Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τερηδόνα και θηλασμός (σε μικρές ηλικίες)


Recommended Posts

@Ilaeira πάνω στα ερωτήματα σου αν θες δες και το topic "βούρτσισμα δοντιών". Ενδεικτικά επισυνάπτω δύο δικές μου απαντήσεις παραπάνω (σε link υπό αναμονή έγκρισης).

 

Συμπληρωματικά σε οτι έχω γράψει θέλω να πω ότι εμάς και στα δύο παιδιά έπαιξε μεγάλο ρόλο στο βούρτσιμα αφενός η ωρίμανση του παιδιού (αυτό δεν μπορεί κανείς να το βιάσει, θα συμβεί όταν είναι να συμβεί στο κάθε παιδί) κι αφετέρου η αυτονομία-αυτενέργεια. Να νιώθει το παιδί ότι έχει λόγο σε αυτό που γίνεται, ότι αποφασίζει και συμφωνεί κι αυτό. Σταδιακά. Δηλαδή πχ:

α) Σκαμπό δικό του στο μπάνιο. "Το σκαμπό σου. Για να φτάνεις στον νεροχύτη να πλένεις χεράκια, δοντάκια". Να το προτρέπουμε να πηγαίνει μόνο του να ανεβαίνει στο σκαμπό

β) Το ποτηράκι του για την βούρτσα και την οδοντόκρεμα του. Να φτάνει να παίρνει μόνο του. Σιγά σιγά με βοήθεια να βάζει οδοντόκρεμα στη βούρτσα του.

γ) Η δική του πετσέτα για τα μουτράκια του μετά. Σε γατζάκι χαμηλό να την παίρνει.

Κλπ. 

Δηλαδή, στα δικά μας παιδιά τουλάχιστον, έπαιξε μεγάλο ρόλο η αυτονομομία-αυτενέργεια vs κεφαλοκλείδωμα-με το ζόρι (που κι αυτό το κάναμε κάποιες φορές που δεν γινόταν αλλιώς). (Και στην εκπαίδευση τουαλέτας ομοίως έπαιξε μεγάλο ρόλο, άλλο θέμα μεγάλο αυτό). Σταδιακά ξανά λέω χτίζεται αυτό. Όχι από την μια ημέρα στην άλλη. Αξίζει όμως από κάθε πλευρά, να το δουλεύει κανείς αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πολυ σωστα οσα αναφερει η samsympan.κ εμεις εχουμε χωρια γατζακι για πετσετα,κ σκαλι κ φυσικα φτανουν τα παντα.ειδικα η μεγαλη ηθελε μονη να βαζει οδοντοκρεμα,κ διαλυμα μετα τα 3

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. 

 

Έχουμε πύργο εκμάθησης, τον πηγαίνουμε στο μπάνιο αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το κάνουμε συστηματικά γιατί δεν εξυπηρετεί πολύ το πέρα-δώθε. Το σκαλάκι θα είναι σίγουρα καλύτερη λύση. Γενικά προσπαθούμε να ενθαρρύνουμε την αυτονομία σε όλα, αλλά τα δόντια τα έχει πάρει πάρα πολύ στραβά.  

 

Δεν είχα σκεφτεί το roleplay με τις κούκλες, θα το δοκιμάσω από αύριο κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Ilaeira είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. 

 

Έχουμε πύργο εκμάθησης, τον πηγαίνουμε στο μπάνιο αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το κάνουμε συστηματικά γιατί δεν εξυπηρετεί πολύ το πέρα-δώθε. Το σκαλάκι θα είναι σίγουρα καλύτερη λύση. Γενικά προσπαθούμε να ενθαρρύνουμε την αυτονομία σε όλα, αλλά τα δόντια τα έχει πάρει πάρα πολύ στραβά.  

 

Δεν είχα σκεφτεί το roleplay με τις κούκλες, θα το δοκιμάσω από αύριο κιόλας.

 

 

Φανταστικό παιχνίδι με την οδοντόβουρτσα. Πχ "ελα να δούμε τι θα βρει η οδοντόβουρτσα στα δοντακια σου? Βρήκε γάλατακι, ήπιες γάλα το πρωί? Ααα βρήκε και τυράκι!" Και συνεχίζεις με ότι έχει φάει, χρωματίζοντας την φωνή ή και  κάνοντας έντονες εκφράσεις που θα του τραβήξουν το ενδιαφέρον. 

 

Έτσι του απόστας την προσοχή αρχικά και μετά θα γίνει μια θετική σύνδεση και θα  τρέχει μόνος στο μπάνιο για δόντια! 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

 

 

Φανταστικό παιχνίδι με την οδοντόβουρτσα. Πχ "ελα να δούμε τι θα βρει η οδοντόβουρτσα στα δοντακια σου? Βρήκε γάλατακι, ήπιες γάλα το πρωί? Ααα βρήκε και τυράκι!" Και συνεχίζεις με ότι έχει φάει, χρωματίζοντας την φωνή ή και  κάνοντας έντονες εκφράσεις που θα του τραβήξουν το ενδιαφέρον. 

 

Έτσι του απόστας την προσοχή αρχικά και μετά θα γίνει μια θετική σύνδεση και θα  τρέχει μόνος στο μπάνιο για δόντια! 

 

 

 

 

Φανταστική ιδέα! Θα το δοκιμάσω κι αυτό και θα σας πω αποτελέσματα κι εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά τι οδοντόκρεμα χρησιμοποιείτε; Της πήρα μια ξυλιτόλη αλλά φοβάμαι ότι δεν είναι αρκετό και χρειάζεται φθόριο. Το έχω παραπάνω άγχος λόγω θηλασμού γιατί οι γνώμες πάνω στο θέμα διίστανται. Γλυκά και χυμούς πάντως δε τρώει

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Annitamik είπε:

Τελικά τι οδοντόκρεμα χρησιμοποιείτε; Της πήρα μια ξυλιτόλη αλλά φοβάμαι ότι δεν είναι αρκετό και χρειάζεται φθόριο. Το έχω παραπάνω άγχος λόγω θηλασμού γιατί οι γνώμες πάνω στο θέμα διίστανται. Γλυκά και χυμούς πάντως δε τρώει

Δεν θυμάμαι την ηλικία που έχει το παιδάκι σας. Θα έλεγα όμως (χωρίς να είμαι ειδικός) ότι κρίνεις και βάσει της εικόνας των δοντιών. Αν δηλαδή είναι σε καλή κατάσταση δεν υπάρχει λόγος να βιαστείς για φθοριούχο. Εμείς στο 2ο παιδάκι εισάγαμε φθοριούχο μετά τα 2 για τους λόγους που προανέφερα. Στο 1ο φθοριούχο εισάγαμε μετά τα 3-3½ και τα δοντάκια της ήταν και είναι μια χαρά.

 

Δεν ξεχνώ τι μου έχει πει η οδοντίατρος μου (από παιδί που ήμουν) την οποία εμπιστεύομαι. Το έχω αναφέρει ξανά. Μου είχε πει, σπουδαίος καθηγητής τους, τους έλεγε "Το θέμα είναι να βουρτσίζει κανείς σωστά και τακτικά. Να φτάνει η βούρτσα-νήμα-μεσοδόντιο βουρτσάκι παντού. Να μην μένουν τροφές στα δόντια. Κι ας είναι και με νερό. Όση οδοντόκρεμα και να βάλεις, αν δεν φτάσει η βούρτσα παντού να απομακρυνθούν τα υπολείμματα δεν έχει νόημα". Αυτό για να τονίσει την αξία του σωστού και τακτικού βουρτσίσματος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , samsympan είπε:

Δεν θυμάμαι την ηλικία που έχει το παιδάκι σας. Θα έλεγα όμως (χωρίς να είμαι ειδικός) ότι κρίνεις και βάσει της εικόνας των δοντιών. Αν δηλαδή είναι σε καλή κατάσταση δεν υπάρχει λόγος να βιαστείς για φθοριούχο. Εμείς στο 2ο παιδάκι εισάγαμε φθοριούχο μετά τα 2 για τους λόγους που προανέφερα. Στο 1ο φθοριούχο εισάγαμε μετά τα 3-3½ και τα δοντάκια της ήταν και είναι μια χαρά.

