικρός έκλαιγε συνέχεια μ ειεπ οοτι πεινάει... επειχηρησα να τον βαζω στο στήθος μόνο ή περισσότερες φορές το μόνο π καταφερα ήταν να κουραστεί και να κλαίει περισσότερο..   γι αυτό κατέληξα και στο συμπλήρωμα απλα τώρα μ φαίνεται ότι πίνει περισσότερο... Και δεν ξέρω Τ κάνει αν πίνει στήθος ή όχι... Τον βλέπω ότι κατεβάζει γουλιές Αλλά επαρκει?? Δεν θέλω να σταματήσω τον θηλασμο... Αλλά δεν ξέρω Τ να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Αν και είναι καλό να γνωρίζεις και να λάβεις υπ' όψιν σου τους κινδύνους του συμπληρώματος που έγραψαν οι κοπέλες παραπάνω, θα σου γράψω και μια πολύ αισιόδοξη ιστορία, τη δική μας, που δίναμε συμπλήρωμα για περίπου 4 μήνες (λόγω πολύ χαμηλού βάρους) κι όμως το κόψαμε και η μπέμπα πλέον 7 μηνών θηλάζει κανονικά! Ξαναλέω όμως πριν γράψω ότι σε πολλές περιπτώσεις (αν όχι στις περισσότερες) όντως υπάρχει κίνδυνος αποθηλασμού, μπορεί να ήμασταν απλά τυχεροί. Σου το γράφω για να μη τα βλέπεις όλα μαύρα και θεωρήσεις "ωχ πάει τέλειωσε θα αποθηλάσω", γιατί πολλές φορές η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο και αν έχεις πιστέψει ότι όντως θα αποθηλάσεις μπορεί πράγματι να συμβεί. Εγώ είχα στο νου μου όλους αυτούς τους μήνες το ότι θα κόψουμε το συμπλήρωμα και θα θηλάζουμε αποκλειστικά, όπως και έγινε. Είναι πολλά αλλά πιστεύω θα σου φανούν χρήσιμα.

 

Λοιπόν, η μπέμπα γεννήθηκε 2670, έχασε το αναμενόμενο βάρος στο μαιευτήριο (είχε πέσει 2400 και βγήκε 2470), ανέβηκε λίγο μέχρι 10 ημερών (2550) και στη συνέχεια ξανάπεσε στα 2470 (15 ημερών). Μετά άρχισε να παίρνει σιγά σιγά και ανέκτησε το βάρος γέννησης 23 ημερών. 

Είχε ξεκινήσει ήδη συμπλήρωμα στο μαιευτήριο γιατί είχε και ίκτερο, αλλά ήμουν τυχερή γιατί ήμουν στο Ρέα που είναι υποστηρικτικοί με το θηλασμό (δεν έδιναν συμπλήρωμα οι μαίες, έφερναν να το δώσουμε εμείς ΜΕΤΑ από τουλάχιστον μισή ώρα θηλασμού και όχι όλο το μπουκαλάκι (ήταν κάτι 70άρια), έλεγαν μεταξύ 30 και 50 μλ (τουλάχιστον έτσι έγινε σε εμένα που ρωτούσα, δεν ξέρω ας πούμε αν κάποια δεν ρωτούσε τίποτα τι θα γινόταν).

Βγήκαμε από το μαιευτήριο και πήραμε μια παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμού από την οποία είμαστε πολύ ευχαριστημένοι, την έχω δει που την προτείνουν και εδώ. Η κοπέλα μας ειπε ότι αν και πρώτη πρώτη θα ήθελε τον αποκλειστικό θηλασμό, στο συγκεκριμένο μωρο έπρεπε να συνεχιστεί το συμπλήρωμα για ένα διάστημα λόγω βάρους αλλά να είναι 180 μλ τη μέρα και 30 μλ τη φορά (6 30άρια επί της ουσίας). Είπε όμως αντί για ξένο γάλα να πάρουμε θήλαστρο και να δίνουμε το δικό μου ως συμπλήρωμα κι έτσι δίναμε μόνο μερικές φορές σκόνη (το πολύ να ήταν τα μισά μλ της μέρας, ανάλογα πόσο είχα βγάλει). Επίσης ζήτησε ο άντρας μου η σκόνη να είναι βιολογική κατσικίσια και η παιδίατρος συμφώνησε. Είπε επίσης να μην έχουμε μόνο έναν τύπο θηλής μπιμπερό για να μην το συνηθίσει και είχαμε 6 διαφορετικά. Και φυσικά έδωσε και οδηγίες θηλασμού, δηλαδή τουλάχιστον μισή ώρα θηλασμό αρχικά και στη συνέχεια μία ώρα, ξύπνημα στο 3ωρο για να φάει (δεν πολυζητούσε η μπέμπα, επί της ουσίας έκανε 6-7 γεύματα μόνο) και θηλασμός και από τα δύο στήθη. Ουσιαστικά με είχε βάλει σε πρόγραμμα επαναγαλακτισμού απ'ό,τι κατάλαβα μετά διαβάζοντας ένα σχετικό αρχείο στην ομάδα θηλασμού του facebook.

