Recommended Posts

Καλημερα,εχω μια μπεμπουλα 50 ημερων. Γεννηθηκε 3580 και βγηκαμε απο το μαιευτηριο 3340. Μεχρι να σαραντησει θηλαζε και επαιρνε και συμπληρωμα αλλωτε 120ml και αλλωτε 240ml την μερα. Κυριως τις νυχτες. Στον σαραντισμο της αποφασησα να κοψω το ξενο λογω δυσκοιλιοτητας που εμφανησε και το συνεχισαμε σε αποκλειστικο θηλασμο. Να σημειωσω οτι απο τις 40 μερες ακριβως η μικρη κοιμαται σερι 5-6 ωρες το βραδυ. Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι ενω μεχρι τοτε η μπεμπα επαιρνε 200-220γρ την βδομαδα τωρα με το ζορι πηρε 120γρ. Και σημερα που την ζυγισα εχει παρει σε 3 μερες μονο 40 γρ. Τι γινεται;;;; Εχω σκασει. Θηλαζουμε ανα 3 ωρες αλλωτε και ανα 1 η 2 αναλογα τα κεφια της μεσα στην μερα. Πανες βρεχει γυρω στις 7 με 2 σιγουρα βαριες. Και μεχρι προχθες ηταν και πολυ καλοδιαθερη και ηρεμη. Εχει 2 μερουλες μου γκρινιαζει αρκετα μεσα στην μερα,βγαζει σαν κραυγες συχνα πυκνα και βουρκωνει. Η παιδιατρος την ειδε την τριτη και την βρηκε μια χαρα. Αλλα το βαρος με προβληματιζει παρα πολυ. Το γινεται;;;;;

Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Alekada είπε:

Καλημερα,εχω μια μπεμπουλα 50 ημερων. Γεννηθηκε 3580 και βγηκαμε απο το μαιευτηριο 3340. Μεχρι να σαραντησει θηλαζε και επαιρνε και συμπληρωμα αλλωτε 120ml και αλλωτε 240ml την μερα. Κυριως τις νυχτες. Στον σαραντισμο της αποφασησα να κοψω το ξενο λογω δυσκοιλιοτητας που εμφανησε και το συνεχισαμε σε αποκλειστικο θηλασμο. Να σημειωσω οτι απο τις 40 μερες ακριβως η μικρη κοιμαται σερι 5-6 ωρες το βραδυ. Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι ενω μεχρι τοτε η μπεμπα επαιρνε 200-220γρ την βδομαδα τωρα με το ζορι πηρε 120γρ. Και σημερα που την ζυγισα εχει παρει σε 3 μερες μονο 40 γρ. Τι γινεται;;;; Εχω σκασει. Θηλαζουμε ανα 3 ωρες αλλωτε και ανα 1 η 2 αναλογα τα κεφια της μεσα στην μερα. Πανες βρεχει γυρω στις 7 με 2 σιγουρα βαριες. Και μεχρι προχθες ηταν και πολυ καλοδιαθερη και ηρεμη. Εχει 2 μερουλες μου γκρινιαζει αρκετα μεσα στην μερα,βγαζει σαν κραυγες συχνα πυκνα και βουρκωνει. Η παιδιατρος την ειδε την τριτη και την βρηκε μια χαρα. Αλλα το βαρος με προβληματιζει παρα πολυ. Το γινεται;;;;;

Tη μέρα,  θα επιδιώκεις να θηλάζεις το πολύ ανά δίωρο, και να θέλει τρίωρο, δεν την αφήνεις. Προφανώς αν θέλει κάθε ώρα, τόσο το καλύτερο. Αν ανοίξει το στόμα για οποιοδήποτε λόγο να γκρινιάξει, θηλάζεις, δε δοκιμάζεις τίποτε άλλο πρώτα. Για το βραδινό, θα πρέπει να ρωτήσεις την παιδίατρο, μπορεί δυστυχως να είναι πολύ τόσες ώρες, και να πρέπει να την ξυπνάς στις 3-4 ώρες αν το βάρος είναι πρόβλημα. Αλλά επειδή είναι ταλαιπωρία, ρώτησε πρώτα.

Και αν δίνεις πιπίλα, κόψε την. 

18 ώρες πρίν, Alekada είπε:

ειναι φυσιολογικο να μην περνει το ιδιο βαρος αφου ξαφνικα εκοψες το.συμπληρωμα. ισως κ.η παραγωγη σου ακομα να μην εχει αυξηθει αρκετα αλλωστε μονο 10 μερες την θηλαζεις αποκλειστικα . παντως στον αποκλιστικο θηλασμο τα ορια του βαρους ειναι μικροτερα δεν ειναι δηλαδη κατι παθολογικο να παιρνει λιγο λιγοτερο βαρος απο οτι με το συμπληρωμα. απλη λογικη της εκοψες 240 ml απο ενα.πιο βαρυ γαλα μεσα σε 10 μερες πως να παρει το ιδιο βαρος .??

