Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΝΑ σε Δημόσιο μαιευτήριο αντί ΑΤΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ


Recommended Posts

Καλησπέρα! Ανοίγω πάλι αυτό το θέμα γιατί οι αναρτήσεις που υπάρχουν είναι παλιές και πιθανόν να έχουν αλλάξει τα πράγματα. Είμαι έγκυος στο 2ο παιδάκι μου, και είμαι στον 4ο μήνα...Ο γιατρός μου είναι ο κ.Ευαγγελινακης και θα γεννήσω με το καλό στο Αττικό. Ο προβληματισμός μου είναι ότι μου είπε, πλέον δεν γίνεται επισκληρήδιος σε φυσιολογικό τοκετό..θα ήθελα να με πληροφορήσετε κατά πόσο ισχύει αυτό? Επίσης όποια μανούλα έχει γεννήσει πρόσφατα εκεί ας μου δώσει οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με το νοσοκομείο, περιβάλλον, προσωπικό ή οτιδήποτε άλλο θεωρείται χρησιμο να γνωρίζω...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

περίεργο,   γενικά αυτό που ξέρω είναι ότι

η επισκληρίδιος δεν βοηθάει στο να κανεις φτ εάν αυτό είναι που θέλεις, γιατί σε καθηλώνει, καθεσαι με τρόπο που δεν βοηθά τον φτ και ακριβως επειδη η γυναικα δε μπορεί να κουνηθεί για να λειτουργήσει ο μηχανισμος του φτ,  αναγκαζονται και δινουν μετά φάρμακα ωκυτοκινες που επισης αλλαζουν την φυσικη τροπη της γεννας,

και τελικως, ..... σε στέλνει αυτό είτε σε καισαρική είτε σε πολύ μεγάλη εξάντληση  και δε μπορείς να γεννήσεις κανονικά όπως θα γινόταν χωρίς όλο αυτό. 

 πολύ ενδιαφέρον αυτό που αναφέρεις, πάντως. εάν το κάνουν για αυτό το λόγο.  μπορεί να είναι βέβαια άλλος ο λόγος, . ???? σου είπε γιατί ? πάρε τον τηλέφωνο ή όταν ξαναπάς, να τον ρωτήσεις περισσότερα!  

 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, ΙΩΑΝΝΑ ΚΩΣ είπε:

 πλέον δεν γίνεται επισκληρήδιος σε φυσιολογικό τοκετό..

 

Πλέον δεν γίνεται, εννοεί σε δημόσιο? Γιατί κανονικότατα γίνεται σε φυσιολογικό τοκετό επισκληρίδιος, αν είσαι έτοιμη από θέμα διαστολής οκ να μην χρησιμοποιηθεί, αλλιώς αν σφαδάζεις στους πόνους γιατί όχι? @belleblue πως συνδέεται η επισκληρίδιος με καισαρική? Δεν γνωρίζω κάτι τέτοιο και με ενδιαφέρει το θέμα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι γιατρός,  αυτό που έγραψα δηλαδή σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει. μην το παίρνεις ως 100% γιατί είναι μια υπόθεση.  (συγχώρεσέ με δηλαδή εάν υπάρχει κάποια διάψευση....)

ΦΤ σημαίνει κίνηση, συνεργασία της εγκυου.  Η επισκληρίδιος σε κάνει να μην αισθάνεσαι τι συμβαίνει ακριβώς ,.. λέω λοιπόν πως να συνεργαστείς με τη φύση όταν οι αισθήσεις σου είναι μειωμένες?  (έχω κάνει μη επιλεγμένη επισκληρίδιο/πρόκληση/κτ).   μέχρι την επισκληριδιο που ήταν αναγκαία, συμφωνα με γυναικολογο, για να μμπει η οκυτωκινη, μπορουσα κανονικα χωρις να εχω παρακολουθήσει κιόλας μαθηματα τοκετου, να κάνω με τις σωστές αναπνοές, την διαχείριση των συσπάσεων, παρόλο το υποθετο της προκλησης που εκανε πολυ πιο αφύσικες συσπάσεις.  όταν μπηκε η επισκληριδιος αναγκαστικά κάποια στιγμή (όχι δικη μου επιλογή το μωρό ήταν σε distress και θα εβαζαν οκυτοκινη), τελος. αδυνατον, τιποτα, τελος παντων. την εμπειρία μου γράφω μόνο.    [κακή εμπειρία, καλό αποτέλεεσμα βγήκε υγιές μωρό, το πιο σημαντικό].