Σε όλα αυτά, να προσθέσω ότι είχαμε και το πρόβλημα των ψευδοθηλών: η μπέμπα δεν έπινε με τίποτα χωρίς, έκλαιγε και σφάδαζε με το που ακουμπούσε τη θηλή. Μου τις είχαν δώσει στο μαιετήριο γιατί η μπέμπα δεν έπιανε με τίποτα και η παιδίατρος ήθελε από την αρχή να τις βγάλουμε (κάτι που καταφέραμε, εντελώς αναπάντεχα, στους 3 μήνες).

 

Με το βάρος δεν τα πηγαίναμε καλά, κι έτσι 2 εβδομάδων (βάρος 2510) το συμπλήρωμα αυξήθηκε στα 240 μλ τη μέρα (ουσιαστικά ήταν πάντα πολλαπλάσια του 30 για να πίνει μόνο 30 μλ τη φορά). 3 εβδομάδων το συμπλήρωμα αυξήθηκε στα 300 μλ γιατί το βάρος ήταν ακόμα 2570. 7 εβδομάδων πλέον το βάρος (3600) ήταν ικανοποιητικό για να αρχίσουμε να μειωνουμε, γιατί δεν μπορεί το συμπλήρωμα να κοπεί μαχαίρι. Το ρίξαμε πάλι στα 240.

Περίπου 2μισι μηνών άρχισε  να κλαίει πολύ μόλις τέλειωνε το συμπλήρωμα κι έτσι το έδινα ενδιάμεσα από το θηλασμό και συνέχιζε μετά. 3 μηνών εντελώς ξαφνικά μια μέρα δέχτηκε να πιει χωρίς ψευδοθηλές και από τότε δεν τις ξαναβάλαμε!

3 μηνών μειώσαμε το συμπλήρωμα στα 180 (σε αυτά τα μλ περίπου επαρκούσε σχεδόν μόνο το αντλημένο, έπινε μόνο ένα 30άρι τη μέρα σκόνη) και σταδιακά ανά βδομάδα 150, 120, 90, 60 (4 μηνών), 30 ώσπου 4 μηνών και 5 ημερών έπινε πλέον μόνο από το στήθος, μέχρι 6 μηνών παρά κάτι που βάλαμε και τις στερεές.

 

Τώρα παρά τις στερεές θηλάζει φουλ, το ζητάει πιο πολύ κι από νεογέννητο γιατί βγάζει και δόντια και θέλει να πιπιλάει. Μόλις βρεθώ στο οπτικό της πεδίο το ζητάει συνειδητότατα και έχει πολλή πλάκα!

 

Βέβαια μεταξύ 4 και 5 μηνών που δεν έπινε συμπλήρωμα δεν πήρε πολύ βάρος, μόνο 250 γραμμάρια, αλλά η γιατρός λέει ότι πλέον σε εκείνη την ηλικία δεν υπήρχε πρόβλημα. Μόλις άρχισε τις στερεές πήρε ένα κιλό σε λιγότερο από μήνα. Αλλά θηλάζει φουλ!

 

Τι θέλω να πω με δυο λόγια:

1.Έχε υπ'όψιν σου τους κινδύνους αλλά μη βάζεις στο μυαλό σου "πάει τέλειωσε θα αποθηλάσω" γιατί έτσι θα γίνει. Να σκέφτεσαι "θα τα καταφέρουμε".

2.Αν δεν έχετε θέμα βάρους ζήτα από τον παιδίατρό σου (καλά κάνεις και είναι και σύμβουλος θηλασμού) να μειώσετε σταδιακά το συμπλήρωμα.

3.Αν δεν θες να πίνει ξένο πάρε θήλαστρο να δίνεις το δικό σου για συμπλήρωμα.

4.Πάρε κι εσύ πολλά διαφορετικά μπιμπερό για να μην εξαρτηθεί από μια θηλή (μερικοί δεν δίνουν καν με μπιμπερό αλλά με σύριγγα).

5. Εννοείται συνεχίστε δυναμικά με το θηλασμό και κράτα το μωρό μια ώρα στο στήθος.