Γεια σας. Είμαι καινούριο μέλος και δεν ήξερα που ακ ριβως να θέσω το ερώτημα μου. Έχω ενα μωράκι 40 ημερών. Τις πρώτες 20 μέρες θήλασα αποκλειστικά. Ειχ α πολύ γαλα έτρεχε παντού μέσα στο σπίτι κόντεψα να πάθω μαστίτιδα. Το μωρο έπαιρνε βάρος κανονικά ενώ έπιανε και πολύ καλά πάνω στο στήθος . Ήταν ομ ως και είναι πολύ λαιμαργος. Μου τραυμάτισε τις θήλες πολύ άσχημα με αποτέλεσμα να θηλάζω με ουρλιαχτά και κλάματα. Στις 20 μέρες αποφασίζω να το κόψω λόγω σκέψεων περί θανάτου η να του κανω κακό. Έδωσα ξένο 2 μέρες κι αμέσως ένοιωσα καλύτερα. Αποφάσισα και νοικιασα το symphony της medela διπλής άντλησης και μεχρ ι πριν 3 μέρες εδιν α αντλημενο και ξένο με το ξένο να έχει φτάσει τη τελευταία εβδομάδα μόνο 1 η 2 γεύματα το 24ωρο. Είδα ομ ως μείωση παραγωγής να σημειώσω ότι το βράδυ άφηνα και 8 ώρες χωρίς άντληση λόγω κούρασης. Εκαν α 6 με 8 αντλήσεις τη μέρα από μισή έως 1 ώρα και έβγαζα συνήθως από 100 έως 150 μλ και από τα δύο στήθη.  Εκείνος τρώει πολύ μπορεί και 150. Έφτασε Έτσι 5200 κιλά. Έχω 5 μέρες που μου ήρθε η περίοδος μου και παρατήρησα κι αλλη μείωση γάλακτος. Αποφάσισα τις 3 τελευταίες μέρες να κόψω μαχαίρι αντλήσεις και ξένο και ξεκίνησα να θηλάζω συνέχεια όσο θέλει όποτε θέλει.  Ομ ως τον βλέπω να γκρινιάζει και να μην ικανοποιειται. Τον ξεγελάω με αγκαλιά για να κοιμηθεί Γιατί φαίνεται πως πεινάει. Το στήθος μου είναι άδειο μετά το θηλασμό σα πέτσα δεν έχει άλλο μέσα.  Σήμερα του έδωσα μετά από 3 μερες θηλασμου πρώτη φορά 90 μλ ξένο Γιατί έκλαιγε τα ρούφηξε στο λεπτό(πάντα έτσι  τρωει). Δε θέλω να ξαναδωσω παρόλο που οι θήκες μου ακόμα ε χουν πληγές. Τι να κάνω. Πίνω μπύρες χωρίς αλκοόλ τρώω και παρήγγειλα και fenugreek και ενα τσάι θηλασμου της weleda. Δε τα έχω πάρει ακόμα. Το μονο μείον δεν Δεν πίνω νερό Ποτέ δεν έπινα πάνω από 1 με 2 ποτήρια τη μέρα μπορεί να μην έπινα και καθόλου για μέρες. Το μωρό γεννήθηκε σπίτι με φυ σικο τοκετό στις 40 και 1 και ήταν 3500 κιλά. Ευχαριστώ πολύ...

19 ώρες πρίν, Κοτοπουλακι92 είπε:

Γεια σας. Είμαι καινούριο μέλος και δεν ήξερα που ακ ριβως να θέσω το ερώτημα μου. Έχω ενα μωράκι 40 ημερών. Τις πρώτες 20 μέρες θήλασα αποκλειστικά. Ειχ α πολύ γαλα έτρεχε παντού μέσα στο σπίτι κόντεψα να πάθω μαστίτιδα. Το μωρο έπαιρνε βάρος κανονικά ενώ έπιανε και πολύ καλά πάνω στο στήθος . Ήταν ομ ως και είναι πολύ λαιμαργος. Μου τραυμάτισε τις θήλες πολύ άσχημα με αποτέλεσμα να θηλάζω με ουρλιαχτά και κλάματα. Στις 20 μέρες αποφασίζω να το κόψω λόγω σκέψεων περί θανάτου η να του κανω κακό. Έδωσα ξένο 2 μέρες κι αμέσως ένοιωσα καλύτερα. Αποφάσισα και νοικιασα το symphony της medela διπλής άντλησης και μεχρ ι πριν 3 μέρες εδιν α αντλημενο και ξένο με το ξένο να έχει φτάσει τη τελευταία εβδομάδα μόνο 1 η 2 γεύματα το 24ωρο. Είδα ομ ως μείωση παραγωγής να σημειώσω ότι το βράδυ άφηνα και 8 ώρες χωρίς άντληση λόγω κούρασης. Εκαν α 6 με 8 αντλήσεις τη μέρα από μισή έως 1 ώρα και έβγαζα συνήθως από 100 έως 150 μλ και από τα δύο στήθη.  Εκείνος τρώει πολύ μπορεί και 150. Έφτασε Έτσι 5200 κιλά. Έχω 5 μέρες που μου ήρθε η περίοδος μου και παρατήρησα κι αλλη μείωση γάλακτος. Αποφάσισα τις 3 τελευταίες μέρες να κόψω μαχαίρι αντλήσεις και ξένο και ξεκίνησα να θηλάζω συνέχεια όσο θέλει όποτε θέλει.  Ομ ως τον βλέπω να γκρινιάζει και να μην ικανοποιειται. Τον ξεγελάω με αγκαλιά για να κοιμηθεί Γιατί φαίνεται πως πεινάει. Το στήθος μου είναι άδειο μετά το θηλασμό σα πέτσα δεν έχει άλλο μέσα.  Σήμερα του έδωσα μετά από 3 μερες θηλασμου πρώτη φορά 90 μλ ξένο Γιατί έκλαιγε τα ρούφηξε στο λεπτό(πάντα έτσι  τρωει). Δε θέλω να ξαναδωσω παρόλο που οι θήκες μου ακόμα ε χουν πληγές. Τι να κάνω. Πίνω μπύρες χωρίς αλκοόλ τρώω και παρήγγειλα και fenugreek και ενα τσάι θηλασμου της weleda. Δε τα έχω πάρει ακόμα. Το μονο μείον δεν Δεν πίνω νερό Ποτέ δεν έπινα πάνω από 1 με 2 ποτήρια τη μέρα μπορεί να μην έπινα και καθόλου για μέρες. Το μωρό γεννήθηκε σπίτι με φυ σικο τοκετό στις 40 και 1 και ήταν 3500 κιλά. Ευχαριστώ πολύ...

Kαταρχήν να μιλήσεις άμεσα με ψυχίατρο, και όταν λέμε άμεσα, Δευτέρα κιόλας. Δεν είναι αστείο πράγμα η επιλόχειος κατάθλιψη, δεν μπορείς να είσαι σίγουρη ότι δεν θα ξαναέρθει, δεν είναι πουθενά στη σφαίρα του φυσιολογικού οι σκέψεις που έκανες, και είναι αμαρτία εν έτος 2019 να παίρνεις τέτοια ρίσκα. Η επιλόχειος κατάθλιψη είναι πραγματικότατη ασθένεια, δεν είναι ντροπή, δεν είναι σπάνια, και χρειάζεται ιατρική αντιμετώπιση. Μην πειραματιστείς με κανενός είδους συμπλήρωμα, μην κάνεις οτιδήποτε σε στρεσάρει, μίλησε ανοιχτά στον σύζυγό σου ή και σε οποιαδήποτε άλλο πρόσωπο νιώθεις οικείο (μαμά, αδέρφια κλπ) και συμβουλεύσου έναν γιατρό άμεσα.

Από εκεί και πέρα, το πιο λογικό αν ο γιατρός σου σου επιτρέψει να δοκιμάσεις τον αποκλειστικό θηλασμό, είναι να μιλήσεις με σύμβουλο θηλασμού. Δεν γίνεται να γυρίσεις μαχαίρι στον αποκλειστικό θηλασμό από τόσες λίγες αντλήσεις τη μέρα, και δεν πρέπει να προσπαθείς να ξεγελάσει το μωρό. Μπορείς να γυρίσεις σταδιακά σε αποκλειστικό θηλασμό, αλλά επειδή είναι κάτι αρκετά επίπονο, θα έχεις μοιραία μαραθώνιους θηλασμούς, το μωρό κολλημένο επάνω σου και δεν μπορείς να ελπίζεις σε πολύωρο ύπνο, ξεκαθάρισε πρώτα με έναν ειδικό ψυχικής υγείας αν επιτρέπεται να μπεις σε αυτή τη διαδικασία, και τι πρέπει να προσέξεις για την ασφάλεια τη δική σου και του μωρού.