είμαι περίεργη παντως και εγώ να μαθω τι εννοούσε ο γιατρός.  

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου με το καλό το μωράκι σου! Εγώ θα σου έλεγα να ρωτήσεις τον γιατρό σου να σου εξηγήσει επακριβώς!

Εγώ γέννησα και τα δύο μου ζουζούνια με φυσιολογικό τοκετό και επισκληρίδιο έκανα και στα δύο. Γέννησα στο Μητέρα όμως, όχι στο Αττικό, οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω τις πληροφορίες που ζητάς για το πώς είναι στο Αττικό από άποψη περιβάλλοντος κ.λπ. Στο Μητέρα για όποια υποψήφια μανούλα ενδιαφέρεται εγώ προσωπικά είχα τις καλύτερες εντυπώσεις και από τον γιατρό μου και από το μαιευτήριο.

Αυτό για την επισκληρίδιο και τον φυσιολογικό τοκετό πάντως πρώτη φορά το ακούω, δεν νομίζω ότι έχει κάποια επιστημονική βάση!

Κοπέλα μου σου εύχομαι ολόψυχα να έχεις μία τέλεια εγκυμοσύνη! :)

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δικία μου εμπειρία από φυσιολογικό τοκετό με επισκληρίδιο ήταν πολύ καλή! Η οκυτωκίνη μπαίνει πολύ πριν γίνει η επισκληρίδιος για να βοηθήσει να έρθουν γρηγορότερα οι συσπάσεις. Η επισκληρίδιος μου έγινε αφού είχα πολύ ικανοποιητική διαστολή και λιιιγο πριν αρχίσω τις εξωθήσεις. Η συνεργασία με τον γυναικολόγο μου ήταν άψογη καθώς είχα απόλυτη αίσθηση του πότε είχα συσπάσεις και έσπρωχνα την κατάλληλη στιγμή. Από όλη αυτήν την διαδιακασία έλειπε μόνο ο πόνος. Αυτός είναι ο ρόλος της επισκληριδίου άλλωστε...

Στην θαματοθέτρια θα  πω κι εγώ ότι  είπε και ζαχαρουλίνι, ρώτα τον γιατρό σου μήπως κάτι δεν κατάλαβες καλά. Εκτός κι αν τα δημόσια νοσοκομεία λόγω ελλείψεων σταμάτησαν να κάνουν επισκληρίδιο. Δεν μπορώ να ΄δωσω άλλη εξήγηση...

Με το καλό το μωράκι σας! 

Να σημειώσω ότι έκανα 2 γέννες, με διαφορετικούς γιατρούς σε διαφορετικά μαιευτήρια. Ίδια αντιμετώπιση και στις 2 περιπτώσεις.

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

 Νομίζω οτι η κοπέλα ρωτάει αν γίνεται επισκληρίδιος ή όχι στο συγκεκριμένο νοσοκομείο, όχι αν ενδείκνυται στον Φ.Τ. 

Υποθέτω, αν ισχύει ότι έχει κοπεί, ότι θα είναι λόγω ελλείψεων ή κόστους..

Επεξεργάστηκαν by Eirini60
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, belleblue είπε:

περίεργο,   γενικά αυτό που ξέρω είναι ότι

η επισκληρίδιος δεν βοηθάει στο να κανεις φτ εάν αυτό είναι που θέλεις, γιατί σε καθηλώνει, καθεσαι με τρόπο που δεν βοηθά τον φτ και ακριβως επειδη η γυναικα δε μπορεί να κουνηθεί για να λειτουργήσει ο μηχανισμος του φτ,  αναγκαζονται και δινουν μετά φάρμακα ωκυτοκινες που επισης αλλαζουν την φυσικη τροπη της γεννας,

και τελικως, ..... σε στέλνει αυτό είτε σε καισαρική είτε σε πολύ μεγάλη εξάντληση  και δε μπορείς να γεννήσεις κανονικά όπως θα γινόταν χωρίς όλο αυτό. 

 πολύ ενδιαφέρον αυτό που αναφέρεις, πάντως. εάν το κάνουν για αυτό το λόγο.  μπορεί να είναι βέβαια άλλος ο λόγος, . ???? σου είπε γιατί ? πάρε τον τηλέφωνο ή όταν ξαναπάς, να τον ρωτήσεις περισσότερα!  

 

Οπως ειπα το πρωτο το γεννησα με φτ και με επισκληρηδιο κ ηταν ολα μια χαρα...κ εγω εχω μια πολυ ομορφη αναμνηση, δν ξερω για αυτο που αναφερεις οτι η επισκληρηδιο μπορει να σε οαδηγησει σε καισαρικη, θα το ρωτησω.....Ο γιατρος μου  , ειπε οτι δεν επειτρεπει η διευθυντρια της αναισθησιολογιας να γινονται , πρωτον για να μην αναλώνονταικ δε οι αναισθησιολογοι που εινια πολυ λιγοι σε γεννες με φτ ενω υπαρχουν πιο σοβαρα χειρουργια, και δευτερον οτι ειναι θεμα οικονομικο, οτι δηλ επειδη δν πληρωνουν εξτρα οι γυναικες που γεννουν με φτ , να απαγορευτει , γιατι κατα την διευθυντρια εινια πολυτελεια να γεννας με φτ κ με επισκληρηδιο....Θα παρω να ρωτησω στο νοσοκομειο..

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι!!!

Θες δημόσιο μαιευτήριο? Κάτσε και φάε όλους τους πόνους της γέννας για να μην χρεωθεί το νοσοκομείο νάρκωση και απασχολήσει αναισθησιολόγο!!!

Μήπως να ρωτούσες και στο Έλενα?  

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι γεγονός ότι στα δημόσια νοσοκομεία

α. οι αναισθησιολόγοι είναι λίγοι

β.δεν είναι όλοι σωστά καταρτισμένοι στο θέμα της επισκληριδίου

 

Στο Έλενα που είναι κυρίως μαιευτήριο (και άρα πιο εξειδικευμένο) οι μαίες μας έλεγαν ότι η επισκληρίδιος είναι πολύ βολική σίγουρα, αλλά μόνο αν γίνει τη στιγμή που πρέπει να γίνει. Να έχει δηλαδή ο τοκετός σταθερή εξέλιξη (η διαστολή να μεγαλώνει συνέχεια με σταθερό ρυθμό, ούτε γρήγορη, ούτε αργή). Διαφορετικά μπορεί είτε να καθυστερήσει την εξέλιξη του τοκετού ακόμα και να την ανακόψει (αδράνεια μήτρας) με αποτέλεσμα να καταφύγει ο γιατρός σε έκτακτη καισαρική, είτε αν τοκετός εξελίσσεται γρήγορα να γίνει χωρίς αποτέλεσμα. Το θέμα είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις αν ο δικός σου τοκετός θα ανήκει στους εύκολους ή όχι. Η δική τους άποψη είναι ότι με την σωστή καθοδήγηση από τις μαίες, ο φυσικός τοκετός είναι εφικτός χωρίς "βοηθήματα", γι'αυτό και κάνουν τα μαθήματα προετοιμασίας (που είναι όντως πολύ βοηθητικά, υπήρχαν μαμάδες που θα γεννούσαν σε ιδιωτικά αλλά ερχόταν στο Έλενα για τα μαθήματα). Γενικά στο δημόσιο ο τοκετός αναγνωρίζεται ως φυσική διαδικασία, οπότε κατανοώ την άποψη της διευθύντριας που θέλει τον αναισθησιολόγο ετοιμοπόλεμο για άλλα έκτακτα περιστατικά. 

 

Ξαναμίλησε με τον γιατρό σου, μήπως απλά θέλει κάποια έξτρα χρήματα για να σου εξασφαλίσει την παρουσία αναισθησιολόγου;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , vtgian είπε:

Είναι γεγονός ότι στα δημόσια νοσοκομεία

α. οι αναισθησιολόγοι είναι λίγοι

β.δεν είναι όλοι σωστά καταρτισμένοι στο θέμα της επισκληριδίου

 

Στο Έλενα που είναι κυρίως μαιευτήριο (και άρα πιο εξειδικευμένο) οι μαίες μας έλεγαν ότι η επισκληρίδιος είναι πολύ βολική σίγουρα, αλλά μόνο αν γίνει τη στιγμή που πρέπει να γίνει. Να έχει δηλαδή ο τοκετός σταθερή εξέλιξη (η διαστολή να μεγαλώνει συνέχεια με σταθερό ρυθμό, ούτε γρήγορη, ούτε αργή). Διαφορετικά μπορεί είτε να καθυστερήσει την εξέλιξη του τοκετού ακόμα και να την ανακόψει (αδράνεια μήτρας) με αποτέλεσμα να καταφύγει ο γιατρός σε έκτακτη καισαρική, είτε αν τοκετός εξελίσσεται γρήγορα να γίνει χωρίς αποτέλεσμα. Το θέμα είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις αν ο δικός σου τοκετός θα ανήκει στους εύκολους ή όχι. Η δική τους άποψη είναι ότι με την σωστή καθοδήγηση από τις μαίες, ο φυσικός τοκετός είναι εφικτός χωρίς "βοηθήματα", γι'αυτό και κάνουν τα μαθήματα προετοιμασίας (που είναι όντως πολύ βοηθητικά, υπήρχαν μαμάδες που θα γεννούσαν σε ιδιωτικά αλλά ερχόταν στο Έλενα για τα μαθήματα). Γενικά στο δημόσιο ο τοκετός αναγνωρίζεται ως φυσική διαδικασία, οπότε κατανοώ την άποψη της διευθύντριας που θέλει τον αναισθησιολόγο ετοιμοπόλεμο για άλλα έκτακτα περιστατικά. 

 

Ξαναμίλησε με τον γιατρό σου, μήπως απλά θέλει κάποια έξτρα χρήματα για να σου εξασφαλίσει την παρουσία αναισθησιολόγου;

 

Kαλησπερα!!

 

Για τον φτ και την επισκληριδιο ο γυναικολόγος μου μου εχει πει ότι ακριβως αναφερει και η vtgian. Πρεπει να γινει την καταλληλη στιγμη, εξαρτάται πολύ  επιτυχια του τοκετου  και απο τον γυναικολογο πιστευω γιατι θυμαμαι ότι αν κι οι μαιες επεμεναν εκεινος ελεγε ότι δεν είναι η σωστη στιγμη και με <αφηνε> να ποναω (γεννησα δυο φορες με προκληση και επισκληριδιο και πολύ γρηγορα), Επισης δεν είναι αναγκη να βαλεις μεγαλη δοση. Μπορεις να ιασθενσαι τα παντα αλλα να μην είναι ο αφορητος πονος.

 

 Η πολιτικη των δημοσιων νοσοκομειων παντως είναι ακριβως αυτή που αναφερει η  vtgian. Ρωτα παντως για να εισαι σιγουρη και αποφασίζεις μετα τι θελεις. Με το καλο το μωρο σου.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια πολύ στενοχωριέμαι όταν μία μανούλα αντί να κάθεται να απολαμβάνει την περίοδο της εγκυμοσύνης και της μητρότητας να πρέπει να αγχώνεται για το εάν το νοσοκομείο έχει τα λεφτά να της χορηγήσει ή όχι φάρμακα (π.χ. επισκληρίδιο).

Από εκεί και πέρα εγώ μιλούσα με τον γιατρό μου, ο οποίος ήταν καταπληκτικός και με καθησύχαζε για τα πάντα. Δεν ξέρω τι γίνεται σε ένα δημόσιο νοσοκομείο αλλά πιστεύω πως άμα έχεις τον κατάλληλο γιατρό, όλα καλά πάνε.

Αυτό βέβαια που με βοήθησε πολύ εμένα ήταν ότι δεν άκουγα αυτά που μου έλεγαν και τα οποία μπορούσαν να χαλούσαν την ψυχολογία μου και τα οποία με κανέναν τρόπο δεν στηρίζονταν επιστημονικά. Δηλαδή ο ένας είπε αυτό, εκεί διάβασα το άλλο, ρώτα εκείνο γιατί άκουσα στην τηλεόραση αυτό κλπ κλπ. Στην δεύτερη εγκυμοσύνη μάλιστα είχαμε βρει «υπερηχογενες κομβιο» και έψαχνα στο ιντερνετ, μόλις το είπα στον γιατρό μου, θυμάμαι μου είχε πει: κόψε το ιντερνετ! Όλα τα συζητούσα με τον γιατρό μου.

Σε ότι αφορά το περιβάλλον που ρώτησες κοπέλα μου, νομίζω ότι η χαρά από το μωράκι σου θα είναι τόσο μεγάλη που αν δεν έχουν και τις ανέσεις ενός ιδιωτικού στα δωμάτια π.χ., λίγες μέρες είναι θα περάσουν.

Και πάλι με το καλό! Στο Έλενα γέννησε μία γνωστή μου, πριν όμως 8 χρόνια και ήταν πολύ ευχαριστημένη, τώρα δεν ξέρω τι γίνεται!

Αυτό πάντως για το εάν οι αναισθησιολόγοι δεν είναι σωστά καταρτισμένοι στο θέμα της επισκληρίδιου, εμένα με τρομάζει, ισχύει?

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Αγγελική2 είπε:

Αυτά είναι!!!

Θες δημόσιο μαιευτήριο? Κάτσε και φάε όλους τους πόνους της γέννας για να μην χρεωθεί το νοσοκομείο νάρκωση και απασχολήσει αναισθησιολόγο!!!

Μήπως να ρωτούσες και στο Έλενα?  

Δυστυχως ο γιατρός  μου ξεγενναει μονο στο Αττικο απο δημοσια νοσοκομεια..

πρίν από 30 λεπτά , vtgian είπε:

Είναι γεγονός ότι στα δημόσια νοσοκομεία

α. οι αναισθησιολόγοι είναι λίγοι

β.δεν είναι όλοι σωστά καταρτισμένοι στο θέμα της επισκληριδίου

 

Στο Έλενα που είναι κυρίως μαιευτήριο (και άρα πιο εξειδικευμένο) οι μαίες μας έλεγαν ότι η επισκληρίδιος είναι πολύ βολική σίγουρα, αλλά μόνο αν γίνει τη στιγμή που πρέπει να γίνει. Να έχει δηλαδή ο τοκετός σταθερή εξέλιξη (η διαστολή να μεγαλώνει συνέχεια με σταθερό ρυθμό, ούτε γρήγορη, ούτε αργή). Διαφορετικά μπορεί είτε να καθυστερήσει την εξέλιξη του τοκετού ακόμα και να την ανακόψει (αδράνεια μήτρας) με αποτέλεσμα να καταφύγει ο γιατρός σε έκτακτη καισαρική, είτε αν τοκετός εξελίσσεται γρήγορα να γίνει χωρίς αποτέλεσμα. Το θέμα είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις αν ο δικός σου τοκετός θα ανήκει στους εύκολους ή όχι. Η δική τους άποψη είναι ότι με την σωστή καθοδήγηση από τις μαίες, ο φυσικός τοκετός είναι εφικτός χωρίς "βοηθήματα", γι'αυτό και κάνουν τα μαθήματα προετοιμασίας (που είναι όντως πολύ βοηθητικά, υπήρχαν μαμάδες που θα γεννούσαν σε ιδιωτικά αλλά ερχόταν στο Έλενα για τα μαθήματα). Γενικά στο δημόσιο ο τοκετός αναγνωρίζεται ως φυσική διαδικασία, οπότε κατανοώ την άποψη της διευθύντριας που θέλει τον αναισθησιολόγο ετοιμοπόλεμο για άλλα έκτακτα περιστατικά. 

 

Ξαναμίλησε με τον γιατρό σου, μήπως απλά θέλει κάποια έξτρα χρήματα για να σου εξασφαλίσει την παρουσία αναισθησιολόγου;

Δυστυχως το εχω εξαντλησει το θεμα το οικονομικο, κ δεν ειναι οικονομικο το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση Ιωάννα, εφόσον η επιλογή του συγκεκριμένου γιατρού και νοσοκομείου είναι μονόδρομος για εσένα, θα σου πρότεινα να προετοιμαστείς καλύτερα για έναν φυσιολογικό τοκετό. Τα μαθήματα στο Έλενα που προείπα είναι πραγματικά εξαιρετικά, θα σου δώσουν απίστευτη δύναμη. Δες μήπως γίνεται κάτι αντίστοιχο και στο Αττικό ώστε να γνωρίσεις νωρίτερα τις μαίες. 

Αν πάλι πιστεύεις ότι η επισκληρίδιος είναι προϋπόθεση για εσένα, δεν είναι αργά για να αλλάξεις μαιευτήρα. Δες τι θα σου πουν σε άλλα δημόσια μαιευτήρια, πιθανόν η πολιτική τους να έχει αλλάξει. Στο Έλενα πάντως πριν 2 χρόνια που γέννησα, δεν μας το απέκλειαν. Το έθεταν περισσότερο ως κάτι που γίνεται μόνο υπό συγκεκριμένες συνθήκες (να το υποστηρίζει  ο γιατρός, ο αναισθησιολόγος βάρδιας να είναι ικανός και φυσικά να το επιτρέπει ο τοκετός).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, marakiz είπε:

πως συνδέεται η επισκληρίδιος με καισαρική?

 Yπαρχουν καποια αρθρα που την συνδεουν και αλλα οχι. Απ'οσα εχω διαβασει ενα γενικο συμπερασμα ειναι οτι αν γινει την σωστη στιγμη, απ΄τα σωστα χερια οπως ειπωθηκε ηδη δεν εχει αμεση σχεση με καισαρικη. Υπαρχουν ομως και αυτοι που λενε οτι παραγοντες της επισκληριδιου ειναι αυτοι που ανεβαζουν τις πιθανοτητες για κτ (πχ ο πυρετος της μητερας, η χρηση οξυτοκινης με αποτελεσμα την δυσφορια του βρεφους απ΄τις εντονοτερες συσπασεις κα). 

1 hour ago, vtgian είπε:

Γενικά στο δημόσιο ο τοκετός αναγνωρίζεται ως φυσική διαδικασία, οπότε κατανοώ την άποψη της διευθύντριας που θέλει τον αναισθησιολόγο ετοιμοπόλεμο για άλλα έκτακτα περιστατικά. 

Δεν γνωριζω για Αθηνα, αλλα στο δημοσιο της πολης μου (και απ'οτι εχω καταλαβει και σε πολλα αλλα απο διηγησεις) ναι μεν δεν κανουν επισκληριδιο, αλλα κανουν χρηση οξυτοκινης σε ολες τις επιτοκους (βασει πρωτοκολλου) και αυτο απο μονο του ειναι εναντια στην αντιμετωπιση του τοκετου σαν φυσικη διαδικασια.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

 Yπαρχουν καποια αρθρα που την συνδεουν και αλλα οχι. Απ'οσα εχω διαβασει ενα γενικο συμπερασμα ειναι οτι αν γινει την σωστη στιγμη, απ΄τα σωστα χερια οπως ειπωθηκε ηδη δεν εχει αμεση σχεση με καισαρικη. Υπαρχουν ομως και αυτοι που λενε οτι παραγοντες της επισκληριδιου ειναι αυτοι που ανεβαζουν τις πιθανοτητες για κτ (πχ ο πυρετος της μητερας, η χρηση οξυτοκινης με αποτελεσμα την δυσφορια του βρεφους απ΄τις εντονοτερες συσπασεις κα). 