6.Και η γνώμη μου είναι (δεν την έχω διαβάσει κάπου, εκ πείρας το λέω) τα μλ που πρέπει να δίνεις καλύτερα να τα πίνει μοιρασμένα σε 30άρια παρά να πίνει πχ 60. Δηλαδή καλύτερα να πίνει λίγο συμπλήρωμα σε πιο πολλά γεύματα, παρά προκειμένου να κόψεις ένα συμπλήρωμα κάποιου γεύματος να πίνει τελικά μια τεράστια ποσότητα, για να μη μάθει ότι το μπιμπερό έχει τόσο πολύ και το προτιμήσει.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2019 at 5:12 ΜΜ, Tzeni tzeni είπε:

Καλησπερα κορίτσια! Εχω ενα μωράκι 25 ημερών.. Από την αρχή δεν κατάφερα αποκλειστικό θηλασμο όσο και να ήθελα κ να προσπαθησα και του εδινα κ συμπλήρωμα... ξεκινήσαμε μετά το στήθος να πίνει 30 ml στην αρχη τώρα έχει 2 μερες π θέλει να πίνει 90 μέχρι και 120 ml την κάθε φορά κ ξυπνά στο 3ωρο. .. Μήπως είναι πάρα πολύ?? Και θηλασμός κ τόσο συμπλήρωμα?? Εσάς ποσο σας πίνουν τα μωράκια Σας??

Πρώτα από όλα μην απογοητεύεσαι.το μωρο σου είναι πολύ μικρό κ μπορείτε να τα καταφέρετε! 

Κατά βάση αυτά που σου είπε κ η αργκ κ η little lamb

Θηλαζεις οποτε, όσο συχνά, κ για όση ώρα θελει το μωρο

Προσπάθησε ανά δύο ώρες να θηλαζεις την ημέρα, κ ανά τριωρο την νυχτα. Τουλ 20' από το κάθε στηθος. Αν δ ξυπναει το προσπαθείς. Κανεις μαλαξεις στο στηθος, αλλάζεις στάσεις. Δ δινεις πιπιλα

Μπορεις το συμπληρωμα να είναι γαλα που βγάζεις κ να το δινεις με διάφορους τρόπους

Πχ αν τώρα δινεις 8 μπουκάλια από 120μλ για 3-4 μέρες θα δίνεις με 90 κ θηλασμο φουλ. Μετα 3-4μερες θα δίνεις με 60,μετα 3-4 μέρες με 30.μετα θα αρχίσεις να κόβεις μπουκάλια. 3-4μερες 7 μπουκάλια των 30μλ, μετα 3-4μερες 6μπουκαλια κοκ

Αν το μωρο τρέφεται επαρκώς θα φαίνεται από τις πανες που βρέχει. Γι αυτό το μειώνεις σταδιακά κ θηλαζωντας παράλληλα πιο πολύ να δωσεις χρόνο στην παραγωγή να αυξηθει

Κ γαλακτογωγες τροφες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 30/11/2019 at 5:12 ΜΜ, Tzeni tzeni είπε:

Καλησπερα κορίτσια! Εχω ενα μωράκι 25 ημερών.. Από την αρχή δεν κατάφερα αποκλειστικό θηλασμο όσο και να ήθελα κ να προσπαθησα και του εδινα κ συμπλήρωμα... ξεκινήσαμε μετά το στήθος να πίνει 30 ml στην αρχη τώρα έχει 2 μερες π θέλει να πίνει 90 μέχρι και 120 ml την κάθε φορά κ ξυπνά στο 3ωρο. .. Μήπως είναι πάρα πολύ?? Και θηλασμός κ τόσο συμπλήρωμα?? Εσάς ποσο σας πίνουν τα μωράκια Σας??

Τα κορίτσια τα είπαν πολύ σωστά. Κι εγώ ξεκίνησα με συμπλήρωμα μέχρι είκοσι ημερών και σταδιακά το εκοψα μειώνοντας τα μλ και θηλαζοντας περισσότερο. Δεν γίνεται να κόψεις μπουκάλι κατευθείαν, απ την μία γιατί το μωρό το χρειάζεται και απ την άλλη γιατί ή παραγωγή θέλει λίγο χρόνο για να αυξηθεί. 

  Όπως ειπώθηκε θα καταλάβεις πως θηλάζει επαρκώς, όταν κόψεις συμπληρώματα, απ τις πάνες που βρέχει και το βαρος. 

 

Καλή συνέχεια και μην απογοητευεσαι! 

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2019 at 5:28 ΠΜ, Tzeni tzeni είπε:

Αχ στεναχωριέμαι παρα πολυ γιατ από την έχω ήθελα αποκλειστικό θηλασμο Αλλά δεν υπήρχε βοηθεια από τι νοσοκομείο και τ ζουζουνι μου δεν επαιρνε το στήθος..  Εγώ δεν ήξερα πωε να το διαχειριστώ μέχρι π μίλησα με την παιδίατρο π είναι και σύμβουλος και με βοήθησε.... απλά επειδή ο μικρός έκλαιγε συνέχεια μ ειεπ οοτι πεινάει... επειχηρησα να τον βαζω στο στήθος μόνο ή περισσότερες φορές το μόνο π καταφερα ήταν να κουραστεί και να κλαίει περισσότερο..   γι αυτό κατέληξα και στο συμπλήρωμα απλα τώρα μ φαίνεται ότι πίνει περισσότερο... Και δεν ξέρω Τ κάνει αν πίνει στήθος ή όχι... Τον βλέπω ότι κατεβάζει γουλιές Αλλά επαρκει?? Δεν θέλω να σταματήσω τον θηλασμο... Αλλά δεν ξέρω Τ να κανω...