• Μου αρέσει 2

On 13/9/2019 at 2:03 ΠΜ, Κοτοπουλακι92 είπε:

Κι εγω θα σου ελεγα να μιλησεις με καποιον ψυχολογο αμεσα, μπορεις να κανεις μια πρωτη κινηση παιρνοντας τηλεφωνο στη γραμμη ψυχολογικης υποστηριξης νεων μητερων "Φαιναρετη" τηλ. 210 9319054 και να μιλησεις, να πεις πως αισθανεσαι. Επισης, επικοινωνησε αμεσα με εναν συμβουλο θηλασμου, ο οποιος ειναι ο πιο αρμοδιος για να σου δωσει οδηγιες σχετικα με την επιστροφη στον αποκλειστικο θηλασμο. Εν τω μεταξυ, συνεχισε να θηλαζεις οποτε θελει το μωρο και για οσο θελει. Ο πονος στις θηλες δεν ειναι αποτελεσμα λαιμαργιας του μωρου, αλλα κακης τοποθετησης του μωρου στο στηθος κατι το οποιο επισης θα λυθει στο ραντεβου σου με τον συμβουλο θηλασμου οπου θα σου δειξει πως να τον βαζεις σωστα και να πιανει καλα. Αν θελεις αναζητησε στο youtube "deep latch at breastfeeding" για να δεις σε βιντεο πως να πιανει καλα το μωρο. Δεν θελουμε να πιανει μονο την θηλη, αλλα σχεδον ολη τη θηλεα αλω, κατι που επιτυγχανεται με ενα "μπουκωμα" του μωρου με το στηθος μολις ανοιξει καλα το στομα του. Αν δινεις ξενο δινε το μετα απο πολυωρο θηλασμο και απεφυγε το μπουκαλι. Αν δινεις πιπιλα, σταματα την. Επισης, τα ξυπνηματα ειναι φυσιολογικα και η ανησυχια του μωρου δεν σημαινει οτι οφειλεται αποκλειστικα στην μη υπαρξη γαλακτος στο στηθος. Οπως και να 'χει επικοινωνησε αμεσως με αυτους τους δυο ειδικους και αν υπαρχει θεληση, επιμονη και υπομονη απο μερους σου θα τα καταφερεις! Αν παλι δεις οτι ζοριζεσαι πολυ και καταθλιπτεσαι μην το παλευεις, κανε οπως νιωθεις για να ειναι καλα εσυ πρωτα απ'ολα :)

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Πληροφοριακά να πω ότι έχω ψυχοθεραπευτή στον οποίο συνεχιζω τα τελευταία 5 χρόνια. Τις σκέψεις αυτές τις ξέρουν Ολο ι ο παιδίατρος και η μαία μου . Πραγματικά ο αφόρητος πόνος τα ξενύχτια η εξάντληση οι ορμόνες και οι μη ρεαλιστικές προσδοκίες μπορεί να μας φέρουν σε οριακό σημείο ψυχολογικά.  Ομ ως πραγματικά ειμαι πολύ καλά. Ειχ α ανέκαθεν στη ζωη μου Από μικρή τέτοιες μεταπτώσεις συναισθήματος κι έχω μάθει να παλεύω να τις μοιράζομαι με όλους και από το τίποτα να βρίσκω δύναμη να τις ξεπερνάω. Τελικά θηλαχαμε όλη μερα τις τελευταίες 5 μέρες και το γαλα μου επανήλθε μια χαρά χωρίς να πάρω κάτι. Ναι τα έκοψα μαχαίρι και θηλάζω αποκλειστικά πάλι . Με είχε δει παιδίατρος και μαία και το μωρό μου είπαν πιάνει άριστα και βαθιά τη θήλη. Απλα Κα Ποια δέρματα ειδικά σε πρώτο θηλασμό ε χουν ευαισθησία και Επίσης το μωρό έσφιγγε τη κάτω γναθο υπερβολικά. Τώρα που μεγάλωσε λίγο δεν μου τις ε χει τραυματίσει ξανά αυτές τις μέρες. Η τεχνική του θηλασμου παραμένει ίδια.  Ειμαι και η ίδια νοσηλεύτρια και γνωρίΖω. Τελικά το μωρό μου εχει κάνει οισοφαγιτιδα από γοπ γι αυτο ήταν ανήσυχος κι οχι λίγο πείνας παίρνει σιρόπι ρανιτιδινης κι είναι ήδη πολύ καλύτερα. Ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις και το ενδιαφέρον.

• Μου αρέσει 4

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα