Recommended Posts

@Ilaeira πάνω στα ερωτήματα σου αν θες δες και το topic "βούρτσισμα δοντιών". Ενδεικτικά επισυνάπτω δύο δικές μου απαντήσεις παραπάνω (σε link υπό αναμονή έγκρισης).

Συμπληρωματικά σε οτι έχω γράψει θέλω να πω ότι εμάς και στα δύο παιδιά έπαιξε μεγάλο ρόλο στο βούρτσιμα αφενός η ωρίμανση του παιδιού (αυτό δεν μπορεί κανείς να το βιάσει, θα συμβεί όταν είναι να συμβεί στο κάθε παιδί) κι αφετέρου η αυτονομία-αυτενέργεια. Να νιώθει το παιδί ότι έχει λόγο σε αυτό που γίνεται, ότι αποφασίζει και συμφωνεί κι αυτό. Σταδιακά. Δηλαδή πχ:

α) Σκαμπό δικό του στο μπάνιο. "Το σκαμπό σου. Για να φτάνεις στον νεροχύτη να πλένεις χεράκια, δοντάκια". Να το προτρέπουμε να πηγαίνει μόνο του να ανεβαίνει στο σκαμπό

β) Το ποτηράκι του για την βούρτσα και την οδοντόκρεμα του. Να φτάνει να παίρνει μόνο του. Σιγά σιγά με βοήθεια να βάζει οδοντόκρεμα στη βούρτσα του.

γ) Η δική του πετσέτα για τα μουτράκια του μετά. Σε γατζάκι χαμηλό να την παίρνει.

Κλπ. 

Δηλαδή, στα δικά μας παιδιά τουλάχιστον, έπαιξε μεγάλο ρόλο η αυτονομομία-αυτενέργεια vs κεφαλοκλείδωμα-με το ζόρι (που κι αυτό το κάναμε κάποιες φορές που δεν γινόταν αλλιώς). (Και στην εκπαίδευση τουαλέτας ομοίως έπαιξε μεγάλο ρόλο, άλλο θέμα μεγάλο αυτό). Σταδιακά ξανά λέω χτίζεται αυτό. Όχι από την μια ημέρα στην άλλη. Αξίζει όμως από κάθε πλευρά, να το δουλεύει κανείς αυτό.

• Ευχαριστώ! 1

Διαφημίσεις

πολυ σωστα οσα αναφερει η samsympan.κ εμεις εχουμε χωρια γατζακι για πετσετα,κ σκαλι κ φυσικα φτανουν τα παντα.ειδικα η μεγαλη ηθελε μονη να βαζει οδοντοκρεμα,κ διαλυμα μετα τα 3

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. 

Έχουμε πύργο εκμάθησης, τον πηγαίνουμε στο μπάνιο αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το κάνουμε συστηματικά γιατί δεν εξυπηρετεί πολύ το πέρα-δώθε. Το σκαλάκι θα είναι σίγουρα καλύτερη λύση. Γενικά προσπαθούμε να ενθαρρύνουμε την αυτονομία σε όλα, αλλά τα δόντια τα έχει πάρει πάρα πολύ στραβά.  

Δεν είχα σκεφτεί το roleplay με τις κούκλες, θα το δοκιμάσω από αύριο κιόλας.

πρίν από 36 λεπτά , Ilaeira είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. 

Έχουμε πύργο εκμάθησης, τον πηγαίνουμε στο μπάνιο αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το κάνουμε συστηματικά γιατί δεν εξυπηρετεί πολύ το πέρα-δώθε. Το σκαλάκι θα είναι σίγουρα καλύτερη λύση. Γενικά προσπαθούμε να ενθαρρύνουμε την αυτονομία σε όλα, αλλά τα δόντια τα έχει πάρει πάρα πολύ στραβά.  

Δεν είχα σκεφτεί το roleplay με τις κούκλες, θα το δοκιμάσω από αύριο κιόλας.

Φανταστικό παιχνίδι με την οδοντόβουρτσα. Πχ "ελα να δούμε τι θα βρει η οδοντόβουρτσα στα δοντακια σου? Βρήκε γάλατακι, ήπιες γάλα το πρωί? Ααα βρήκε και τυράκι!" Και συνεχίζεις με ότι έχει φάει, χρωματίζοντας την φωνή ή και  κάνοντας έντονες εκφράσεις που θα του τραβήξουν το ενδιαφέρον. 

Έτσι του απόστας την προσοχή αρχικά και μετά θα γίνει μια θετική σύνδεση και θα  τρέχει μόνος στο μπάνιο για δόντια! 