 

Δε χρειάζεσαι να στεναχωριέσαι. Αν θες να θηλάσεις, ξεκίνα να θηλάζεις, συνεχώς και μειώνοντας τα μπουκάλια κάθε μέρα. Σε 3-4 βδομάδες θα θηλάζεις αποκλειστικά, δεν έχει γίνει κάποια ανεπανόρθωτη ζημειά. Υποθέτω, ότι όπως πολλές από εμάς, είχες αρχικά στο μυαλό σου την εικόνα του μωρού που τρώει κάθε 3 ώρες και μετά κοιμάται ήσυχο. Ελάχιστα θηλάζοντα νεογέννητα είναι έτσι, το να θηλάζει το μωρό κάθε μισή ώρα, ή για 5 ώρες σερί είναι νορμάλ. Απλά σπάνια βλέπουμε πια μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά, και πού να τα δεις και νεογέννητα εξάλλου, και έχουμε μία εντελώς λάθος εικόνα, ότι το μωρό λιμοκτονεί.

Αν όντως θες να θηλάσεις, απλά το μωρό κάθε 2 ώρες στο στήθος, για τουλάχιστον 20 λεπτά από κάθε στήθος και μειώνεις λίγο λίγο τα μπουκάλια. Κάθε 3-4 μέρες μειώνεις κι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσθεσω επίσης όλα αυτά να γίνουν σε συνεργασία με τον παιδίατρο-συμβουλο γιατί δεν ξέρουμε για ποιο λόγο δίνετε συμπλήρωμα, αν έχετε θέμα βάρους πχ οπότε δεν μπορούμε να πάρουμε την ευθύνη να σου πούμε απλά να μειώσεις το συμπλήρωμα. Εγω ας πούμε δεν μπορούσα να αρχίσω να κόβω έτσι απλά επειδή ήθελα, είχαμε στενή επικοινωνία κάθε βδομάδα για το βάρος και πρατταμε αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σας, συγνώμη εκ των προτέρων για το σεντόνι!! Σας παρακολουθώ καιρό τώρα.. και μιας και έγινα και εγώ μανούλα αποφάσισα να γράψω το πρόβλημα μου μπας και βοηθηθώ. Γέννησα στις 18 Ιουνίου ένα κοριτσάκι 2940 κιλά, κατευθείαν όταν γέννησα μου το βάλανε στο στήθος και το έπιασε! όταν μου Το φέρανε στο δωμάτιο μου δείξανε πώς πρέπει να θηλάσω αλλά δεν το βρισκαμε  με αποτέλεσμα το μωρο να μείνει στην ουσία νηστικό την 1η μερα.. Την επόμενη μέρα την έβαζα και καθότανε λίγο έκανε 2 3 ρουφιξιες και την έπαιρνε ο ύπνος αυτό γινόταν όλη την ημέρα.. το βράδυ ήρθε μία μαία και  μου ειπε ότι είναι καλύτερα να της δώσουμε και συμπλήρωμα Γιατί το παιδί δεν τρέφεται σωστά  εγώ στην αρχή είπα όχι και εκεί μου απάντησε ότι το παιδί δεν έχει φάει Όσο θα έπρεπε, εγώ με τον άντρα μου βλέποντας το μωρό και νιώθοντας ότι πεινάει αποφασίσαμε τελικά να του δώσουμε ξένο. Την επόμενη μέρα μίλησα με την μαία μου και μου είπε ότι δεν έχω το απαιτούμενο γάλα για να ταισω το μωρό και δεν πειράζει αν για αρχή πάρει και λίγο συμπλήρωμα μέχρι εγώ να κατεβάσω και μου πρότεινε να ξεκινήσω τις αντλήσεις.. μου φέραν το θήλαστρο από το νοσοκομείο και ξεκίνησα να αντλώ αυτό που έβγαζα ήτανε μία σύριγγα  15 - 20 ml.. Το μωρό γενικά κοιμόταν πάρα πολλές ώρες... την προτελευταία ημέρα μου ανακοίνωσαν ότι είχε ανεβάσει και ικτερο και μπήκε στην λάμπα.. την τελευταία μέρα πριν φύγουμε από το νοσοκομείο ήρθε η μαία μου και μου είπε ότι καλύτερα να αγοράσω ένα  θήλαστρο να σταματήσω να έχω άγχος γιατί επιβαρύνει το όλο θέμα και να ξεκινήσω να αντλω στο σπίτι και όταν φτάσω τα 20 ml ανα στήθος να πετάξω το θήλαστρο και να βάλω το μωρό στο στήθος.. τώρα λοιπόν εδώ και 10 μέρες έχουμε μπει σε ένα φαύλο κύκλο εγώ να προσπαθώ να αντλώ να βγάζω 5ml από το ένα στήθος και 15 από το άλλο( και αυτό όχι σε κάθε αντληση) .. Και στην καλύτερη αν δεν έχω αντλήσει για ώρα να βγάζω και 30 ml σύνολο και το μωρό μου να τρέφεται ως επί το πλείστον με ξένο γάλα όσες φορές την έχω βάλει στο στήθος δεν έχει κάτσει παρά μόνο δύο φορές για αρκετή ώρα και κάποιες που τραβάει δύο φορές και μετά σταματάει.. Εγώ πάλι προσπαθώ να φτάσω αυτές τις 8 με 12 φορές άντλησης έτσι ώστε να δω εάν θα αυξηθεί η παραγωγή μου αλλά  δεν τα καταφέρνω πάντα.. σήμερα αποφάσισα να χρησιμοποιήσω και ψευδοθηλές και να πάρω και το τσάι θηλασμού να δω τελικά αν θα γίνει κάτι. μίλησα με τη γυναικολόγο μου και με την μαια μου και μου είπαν ότι μάλλον εγώ δεν έχω γάλα.. είναι κάτι που με έχει στεναχωρήσει πάρα πολύ που δεν έχω καταφέρει τουλάχιστον να δίνω τα μισά γεύματα εγώ στο μωρό μου, μία απογοητεύομαι και μια πάλι προσπαθώ.. τι να κάνω πείτε μου.. μήπως Τελικά όντως δεν έχω γάλα??? 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το μήνυμά μου που είναι λίγο πιο πάνω για να πάρεις αισιοδοξία! 14 μηνών τωρα, τρώει φουλ φαγητό κ παρόλα αυτά μόλις βρεθώ δίπλα της μου τραβάει την μπλούζα.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Κικη91 είπε:

Καλησπέρα σας, συγνώμη εκ των προτέρων για το σεντόνι!! Σας παρακολουθώ καιρό τώρα.. και μιας και έγινα και εγώ μανούλα αποφάσισα να γράψω το πρόβλημα μου μπας και βοηθηθώ. Γέννησα στις 18 Ιουνίου ένα κοριτσάκι 2940 κιλά, κατευθείαν όταν γέννησα μου το βάλανε στο στήθος και το έπιασε! όταν μου Το φέρανε στο δωμάτιο μου δείξανε πώς πρέπει να θηλάσω αλλά δεν το βρισκαμε  με αποτέλεσμα το μωρο να μείνει στην ουσία νηστικό την 1η μερα.. Την επόμενη μέρα την έβαζα και καθότανε λίγο έκανε 2 3 ρουφιξιες και την έπαιρνε ο ύπνος αυτό γινόταν όλη την ημέρα.. το βράδυ ήρθε μία μαία και  μου ειπε ότι είναι καλύτερα να της δώσουμε και συμπλήρωμα Γιατί το παιδί δεν τρέφεται σωστά  εγώ στην αρχή είπα όχι και εκεί μου απάντησε ότι το παιδί δεν έχει φάει Όσο θα έπρεπε, εγώ με τον άντρα μου βλέποντας το μωρό και νιώθοντας ότι πεινάει αποφασίσαμε τελικά να του δώσουμε ξένο. Την επόμενη μέρα μίλησα με την μαία μου και μου είπε ότι δεν έχω το απαιτούμενο γάλα για να ταισω το μωρό και δεν πειράζει αν για αρχή πάρει και λίγο συμπλήρωμα μέχρι εγώ να κατεβάσω και μου πρότεινε να ξεκινήσω τις αντλήσεις.. μου φέραν το θήλαστρο από το νοσοκομείο και ξεκίνησα να αντλώ αυτό που έβγαζα ήτανε μία σύριγγα  15 - 20 ml.. Το μωρό γενικά κοιμόταν πάρα πολλές ώρες... την προτελευταία ημέρα μου ανακοίνωσαν ότι είχε ανεβάσει και ικτερο και μπήκε στην λάμπα.. την τελευταία μέρα πριν φύγουμε από το νοσοκομείο ήρθε η μαία μου και μου είπε ότι καλύτερα να αγοράσω ένα  θήλαστρο να σταματήσω να έχω άγχος γιατί επιβαρύνει το όλο θέμα και να ξεκινήσω να αντλω στο σπίτι και όταν φτάσω τα 20 ml ανα στήθος να πετάξω το θήλαστρο και να βάλω το μωρό στο στήθος.. τώρα λοιπόν εδώ και 10 μέρες έχουμε μπει σε ένα φαύλο κύκλο εγώ να προσπαθώ να αντλώ να βγάζω 5ml από το ένα στήθος και 15 από το άλλο( και αυτό όχι σε κάθε αντληση) .. Και στην καλύτερη αν δεν έχω αντλήσει για ώρα να βγάζω και 30 ml σύνολο και το μωρό μου να τρέφεται ως επί το πλείστον με ξένο γάλα όσες φορές την έχω βάλει στο στήθος δεν έχει κάτσει παρά μόνο δύο φορές για αρκετή ώρα και κάποιες που τραβάει δύο φορές και μετά σταματάει.. Εγώ πάλι προσπαθώ να φτάσω αυτές τις 8 με 12 φορές άντλησης έτσι ώστε να δω εάν θα αυξηθεί η παραγωγή μου αλλά  δεν τα καταφέρνω πάντα.. σήμερα αποφάσισα να χρησιμοποιήσω και ψευδοθηλές και να πάρω και το τσάι θηλασμού να δω τελικά αν θα γίνει κάτι. μίλησα με τη γυναικολόγο μου και με την μαια μου και μου είπαν ότι μάλλον εγώ δεν έχω γάλα.. είναι κάτι που με έχει στεναχωρήσει πάρα πολύ που δεν έχω καταφέρει τουλάχιστον να δίνω τα μισά γεύματα εγώ στο μωρό μου, μία απογοητεύομαι και μια πάλι προσπαθώ.. τι να κάνω πείτε μου.. μήπως Τελικά όντως δεν έχω γάλα??? 

Αρχικα, το πιο πιθανό είναι να ειχες μία χαρά γάλα στο μαιευτήριο αλλά με τις λάθος οδηγίες και τον μη θηλασμό έφτασε να σου μειωθεί τόσο. Δυστυχώς, το βλέπουμε να γίνεται πολλές φορες. Οι μαιες λένε στη μαμά ότι δεν έχει γάλα και αντί να τη βοηθήσουν με συμβουλές πώς να αυξήσει το γάλα της, προτείνουν συμπλήρωμα που η μαμά δέχεται αναγκαστικά γιατί θέλει να επιβιωσει το παιδί της και ξεκινάει ο φαύλος κύκλος πραγματικης μείωσης της παραγωγής και τελικα επερχεται αποθηλασμος.

Χρειάζεται οπωσδήποτε να επικοινωνήσεις με σύμβουλο θηλασμού αν θέλεις να ξεκινήσεις επαναγαλακτισμο γιατί εφόσον πίνει σχεδόν μόνο συμπλήρωμα τότε μάλλον το γαλα σου έχει μειωθεί πάρα πολύ. Το καλό είναι ότι είναι αρκετά νωρίς ακόμη και εχεις πολύ καλές πιθανότητες να πετύχεις τον θηλασμό αρκεί να πάρεις την κατάλληλη καθοδήγηση αλλά κυρίως να είσαι έτοιμη να το παλεψεις γιατί θα είναι δύσκολα στην αρχή. Συνέχισε να αντλείς και να βάζεις το μωρό στο στήθος, τις ψευδοθηλες πετά τες, μόνο προβλήματα θα σου δημιουργησουν και το συμπλήρωμα δίνε το μόνο με σύριγγα, όχι μπιμπερο και πιπίλα. Η σύμβουλος θηλασμου θα σου πει λεπτομέρειες πως να μειώνεις σιγά σιγά τα ml της σκονης και ίσως προτείνει sns αν το μωρό δεν κάθεται καθόλου στο στήθος ή/και λόγω σύγχυσης θηλών. Αν δεν κάθεται στο στηθος δοκίμασε να θηλάσεις στη μπανιέρα, περπατώντας, κάνοντας μαλλαξεις στο στήθος, όσο κοιμάται, με μια χαλαρή μουσικη, σε ημισκοτεινο δωμάτιο. Χρειάζεται πολύ επιμονή και υπομονή απο μέρους σου αλλά αν το θέλεις πραγματικά μπορείς να τα καταφέρεις!Απλά μην αφήνεις άλλες μέρες να περνανε, επικοινώνησε άμεσα με έναν σύμβουλο θηλασμού (στο mitrikosthilasmos υπάρχει λίστα με τους συμβούλους ανά περιοχή και πόλη) γιατί όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο δύσκολα θα είναι να το πετύχετε.

 

 
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει καταρχήν! Όσον αφορά τις πρώτες μερες δύο στο μαιευτήριο, συμφωνώ για πιθανόν λανθασμένες οδηγιες. Τις πρώτες μέρες ούτε εσύ ούτε καμία γυναίκα έχει πολύ γάλα, αλλά ούτε και το παιδί χρειάζεται μεγάλη ποσότητα, η φύση έχει προβλέψει να μπορεί να αντλεί το παιδί όσο χρειάζεται, τουλάχιστον στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων που δεν συντρέχει κάποιος ιατρικός λόγος. Εγώ ένιωσα το πολύ γάλα να 'κατεβαινει' μετά την Πέμπτη έκτη μέρα. Σε αγχωσαν πολύ νωρίς χωρίς να υπάρχει λόγος . Κι εμένα στο πρώτο μου παιδί κάπως έτσι ήταν , τώρα στο δεύτερο ακολούθησα το ένστικτο μου,έβαζα συνέχεια το παιδί στο στήθος και τώρα που θα γίνει δύο μηνών έχει πάρει πάνω από ενάμισυ κιλό. Ξεαγχωσου και βάζε το παιδί συνεχεια στο στήθος, παρακολούθησε βάρος, μίλησε και με σύμβουλο αν χρειάζεται. Δεν είναι αργά φυσικά, ούτε 15 ημερών δεν είναι το παιδάκι, τώρα είναι που πρέπει να προσπαθήσεις..ούτε σημαίνει πως επειδή ήπιε συμπλήρωμα δεν θα τα καταφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Αρχικα, το πιο πιθανό είναι να ειχες μία χαρά γάλα στο μαιευτήριο αλλά με τις λάθος οδηγίες και τον μη θηλασμό έφτασε να σου μειωθεί τόσο. Δυστυχώς, το βλέπουμε να γίνεται πολλές φορες. Οι μαιες λένε στη μαμά ότι δεν έχει γάλα και αντί να τη βοηθήσουν με συμβουλές πώς να αυξήσει το γάλα της, προτείνουν συμπλήρωμα που η μαμά δέχεται αναγκαστικά γιατί θέλει να επιβιωσει το παιδί της και ξεκινάει ο φαύλος κύκλος πραγματικης μείωσης της παραγωγής και τελικα επερχεται αποθηλασμος.

Χρειάζεται οπωσδήποτε να επικοινωνήσεις με σύμβουλο θηλασμού αν θέλεις να ξεκινήσεις επαναγαλακτισμο γιατί εφόσον πίνει σχεδόν μόνο συμπλήρωμα τότε μάλλον το γαλα σου έχει μειωθεί πάρα πολύ. Το καλό είναι ότι είναι αρκετά νωρίς ακόμη και εχεις πολύ καλές πιθανότητες να πετύχεις τον θηλασμό αρκεί να πάρεις την κατάλληλη καθοδήγηση αλλά κυρίως να είσαι έτοιμη να το παλεψεις γιατί θα είναι δύσκολα στην αρχή. Συνέχισε να αντλείς και να βάζεις το μωρό στο στήθος, τις ψευδοθηλες πετά τες, μόνο προβλήματα θα σου δημιουργησουν και το συμπλήρωμα δίνε το μόνο με σύριγγα, όχι μπιμπερο και πιπίλα. Η σύμβουλος θηλασμου θα σου πει λεπτομέρειες πως να μειώνεις σιγά σιγά τα ml της σκονης και ίσως προτείνει sns αν το μωρό δεν κάθεται καθόλου στο στήθος ή/και λόγω σύγχυσης θηλών. Αν δεν κάθεται στο στηθος δοκίμασε να θηλάσεις στη μπανιέρα, περπατώντας, κάνοντας μαλλαξεις στο στήθος, όσο κοιμάται, με μια χαλαρή μουσικη, σε ημισκοτεινο δωμάτιο. Χρειάζεται πολύ επιμονή και υπομονή απο μέρους σου αλλά αν το θέλεις πραγματικά μπορείς να τα καταφέρεις!Απλά μην αφήνεις άλλες μέρες να περνανε, επικοινώνησε άμεσα με έναν σύμβουλο θηλασμού (στο mitrikosthilasmos υπάρχει λίστα με τους συμβούλους ανά περιοχή και πόλη) γιατί όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο δύσκολα θα είναι να το πετύχετε.

 

Καλησπέρα! Ευχαριστώ για την απάντηση και τις συμβουλές. . Εστειλα και σε σύμβουλο και περιμένω απάντησή.. Ελπίζω να τα καταφέρουμε πραγματικά!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Να σου ζήσει καταρχήν! Όσον αφορά τις πρώτες μερες δύο στο μαιευτήριο, συμφωνώ για πιθανόν λανθασμένες οδηγιες. Τις πρώτες μέρες ούτε εσύ ούτε καμία γυναίκα έχει πολύ γάλα, αλλά ούτε και το παιδί χρειάζεται μεγάλη ποσότητα, η φύση έχει προβλέψει να μπορεί να αντλεί το παιδί όσο χρειάζεται, τουλάχιστον στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων που δεν συντρέχει κάποιος ιατρικός λόγος. Εγώ ένιωσα το πολύ γάλα να 'κατεβαινει' μετά την Πέμπτη έκτη μέρα. Σε αγχωσαν πολύ νωρίς χωρίς να υπάρχει λόγος . Κι εμένα στο πρώτο μου παιδί κάπως έτσι ήταν , τώρα στο δεύτερο ακολούθησα το ένστικτο μου,έβαζα συνέχεια το παιδί στο στήθος και τώρα που θα γίνει δύο μηνών έχει πάρει πάνω από ενάμισυ κιλό. Ξεαγχωσου και βάζε το παιδί συνεχεια στο στήθος, παρακολούθησε βάρος, μίλησε και με σύμβουλο αν χρειάζεται. Δεν είναι αργά φυσικά, ούτε 15 ημερών δεν είναι το παιδάκι, τώρα είναι που πρέπει να προσπαθήσεις..ούτε σημαίνει πως επειδή ήπιε συμπλήρωμα δεν θα τα καταφέρεις.