 

Δεν ξεχνώ τι μου έχει πει η οδοντίατρος μου (από παιδί που ήμουν) την οποία εμπιστεύομαι. Το έχω αναφέρει ξανά. Μου είχε πει, σπουδαίος καθηγητής τους, τους έλεγε "Το θέμα είναι να βουρτσίζει κανείς σωστά και τακτικά. Να φτάνει η βούρτσα-νήμα-μεσοδόντιο βουρτσάκι παντού. Να μην μένουν τροφές στα δόντια. Κι ας είναι και με νερό. Όση οδοντόκρεμα και να βάλεις, αν δεν φτάσει η βούρτσα παντού να απομακρυνθούν τα υπολείμματα δεν έχει νόημα". Αυτό για να τονίσει την αξία του σωστού και τακτικού βουρτσίσματος.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 18/6/2021 at 10:44 ΜΜ, samsympan είπε:

Είχα γράψει προ 6μήνου περίπου σχετικά. Δίνω δυο επιπλέον πληροφορίες σε περίπτωση που κάποιος έχει παρόμοιο θέμα.

 

Η μικρή μας κόρη (πλέον 2½) γύρω στα 2 άρχισε να εμφανίζει φθορές στα δοντάκια της. Οι παραπάνω λόγοι θεωρώ έπαιξαν τον ρόλο τους αλλά φαίνεται όχι μόνο, καθώς: Ακόμη κι αφότου διακόπηκε ο νυχτερινός θηλασμός και γενικότερα ο θηλασμός λίγο μετά τα 2έτη, ακόμη κι αν σύντομα βελτιώθηκε η υγιεινή του στόματος της (συνεργάσιμη, πλένουμε με φθοριούχο παιδική οδοντόκρεμα και ξεπλένει-φτύνει ιδιαιτέρως ικανοποιητικά για την ηλικία της). Ακόμη κι έτσι, τα δοντάκια τα καινούργια που "σκάνε", φυτρώνουν με φθορές (αυτά τα λευκά σημεία στο σμάλτο). Συμβουλευτήκαμε και την παιδίατρο και παιδοδοντίατρο και το συμπέρασμα είναι πως λογικά πρέπει να υπάρχει προδιάθεση στο παιδί. Είναι πολύ μικρό για οποιαδήποτε παρέμβαση (πχ καθαρισμό). Από τα 3 κι έπειτα βλέπουμε. Πολύ προσοχή και σχολαστικότητα στο πλύσιμο για να μην προχωρήσουν οι φθορές. Και τον νου μας όταν με το καλό αρχίσει η μόνιμη οδοντοφυία.

 

Εντάξει λίγο που παρατηρώ λίγη κιτρινιλίτσα (ένα μεγάλο μέρος έχει καθαρίσει όταν βελτιώθηκαν οι συνθήκες, αλλά όχι εντελώς) στα μπροστινά δοντάκια της, και της χαλάει κομματάκι την μόστρα...  -_- λίγο στεναχωριέμαι.

Κάνω ένα update αν ενδιαφέρει κάποιον.

Το παιδί έφτασε 3ετών. Βουρτσίζουμε από 1ο δόντι, δις ημερησίως. 2ετών διακοπή θηλασμού. Και με φθοριούχο οδοντόκρεμα από λίγο μετά τα 2έτη (500ppm). Παρόλ'αυτά... Εκτός από τα άσπρα στίγματα και την κιτρινιλίτσα στα μπροστινά δοντάκια, παρατήρησα πριν λίγο καιρό ότι τα πίσω πάνω δοντάκια της ανατέλλουν και έχουν καφετί χρώμα σε σημεία (σοκ!).

 

Πήγαμε σε οδοντίατρο (γενικό). Την έλεγξε. Το παιδί συνεργάστηκε άψογα. Της καθάρισε τα μπροστινά δοντάκια. Σχεδόν τελείως άσπρισαν. Μόνο σε σημεία που το δοντάκι είχε σαν αύλακα, εκεί φαίνεται ελάχιστα κίτρινο. Μας είπε είναι χρωστικές από τις τροφές, όχι φθορά. Τα άσπρα στίγματα μας είπε είναι υπενασβεστίωση αδαμαντίνης και τα καφέ στα πίσω δόντια υποπλασία αδαμαντίνης. Με απλά λόγια, φαίνεται να υπάρχει διαταραχή στην ανάπτυξη της αδαμαντίνης των δοντιών. Από πριν ανατείλλουν. Δεν είναι τερηδόνα, αλλά τα δοντάκια λόγω αυτού είναι πιο επιρρεπή σε φθορές. 

Οπότε καλό πλύσιμο. Συστηματικός έλεγχος. Και σε περίπου ένα 6μηνο να το δούμε για φθορίωση και sealants.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...