Δεν γνωριζω για Αθηνα, αλλα στο δημοσιο της πολης μου (και απ'οτι εχω καταλαβει και σε πολλα αλλα απο διηγησεις) ναι μεν δεν κανουν επισκληριδιο, αλλα κανουν χρηση οξυτοκινης σε ολες τις επιτοκους (βασει πρωτοκολλου) και αυτο απο μονο του ειναι εναντια στην αντιμετωπιση του τοκετου σαν φυσικη διαδικασια.

 

Αυτό για την οξυτοκίνη μας το είχαν πει και εμάς οι μαίες, θυμάμαι ότι το θεωρούσαν πολύ πιθανό η χρήση φαρμάκων για "τεχνητούς πόνους" να οδηγήσει σε καισαρική. Γενικά στο Έλενα ήταν κατά των παρεμβάσεων. Ίσως επειδή είναι πιστοποιημένο ως φιλικό προς τα βρέφη, να είναι πιο ενημερωμένο σε πρακτικές φυσικού τοκετού σε σχέση με την επαρχία. Αυτό που γράφεις για υποχρεωτική χορήγηση οξυτοκίνης μου ακούγεται απίστευτο! Μα είναι δυνατόν; Και βάσει πρωτοκόλλου κιόλας! Εδώ Αθήνα πάντως δεν το έχω ακούσει ως πάγια πρακτική στα δημόσια. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Αυτό που γράφεις για υποχρεωτική χορήγηση οξυτοκίνης μου ακούγεται απίστευτο! Μα είναι δυνατόν; Και βάσει πρωτοκόλλου κιόλας! Εδώ Αθήνα πάντως δεν το έχω ακούσει ως πάγια πρακτική στα δημόσια. 

Ειναι οντως απιστευτο.Μια φορα που πηγα οταν γεννουσε μια φιλη μου, βλεποντας ολες τις εγκυες να περπατανε με τον ορο στο χερι ειχα την αισθηση οτι βρισκομαι στη παθολογικη, και οχι στη μαιευτικη πτερυγα. Αυτη η εικονα με τις επιτοκους σαν αβουλους ασθενεις με εχει σημαδεψει...ειναι απ'τις στιγμες που λες οτι κατι παει πολυ στραβα με το ειδος μας...Μεγαλη συζητηση και εχω βγει ηδη εκτος θεματος...

 
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα λόγω φόρτου εργασίας των αναισθησιολόγων δεν ισχύει η επισκληρήδιος..

Όσο για την οξυτοκύνη, δεν ξέρω άτομο εδώ στην πόλη μου που να μην του έχουν χορηγήσει... Άπαξ και πατήσεις το πόδι σου εκεί, θεωρείται δεδομένο.

Και αν τολμήσεις να εκφέρεις άποψη στην καλύτερη θα σε αγνοήσουν και στη χειρότερη θα σου την πούνε.

 

Απ όσο έχω διαβάσει η επισκληρήδιος δυσχαιρένει την πορεία του τοκετού εάν γίνει από την αρχή και σε τέτοια δόση ώστε να μην μπορεί να κουνηθεί η επίτοκος (υπάρχει και η περιπατητική επισκληρίδιος)

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, όντως η επισκληρίδιος ενέχει ορισμένους παράγοντες που αυξάνουν την πιθανότητα καισαρικής. Όμως, αν γίνει τη σωστή στιγμή και στη σωστή δόση, φυσικά και μπορείς να τα κάνεις όλα και να εξωθήσεις έχοντας έλεγχο των μυών σου. Στον τοκετό μου μου χορηγήθηκε επισκληρίδιος τη στιγμή που ανέβηκαν οι παλμοί του μωρού και οι δικοί μου, διαστολή 3 περίπου, πρωτοτόκος, και έτσι χαλάρωσα κι εγώ και το μωρό μου όσον αφορά τους παλμούς, συνέχισα να σηκώνομαι και να κάθομαι στην μπάλα για να προχωρήσει η διαστολή και μόλις η πρώτη δόση εξασθένησε και είχα τέλεια διαστολή πια έκανα μια χαρά και 4 εξωθήσεις και γεννήθηκε ο γιος μου. Οπότε στα κατάλληλα χέρια και υπό συγκεκριμένες συνθήκες μπορεί να γλυτώσει και πιο επεμβατικές προσεγγίσεις, π.χ. καισαρική, βεντούζα κ.λπ.

 

Για το δημόσιο, επειδή κι εγώ έκανα τα μαθήματα στο Έλενα και το συζήτησα με τις μαίες, υπάρχουν ελάχιστοι αναισθησιολόγοι και οι μαιευτήρες δεν ξέρουν αν μέσα στη νύχτα θα υπάρχει διαθέσιμος ώστε να υποσχεθούν οπωσδήποτε επισκληρίδιο στην επίτοκο. Επίσης, έχω ακούσει (και δεν ξέρω αν ισχύει) ότι δεν εμπιστεύονται όλους τους αναισθησιολόγους βάρδιας. Φυσικά το αναφέρω με επιφύλαξη.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επειδή το θεμα της επισκληρηδίου ειναι σημαντικό για μένα...πηρα τηλέφωνο στο Αττικο και μίλησα με κάποιον γιατρό..κ με διαβεββαίωσε οτι αυτό που λε΄΄ει ο γιατρος μου ειναι λάθος και δεν ισχύει. Εφόσον η γυναίκα θέλει, ο γιατρός ειναι υποχρεωμένος να καλέσει αναισθησιολόγο. Και μαλιστα ήταν τοσ κάθετος που επέμενε να του πω ονομα γιατρου για να του κανει καταγγελία....Θέλω να θέσω τρια ερωτήματα τώρα : 1) Πως να το χειριστώμε τον γυναικολόγο μου?Γιατι δν εχω παραπονα ,ως γιατρος ειναι εξαίρετος επιστήμων.    2) Υπάρχει περίπτωση το νοσοκομείο, άλλα να λένε στο κοινό και άλλα τελικα να ισχύουν?   3) Μήπως να βρω εγω η ιδια τον αναισθησιολογο και να το κανονισω με κατι έξτρα ως πληρωμή?

 

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλες για την άμεση ανταπόκριση σας!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, εμένα θα με προβλημάτιζε γιατί μου είπε έτσι ο γιατρός μου που κατά τα άλλα τον εμπιστεύομαι.. Δηλαδή ο χαρακτήρας μου είναι τέτοιος που θα τον ρωτούσα -ευγενικά μεν- ευθέως δε. Μπορείς να του πεις αρχικά ότι κάποιος άλλος πήρε τηλ για σένα στο νοσοκομείο και του τα είπε αυτά, πχ ο άντρας σου, αδερφή σου κλπ και στη συνέχεια να τον ρωτήσεις αν χρειάζεται να πληρώσεις για να έχεις αναισθησιολόγο.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα ο γιατρός σου συνεργάζεται και με ιδιωτικό μαιευτήριο? Αν ναι, μήπως σου τα λέει αυτά επίτηδες για να σε οδηγήσει προς αυτήν την επιλογή για να είναι ανάλογη και η αμοιβή του?Ως γνωστόν στα ιδωτικά μαιευτήρια οι γιατροί ζητούν μεγαλύτερη αμοιβή από ότι στα δημόσια. Λέω εγώ τώρα.....

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Αγγελική2 είπε:

Ιωάννα ο γιατρός σου συνεργάζεται και με ιδιωτικό μαιευτήριο? Αν ναι, μήπως σου τα λέει αυτά επίτηδες για να σε οδηγήσει προς αυτήν την επιλογή για να είναι ανάλογη και η αμοιβή του?Ως γνωστόν στα ιδωτικά μαιευτήρια οι γιατροί ζητούν μεγαλύτερη αμοιβή από ότι στα δημόσια. Λέω εγώ τώρα.....

Με προλαβες Αγγελικη αυτό ακριβως πηγα να γραψω τωρα, νομιζω ότι παιρνουν και καποια ποσοστα από τις κλινικες αναλογα με την πελατεια που πανε  (όχι ότι το θεωρω κακο απλα το αναφερω).

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...