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Να σου ζήσει κ εσένα το μωράκι σου!!! Όχι απλά αγχώθηκα... Είναι αυτό που αλλιώς τα περιμένεις και άλλα γίνονται  στο τέλος.. Και βρίσκεσαι να τα έχεις χαμένα και να μην ξέρεις τι να κάνεις λόγω έλλειψης εμπειρίας... Έστειλα σήμερα σε σύμβουλο κ περιμένω να μου απάντηση! 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

 

Εάν θέλετε να επιτύχετε εδραίωση θηλασμού, αυτές οι μέρες είναι κρίσιμες και θα είναι σημαντικό να λάβετε καθοδήγηση από κοντά από πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού. Μόνο αυτή/αυτός μπορεί να σας επιβεβαιώσει πραγματικά ότι οι θηλασμοί του βρέφους σας είναι αποτελεσματικοί, κάτι το οποίο είναι ίσως και πιο σημαντικό από την διάρκειά των θηλασμών και την συχνότητά τους. 

Επίσης το να επιβεβαιωθεί ότι οι θηλασμοί είναι αποτελεσματικοί, θα βοηθήσει να μην αποκτήσετε προβλήματα με τις θηλές ή τους μαστούς από λάθος πιάσιμο θηλής ή θέματα με την παραγωτή. 

Θα είναι αδύνατο να επιβεβαιώσετε μέσω ενός φόρουμ την αποτελεσματικότητα των θηλασμών,  οι συμβουλές που θα λάβετε εδώ δεν μπορούν να αντικαταστήσουν επίσκεψη ειδικού πιστοποιημένου σύμβουλου θηλασμού . Υπάρχουν παιδίατροι IBCLC αλλά και σκέτοι σύμβουλοι θηλασμού. 

Επίσης σημαντικός λόγος για να μην αργήσετε μια τέτοια επίσκεψη, είναι ότι κάθε ημέρα που το μωρό θηλάζει αναποτελεσματικά,

μειώνονται οι δυνάμεις του για να αντλήσει περισσότερο γάλα.  Η μειωμένη διάρκεια θηλασμού στο νεογέννητο δεν είναι απαραίτητα ένδειξη χορτασμού, ο θηλασμός είναι μια "εργασία" για το μωρό που απαιτεί ενέργεια.  Υπάρχει δηλαδή και η περίπτωση ένα μωρό να δείχνει ικανοποιημένο και να κοιμάται, επειδή έχει κουραστεί! 

Η έγκαιρη παρέμβαση μπορεί να βοηθήσει να διορθωθούν μικρά αλλά κρίσιμα κριτήρια κατά την διάρκεια των θηλασμών των πρώτων ημερών /εβδομάδων και έτσι να επιτευχθεί η εδραίωση του θηλασμού. 

 

Δείτε εδώ λίστα: 

https://parents.org.gr/2018/05/22/paidiatroi-pistopoiimenoi-symvoyloi-thilasmoy-ibclc/

 

Θυμηθείτε ότι το στήθος σας όταν θα έχει "σωστή χρήση" από το μωρό (δηλαδή αποτελεσματικό θηλασμό και επαρκή ερεθίσματα θηλασμού) μπορεί να προσαρμοστεί στην ποσότητα που το μωρό έχει ανάγκη.  Εάν αισθάνεστε ότι δεν έχετε αρκετό γάλα, πρέπει να επιβεβαιώσετε και ότι όντως δεν έχετε αρκετό γάλα

-ζυγίσεις MIA  φορά τη εβδομάδα ίδια ημέρα, ίδια ώρα, χωρίς πάνα,

- και εξέταση πιστοποιημένου παιδιάτρου στο θηλασμό &

-αποκλεισμός άλλης αιτίας μη επαρκούς πρόσληψης βάρους πχ ουρολοίμωξη ή άλλη αιτία σε σχέση με το γαστρεντερολογικό

 

Δείτε εδώ επίσης και άλλες πληροφορίες για γαλακταγωγές τροφές κα.

 https://parents.org.gr/2016/02/03/sos-neoi-goneis/

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...