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

πρίν από 8 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Φανταστικό παιχνίδι με την οδοντόβουρτσα. Πχ "ελα να δούμε τι θα βρει η οδοντόβουρτσα στα δοντακια σου? Βρήκε γάλατακι, ήπιες γάλα το πρωί? Ααα βρήκε και τυράκι!" Και συνεχίζεις με ότι έχει φάει, χρωματίζοντας την φωνή ή και  κάνοντας έντονες εκφράσεις που θα του τραβήξουν το ενδιαφέρον. 

Έτσι του απόστας την προσοχή αρχικά και μετά θα γίνει μια θετική σύνδεση και θα  τρέχει μόνος στο μπάνιο για δόντια! 

Φανταστική ιδέα! Θα το δοκιμάσω κι αυτό και θα σας πω αποτελέσματα κι εντυπώσεις.

• Μου αρέσει 1

Τελικά τι οδοντόκρεμα χρησιμοποιείτε; Της πήρα μια ξυλιτόλη αλλά φοβάμαι ότι δεν είναι αρκετό και χρειάζεται φθόριο. Το έχω παραπάνω άγχος λόγω θηλασμού γιατί οι γνώμες πάνω στο θέμα διίστανται. Γλυκά και χυμούς πάντως δε τρώει

1 ώρα πρίν, Annitamik είπε:

Τελικά τι οδοντόκρεμα χρησιμοποιείτε; Της πήρα μια ξυλιτόλη αλλά φοβάμαι ότι δεν είναι αρκετό και χρειάζεται φθόριο. Το έχω παραπάνω άγχος λόγω θηλασμού γιατί οι γνώμες πάνω στο θέμα διίστανται. Γλυκά και χυμούς πάντως δε τρώει

Δεν θυμάμαι την ηλικία που έχει το παιδάκι σας. Θα έλεγα όμως (χωρίς να είμαι ειδικός) ότι κρίνεις και βάσει της εικόνας των δοντιών. Αν δηλαδή είναι σε καλή κατάσταση δεν υπάρχει λόγος να βιαστείς για φθοριούχο. Εμείς στο 2ο παιδάκι εισάγαμε φθοριούχο μετά τα 2 για τους λόγους που προανέφερα. Στο 1ο φθοριούχο εισάγαμε μετά τα 3-3½ και τα δοντάκια της ήταν και είναι μια χαρά.

Δεν ξεχνώ τι μου έχει πει η οδοντίατρος μου (από παιδί που ήμουν) την οποία εμπιστεύομαι. Το έχω αναφέρει ξανά. Μου είχε πει, σπουδαίος καθηγητής τους, τους έλεγε "Το θέμα είναι να βουρτσίζει κανείς σωστά και τακτικά. Να φτάνει η βούρτσα-νήμα-μεσοδόντιο βουρτσάκι παντού. Να μην μένουν τροφές στα δόντια. Κι ας είναι και με νερό. Όση οδοντόκρεμα και να βάλεις, αν δεν φτάσει η βούρτσα παντού να απομακρυνθούν τα υπολείμματα δεν έχει νόημα". Αυτό για να τονίσει την αξία του σωστού και τακτικού βουρτσίσματος.

• Ευχαριστώ! 1

πρίν από 48 λεπτά , samsympan είπε:

Δεν θυμάμαι την ηλικία που έχει το παιδάκι σας. Θα έλεγα όμως (χωρίς να είμαι ειδικός) ότι κρίνεις και βάσει της εικόνας των δοντιών. Αν δηλαδή είναι σε καλή κατάσταση δεν υπάρχει λόγος να βιαστείς για φθοριούχο. Εμείς στο 2ο παιδάκι εισάγαμε φθοριούχο μετά τα 2 για τους λόγους που προανέφερα. Στο 1ο φθοριούχο εισάγαμε μετά τα 3-3½ και τα δοντάκια της ήταν και είναι μια χαρά.

Δεν ξεχνώ τι μου έχει πει η οδοντίατρος μου (από παιδί που ήμουν) την οποία εμπιστεύομαι. Το έχω αναφέρει ξανά. Μου είχε πει, σπουδαίος καθηγητής τους, τους έλεγε "Το θέμα είναι να βουρτσίζει κανείς σωστά και τακτικά. Να φτάνει η βούρτσα-νήμα-μεσοδόντιο βουρτσάκι παντού. Να μην μένουν τροφές στα δόντια. Κι ας είναι και με νερό. Όση οδοντόκρεμα και να βάλεις, αν δεν φτάσει η βούρτσα παντού να απομακρυνθούν τα υπολείμματα δεν έχει νόημα". Αυτό για να τονίσει την αξία του σωστού και τακτικού βουρτσίσματος.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα